Buitenlandsch Overzicht LLOYD CEORCE OVER DE DUITSCHE NOTA INZAKE HET SCHADEVERGOEDINCSPROBLEEM. OVER DEN TOESTAND IN BULGARIJE. De loop van de kabinetscrisis in België is nu zoo, dat. naar ons uit Brussel wordt gemeld, dc koning Theunis met de vorming van een nieuw Kabinet belast heeft. Theunis heeft tich de aanvaar ding van de op dracht voorbehou den, totdat hij de mogelijkheden on der het oog zal hebben gezien een regeling kwesties der Vlaainschc Univer siteit en van den militairen dienst, waartoe hij met de verschillende politieke leiders zal spre iken. Inmiddels is Theunis nu met onder scheidene politici besprekingen gaan ihouden, o.a. met baron Razetti, den Vlaatnschen Katholiek, die in het vo rige kabinet minister van Landbouw en Openbare Werken was. Algemeen is dc verwachting dat Theunis de opdracht wel zal aanvaar den. Maar wat het program der nieuwe regeering zal zijn, daarvan blijkt nog niemand cenig begrip te hebben. Hymans schrijft in de Sok: Het is niet onmogelijk een overeenkomst te bereiken nopens de taalkwestie. Daar toe is noodig', dat alle geweld met de pen c-n met het woord vermeden wordt. Aan allen wordt goeden v.il en beza digdheid gevraagd. De liberaal-doctri naire minister van Staat betoogt ver der, dat een liberaal-Katholieke regee ring tol stand moet komen en in ieder, geval een mogelijke ontbinding van het parlement en het uitschrijven van nieu we verkiezingen moeten worden ver meden. Het socialistische Kamerlid Kamiel lïuysmans verklaarde nog, dat hij een schikking best mogelijk acht. Tegen een Vlaamsche universiteit met ncnige Franschc cursussen zcidc hij niets te hebben. Dc Vlaamsche universiteit moet een groote cultuurkracht zijn. Die wordt niet geschaad door ccn paar leergan gen in een vreemde taal. Wil een man als prof. Pirenne zijn leergangen voort zetten ik heb er niets tegen. Zoo de groote psycholoog prof. Delboeuf nog leefde, zou een cursus door hem iets heel goeds zijn. Als prof. Lans on er wil komen spre ken over Franschc literatuur waar om niet? Dergelijke dingen gebeuren toch ook aan de Ncdcrlandschc univer siteiten. Doch met al het gepraat over het percentage van studenten en zoo meer geraken we niet verder. Wij willen iels stevigs als basis en kunnen op het beginsel niet toegeven. Ten slotte herhaalde I-Iuysmans nog maals, dat hij de mogelijkheid van een vergelijk *op het stuk der Vlaamsche universiteit zeer goed inziet. Uit een en ander blijkt wel dat de vorming van een nieuw kabinet er. i.ct samenstellen van een Regecriogspro- gram moeilijkheden met z:ch brengt, die met gemakkelijk zijn op te lossen. Op het nationaal congres d-'r Bel gische socialisten :c Brussel begonnen, kwam de zaak ook ter sprake. Vandcr- .velde stelde een motie, die met algc- jneenc stemmen is goedgekeurd. De motie luidt „Het congres rekent op de wilskracht van de afgevaardigden van dc at bei- derspartij om een oppositie zonder ge nade te voeren tegen elke regeering. die de politiek van de afgetreden regcering zou voortzetten, door aan het land en aan de arbeidersklasse den 4 maande- lijkschen diensttijd, dc verzawring van lijkschen diensttijd, de verzwaring van sociale wetten, maatregelen tegen de yrijheid van vakvereeniging, in het bij zonder voor arbeiders bij openbare diensten, te willen opleggen. Het congres constateert bovendien, dat het ontslag van de regeering geen eind maakt aan de reactionnaire drei gementen van de groote banken, van de groote industrieeleii en van de bour- geoïs-krachtcn, die ccn coalitie vormen tegen de arbeidersklasse en de vakver- eenigingsmacht." Uit Brussel wordt aan de Tel. ge meld Theunis heeft verklaard zich 'de moeilijkheden van zijn taak niet te .verhelen. Daarom dan ook heeft hij do opdracht een kabinet te vormen, onder welks leden eenzelfde opvatting be staat omtrent de oplossing der taal kwestie en het militaire vraagstuk, nog slechts onder voorbehoud aan vaard. Het is mogeiijk, dat nieuwe spoedvergaderingen