Carr's Moutbrood Rubriek van den Arbeid. INCEZONDEN MEDEDEELINCEN it 80 Cts. per regel. louter graan, grootste zuiverheid en voedingswaarde: bloedzuiverend docr het moutgehalte. Van het politieke tour nooiveld. Woensdag 27 Jimi. eerste kamer. ging do Eerste Kamer giste: Fluks door lsaar agenda heen: heel wat vlugger dan haar zuster aan de overzijde van b-:-; Binnenhof. Die van 's morgens elf tct ücwart over eeven bijecnbleef en nog bet zomerreces niet kon doen ingaan. Mor gen terugkomen Fluks liep de Eerste Kamer haar agenda langs. De wijziging van de Pensioenwet 1922 een wijziging ondernomen om kele oneffenheden weg te steken, om fi ten in de practijk gebleken tot juist vormen terug te voeren, ging zonder dis cussie, zonder hoofdelijke st< der des voorzitters hamer door. Zender discussie on zonder hoofdelijke stem ming Een wijziging van de voor de Eer- ete Kamer zoo beroemde nensiocuwe' 1922 Niet lang ook heeft ons Hoogerhuis he genoegen gehad den heer Duijs in han inidden to zien, ter verdediging van zij initiatief-ontwerp ja tot aanvulling vain d Invaliditeitswet. Ook hier had geen afgi vaardigde iets te vragen, op te merken of te laken. Zelfs stemming was onnoodig. Neen, dat de heer Duijs in den Senaat waar hij voor 't eerst ambtshalve verscheen heelt moeten zwijgen, heeft hij 's middags op zijn medeleden van de Tweede Kamer bij de Hanze credictea verhaald. Doch daarover straks Bij het ontwerp, dat toetreding bedoel de tot de voorloopigc Rijnvaart-conventie voerde alleen Prof. An cm a die zich de Eerste Kamer (nog al eens booten doet over bultonlandache aangelegenhe den het woord. Zoowel hij als opnieuw minister van Karnoboek moest lot flczelf de conclusie komen nis waartoe de Tweede Kamer, unaniem, gekomen was. Tol deze conclusie, dat door onze vertegenwoordi gers, die zoozeer met Rijn-zaken op <ie hoogte zijn, aan hun hoofd Prof. van Eijsenga, het merslo bereikt is tot verbe tering van Nederlands positie, wat be reikt worden kon. En dat toetreding nu de mogelijkheid schept óm bij definitieve Rijn vaart-regeling (de huïdigo is slechts voorloopig) duchtig stem in het kapittel te verkrijgen, En toen de Jachtwet! Dadelijk maai deelen wij het min of meer onverwachte resultaat mede: de Jachtwet werd aange nomen met 19IS stemmen. Aangenomen ondanks scherpe -bestrij ding van de heeren van Basten Baten burg, Wittert van Hoogland en Vcrlieijen (die na zeer ernstige en zeer langdurige ziekte hersteld de Staatsvergaderingen bijwoonde). Bestreden werd het ontwerp vanzelf sprekend op grond van vermeende scha de toebrenging aan de belangen van Je jacht. Waartegen du minister du oude ar gumenten, de argumenten uit de langdu rige behandeling van de Tweede Kamer naar voren bracht, dat het ontwerp nocidig was om de verouderde Jachtwet (var. 13521) te wijzigen, dat he; omwerp een compromis geweest is, waardoor ook aan de landbouwbelangen recht is gnan weder varen. Maar dat de echte Nimrods er zitten er eenigo in de Eerste Kanier hei met het nieuwe regiem niet "zullen kun nen vinden direct, wij kunnen hun positie indenken. Die echte Nimrods hadden ook bezwaar tegen de onderbrenging van den fazant onder het schadelijk gedierte. Weten schappelijk bezwaar. Doch vergeten werd dat do Jachtwet geen wetenschappelijk werk is, maar praotische regelen heeft te bieden en dus ervan spreekt, dat .Je Jachtwet de fazant als schadelijk gedierte „beschouwt". Voor bepaalde landstreken kan do fazant ook als niet gevaarlijk be schouwd worden, hij aJgemeenen juaat regel van bestuur. Hetgeen" ook, volgens minister Ru ijs de Bcerenbrouck geschie den zal, Donderdag komt do Senaat weer bijeen. TWEEDE KAMER. Stemmingen. Voorstel-Bak- ker— Nort. Do Hanzoore- dicton. Bij de militaire pensioenwetten waren vele stemmingen noodzakelijk, wijl ten vorigen dage hot vereischte quorum niet aanwezig bleek te zij.n. (Dat „blijken" hoeft plaats, wanneer na een zacht en wenk des voorzitters de kamerbewaarder de hoeden van dames en hoeren in de.j'as- senkamer tellen gaat). Wat geschiedde nuf De ponsioemveUen voor reservisten vaat land- en «oernacht zijn