fNGEZONDeN MEDeötËLÏNGEN Y 60 C!s. per regel. WIEUW! NIEUW! A. J. P's IJSPUDDING gevuld met heerlijke gelei Een sieraad der Tafel NOG EEN PRACTIZIJN GEARRES TEERD. Door de RoUcrdaiüselie politie is nu weer aangeuouden, zoo jneiüt het ribiti., de nouder van een reenisauudig eii incassonureau a. L. B., uie ook ui met uea secretaris van den JriuuiUersooud liaa samengewerkt. Deze laatste wem deze week door de RoUemainscne Rechtbank eroorueeld ,tol eén jaar ge. angeiiUstraf. werd gearresteerd op vermoeden van een tweetal verduisteringen in gevallen, .waarin een huiseigenaar de huur had opgeslagen, de vermeerderde tuur al .vast maar had gemd, maar later door den kantonrechter werd veroordeeld de te veel gevorderde huur terug te Lctalen.- Het gaat in deze gevallen om bedragen van i 116 eu f 62, die de be trokken huiseigenaar aan den zaak waarnemer had-ter hand gesteld met de bedoeling ze aan de huurders door te geven. Nog een zestal andere aan klachten zijn in onderzoek. LOONSVERLAGING RIJKS PERSONEEL. Naar ,,de Rsb." verneemt, ligt het In het voornemen der Regeering, orn de loonen van sommige groepen rijks- werkliedeu in overeenstemming ie brengen met die, welke in de particu liere bedrijven op dit oogenblik gel den. Wordt dit voornemen uitgevoerd, dan zou dit heteekenen dat de loonen belangrijk verlaagd worden. Men noemde zelfs bedragen van f 7 a z 8 per week. STAKING LANDARBEIDERS. Te Achthuizen (gein. Ooltgensplaat) hebben de landarbeiders het werk hei- vat. De landbouwers hebben toege stemd liet geschil te onderwerpen aan een arbitrage-commissie, die door bei de partijen zal samengesteld worden met een onpartiidigen voorzliter. De loonregeling, welke deze commissie zal aangeven, zal ingaan op den dag dal ide arbeiders het werk hervat •[hebben. To da gemeenten Ooltgens plaat en Oude Tonge bliift de toestand onveranderd. Een enkele maal had er een incident plaats tusschen de sta kers en de rijksveldwachters. Overi gens bleef het rustig. EEN AANVARING OP DE SCHEL DE. Lit Antwerpen wordt aan de .Tei. gemeld: Dinsdagochtend kwam, ten gevolge van een plotseling invallenden mist de Engelsche vrachtboot „Sulima" op «Ie Schelde in aanvaring met het Ne deriandsche Aakschip „Ambulante", ■uil Leeuwarden, dat "van Haren kwam en den stroom afvoer, met een lading cement. De „Ambulante" kreeg een zwaar lek, maar kon nog op het droge gesleept worden. Daarmee was de se- rie ongelukken nog niet uit. Terwijl de .Sulima" voor anker lag, voer de 'Zweedsche stoomboot „Mercïa" er te gen aan. Deze werd erg beschadigd, De laatste boot kon nochtans haar vaart naar de stad voortzetten. Nu werd zij op haar beurt weer aange varen door het baggerschip „Water geus". dat juist de sluis verliet. De Watergeus"- werd. de voorsteven ingedrukt. De „Sulima" bekwam lich te averij. Er kwamen geen persoonlij ke 'ongeiukken voor. iDS NEDERLANDSGHÏNBISGHE LEENING. De Ned.-Indische leening te Len den is over-volteekend. OE STEUNVERLEENINC AAM DE HANZE-8ANKEM. Heden, Woensdagvoormiddag zal hel door de regeering ingediende wets ontwerp voor steunverleening aan de li anze-credietbanken in de afdeelin- gen der Tweede Kamer worden onder zocht» DE KOTIE-MARGHANT VER WORPEN. In de Dinsdag gehouden zitting der Tweede Kamer is de motie van orde (Van den heer Marchanfe betreffende de wijziging van het bezoldigingsbesluit ten aanzien van de leeraren bii het middelbaar en gymnasiaal .onderwijs yn et 49 tegen 39 stemmen verworpen. Sport es ïïBdstrjjfisn ATHLET1EK. DOM DEN PRIMS HEMD RiK-BEXE.R. L'e jaarlijksche wedstrijden om den Prins Hendrik-beker beloven dit jaar '{aldus schrijft de N. R. Ct.j een groot fcacces te worden. Voor het eerste ge- uc-elte uezcr Meestrijden, dat Zondag 2-1 Juni door Hercules op haar terrein te Utrecht georganiseerd wordt, heb ben althans uit alle deel en van ons land de beste athleten ingeschreven. ■Zoo komen Vlug en Lenig. Blauw Wit, A. A. C., Rapiditas Groningen, Haar lem e.a. met groote ploegen uit, zoo dat de stnjd om het begeerde