Agenda OM ONS HEEN Stadsnieuws 40e Jaargang No. 12271 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 20 Juni 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Ijl ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.57'Franco per pest door Nederland f3.871/!. Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfsfuivers-advertentiön van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571.,; franco per post f 0.65. 111 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 33810 Telefoonnummers: Directie 3032, Redactie 600 en Administratie 724 Hoofdredacteur: J. O. PEEREBOOM Bijkanfoor voor Santpoort, Vel3en, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Briehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden WOENSDAG 20 JUNI. Schouwburg Janswug: Bioscoop voorstelling: ,,De Slavin" en „De Hu welijksnacht", 8 uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Tron ïnoet blyck'eu": Tentoonstelling en de monstratie der Wereldklok 11, 12, 2, 4, 7. 8 en 9 uur. Schagohe'lskaat 26 Zanguitvoering van de cadetten van de Nationale Kweekschool te Amsterdam van het Leger des Heils. 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Grooto Houtstraat: s middags 3.305.30 en 's avonds 8II uur: Concert. Cinema Pal. FoyerMiddag- en avondconcert 3.30—5.30 en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen 2.30 en 8 uur. Zandvooi't: Pavilion Riche: Dagelijks matinee en avondconcert, Bloe m endaal. I-Iotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. DONDERDAG 21 JUNI. Schouwburg Janswee.De Slavin", en ..De Huwelijksnacht" S uur. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blyclcen": Tentoonstelling en de monstratie der Wereldklok, 11, 12, 2, 3, 4, 7, 8 en 9 uur. Den HoutConcert der H-O.V. in de Stadstent, 8 uur. Park Brongebouw. Concert Ge mengd Koor „Polyhymnia" met me dewerking van liet Kinderkoor, 8 uur, Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat's middags 3.30—5.30 en 's avonds 8—11 uurConcert. Cinema Pal. Foyer: Middag en Avondconcert 3.30—5.30 en 811 uur. Cinema Palace, Groote HouÜsraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Mark Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Zandvoort: Pavükm Riche: Dagelijks matinee en avondconcert. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. RaadhuisGemeenteraadsvergade ring, 7 1/2 uur. No. 3199 Brieven van het 34ste Raadslid Aan de Kiezeressen en Kiezers. Geachte dames en hoeren, Daar er nu al weer in weken geen Raadsvergadering is geweest, wend ik mij met gepaste bescheidenheid langs dezen weg tot u, om zoouls wij dat def tig gewoon zijn, te noemen, „het con tact te bewaren"! Waaruit natuurlijk jiiet mag worden afgeleid, dat ik een stop zou zijn of een slang en u een Jicht. Maar eenig contact tusschen u en Uw gemeentebestuur dient er toch te blijven. Eerlijk gezegd is de band tus schen ons anders niet bijzonder sterk: ivvannéer wij eenmaal door uw ver trouwen zoodanig op de lijsten zijn geplaatst, dat we herkozen werden, San hooren of zien wii vier jaar lang van elkaar niet te veel. Uw gezamen lijk aantal is 40.000 en hoevelen ko men er op dc tribune haar onze rede voeringen, voorstellen, moties en amen 'dementen luisteren? Geen twee dozijn. Erger nog: onlangs verschenen er in de Raadszaal zes dames natuurlijk kiezeressen. Met do galanterie, die tegenover haai' paste, droegen de boden stoelen aan en zetten die vóór de glad