der parlementaire fracties worden bijeengeroepen. Ver wacht wordt, dat de voorbereidende 'besprekingen voor de samenstelling der nieuwe regeering nog wel drie of Stier dagen zullen duren. .Over de Duitsche voorstellen inzake liet schadevergoedingsprobleem van Lloyd George een artikel in de Daily Telegraph. De bekende Staatsman oordeelt- dat de jongste Duitsche nota psycholo gisch een vooruitgang op de eerste te zijn. De voorstellen, waar het in deze volgens hem op aankomt, zijn, jbetoogt hij, niet die, welke een stelsel :,van garanties opleveren, maar zij, die gericht zijn op do vaststelling van het bedrag, dat Duitschland zal moe ten betalen. Op dit punt geeft de nota geen hooger bedrag dan hetgeen in de eerste nota als de grens der Duitsche betalihgscapaciteit werd ge noemd. Maar wel bevestigt ze opnieuw dat de Duitsche regeering bereid is de be oordeeling van de belalingscapaciteifc >aa Duitschland over te laten aan een onpartijdige instantie. Ze biedt aan al het materiaal ter beschikking van dit lichaam te stellen, dat nootlig is om die dc gelegenheid te geven tot een juiste conclusie te komen. is het onredelijk voor te stellen, vraagt Lloyd George, dat deze quaes- tie, die een zeer diepgaand onderzoek naar Duitschland's activa meebrengt, zal worden voorgelegd aan een instan tie, die in staat is er kalm en rechts kundige overleg aan te wijden? Dn welk bezwaar kan er tegen bestaan, dat de zaak besproken wordt op een conferentie, waar Duitschland even goed als de geallieerden vertegenwoor digd is? Wannoer men hier te doen had met ccn handelsgeschil tusschen zakenlie den, dan zouden deze twee voorstel len beschouwd worden als bij uitstek verstandig en billijk, en de partij, die ze zou van de hand wijzen, zou door de openbare meening veroordeeld wor den De oud premier bespreekt vervolg. Franscho bezwaren tegen ce ncu; daarna op de huidige positie van de Com missie van. Herstel U- wijzen. Krachten: het verdrag van Versailles zou de Com missie van Herstel uitspraak doen omtrent Duitsohlands verplichtingen en Duitsch. lands capaciteit, zoodnt het belasten van aan ander college met preoioB dezelfoe tn.ttk zou neerkomen op een omverwerping van liet Verdrag van Versailles. Op dit betoog passen volgens Lloyd George twee antwoorden. Het eerste dal Je Commissie van Herstel, gelijk ze thans is samengesteld, niet het lichaam is waaraan Duitschland deze voor zijn be slaan zoo gewichtige quaestïes zou voor leggen. Ze is evenmin het lichaam, dat Groot Britannie en de andere geallieerden op liet oog hadden. Het zich terugtrekken van Amerika uit de Commissie nadut Duilsclilamd hot Verdrag reerls goteelcend had heeft het evenwicht in, en daarmee het karakter van dit college te eenemale eranderd. Niemand met gezond verstand za! wil len beweren, da: ze in dien verminkten 1 onpartijdig in haar samenstelling of juridisch in haar werkwijze is. ""'anneer Frankrijk zich kant tegen de benoeming van een afzonderlijke commis waarom zouden de geallieerden dan niet overeenkomen, dat hun vertegemwoor digers in dat college dezelfden zullen «ijn als zij, the thans de Commissie van Hor- vormen? Aan deze personen zou dat' da Aineiikaanscho regeering haar verli' en woord-.eer kunnen toevoegen. Lloyd George besluit met te zeggen dat. il men dat er ooit schadevergoeding woirdl betaald, de geallieerden op hun schreden moeten terngkeeren en hun toe vlucht in besprekingen moeten zoeken. Hun g rooi doen moet opliov n en men oet tot de „business" ter. -:ren. Wat aangaat den toestand in BWgarlJo kan worden medegedeeld dat volgens een telegram uit Sofia Poincaré de rc- geering-Zankof heeft erkend. Poincaré oegce aan de medcvïeellng daarvan toe: elke politiek die de vredelievende ontwikkeling van Bulgarije beoogt, zal op mijn ondersteuning kunnen re kenen; hiertoe is natuurlijk noodig, dat Bulgarije aan zijn internationale ■erplichtingen voldoet. Uit Belgrado woedt gameid Nadat het kabinet-Zanlcof heeft ge last