kleinood aeer fel zal worden. Van de bekende deelnemers noemen wij: H. A. Broos eu S. Hertzberger van Philips S. V., li. e i O. van Rappard, \V. V eniet, Ch. Bovens, A. Paulen, G. J. v. d. Wei, en A. d. Driessche van Mug en Le ft: - '.V. Aratoon, V.P». v. d. Kuyp, H. G .Bakker en G. VV. Schild Jr. van rBlauw-Wic. Farro, v. d. Heyden, VV. .'Bolte n, J. p. M. Koevoets, C. Hans en •C de Brueys, VV. Ivat, en J. v. d. il.ey van A. A. C., R. Runia, Th. P. |Stam van de Zeemacht, A. E. Heyne- ïuan en P. de Boer van de Trekvogels, 3".:. G. en H. Blaak van de Zwaluwen en Chr. Huygens van Voorwaarts, Utrecht. Ook voor het nummer Zweedsche estafette bestaat groote belangstelling; niet minder dan 12 ploegen hebben hiervoor ingeschreven- De Prins Hendrikbeker werd in 1918 cn 1919 door V. E. L. gewonnen, in 1920 door Blauw-Wit, terwijl V. E. L. in 1921 en '22 wederom op dezen wis- selpr.is beslag legde. VVinfc V. E. L. 'nok dit jaar den beker, aan krijgt zij liem definitief in eigendom. De belang' rijke inschrijvingen van andere ver- 'eenigingen wijzen er echter op, dat ■liet den Hagenaars niet gemakkelijk «al 'vallen. IIERcCLES. Bij de wedstrijden om het Kam pioenschap van Noord-Holand in worstelen en gewichtheffen, behaalde de heer A. G. Scheffer wederom het kampioenschap L. G. G. K. (een fraaie beker); tevens bracht hij een record op zijn naam met SI) K.G. tweehandig trekken. De heer J. Smit kon wegens een schouderblessure zijn partij niet uitwerken, daar het hem door den dokter verboden werd, zoodat jammer genoeg de kans hem ontging. LUGHTVAARTNiEUWS. DEMONSTRATIE MET KLEIN SFC-RT VLIEGTUIG. Naar het Haagsche Aneïa-kanioor verneemt, heeft de Nederiandsche constructeur Carley zoo lezen wij in de Maasbode Maandag boven het vliegterrein Waalhaven gevlo gen met een klein sportvliegtuig, waarin een 12-paards Indian motor fietsmotor. Hij is 5 minuten in de lucht gebleven en was na 100 meter reeds van den grond. Het toestel legde een gesloten baan af en er werden verschillende bochten meo gemaakt. De landing geschiedde schitterend- Het toestel vloog ais een gewone ma chine, het toonde alle goede vlieg- eigenschappen van een gewoon groot vliegtuig. Een hoogte van ruim ICO meter werd bereikt. Dit is de eerste maal dat in ons land met een tcesiel van zulk eer. kleine afmeting eu van zulk e:tu lichten motor voorzien is gevlogen. De toeschouwers hadden dezelfde emotie als zij, die jaren ge leden voor het eerst zagen vliegen. Deskundigen voorspellen van deze welgeslaagde proefvlucht veel voor de toekomst van liet vliegwezen. De vlucht heeft bewezen, dat nog een enkele wijziging in den motor meet worden gebracht. - LAY/NTENNIS. OAI DE DAVIS-CUP. De wedstrijd om de Davis-Cup, die Zaterdag, Maandag en Dinsdag te Manchester werd gespeeld, tusschen Engeland en Spanje, werd door de Spanjaarden gewonnen. Doze zullen dus in de volgende rond3 Nederland ontmoeten. VOETBAL. VOETBALWEDSTRIJD Donderdagavond 7 uur speelt G. P. S. I een vriendsohappelijken wed strijd tegen de Toerclub R. C. H. aan den Spaarnhovenwe>g (Gemeentelijk speelterrein). Daar de Toerclub R. C. H. uit goede spelers bestaat, zal G. P. S. zich geducht moeten insnan- nen om een overwinning te behalen. lat en ieiaal KARDINAAL VAN ROSSUM NAAR NOORWEGEN. Volgens de Noor- srhe bladen zal kardinaal Willem van Rossum dezen zomer een bezoek aan dn Scandinavische lauden eu aan I.ls- land brengen, meldt de „N. R. Ct." Na een bezoek aan Denemarken te heb ben gebracht begeeft hij zich naar IJsland om de katholieke gemeenten aldaar te begroeten, van waar hij naar Bergen reist, waar h:j tegen half Juli verwacht wordt. Op het eirnle van Juli wordt hij in Kristiania ver wacht, van waar de reis naar Zweden en Finland voortgezet wordt. Rechtszaken RAAD VOOR DESCHEEPVAART De Raad vcor ds Scheepvaart stelde isen onderzoek in naar de oorzaak van de lekkage aan ueii ketel aan boord: van den stoomtrawler „Azmea Urn. 18" oy 18 Mei. De schipper van den trawler, de heer P. iwaan te IJmuiden, tevens mede