VELSEN. Raadsstukken. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van H. de Vries, te Velser- cord, tot bet rioleeren van den Koe» koeksweg, en wel omdat verschilleDde eigenaren van grond aan dien weg niet bereid zijn in de kosten bij te dragen. B. en W. stellen voor medewer king ;e verleenen om aan het R.-K. Kerkbestuur in de parochie van den H. Engelmundus te Driehuis vergoeding volgens de wet te doen verkrijgen voor het inrichten van een terrein voor li chamelijke oefening bij de R.-K.. school te Driehuisverder voor een vergoe ding voor de inrichting van dezelfde school. Alles onder beding van nadere schatting enz. Onderhoud weg naar Spaarndam. De commissarissen van dezen weg ver zoeken om door de gemeente Velst onderhoud te nemen het gedeelte dat binnen de gemeente Velseu ligt en ver der om gedurende twee jaar f 50 bij te dragen voor het onderhoud v dere ceel van den weg. De van Openbare Werken adviseert gunstig voor het eerste deel, afwijzend voor het andere, terwijl de mcening van B. en W. niet gegeven is. Agenda voor de raadsvergadering op Dinsdag 3 Juli 1023, des namid dags 7 uur. 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededes- lingen. 3. Regeling inzake onderhoud van den weg tusschen Santpoort en Spaarndam. 4. Praeadvies op het verzoek, van H. de Vries te \elseroord, tot 't rio leeren van den z.g. lioekoeksweg, al daar. 5. Crediet voor onderhoud van lret pakhuis van het voormalig levensmid- delenbedrijf. 6. Idem voor uitbreiding van het gebouw voor practisch ambachtsonder- wijs op hel gemeenteterrein te Vel- eeicord. 7. Idem voor het bestraten van den weg loopende van de Willemsbeekweg naar de Tuindersstraat. 8. Verleenen van vergunning tot het verleggen van een gedeelte heek. 9. Contract, voor de straatverlich ting. 10. Grondovername voor wegver- betering. 11. Huur en verhuur van een ge deelte zeestrand. 12. Mede-ingebruikgeving 'van twee lokalen van school C te IJ muiden. 13. Wijziging en vaststelling op nieuw van de begrooting der Nijver heidsavondschool voor ambachtslieden voor 1924. 14. Wijziging en vaststelling-op- nieuw der verordening op de heffing, van retributiegelcl voor de toelating van .leerlingen uit de gemeente Vel seu tot de handelsdagschool en lioo- gere handelsschool te Alkmaar. 15. Praeadvies op verzoeken van het R.K. Kerkbestuur der parochie va.n den II. Engelmundus te Driehuis om vergoeding wegens het inrichten van een terrein voor lichamelijk© oefe ning, en voor installatie zijner school aldaar. 16. Verstrekking van gelden aan het gasbedrijf voor de Straatverlichting en aanschaffing vdn een vrachtautomo- hieL 17. Nadere vaststelling van de ver ordening tot wijziging en aanvulling der algemeene politieverordening. 18. Wijziging der bouw- en woning- verordening. 19. Goedkeuring steunregeling en verhooging van liet verleende ere» diet- 20. Circulaire van Gedeputeerde Staten inzake de j aai1 wedde van den gemeente-ontvanger. 21. Financieel© besluiten. 22. Benoeming van: a twee onderwijzeressen aan school A te IJmuiden. b. drie leden der commissie van ad vies voor de werkloosheidsverzeke ring.. BENTÏEBROEK. RAADSVERGADERING. HET AFSCHEID VAN SECRETARIS J. VAN SCHEERS. eesier ktr.r. Openbare vergadering i -oïialli- per. gemeenteraad van Benaebroek op Woensdagavond 8 uur. Besloten werd maar aanleiding van een brief van eenige gemeenten, er bij de re geering op aan te dringen, dat het vloek- verbod in een algemeens wet zal worden vastgeleed, dus niet alleen in de politie verordeningen