dal de gemobiliseerde reservisten, zoover hun aantal dat der man schappen, bij het verdrag van Neuilly toegestaan, te boven gaat, naar huis gestuurd moeten worden, heeft de kleine entente er van afgezien verdere :airegelen te treffen. Het gevaar voor rwikkelingen is dientengevolge voor bij. Ninspitsj, de Jocgo Slavische minis- r van Buitenlandsche Zaken, heeft, aldus de .Montagsposl", aan vertegen woordigers der politieke partijen ver klaard, waarom de kleine entenie niet handelend is opgetreden te Sofia. Voor al de Roemeensche dynastie had zich tegen een dergelijke actie verzet, ver moedelijk omdat zij het gewenscht acht te de monarchistische gedachte te ver sterken. De eerste regeering, die liet weten dat zij geheel acco-ord ging met Joego slavië was de Tsjccho-Slowaaksche re gcering. Griekenland handelde net als Roemenië en dit om dezelfde reden. Ook Frankrijk had geheel zich bij het Joego-Slavische standpunt aangesloten. Het is intusschenvolgens den mi nister gebleken dat Italië de gansche Bulgaarschc beweging financieel heeft gesteund en dat ook in Albanië een te gen Joego-Slavië gerichte actie van Italiaanschc zijde werd -ondersteund. In Albanië is het intusschen slechts tot relletjes in enkele steden gekomen, relletjes die nog niet onderdrukt zijn. Dat de Macedonische leiders met Ila- liaansch geld arbeiden, wordt vrijwel bewezen door het feit dat zij thans bij gebrek aan ander geld met lires betalen. Ninsjitsj zeidc voorts dat de Bulgaar schc'revolutie in Hongarije een leven- dilge actie van de ontwakende Magya- ren had uitgelokt. Gevaarlijk kon deze beweging voor Jocgo-Slavië niet wor den aangezien de kleine entente liet in deze quaestie geheel eens is. Het feit dat de Bulgaarsche leva gestegen is, bewees volgens Ninsjitsj dat in Bulgarije door den val van Stamboe- liiski het kapitalistische stelsel dc over winning op het anti-kapitalistische gime heeft behaald. Nader wordt nog uit Sofia gemeld, dat ile toestand in Bulgarije nu weder vol komen normaal is. Hel nieuwe kabünet houdt zioh thans bezig met de reorganisatie der administra- ;ieve dieaston. Do gevangengenomen mi nisters verklaarden aan persvenegenwöOr digers, die hen in de gevangenis kwamen interviewen, dat zij totaal in onwetend heid verkeerden omtrent de voorbereiding van de staatsgreep. In het begin waren zij van meening, dat het hier een Macedonische actie be trof, doch nu erkennen zij, dat er van een Macedonische beweging geen sprake is. Do gevangengenomen minister voor hei Verkeerswezen, Atanasof, verklaarde, geen intorview te zullen toestaan alvorens hij weer op vrije voelen is gesteld. Dat eulks spoedig zal gebeuren is evenwel vrij on waarschijnlijk, orndal er verschillende ernstige beschuldigingen tegen hem be staan. Over het drankverbod voor de schepen. en de maatregelen die de Ameriltaan- sclio Regeering zal nemen ig weder noel wat te doen. In officieele h'ransche kringen wordt verklaard, dat do houding van Frank rijk met betrekking tot de toepassing van de Amenkuansche drankwet op Fransche schepen in Amerikaansche wateren zal afhangen van de wijze, waarop de wet ten uitvoer wordt ge legd. Men meent dat de bedoeling der wet eenvoudig is smokkelarij te voor komen en dat de wet niet streng zal worden toegepast tegen do 'geregelde transatlantische mailbooten. In antwoord op een in het Engel- sche Lagerhuis gestelde vraag, of de Britsche regeering bet recht der Ver. Staten erkent 0111 jurisdictie uit to oefenen in znken van internationalen auni en regelen te stellen v oor de Brit- lie scherp.aart in de Amerikaansche territoriale wateren, verklaarde d6 premier Baldwin, dat hij voor het oogenblik geen nadere mededeeling ovor de aangelegenheid kan doen, wel ke voortdurend de ernstig© aandacht der regeering heeft. In antwoord op een andere vraag M>ide de ondersecretaris voor Buiten landsche Zaken McNeill, dat de Ame- rikaansche regeering voorgesteld heeft een verdrag te sluiten, waardoor ten