eigenaar van liet schip, vertel de voor den Raad dat hij bij IJsland •geviseht- en 16 Mei te Huil zijn vangst aan land gebracht had. 18 Mcheeft men Huil verlaten. Toen de loods nog aan noord was ver telde de macnimst den schipper dat de ketel lek was. Geen van beiden had dit ernstig opgenomen, zcodat men de reis voort zette. Het schip maakte heel weinig vaart, dcch, kou volgens den schipper ten deele verklaard worden uit de slechte kolen. In Ia mulder, noorde hij van den ketelbikker dat de vuren wa ren ingezakt. Hij kreeg den indruk, toen hij die mededeehng ontving, dat ook de machinist het voor het eerst hoorde. De machinist verklaarde dat hij op de reis naar IJsland niets gemerkt had aan den ketel. Hij wist wel dat de steunbouten slecht waren. In Huil is de ketel gebikt en gespuid en ver- ,verscht met zoet water. Later, teen de vuren weer werden opgestookt, hoorde men :n het stuurboord weer icjis blazen. Er viel evenwel niets te bespeuren tp «is. Humber begon het ook sen stumiccrdzijde te lekken. De ketel is, omdat het wat?r min derde, bijgevuld met zout water. De machinist kwam op tegen de verkla ring van één der experts, die van oordeel was dat- het lek was ontstaan door te weinig w ater in den ketel. Volgens hem was de hoeveelheid water ruim voldoende geweest. Het zoute, vettige, water dat men op de Humber had ingenomen en de averij, die het schip op reis naar IJmuiden had gehad, achtte hij fac toren die tot het ontstaan van heb lek hadden medegewerkt: Vóór ds uitreis had de ketelmakersbaa3 hem verklaard dat hij neg wel eens last met den ketel kon krijgen. De con structie van de vuurdeuren, die naar binnen openslaan, was de reden dat hij niét gezien had dat de vuren wa ren ingezakt. De Raad zal later uitspraak doen- 'den bouw, de inrichting van nieuWe gestichten vorderen e» zal reeds daai- orn en om andere redenen, in de toe passing van het stelsel gelegen, groo te uitgaven met zich brengen. Dat men in de eerste jaren de daarvoor vereischte gelden zal willen beschik baar stellen, is niet waarschijnlijk. Betere tijden zullen moeten worden afgewacht voor het tot stand brengen van grootsche hervormingen. Op dit oogenblik moet de volle aandacht val len op maatregelen van bescheidener aard, vooral op maatregelen, die geen eischen aan de schatkist stellen, mis schien zelfs meer kuunen inbrengen dan naar de geldende regeling. Uit dat oogpunt verdient vooral de geld boete de bijzondere belangstelling". Nadat het Weekblad heeft betoogd, dat in ons wetboek de geldboete on der zeer groote afwisseling wat de on derlinge verhouding betreft, afwisse lend met de vrijheidsstraf bedreigd is. dat er echter een zeer groot aantal misdrijven is, waarbij oplegging van geldboete bleef uitgesloten, stelt het le vraag: „Bestaat er aanleiding door eeae al gemeen e bepaling de geldboete in rui mere mate mogelijk te maken én bij die misdrijven waarbij zij reeds be dreigd is, doch met een te laag gesteld maximum èn bij die misdrijven, waar bij zij tot dusver niet is toegelaten?" Het houdt dan een beschouwing ,-er hetgeen in dit opzicht in Duitscii- land is bepaald en geeft toe, dat de korte vrijheidsstraf, uit verzet waar tegen in Duitschland voor een deel de beweging ten gunste van de geldboete geboren is, bij ons in verband met de e van toepassing niet die groote nadeden biedt, welke in Duitschland werden aangewezen. En daarna gaat :t voort: „Toch gelooven Mij dat de resulta ten, welke met de vrijheidsstraf van korien duur werden verkregen, ook te onzent niet opwegen tegen de ernstige bezwaren aan de straf verbonden en dat in zeer veel gevallen met het zoo- eel minder ernstige leed van de geld- strnl hei noodzakelijke strafdoel even zeer kan worden bereikt. In vele of in zeer vele gevallen, natuurlijk niet in alle. Daarom kan er niet aan Morden gedacht, het gebied van de uitsluiten de bedreiging en toepassing van de geldboete belangrijk uit te breiden, doch er kan weinig bezwaar tegen bestaan aan den rechter in een veel grooter