aangenomen geworden. Maar ook werd aangenomen een amendement der heeren Ti'.ar.us en Duij- maer van Twist om landweerdistriciscom- mandanten en de commandanten van oen der landweerbataljons 5, 32, 3t> en 47 te doen behooren (evenals sommige adju danten-onderofficier) tot diegenon, die blijkens hunne benoeming of aanstel ling niet zoo'n betrekking belast zijn, dat zij geaoht kunnen worden voovtduvend in werkelijker dienst to zijn of te zijn ge weest. Aron deze regeling wilde do minis ter niet aan. Toch werd het amendement aanvaard met 54—32 stommen. Een kleine meerderheid I Nu komt het vreemde. Gevolg van dit aannemen moest zijn, dat het afzonder lijke ontwerp voor de adjudanten onderof ficier (z. h. st. aangenomen ten slotte) ook gewijzigd moest worden, om dc nieuwe groepen op te nemen. Edoch, de aanvang van een vroege zitting de Kamer be gon reeds te elf uur brengt sterke wis seling onder de aanwezige Kamerleden. En de wijzigingen in het adjudanten-ont werp vielen met 5954 en 33—35 stommen. Wat muf Men weet wat het imtiatief-ontwerpje van Mevr, Bakker—Nort inhield, dit ini tiatief-ontwerpje van één artikel, dat vol komen gelijkluidend was met ecu amen dement van de vrijzinnig-democratische advocate? Het hield in "net openen vaa de mogelijkheid om aan de ongehuwde zus ter van den ongohuwden ambtenaar, die gedurende langeren tijd diens huishou ding had waargenomen en bij zijn ster ven onverzorgd zou achterblijven, een pensioen toe te kennen. Men wort wel licht ook nog, waarom voor luttel aantal weken dit amendement op de pensioen wetwijziging, dat de instemming van dm heer dc Geer verwerven kon, gevallen is7 Wijl door de kleinste, immer tct antwoor den paral-s, afgevaardigde, de heer Wim- t erft óns een subamendement ingediend werd, met de bedoeling om zoodanig pen sioen ook mogelijk to maken voor do on gehuwde zuster van den weduwnaar met kinderen. Welk subamendement aan vaard werd door de Kamer. Dit aanvaar den maakte het amendement-Bakker—Nort voor den minister van Financiën onaan nemelijk. Wijl in het geval van het sub amendement het gezinspensiocn schade zou lijden, het gezamenlijk gezinspen sioen zou verminderd moeten worden met dat, aan de ongehuwde zuster toegekend. En dit wilde noch kon de heer de Geer voor zijn rekening nemen. En het gchecle amendement viel. Mevr. BakkerNort deed -thans een her nieuwde poging. Door een initiatief-ont- i. En daar kwam werkelijk de lieer Wlutermans opnieuw met ec-nige sub- ndementen, waardoor hij opiiic-uw het initiatief- ontwerp in gevaar bracht. Het bleek duidelijk uit de korte woorden door den heer de Geer gesproken, die op nieuw verklaarde «iet aan da gedaehie den heer Winterrnans, om het gezins pensiocn, te willon medewerken. De amendementen-Winterrnans zijn loon gevallen en het initiatief-ontwerp zeilde met 44—38 stemmen do behouden li-aven binnen. In pers en tijdschrift en gisteren hij herhaling in de Kamer is men uitgegaan de praemisse, dat het „Hanze-welje" -- laten wij het zoo kortheidshalve maar •noemen zou dienen om de in 't onge- geraakte Hanzebnnken te den Bosch Jtreclit weer op de been te bronzen, mszina is dit bet geval. De minister heeft het kloek en kort gezegd: het pres tige van de Hanzobankon is niet één cent van het Hanze-eredict waard. Om de H-anzebanken liep do zaak niet. Nuchter gezien liep do zaak om hot al gemeen belang, om fiseaio belangen, om het middenstandsoredielwezen ia stand te houden. AVant de grootc concentratie in het bankwezen, had, deed de minister uit komen, de groote banken voor midden- standscrcdict ontoegankelijk gemaakt, had de niiddenstondscredietbanken noodig maakt. Kwam geen regeeringssteun, zou het middenstandscredlet geschaad zijn, dan zou de onzekerheid als een olie vlek zich verbreiden, dan zou de wel yaart geschaad worden en tevens de fis cale belangen. Nuchter zagen de heeren v. Rijckevor- sel, Marc.ha.nt (hij vooral), en de minister de kwestie in. Niet verloren zij zich in critiek op de geste van de ilanzebamk- leiders want daarover ging de moeilijkheid niet. De regeering wil steun verleenen in orm vari 