de, harde banken, die hier de publie ke tribune heet. Mooi zijn deze stoelen niet, en wat oudbakken en ouder- wetsch, maar 't is hut beste dat wij hebben in weerwil van deze gra- cieuse ontvangst z.ijn de dames nooit teruggekeerd. Gij zult zeggen: „we lezen de r'aads- verslagen wel in de krant". Ik ontleen niet, dat de journalisten op waardige wijze hun plicht doen. Maar kunnen zij in het allerbeste verslag de stem .weergeven, de intonatie, den lach? Neen, immers. Is uit het couranten verslag te lezen, of wethouder Bo- mans in ernst spreekt of ironisch is? Maar in de raadszaal kun je dat wel zien. Merkt iemand uit het raadsver- 'dlag op; hoe uitdrukkelijk collega X. gebruik maakt van ons dierbaar ac cent, als om de verzekering tc geven, dat hij van onvervalschten Haarlem- schen bloede is? Of zien wij daarin liet hoofdknikken, waarmee collega Y. iederen volzin van zijn betoog ver sterkt, om ons als 't ware bij te bren gen, dat het zóó is en met anders? Daarom, dames en'heer en, komt zelf ter Raadsvergadering. Maar niet alle maal tegelijk. Want clan is de tribune met groot genoeg eu het hoele Prin senhof niet en de Groote Markt niet en de Grooto Houtstraat niet en al de 'omringende straten niet en wij niet »ns vier en dertigen zouden worden doodgedrukt tusschen uw duizendvou dige belangstelling. Verdeelt u in groepen, in groepjes, alphabetische volgorde, van Van der Aa af tot Van lier Zijde toe. Maar komt, in elk ge- Zal. Ons steekt gij er een hart door ouder den riem en u zelf bezorgt gij er een middag mee van ik wil be scheiden blijven... van oratorisch genoegen. Misschien laat gij dan de slechte [gewoonte varen (neem mij niet kwa- Jijik dat ik het zeg) om te mopperen over onze besluiten, nadat wij die genomen hebben. Dient uwe klachten en bezwaren vóóraf in en let wel: o u zegel, tiaar wij die anders ter ziida moeten leggen. Ik wil niet zeggen, dai we zoo bijzonder veel notitie nemen van verzoeken en adressen, omdat gij toch, zeg nu zelf, ons niet naar den Raad zoudt hebben afgevaardigd wan neer wij het zelf niet beter wisten, maar in elk geval hebt gij dan toch 'de aangename gewaarwording, ge bruik te hebben gemaakt van het Recht van Petitie, dat een der pijlers is, waarop het Haarlemsche Burger- vecht steunt. Maar veroorlooft mij cén vriendelijk verzoek: stuurt mij geen briefjes meer •net vrsgmi. wie er in de volgende pe riode wethouders zullen zijn. Ik wéét het namelijk zelf niet ja, het klinkt vreemd, omdat ik met vijf gulden pei zitting betaald word om wel te weten maar het is nu eenmaal zoo, dat ik het niet weet. Het hangt namelijk van te veel factoren af. In de eerste plaats d* combinatie* Voegt groep A zien bij groep B., dan komt er een uitslag A. plus B. Ontstaat samenwerking tus schen groep B. en groep C., dan is het resultaat B. plus C. En zoo voorts, ik zou daur algebraïsche vergelijkingen van kunnen samenstellen, die en mij zelf zouden doen duizelen, maar dat wii ik niet. liet eenige wat bij de wet- houders benoeming vaststaat is de X. de aan iederen beoefenaar van algebra zoo dierbare onbekende. Die x wordt bepaald ouder anderen hierdoor, of nog ieder zittend wethouder bereid zal zijn, in September een zetel te a vaarden, voorts zal de x verband hou den mee dc H. van hoofdpijn, de K. van kiespijn, de M. van Malaria en de U, van uitstedigheid ja, er zit in zoo'n alphabet veel meer dan de nien- schen denken. Want wanneer er collega's