aantal gevallen dan thans de gelegenheid te openen geldboete in plaats van gevangenisstraf op te leg gen. Blijkens de gepubliceerde statis tieken bestaat thans reeds bij vele rechtbanken een groote geneigdheid om met dé vrijheidsstraf zeer spaar zaam om te gaan en het ligt op den M-eg van den wetgever die geneigdheid in de hand te werken. In de geldboete kan eeue scherpe waarschuwing lig gen en zij kan op die wijze afschrik kende, afweei'Loudende werking oefe- Natuurlijk kan haar verbeteren de of opvoedende werking slechts i?eer betrekkelijk zijn, doch wel kan zij de beteekenis van de gestelde normen, de geldende rechtsorde sterker doen beseffen en langs dezen weg kan zij tot gehoorzaamheid aan wet én recht opvoeden. De noodzakelijks be scherming van de rechtsorde kan ook met de geldboete als sanctie op de ge telde voorschriften worden verkregen in daar de minst ingrijpende, de minst ernstigs sanctie altijd de voorkeur ver dient, mag op dien grond aan de geld boete de haar toekomende plaats niét worden onthouden „Intusschen, wil de geldboete een ruimere toepassing kunnen vinden, dan moet dc rechter de gelegenheid hebben bij de oplegging met den per soon van den dudr-r en hïei das met zijn vermogenstoestand volkomen re kening te houden. Ook de vermogende moet gevoelig kunnen worden getrof fen. Daarom is ook bij betrekke lij I lichte misdrijven een hoog maximum noodzakelijk. Onze wetgever liet zich door dezelfde gedachte leiden tóen hij in de artt. 416 en 417 bis voor het op. zettelijke en voor liet culpooze mis drijf 'dezelfde geldboete als mogelijk stelt en de Duitsche wetgever nam voor al de misdrijven, waarbij hij door zijn algemeenen regel de geld straf toelaatbaar verklaarde, eenzelf de maximum aan. De rechter most de gelegenheid hebben en hij moet dit ook als zijn plicht aanmerken bij de bepaling der geldbóete zooveel moge lijk met den vermogenstoestand van den dader rekening te houden; hij moet- niet alleen letten op de waarde van het feit en op al de factoren, die gemeenlijk de straf bepalen, doch hij moet zich bepaaldelijk afvragen, hoe hoog de geldboete zijn moet om voor den veroordeelde als eene eenigermate gevoelige straf te kunnen werken. De daartoe vereischte gegevens moeten hem, zooveel dit mogelijk is, worden verstrekt. Eenigo moeilijkheid zal daaraan verbonden zijn, degh onover komelijk lijkt die niet, al zullen vergis singen te dien opzichte niet geheel uit te sluiten zijn. Da rechter moet zich losmaken van de gedachte, dal alleen in zeer lichte gevallen geldboete op ha re plaats is; hij moet voor de meeste, voor de lichtere misdrijven de vermo- gensstraf als den regel aanvaarden en tot vrijheidsstraf slechts overgaan, wanneer naar zijn oordeel het noodza kelijke strafdocl met geldboete niet te bereiken is. Bij een voldoend hoog xïmum zal dit in de meeste strafzaken wel het geval zijn. „Wij pleiten dus voor een algemee nen regel, waarbij onder bedxéiging van een vrij hoog gesteld maximum, bijv. van tien duizend gulden, de geld boete in plaats van de bedreigde vrij heidsstraf wordt toegelaten. Daarbij dient dan nog de vraag te woorden overwogen, binnen welke grens die regel mag worden gesteld en voor wel ke misdrijven de geldboete mag wor den toegelaten, en moet. voorts worden nagegaan, hoe de regeling zul moeten zijn bij wanbetaling van de opgeleg-1 de boete". Pers-Overzicht GELDBOETE. Het „Weekblad van het Recht" wijdt ecu artikel aan ds: herziening van ons strafstelsel, bepaaldelijk van ons ge vangenisstelsel. Het begint: „Eene eenigszins belangrijke hervor- 'raing yan ons gevangenlastelsel zal. Da vraag rijst: ligt het verstrekken van zulke garantiëu op den weg van den staat Er ziju daaromtrent twee antecedenten. Zoowel in 1914, bij de oprichting van de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Midden stand kort na het uitbreken van den oorlog, als in 1918, toen tengevolge van de revolutioimaire Novemberstor men aan de A. C. B. vele credieten werden onttrokken en deze Bank tij