HAARLEM'S DAGBLAD Buitenlandsch Overzicht Onze iacMioek: Bit da Omstreken VRIJDAG 22 JUNI 1923 - DERDE BLAD VAN HET SCHADEVERCOEDINCSPROBLEEM. DE ROERQUAESTIE IN HET ENCELSCHE LAGERHUIS, DE ZITTINCSDUUR VAN HET ENCELSCHE LAGERHUIS. SPANJE EN DE TANCERCO NFERENTIE TE LONDEN, In den Bruisischen Landdag zeidc de minister-president Braun dat het schadevergoedlngs- probloem slechts door zeer groote zclfbcheersching en door eindelooze zelfoverwinning kan worden opgelost. De erkenning van het feit, ging de minister-president voort, dat de zelfstan digheid van het Duitsche rijk en van het Duitsche volk slechts bewaard kan blij ven, indien het volk offers brengt in tot dusver ongekende mate, is nog niet vol doende doorgedrongen tot die kringen van het volk, die nog in staat zijn offers tc brengen. Een groot deel van het volk. dat den hongerdood nabij is, is daartoe niet meer in staat. Ik plaats mij daarom op den grond slag van de verklaring, die de leider van de Duitsche Volkspartij in den Rijks dag, dr. Strcsomann, eenigen tijd'gele- den heeft afgelegd „Ons leven en ster ven hangt er niet van af, of wij een milliard meer of minder schadevergoe ding betalen, wel echter daarvan, of Rijn en Roer Duitsch blijven." De onderscheidene vakvereenigingen blijken van een opgeven van het lijde lijk verzet niet te willen weten. f Een conferentie van bestuurder; vakvereenigingen in het bezette gebied tc Marburg a. d. Lahn heeft, blijkens een telegram uit Berlijn aan het Hbld., de volgende resolutie aangenomen „De te Marburg vergaderde vertegenwoordi- gers van den vakvereenigingsring van Duitsche arbeiders- en beambtenbonden uit het oude en nieuw bezette gebied, leggen opnieuw den nadruk op den on- ibuigzamen wil van hun leden om het lij delijk verzet voort te zetten. Noch de verscherpte ruwheid van het Franschc militarisme, noch de betreurenswaardige j,Hetze" der in de partijpolitiek extreme elementen, noch de onvoldoende prijs- en loonpolitiek van kortzichtige onderne mers in handel, industrie en landbouw zullen den afweerstrijd doen verslappen.' Men blijft bereid, zich beschermend te plaatsen voor het om zijn bestaan strij dende Duitsche volk." Een openlijke kritiek van de vakver- eenigingsbesturen inzake het onvol doende en met ondraaglijke eischen ver. bonden garantie-aanbod van den Rïjks- bond der Duitsche industrie -werd vol komen goedgekeurd. Bovendien zullen de vakvereenigingsbesturen.met grooten nadruk een voortdurende aanpassing der loonen en salarissen aan de economische ontwikkeling moeten eischen, met ge bruikmaking van alle strijdmiddelen der vakvereenigingen Dat Rijn- en Roer gebied een onafscheidelijk bestanddeel van het 'Duitsche rijk vormen, blijft in de kringen der ..freihcitlich nationale" arbeiders een volkomen vanzelf spre kend feit. De christelijke vakvereenigingen van het oude bezette gebied hebben in een vergadering in een stad in bet onbc- zette Duitschland een resolutie aange nomen, waarin verklaard wordt„Elke poging om het Rijnland van het rijk af te scheiden en het een anderen staatsvorm op te dringen of de spoor wegen en politie onder vreemde souve- reiniteit te stellen, (zal zoo krachtig mogelijk worden bestreden. De Rijn landen maken ook voor zich aanspraak op het zelfbeschikkingsrecht der vol ken. Van het -opgeven van het lijdelijk verzet zooals de Franschen dat eischen is geen sprake." Tenslotte wordt het herstel van de ■eilighcid en vrijheid der bevolking en iet ophouden der gcwcldheerschappij gcéischi, en een beroep gedaan op de beschaafde volken der wereld. Uit Berliin wordt gemeld, dat de dis cussies over de quaostio van hot goudloon do vakvereenigingen in zooverre resul taten opgeleverd heeft, dat zij grootendeels reeds tot overeenstemming zijn gekomen de richtlijnen. De vakorganisaties zijn bezig haar -voorstellen te preciseeren daarna aan het rijksdept. van ar beid voor te leggen. Deze besprekingen hebben in liet begin der a.s. week plaats. Heden zouden beraadslagingen in hel rijksdepaztement van arbeid gehouden worden, echter niet inzako Tiet goudloon. Tot dezo besprekingen, die als streng ver trouwelijk worden beschouwd, wordt van lk der vier groote bonden slechts één 'ertegenwoordlger uitgenood igd. Zaterdag hebben in de centrale arbeids gemeenschap da eerste onderhandelingen plaats gehad tusschen werkgevers en ar beiders over het goudloon. Onder de organisaties beslaa i'ereenstemming, dat allen den e stellen van eeu index]bon, dal zal bes; «en grondïoon met toeslagen, van week week te regelen naar een nieuw in :e stellen index, niet die van het rijksbureau, maar een verbeterde index. De Duitsche vakhond heeft verleden week «en desbetreffend schrijven tot het bureau voor de statistiek gericht. Alle andere plannen, zooals Dollarloo- oii,enz. heeft men definitief laten varen. Hieromtrent is bij de jongste besprekingen tusschen het zijksdepartcment van arbeid de vakvereenigingen overeenstemming bereikt. Do Afabond heeft voor de te houden be raadslagingen der organisatiebesturen een memorandum uitgewerkt omtrent dó be taling van loonen op de indexbasis, waar in de volgende punten worden besproken: lo. aanpassing der loonen bij de marK- depreoiatie door veranderlijke toeslagen op hel grondïoon; 2o. wijziging der op de kleinhandels prijzen gebaseerde index cijfers door ver gelijking met de groothandelsprijzen; 3o. wekeiijksche vaststelling van de in dexcijfers. op Woensdag onder deelneming van de vertegenwoordigers der werkne mers; lo. uitbetaling van alle salarissen tan minste elke veertien dagen; So. het vestigen van allo -uitkeeringen aan steun- en renlelrekkenden op goud- basis; 6o. het in beginsel vestigen van tarieven op goudbasis, In het Engolsohe Lagerhuis is het Roervraagsluk opnieuw ter sprake gebracht. Baldwin, de eerste minister, deelde op een desbetreffende vraag mede, dat tot' nu toe van Frankrijk geen antwoord is ontvangen od de Engelsche nota betref fende de schadevergoeding en de kwestie van hel Roergebied. Volgens de door hem ontvangen inlich tingen zijn de berichten, dat de Franschen de levensmiddelentreinen naar het Roer gebied legen houden, officieel miet beves tigd. Evenmin zijn de berichten van Fran sche zijde juist alsof er dagelijks bespre kingen tusschen Fransche en Engelsche diplomaten over den toestand plaats vin den. De Fransche gezant te Londen is de laatste dagen niet op het ministerie van buitenlandsche zaken geweest en Enge land kan de aangelegenheid niet bespre ken, zoolang er geen antwoord van Frank rijk is ontvangen, op het Engelsche ver zoek om inlichtingen, wat Frankrijk pre- ies ïn het Roergebied wensclit. Sir Samuel Hoare heelt in het Lagerhuis t ministerie van luchtvaart ;edeeld, dat de regeering had beslo- in verband met den wedstrijd -voor den Schneider beker voor ten hoogste 3000 pond vliegtuigen aan te Icoopen waarbij dan de nlotoren niet zijn inbegrepen. Dit geld zal worden besteed voor het vliegtuig Bngelseh model in Engeland ge bouwd is, en den beker wint, mits liet - voren reeds een wedstrijd heeft gewonnen. Baldwin deelde mede, dal de regeering had besloten een Koninklijke commissie, bestaande uit leden der beide huizen van het parlement, te benoemen oin te ondev- -keii of het wenschelijk was do zittings periode van het Lagerhuis te wijzigen. Onder de tegenwoordige regeling begint de zitting in Februari en duurt tot midden Augustus. In de laatste jaren hebben de staatsaac- gelegenh,eden het echter noodzakelijk ge maakt ook herfsizittingen t6 houden zoo dat hel parlement, de zomervakantie uit gezonderd eigenlijk he; gflheelfe jaar door zitting heeft. Dientengevolge hebben