van bepaalde gemeenten. In verband met het heengaan van den secretaris, ontvanger ca ambtenaar van den Burgerlijken Stand, den heer J. van Scheers, die benoemd is tot burgemeester der gemeente Alblasserdam, wijdde de voorzitter eenige zeer waardeerende woorden aan de werkzaamheden van ge noemde functionnaris in deze gemeente. Spr. herinnerde de vergadering aan den moeilijken oorlogstijd, toen de heer van Srheers, vóór 4 jaar, secretaris werd. Op schitterende wijze heeft hij zijn plichten ivervnld, én gemaakt, dal alles „tip top' in orde is. Ook namens den raad wenscht< spr. den heer van Soheera geluk met zijn benoeming en de gemeente Alblasserdam mei haar burgemeester, die eijn dorp nog tot meer groei en bloei zal weten te bren gen. Uaam3 sprak de scheidende a r i s een hartelijk woord van dank voor de hem gebrachte hulde. Spr. stelde :er op den voorgrond, dat „op aangename wijze sija plicht te doen, pleizierig wer ken is." Hij geeft toe, dat er moeilijke ja ren voor hein zijn geweest. In den tijd in deze gemeente doorgebracht, heeft hij vele vrienden verworven. Spr. dankte voor den steun, die hij van de ambachtsvrouw, mevr. Willink van Bennebroek, in dagen van depressie mocht ondervinden. Om zijn betrekking hier goed te vervullen niet alleen veel werklust, maar ook de medewerking van alle ingezetenen en den raad aoodig. Allereerst dankte bij wet houder Zeestraten, die hem steeds met raad en daad ter zijde had gestaan, hoe wel zij" van godsdienstige en politieke richting veel verschilden. De herinnering aan hem zal steeds één van den aangenamen aard eijn. Ook memoreerde hij de medewerking van den vorig en burge meester. 5pr. waardeert de met de groot ste welwillendheid gegeven inlichtingen door de gemeentebesturen van Heemstede en Zandvoort, indien hij raad n00dig had. Over den ambtenaar ter secretarie, den heer C. loeff, liet spr. zich als volgt ui:: „Dan rest mij nog onze vriend Loeff. Als ik aan hem denk, aan voel ik mijn heengaan als een gemis. Ik wilde, dat ik hem maar mede kon nemen. Gij stoo; TT," aldus spr. tot den heer Loeff, „nit aan politiek en godsdienst, doet kalm U' werk, sooals dit een ambtenaar behoort.' „Ook de herinnering aan burgemeester Tiknan zal ik niet vergeten. Met hem heb si- genoegen aan den groei Benne'oroek medegewerkt, met den raad. Als ik te Alblasserdam ben, zal ik steeds denken aan hetgeen ik hier heb meegemaakt. Ook de politie mag :k niet vergeten. Ik dank u allen voor iiei vertrouwen, dat u in mij bobt gesteld," eindigde de beer van Scheers. B. en W. stellen voor den heer J. van 3cheers op da meest eervolle wijze antslic re verleenen uit zijn functie. Aldus werd besloten. (Applaus.). Vervolgens nam wethouder -Zeestra ten het -woord. Spr. hoopte, dat de se cretaris niet minder trouwe vrienden te Alblasserdam zal aantreffen. De burze- heeft nog veel van den secreta- tanen leeren. De heeren Bakker en Dubb.is dankten den heer Scheers eveneens, de iaaiste namens zesf veel Benncbroekers. Benoemd werd tot secretaris-ontvanger sn ambtenaar van den Burgerlijken Staud de heer Tiliema uit Vlaardingen. De rooilijn van de Sohoollaan wordt astgesteld op 11/2 Meter achter het front ■an het huis van den heer Dekker. De 2 aanplakborden der gemeente zul- en op hun oude plaats blijven. De Suppletoire Begrooting, dienst 1922, werd goedgekeurd. u W'. stellen voor de kasgeklleening 1 maximum van f 24000 te bepalen. o r z i 11 o r gaf toe, dat dit wel een bedrag - scheen, tot het maximum zal het wel nooit