delijke hulp van de Nederiandsche Bank noodig had, is zulk eene staats garantie verleend. Toen waren er échter, in beide gevallen, zeer abnor male omstandigheden, gevolg van zeer onverwachte en abnormale gebeurte nissen. Thans hebben de moeilijkhe den der Haiizebanken een geheel an der karakter. Zij zijn gevolg van de algeineeue malaise, cn zij zijn dus veel minder dan in 1914 en 1918, voorbijgaanden aard. De vraag, of de staatsgarantie kan w-orden verleend, krijgt daardoor een veel principieeler karakter. Het geldt heden een R.K. midden- s'andscredict, morgen kunnen moei lijkheden riizen bij een andere bank instelling. Wordt de garantie nu ver leend, dan zal morgen een andere in stelling niet hetzelfde recht om een garantie van den staat komen aau- kloppen. Er zijn door verschillende fmancieele instellingen, die al of niet in moeilijkheden verkeerden, al heel ■at debiteuren „afgeschaft", wier soms wellicht levensvatbare zaken daardoor te niet zijn gegaan, zonder dat de staat zijn helpende hand heeft, geboden. Het komt 'ons voor, niet op den weg an den staal te liggen, indien er niet zeer dreigende en zeer bijzondere om standigheden in het spel zijn, die eeue Uitzondering op goede regelen soms on af wendbaar kunnen maken, de pen ningen der belastingschuldigen mei ls de regeering nu voor des staats rekening wil nemen, ie bezwa ren. Het ligt voor de hand schrijft de regeering dat er geen sprake •an zijn kan, de aandeelhouders voor erliezen te vrijwaren. Wij zullen het allerminst tegenspreken, maar wij zouden ons kunnen voorstellen, dat aandeelhouders, als zij straks als be lastingschuldigen worden opgeroepen, oui voor door de A. C. B. overgeno men debiteuren van de Hanzebank opnieuw in de bres te komen, ds zaak at anders zullen inzien. Eu Verder: „Wij voor ons kunnen het beginsel, waarop het regeeringsvoorstel berust, bezwaarlijk aanvaarden. Do debiteu- I, wier positie niet houdbaar is of ten aanzien van wie niet op goede gronden kan verwacht worden, dat zij zich staande zullen kunnen houden, zullen, volgens 't ontwerp, niet gehol pen worden. Voor de hulp blijven dus slechts over degenen, ten aanzien van wie op goede gronden het tegendeel kan wórden aangenomen. Wij zouden mecnen, dat voor dezul ken wel wegen openstaan, om zich te redden, en dat bij dc schifting van de debiteuren in de beide genoemds ca tegorieën het verarutwqordèlïjkheids- rsvoel van de credietgevcnde instellin gen zal worden geschraagd, zoo de staat geen risico daarvoor op zich neemt. En het zal, dunkt ons, tot de gezondmaking van het bedrijfsleven^ meewerken, indien ieder als van öüds'dèn overwogen, of en in hoeverre de volle verantwoordelijkheid voor Staal dient bij te springen. maatschappelijke handelingen In dab geval zal mén weten, waar- bi ijft dragen, en eens voor goed weet, aan men zic-h te houden heeft, dat de gelden der belastingplichtigen I credietverleening, als zij dan nog niet beschik baat kurinen worden ge-1 noodig mocht blijken, stellig op algo- steld, om gebreken of tekortkomingen meene sympathie kunnen, rekenen. Pa ts verhelpen, Dit oordeel inoge hard I nkk-wetgeving, en het overhaast en klinken, doch de gedachte heeft'toe- ondoordacht voteeren van een onbe- kemst, eu z.ij zal de uiteindelijke ge- kend aantal miliioenen is echter thans zondheid van het ontwrichte maat- meer dan ooit, uit deu booze. Rust eu schappelijk leven bevorderen. bezonnenheid zijn noodig, ook in de Wij kunnen niet andei's, dan metwetgeving. Wij hopen, dat de Volks- allon ernst waarschuwen voor liet an-vertegenwoordiging niet zal toegeven tecedent, dat de regeering wil stellen", aan den aandrang om het wetsont- I-let H b 1 d. stolt in het licht dat het,werp, dat technisch zooveel te wen- paniek- Naar aanleiding van het ingediende Wetsontwerp tot steunverleening, waarin sprake is van een dekking van nieuwe credietgevingen door een Staatsgarantie, schrijft de N. R. Crt. „De Nederiandsche Bank is bereid, haar medewerking te verleenen, „doch wenscht om redenen