'garantie aan de Ncderlandsehc Bank om door middel van de A. C. B. (do Algemeene Centrale Bank vereenig ing v< den middenstand) den volkomen sol n eredielnemers, onder driedubbele ntwoordelijkheid van Ned. Bank, oil J, B., en regeering. hmn eredie't te verzekeren. De Ilanzebanken worden dus uitgeschakeld. Het goede crediet behou den; de welvaart behouden, de fiscale be langen niet geschaad. Het totale bedrag waarvoor de regeering zich garant stelt is twee milliocn. Maar de minister geloofde met volkomen zekerheid te mogen zeggen, dat geen cent verlie. leden zal worden. Morgen de beslissing. En 't einde van de zitting, die vandaag nog niet komen kon. INTIMUS. Van hier en daar. HET ZAANOAMSCHE AMBTE* NAARSREULEMENT. Ijl de zitting vun den r>uid*vau Zaandam -van Dinsdagavond ver- rden eenige raa/jsledai naar aan leiding van de wijze waarop een vori gen keer mefc de amendementen van de raadsleden was gehandeld, niet inter aan de discussies over liet anrbte-na- n-regilement te zul. en deelnemen. Naaafc daarna do verdere amende menten waren vetwoi-psn, weid nel ijoheelu regiem-ent aangenomen met y legen 6 stemmen. Voor eteindcn tie soc.-democraten, de beide S. P.'eis en ds wethouder Van Volsen (R.K.), te gen alle, burgerlijke raadsleden. 'N'a deze beslissing nam, zoo meldt hot verslag in het li bid., de lieer Van Velsen (R.K.) het woord om in opge wonden toestand te verklaren, dut hij de consequenties van deze dnad zou aanvaarden. Spr. zeide den s'ag, die liem toegebracht is, te voelen. Hij is in een hinderlaag gelokt en gevallen, die :cn combinatie van verschillende bur gerlijke raaJeleden tegenover den burgerlijken wethouder in het college heeft opgezet. Die wijze van hande len brandt in zijn ziei en spr. deelde dan ook mede heen te zullen gaan, echter met ingang van 1 September om het aangevangen werk, In be trekking tot dc fc-ogroolingen, niet le onderbreken. De wethouder, die zeer onder den ndruk van het gdbeurde was, verliet daarop de vergadering. Burgemeester Terlaan, het. besluit an den wethouder betreurende, zeide de motieven volkomen te kunnen bil lijken. De heer Van Velsen heeft met groot talent zich tnet ijver aan de herziening gegeven en daarbij reke ning houdende met de belangen der organisaties, de belangen van do ge meente niet uit het oog verloren, zon der daarbii zijn Katholieke beginselen e verloochenen. Spr. hoopte, dat een weg zou gevonden worden om don wethouder op zijn besluit te doen te rugkomen. Wethouder Donikj (S.D A.P.) betuigt eveneens ziin leedwezen over het heengaan van den lieer Van Vel sen. Spr. meent echter dat men hem niet log mag laten en stelt te dien einde een motie, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de wethouder op zijn ontslag zal terugkomen. De heer Fermee (Mi;dd.) geeft le ken :n, deze motie gaarne te wilton steu nen. Er is geen sprake van dat er een samenwerking onder de leden zou héb beu 'bestaan, om den wethouder te doen vallen. Het geldt een zuiver za kelijke quaestie. Spr. betreurt even eens het besluit van den heer van Ve'tsen. De heeren Emmer. Van der Laan, mevrouw Spvonk (S.D.A.F.) en Tel. (S. P.) verklaren rillen, dat zii de ontslagneming levendig betreuren. Op unfaire manier hebben eigeu part ij - genooten den wethouder in den rug aangevallen en alles is gedaan om hem te doen vallen. Dc lieer Kruijver (A.-It.) deelt me de, den wethouder van te voren reeds te hebben verzekerd, dat liii zijn stem aan het Reglement zou onthouden, in dien dit niet belangrijk werd gewij zigd. Snr. wijt het gelbeurde aan de groote fout in de Commissie voor Ge organiseerd Overleg, dat de minder heid geen gebruik heeft gemaakt van het recht om een niinderheidsrapport in fce dienen. Do heer Thten (R.