ne slechts weinig tijd over voor werk van wetgevenden en adininistr-atteven aard. Het voorstel van Baldwin beteekent ver. loedolijlc, dat de regoeriïig don sittings- lijd wensclit te bekorten. In verband met de onzekerheid die er bcBtaat ten aanzien van Spanje's .ndeel in de- bijeenkomst van de Tangerconferentie te Lor.den maakt de fimes'"'-correspoudcnt te Madrid melding van een verklaring, die Senor AIba, de minister van bui tenlandsche zaken, dezer dagen in den Spaanschen Senaat heelt afge legd, nl- dat hen initiatief voor een voorbereidende bijeenkomst van des kundigen door de Fransche regeering was genomen, waarbij de Britsche en Spaansehe regeeringen zich hadden De minister voegde hieraan toe, dat hij a priori duidelijk had te ken nen gegeven, dat het doel van de bij eenkomst der deskundigen slechts kon zijn, te zoeken naar gronden, waarop de regeeringen der drie mogendheden voor een bespreking konden bijeenko men. Aan den Spaanschen deskundige Senot Lopez Roberts was geen mach tiging verleend, een of andere beslis sing te nemen', die verder ging dan de opstelling van een program bin nen bepaalde grenzen, waarover be spreking mogeiïjk zou zijn. De minister weigerde intusschen mede te deelen, welke deze grenzen waren. De correspondent zegt, dat men daarom in het onzekere ver keert of de Spaansehe regeering be reid zal zijn, om onvoorwaardelijk de onderhandelingen voort te zotten over een Internationaal Statuut, welke in 1914 door den oorlog werden afge broken, dan wel of zij een poging zal doen om van Frankrijk met toestem ming van Groot-Brittannië, een her ziening vande Spnansch-Fransche overeenkomst van 1912 te verkrijgen. Een groot deel van de Spaansehe publieke meening betoogt, dat zoo lang de enclave van Tanger bestaat, liet Spaansehe protectoraat in Ma rokko ondoeltreffend moet blijven, en dat zoo de Tangerzone niet in de- Spaansche invloedsfeer kan worden opgenomen, zooals vroeger het geval is gew eest, het voor Spanje raadzaam zou zijn, zijn actie te beperken tot de kustlijn en tot de steden Ceuta en Melilla. Geheel afgescheiden van dc mérites van de verschillende oplossingen van het Tangerprobleem, is er één punt, ten aanzien waarvan de Spaansehe publieke meening eenstemmig is in haar oordeel, en dat is, dat Spanje's historische rechten op Tanger onbe twistbaar zijn. Er heerscht alleen verschil van meening over do vraag, of het raadzaam is een poging te doen ze tot eiken prijs te doen gelden. Spanje heeft, volgens den correspon dent, geen belang bij een spoedige discussie over de Tangerquaestie, om dat elke inaand die verloopt, tijd ge wonnen is voor de doordringing in het Rifgebied. Verspreid nieuws ENCELAND EN SOVJET RUSLAND. De Manchester Guardian moli.lt, dat het laatste antwoord van Tsjitsjerin Curzon direct aan het adres van Curzon cezonden en ditmaal niet in de code geseind is. Dit geschiedde blijk baar om duidelijk te laten uitkomen, dal het conflict is geëindigd en de be trekkingen weder gewoon zijn. Het Russisch persbureau ie Lon den vat den inhoud der nota aldus sa men. dat Tsjitsjerin zich verheugd verklaart, dat Engeland met de Rus sische toezeggingen genoegen neemt, zoomede met de door de Sovjet-regee- ring verstrekte ophelderingen. Ver- der wijst hii op de noodzakelijkheid de wederzijdsche verplichtingen aanzien van non-interventie nauwkeurig te omschrijven, zooclat ook de mogelijkheid van Engelsche ondersteuning' van eenige aan Rus land vijandige actie, wordt uitgeslo ten, om' liet even of die uitgaat van Russische vluchtelingen, dan wel van andoren. Ten opzichte van het di plomatieke personeel dat Rusland in andere lauden vertegenwoordigt, er kent noch verlangt de Sovjet-regeering eenzijdige verplichtingen. Zij is bereid, haar vertegenwoor digers instructies te geven op Je basis der met En