behoeve der ten uitvoerlegging van het verbod van invoer van sterken drank in de Ver. Staten Amerikaan sche ambtenaren in staat zouden we den gesteld Engelsche schepen binnen twaalf mij! van de kust te doorzoeken. Daartegenover verklaart do Ameri- kannscho regeering zich bereid, het vervoer van sterken drank op Engel sche schepen toe le staan, indien die binnen genoemde zone verzegeld zou vyorden. De Engelsche regeering heeft de kwestie iu ov erweging. °P ffn andere vraag antwoordde .McNeill nadrukkelijk, dat er geen spra is van een wijziging der internatio nal L wetten beleffende de territoriale wateren. Do diplomatieke correspondent van de Morning Post" meldt d.d. 15 dezer het volgende aan zijn blad, betreffen de do toepassing van het drankverbod op zee. Do secretaris Hughes heeft den ge zanten van Engeland, Frankrijk, Ita lic-. Japan en Spanje te Washington een ontvverp-schecpvaart Conventie betreffende bet gebruik doen overhan digen. niet verzoek deze ter overwe ging aan hunne regeeringen te zen den. Naar verluidt, bevat de overeen komst twee artikelen, waarvan het eerste zich eenïgszins uitvoerig bezig houdt met het. recht van onderzoek der schepen op basis eener internatio nale wet. Do strekking van de overeenkomst is, dat iiet speciale récht om de sche pen t-o onderzoeken naar gesmokkeidei. alconol en verdoovingsmiddelen, zal worden uitgestrekt tot twaalf mijlen van de Amerikaansche kust, zonder inbreuk te maken op bestaande mari tieme wetten en gebruiken. Verklaard wordt echter, dat het niet do bedoe ling is, do opheffing der drie-muls zo ne voor territoriale wateren, te eischen Hoewel niet. in het bijzonder ge noemd, houdt de conventie de stilzwij gende bepaling in, «int buitenlandsche chepen, ondanks de Volstead wet, ge- recatigd ziin alcohol onder zegel te voeren, tijdens hun verblijf in do vnnr. gestelde twaalf-muls zone. Dit zou een wijziging in de maritieme wetgeving van verschillende mogendheden nood- -akelijk maken. Verspreid nieuws HET VRAAGSTUK VAN TANDZJER. Binnenkort zal ie Londen de confe- ntic van Fransche. Spaansehe en En- gclscne gedelegeerden worden gehou den ter behandeling der Marokkaan- sche aangelegenheden, die dc voorbe reiding moeten vormen voor een con ferentie, waar de status van Tandzjer zal worden vastgesteld. De drie regee ringen hebben deskundigen benoemd, maar de juiste datum voor de samen komst te Londen is nog niet vastge steld. Men hoopt, dat het mogelijk zal blijken de kwestie van Tandzjer, die zeer moeilijk en ingewikkeld is, nog dit jaar in de algcmcene conferentie te onderzoeken, doch de Engelsche regee ring heeft het wenschclijk geacht, dat een voorloopige bespreking van des kundigen den grondslag zou leggen voor de behandeling van het vraagstuk door een later le houden conferentie, Dit plan is aangenomen. RUSLAND EN ENGELAND. In politieke kringen te Londen ver luidt dat de Sovjetregeering voorne mens is de Engelsche regeering te polsen over een erkenning van de Rus sische regeering, AMERIKA DREIGT MET DROOG- LEGGING VAN HET PANAMA KANAAL. Uit Washington wordt gemeld, dat de mogelijkheid beslaat, dat het Pana ma-kanaal wordt drooggelegd, indien de buitenlandsche mogendheden de fa mijls-grens niet aanvaarden. DE DUITSCHE RIJKSDAG. De Rijksdag gaat van Donderdag a.s. tot 3 Juli op reces. Na 3 Juli zullen de belastingwetten worden behandeld, wat tot 10 of 12 Juli zal duren, waarna de Rijksdag voor de zomervacantie zal uit eengaan. 1 j j DE ENGELSCHE VLOOT IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE. Het Journal te Parijs verneemt u Londen dat Engeland er aan zou den ken zijn oorlogsvloot in de Middelland- sche Zee te versterken tot een scheeps macht, grooter dan die in den Atlanti- schen Oceaan. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Gemeld wordt, dat de conferentie vermoedelijk deze week zal eindigen. Ismed Pasja zou nieuwe instructies uit Angora hebben ontvangen. UIT DE SOVJET-REPUBLIEK. Het presidium van den hoogen raad van volksverzorging der Sovjet Republiek beeft tegen begin Juli een vergadering vertegenwoordigers van. verschillende trusts en syndicaten bijeengeroepen. De economische organen hebben op het oogenblik zoo zegt de Izwestia in ver- band hiermede aandacht te schenken aan een aantal zeer belangrijke pro blemen, waarvan de oplossing alleen mo gelijk is wanneer een breede kring van vertegenwoordigers van nijverheid en han del daaromtrent zijn licht laat schijnen. De vergadering zal allereerst het nieuwe besluit onder do oogen moeten zien, waarbij veranderingen in den juridischen staat van de trusts worden aangebracht de onderlinge verhouding tusschen de truslbesturen en de afzonderlijke onder nemingen nader geregeld. Verder moet de vergadering zich bezig houden met regeling van de verantwoor delijkheidskwestie. Op het oogenblik den te dezer sake verschillende systemen gevolgd. In verband met dit vraagstuk moet do vergadering de houding van dc leidcrB van do syndicaten ton opzichte van de den laatsten lijd opkomende ge dachten over do instelling bij den raad van arbeid van verdediging van een ciaal orgaan voor het geven van leiding aan en het conlroleeren van alle instcl'.i zen en ondernemingen ïn Rusland, ophel deren. Verder moet zij de vraagstukken van den financieelen toestand der nijver heid en van de wederztjdsehe verhouding van 6taat en industrie to: een oplossing brengen. Verder zullen verschillende vraagstukken betreffende de organisatie van den handel onder de oogen moeten Worden gezien. Ami het congres zullen in het geheel 125 lieden deelnomen. Vertegenwoordigd zijn alle syndicaten en eveneens de niet- gesyndicaliseerde takken van nijverheid, de laatste via de truslbesturen. Ook van de grootste staatshandel-organisaties zullen vertegenwoordigers de vergadering bijwo nen. Het transportwezen is door 25 lieden vertegenwoordigd. ïïit tie Omstreken HEEMSTEDE. Concert. Door de Haarlem- sche Orkest Verec-niging 2al op Vrij dag 22 Juni a.s. des avonds van half 8 tot half 9 uur 't eerste der drie con-" certen gegeven worden. Dit conceit zal gegeven worden in Groenendaal in de eigen muziektent der H. O. V., die daarvoor zai worden opgesteld tegenover de buitenplaats „Bosbeek" in de omgeving van het ver verschingshuis Door Burgemeester en Wethou ders dezer gemeente is aan de heeren J. C. Pifil en J. R. Graal vergunning •erleend voor het innemen van een standplaats met motor rij tuigen aan het pleint je aan den Heerenweg tegen over het Westerhoutpark. ZANDVOORT. Collecte V a c a n t i ek p 1 0 - nies. De afdeeling Zandvoorfc van iet Cenfraal Genootschap voor Kiu- dcr-Herstellings- en Vacantiekolonies trof het ook dezen tweeden coüectedag niet met het weer. Het aantal bezoe kers van onze badplaats was weer zeer gering. Toch hebben de jonge col lectanten hun best gedaan. Onver moeid zijn ze den geheelen dng met hun busjes er op uit geweest, huis aan huis aanbellende, geen voorbijganger overslaande. De vlaggetjes raakten dan ook. alle op, zoodat men 's mid dags niet de bekende hoefijzeitjes, een restant van een vorig maal, er op uit ging. De opbrengst f 254-05 stelt het bestuur in staat weer spoedig eenige bleekneusjes naar de bosschen te zen den. Politiehond© n-d e m 0 n - strati e. De organisators van dez «demonstratie hebben succes gehad Ondanks het koude weer, ondanks de dreigende regenwolken waren Zondag middag vrij wat bezoekers naar het Z. V. V.