ziek of op reis zijn en dus de vergadering van de wethoudersbenoe mingen niet kunnen bijwonen, dan kan liet vernuftigste coinbinatiesy teem in elkaar storten. Wait and 3ee, zegt de nuchtere En- gclschuian in zoo'n geval. Qui vivra verra, verzekert de wijsgeerige Franschmau. Komen die dagen, dan komen die plneen, ik vergis me, dut zegt de Nederlander niet. Dia snauwt: wacht je beurt af. En dat zelfde antwoord geef ik ous, op den oeleefden toon dien ik mij sedert ik Raadslid werd, heb aangewend, aan al len, die nu al willen w eten wie met het ambt van wethouder zullen worden bekleed. Intusschen valt er over he>. woord wethouder nog wel wat te zeg gen. Wethouder, zou je zeggen, is iemand die de wet houdt of zich aan de wet Jioudt. De Haarlemsche gemeen teraad bestaat uit 34 leden, van wie vier den naam wethouder dragen. Je zoudt eens zien, hoe vreemd de voor zitter van den Raad opkeek, wanneer bijvoorbeeld wethouder Bruch eens zei: „het 343ie Raadslid, dat een bij uit stek goed wethoudc-r is..." Onmid dellijk zou de heer Maarschalk den hamer laten vallen, en tot Mr. Bruch zeggen: „met uw welnemen, het 34ste Raadslid is geen webhouder". Moet daaiuit dus afgeleid worden, dat de llaad bestaat uit vier perso nen, die zich aan de wet houden en dertig personen, die zicli er niet aan houden.' Dat zal toch wel niemand willen beweren. H'et is vreemd met de titels, die aan sommige ambten verbonden zijn. Neem bijvoorbeeld den naam burge meester. Wat kan dat anders be- Leekenen dan Meester van de Burgers? En toch, welk een wonderlijken in druk zou het maken, wanneer de bur gemeester, in de gropte zaal van het Stadhuis een sroep ingezetenen ont vangende, zijn rede op deze manier hegon: „Burgers, als uw Meester heb ik u hier samengeroepen omEr zijn immers geen meesters meer, zelfs de meester op school is in onderwijzer veranderd! Men zou zoo zeggen, dat de titels op het Raadhuis niet meer geheel en al overeenkomen met de beteeken is van het ambt. Daar zijn bijvoorbeeld de boden. Een bode is iemand, die be richten brengt. Weten wij niet allen, dat in Vondels „Gysbreght van Aem- stel" de Bode een lang relaas over brengt van wat hij gezien en gehoord heeft? Welnu, die taak wordt in de Raadszaal niet waargenomen door de boden, maar door de journalisten. Wat is het leven toch ingewikkeld en de nomenclatuur pok» Hooren wa niet honderd keer in de Raadszaal an noTlilen spreken, met den na druk op tu, terwijl het volgens de ge leerden moet wezen NOtnlen, met den klemtoon op no. Wordt niet herhaal delijk gesproken van elecTRlsche tram, met den klemtoon op tri, terwijl het wezen moet eLECtrische tram, met den nadruk op lec? Is er niet zelfs een van onze collega's, die den naam van een onzer wethouders uitspreekt alsof 't brug was, terwijl 't moet wezen broeclr? Het zou zelfs voor gekomen zijn, dat iemand (weer een ander) met het oog op September het woord „wethouder" uitsprak als „ik" ofschoon de man niet de allerminste kans heeft! Zóó moeilijk is het dagelijksehe le ven. Wij ondervinden dat ook buiten de uren, wuarop we waarschuwingen en aanmaningen voor de belasting krijgen. Ik groet U allen zeer. Het 34ste Raadslid. Voor kopie conform J. C. P. HOE STAAT T Deze kwestie is nog lang niet opge lost. Er zitten dan ook wel groote moeilijkheden aan vast. Toen heelt het nog steeds de onaf- btoken belangstelling van den direc teur. den heer Rutgers van der oeff. Deze