gel a ui getroffen overeen komst. in het bijzonder aan Sjoe- miatsky op voorwaarde, dat "Engeland aau zijn eigen diplomatieke vertegen woordigers instructies van gelijke strekking geeft. De Sovjet regeering neemt verder met bevrediging nota van het feit, dat Engeland geen com pensaties verlangt, behalve op do basis van wederkeerigheid en is het dan vei'der met Engeland eens, dat de gedachtcnwisseling gesloten kan wor den verklaard. VERSTERKING DER AMERI- KAANSCHE VLOOT. Reuter meldt uit Washington Het ministerie van Marine is voornemens het Congres machtiging te vragen voor den bouw van 8 kruisers, vier rivic-r- kanonneerbooteu en drie onderzee- kruisers. De kruisers zullen binnen de grens van tienduizend ton blijven door de conferentie .van Washington vastgesteld. De kanonneerbcoten zijn bestemd voor de Chineesche wateren. UIT CHINA. •erband met het toenemend aan tal aanslagen op leven en *bezit van buitenlanders in China en de bezorgd heid en klachten der buitenlandsche kolonies in dat land, hebben de di plomatieke vertegenwoordigers der groote mogendheden, volgens de Daily Telegraph, besloten een gezamenlijke nota aan de regeering te Peking op te stellen, waarin zij hun eischen om be tere bescherming van buitenlandsche onderdanen met kracht doen hooren. JOECO-SLAVIë EN BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld De nieuwe Bulgaarsche regeering heeft verklaard. dat zij de bepalin gen van het verdrag van Neuillv zal nakomen. In verband hiermede heeft de regeering aan Joecho-Slavië afge zien van de voorgenomen diplomatie ke stappen. EEN PORTEFEUILLE VOOR CHAMBERLAIN? De Engelsche bladen melden, dat de hertog van Devonshire uit te fioödi- een, Lord Reading als onderkoning van Brifsch-Indië op te volgen en dan aan Austen Chamberlain de porte feuille van Koloniën aan te bieden. «ET DRANKVERBOD IN AMERIKA. Uit Ottama wordt gc-meld; De Senaat heeft het regeenngsvoor- stel. houdende een verbod van invoer van alcohöl voor particulier verbruik daar de handel onder regeeringscon- tr°le staat, verworpen. DESOVJETS EN HET BUITENLAND. De Finsche pers heeft den tekst van een geheime instructie, geteekend door Boecliarin, Berezine en West- man, uit Moskou gezonden aan de handelsvertegenwoordigers der Sov- jetregeering in 't buitenland, waar van de Tel. een en ander overneemt uit de „Rzeczpospolita": 1. Do handel moet dienen voor de communistische actie. Men moet den geest van ontevredenheid onder de ar beiders en in 't leger zooveel moge lijk bevorderen, door stakingen uit te lokken en te organiseeren. De regec- ring te Moskou moet op de hoogte worden gehouden, met welke firma KOOPKRACHT. A.I 'fc Is een dure tijd, maar toch sta je soms nog verwonderd over da koopkracht van den gulden. B.: Hm! Ik ben meer verwonderd over de koopkracht van mijn vrouwl Eerste landlooper: Je hebti het leelijk te pakken, Jan! Tweede landlooper: Ja, ik heb vannacht in een aardappelveld geslapen en ze hadden de deur open gelatenl Moskou met voordeel in relaties kan treden. Gedurende de handelsonder handelingen moeten de bolsjewistische agenten trachten, het personeel op te zetten, door te insinueeren, dat de firma in kwestie onder aandrang van de regecring niet in staat is onder handelingen aan te knoopen met de Sovjetregeering, waardoor de Sovjet met andere firma's relaties moet tiach ten aan te knoopen. Door stakers te steunen moet men altijd trachten economische moeilijkheden te schep pen. De leden van de handelsmissie moeten geen geld sparen ten einde zeer goed ingerichte kantoren en lo kalen te huren. Verder moeten ze in goede hotels logecren, goede diners geven, ten einde door den indruk dien zij in 't buitenland van de Sovjet- regeering geven, de positie van deze xe"vers térken. 2. Men moet op alle mogelijke ma nierent rachten, de communistische partij tot handeling oP te wekken. 