van voorzichli; financieel beleid" zich tot een nader te hepalen maximum en op nader een te komen wijze gedekt te zien door een Staatsgarantie. Maar geldt <iu •noodzakelijkheid van voorzichtig fi nancieel beleid ook niet voor onze schatkist] En behoeft onze Volksvi tegenwoordiging niet te weten, t welk maximum de Staat risico's zal loopen bij deze credietverleening? Volgens de Memorie van Toelichting kan dit maximum, alsmede de verdere regeling der Staatsgarantie, niet wor den vastgesteld, zoolang het nader onderzoek omtrent den loestand der Hanzebanken niet zal zijn beëindigd. Maar dan is het ook nog te vroeg, om thans reeds den Staat, d.w.z. de ge zamenlijke belastingbetalers, met ri sico's van geheel onbekenden omvang te beladen." Bovendien en dit is 't voornaamste bezwaar van het blad tegen de gehee- le strekking van dit ontwerp is een dergelijke, naar zijn meenïng „beden kelijke gelegenheidswetgeving" ten- eeuenmale onnoodig. In de eerste plaats, zoo zet het uiteen, wordt uit drukkelijk verklaard, dat men slechts vatbare bedrijven wil trachten te redden. Bedrijven, die in derdaad levensvatbaar zijn, kunnen echter ook wel op andere wijze aan credïét komen dan met behulp van een Staatsgarantie. Bovendien is er, z.i., als men eenmaal aan het nood-wetge- ■en gaat, wel een heel andere rege ling mogelijk dan deze slap in den blinde, Waarbij de regeering, de tra dities uii oorlogstijd voortzettende, „plein pouvoir verkrijgt, om geheel naar eigen goeddunken oen onbekend antal miliioenen uit te geven. Van daag voor de Ilanzebankeu, doch dit vergete men niet morgen, op dezelfde gronden, voor andere cre- dietbanken. Door dit ontwerp aldus liet blad tenslotte zou een zeer gevaarlijk precedent worden geschapen, waar voor de Regeering geen beroep kan doen op den, onder zoo geheel andere isiandigheden en op veel beperkter voorwaarden in 1914 en 191S verleen den staatssteun aan het middenstands-' crediet in het algemeen. Er is thans door de betrokken instel lingen surséance aangevraagd. Wa.ar- zou niet ook aan cliënten der Han zebanken, wier bedrijf levensvatbaar wordt geacht, surséance van betaling kunnen worden verleend, tot tijd en le het door de regeering bedoelde onderzoek zal zijn beëindigd? De Al gemeene Centrale Bankvereeniging den Middenstand zal toch zeker ook wel niet links .en rechts crediet gaan geven, als de Staat er goed voor is, maar harerzijds toch stellig wel al- summier onderzoek instel len? Ditzelfde summiere onderzoek zou kunnen plaats vinden bij aanvragen tot surséance. Men behoeft dan het hoofd niet te verliezen en kan rustig onderzoeken, hoe het eigenlijk met den toestand der- in moeilijkheden ge raakte banken staat, welke cliënten waard zijn, om te worden geholpen, in hoever dit geschieden kan door be slaande of nog op te richten crediet- mstelilngen, terwijl' dan tenslotte in de laatste de Staat is op welks breeden rug naarjschen laat, overhaast en het schijnt vrijwel alle risico's zullen stemming af te doen. worden afgeschoven. Eu dan maakt I Men hoede zicil voor gevaarlijke pre- het blad deze opmerkingen: cedenten". GEMENGD 'fifth NIEUW S DE CAMERA ALS SCHT'CS RECHTER. Op grond van nauwkeurige onder zoekingen, uie op Ejuusehe renbanen zijn verricht, worden thans de eind ritten van alle rennen fotografisch opgenomen, om eike mogelijkheid van verkeerde toewijzing der prijzen ge heel te vermijden. De maatregelen zijn zeer eenvoudig. Een dinne draad wordt bevestigd tusschen de palen, die het eindpunt aangeven ea wan neer het eerste paard het eindpunt passeert verbreekt het de draad en zorgt zoodoende zelf voor de fotogra fische opneming waardoor de opeen volging van de verschillende paarden nauwkeurig kan worden vastgesteld. De ontwikkeling der platen vordert slechts twee minuten en liet negatief toont onfeilbaar, welk paard heeit ge wonnen. Het systeem zal het eerst bij de rennen van Maison Laxitte, Saint Cloud en Enghien worden toe gepast. De jury maakt den winnaar op dc oude manier bekend, maar