-IO keert zich tegen hel; verwijt, den wethouder in den rug te hebben aangevallen. Deze wist l'.cei] goed, wat hij aan spr. had, omdat hij eveneens zijn gevoelens voor de behandeling reeds had ken baar gemaakt. Nadat burgemeester Terlaan heelt medegedeeld, dat ook de wethouder Brinkman, die weeens ziekte afwezig was en ook de amendementen meae had onderteekend, niets persoonlijks tegen den heer Van Velsen heeft wil len ondernemen, wordt de motie zon der hoofdelijke stemming aangeno men. stelligen en zich in verbinding te stel- ïen met die organisaties, welke standpunt onzer Federatie deelen uiet ueze een nieuwe Nationale Cen trale te stichten," Op grond van het voorgaande w besloten zich met ingang van 1 Juli van het K.A-S. al te scheiden eu zich aan tc sluiten bij liet nieuw gevormde Nederl.' Syndicalistisch Vakverbond. DE NED. GRAFISCHE BOND. Dinsdag werd de vergadering voort gezet. De bezoldiging alsmede tie rechtspositie van de gesalarieerde be stuurders werd overeenkomstig de voorstellen van een daartoe benoemde commissie goedgekeurd De verhooging der contributie voor het Algemeen is'c- derl. Vakverbond werd eveneens aan genomen. Voorstellen van de afdec- lingen Breda en Deveptor en Utrecht om de bijdragen van het fonds voor uitgetrokken werkloozen verplicht te stellen, werden na bestrijding van het hoofdbestuur ingetrokken- Ken voor stel Amsterdam om ter gelegenheid van het lli-jsrig bestaan aan de werk loozen feestgaven te verstrekken werd onder applaus aangenomen. De heer J. Stam werd als bondsvoorzitter de heeren de Jong uit Utrecht en vaa Schaik uit den Haag als bestuursle den herkozen. Als plaats van de vol gende vergadering werd Tiel aangewen zen. Varia. Do burgemeester van Emmen heeft telegrafisch bericht van den betrok ken minister ontvangen, dat alles ge daan moet worden de veertienhonderd werkloozen, die daar reeds weer zijn te werk te stellen. Wegens stopzetting is aan circa werklieden van de stroocartonfa- brielc Brittannië te Oude Pekela tegen - Vrijdag ontslag aangezegd. Te Veelerveen heeft liet gcheele personeel van de aardappelmeelfa briek Wesfcerwolde het werk neerge legd tengevolge van loonsverlaging en de invoering van de 43-urige werkweek De burgemeester van Zuid-Schar woudc Jhr- Van Sprengeler heeft zijn bemiddeling aangeboden in het conflict der transportarbeiders te Broek op Langendijk. De werknemers hebben dit arbitrageaanbod aanvaard Naar de Maasbode verneemt heeft de directie van de Noderland- sche Spoorwegen het voornemen om wederom een aantal jonger locomo tief personeel, op wachtgeld te stel len. De jaarlijksche bondsdag van den Ned. R.K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" zal gehouden worden op 15 Augustus a.s. te Roosendaal, Opgericht is een afdeeling „Am sterdam on Omstreken" van de Alg. R.K. AVerkgeversvereeniging in het bisdom Haarlem. Men meldt aan het Volk: Doordat het voorgestelde kompromis betreffende de Internationale verbin. dingen is afgewezen, besloot bet be stuur der Ned. Federatie van Fabrieks arbeiders om uitvoering te geven aan de door het laatst gehouden kongres dezer Federatie genomen besluit, lui dende als volgt: „Het congres besluite het Federa iiebestuur opdracht te geven, dat indien geen compromis tol stand komt inzake de kwestie Moskou-Berlijn. de te loopen afscheiding van het N.A.S. tc bewerk- geen pac: Ingelanden Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inbond dezer rnliriek stelt da Redactie zioli niet aansprakelijk. STOOMTRAM EN AUTOBUS. Niet het minst missen av ij bewo ners vun Santpoort een geregelde ver binding met Haarlem. Op de stoom-* train waren wij aangewezen, niette genstaande de „Oin ons HeeiT'-schrij- ver (1) haar vies, smeuiig en berookt betitelde, en Avij behalve dat menig kwartiertje wachten aan haar hebben eten opofferen. En al weid dat kwartiertje Avel eens 30 minuten, soms 60, in vele gevallen kon men nazien eu er op vertrouwen dat mou op eou bepaald tijdstip in Haarlem of in Velsen was. Die tijd was en werd van hoogor hand voorgeschreven, zulks as bindend en.... aangenaam voor de gebruikers van de tram.. Doch ziet er kwam één bus, er kwa men er twee, drie, vier en... de tram werd Jeeg. Konden wij passagiers "is te vergeefs op de tram wach- le rollen draaiden om en de tram wachtte te vergeefs op passa giers of.... liepen voor dat de con ducteur kwam, doch wel een bus, tr Alles draaide om, ook de tram tl. hij begon thans eerst op „tijd" bijzouder op