Velser Brieven Buitenlandsch Overzicht HAARLEMMERMEER. C0NC0URS-HIPP1QUE TE HOOFD DORP. Woensdag zS Juli a.s. is de vereeai- ging „Vooruit" voornemens Laar 14de concours-hipptque te houden. Dit paardensportfeest trok elk jaar al meer bezoekers en dcelnéniers. Verleden jaar (1922) was het aantal deelnemers grooter dan op eenig der concours in Nederland cn het getal der bezoekers liep in de duizenden, die allen zonder eenige uitzondering huis waarts keerden, in de tevreden ge- moedsstemming-, dat zij veel moois hadden gezien voor weinig geld. Ook voor dit jaar is een zeer rijk programma samengesteld zoodat de verwachte talrijke bezoekers zich niel zullen behoeven te vervelen. Van half tien tot half zes aan één stuk door met een pauze van één uur zullen in bewonderenswaardige afwisse ling allerlei nummers worden vertoond. Aangespannen hengsten, in majes tueuze houding, bewust van hun waar de en kracht, den harden bodem, doen de dreunen onder hun zware hoefsla gen; luxe tuïgpaardea. van hoogen adel ea zeldzame actie, hoofd-hcud-ng en kniebuiging, als zwevende over het groene grasveld gekruiste Oldenburgers, nochtans zwaargebouwde fokmerrics in tweespan voor een boerenwagen, den landbouwer in blauwen kiel m«t de echt landelijke klompen, pet en roodeu halsdoek op de kist kleine ponny's, coquette als een jong meisje van twintig zomers, wetende dat zij mooi is en de aandacht trekt van vele vereerders rijpaarden, waaronder vele mooie trippelende vossen, fijn geaderd, keurig opgezadeld met deftige ruiters in het zoo schilderachtige roc-co jacquet óf de zwarte jas met hoogen hoed dames te paard, altijd een voorname verschijning, welke cachet en kleur geeft aan het geheele sportfeest tweespannen en tandems en vier spannen, bij elkaar passende paarden, dikwijls op elkaar gelijkende als twee broers cn zusters in de menschenwe- xeld, in blinkend koper en zilver opge tuigd, vroolijk dravende vor een zeer elegant licht wagentje. En dan het springen over kleine bin dernissen door onderofficieren en boe renzoons wat kunnen de laatsten de duizenden toeschouwers dikwijls koste lijk vermaken, wanneer hun paarden weigeren of rcisspringen. Het springen over zware hindernissen voor de meest beroemde officieren van ons leger, geeft eveneens spanneöe mo menten! Het publiek leeft mee met ieaei paard en eiken ruiterals een p2ard in flicken galop de lange tribune pas seert, staan alle toeschouwers dicht op elktar, in angstige spanning, stil van bewondering en verwachting hoe 't zal afloopenmen hoort het kzeunea van het paard als hij den hoogtesprong ne men meet en het dreunen van den gras- 'bodem, wanneer het moedige ranke dier zich afzet en neerkomt. O! wat juichen de kelen en .klappen de handen, wanneer een deelnemer ook de wijde sloot midden op 't veld goed heeft genomen! Ook he: z.g. damesnummer is iets specifiekfHaarlemmermeersch. Echtgenooten en dochters van land bouwers in een concoursrijtuigje, het beste paard van hun eigen boerderij met vaste hand sturende door den grooten ring. Dit is een echt nummer voor de vrou wen uit onzen polder, die van paar den houden en ze verzorgen ea oppas sen als hun eigen kinderen. Maar het meest karakteristieke van dit mooie echt-landelijke paardensport- feest is wel het carousselnummer; wan neer 60 jongens en meisjes, zoons en dochters van boeren uit de Meer, alleD te paard, flink in het zndel gezeten, blootshoofds, met een bandelier van wit en blauw (kleuren van de gemeente Haarlemmermeer) om den schouder in den ring verschijnen om te laten zien wat liefhebberij in de rijkunst zelfs na enkele weken van oefening vermagI Het concours van Hoofddorp heeft een goeden naam gekregen. Vele dames ec heeren uit de hoogere kringen der omliggende steden Amsterdam, Haarlem en 's-Gravenh2ge, en vele vrouwen ea mannen uit de eerste landbouwers-fa milies in de vele dorpen uit verschil lende provincies