zoo dra men het over de volgorde van aankomst niet geheel eens is, wordt het woord: fotografie bekend ge maakt. Gedurende den tijd, dat de jockeys naar de stallen terugkceren, worden de platen ontwikkeld en de camera treedt dan als beslissend scheidsrechter in functie. DE GROOTSTE DUIKBOOT. Uit Ch'attam wordt gemeld, dat al daar de X. I-, de grootste en krach tigste duikboot ter wereld, te water is gelaten. Het „geheimzinnige schip", zooals zij wordt genoemd, verplaatst 2780 ton aan de oppervlakte en 3000 ton onder water, hetgeen duizend ton méér is vergeleken bij de thans in de vaart zijnde duikbooten. In dc „Evening Standard" leest men dat de grootste geheimzinnigheid wordt betracht over do bijzonderhe den der duikboot en haar bewapening. Wat betreft de quastie van de bewa- Bening met een zwaar kanon, wordt kunnen hervatten» TIET DRANKVERBOD TN' AMERI KA. In den Atlanlischen Oceaan, voor dc AineribaaUBohe kust, worden de laatste weken ware zeeslagen ge leverd tusschen do kustwacht en de z.g. „rum-ruunets", die trachten de draukverboösbepalingen te ontdui ken. Bij Atlantic City heeft de vorige week een levendig vuurgevecht plaats gehad, waarbij een honderd schoten op vijf vaartuigen met alcohol werden gelost. Sommige schoten suisden over. de hoofden van goedmoedige wande laars op de Pepper Broadwalk, die zich aanstonds hij de autoriteiten zijn gaan beklagen. Dc vaartuigen wisten intusschen te ontkomen. De dag daar op hield het douanevaartuig „Seme- noie", met een 4-inch kanon gewapend een snelvarend „alcohol-bootje" onder vuur. Drie leden der bemanning we den gevangen genomen. DOOR ZIJN PIJP VERRADEN- - Toen Edward Charles Lawrence, een vrijwilliger van het West York regi ment, dezer dagen trachtte bij do Cox's Bank een cheque te innen, kreeg de hem te woord staande bankbedien de argwaan, daar de man een eigen aardig soort pijp rookte. Do bediende herinnerde zich n.l. dat eenigen tijd geleden een man, die een soortgelijke pijp gebruikte, een cheque had geïnd, die later valsch bleek te zijn. Men waarschuwde de politie. Lawrence werd gearresteerd onder beschuldiging valschheid in geschrifte c-n "het ■enden van twee cheques ten na- van een luitenant van zijn regi ment ten eigen bate. Na zijn verhoor werd hij in verzekerde bewaring m stcld, daar de politie vermoedt, ui Jat hij ook nog aan andere delicten schul dig is. NOODLOTTIGE BRANDEN. Een ngngetje van 1 jaar en 11 maanden en een meisje van 5 jaar, kindereh van Arthur Shakespeare te Dudley in liet' Engelsche graafschap Worcestershire, zijn Zaterdagnacht in hun bedjes ohm gekomen ten gevolge van een brand, die het geheele huis in de asch logde, meldt de Daily Mail". De vader deed wanhopige pogingen om bij de kinderen te komen, maar werd door vlammen teruggedreven. De moedsr twee andere kinderen waren op dat oc-genblik niet thuis. Een brand- weerman werd gewond door een neer vallende ladder, terwijl tw.eo anderen door den rook bevangen werden. Men vermoedt, dat de brand liet gevolg is an liet springen van een petroleum lamp. Toen brandweerlieden een woning] binnendrongen te Edinburg, waar Zondag j.l. een brand woedde, vonden! zij er do verkoolde lijken van een tachtigjarige bedlegerige vrouw, mrs., Wallace en haar dochter. SNELLER DAN DE TELEFOON. Een lucht-'taxi, welke Zaterdagmid dag j.l. twee passagiers van Londen naar I-Iythe in Kent vervoerde, bereik te de plaats van bestemming, die op een- afstand van zestig mijl van Lon den ligt, nog voordat er heb telefo nisch bericht van ihèt vertrek der vlieg machine was ontvangen schrijft clo „Daily Mail". Juist op het oogenblik, dat de machine te 5.54 te Croydon op. isbeqg. Werd '„telefonische verbinding aangevraagd met I-Iythe om de ken nissen der passagiers hun vertrek me de te deelen. Het vliegtuig kwam te. half zeven op heb vliegterrein te Lympne nabij I-Iythe aan en het bc- richt van aankomst werd per drand- looze te Croydon ontvangen vijf nu. uuten voordat de telefonische aan sluiting was verkregen. EEN DRIJVENDE SPORTAREN.