40e Jaargang No. 12278 Verschijnt dagelijks, béhalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 28 Juni 1923 ABONNEMENTEN per 3 maanden; Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'/i. Franco per post door Nederland f3.871/» Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem on omstreken f 0.57l/iJ franco per post f 0.65. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 33310 Telefoonnummers: Directie 3C82, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIESVan 1 tot 5 regels f 1.75; Iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents 'd contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Volseroord, Wijkeroog, 'Jmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Tefefccn 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden DONDERDAG 2S JUNI. Schouwburg Janswcg: Bioscoop- Voorstelling. Dolly's vacantie" en va- r ié te-gezelschap Chris de la Mar. Voormalig Sociëteitsgebouw ,,'lT'ou frioet blycken": Tentoonstelling en de monsbrafcie der Wei'eldklolc 11, 12, 2, 3, 4, 7. 8 en 9 uur. Kampervest 5: Algemeene Vergade ring der N.V. v. h. Serné en Móhrin- ger, 8 uur. Den Hout: Concert der H.O.V. in de stadstent, 8 uur. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Pal. FoyerMiddag- en avondconcert 3.305.30 en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen. Zandvoort: Pavilion Riche: Dagelijks matinee en avondconcert. BI oomend aal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. VRIJDAG 29 JUNI. Voormalig Sociëteitsgebouw „Trou moet blyckenTentoonstelling en de- monstratïe der Wereldklok, 11, 12, 2, 3, 4, 7, S en 9 uur. Ten-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 on s avonds 8—11 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag cn Avondconcert 3.30—5.30 en 811 uur. Cinema Palace, Groote Houttsraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Mark Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Tbeater. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling S uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Zandvoort: Pavilion Riche: Dagelijks matinée en avondconcert. B 1 o o tn-e n d n a 1. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. OM OMS HEEN No. 3203 Nabetrachting van den Gemeenteraad MEER V ER CAD E RIN CE M, KORTER ACENOA'S GEEN VERGUN NING IN DE CONCERTZAAL GEEN TERREIN AAN HET RIJK VER KOCHT V/EL BRUGCEN OPEN OP ZONDAG DE VOORSTELLEN OVER DEM GASPRIJS. slaan? Al hecht ik volstrekt niet aan AANHOUDING VAN Naar aanleiding van ons bericht in het vorig nummer, zal het wel nie mand verwonderen, dat de heer Reï- nalda als tolk van de ontstemming over weinig Raadsvergaderingen en lange agenda's, in de bijeenkomst van Woensdag aandrong op: lo. vergade ren mot in den regel een tusschenruim- te van 14 dagen, 2o. het niet overla den van de agenda met een groot aan tal punten van behandeling, 3o. schrif telijk ter kennis brengen van ingeko men stukken en mededeciingen, 4o. een plaats op de agenda geven aan inter^ pellaties en belangrijke vraagstukken van de zoogenaamde rondvraag. Punt 1 is natuurlijk een critiek op het dagelïjksck bestuur, hef tweede vloeit vanzelf uit inwilliging van het eerste voort, het derde lijkt alleen mo gelijk ten opzichte van vroegtijdig in gekomen stukken (er komen er natuur lijk ook op. het laatste oogenblik) en het vierde en laatste kan alleen gebeu ren, wanneer interpellaties en onder werpen voor de rondvraag oenige da gen van te voren worden opgegeven anders kan de agenda niet op tijd. verschijnen en daarop zijn de leden van den Raad toch ook gesteld. Maar er wordt wel eens gezegd, dat er leden zijn, die liever rauwelijks, dat wil zeg gen plotseling mei een interpellatie of een punt voor de rondvraag voor den dag komen: de tegenpartij heeft dan geen tijd om haar argumenten te ver zamelen en de kans op succes wordt daardoor grooter. Ook wordt wei gezegd en niet zonder reden, dat kleine agenda's