komen, waarop de heer Aalst opmerkte, dat in verband met dit laatste de leenimg toch wel Jot «n bedrag van f 15.000 kan loopen. Het ■ocrstel werd aangenomen. Rondvraag. erop wijst op de .rrnee de automobie len zich in de kom der gemeente op -den Bennebroekerweg bewegen, waar esn maximum-snelheid van 15 K.M. bestaat. De voorzitter antwoordt hierop, dat de politie wel degelijk de wacht houdt en dan ook uitgerust is met ehro- Een en ander wordt door de raadsleden beaamd. De heer van Lierop vraagt of hot wenk aan de Bagatellen brug wel den naam .herstellen" mag dragen, veeleer noemi hij het „oplappen." De voorzit- reeft dit toe, doch twijfelt niet, dat de besprekingen, dio hij hierover met de trammaatschappij heeft gevoerd, met sue bekroond zullen worden. 3 een vraag van den heer van Aalst, of het niet mogelijk zou zijn, de samenscholingen bij de Bennebroeker- brug op Zondag, die het verkeer storen, te rrbieden; zegt de voorzitter alle medewerking toe. daartoe door den heer v a 11 Aalst gedaan verzoek eal met het oog op de werkzaamheden aan de Bagatellen brug bij het huis van den heer Opzeeland een rood bord met het opschrift „langzaam rijden" worden geplaatst, en op eensgen "rtand daarvan komt een bord met een pijl, die de tegenwoordige richting naar Haarlem zal aanduiden. Een en ander :n verband met het doorrijden van voertui gen, waardoor stoornis in het verkeer en kans op ongelukken ontstaan. De heer van Aalst vraagt vervolgens of het B. en W. bekend is, dat het P. E. N. „in de gemeente inet contracten loopt te venten". De voorzitter herinnert er aan, dat Bennebroek met Heemstede een contract voor licht, kracht en warmte heeft, maar dat niet verhinderd kan worden, .dat- het P. E. N. contracten sluit; bovendien trachten Gedeputeerde Staten Da heer de gemeentes aan hef Provinciaal bedrijf te verbinden. De voorzitter heeft over deze quatfstie een audiëntie hij den mi nister van "Waterstaat gehad. Het P. E. N. tracht slechts te polsen of het aanleggen van een net levensvatbaarheid zou heb ben. Over dit punt volgt een breede dis cussie. Het resultaat daarvan is, dat aan de gemeente Heemstede gevraagd zal worden, een definitieven prijs voor stroomverbruik op te geven. Deze prijs zal dan vergeleken worden met de opga ven van het P. E. N. Hierna wordt de vergadering gesloten. SCHOTEN, V o o r d e n R a a d. Naar aan leiding van het door den Raad in han den van B. en \V. om praeadvies ge steld voorstel van mevrouw NVeber— Groeneveld en den heer Klein, om een bedrag van f 2.50 beschikbaar te stel len voor elk kind van het 60 en 7e leerjaar, dat meer dan één dag deel neegnit aan een schoolreisje, stelt een mee.rderheid van het college van B. en IV. voor, om voor dit doel en dan voor alle scholen -uit de gemeente, zoowel bijzondere als openbare., in totaal een bedrag beschikbaar te stel len van ien hoogste f 125. Een minderheid van B. en W. meent, dat op het voorstel niet kan worden ingegaan, omdat de toestand der gemeentefinanciën het doen van uitgaven voor dergelijke doeleinden principieel niet toelaat. Ingekomen zijn nog 0.111.een udres van de afdeeling Schoten van den Bond van Koffiehuishoudeis, om haar te hooren omtrent de voorge nomen wijziging der Politieverorde ning; een adr©6 van J. Vermeulen e.a.. inzake den toestand van den Sla perdijkweg. ZANDVOORT. De werkloofen. Naar aan leiding van het gesprokene in do laatste Raadsvergadering, waarhij do indruk gevestigd werd alsof verschei den werkloozen j.l. Zaterdag uiis- or .