hebben om zoo ie zeggen een vast abonnement geno men zij zijn gewoon elk jaar terug te konten en hebben er nooit spijt van ge had. Moge het 14de concours over enkele dagen weer door duizenden uit jalle oord-en des lands worden bezocht, Personalia. De heer K; Hoorns, bode-schrijver ter secretarie van den. Haarlemmc-rmeerpolder, heeft als zoo danig eervol ontslag aangevraagd, met ingang van 1 Augustus a.Sj Verkoopïng. Ten overstaan van de notarissen Bertiing ea Wolzak te Haar lem, werden Donderdag in De Beurs alhier publiek geveild twee woonhui zen met schuur en erf, gelegen aan de St. Anthoniustraat te Nieuw-Vennep. Kooper werd de heer P. Jansen aldaar yoor f 5600.-. Kamer van Koophandel. Op de kiezerslijst voor deze gemeente voor het groot- en kleinbedrijf voor de Kamer van Koophandel (district Haarlem) ko nten 172 namen van kiezers voor en wel 17 voor het grootbedrijf en 155; voor het kleinbedrijf, Cevonden, In deze gemeente zijn gevonden een colber, een pakje inhou dende eenige fiesschen en een onder deel van een motorrijwiel. Ten Raad- huize werd van een eq ander kennis gegeven. 'ding der wet op het auteursrecht ge constateerd en daarvan proces-verhaal opgemaakt De winkels aan d e'n Strandweg. Door het niet dadelijk goedkeuren van den bouw der gemeente-winkels door Gedepu teerde Staten kon dit voorjaar de gunnnig niet plaats hebben. Naar we vernemen is de houw nu aan den laatsten inschrijver, den heer Keur, opgedragen. Deze zal, met het oog op de seizoendrukte, niet voor 15 Sep tember beginnen. Wel zal hij alle voorbereidende maatregelen, ials heb pasklaar maken van deuren, enz. ne men, opdat nog voor het slechte weer komt, allee onder de kap is. Het echtpaar Schuiten- Z w emmer. Onder groote be langstelling van dorpsgenooten en badgasten zijn Donderdag do krasse^ oudjes Jacob Schuiten en Sara Zw em mer getrouwd. Per auto werden zij naar het Raadhuis gereden, per auto vertrokken ze naar hun versierde wo ning, waar liet Duitsclie muziekge zelschap ze een ovatie kwam brengén. Moge het jonge en tevens oude paar nog eenige prettige jaren in jiun huisje slijten. INGEZONDEN MEDEDF.ELIN CEN h 60 Cts. por regel. A-3-P's IJS-PUDDING Gevuld mei heerlijke Gelei ZANDVOORT. Niet opge venvan verhui zingen. Het opgeven van geboor ten c-n sterfgevallen aan het Bureau, .Bevolkingen Burgerlijke Stand" wordt nooit vergeten. Voor ieder spreekt het vanzelf", dat men dat doet. Aan' te geven, dat men ver huisd is, vindt men minder vanzelf sprekend. Toch is men daartoe wette lijk verplicht. Dab ondervonden eenige inwoners heden. 'Een ambtenaar ter secretarie, toch maakte Donderdag tegen eenige inwoners proces-verbaal op wegens bet niet-inleveren van het getuigschrift van verandering van tijdelijke woonplaats. Overtreding wet op het auteursrecht. In een der cabarets werd Donderdag overtre- Raa'asagenda per el. Aan wie(n) de schuld? Verwijten aan 13. eu W. Een beetgenomen raad. Half twaalf m uen avond. Ik zat knikkebollen en raakte aan het droomt-n. Voor mijn oog rees op een raadsvergadering, de voorzitter had op z'n tafel een telapparaut als bij 'n biljart. Een krukje aan den Secre- -, die afleest uat raadsstuk 110. 5b aan de orue is. Zangerig, om de stilte niet al te wreed te verstoren, wordt medegedeeld dat tot stemmen kan worden overgegaan. Ieder raadslid drukt op een van de twee knopjes die voor hem in de tafel bevestigd zijn ea de opschriften „\oor" en „tegen" dragen. Het bord voor den secretaris geeft de resultaten weer, stiekempjes heeft et-n der leden, tegengestemd- Volgend stuk. Discussiè volgt op g< enkel onderwerp, sinds De steunregeling, waarbij een be drag van hoogstens f 13 gege\ en wordt aan de crisiswerkloozen 111 het vis- scnei'ijbedrijf werd sterk becritiseerd, B. en W. kregen te zamen en afzon derlijk liet verwijt te iiooren, dat er niet genoeg voor verandering van dt regeling werd gedaan. Hei