weinig baten, wanneer de leden van den Raad daar groote redevoeringen over hou den. Maar deze opmerkingen daar laten de is het een feit, dat de heer Reï- nalda met zijn critiek goed werk heeft gedaan. Hoe prijzenswaardig de zui nigheid ook zij, men kan den Raad ook te zelden bijeenroepen. Wat er van komt zullen wij moe ien afwachten. Aan den ijver van den waarnemend voorzitter valt niet te twijfelen, want te drie uur was de Raad al door 26 van de 35 punten heen. Toen begon de snelheid te min deren. De groote zaken kwamen aan de beurt. Eerst het voorstel om bij de KToon een speciale vergunning aan te vragen voor de groote concertzaal, die haar tapvergunning verloren schijnt te hebben, nu de Sociëteit haar Societeitsvergunning heeft overge bracht naar den Zijlweg, Waarom had nu de concertzaal een vergunning noodig voor sterken drank? Voor de bloem'bollenbeul's, zei den B. en W. Heel vleiend was dat voor de bloemisten niet, want de Beurs wordt voornamelijk in de mor genuren gehouden, wanneer dus als regel cok de niet-afschaffer nog niet aan alcoholica denkt. Nu kunnen B. en W. aan deze heeren wel een socie- teils-vorgunning geven, zonder inmen ging van don Raad, maar dan ontgaat aau het clagclijksch bestuur van de gemeente de controle en daarom wensch te het een algemeene vergun ning, ook voor de- groote concertzaal, met controle. Sterk was het stand punt niet. Eii dat de heer van Liemt wees op de continuïteit van den ouden toestand baatte ook niet. Met 2i tegen 8 stemmen, wel een geweldige meerde heïd, werd het voorstel van B. en het duböeltarief van B. en W.. W. verworpen. De groote concertzaal lager dubbeltarief voorgesteld door de zal zich dus met verlof (alcoholhou- sociaal-democratische Raadsfractie, een dcivic, jital. sterke, drank) moeten te- voorstel van den heer Peper tot sim- vreden stellen en. bezoekers van tic pe-le vermindering van den prijs, zon- bnll cm beurs zullen wel een socie.teUs- der tluhbeUarïef en een gedeeltelijke Vergunning krijgen. verlaging,' namelijk voor de muntgas- Knn nn cru Concertzaal, ook een verbruikers, van de hoeveelheden, die die voor bals gebruikt wordt, niet zon- zij gebruiken boven het minimum, der vergunning voor sterken drank be- alkomsug van den heer Klein. het bevorderen van de matigheid bij verordening of verbod van bovenaf, ik zou zeggen van ja. Al wipx dan ook, gelijk te verstaan werd gegeven dat gebeuren zal,, een bezoeker eens naar den overkant om er „eentje" to koo- pen. Een gemeente, die bittertjes of cognacjes schenkt, is in onzen tijd toch ook geen elegante figuur. B. en W. hadden dezen middag nog meer ondankbare zaken te verdedigen. Toen indertijd (ik zal het zoo kort mo gelijk zeggen) de overeenkomst met bet Rijk over de Societeiisgebouwen werd aangegaan, stond de firma En schede voor den kostenden prijs eeni- ge huizen in de Damstraat aan de ge meente af en werd bepaald, dat liet Rijk een gedeelte vu het gebouwen complex der Sociëteit met een gedeel te tuin zou koopen, voor een under door taxateurs t,e bepalen som. Na derhand zag het Rijk van den koop van een deel van het gebouw af, huur de dit van de gemeente en wilde het gedeelte tuin koopen. Dat laatste taxeerden de schatters toen op nog geen twaalfduizend gulden. „Maar dat open terrein is veel meer waard", zc-i de heer van Liemt, „misschien wel driekwart ton. Dat stuk tuin afzonderlijk moeten wij voor zoo'n klein bedrag niet afstaan.