ük maakten van sterken drank, dat dus ©enerzijds de uitkeormgen ver st re:-. 1 werden aan menschen, die deze met noodig hadden, anderzijds de werkloozen in liet algemeen in een minder gunstig licht komen, is het ge- wensciit, mee te deelen, dat onder do ordeverstoorders van Zaterdag slechts één trekkende werklooze was. Daar het Burgerlijk Armbestuur aan ruim 30 gezinnen van werkloozen een klei ne steun verleent, is er absoluut geen •eden tot generaliseeren. Opgebracht. Woensdagmid dag ventte een jongen zonder vergun ning aan het strand. Door surveillee- rende agenten werd hij naar het bu reau van politie gebracht. We wijzen er daarom nog eens op, dat reeds velen verlof tot venten gegeven is en de politie last heeft, nauwkeurig te controleeren, of de gegeven aanwijzin gen opgevolgd Worden. Niet nakomen der bepalingen kan intrekking der ver gunning ten gevolge hebben, terwijl mand en koopwaar in beslag geno men kunnen, warden. Men zij dus voorzichtig eu ven te niet op een verkeerd gedeelte strand, nog minder zonder een vergunuing duidelijk zichtbaar to dragen. Sommelsdijk, p. 26 Juui üaóssiu.l, iir. Indië naar Rotterdam. Tjerimai, 26 Juni v. Marseille, Rotter dam naar Batavia. Venezuela 26 Juni v.m. 9 u. 30 m. v. Plymouth, W. Indië naar Amsterdam. Rechtszaken DOOR EEN VALLENDEN BOOM GE DOOD. not Gerechtshof to Amsterdam heeft twee mannen, die op. onvoorzichtige wljzo een boom omhakten, waardoor een 7-jarig kind gedood werd, veroordeeld tct zeven dagen hechtenis. De mannen moes ten, zegt de Tel., boomen vellen in da Linnaeusslraut aldaar, bij den overweg. Do boom was al bijna doorgezaagd, toen de wind vat kreeg op de kroon, welk© zij niet hadden verwijderd. De kroon viel oin cn kwam terecht op eea 7-jarig meisje, dat daar spoelde. Het kind werd ernstig ge wond en bezweek, seen het naar het gast huis werd gebracht. DRUKKERIJ LOURENS COSTER Kerk en School J. SCHERPENHUIJSEN. Op 45- jarigen leeftijd is te De Rijp overleden Ds. J. Scherpcnhuijscn, Doopsgezind Predikant aldaar. De crematie zal plaats hebben op a.s. Vrijdag, des namiddags te 1 uur, te Westerveld. pen. Beroepen (toez.) te Scllingen ds. E. Sie- ga te Hijkersmilde. Aangenomen het beroep naar Nieuw- beeria (toez.) ds. J. J. Homan te Zwaag. GEREF. KERK. Beroepen te Haarden J. E. von Renberg, Amersfoort, te ICooten H. Knoop. Schouwerzijl; te Sexbierum J. van Loo. Mijdrecht; te Wamswerd aan de Streek, T. L. Kroes, Workum. Bedankt voor Borger D. B. v. d. Meu- len, Oostermeer. Stoomrartbsrislitea Amor 25 Juni v. St. Michaels, San Juan aar Amsterdam. Andijk, 25 Juni te Coconada, Br. Indië naar Rotterdam. Brielle, 24 Juni te Valparaiso v. Co- quïmbo. Buitenzorg, 26 Juni te Antwerpen, Rot terdam naar Java. Lochgoil 24 Juni ie Astoria v. Rotterdam Luna 24 Juni te New York v. "W. Indië. Menado 25 Juni te Zanzibar v. Beira. Modjokerto, 26 Juni te Napels, Australië aar Rotterdam. Eindj-ani, 26 Juni te Marseille, Batavia naar Rotterdam. Simaloer, 25 Juni te Tandjong Priok, v. San Francisco. Uw uiterlijk? Wel verzorgd. Uw kleeding? Prima. Uw ontvangkamei Intiem, gezellig. Uw personeel? Beleefd, voorkomend. Uw drukwerk? Bel 122 op en ook dit zal naar wensch zijn! dc eerste verdieping wordt als Hindeloo- per kamer ingericht, waarvoor veel au thentiek -huisraad en andere voorwerpen beschikbaar zijn. De wanden van het vertrek worden met oude tegels be kleed. In een aangrenzende zijkamer zullen in een vitrine Hindelooper cos- luums worden tentoongesteld. Verme den wordt daardoor dat de Hindeloo