-terrein getrokken, om de honden 'an de Zandvoortsche dresseurs te zien werken. Voor de noodige publici teit was dan ook gezorgd, terwijl men 's middags, voorafgegaan door een Duitsch muziekcorps 11a een rondgang door het dorp gezamenlijk naar het terrein trok. liet was knap werk, dat vertoond wérd. En eigenaars èn honden toon den, dat met ernst geoefend wordt. Steeds weer wekt het verbazing, hoe spoedig op een vrij groot terrein een drietal kleine voorwerpjes gevonden worden. Ook de absolute gehoorzaam heid van de dieren aan hun baas is onmerkelijk. Het meest trekt echter steeds het optreden van den man in liet leereu pak de aandacht van het publiek. De pijlsnelle achtervolging, het verwoed toespringen en tot staan brengen van den „boef", het verdedigen van den baas, als d'o'boef met hem worstelt, is dan ook aardig, om te zien. De heeren Van der Wal en De Jong wilden demonstreeren, hoe hun hon den niet alleen iemand aangrijpen in het den honden zoo bekende leeren pak, 'doch eiken boef, ook als hij Diet in het oefentenue is. De eerste liet zijn hond IJsco daarom een fietsrijder in gewoon burger (natuurlijk het be schermende leerenpak er onder) „stel len", De hond deed het uitstekend. Er was geen sprake van, dat de'z.g. rijwieldief met zijn buit zou zijn weg gekomen. De heer De Jong ontmoette een slrooper met een geweer, zün hond „Jan" hielp hem dezen grijpen en opbrengen. Op deze wijze kreeg men een goe den indruk, hoe de politiehand in de practijk voor zijn baas een grooten steun en hulp kan zijn. Negen prijzen waren beschikbaar gesteld, vvaaronder één door den Bur gemeester, één door den Commissaris van Politie, eon door den heer Baron d'Escury, één door Zanclvoort's Bloei en één door de Handelsvereeniging. Den eersten priis, een prachtigen ta bakspot kreeg de heer A ,v. d. Wal. De overige prijzen werden verloot. Tenslotte dient nog vermeld, dat het bestuur van Z. V. V, zijn terrein geheel belangeloos ter beschikking had costeld. SPAARNDAM Een mooi succes, Op liet Groot Nationaal Concours te Leiden behaalde onze dorpsgenoot P. Wit Jr., onder-directeur van bet fanfarecorps „Kunstkring", in de afdeeling „Solis ten op Blaasinstrumenten" den eer- aten prijs, met algemeene stemmen (5 juryleden met heb stuk „Grand Air Varié pour Trombone" van L. Langlois. Accompagnaleur op piano was de heer A. Kramer, te Haarlem. Daar de heer Wit voor het eerst op een dergelijk concours uitkwam, is dit waarlijk een mooie prestatie te noe men. Hij werd dan ook door „Kunst kring" met muziek van het station Haarlem gehaald. SANTPOORT. 11.-K. Landdag. Zondag a.s. wordt bij do R.-K. kerk te Driehuis eon R.-K. Landdag gehouden, waar op kapelaan P. v. Dorp van Dordrecht de heer B. Th. Wolf van Amsterdam en de heer A. C. de Bruyn van Utrecht het woord zullen voeren. Een drietal muziek- en één zangvereenïging ver kenen hare medewerking. VELSEN. Arbeidsbemiddeling. Inge schreven op 15 Juni 1923: 7 timmerlieden, 4 metselaars, 2 stratenmakers, 4 kantoor- bedienden, 1 zeilmaker, 4 mandenmakers, 9 kuipers, 1 mouhelmaker, -1 bakker, 32 zeovisschers, 24 stokers, 16 inachinister, 5 smeden, 1 Tev,olverklinker, 10 bootwerkers, 1 voorslaandcr, 1 hulpmonteur, 3 plaat werkers, 1 monlagewerker, 2 vuurwerkers, 2 au:, lasschers, 1 machinedriiver, 2 ke telmakers, 1 eleetricien, 252 diversen, sa men 337 werklaozen. HILLEGOM. Bloembollenland. Heb bloembollenland aan de Noorderlaan, dat door den heer W. C. v. d. Akker werd gemijnd op f 27100 in totaal, ii gekocht voor rekening van den neer ■M. v. d. Eist te Lisse. Het zijn drie perceolen groot 5S aren, 5S aren ei centiaren, eri 72 aren, waarbij tevens begrepen zijn drie arbeiderswoningen, broeikassen en bollenschuur. HAARLEMMERMEER. Regeeripgsjub ileum. Met betrekking tot de in alle deelen van deze gemeente te houden feeste lijkheden ter viering van hot zilveren Uegeeringsjubileum van II. M. de Ko ningin, vernemen we, dat 't op alle vergaderingen, die alhier tot heden in de verschillende dorpen en buurtschap pen werden gehouden oin een voor- ïoopig programma in elkaar te zet ten, het beste werd geoordeeld om zich daarbij in hoofdzaak te bepalen bij liet houden van kinder- en volksfees ten. De uitvoering van hetgeen even tueel verder 0.0 do programma's zal worden vermeld, zal afhangen van de opbrengst van de bij de ingezetenen dezer gemeente voor het beoogde doel in te zamelen gelden. De vergadering van alle leden van de geconstitueerde commissies zal plaats hebben