- Straks neemt misschien, na afloop van de huur, liet Rijk zijn heele post- zegelcontröle uit Haarlem weg en dan heeft de firma Enschedé den tuin voor een hutje". Het is een moreele verplichting te genover de firma Enschedé, zei wet houder Slingeuberg, die immers in verband hiermee indertijd haar per- ceelen in de Damstraat afstond voor den netto prijs. Hiervoor gevoelde de Raad niets, althans zijn groote meer derheid niet, die blijkbaar van oordeel was, dat niet de gemeente daarvoor aansprakelijk gesteld moest worden, maar het Rijk, dat immers op de aan vankelijke overeenkomst teruggeko men wa-s. Zoo werd het voorstel tot. verkoop van het stuk tuiu aan het Rijk met 21 tegen 8 stemmen verworpen. Er zit in den Haarlemschen Raad wrok tegen het Rijk. Om zijn on gepaste houding ten opzichte van de kazerne, ook om het feit, dat het geen schadevergoeding wil geven voor een van de mooiste slukken van het ter rein van de Katoenmaatschappij, dat liet lang in handen heeft gehad voor de stichting van oen nieuw Gouverne mentsgebouw, waarvan uu is afgezien. Het derde desaveu betrof het geven van gelegenheid om ook op Zondag door de gemeente heen te varen. B. en W. adviseerden afwijzend, om uit breiding van den Zondagsdienst te voorkomen en omdat plezierbooten hun last toch ten Zuiden en ten Noorden van de stad kunnen afzetten. Dit was evenwel cle meerderheid, aan gevoerd door den heer Reinalda, niet voldoende. Met 19 tegen 10 .stemmen werd het afwijzend voorstel van B. en W. verworpen. De bruggen zullen dus op Zondag weer opengaan, lloc dat zullen B. en W. nader overwegen. Dit was alles nog maar kleingoed. Het groote debat was gewijd aan de verlaging van den gasprijs, waarover vier denkbeelden aan de orde waren: Dit debat stond op een hoog peil. Al dadelijk maakte de toelichting van den heer Lameris op hot voorstel van de S. D. A. P-, rustig voorgedragen, wel geargumenteerd, een zeer goeden indruk. Hij oogstte daaimee een ap plausje. Waarom, zoo zouden wij haast vragen, hebben wij dezen man niet meer gehoord? Nu is het bijna zijn zwanenzang geweest, want hij is bij de luatste verkiezing uitgevallen en heeft dus nog maar twee maanden zitting. Ook de heer Peper hield, van zijn standpunt, een goodo rede, maar t schijnt wel, alsof hij in zijn eenzaam heid blijven wil, vooral geen succes wenscht. Waarvoor dienen anders die felheden, die tot het feitelijke van de zaak niet afdoen en de meeste leden van den Raad wel koud laten, maar neb uitlokken tot steun van zijn voor stellen. Toen kwam de waarnemend voor- ziter met de koele cijfers. Het voorstel van B. en W. zou aan de gemeente twee ton kosten, dat van de S.D.A.P. drie ton en dat van den heer Peper f 360.0Ü0. Daarmee was het lot van het laatstgenoemde heslist, want de heer Gerritsz verklaarde, dat de S. D. A. P. niet, zooals de heer Peper, on verschillig was over de mogelijkheid, dat de begrooting in de war raakte. Maar ook de ton van zijn eigen voor stel zat hem dwars en met min of meer avontuurlijke beschouwingen trachtte hij dat cijfer terug te bren gen tot tienduizend gulden, zonder succes. De debatten liepen een beetje vast. De afwezigheid van den wethou der van financiën werd zeer gevoeld. „Hij kende toch het voorstel van de S. D. A. P.", vischte de heer Boes, „wanneer hii daartegen bezwaar had, zou hij toch wel hier zijnP' „Ik weet niet. waarom meneer hier niet is", kaatste de voorzitter terug. Men sprak over aanhouding ondat de commissies voor cle lichtfabrieken en de financiën nog eens samen zou- t den overleggen. Onnoodig. zei de hoor j Reinalda, de zaak is rijn. Men ging stemmen. En het oolijke toeval maak te het gelijk: 14 voor, 14 tegen. Vol gens het voorschrift moet dus op 11 Juli herstemd worden over het voor stel tot uitstel. Dat wordt dus 2 maal 14 dagen, zou men zeggen. Maar in- iusschen vergaderen de commissies, zoodat wanneer er voor den vorrn her stemd is over het uitstel, liet verge lijk tusschen de partijen wel klaar zal z:jn. Een belangrijke prijsverlaging van het gas komt in elk geval. Daar kun nen do verbruikers op rekenen. En die komt toch met 15 Augustus, den door B. en W. voorgestelden da tum. J. C. P. Snippers van de Redactielafel Vrouwenkleedlng op kantoor. „lederen dag", zoo schrijft, ons een zakenman, „komen de twee dames onder mijn personeel in sierlijke blou ses op het kantoor, ?eea twea dagen achter elkaar dezelfde het is "een ware kleurenpracht, die mij nit naam van het mannelliik geslacht, dat zich maar met eentonige pakjes in zwart grijs, blauw en bruin behelpen moet, bijna afgunstig zou maken. Bijna, want onze kleeren zijn voor het kantoor tocli beter geschikt. Hoe huiverig moeten onze jonge dames zijn voor een inktpot, voor stoffige boe ken. die deze schoone costumes kun nen benadeelen; zij hebben niet eens gelegenheid om een simpel potloodje in haar kleeren te bergenOnlangs zag ik in een vrouwenrubriek een ar tikel onder het opschrift: „Vrou- wenkleeding voor 'b kantcor", en be gon gretig te lezen. Helaas, ook hier was de oplossing niet te 'vinden: de schrijfster handedde ovqr de zonder twijfel veel gewichtiger vraag, een japon te vinden, die op het kantoor gedragen kon worden en waarmee de draagster, zonder zich te verkleeden, '6 avonds ook kon uitgaan. Alzoo uitgaan nummer een, kan toor nummer twee. Ik werd een beetje dwars en vroeg aan de dames: „waarom draagt u op het kantoor niet een simpel zwart japonnetje met een paar flinke zakken, om er een noti tieboekje, een potlood en zoo1 in te bergen?" „Een uniform?" vroegen zii ontsteld, „dat kan u toch niet van ons vergen!" „Als dat niet gaat." zei ik. „hoewel ik het niet be grijp. doet u dan een schort voor". En daar zii toen ook nog angstig ke ken, zei ik op miin toon van „zoo ge beurt hef. en niet anders" „dat is dus afgesproken. Den volgenden Maan dag zie ik de dames met een practisch boezelaar." De Maandag moet nog komen, maai de jongste van de dames heeft de be trekking met een maand opgezegd, „omdat ze haar moeder in hot huis houden moet helpen",-zegt ze. Ik ge loof er niets van. De tweede kiikt ais een onweerswolk, ze zint, denk ik, op een minder kras middel om aan hét- schort te ontkomen. Wat moet ik doen. wanneer zii ook Maandag zon der boezelaar verscbimi Tot zoover de briefschrijver. Oils antwoord is. dat er dïug-jn zijn, die ook boven hef vermogen van een redactie gaan. Misschien weëfc een van de Haarlerasohe dames, die zich voor vronwe.aaange!egcnfce;len interes- seeren, een oplossing. Maar liefst vóór Maandag want zooals blijkt; on ze zakenman zii in nood. In de laatste vergadering van den gemeente-raad te Heemstede heeft do burgemeester den heer Van Harden- broek geluk gevvensoht met zijn be noeming, Sommigen waren daar ver wonderd over. „Waarom alleen den lieer Van Hardenbroek?" vroegen zij en niet ook de andere nieuwe leden?" De vraag is onjuist, omdat de heer Yan Hardenbroek den heer Tates op volgt. die bedankt heeftliij bad dus nu al recht zitting te nemen. Maar hij was er niet en kon dus niet antwoor den. Dit is zeker wel de eenige keer, dat de heer Van Hardenbroek een ant woord schuldig blijft. Zijn gewoonto is heb niet. Integendeel. Geph.otografeerde hond. Zondagmorgen in den Hout. Bij de fontein (de uitgestelde fontein van Bronner) 6taat een groepje menschen Wij er ook heen waar 't volk is, daar is de nering. Een meisje wil een Hol- Qandschen herdershond laten photo- grafeeren, maar het beest wil.niet. Is hij ban? voor het kicktoestel, dat or inderdaad wat ongewoon uitziet? Als. de photograaf het voorzichtig een ba«if pas dichter bij hem zet, loopt het beest wee, alsof 't een kanon was. Of is het dier verlegen met den grooten, groenen strik, dien bet om den hals heeft? Een groote hond met een strik tenslotte besluit het meisje hei heest maar vast te houden, de photo graaf maakt de laatste toebereidselen, de hond kijkt een anderen kant uit, de meesteres ondergaat de gelaatsver- stijving' clie elk slachtoffer der pliotogrnfie bevangt, de pliotograaf neemt den dop van zijn toestel weg en maakt dan de traditioneels bewe ging van dank. Hij is er ook blij. Het wérk is verricht. Op den achtergrond applaudisseeren een paar ondeugende kleine meisjes. In een Engelsch restaurant heeft de igenaar aau de bedienende meisjes j elk een bloemennaam toebedeeld, waarbij zij dus