3. Men moet trachten de pers zoo veel mogelijk op te koopeu, ten einde daarop een zeer grooten invloed uit te oefenen en haar dienstbaar te ma ken aan 'b communisme. 4. De handelsagenten moeten vóór alles trachten, de communistische idoeeën onder de marine en 't leeor ■spreiden en hen er toe bi'cng' soldaten- en marineraden te vormen. Men moét soldaten tegen de officie ren ophitsen, vooral in de landen, die een koloniaal leger hebben. 5. Men moet zijn best doen, arbei dersraden te stichten, die moeten helpen om dé dictatuur van het uro- letariaat te vestigen. Deze raden moe ten een actief aandeel nemen in liet uitlokken van stakingen, en zich aan 't hnofd plaatsen van de arbeidersbe weging. 6. Zij moeten zorgen de aroeidei van wapenen te voorzien. 7. Men moet acties tegen de regee ringen uitlokken, vooral onder gedemo biliseerde soldaten. 8. Men moet trachten de idee gang te doen vinden, dot de arbei ders" zelf het bestuur over de indu- stricele ondernemingen zullen krijgen. 9. Men moet dikwijls berichten ver spreiden over een dreigenden nieuwen oorlog en de gevaren er van: en on- dertussc-heii pogingen doen om de verdedïgingsorganisaties der landen te ondermijnen- Men moet. zelfs niet voor gewelddaden terugdeinzen. '10. De bestaande Sovjet-organisa ties moeten wordeu onderhouden, en voorts een geheim centrum voor pro paganda worden ingesteld. De asgistenf bij de Nederlandsche Spoorwegen, da beer C. Verwaal, is van Amsterdam overgeplaatst naar Halfweg. NATIONALE VLIEGDAG. Naar wij vernemen, is er wijziging gekomen in den datum, waarop te Schiphol in deze gemeente de groote nationale vliegdag zal worden gehouden. Deze was aanvankelijk bepaald op Zaterdag 30 Juni a.s. en zal nu plaats hebben op Zaterdag 14 Juli a.s. ZAXDVOORT Lagerouderwïjs Xan mej. Ch. E. Heintzen is met- ingang van II Juni 1923 eervol ontslag verleend als tijdelijk onderwijzeres aan school A. OuderlingderNed. Herv. Gemeente. In de vacature W« H. Driehuizen, die als ouderling be dankte, is benoemd de heer A. Elffers. Engelsche regeering ei- aan denkt, den Haarlem. HAARLEMMERMEER. Personalia. Tot onderwi. zeres aan de bijzondere school t Hoofddorp (hoofd de heer lf. Pos), benoemd mej. S. van der I-Ioek i BLOEMENDAAL, Bosïuur B. G. V. De functies im 'liet bestuur .van de B. G. zijn als volgt verdeeldW. Pronk, voorzitter, A. Cassée, penningmeester, mej. Hekker, banierdraagster, P. v. d. Klin kenberg, banierdrager. Bijgebouw Chr. M. U. L. O. Bij de Chr. School voor M. U. L. O. aan de Zo- merzorglaan word; een hulpgebouw ge plaatst met twee lokalen. TENTOONSTELLING TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Hedenavond om 3 uur wordt ïn Vree burg de tentoonstelling van „Alles wat bloeit en groeit" geopend. Toen eenige maanden geleden het wak kere bestuur vam de Aid. Bloemendaul— Velsen dezo tentoonstelling uitschreef kon niemand vermoeden, dat de Juni maand zóó abnormaal koud zou zijn, dat heden na den langsten dag .alles „zoo goed als niet bloeit en weinig groeit." Dit is vooral hierom zoo jammer, omdat er an ders overvloed van Lathyrus en rozen zouden geweest zijn. Het- tijdstip der ten toonstelling was juist met het oog op deze beide vooral bepaald. Wie echter meent, dat nu de tentoon» stelling een mislukking zal worden, ver. gist zich deerlijk. Onze tuinbazen en - bloemisten zijn er de mannen niet naar, om den strijd gewonnen te geven en hun vak heeft hun juist vaak geleerd om bloe men te hebben, wanneer men die niet zou verwachten. Wij raden daarom «en ieder aan om Za terdag of Zondag even een kijkje to ne mén. Er eijn voldoende inzendingen en bloemisten, tuinbazen en tuinknechts doen hun uiterste best om. iets goeds voor den dag te.brengen, omdat allen weten, dat BloemendaalVelsen in dat opzicht een