op Donderdagavond 21 Juni a.s. in hotel de Landbouw te Hoofddorp. Pa ardenkeu ring. Op Woensdag 4 Juli a.s. zal te Hoofddorp bij het .marktterrein keuring plaats hebben voor het Militair Certificaat i.n merriën van 2 jaar en ouder en in hengsten met afstammelingen. Auto t e w a t c r. Zaterdag- •ond geraakte op den Kruisweg al hier de auto van den hoer B. door het loswerken van een der onderdeden zoodanig aan 't. slingeren, dat de be stuurder net stuur niet meer meester !:on blijven en de auto in de wegsloot terecht kwam. De tweo inzittenden konden door hulpvaardige handen ge lukkig spoedig op den wal worden ge lloipen. De beschadigde auto werd nog dcu zelfden avond op 't droge ge bracht. Si-ort en Wedstrijden VOETBAL. EERSTE WEDSTRIJD H. S. Mr- TO CO (6—0). De aanvankelijk vastgestelde eerste wedstrijd tusschen H. S, M. en Ken- nemerlnn-d op Zaterdag j.l. kon niet plaats hebben, daar het terrein, wegen» dc vele regenbuien der vorige dagen, was afgekeurd. Maandagavond heeft H. S. M. voor het eerst gespeeld tegen TOGO op hc. Gemeenteteirein aan den Spaarnhoven- veg. Hoewel op spel- en baltcchniek van eerstgenoemde nog tamelijk veel valt aan le merken, bleek ze toch goede spe lers te bezitten, daar deze jonge ver- ceniging reeds vóór rust met 6o ge wonnen heeft. Wel is waar, had de keeper van de tegenpartij, vóór de pauze veel hinder van de zon, toch bestond -onder dc club TOCO niet veel eenheid in spel. Indien H. S. M. zich in de komende maanden goed blijft trainen, zal zeer, zeker bliiken, dat ze in de naaste toe komst een kracht wordt, waarmede on der de andere, jonge clubs rekening dient gehouden te worden. Woensdagavond zal H. S. M. op het zelfde terrein haar krachten nieten met ■het elftal van de chocoladefabriek Union. Nationale Schietwedstrijd I-Iet weer heeft de eerste periode van vier dagen niet erg meegewerkt, behalve op den openingsdag en Maandag na den middag. Zoo'rs eerste tijdvak kenmerkt zich in den regel door slappe deelneming en dear nu ook hot weer r.iot medewerkte, waren de verwachtingen zeker niet houg gespannen. Toch is de opkomst niet te gengevallen en hoewel de wind vrijwel in (ie tent stond, had men er met het schie ten geen last mede. Zondag heerschte er al een vroolijke drukte in de tent, welke door enkele heeren smaakvol mot bloemen was versierd. Het verblijf or in is zeker aangenaammen kan er de vele kieken (enkele nog van zeer ouden datum) rus tig bekijken, terwijl de heer Koopman weer gezorgd heeft voor cenige zeer gees- L:gc teekeningen. Dit werk is hem goed toevertrouwd: hij had er verleden jaar ■n Boekenrode reeds groot succes mede. In deze eerste periode zijn de dagmo dailies behaald als volgt: Vrijdag IS Juni: Buks (slaande houding) F, v. Eeu'cn, Aerdenhout 100 p, (maxi- INCEZONDEN MEDEDEELINCËtf a 60 Gts. per regel. mum); Buks (knielende houding) II. .T. v. Tongeren, Vogelenzang, 100 p. (max.) Margagewci-r: il. J. Vink 36 p. (max.), Cylindergeweer: M. J. Vink 95 p. Zateidag 16 Juni: Buks (si.) A. J. Rij. kens 97 p.; Buks (te.) C. Lindeman 99 p., Margageweer W. v. Egmond 35 p. Cylin dergeweer A. J. Hekker 95 p. Zondag 17 Juni: Buks (si.) J. W- F. Fransco 100 p. (max.) Buks <kn.) J. W. F. Fransoo 100 p. (max.) Margageweer E. v. Honschooten 36 p. (max.) Cylinder: N, v. Keulen 96 p. Maandag 18 Juni: Buks (st.) II. v. d. Laan 9S p., Buks (kn.) V/. de Boer 100 p. (max.) Margageweer C. Eldermnns 36 p. (max) Cylindergeweer W. de Boer 99 p. Dameswedslrijd Buks (te.) Mej. Th. van Honschooten 57 p. De tot nu loe behaalde maximums zijn behaald Op buks (staande N'. v. Keulen 100(1), J. W. F. Fransoo 100(1). Op buks (knielend) II. J. v. Tongeren 100(1), J. \Y. F. Fransooo 100(1) W. do Boer 100(1), Op Margageweer: E. v. Honschooten ■36(3), C. Eldermans 36(2). J. Viets 36(2), v. Tongeren 36(2), P. Langen donk 55(1), 3r. J. Vink 36(1), J. v. d. Berg 36(1). Op cylindergeweer oog geen een. De resultaten zijn dus n:et slecht, do verdere dagen zal er nog hard gewerkt moeten worden. Indien het weer nu een weinig mee werkt, zullen we nog meenig gezellig uur. tje bijeenzijn en hoop ik dat vele belang stellenden eeiiB een ltijkjo komen .nemen. PROPAGANDA-WEDSTRIJD. Eindelijk is deze uitslag bekend gewor den en blijkt dat Haarlem er in geslaagd is, de 2e en 3e plaats te bc-zetten. Gen. Joubert heeft den 2ea prijs (een verguld zilveren medaille) behaald met 130 tref fers en 2790 p. en Gen. v. Merlen den 3cn prijs (een verguld zilveren medailie) met 127 treffer.