door de stamgasten kunnen worden geroepen. Is dit niet navolgingswaard voor de mannelijke koffiehuiébedienden? Niet met namen van bloemen natuurlijk, maar met namen uit ue mythologie en de geschiedenis. Het ouderwetsche Jan is voorgoed voorbij, „aannemen' is ook verre van fraai, „kellner" raakte in miscrediet, „ober" is bela chelijk, omdat het niets beteekent, waarom dan niet Alexander, Hercu les, Cesar, Hannibal dat zijn kloe ke mannennamen en die ze droegen zijn eeuwenlang doo.d en zullen er niet tegen hebben Jantje wandelde met zijn vader in den Ilout. Hij was stil Dien morgen aan 't ontbijt was een woord gezegd, dat hij niet begreep. „Vader", zegt tiij op eens, „wat is eigenlijk stof wisseling?" „Stof wisselen jongen", zegt vader, mee een wraAkznetuigen blik cp twee auto's, die elkaar juist' voorbijrennen en groote wolken opjagen, „dat is wat die twee automobilisten daar doen". Uitgsan Bachconcert. Bij hei Maandag a Juli a.s. te hou den Bachconcert ia de Groote Kerk, door Haarlem's Gemengd Koor, d:rec- teur de heer Jan Booda. zullen als solisten optreden Mej. jo Vincent, so praan, de heeren Jac. v. Kempen, tenor, W. Ravelli, bas. De begeleiding is in handen van mej. Ré Levie, vleugel en Haarlemsche Orkest Verceniging. Als nieuwe cantate wordt uitgevoerd Die Hirte Israël. irr. RosMSank Da beroeving in oen café. De Rechtbank veroordeelde heden J. M. van O., 'huisvrouw van M. B., die verle den week terechtstond wegens berooving in een café te Haarlem, tot 9 maanden ge vangenisstraf, met -aftrek van de preven tieve hechtenis. J, v. B., die bij de beroovmg was be hulpzaam geweest, door den beroofde vast te houden, werd veroordeeld tot 4 maan den gevangenisstraf, met aftrek van pre ventieve hechtenis. Aan E. de J., huisvrouw van genoem den. J. v. B., die een dar gestolen bankbil jetten in bewaring had genomen, legde de Rechtbank een voorwaardelijke gevange nisstraf van 2 maanden op, met een proef tijd van 1 jaar. Do eiseh'.'.n tegen deze drie beklaagden luidden onderscheidenlijk: 1 jaar, 8 maanden cn 2 maan don gevangenisstraf. Wegbrengen van schepen. De Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van het „wegbrengen", in Sep tember 1919, van den LTmuider trawler - IJ Ar. 436, toebehoorende aan da 3Iij. „De Da bedrijfsleider C. v. D. werd veroor deeld tot maanden, de stoker J. J. P. T. toe 8 maanden en de machinist .T. II. lot 7 maanden gevangenisstraf, alies met ui trek van den tijd, m preventieve hechte nis doorgebracht. liet O..M. had tegen hen geëischt onder scheidenlijk: 1 jaar en 4 maanden, 3 maanden en 7 maanden gevangenisstraf. Bianenlaai ARBEIDSTOESTANDEN TE LOSSER. Het lid der Tweede Kamer, de heer AI- barda, heeft den ministers van Binmen- ln.ndsche Zaken en Landbouw en van Ar beid, Handel en Nijverheid de volgende vragen gesteld: Is het den ministers bekend, da: de toestand in de gemeente Losser, waar door verschillende oorzaken verscheidene honderden arbeiders reeds langen tijd in groote moeilijkheden verkeeren, wederom ernstiger is geworden, nu de Gronausehe fabrikanten den bijslag op Marken inge trokken hebben, en cle loonen door die fa brikanten aam. de Nederlandsche arbeiders betaald, slechts 10 lot IS gulden per week bedragen? Is het waar, dat arbeiders, die voor die loonen niet gaan werken, omdat zij mee nen daarvaii hun gezin niet te kunnen onderhouden, worden uitgesloten van de werkverschaffing, waarbij het normale loon f 13 bedraagt? Is het waar, dat het gemeentebestuur van Losser sedert Maart 1923 geen Rijks bijdrage in de kosten van zijn werkver schaffing heeft ontvangen en dat nu on langs aan dat gemeentebestuur is mede gedeeld, dat het Rijkssubsidie voor de werkverschaffing van 50 tot 20 der kosten is verlaagd Achten de ministers het niet op hun weg te liggen, om te bevorderen, dat in de gemeente Losser ook aan anderen dan arbeiders, die door de daar heerschendc zeer bijzondere omstandigheden