college zeide ae regeling ook niet schitterend te vinden, maarde regeering wil niet beter. De beste oplossing zal wel zijn dat er een nieuwe wethouder voor crisis- zaken bij komt, die dag aan dag bij den minister zit om op de ellende in Velsen te wijzen. De geschiedenis van de woning- bouwvereenigiug, die de menschen dia huurschuld hebben op straat zou zet ten, gaf aanleiding tob een onaange naam debatje. Aan beide zijden wer den beweringen geuit die wij moei lijk controleeren kunnen Dat meeste raadsbesluiten afhangen van reeee- ijbeetjc geduld geoefend moet worden 111 ringsbeslissingen, of daarmee ver- dezen t ijd van malaise, van armoede, band houden, heeft men alleen raads leden gestemd die gemakkelijk ..vóór' kunnen zeggen, desnoods met een ac centje „veur". In mijn droom ging stuk voor stuk onder den hamer door tot eindelijk een bijzonder harde slag aankondigde dat het hondersie agen dapunt afgehandeld was. Het was in dien raad gewoonte alle raadszaken op te garen, tot er honderd bij elkaar waren. Het had een half uur ge duurd. Bom! De laatste klap maakte mij wak ker. De heer Tusenius was juist bij de rondvraag bezig te klagen over de lange raadsagenda's en daardoor ie lange vergaderingen. De voorzitter antwoordde dat een vergadering soms uitgesteld moet worden omdat de commissies niet eer der met- de zaken klaar ziin. Een kringloop dus: de raad klaagt over he: niet afwerken van stukken, daar om wordt zooveel mogelijk alles op de agenda tgeplaatsfe wat kan, de ver gadering er soms door uitgesteld en do raadsleden klagen w eer dat er niet spoedig genoeg vergaderd wordt- Het is moeilijk om op die manier ieder tot vriend te houden. Laat men dus alleen maar, als het niet teveel gevergd is, rekening houden met mijn wensch: begin 's morgens om 9 uur en vergader elke veertien dagen. Wordt er dan over een kleine agenda nog lang gepi'aat dan is er toch wei nig kans dat' het nachtwerk wordt, zooals Dinsdagavond. Nu do agenda. Da vragen van den heer Schilling en diens intdrpellarie, i.-a:(evens de mededeelingen van B. en W. aan den raad door middel der toelichting 00 de agenda. lokten de meeste discus- hes uit- Van discussie kon eigen!lik. moeilijk gesproken worden, want de heer Schilling was het meest aan het woord. is zeker waar; maar aan de andere zijde zit de raad door B. en W. bij de woningbouwvereenigingen er op aar. te dringen vooral de huurschuld niet op te laten ioopen. Want dat kost in x eind de gemeente-geld. Wij zullen eens afwachten v.at het onderzoek, dat beloofd is. uitwijst. De directie van het P. E. N. heeft, oordeelde men, den raad bij den neus genomen. Het voorstel om een nieuw contract aan te gaan werd goedge keurd, het contract evenzoo in de vo rige raadszitting, evenwel onder voor behoud van enkele wijzigingen. Nu deelde 'het P. „E. N, mede met sommi ge van die wijzigingen niet moe te kunnen gaan. Maar, aldus de voor zitter van den raad, de heer Lande- weert, de raad kan er niets meer aan doen, want de eindstemming heeft in de vorige zitting plaats gehad. „Een nieuwe manier van contracten afslui ten" werd er geroepen. Den afwezigen burgemeester werd nog ten laste gelegd dat h:j het raads besluit over het innemen van stand plaatsen bij den steiger te Wijkeroog niet „mild" toepaste, zooals de raad wensehte. Er werd zelfs voorgesteld dit artikel uit de politieverordening te schrappen. Zoover kwam het niet; het college beloofde oefening in mildheid. Verder waren er nog enkele praat zaken, die daarom nog niet allo be langrijk waren. Tegen het eind werd. men stuk Voor stuk een beetje melig, de beer David son sloeg zelfs een vergadering met gesloten deuren af die hem werd ge presenteerd over het oproepen van sollicitanten voor een opzichter aan openbare werken. Van zeven unr tot half twaalf is ook al erg genoeg. VELSENAAR. lig lekker, 'ihoogsl in grijs en toch goedkoop is FfH's ^eikbrood HOE HET THANS STAAT MET DE ONDERHANDELINGEN TUS- SCHEN ENGELAND EN FRANKRIJK. OVER DE DRAAIENDE OU1TSCHERS. NIEUWS UIT HET ROERGEBIED. De spanning tusschen Engeland en Frankrijk is nog niet veel verminderdi Nu er zoo weinig schot komt an de Fransoh-Engelsche besprekingen en de officieuse uitingen van. Router tel kens. onaar weer doen uitkomen, dat de _elsohe regeering in scherpe omschrij ving .wenscht te weten wat de Franseha plannen zijn, wordt men te Parijs korze lig over een dergelijke reclitcishouding. Die eisob is te Parijs de overheersohen- de stemming. De Ecgeisého regeering weet drommels goed, uit tal van redevoe ringen van Poincaré, die voor een deel ia alle Fransche gemeenten aangeplakt zijn, dat we de Koer zullsn verlaten als we be taling hebben gekregen zoo wordt uit Parijs geseind. Als Curzcm hei absoluut wil, kan hij dat nog wel eens op een briefje (krijgen. Wat betreft onze houding als het lijdelijk verzet van Duitsche zijde ophoudt en de wijze waarop we, als de Duitsche regeering dit bewijs van goeden wil mocht hébben gegeven, de bezetting van de Roer zullen, voortzetten, het is uiterst moeilijk on3 daarover reeds nu uit te latan, zooals Engeland wil, aange zien we eerst moeten weten hoe de Roer bevolking zal reageeren op een intrek king van de Berlijnsehe ordonnanties, eer over een andere verdeeling van onze troepen aan de Roer, die onze civielen moe ten beschermen, beslissingen genomen kannen worden. Wil de Roerbevolicing loyaal meewerken, dan kan de bezetting den on zichtbaren" vorm krijgen, die mochten de gevallen van sabotage slagen doorgaan, dan, moet het militaire gezag maatregelen nemen, noodig voor de veiligheid. Dat moet Londen: toch be- grijpon. Het grooto verschilpunt, zooals men te Parijs zeer goed inziet, ligt in liet fun- damenteele verschil van opvatting over de oorzaken van Duitschlands ineenzaklcing. Dat komt, omdat jullie de Roer bezetten, zegt men te Landen. Neen, dat komt om dat Duitschland al zijn krachten uitput in een nutteloos verzet, antwoordt men hier. Daarover words men het nooit e-:-ns. Maar juin ia verband met de rechters- hwuding door de Engelsche regeering aangenomen, gaan hier stemmen op om aan te dringen dat Frankrijk van zijn kant nu ook maar eens naar plannen en bedoelingen zal vragen. Daartoe is vol gens sommige bladen te oneer aanleiding, omdat het duidelijk is, dat Engeland er een nieuw economisch en politiek plan op nahoudt. De „Matin" zet dit als volgt uiteen Economisch wil Engeland alles wat het aan Amerika betalen moet vim Duitsch- land halen, hoewel het totaal va.n drie milliard, meer bedraagt dan het Engel- sche aandeel in Duitsche betalingen van SO milliard goudmarfcen. Voigeus bons A en B. Verder wil hei zijn deel van Fr ari sche schuld binrieniialen door di; af te de Fransche 26 milliard, die onmisbaar zijn voor het Fransche :d. We zijn er niet zeker elijk da bedoeling lag, maar van veegt de „Matin" er bij, dal het ook 'nog niet een paar milliard meer hebben wal voor het Engelsche „verwoeste gobied' namelijk <la werkloozen. Op politiek go- bied wil Engeland verhinderen dat Frank rijk, welks invloed op het vasteland het vreest, alleen Duitschland doei capitu- leeren. Het is natuurlijk voor Curzon gemakkelijk, concludeert do „Matin", plan, ..een monument .van egoisme" open lijk te ontwikkelen en daarom klaagt hij nu maar, dat bij de Fransche bodoelingen niet kent. Maar als Engeland dit alles wil, als het nauwelijks 2ö maanden gele den plechtig geteekendo overeenkomst weer wil vernietigen, dan moet het daar voor ook openlijk uitkomen en de aan sprakelijkheid daarvan aanvaarden. In do regeerinigsgezindo bladen vindt men hier en daar eenig optimisme, dat nogal gedwongen lijkt. Over het algemeen is men echter juist, omdat men niet ge looft, dat Engeland thans recht door zee gaat, gaaisch niet gerust op het resultaat der besprekingen. In