meent, dat da kwestie zou kun nen worden opgelost, wanneer de in gang van de leeszaal niet aan Let Prinsenhof, maar in de Pandpoort aan het eind van de K ningstraat Komt. Daar zou aau de fietsen gemak kelijk een plaats gegeven kunnen v ci - den. Dan zit men evenwel weer voor een nieuwe moeilijkheid. Er moet na melijk een bewaarder worden aange steld en dat zou nïinstens f 1200 per jaar kosten. Minder kan men hem, mi-er.t de directeur, niet geven. En om de fietsen op eigen risico te bewaren, zal een eventucclc gegadigde niet ge makkelijk kunnen doen, omdat bij nog niet kan weten, of dit, evenals aan het Postkantoor, wel loonend ge- 'noeg zal zijn. De directeur had er ook nog over gedacht, de fietsen tusschen de spij len van het ijzeren hek om liet plant soen van het Prinsenhof te doen plaat sen en daar een afdak te doen aan brengen; maar ook dit stuit op bezwa ren. Dat van den bewaarder geldt hier evenzeer. „U ziet", zei de lieer Rutgers van der Loeff, „dat deze kwestie maar niet zoo gemakkelijk is op te lossen. Toch gec-f ik het plan nog lang niet op!" De éénmanswagen Voldoet het systeem in Amerika Zooals bekend mag verondersteld worden bestaat er verschil van mee ning tusschen de tramdirectie en de organisaties over den éénmanswagen in Amerika. Volgens de tramdirectie voldoet de éénmanswagen in Amerika uitstellend en vindt het éénmanswa- gen-systeem daar meer en meer toe passing. van andere zijde wordt ech ter beweerd en volgehouden, dat men met dien wagen in Amerika volstrekt niet zoo ingenomen is. Ten kantore van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel werden ons eenige gegevens over den éénmanswagen in Amerika verstrekt, waaraan wij hier het een en andter ontleenen. In een nummer van de „Motorman and Conductor", het orgaan van den Amerikaansclien Bond van Tramweg personeel, wordt gezegd, dat gedu rende het eene jaar, dat de éénmans wagen to Albany rijdt, 425 personen zijn gewond en vier gedood, bij tram ongevallen. Bij dit getal 425 is nog geen rekening gehouden met een onge val. dat zeer onlangs plaats had en waarbij 14 personen ernstig verwond werden. Een der plaatselijke dag bladen te Albany deed mecledeeling van hel voornemender bedrijfslei ding om weder tot, reorganisatie over te gaan. in verband met dit groot aan tal ongelukken. De „Illinois Stale Register" van 16 November 1922 deelt mede,( dat, van 31 Mei 1921 af, toen ongeveer liet één- manswagensysteem te Springfield werd ingevoerd, niet minder dan 14 berco- vingen van personeel dat op den één manswagen dienst deed, p'.aaïs von den. De secretaris van de afdeeling Springfield der Amerikaansche zuster organisatie van de Nederlandsche Vei" eeniging. H. Loranoe, heeft aan de Nederl. Vereen, een uitvoerig schrij ven gezonden, waarin hij de tegen den éénmanswagen geopperde bezwa ren onderstreept met mededcclingen uit zijn 4 l'2-jari"« nracïük a's wa- genveerder-corducteur rp tien één manswagen. Op grond van zijn ondervinding zegt hij„De éénmanswagens vormen 'een bedreiging van het leven en de gezondheid van hen. die er op werken en van hen. die er mee rijden en als het in uw macht is. weer ze dan van de straat." In het Weekblad' van de Ned. Ver eeniging van 6 Januari 1923 wordt op grond van informaties, van den Bond van Amerikaansch Tramwegpersoneel ontvangen, medegedeeld: De lieer Myron J. Parkinson, 2e ge meente-advocaat van Syracuse, een stad van 140.000 inwoners in