reputatie te verliezen heeft. hedenmorgen tot op lief oogenblik', dat wij dit schrijven, zijn rappe handen bezig, om alles op te stellen. Het arran- geeren is ïn handen van den heer L. A. Springer, dus in uitstekende handen, ter wijl de heer lluschfeld en anderen voor een goede regeling zorgen. De Jury bestaat uit de heeren W. v. d. Hoek, Haarlem, A. R. Jager, Duin en Kruidberg, A. Hartens, Heemstede, R. Muyen, Heemskerk, Job. Mey. Bloemen» daal, L. A. Springer. Dendrologie. De tentoonstelling is geopend Vrijdag vam 810 uur voor leden, Zaterdag en Zondag van 10 uur tot 10 uur. In ons volgend nummer komen wij op- deze tentoonstelling terug. DE VROUW IN JAPAN. Wanneer de Japansche bruid trouwt, krijgt zij van baar moeder elf stelre gels mee, die een Hollandschen man naar bet leven in bet land van ker senbloesem moeten doen watertanden. Zij zijn reeds eeuwen oud (de stelre gels, niet de bruiden) en van het schuinoogige bruidje wordt verwacht, dat zij er zich strikt aan zal houden. Dit zijn zij: Van het moment dat gij getrouwd 'v.!jt, zijt gij niet langer mijn dochter. Daarom moet gij uw schoonouders ge hoorzamen, zooals gij eens uw vader en moeder gehoorzaamdeb. Als gij getrouwd zijt, zal uw echt genoot uw eenige heer en meester zijn. Wees nederig en beleefd. Strik te gehoorzaamheid aan den echtge noot is de edelste deugd, die een vrouw kan bezitten. Wees steeds "beminnelijk jegens uw schoonmoeder. Wees nooit jaloersch. Jaloezie zal 'de liefde van uw echtgenoot voor u doöden. Word nooit boos, zelfs niet wanneer uw echtgenoot verkeerd doet. Wees ge- duldig en spreek zacht tegen hem, wan neer hij gekalmeerd is. Spreek niet veel. Spreek geer kwaad van uw huren. Spreek geen on waarheid. Bezoek geen waarzeggers. Wees zuinig ln uw huishouding en bestuur deze met allen zorg. Poch niet op uw vaders rang of for- tuin, Spreek nooit over zijn rijkdom in het nabijzïjn van de bloedverwanten van uw echtgenoot. Begeef u niet in te jeugdig gezel schap, zelfs wanneer gij zelf nog jong zijt. Wees steeds keurig en bescheiden gekleed. Draug geen helkleurige kle dingstukken. DIERiEN-WEERVOORSPELLERS. Wij hebben do laatste maanden eigenlijk de weorvoorspellers in ons land niet noodig gehad. Als wij maar voorspelden, dat. het slecht zon zijn, hadden wij altijd gelijk. Maar in nor male tijden, als er werkelijk eens een mooie dag tusschendoor loopt (de oudere lezers zullen zich dergelijke tij den met een gevoel van weemoed her inneren') helpen verschillende vogels do nicnschen bij dc oplossing v-n V (Daily Sketch, Londen.) Ben jij de „flinke jongen" om .Te ziet er eerlijk uit, maar spreek wien ik geadverteerd heb] je altijd de waarheid? Ja meneer. eh .niet als het tegen het belang Jij bent de jongen, dien ik heb- van de zaak is, meneer. ben moet. probleem of het noodig is, een para- pluie mee te nemen. We weten allemaal dat laagvliegen- de zwaluwen regen aankondigen. Evenzoo beteekent het feit, dat zee meeuwen uit de kust naar het binnen land vliegen de nadering van een storm. Lot op de pauw en ge zult spoedig een betrouwbare weervoorspelling op korten termijn kunnen leveren. Als er regen op komst is, loopt hij niet trots meer op en neer, maar vertoont tee kenen van onrust en geeft zijn gemoed lucht in weinig welluidende kreten. Raven en meeuwen duiden hef slechte weer aan, wanneer zij in de onmiddellijke nabijheid van him nest blijven, maar kraaien weten nog veel nauwkeuriger wat zij van de elemen ten te verwachten hebben. Als er regen zal komen, vliegen zij op van het nest, draaien een paar mi nuten in de buurt rond en komen dan terug. Als deze vogels luid krassen en rusteloos heen en weer vliegen, kim .men er zeker van zijn, dat er een hevige storin op til is. OXOPGEEISCHTE PRIJZEN. In 1889 is er eeu wereldtentoonstel ling te Parijs geweest en later