Iinksclie bladen wordt openlijk de vrees uitgesproken, da', de paden, door beide landen gevolgd, niet meer to: elkaar kunnen komen en dat Frankrijk gevaar loopt binnen enkele da gen geheel geïsoleerd te zijn. Daarom dringt do „Ere Nouvelle" aan, dat de radicalen in het parlement hun stem eul- len verheffen om te waarschuwen en niet bij voorbaat alweer Poincaré in alles ge lijk geven. Onder de tegenwoordige omstandighe den is het niet waarschijnlijk, dat Poin- care nog wegens quaesties van binnen- lainelsclio politiek zou .worden lastig geval len. Senator Flaissières, die over een in terpellatie dacht, heeft definitief ver klaard, die niet meer te zullen houden, en voorloopig :s er geen andere aangekon digd. Hoe het nu met de quaestie staat. Reuter verneemt nader dat de Engelseh-Fransche besprekingen waar sch'jnlijk tegen het einde dezer week of lje.ein volgende week zullen worden hervat Men verwacht n.l. dat dan Frankrijk eeu schriftelijk antwoqrd zal hebben gegeven op de Eritsche vragenlijst. Op oen vraag in het Lagerhuis ge steld door Commander Konworthy (liberaal), of een verklaring kon wor den afgelegd omtrent het Rritsche standpunt in zake de schadeloosstel ling en de bezetting van het Roerge bied en of er een antwoord van Fransche regeering was ontvangen op Britse,'ie vragenlijst, antwoordde Baldwin, dat het ongewenscht is op dit oogenblik een verklaring af t« leggen. Kenworthv: Kan de premier ant woorden op mijn vraag, of uit Parijs -oen antwoord is ontvangen? Ik vraag niet naar.den aard ervan. De premier antwoordde hierop •lechts. dat er mondelinge besprekin gen worden gevoerd. Ramsay Mc Donald :Wil de pre ttier ons Keggen, dat hij niet vergeet, la in de huidige omstandigheden do tijd ©en zeer belangrijke factor is? Baldwin: Ik kan het Huis verzeke- n, dat niemand dat meer b dan ik.. Eon hervatting dor sprekingen nutteloos. De diplomatieke medewerker van de „Dailr Tel." schrijft, dat de toestand ten opzichte van Frankrijk in politieke krin- ren als ernstig en delicaat wordt be schouwd. Een hervatting der bespreiin ren is nu'. V. loos en onwaarschijnlijk, be halve op don nieuwen grondslag van een duidelijk en volledig antwoord op de En- vragcnlijst. Mussolini's verkla ring vindt veel instemming, daar hierin erband wordt geleed tusschen oen sta ling van den passieven tegenstand en een spoedige ontruiming van het Roergebied. Do ontevreden Frrinschen. De Fransche minister Rcibel ver klaarde in de Kamer, dat de overeen komst van Wiesbaden en andere over eenkomsten, welke het vorige jaar wer den gesloten, ten gevolge hebben ge had, dat de leveringen in natura door Duitschland zijn toegenomen. Sedert ie ondetteejtening van het Verdrag van lailles tot 1 Augustus 192 tijdsverloop van drie jaar, bedroeg de totale v.aardc van dergelijke leveringen g.130.000 goudmark. Ia de vijf maan den na laatstgenoemden datum was de vaarde van bet geleverde 13.145.000 goudmark. Na een interruptie van den afgevaar digde Renguicr," antwoordde Reibcl, dat alle noodige maatregelen zullen worden genomen ten einde te verkrijgen, dat dergelijke leveringen in vollen omvang geschieden, zoodra Duitschland heeft toegegeven, hetgeen dat land ten slotte zal doen.- Gewagende van de bewering, dat Frankrijk niet zijn evenredig deel beeft ontvangen van de leveringen aan de geallieerden, vcerklaarde Reibcl, dal Duitschland zijn producten heeft ver kocht aan zekere geallieerden, die ze dringend noodig hadden en wel legco drie a viennal hoogere prijzen dan de •huidige wereldprijzen. Indien Frank rijk deze goederen had gekregen, zou het een beduidende vermindering van zijn aanspraken op Duitschland heb ben aanvaard. Verder deelt de minister mede, dat hij proeven neemt met het te werk stel len'van Duitsche arbeiders uit het Rijnland in sommige Fransche departe menten. Het herstel der verwoeste Fransche gebieden. Bij de behandeling