in groote moeilijkheden verkeeren, steun worde ver- Zijn de ministers niet van meening, dat. in het bijzonder door de in de eerste drie vragen bedoelde omstandigheden en maat regelen, de toestanden in Losser nog ern stiger zullen worden, dan zij reeds zijn, en zien zij geen dringende redenen om verergering van die toestanden te ver hoeden? De invoer van schoen werk De voorwaarden tot beperking van den Invoer De Staatscourant bevat het, Kon. besluit van den -25sien Juni, tot vaststelling der voorwaarden, bedoeld in art. 2 der wet tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk. Artikel 2 van dit besluit bepaalt, da', aan hem, wiens handelszaak in het Han delsregister is ingeschreven en d:e blij kens daze inschrijving liet bedrijf van handelaar in schoenen uitoefent, op daar toe door hem gedane aanvrage over een bepaald tijdvak invoer -van schoenwerk kaai worden toegestaan hoogstens tot een waarde, gelijkstaande aan ten minste 1)4 van 't gemiddeld bedrag waarvoor door hem in het overeenkomstig tijdvak van elk dei- jaren 1920, 1921 en 1922 en ten hoogste een vierde van het bedrag, waarvoor door hem in het overeenkomstig tijdvak van het jaar 1922 aan schoenwerk werd inge- De minister kan bepalen, dat van het in het vorig lid bedoeld bedrag niet meer dan de helft zal kunnen worden toege staan, a. hetzij voor invoer van schoen werk, waarvan- het bovenstuk grootendeels van leder is vervaardigd; b. hetzij voor Luvóer van ander schoenwerk; c. hetzij voor invoer van beide soorten van schoen werk, onder a en b bedoeld. In volgende artikelen wordt bepaald, dat voor invoer van schoenwerk een schrif telijke aanvraag bij den minister van Ar beid, H. en N. moet worden ingediend, waarbij verschillende vereisehten nader zijn aangegeven. De minister beslist over de vergunning, waarvoor een bedrag kan worden geheve.i van ten hoogste' 2 pet. der waarde van het in die aangifte begrepen schoenwerk. De vergunning is zonder schriftelijke toestemming van den minister voor over dracht niet vatbaar. Artikel 12 luidt,: In afwijking van de bepalingen van dit besluit is toegestaan do invoer van schoenwerk a. dat in onvexwerkten staat weder wordt ingevoeid, indien ten genoegen van de ambtenaren der invoerrechten wordt aangetoond, dat het te voren uit het vrije verkeer hier te lande is uitgevoerd; b. vallende onder een der vrijstellingen van artikel 5, of 6 letter a, b. d. e of j der Tariefwet van 15 Augustus 1862 (St.bl.170) laatst, gewijzigd bij de wet -van 30 Novem ber 1S22 (St.bld. 641). Het besluit treedt in werking op 29 Juni. DE WIJZIGING DER DRANKWET. Mej- Groeneweg richtte tot- de Mi nisters van Arbeid en van Justitie de 'olgende vraag: Zijn de Ministers be reid medo te doelen op welke gronden is overgegaan tot. intrekking van het bij de Eerste Kamer der Stateu-Ge- nera&l aanhangige wetsontwerp, tot wijziging der urtt. 1, 34, 3d en 50 dei- Drankwet? DE FRESID ENT-CURATOR DER R.-K. UNIVERSITEIT. Naar de Tijd verneemt is tot- pre sident van het College van Curatoren van de R.-K. Universiteit gekozen de heer F. M. A. van Schaeck Matton- burgemeester van Nijmegen. DE NEDERL. GEZANT TE WASHINGTON. De Nodctlrmdscho gezant te Washington, jhr. rnr. A. C. D. de Graaff, is met verlof hier te lando aangekomen. Het geheimzinnige geval te Eindhoven. De aangehoudene bekent zijn verloofde verdronken te hebben Men meldt uit Eindhoven aan de Maasbode: Gisteren heeft andermaal een uren lang verhoor plaats gevonden yan den 21-jarigen keilne-r K. Deze bleef aanvankelijk alle schuld ontkennen. Do ouders van K. beweerden halsstar rig, dat hun zoon Zondagavond te half 12 thuis was gekomen, hot uur, waarop het eventueels gepleegd mis drijf had plaats gehad. Intussclien hadden zich twee getuigen aange meld, die K. des nachts om half een zeer overspannen hadden zien loopen in de rirhtin? san de woning zijner ouders. Desondanks verklaarde K.: Al brengt gij