heeft Panama ook een soort loterij uitgege- Wanneer er onder onze lezers zijn, die daarvan loten in hun bezit gehad hebben, moeten zij thans naar die oude papiertjes gaau snuffelen, want, daar i^ misschien een boel geld mee te verdienen. Er zijn namelijk uit deze beide loterijen verscheidene prij zen van honderdduizend franken en zelfs van het dubbele hiervan onop- geëischt gebleven. Wat de kleinere prijzen van eenige houderden franken betreft, de lijst van onopgevraagde premies zou een boekdeel vullen. Het totaal van de zoo vergeten sommen beloopt verscheidene millioenen. PAS OP DE ZAKKENROLLERS. Men zegt, dat de armbandhorloges uit de mode gaan. Althans voor het mannelijk geslacht. Wij moeten thans wanneer wij iu dc mode willen zijn, weer aan de groote horloges in den vestzak, met, \olgcns de laatste eischen een zijdon lint naar 'b knoop: Zakkenrollers zullen dit. verscliijnsel met blijdschap begroeten, want de armbandhorloge-mode maakte hun de uitoefening van hun eerwaardig be roep zeer zwaar. Maar nu liet groote horloge terugkomt, nogal aan een ge- makkelijk door te knippen lint, zullen wij weer dribbel voor hen moeten op passen. EEN EEUWPLANT. Diegenen onzer lezers, die Londen kennen, hebben natuurlijk weleens Kevv Gardens bezocht, met zijn prach tige en merkwaardige planten en zijn lulgebreïde broeikassen. Als zij deze laatste goed bekeken hebben, moeten zij ook de beroemde eeuwplant van Mexico ontmoet hebben, die in het palmenhuis staat. Dit is een van de al lermerkwaardigste planten ter wereld. De eeuwplant bloeit slechts eenmaal en wel als hij den honderdjarigen leeftijd heeft bereikt. Dit feest viert de plaut in Kew Gardens thans, maar het moet men gemengde gevoelens zijn, j want dit bloeien heeft den dood van cle 'plant, ten gevolge. I-let zal jammer zijn als deze beziens waardigheid verdwijnt, want met zijn geweldige steel van acht meter hoog te, zijn laagste bladeren van mans lengte is hij een van de monumenten, van dit plantenmuseum. De bloemen die zich eens per eeuw openen, bevin den zich aan den top en lijken wel .iets op groenachtig-gele waterlelies. Soms verzaken dezo pfTanten hun plicht en bloeien zij iii perioden tus schen de tien en vijftig jaar. Maar het exemplaar in Kew Gardens heeft inderdaad een eeuw gewacht en zal nu zijn ijdcllieid naar alle verwach- tiug met den dood moeten betalen. HET WEEUWTJE VAN STAVOREN. Toen onlangs ïn een restaurant te New York een vïsch werd schoonge maakt, vond men in de ingewanden van het dier een gouden ring met een diamant van IVj karaat, waarvan waarde wordt geschat op ongeveer 1500 gulden. SCIIERPZINNIGHEID. Een politieagent in een Engelsche stad zag dezer dagen een man loopen met. een fiets aau de hand. Niets bij zonders, maai' de fiets was zeer hoog, de man daarcnlegeji onder de maat. De vertegenwoordiger der wet eischte dus, als een ware Sherlock Holmes, dat de man hem eens zou laten zien hoe,hij op die fiets reed. Toen bleek dat hij de trappers niet kon bereiken werd hij naar het politiebureau ge bracht, waar een onderzoek spoedig aantoonde, clat de fiets gestolen was. EIEN' KLEINE OMWEG. Een loods te Néw York, die een der groote oceaanstooiners buiten de ha» had gebracht, wilde juist weer op de loodsboot teruggaan, toen een zware mist viel. De loodsboot raakte uit het zicht en men slaagde er niet in haar terug te vinden. Toen werd de loods maar meegenomen naar Enge land, vanwaar hij thans weer op zijn terugreis is. ONDER STUDENTEN. Twee studenten zaten zich op hun kamer danig te vervelen. „Wat zullen we gaan doen", vroeg de een. „Laten wij erom opgooien", stelde de ander voor. „Als het kop is, gaan we naar een café, als het munt is naar de bios coop, als hij op zijn kant blijft staan, gaan wc werken'V

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9