-V. De Franconia, een schip van 20.OHO on van de Cunarclline, die dezer da gen zijn eerste vaart is begonnen, wordt het meest luxueuze stoomschip genoemd, dat ooit in liet transatlan tisch verkeer heeft dienst gedaan. Heil schip, dab wat grootte betreft niet met andere reusachtige schepen valt te vergelijken, bezit onder xneer een zoo voortreffelijk ventilatiesysteem als men op geen enkel ander stoomschip aantreft. Het merkwaardigste van de- zen nieuwen stoom er is evenwel een sportarena, die vijfhonderd vierkanto voet groot is. Er bevinden zich groots tennisbanen, een zwembassin en een van allerlei toestelen voorziene turn- lial. gezegd, dat zulks niet in strijd is met ue overeenkomst van \Vashinglon. Vol gens de bepalingen uezer overeen komst stemde n-ageland er ui toe geen sc-tnp te bouwen, dal be\. apend is met een kanon, welk 8 inch over schrijdt. Met den bouw van XI werd echter aangevangen tien dagen vóór dat de overeenkomst werd geteekend, zoodat zij er jiust buiten valt. EEN HELDHAFTIG MEISJE. en Fransen labrieKsuietsje, Pauli- Y' avsier, noelt dezer uagen liet le- Vcrioren, toen zij haar twee neef- uit een brandend huls in het dorp XCetournac in het departement Auverg- ne, wilde redden. Pauline was met haar zuster bene den aan het werk, toen de brand uit brak- Het bovengedeelte van het huis, alsook de trappen waren reeds door de vlammen aangetast, voordat de beide vrouwen onraad bemerkten. Pauline snelde naar boven n.;ar de kamer, waar de beide kindertjes sne pen, nadat zij haar zuster last bad ge geven aan den buitenkant van het huis tot aan het slaapkamerraam te klimmen ten einde de kinderen aan te nemen. Zij bereikte de beide jongetjes in tijds, en reikte ze veilig aan nun moe der over doch ongelukkigerwijze vat ten Laar kleeren vlam, waardoor zij zulke hevige brandwonden kreeg, dat zij eeaige uren later stierf. BIJ HET VLIEGEN OMGEKOMEN. Te Heliopolis, in Egypte, is een vliegtuig te pletter gevallen, wat aan twee officieren en twee helpers het le ven gekost heeft. KOLENGEBREK. Uit Dussel- dorf wordt geméld, dat in de frabrïc- Iken van Phoenix het gcheele bedrijf wegéns kolerigebrek is stilgelegd, waardoor ongeveer 4COO arbeiders zon der werk zijn. De directie hoopt het bedrijf binnen ongeY'eer 10 dagen te EEN TRAGISCH GEëlNDTGE UITSTAPJE. Aan de „Daily Chro- nicle" ontleent de Telegraaf de vol gende tragische geschiedenis: Zaterdag Mas liet de dag, waarop "00 Londenscüe kindeion 'n pléizier- reisje naar Southend maakten, Melke dag echter door een tragisch ongevaj op vvreede wijze werd verstoord. Toen de trein nl. Pitsea-Station voorbijreed vloog een der wagondeuron open, waardoor de 9-jarige Ivy May, wonende te Battersea, uit de coupé op ae rails viel. Nauwelijks twee mi nuten daarna passeerde een sneltrein naar Londen, die het arme kind over reed. Onmiddellijk werd de noodrem overgehaald en men vond het meisje vreeselijk verminkt op de rails liggen. Den zelfden avond nog stierf het ïu bet Victoria-Hospitaal te Southend,, zinder bij kennis te zijn gekomen. DE AANSLAG OP DEN D-TREIN. Omtrent den aanslag op den snel- ein Wiosbaien—Parijs bij Budcn- heim wordt neg meegedeeld, dot 14 personen door de glasscherven zijn ge kwetst, terwijl een onder-officier aan beide beenen zwaar gewond werd. liet onderzoek moet reeds tot de inhechte nisneming van vier Duitschers hebben geleid. DUITSCIIE BOEKEN NAAR ROME - Volgens een officieel bericht uit Leipzig w-orden drie waggons Duit sche boaken te Rome verwacht, d o bestemd zijn voor de nationale biblio theek eu enkele wetenschappelijke in stellingen. Verdere boekonzendingen, alles op rekening van do schadever goeding, zullen volgen. DE MOORDENAARS VAN TISZA Voor het hof van appel te Boeda pest is gisteren liet proces tegen de moordenaars van Tisra begonnen. LENIN. Lenin is van het Krem lin naar een villa, in de voorsteden van Moskou overgebracht. Naar verluidt is zijn toestand, iets beten-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10