lijd; maar Directie kwaad, "nieuwe dienstrege ling, vroeger 27 trams in een rich ting, thans slechts 11. En de passa giers moeten, ja moeten in de bus. Zeker de train hobbelde, maar In een bus wordt men op z'n Iwiurrnan's schoot gehobbeld. Maar acll, dat hob belen is ook zoo erg niet. Als de pas sagiers hobbelen, hobbelt de bus ook en als men de bus ziet hobbelen houdt men z'n hart vast. Een bus, die plaats biedt voor 14 personen werd wel eens volgestopt met 17, maar thans hobbelen we niet met z'n 17'en doch soms met z'n 20'en in een bakje bestemd voor 14 per sonen eu in oen heel eenvoudig Ford bestelwagen!je van 1 1/2 ton. liet gr van dc reizigers zit aan cm kant, altijd aan dien zelfden kant. De vee- ren van dien kant zijn zeer betrouw baar! en gezien de „verkanting" van den weg hangt het gros pl.m. 25 c.M. lager dan de andere kant van dc bus. Is het onderstel van zoo'n Ford wagentje daarop berekend En vooral zoodanig berekend, dat het centrale zwaartepunt zóó hoog boven de as kan liggen? Thans nu de tram „er uit" is rijden de bussen harder, halen elkaar in, alles concur rentie. Graag ziel men het achter stel, bij het voorbijrijden van ren wa gen of bij het uithalen, aau de roep stem van dun chaufieur gevolg geven. De ie groote last kan met zoo spoe dig volgen en als het k&U verdron ken is dempt men de put. Op het voorbalcon van den één- manswagen mag niemand staan. De bus is veel gezelliger. Daar zijn de zit plaatsen onmiddellijk naast (in som mige haast tegenover) den chauffeur. Zondags is dat speciaal gezellig en doet onwillekeurig denken aan dien wagen met zingende sijsjes. Die jes mogen dan ook op een andere ma nier ais sijsje speleu, n.l. toctc Bepaald gezellig die jolyt naast den chauffeur en als onder net gegicnel de bus een verdachten zwaai maakt, dan neseft alleen hij, die eemg begrip heelt van energie dat het gegicüu gejuich bijna angstkreten hadden aLinnen zijn. De bus-uiaulfeur verlangt naai aandacht afleidende gelegenheid; wat bij een tram, die in een vaste hami loopt mm ut meer toelaatbaar, kun zijn. voegt men daar nog bij, dat die rhaufieura allemaal zeer streng ge keurd zijn, o.> zeer strenge wijze ge- couirolC'-rü worden, aan maximum snelheid gebonden zjjn, dan begrijpt men, dat de overheid de veiligheid van al die meiischen die ook eens in een auto willen zitten, en allen die door de' traindirectie gedeeltelijk ge dwongen worden in een bus te ziften, met een gerust geweten kon overla ten aan den eersten den besLen jonge ling, osidat hij „gas" kan geven. En of hij* gas geeft voor zichzelf ais e ge passagier of gas geelt voor 45, gt» geven is gus ge-en, die Ford-wagen- tj:s zijn best! Kaartjes worden soms ook gegeven; aH 't druk ;s behoeft men alleen maai te betalen. Dat betalen is dikwijls wil lekeur, vaste prijzen kennen niet allo busssn; is de bus stamp vol, een train komt er niet meer, dus Slan maar in. dan zegt, de chauffeur voor dat. kind betaalt u maar een dubbeltje! En da! kind is 3 jaar! Niet alleen het aantal onderne mers. duch ook het aantal bussen i- onbegrensd, evenals do onbegrensd heid van het aantal passagiers. Zaterdags, Zondags en "s Maandags rijden wel de ineesie, ik zou haast zeggen iedereen die maar een Ford wagentje als luis kan omtooieren. Op andere dagen minder, eu als men het in z'n hoofd krijgt rijdt er nietsdan is er nog- ecu train. Ge lukkig nog een tram, al rijdt hij om 1 A'roeger gaf de trammaatschappij geld uit om den wtg te onderh^udeó, thans de gemeente ,,ecn klein beetje" en het rijk versobert m dat'opzicht buitengewoon. De busondcrnerners klagen dat er niets aan den weg gedaan wordt, te drommel ze z:;u toch „openbaar mid del van vervoer" en de asseu van hun wagens, die hebben daardoor te lijden. Een kleine_vc;-ordening en de bus betaalt belasting en onderhoudt den weg; een kleine verordening en er ko men dienstvoorschriften, niet bijzon dere voorschriften toor veiligheid, be trouwbaarheid en bestaansrecht ior de tram. Stoomtram je kunt op tiid rilden, je hebt het bewezen, alles is vergeten en vergeven, keer spoedig terug. Snoed! PLATTELANDSBEWONER. 