per kamer een panopticumkarakter zou krijgen. Vermoedelijk zal in den loop van Juli de Hindelooperkamcr voor het publiek ter bezichtiging kunnen wor den gesteld. DE BIBLIOTHEEK VAN SARAH BERNHARDT. De veiling van de bi bliotheek van Sarah Bernhardt heeft in het Hótel Drouot te Parijs plaats ge had. De opbrengst bedroeg 52.340 frs( GEMENGD NIEUWS EEN ZELDZAME 'DIAMANT. In de diamantmijnen van Kïmberley is een diamant gevonden met een ge wicht van 20 3/4 karaat. Men be schouwt dezen 6teen als de grootste in zijn soort, tot dusverre gevonden. De diamant is afkomstig uit de Wes- selton-mijnen van de De Beer's Cy. Men schat de waarde ervan op 10-000 pond sterling. KLARA ZETKIN ERNSTIG ZIEK. De bekênde communistenleidster en afgevaardigde naar den Duitschen Rijksdag, mevr. Klara Zetkin, die voor de vergadering van het uitvoe rend comité der communistische In ternationale naar Moskou was geko men, ligt aldaar ernstig ziek. Haar toestand is zorgwekkend. EEN RUSTHUIS VOOR GEDEPOR TEERDE COMMUNISTEN. De sovjet-regeering heeft voor haar aanhangers een nieuwe instelling ge opend, een behoorlijk rusthuis, zoo- als wordt gemeld, waar de gedepor- I teerde „vechters tegen de_ internatio nale reactie" veilig zijn. Voor de ka- pitalisten onder de proletariërs een heerlijk verblijf om de vacantie door 1 te brencen lïet rusthuis herherirt hol- Letteren 6a Kaast te brengen Het rusthuis herbergt bol- _„i jewiki van 22 verschillende natio- GR.HOUTSTRAAT93, HAARLE5WÏ t nahieitc-n, w.o. Hongaren, Franschen. Engelsehen, Arabieren, Belgen er Turken, die met hun vrouwen en huis gezinnen tezamen leven- EEN AMERIKAANSCH HOSPI TAAL TE PARIJS. Onder de Amerikanen, die zich voor Frankrijk en Parijs interesseeren en natuurlijk in de eerste plaats onder de te Parijs zelf woonachtige Ameri kanen wordt gecollecteerd voor een nieuw Amerikaansch hospitaal te Parijs. Op den eersten dag der inza meling werd reeds geteekend voor 113.278 dollars. De heer en mevrouw Kingsley Macomber gaven 1.000.000 fes, Men heeft ongeveer 300.000 dol lars noodig. EEN TENTOONSTELLING VAN- WERKEN VAN PIL ZILCKEN. Naar de Tel. verneemt, is liet waarschijnlijk, dat nog dit jaar de kunstschilder en etser Ph. Zilcken in Nederland een tentoonstelling zal houden van zijn werk der laatste jaren. Gelijk bekend is, woont onze land genoot smds eenige jaren te Nice, waar hij, die do Middellandsciie Zee zoo liefheeft en zoo van alle tijden heeft bezien de buitengewone kans Hos Ti gehad een woning to vinden in en niet op een rots, uitstekend in (he zee, welke- woning hem een atelier be zorgde van drie zijden omspoeld door do blauwe wateren die den wolkeno- zer: ihemel van de Riviera weerkaat sten. Het werk der laatste jaren is dan ik hoofdzakelijk geïnspireerd door dpze omgeving, en hoezeer het da;ir gewaardeerd wordt bleek o.a. op de laatste tentoonstelling te Venïtiö, waat de koning van Italië twee zij ner Riviera-etsen kocht. Ook liet an dere werk vindt in deze omgeving groote waardeering. Zoo kocht de stad Nice voor haar museum op den Salon Annuel de la Société des Beaux Arts de Nice, Zilcken's „Molen te Delfshaven", ofschoon heb een groote uitzondering is wanneer de Fransc'ne officieel© lichamen te Parijs en voor- .1 in do provincie, werken koopen an niet-Fransche levende kunste- OPERAC-ONCERTEN. Men schrijft ons Zooals reeds gemeld is, zal door de Directie van de N.V. Paleis •oor Volksvlijt te Amsterdam onder ar- istieke leiding van de heeren Gerard Leenders en Jos. Mastenbroek een aan tal