van de begrooting voor de verhaalbare uitgaven in de 'Ka mer gaf de minister voor .de Bevrijde Ge bieden Reibcl een uiteenzetting van den stand van het herstelwerk in de verwoeste gebieden. Van de 3.306.000 H. A. vernield bouwland zi;n 5.150.0GO H.A. weer bebouw baar gemaal.:. Van de 741.000 verwoeste gebouwen zijn er S90.CO0 weer opgebouwd. De bevolking telde voor den oorlog 4.SOO.CCO zielen, onmiddellijk na den oor log 2-076.000, terwijl het cijfer thans 4.500.000 bedraagt. De opbrengst der be lastingen bedroeg 620 mülïoen franca in 1913—1920, 1M0 millioen in 1821, 1900 mil lioen iai 1922, terwijl de opbrengst in liet eerste kwartaal van 1923 een jaarlijksch rendement doet verwacht van S milliard. Frankrijk en Amerika. Aan een diner van de Amerlkaaiische Kamer van Koophandel, ter eere van de „Independanco dal", heeft minis ter Eaiberti in herinnering ge bracht, dat Duitschland na de onder- teekening van het verdrag, zijn ver plichtingen trachtte te. ontduiken, door systematisch de mark te depre- 'eeren, zich aldus vrijwillig insolvent makend. Gedurende vier jaren heeft het verminkte Frankrijk aan Duitsch land 100 niilliard voorgeschoten, ter wijl het te vergeefs wacht op een daad van goede trouw of moed van het Duitsche rijk. Frankrijk en België namen toen, geheel in overeenstem ming met het Vredesverdrag, een on derpand. om hun rechten te verzeke ren. Sprekende over de intergeallieerdo schulden, zeide de minister, dat Frankrijk trotsch was op de schulden, die het voor het heil der wereld had aangegaan en zijn verplichtingen steeds zou nakomen, maar om dat te kunnen doen, is het besloten om van zijn schuldenaars volkomen voldoening te eischen. Frankrijk heeft absoluut geen ver overingsplannen, maar wel recht vor, alles. Het vredelievende Frankrijk heeft zijn vredeseffectief met 25 van dat van voor den oorlog verminderd heeft den duur van den militairen diensttijd met 50 verminderd. Frankrijk js bereid om overeenkom sten te bestudeeren, ten doel heb bend de landen wederkeerig veilig heid te verzekeren, door progressief de bewapeningen te beperken, maar het wil de essentieel© waarborgen voor zijn veiligheid niet opgeven. Do houding dor Duitschcrs. Op de te Londen gehouden verga dering van den bond van Britsclié Kamers van Koophandel besprak, do voorzitter Sir Arthur Balfour liet schadevergoedingsvraagstuk. Hij zei de, dat de Duitschors draaiden, in- plaats van de feiten onder oogen te zien. De wezenlijke moeilijkheid van de kwestie is, dat men niet weet, of men de Duilsehe regeering kan geloo- ven, of niet. Drie dingen zijn noodig, zeide spreker, voor de behandeling van de kwestie: lo. Een geallieerd onderzoek naar Duitsche baten uit verborgen bron nen. en andere „methodes van ont wijking." 2o. Vorming van een internationale zone aan heide zijden van den Rijn. 3. Inbeslagneming van de Duitsche douaue-iukomslen, en heffing van in voerrechten. Verspreid nieuws Uit liet Roergebied. De Fransche eischen tegen de Krupp fabrieken. De onderhandelingen tusschen de directie van de Kruppfabrieken te Es sen met de Fransche bezetting heb ben tot dusver geen resultaat opgele verd. De FruasLfien eischen thans, dat de hoofdspoorlijn, die door het ge heele complex van de Kruppfabrieken loopt, te hunner beschikking zal wor den gesteld, daar zij deze lijn voor he£ vervoer der bij Krupp in beslag ge nomen kolen eu cokes noodig hebben. Verder moet aan beide zijden van de spoorlijn een strook grond ter breedte van 18 K.M. vrij blijven. In geval deze eischen niet worden ingewilligd, dreigen de Franschen met de bezet ting van nog meer afdeelingen der Kruppfabrieken. Verkeersbeperkingen- Uit Duitsche bron wordt gemeld De afsluiting van het Roergebied wordt door de bezettingstroepen steeds verder doorgevoerd. Op het oogenblik zijn de Fraüacheu bezig, door prikkeldraadversperringen dc is af te zetten. Hoe scherp de