8E WeSstriiSea LUCHTVAART. DE NIEUWE VLUCHT NAAR DE NOORDPOOL. Eenige dagen geleden maakten wij melding van liet voornemen van een ongenoemd Fransch officier, om te traohten naar de Noordpool ta vliegen, nu Amundsen zijn plan had opgega an. De „Daily Telegraph" weet thans, zoo lezenj wij in „Het Vad." mede te deelen. dat het de Fransche militaire vlieger luitenant Payee is. welke dit stoute stuk gaat ondernemen. De route, welke hij zich voorgeno men heeft te volgen is aanmerkelijk korter dan die van Amundsen. Terwijl deze als uitgangspunt voor zijn vlucht kacp Barrow in Alaska had gekozen, op een afstand van 1100 mij len van de pool. wil luitenant Payer zijn vluolit te Virgin Bay aanvangen, op de Noordpunt van Spitsbergen, dat alechis 750 mijlen van dé pool verwij derd ia. Niet alleen worth hierdoor de eis naar de pocll zeer bekort, doch ook de toebereidselen voor de vluoht worden zeer vergemakkelijkt, aange zien Virgin Bay veel toegankelijker is dan kaap Barrow, hetgeen van groote beteekenis is voor de transporten van levensmiddelen en van de machines. Luitenant Payer wil vier t weedek kers meenemen naar Spitsbergen. Daar ter plaatse zullen proefvluchten gedaan worden en met de twee sterk te machines «al den dc eigenlijke lucht naar de prol aanvaard worden, la andere (we;, blijven in reserve, om n geval van tegenspoed te hulp te komen. Payer rekent rial hij. dé Tnachinea niet met hun grootste r-ublheid, den toeht vun Spitsbergen heen en weer binnen de twintig uur zal kunuen doen. Het is namelijk zijn bedoeling, na over de pool heen gevlo gen te zijn, onmiddellijk weer naar Spitsbergen terug te vliegen. De Fransche specialiteiten op luchtvaartgebied betwijfelen ten sterk te of het mogelijk ïs een dergelijke lucht te volbrengen met een vliegtuig zooals men die tegenwoordig bouwt. De vjiegtuififabrikant Damblanc, een autoriteit od het gebied van vluchten over lange afstanden, verklaarde, dat gezien bet tegenwoordig tempo waar in de vliegtuigbouwkunde zich ont wikkelt, het op zijn minst nog twee jaar zal duren, eer er een vliegtuig ge construeerd kun worden, dat. voor een dergelijken tooht berekend is. Voor de vlucht van Brest, naar New-York, een afstand van 3200 mijlen, wordt op het oogenbOik een speciale machine gebouwd, doch deze zou voor een pool- vlucht ioch ongeschikt ziin. Bovendien zou. om een vlucht als luitenant Payer op het oog heeft, binnen twintig uur te volbrengen, op een hoogte van ten minste 32.000 voet moeten worden gevlogen, hetgeen een zeer gecompli ceerde verwarmingsinstallatie ver- eischt. Verder zal de hut van een spe ciale constructie moeten zijn, ten ein de teven het weer bestand te zijn, en ook de groote voorraad benzine die meegevoerd moet worden ongeveer drie ton benzine zal ernstige moei lijkheden opleveren. Niettegenstaande de bezwaren der deskundigen is luitenant Paver, die uitvoerig de zaak bestudeerd heeft, vol goeden moed. Hii is overtuigd, dat de tocht met dc tegenwoordige machi nes kan worden volbracht. Over de wiize, waarop hii tal van technische bezwaren en moeilijkheden meent te kunnen oplossen, kan hij zicli voor alsnog nic-t uitlaten. Hij hoopt zijn plan den volgenden zomer ten uitvoer te brengen. Schieten Haarlemsche Schietbond Nationale Schietwedstrijd Het tweede tijdvak is verstreken en daar het weer beter meewerkt, dan hei eerste tijdvak, is ook dc deelneming in belangrijkheid toegenomen. Wij za gen deze dagen o.a. vereenigingen ui! Iiredn. Amsterdam, Ermclo, De Lier en u.t de omstreken. Er wordt flink ge schoten. hcigecn u zal blijken uit onder- slannden voorloopigea uitslag. Bijna da. gelijks leest men in een of ander tijd- schrift, dat Haarlem en Omstreken hei centrum is van het beste op sportgebied en hei verheugt mij dan ook zeer, dat thans daarbij ook de schietsport gere kend moei worden. Sedert jaren wordt door de Kon. Vereen, van Ned. Scherp schutters een wedstrijd voor record- schieten op dc Mecsterbuksbaan geschreven, tc verschieten op een schoolskaart. De bedoeling van record-schieten is, dat men in de scholen het hoogst aantal visuels (het