Opera-concerten in de groote con certzaal van het Paleis voor Volksvlijt worden georganiseerd. Voor d-e eerste opera-concerten, die vallen op Zater dag- en Zondagavond a.s. zijn de vol» gende solisten en koren geëngageerd, Enrico Martini, baritonLeni Schoemakcr, sopraan; Willy Luhrs, mezzo-sopraan; Robert Marshall, hel dentenor en Gerard Leenders, bas Mannenzangvereeniging „Euterpe", di recteur P. v. Rovaart en dubbel- mannenkwartet „Jos. M. Orelio", direc teur Gerard Leenders. HINDELOOPER KAMER IN HET NED. OPENLUCHTMUSEUM. In het Museumpark van bet Ned. Openluchtmuseum op den Waterberg te Arnhem is men thans bezig met bet verbouwen van dc boerderij in het park. Het buis krijgt den voorgevel van een Hindelooper huis in geheel historisch juiste uitvoering. Het achtervertrek op RUMOERIGE ZITTING VAN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Reuter seint uit Londen Jn het Lagerhuis hebben heftige fcooneelen plaats gehad bij de behan deling der begrooting voor Schotland. Door de Schotsche leden der Labour Party werd geklaagd over de intrek king van de moederschapsuitkeering en andere maatregelen -oor kinder- zorg. De afgevaardigde Maxon zeide, dat zij, die deze politiek steunden, moor denaars waren en toen het lid Banbury (conservatief) hem in do rede viel, riep Maxton uit: Jij bent een der ergste moordenaars." De waarnemen de voorzitter verzocht Maxton, zijn woorden in te trekken, maar deze wei gerde het vierkant, hoewel Ramsay Macdonald hem de vermaning gaf, geen persoonlijke aanvallen te doen. Wheatley verklaarde zich mcMax ton eens en zeide, dat de aanhangers dsr regeering uit bezuinigingsoverwe- jing den kinderen voedsel onthielden. Dat was een moord en zij, die zulk een politiek steunden, waren moorde naars. Ten slotte werden Maxton en Wheatley met 258 tegen 70 stemmen van de zitting van het Huis uitgeslo ten en zij verlieten rustig de zaal- Twee andere afgeva-ardén werden daarna ook nog uitgesloten. EEN HEVICE STORM IN AMERIKA. Reuter seint ons uit New-York: Do hevige hittegolf. we'.ke meer dan een week heeft geduurd, is Dins dagavond afgebroken door een storm, die de hevigheid van een orkaan had en tengevolge waarvan vier nersonen weitien gedood en7 een groot aantal gewond Tal van huizen liepen schade op. terwiil auto's omver worden ge worpen. Een honderdtal boomen wer den ontworteld. De openbare parken en wegen in de voorsteden zijn door de omgevallen boomen en telefoonpale geblokkeerd. De politie en brandweer bewaken verschillende pusten der stad ten eindte electrische schokken door de verwarde massa draden te verhinde ren. Nader wordt nog gemeld Te Brooklin duurde de orkaan slechts 10 minuten, hetgeen niet ver hinderde. dat veie daken van de hui zen W6rden afgerukt en de dakpannen tot op grooten afstand werden wegge slingerd. Een stecnen muur van twaalf meter hoogte en 60 meter lengte werd eenvoudig omvergeworpeneeni ge voetgangers werden onder het puin bedolven. Volgens een ander bericht zou ook een passeerende auto onder de puiu- hoopen ziin bedolven, met het gevolg, dat een inziltendo dame werd gedood. Bijna 500 boomen werden in de stra ten en parken onlvorteld. Hoewel da wijk Manhatton aan den eigenlijken storm onlkwum, werd zij eenige uren later door hevige stortre gens geteisterd. Onder dc slachtoffers bevindt zich ook een bekend acteur, Savoy genaamd, die met een anderen tooneetepeder door den bliksem werd' gedood, toen zij op Long Island aan het baden waren. GEVOLGEN VAN IIET TATOU- ERREN. Uit