controle aan de grens is en hoe nauw keurig de .passen worden nagezien, be wijst het feit, dat Maandag in Dort mund van de 6U0 ingediende aanvra gen om de grens te mogen passeereri er slechts twee werden ingewilligd. De eene betrof een dokter, -die ter be strijding van een typhus-epidemie naar Bchwerto moest vertrekken, de andere had betrekking op een sterf- tv al. Bij het overschrijden vzn do grens in de nabijheid van Derne Linteup is een 13-jarige schooljongen uit het bezette gebied doodgeschoten. De verkeersbeperkingen in Duis burg zijn nog uitgebreid ook wlelrij- en huurrijtuigen vallen thans cn der het verbod, Verder 13 het voet gangersverkeer van 8 uur 's avonds >t 5 uur '3 morgens vei-boHn Van Enge'scl.e zijde wordt thans bij de Fransche grenscontrole op aangedrongen, dat Duitschevs met een Engelscïi visum vrij van hec door de Engelschen naar het door 1 Franschen bezette^ gebied zullen mogen reizen. Verschillende perso nen hebban gisteren dan ook reeds met een Engclsch visum ongehinderd de afsluiting kunnen passeeren. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. Dinsdagnamiddag circa 3 1/2 uur passeerde te Aken de trein, die de ge- doode Belgische soldaten van dcu aanslag op de brug bij Duisburg via Luik vervoerde naar de woonplaat sen der slachtoffers. Het geheele garnizoen der Belgi sche bezettingstroepen was op het per ron aan het Hoofdstation te Aken opgesteld- Toen de trein langzaam het station binnenreed, loste een eere detachement der Belgen een eere- salvo en speelde de regimentsmuziek een treurmarsck. Nadat de trein stil stond, hield de commandant der bezet tingstroepen te Aken een toespraak, waarin hij vooral hulde bracht voor de gevallen slachtoffers van hun plient, en troost schonk aan de na bestaanden. Nadat op elke lijkkist een krans ge legd was, speelde de muziek de marsch van Chopin en zette de trein onder een salvo der eerewacht zich weder in beweging in tie richting naar België. Door den commandant der stad Aken was bevolen, dat ter eere der gevallen slachtoffers, alle winkels, ma gazijnen, café's en cino*3 of theaters van 1 tot 4 uur namiddags gesloten moesten zijn, terwijl alle verkeer zoo van tram als auto, motor of fiets eens gedurende dien tijd verbo den was. Door dezen maatregel geleek do an ders zoo drukke stad Aken tusschen 4 uur geheel uitgestorven en was e.a. geheel toepasselijk bij de droevige plechtigheid, welke op het Hoofdstation plaats had. Het Hoofd station was voor deze gelegenheid ^-...eel afgesloten, doch bevonden zich daarbuiten duizenden belang stellenden, die daar aanwezig waren hetzij uit nieuwsgierigheid of wel om den zoo treurig om ?t leven gekomc nen de laatste eer te bewijzen. DE CHAOS IN CHINA. Do buitenlanders. In antwoord op een debetreffende vraag zeide McNeill in het Lagerhuis, dat de regeering ten volle de onge rustheid besift, die in handelskringen door den tegemvoordigen toestand in China wordt veroorzaakt. Vertoogen zijn ontiangen van een groot aantal belangrijke handelslichamen, die deu nadruk legden op de ernstige bedrei- welke de tegenwoordiger wan orde voor de Engelsche belangen vormt. De Engelsche gezant te Peking zal al het mogelijke doen om de be scherming der zendelingen in China te verzekeren. De „Daily Telegraph" brengt in een artikel over de tliana in China heerschende chaotische toestanden in ïnnering, dat het thans juist twee maanden geleden is, dat de bandieten den aanslag pleegden op den trein in Sjantoeng. Onder de buitenlander in China heerscht algemeen de opvatting dat hun regeeringeu deze wandaad moeten bestraffen. Onder deze om standigheden heeft de Engelsche re geering het initiatief genomen en zich tot de andere betrokken regeeringen gewend met voorstellen, die er op be rekend zim verbetering in den betreu- renswaardigen toestand te brengen, niet alleen in het belang ran de En gelsche en andere buitenlandsche