zwarte gedeelte op ieder schijfoeeld) haalt. Als men nu weet, dat ieder schot op een afzonderlijk schijfbeeld moet worden geschoten, weet men dus ook, dal men too visuels kan behalen. Gedu rende vele jaren is de heer M. Vuurman met een totaal van 95 recordhouder ge weest, totdat plotseling verleden het record werd verbeterd tot 96 door den -heer C. J. P. Both, uit Breda, feit bracht de gchecle schutterswereld in opschudding men dacht nu cat vrijwel uitgesloten was, dit record verbeteren. Wat is nu gebeurd? Een van de zoons van den in den lande wel bekenden schutter F. Hekker, name- hjk A. Kekkcr, plaatste zich Zaterdag achter de buks, deed zijn too schoten in pl.ni. i.'é uur en behaalde 99 visuels! In één woord schitterendDen hoer Hek ker onze hartelijke gelukwenschen met dit buitengewone succes. Hij heeft den goeden naam, die van de Haarlemsch schutters uitgaat, hooggehouden en van. zijn daad zal in dc geschiedenis van den Haarlemschen Schietbond zeker afzon derlijk vermelding worden gemaakt. Persoonlijk hebben we -hen: altijd als gevaarlijk (in dea goeden zin des woords) tegenstander beschouwd wij hebben er ons dan ook niet in vergis;. Hij heeft zeker een extra-prijs als bc- looning verdiend. De voorloopig'e uitslag is thans als •olgt Dameswedstrijd (max. 60) 1. Mej. "b. v. Honschotea 57, 56 (2) 3. Mevr. Icvr. Eldcrmans 57 56 (2) 3. Mevr. Vink 57 564- Mevr. P. Hekker 37 Mevr. A. J. Hekker 52. Buks staande vrije baan (max. too) A. J. Hekker too (2) 2. J. Ruedisueli too, 99 (6); 3. J. W. F. Fransoo 100,99(2), 58 (5) 4. M. van Keulen too, 99 {-) 5- D. C, Houtgraaf Hz. 99, 9S F. Koelemij 100, 96; 7. W. Hoogen- stcin 9S 2) 8. IL J. van Tongeren 98. 97; 9. J. A. Rijkens 97 (3); 10. II. v. a. Laan 98, 9611. J. Becrcn 97, 96; 12. T. Teensma 96 5.13. S. Hagers 96 14. J. Mobring 96. Buks staande Personeel (max. too) t. J. Ruedisueli 96; 2. A. J. Hekker 941 3. D. C. Houtgraaf Hz. go; 4. H. C. Blanscrt S7. Buks slaande Eerebaan (max. 200) -. t. D. C. Houtgraaf Hzn. 193 2. N. van Keulen 193; 3. J. Ruedisueli 189; 4. J. F. Fransoo >SS. Buks knielende vrije baan (max. too): J. AV. van Elst 100 (9) 2. J. W. F. ransoo 100 (3) 3. II. A. v. Bemmel >0.. 90 (-), 9S (2), 97 (5) 4. S. Hagers too, 99 (2), 9S (2) 5. M. J. Vink too, 99. OS (S) 6. A. A'isser too, 99, 9S (3) 7. H. J. van Tongeren too, 99, gS (3) S. C. J. Lindeman 99 (4). gS (2) 9. P. I.angenconk 99 (3), 98 (6) 10. AV. de Boer too, 98 (3) ti. W. AVaalcwijn Qg, 98, 97 (4)t2. J. Beeren 99, 9S, 97 13. D. C. Houtgraaf 00. 98, 90; '4- J. Rue- '.jsiteli 99, 98; 15. J. Stachelhausen 99; 6. F. Bersee 99. Btvks knielende personeel (max. 100): A, Visser '99; 2. M. J. V'ink 98 (96—19) 3, D. C. Houtgraaf IIz. 9S (96—iS) 4 B. j. van Ruyvcn 97 (gi) J. Stachelhausen 97 (SS) 6. j. Rue disueli 96 (gS) 7. AV. de Boer 968. J. van Elst 95 g. S. Hagers 94 (too); J. Oorthuizcn 94 (S7). Buks knielende Eerebaan (max. sco): J. AV. van Elst >97 2. A. A'isser 197 S. Hagers 195 4. M. J. A ink >95 3. B. J. van Ruyvcn 194 6. II. P. Spoor 11 7. de Boer 190. Buks knielende vaste baan (max. 300) r. J. W. van Elst 297; 2. M. van Bommel 292; 3. B. J. van Ruyvcn 286. Margagcwccr vrije baan (max. 36) \V. de Boer 36 (7) 2. J. A. Rijken; iö (5) 3- P- Langcndouk 36 (4) 4. E. INCEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts, por rogel. ■lS> rrfUtgel/w Hdka M, A al gekocht? fw£ nOdtA wateepoooi. co. valkeuwss amsrcsoahj Verkrijgbaar te Haarlem bij: Mij. „DE FAAM", JAC. LAMP, Magazijn „NEDERLAND Kattenburg Co.; te Zandvoort bij: A. BAKELS; te Bever wijk bij: N.V. STOUTENBEEK's MO DEMAGAZIJNEN. van Kopschoten 36 (3) 3. C. Eldermans 36 (2), 35 (7); 6, J. de Bruin 36 (2), 33 (6)7- J- Victs 36 (2), 33 (3), 34 (2), 338. G. Moóyekind 36 (2). 35 (3). 34 (2) 9- II. j. van Tongeren 36 (2), 33; 10. P. v. d. Berg"" 36. 35 (3) 11. C. Lin deman 36, 35 (2), 34 I3I 12. M. J. Vink 36, 35 (2); 13. H. Kramer 36, 35, 34 (4) 14. M. van Bcmmel 36, 35. 