® en 2S17 p. Bloemendanl Commando heeft het jam mer genoog niet verder kunnen brengen dan no. 16 met 102 treffers en 2692 p. Aan den heer A. H. de Wilde is een zilveren kunstvoorwerp ten deel gevallen voor het beste resultaat in de eerste 2 ron den met 18 cartons en 2RI p. Di: resultant behaalde hij na loting met den heer J. W. Mulder te Heemstede. Van de Hoarlemscfce schutters- ontvan gen. nog een zilveren kunstvoorwerp als resuiiaat in de 3 ronden J. W. Mulder 27 cartons en .1. W. F. Fransoo 27 0. Een -zilveren medaille ontvangen nog: L. de Raad 2G c., A. H. de Wilde 26 c., J. A. ,T. Beereo 26 c., A. F, Bos 26 0. WAPENBROEDER. KORFBAL. BEVERWIJK „BE QUICK—SANT POORT S. V. (1—0). Bovengenoemde .vereenigingen speel den in de soriewedsfcrijden op het G. S. D.-lerrein te Velscroord. De uitslag was niet, zoo als wij verwacht Had den, daar „Be Quick" overwegend nterker was.. Het spel was mooi, maar de verdeeling had anders moeten zijn om een grootere winstkans te verkrij gen. S. V. speelde ook flink, maar kon toch niet voorkomen, dat „Be Quick met de overwinning huiswaarts toog. Qm het Korfbalkampioenschap van Nederland D. T. V. WINT VAN D. O. S. (2—1). Onder groote belangstelling en be gunstigd door schitterend weder heeft Zondag de beslissingswedstrijd 01A het kampioenschap van Nederland te Arnhem plaats gehad. D.T.V. en D. O. S. hadden eik een invaller. Direct ontwikkelde zic-'n een vlug spel. met D. O. S. iets in de meerderheid, doch haar aanval werkte primitief. D. T. V. speelde technisch heter. D. O. S. hin» derde te zwaar, waardoor scheids- ■echter Smeet-s nog al eens moest af fluiten. Enkele Amsterdammers meenden te moeten appelleeren, wat hun eenige malen een waarschuwing kostte. In den Amsterdr.msclien aan val wilde het niet vlotten. Eerst u& 20 minuten zag Madsen kans de lei ding te nemen. Het spel bleef gelijk opgaan, zoodat met dien stand de rust kwam. Na de hervatting miste D. O. S. een kans om gelijk te maken door een strafworp over te schieten. Bij een uitval van 'D. T. V. werd de stand op 0 gebracht. De Enschedéers ver slapten geenszins. Integendeel, zij werkten onvermoeid om de eer te red den. wat mej. Visser met een goed schot gelukte. De strijd, die reeds forsch was. werd daarna niet fraaier. Vooral in de laatste oogenbükken wa ren de Amsterdammers veel in den aanval, doch zii kregen geen kan9 om behoorlijk vrii te komen. Het einde kwam met, een overwinning van D. T. V., docli D. O. S. heeft bewezen, dat het overwicht van West op Oost verkleind is. Na afloop reikte de heer Van Beek. die met de regeling was be last. de herinneringsmedail'.es uit. Quick huldigde met bloemen D. T. V. voor het kampioenschap en D-O.S voor de kranige prestatie. (De Crt.) Marktnienws BEVERWIJK. Noteering van 18 Juni 1923. Spinazie per kist f 3. Postelein per ben f 0.50f 0,70. Andijvie 100 str. f 7. Raapstelen, 100 bos f 3—f 5. Zuring per ben f 0.20. Radijs, 100 bos f 6. Wortelen. 100 bos f 20f 25. Komkommers, per 100 f 12—f 15. Asperges por bos f 0.95f 1.05. Id. bl. f .0.40—f 0.60. Aardappelen, klei per K.G. f 0,0-1— f 0.05. Id., zand per'K.G. f 0.07. Peulen, per Kilo f 0.20—f 0.22. Doppers per Kilo f 0.35—f 0.40. Bloemkool per 100 f 16—f 19. l ien per K.G. f 0.12—f 0.14. Sla per 10 kron f 3f 4. Rabarber per 1Ö3 bos f 5—f 7. Pieterselie per bos f 0.0Sf 0.12. Selderie per bos i 0.12. Aardbeien per slofje f 0.75—f 0.90-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7