ook honderd dergelijke getuigen, ik was te half 12 thuis. Na een voortgezet verhoor van an derhalf uur viel hij echter door de mand en beleende hij zijn meisje in den Dommel te hebben geworpen. De oorzaak ligt hierin, dat cle lief de tot zijn meisje verflauwd was en hij, werkloos geworden, niet meer in staat was in haar onderhoud bij te dragen. Toen zij beiden Zondag avond in de nabijheid van den Dom mel liepen spraken zii nog over aller lei onverschillige onderwerpen en hoe het nu verder zon moeten gaan. Ge durende dit gesprek omvatte hij haar plotseling stevig bij den hals, zoodat zij uitriep laat me los, laat me los. Daarop wierp hij haar voorover in den Dommel en nam cle vlucht. Zijn bekentenis is volledig,-terwijl hij vol berouw is over zijn daad. Hij zal naar Den Eosch worden over gebracht: Gislernaniiddag te half 5 kwam dr< Gasparri uit Deu Eosch te Eindho ven om een onderzoek naar de geest vermogens van K., die vroeger al in een krankzinnigengesticht gezeten heeft, in te stellen. MET BEZOEX VAN DE KONINICLIJ-» KE FAMILIE AAN ENCELAND. De Daily Telegraph verwelkomt de Koningin en den Prins in een hoofd artikel, waarin gezegd wordt: De Brit sche majesteiten zullen den Konink lijken bezoekers meer geven dan een persoonlijk welkom, want het Brit- sche volk, volgde, vanwege de vriend schappelijke betrekkingen, welke zoo lang tusschen dit land en Nederland bestouden, met bijzondere sympathie en belangstelling de gebeurtenissen, welke Koningin Wilhelmina in 1899 voor cle opvolging aanwezen en juich te acht jaar later haar kroning toe. I-Iet blad merkt vervolgens op, dat Koningin Wilhelm ina do eenige re- gecrende Koningin is na Victoria. Haar positie trof de harten van het Engelsche volk dat nimmer heeft op gehouden zeer vriéndelijke belang stelling ientoon te spreiden voor al les wat haar betrof. Nederland is gc-lukkig geweest met zijn vorstin; de stevigheid van de ban den, welke troon en volk voreenigen, zijn gebleken in moeilijke dagen, die volgden op den wapenstilstand, toen het Nederlandsche volk zich van de oorlogsproblemcn tot de niet minder ingewikkelde vredesproblemen wend de. Engeland, zoowel als do andere oorlogvoerenden, hebben bijzondere redenen om Koningin Wilhelmina en haar onderdanen geluk te wenschen mot den vooruitgang van Nederland in-de laatste vijf jaar. Het blad memoreert vervolgens de rol van „aalmoezeniers" goor de Ne derland rs gespeeld, toen de halve wereld in oorlog was, door het wel kom en den steun aan do Belgische en Noord-Franscho vluchtelingen en de behandeling van de Britsche go- interneerden met de uiterste vriende lijkheid en zorgzaamheid. Het is in do wetenschap van cle wijze waarop de Nederlandsche natie haar zeer moeilijke taak tijdens den oorlo? heeft vervuld, dat het Britsche volk koningin Wilhelmina eerbiedig welkom heet, eindigt het blad. Reuter seint uit Londen; Koningin Wilhelmina, prins Hen drik en prinses Juliana zijn Woens dagmiddag to Windermere, liet eind punt van den spoorweg, aangekomen en per auto door Ambleside naar Ry- dal Hall geredcu, waar zij vijf weken zullen vertoeven. NED. BOND VAN HUIS EIGENAREN. Op de te Delft- gehouden nlgemeene vergadering van hot centraal comité van clen Nod. Bond van huis en grond eigenaren en bouwondernemers werd het aftredend bestuur herkozen. Do voorgestelde statuten-wijziging, die het mogelijk zal maken, dat alle Ne derlandsche vcreenigïngen van grond en huiseigenaren en bouwondernemers kunnen toetreden werd aangenomen. DE VERGIFTIGING TE UTRECHT. Inzake het vergiftigin gsgeval te Utrecht tast. men nog steeds in het duister. Noch het braakselonderzoek, noch de sectie rn de lijkjes der overle den kinderen leverde eenir resul'na'fc op. In tegenwoordigheid der politie z-'.in de beide ouders met de kinder lijkjes geconfronteerd, waarbü slechts groote droefheid der ouders viel waar te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1