34 13. B. A. Dammcts 36, 35, 33 (3); 16. .AI. A. Hoeben 36, 35; '7- AV. AA aale wijn 36, 33. Margageweer Personeel (max. 60) i» J. Viets 5g2. C. Lindeman 57 (60) 3- D. C. Houtgraaf Hzn. 57 (55) 4. C. Vissc 57 (53) 5. J. van Keulen 57 6. P. Langendonk 56; 7. P. A. Deken 56; 8. AA', de Boer 55 g. AA'. Hoogcnstein 55, Margageweer Eerebaan (max. 12c) 1. AV. de Boer 119 H. P. Spoor 1 iS 3. C. A'isse 116; 4. H. Kramer 175; 3. P. v. d. Berg 114; 6. E. van Ilor.schotcn "3 5 C. Eldcrmans 113; 8. Linde man 112; 9. F. Eykhof 111 ro. J. de Bruin 109. Cylindergeweer vrije baan (max. 200); 1. J. Ruedisueli 98, 97 2. AV. de Boer 99. 963- A. van Zeyl 96 (2) 4. II. J. van Tongeren 98, 94, 93. 92, 9' 5- S. Hagers 98, 94, 93. 92 6. A. J. Hekker 98, 94; 7. J- A. Rijkens 97—94! S. N. van Keulen 96 9. D. C. Houtgraaf Hzn. 93 10. J. van Keulen 95. Cylindergeweer Personeel (max. too): t. AV. de Boer 95 2. D. C. Houtgraaf Hzn. 903. S. Hagers 894. C. Elder mans SS. Cylindergeweer Eerebaan (max. 200) i. AV. tic Boer 183 2. J. Ruedisueli 183. Korps wedstrijd: Buks staande He Vijftallen schïetver- eenigingen 1. Gen. de Wet, Santpoort, 373- Buks knielend te Vijflallen Schietver- eenigingen Piet Cronjé, Ermelo, 475: 2- Bloemendaal Commando 469; 3. Prins Hendrik, Amersfoort, 465, Idem 2e Vijftallen Schietvcrcenigïa- gen r. Gen. de AVet, Santpoort, 460; 2. Piet Cronjé. Ermelo, 4571 3- Bloemen daal Commando 457. Margageweer, ic vijftallen Schictver- eenigingen t. Prins Hendrik, Amers foort, 249. Idem, Burgerwachten1. Burger wacht Bloemendaal 277- Idem, Leger, Landstorm enz, t. De pót Cavalerie, Haarlem, 25S 2. tode Rcgt, Infanterie, Haarlem, 25S. Cylindergeweer, te vijftallen Schiet- vercemgingen1. Prins Hendrik,- Amcrsfoon, 447. Idem, 2e vijftallen Scbietvereenigin- gen j. Gen. Joubcrt, Overvccn, 460. WAPENBROEDER. Gemengd nieuws. HET LÓT VAN PATRIARCH TY- CIION. Een Reutertelegram meldt definitief uit Moskou, dat Patriarch. 'J'ycbou in vrijheid is gesteld. BRAND TE PEKING. In den, nacht »au Dinsdag op Woensdag is het voormalige keizerlijk paleis in de A'erbodeu Stad afgebrand. Het mooie nudo gebouw is geheel verwoest. HET LUCHTSPOORONGELUK TE NEW-YORK. Omtrent liet ongeluk der luehtspoorlijn te New-York, waar van een telegram reeds melding maak te, meldeu de Engelsche bladen nog de volgende bijzonderheden: Op het kruispunt van de Atlantic en de Flat Bush Avenues, de levendig ste winkelierswijk van Brooklyn, was het verkeer Maandagmiddag als ge woonlijk zeer druk, toeu plotseling een trein, uit twee wagons bestaaude, met een geweldigen slag tusschen do menigte op straat viel. Wonder boven wonder werden geen voorbijgangers gedeerdSlechts het voorgedoelte van een auto werd ingedrukt. Door de kracht van den val is in den grond een kuil vau ongeveer 40 voet dien geslagen. Do voorbijgangers op straat werden eerst gewaar dat er ieis op de spoor baan niet in orde moest zijn, toen zij de wielen over de houten dwarsleg- gers hoorden schuren. Nog juist za gen zij, hoe de beide spoorwagons over heiden eu over liet ijzeren rasterwerk hoen naar omlaag vielen, talloozc elec- trisehè draden meesleurende', welker blauwe vlammetjes dreigend tusschen de puiilhoopen speelden, toen de cata strofe was geschied. Uit do verwarde massa stegen de angstkreten der reizigers omboog. Sommige ongelukkigen waren dóór versplinterde brokken hout als 't wa re doorboord. Anderen hadden ver wondingen opeeloopen dcor het ver brijzelen der glasruiten. De brandweer en de ambulance dienst waren spoedig op de plaats van bet onheil aangekomen en beijverden zich de onder het puin bedolven on gelukkigen te redden. Duizenden tnen- schen verdrongen zich om de plaats van de ramp, hetwelk tot gevolg had! dat de verschillende diensten, met het eddiugswerk belast, de slachtoffers slechte met veel moeite konden ver voeren. De duisternis begon te val len, eer alle dooden waren opge spoord. en de laatste gewónde naar het. hospitaal was overgebracht. Omtrent de oorzaak van het onge- nl tast men nog in het duister. Som migen zoggen dat een rails defect was orden, anderen wijten de romp aan verkeerden wisselstand. Een der treinbeninbten is in hechte nis genomen, verdocht van dood door schuld.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7