Mülheim wordt aan de Tel. gemeld: De beide zoons van den Holland- schen groentenUaudelaar Kok, die met hun vader regelmatig de mark ten in het Roergebied bezoeken, lieten zich hier ter plaatse op do borst ta- touêeren. Bij beiden deden zich daar na plotseling vergiftigingsverschijnse len voor, welke voor deu oudsten j.0011, een jongeman van 24 jaren, den dood ten gevolge had. Bij den jongsten heb ben zich symptonen van verlamming vertoond. De tatouüerder is gevlucht. BELE'EDIGIXG VAN DE BRIT- SCIIE VLAG Een merkwaardig in cident is in Dublin voorgevallen. Aan de kade lag het s.s. „Dungeness", dat de Britsche vlag voerde. Een heer na» derde in gezelschap van eon man, die de uniform van het nationale leger droeg, en betrad liet schip. Alleou de stuurman was dit oogenblik aun boord. De onbekende stapte op de vlag toe, rukte haar af en trapte et- op. De stuurman protesteerde, doch de man deelde hem mede, dat voor taan de Britsche vlag zijns inziens niet meer in de wateren van den ler- schen Vrijstaat behoort te worden ontplooid. Daarop verliet hij het schip. EEN AANSLAG OP PASJITSJ. Uit Belgrado wordt gemeld-Er zijn vier revolverschoten gelost op Pasjitsj, toen bij de Skocptsjuina verliet. De minister-president bleef ongedeerd, de dader is gevat. De „Vossische Zeiutng" verneemt uit Belgrado de volgende bijzonderheden omtrent den aanslag op Pasjitsj. Om 1 uur Woensdagmiddag verliet Pasjitsj in gezelschap van den secretaris der Skoeplsjina Janjiisj het parlementsge bouw. Dicht bij dc Skoeptsjina, in dc drukke Milos-Viliki-straat, moest de auto, waarin zij zaten, een ©ogenblik stilhouden. Plotseling sprong een jonge man op den wagen toe cn loste uit een browning eenige schoten door het por tierraampje. Pasjitsj werd aan de lm- kerhand en aan het gezicht gewond. De dader, Milan Rajitsj gcheelen, trachtte zich daarna uit de voeten te maken, maar werd door de menigte achterna gezet en na een verbitterden strijd met de achtervolgende detecti ves. die hij met dc revolver bedreigde en van wie- 'hij er een aan het hoofd ver wondde, werd- hij gearresteerd. De me nigte wilde hem Jvnchen. Het gelukte de politie echter hem in een auto te zetten en nar het politie-burcau te brengen. De dader is 26 jaar oud en bankbe diende van beroep. Hij verklaarde, dat de anti-Kroatische politiek van Pasjitsj bij hem groote verontwaardiging heeft gewekt. Hij is de zoon van een te Boe dapest wonenden Servischen emigrant en zelf in Boedapest geboren. Hij woon de te Belgrado met zijn moeder samen. Tot dusver heeft Rajitsj geen nadere mededeelingen omtrent zijn daad willen doen. Men vermoedt in Belgrado, dat hij medeplichtigen heeft. Het onderzoek wordt thaus iu deze richting gevoerd. Men trachtte te- weten te komen of Ra jitsj uit verontwaardiging over de Kroa tische politiek van' Pasjitsj of uit an dere motieven tot de daad is overge gaan. VAN HAARLEM'S DAGBLAD, tegen betaling van eenige stuivers, GEADVERTEERD EN VERKOCHT Qr] lit dit leeit, hebt aker ook wel het een ot and«r overcospleet, dit gij grug aerkooptn wilt: gebruikt» kleeran, oyethodige maubcls, een oude fiets, een kinderwagen die niet «eer gebruikt wordt, boeken, een tatel, ten wieg en zoo neer. Laet dat allea niet nntteloas en vruchteiooa op den zolder Btaan of liggen; tracht het te verkoopen. - - ADVERTEER HET IN VOOR ENKELE STUIVERS. lederen dag lOO A ISO Kleine advertenties van VRAAG EN AANBOD Oureaux: Groote Houtstraat 93 Hm saJS Telefoon f

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10