han delaren ia China, doch ook in het be lang van de Chineezen zelf. Een groo te weldaad zou aan de Chineezen wor den bewezen door krachtdadiger! steun van hot buitenland, waardoor zij van do beslaande anarchie zouden worden bevrijd. De*mogendheden heb ben zich door het verdrag van Wash ington plechtig verbonden op geen én kele wiizc afbreuk te doen aan de sou- ereiniteit of de territoriale integri teit van China en iedero stap, waar toe de mogendheden thans gemeen schappelijk zullen besluiten, zal strikt gebonden zijn aan deze bepaling. DE HONCERSNOOD IN RUSLAND. In verbaiid met de verbetering van de levensmiddelenvoorziening in de Russische hongersnood-gebieden ten- jevolge van de goede vooruitzich ten heeft het al-Russische centraal uit voerend comité de centrale commis sie voor de bestrijding van den hon gersnood opgeheven. HET PROCES-EHRHARDT. Het StaatsgereChtshof beeit thans defi nitief bepaald, dat het proces tegen den ..KorveUenkapïtau" Ehrhardt op 23 Juli zal beginnen. Binnenland SCHIETEN DOOR STAKERS. Het „N. v. h. Z." meldtSinds veer tien dagen is er een staking op de N.V. Steenfabriek üdenhout, waarbij ook de voerlieden betrokken zijn. Sinds eeni ge dagen werden er per vrachtauto uit Eindhoven steenen van de fabriek ge haald, wat den stakers niet best aan stond. Om mogelijke molestatie te voor komen, werd deze auto door eenige ma- rechaussée's begeleid.. Woensdagmorgen om tien uur, toen deze auto reed op den üdenhoutschen weg tusschen Quatre Bras en den over weg te üdenhout, werden er plotseling van uit een korenveld geweersalvo's ge, lost. Een der begeleidende voerliedeq door een schot hagel in den nek ge troffen. jDadelijk sprongen de mare- chaussée's van den wagen en snelden het korenveld in. De daders waren ech ter niet te zien; wel vonden zij in het platgetrapte koren vier jachtgeweren, die blijkbaar in groote haast waren weggeworpen. De marechaussée's heb ben de gewonden ter plaatse verbon^ den, Dadelijk is een uitgebreid onder-i zoek ingesteld. De rijkspolitiebond van den Rijksveldwachter Verhoeven heeft daarbij zijn diensten bewezen. Alle stakers, circa 60, heeft men la ten aantreden en de politiehond, welken eerst lucht gegeven was aan de gevon den geweien, wees onmiddellijk vier van de stakers aan. Daar de marechaussée's meenden, dat door 5 man geschoten moet zijn, is men nog aan het onderzoe. ken om den vijfden verdachte te vin den. De vier aangehouden personen zijn geboeid in een auto naar Tilburg ge bracht. DE EERSTE-KAMERVERKIE- ZINCEN. Naar De Standaard verneemt, zijn bij overleg tusschen de provincies Utrecht en Zeeland voor de A-R. par tij de volgende candidaten gesteld 1. Mr. A. A. de Veer (afir.); 2. G. C.- D. d'Aumale baron van Hardenbroek van Hardenbroek (aftr.)3. rar. J. Fj van Bceck Calkoen4. J. H. Blum; 5. prof. dr. A. Noordzij6. Gerlach. Zi;{ide informaties van het blad juist, dan is aan Zeeland ide eerste plaats gelaten, omdat mr. De Veer de eenige Zeeuw is, die thans in de Eerste Kamer zitting heeft. DE VERZEKERINGSRAAD. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de Verzekeringsraad, bedoeld in het eerste i van de Radenwet, zal ziin gevestigd 's-Gravenhage. DE NIET GESLOTEN OVERWE GEN! Wederom heeft het niet ge sloten zijn der overwegen bijna een slachtoffer gemaakt. Toen nl. gister middag een voerman nabij de Kalk zandsteenfabriek te Zuid Berghuizen over een overweg der spoorlijn Olden- zaalEnschedé wilde oversteken, zag hij in zijn onmiddellijke nabijheid een goederentrein uit de richting 01- denzaal naderen. De man legde da delijk de zweep over do paarden en sprong van den wagen, waaraan nog een tweede gekoppeld was. Nauwelijks waren de paarden en de man over do rails of de eerste wagen werd door den trein gegrepen cn totaal versplin terd. De voerman eu de paarden ble ven ongedeerd.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 10