den staat New-York, heeft een rapport uit gebracht over den éénmanswagen, dat tot een soort requisitoir is geworden. De rapporteur wijst op de volgende omstandigheden, waardoor de één manswagen te Syracuse geen succes is gebleken. Men heeft van vijf tot tien minuten langer noodig voor een rit met den éénmanswagen dan voor dezelfde rit met den tweemanswagen. Deze vertra ging wordt veroorzaakt doordat een wagenv oerder-conducieur plaatsbewij zen moet uitgever., geld wisselen enz. Het gebeurt in drukke districten vaak dat twee wegens achter eikaar rijden, doordat de - een en ander .•eel oponthoud heeft gehad. De wagenvoerder kan, vooral des avonds (er hangt dan een gordijn achter hem) niet voldoende toezicht in den wagen oefenen. e zoogenaamde „dead-man's con trol", een rem, waarvan verwacht werd dat deze den wagen onmiddellijk tot stilstand zou brengen voldoet niet. De wagen rijdt nog minstens twintig voet door, speciaal i L> gladde rails en als er bladeren op den weg liggen m het najaar. Het publiek maakt niet zooveel gebruik van den eenmanswa- gen, als van den gewonen tramwagen. Men is van oordeel dat men gauwer loopen kan. Op sommige wagens kan do bestuurder de achterdeur niet ope nen zonder naar achteren te gaan en ze met een sleutel te ontgrendelen. In vele gevallen op hoeken waar ver scheidene passagiers instappen, kan de bestüurder niet alle menschea zien, die van plan zijn in te stappen en vele malen sluit Lij de deur voor hun neus dicht eu vertrekt zonder hen. Tot zoover deze rechtsgeleerde. Dat ook getracht wordt m Ameri ka den eenmanswagen door ermede middelen te dttn verdwijnen, bh uit de mededee'ing in „The Milw kee Leader", dat de heer A- Streblow, een socialistisch gemeen teraadslid te Milwaukee, in den raad er de aandacht op heelt gevestigd, dat volgens de in 1914 aangenomen verordening er twee man dienst moeten doen o,p elke tram. Dit alles spreekt tegen dea een manswagen in Amerika. "Wij hadden ook gaarne het oordeel van den heer Burgersdijk, den directeur der tram maatschappijen alliier, over den een manswagen in Amerika gegeven. De lieer Burgersdijk. die heden met ver lof gaat, had tot onzen spijt echter geen gelegenheid, om ons te ontvan gen. MIDDELBARE SCHOOL VOOR MEISJES f4ET VIJFJARICEN CURSUS. Aan deze school zal in den komenden cursus wederom een zesde leerjaar bonden worden, waarin het onderwijl dc literair-aesthelische en economische richting voortgezet zal worden. Verder zullen de leerlingen onderwijs ontvan gen in kinderverzorging en in huishou delijke vakken. Dc lessen in laatstge noemde vakken worden aan dc Huis houdschool gegeven. Ook andere leerlin gen dan die der M. Sch. v. M. kunnen aan bovengenoemden cursus deelnemen. VAAROICHEIDSPROEVEN LICHAAMSOEFENINGEN. Douderdag 21 Juni, zal de Haar lemsche Gymnastiek onderwijzersver- eeniging vaardigheidsproeven in li chaamsoefeningen afnemen aan de leerlingen uit de 6e klasse der open bare lagere scholen. De vaardigheids- proeven zijn voor het eerst gehouden in 1922 en zijn toen bijzonder goed ge slaagd. Ook nu weder ontbreekt de belangstelling niet. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft zijn volle medewerking verleend, o.a.: door het beschikbaar stellen van een sportterrein en twee gymnastiekzalen en door het geven van een dag va cantia aan de leerlingen der 6e klasse, teneinde aan de proeven te kunnen deelnemen. Ook van de zijde der hoof den en onderwijzers ondervindt de Haarl. Gymnastiek Ondervv ij ze rsw r- eeniging veel medewerking#. Verschei dene onderwijzers hebben zich bereid verklaard, om Donderdag te siteeren. De vaardigheidsproeven worden ge houden op het sportterrein aan de Van Oosten de Bruinstraat (achter de Leidschevaart) van 912 voor jon gens, van 1.304 voor de meisjes: in de gymnastiekzaal van de scholen 5 en 8 voor meisjes van 8,3012 en jongens van 1.30—4.30. 0RCEL5ESPELINC in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haar lem, op Donderdag 21 Juni 1923, des avonds van 7V1S'A uur, door den heer George Robert. Programma: 1. Noël, L. C. d'Aquin (16941772).- 2. Toccata, Adagio ct Fuga C. gr. t„ J. S. Bach. 3. Gavotte. Padrc Martini. 4. a. Sicilians (in ouden, stijl) b. Prc- ghicra, Enrico Bossi. 5. Pastorale, Roger-Ducasse. (Op ver- 'zoek,) - ONZE GEMEENTELIJKE DRUKKERIJ. Naar wii vernemen is aan de hoof den van takken van dienst door B. en W. medegedeeld, dat alle bestellin gen van drukwerk aan het. Centraal Magazijn van Bureaubehoeften moe ten worden gezonden. Indien die opdrachten niet op de cyclostyle «of multïgraph kunnen vorden uitgevoerd, worden zij weer naar de desbetreffende diensten terug gezonden. Alleen in die gevallen mag dan van een particuliere drukkerij worden gebruik gemaakt. Een betrob- ken diensthoofd deelde ons nog mede. dat het college daarbij de overtuiging uitsprak, (dat hierdoor niet alleen werd verkregen eene belangrijke besparing doch bovendien nog het groote voor deel van spoedige aflevering. Of naast eene vereischte nette afwerking ook beide voornoem de vruchten zulflen worden geoogst, zal de tiid leeren. OPENING BRUGGEN OP ZONDAG Men deelde ons bij informatie mede. dat od bei aires van de Kamer van Koophandel om voor de scheepvaart meer gelegenheid van brugopeniiig op Zondag te verkrijgen, een afwijzend prae-advies van B. en W. is te ver wachten. Het hoofd van de betreffende diensttak adviseerde op grond van de tot heden opgedane ervaringen en de hooaere kosten, het verzoek niet in te willigen. RADIO-TELECRAFIE. Eenigen tijd geleden meidden we het ec-n en ander over de „Radio- Club". alhier en werd met een enkel woord over de hierboven genoemde Vereeniging gesproken. Dinsdagavond Hadden wij Het genoegen nader met deze vereeniging kennis te maken ten huize van den heer Lasschuit, Groote Houtstraat 3 55. Als men door onze st3d loopt, dan ziet men veel antennes, de weibeken- de draden, die het ontvangtoestel voor radio-telegrafie verraden. Inderdaad, het amateurisme op dit gebied neemt een groote vlucht, en zooals het vaak gaat. als veel personen eenzelfde doel en belangen hebben, voelt men zich geroepen, wat meer onderling contact te zoeken en zich aaneen te sluiten. Ook Hier was dit, toen zoovelen zich voor dé radio-tettegrafie gingen inte resseeren, het geval en zoo werd in 1916 de „Nederlandsche Vereeniging voor Radio-telegrafie" gesticht, die al spceérg in aile plaatsen van het !and onderafdeelingen kreeg. In Haarlem werd 7 Februari 1923 een afdeeling opgericht, die nu ongeveer 45 leden telt, onder het bestuur van de heeren: Van Wezel, voorzitter; ir. Muller, vice-voorzitterir. Mink, com missaris en tien heer Lasschuit, secre taris. Ze bestaat nic-t enkel uit jongelui; onder haar leien vindt men ook oude re beeren. Alle leden zijn reeds zóó ver in het radio-gebied thuis, dat men er geen leeken meer aantreft. De ver gaderingen dragen dan ook meer het karakter van een onderlinge be spreking van moeilijkheden, die de leden met hun toestellen ondervinden, dan het leeren van het samenstellen van toestellen of van het 9aunderen. Te dien einde worden er excursies gehouden, zooals er nu ook weer twee od het programma staan en wel naar Botterdam. (Waalhaven) en Kootwijk. Voorts lezingen en tentoonstellingen, waarmee men in het najaar een aan vang wil maken. De vergadering van Dinsdagavond werd, bij afwezigheid van den voor zitter. geopend door den heer Las schuit, die eenige kwesties ter sprake bracht. O.a. waren de leden niet tevre den over den „Muzikalcn Omroep", die uitgaat van de Nederlandsche Ver eeniging. Deze omroep is een concert, dat eiken Donderdagavond van S.30—7 11 uur door de Ned. ...Vereeniging van het Haagsche station uit wordt gege ven. De ontvredenheid bestond hierin, dat men naar den zin der leden te veel zang gaf en weinig strijkmuziek. Nadat de besprekingen waren afge- loopen zat men nog wat genoeglijk iu groepjes bijeen. Zij, die een. ontvangtoestel willen aanleggen, ot er reeds een hebben, maar geen andere amateurs kennen, raden we aan, lid van deze Vereeni ging te worden, teneinde hun belan gen en moeilijkheden te kunnen be spreken en uit den weg te ruimen. NED. HERV. KERK. De groote classical© vergadering zal gehouden den op 27 Juni te 10 uur, in de Groote Kerk. De agenda vermeldt re. Verkie zing van verschillende leden van her Classicaal Bestuur, die moesten aftre den, alsmede de secundi 2e. Behandeling der voorloopig aange- nomen Reglementswijzigingen, vervat in de circulaire der Synode van 15 Aug. 1522; 5c. Verslag van den quaestor der We duwen- en Wcczcnkas der Classis van Haarlem 4e. Verslag van den scriba der vereeni ging voor Kindcrzorg in de Classis Haarlem 5e. Beknopt verslag van de werkzaam heden van het Classikaal Bestuur volgens art. 43 Alg. Reglement. KLACHTEN OVER DE NIEUWE POLITIE-VERORDENING. V;in de zijde van eigenaars van wasch- geyesligü op nige voos dit ifedrijf 21 er beperkende bepalingen, betreffende het vervoer van de bekende, grooto waseli- manrten op het stuur van een fiets. lm verband met een onbelemmerd uit licht van den voerman (hier fietsrijder) verden, zoo werd ons medegedeeld in de Politieverordening, eenige maten opge- a, waaraan de meeste van de be staande manden niet kunnen voldoen. Zoodat wasoh- en strijk inrichtingen ter voorkoming van bekeuringen, wel genoopt zij'n, hum manden door nieuwe met klei- 1 inhoud te vervangen, hetgeen eeu niet onbelangrijk verlies voor den betrok ken eigenaar beteekent. Ons werd verzekerd, dat vele andere inrichtingen nadeel van bedoelde bepalin- zuilen ondervinden. Ooi: zijn tal van manden te breed, en sturen van rijwielen ein ot te groot. Hei gevolg van deze klachten is, dat op de agenda van de ver gadering van de afdeeling Haarlem va& den Ned. Bond van Wasch- en Strijkin-' richtingen, die op Donderdagavond a.s. café ,jNeu£" gehouden wordt, ook do bespreking van het „waschmanöenvraag- stuk" voorkomt. DE VERBOUWING VAN DE GEMEEN. TELIJKE CONCERTZAAL. Do gioote gemeentelijke concertzaal biedt op 't oogenblik eeu zeer ongere gelden aanblik. Het tooneel is door eeri hooge schutting geheel afgescheiden van de zaal, waarin de „hokjes van de Bloem* bollenbeurs", die er des Maandags wordf gehouden, nu maar blijven staan, omdat de zaal thans toch voor geen ander doel kaai gebruikt worden. Er 15 eigenlijk geen sprake meer van een tooneel, om de dood-' eenvoudige reden, dat het is weggebroken. Achter die hooge schutting wordt op 'li ;enblïk hard gewerkt, onder leiding 1 de aannemersfirma Bugs, uit Sant poort, aar de vergiooting van het ioonccl en de voorbereiding voor de fundeering voor het orgel uit het Paleis voor Volks vlijt. Het is er op het oogenblik natuurlijk een ruïne: balken en steenen liggen over al verspreid. Het werk vr.lt niet mee: et zitten heel wat oude fundeeringen, Co e enop den ander, in den grond, die eursi verwijderd moeten worden. De vloer van de galerij tn ae zaal, die opliep, is thans gelijk gemaakt. Hier zul len de onderdeden van het orgel worden schoongemaakt. Er zijn natuurlijk eenige maanden voor het werk noodig. Henri ter Hall kan niet op den gewonen tijd komen; zijn revue zal nu waarschijnlijk eerst van 8 tot 13 Uc. :ober worden opgevoerd. Op 15 October volgt dan het eerste Bachconcert. DE HANZEBANK IN HET BISDOM HAARLEM. Vertoonden reeds Maandag ia de provin, ciesteden de kantoren der N.V. Hanze- bank in het Bisdom Haarlem den gewo nen aanblik, terwijl slechts in de groote. steden iets meer levendigheid viel waas ts nemen, thans is, zoo meldt het Hbld-, ook daar de rust volkomen, met name de kantoren te Amsterdam eu Botterdam functioneeren normaal. PROF. DR. H. A. LORENTZ. Bij Kon. besluit van 16 dezer is. met ingang van 17 September, aau dr. H. A. Lorentz, wegens het be reikt liebben vnn den 70-jarigsn leef tijd. eervol ontslag verleend als bui tengewoon hoogleeraar aau de rijks, universiteit te Leiden met dankbe tuiging voor de gedurende vele jare» bewezen belangrijke diensten. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijK. de Vos, St. Anthoniesteeg 19, tramabonnne ment; B- Wassenaar Ealjuwslaan 7. broche; Mevr. Breide, Aelbertsberg- straat 18, broche M. Cc.landt, Wii' genweg 4, broche. A. Bijster, Lom. bardsteeg 3, brocheJ. H. Rijmer,; Graaf Willemstraat 4, brilD. Mere- boer, Ged. Oude Gracht 07, hond Dirkmaat, Oranjestraat 104. hondje J. Koelemeijcr, Brouwersvaart 16^, koffer. M. Helder, Olycanstraat S,; klemijzer- W. van Brussel, Esschilder-' straat S rood, halskettinkjeH. Hes sels, Zijlstraat 41, kettinkje. Pa Langeveld, Ged. Raamgracht 69, man tel J. A. Beigman, Anthoniestraafc S5, portemonnaieB. Looienga, Nieu we Gracht 82a, portemonnaie H. do Lugt, W. Goldeloozepad 13, para,p)uie Volbracht, Casteleynstraat 4, collier. Koopman, Delftstraat 29 zw„ cein tuur- F. Hoog, Koninginneweg 90; ceintuur. O. Oomen. Kr. Lakenstraat 14, lap zijde. KERSTMISKEURINC TE HAARLEM. Het hoofdbestuur risr Algemeeae Ver eeniging voor Bloembollencultuur deelt in het orgaan der vereeniging mede, dat naar alle waarschijnlijkheid om streeks Kerstmis 1923, te Haarlem zat worden gehouden een speciale keuring' van gebroeide gewassen in het gebouw der Gemeentelijke Concertzaal aan da' Lange Begijnestrast tc Haarlem. -- MUZIEK IN DEN HOUT, op Donderdag 21 Juni 1923, des avond? te S uur. Programma: 1 i Waffenéhre, Mat;sch, H. Blanken» burg. 2. Ouverture Ungarische LustspieL Kélar Béla. 3. O, Friihling, wie bist du so schön/ Walzer, P. Linke. 4. Fantaisic de l'Opéra „Les Clcchcs dc Corneville", R. Planqnene. Paratarm. Marsch. C. Komznk. 6. Ouvci.urc ..Les Dragons de Vil-, Iars", A. Maiilarts. 7. Aubade. Printanière, P. Lacombe. 5. Suite de l'opera Faust, Ch* GounocL)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1