KOEK BUSSINK's Rubriek van den Arbeid. Sport es Wefistrpea Ingezonden lElisrsH be Kaast PBrs-OïEPZiGht Gemensi KIgüws INCEZÖNDEN MEDEDEELINCEN i 80 'CU. paf regel. DEVENTER ALOM VERKRIJGBAAR!! Van hier en daar. DE HOOFD LEiQINC DER R.-K. VAKBEWEGING. Het Doorluchtig Episcopaat heeft 'goedkeuring gehecht aan den grond slag lot reorganisatie van de hoofd leiding der R.K. arbeidersbeweging door (Ie besturen der Federatie en het R.K. Vakbureau ontworpen. Daardoor zal worden verkregen de ééne Cen trale, het ééne „R.K. Werkliedenver bond in Nederland". Over de bet eeke nis van deze reorganisatie schrijft de R.K. Vakbeweging het volgende: „Het eerste en voornaamste element in de voorgenomen reorganisatie is wel de opheffing van de tweeledige lei ding in onze Arbeidersbeweging, en de vorming van één bestuur, met uiteraard één bureau, dat belast wordt met de hoofdleiding der se- heele R.K. Arbeidersbeweging. Wij krijgen één hoofdbestuur, dat wordt samengesteld uit evenveel ver tegenwoordigers van Vakbonden en van Dioc. Werkliedenbonden. Dat hoofdbestuur treedt op als lei dinggevend college van het nieuwe R. K. Werkliedenverbond, welk verbond, wordt gevormd door de vijf Diocesane j Werkliedenbonden en de R.K'. vakbon-! den. Deze organisaties zijn de leden van] het Verbond, zoodat het Verbond' stands- en vakorganisatie beiden zal omvatten waardoor Vakbureau en Fe deratie uiteraard beide als zelfstandi ge organisaties ophouden te bestaan. Wij zeggen als zelfstandige organi satie, want feitelijk leven ze in het nieuwe Werkliedenverbond beide voort, omdat de vakbonden natuurlijk hun eigen taak houden en de Dioc. Werkliedenbonden de hunne. De zelfstandigheid van vakbonden en werkliedenbonden blijft geheel onver anderd bestaan; alleen zal voortaan aan beide organisatiegroepen voor hune gemeenschappelijke belangen leiding worden gegeven door het te vormen eenheidsbestuur. welk bestuur du3 de taak gaaf vervullen welke tor nu toe door besturen van Vakbureau en Federatie afzonderlijk wordt uitge voerd. Een tweede kardinaal punt ia, dat beide organisatiegroepen Vakbon den en Diocesane bonden hunne eigen wetgevende vergaderingen hou den, onder leiding natuurlijk van het ééne hesiuur. Voor de vakbewegingsaangelegenhe den blijft de wetgevende vergadering samengesteld uit vertegenwoordigers der aangesloten vakbonden, zooals nu ook in het Vakbureau het geval is. In de andere helft komt echter een zeer belangrijke wijziging, omdat alle andere vraagstukken, dus alles wat niet de vakbeweging raakt, wordt be slist in een afzonderlijke vergadering,: gevormd door 30 vertegenwoordigers der Dioc. Bonden, voorts van eiken vakbond één, en één van de ïnsieliin-1 gen als coöperatie, Centrale Volks- bank, „Concordia"', „Herwonnen Le venskracht", enz. Deze tweede vergadering is feitelijk een uitbreiding van den huldigen Raad van Afgevaardigden der Fede ratie met leden, aangewezen door de aangesloten vakbonden en de genoem de instellingen onzer Arbeidersbewe ging, welke vertegenwoordigers daar uiteraard medewerken aan de taak der staudsorganisatie en daarvan dan ook lid moeten zijn. De reorganisaties is dus feitelijk te rug te brengen tot deze twee kernpun ten: le. saaienvoeging van Vakbureau en Federaiie in het ééne Werkliedenver bond met pariietiscfi samengesteld be stuur; 2e. aanvulling van den Raad vi Afgevaardigden der huidige Federatie met leden, benoemd door de R.K. Vakbonden en door de genoemde in stellingen. E ALGEM. BOND VAN POLITIE PERSONEEL EN DE AMSTERDAM- SCHE BURGEMEESTER. Wij lezen in de N. R. Crt.: De Amsterdamsche Politie meldt, dat de voorzitter en de secretaris van de afdeeling Amsterdam van den Al- gem. Bond van Politiepersoneel in Nederland, de heeren Vink en Hielke- ma, den 2öen Juni bij den hoofdcom missaris, den heer A. J. Murcusse wer den ontboden, die hun .meedeelde, na mens den bui-gemeesier van Amster dam te moeten zeggen, dat deze ern stig ontstemd was over de wijze, waar op den laalsten tijd in De Amsterdam sche Politie werd geschreven, meer in het bijzonder over het georgani seerd overleg. Ook over wat in De Po litiebode (het bondsorgaan) voorkwam over hetzelfde onderwerp. „De burgemeester wenschte geen organen meer te ontvangen, waarin soortgelijke schrijverij voorkwam en zou deze, indien zij toch werden toege zonden, in deprullemand deponee- ren". Op de vraag van de beide bestuurs leden, of zij hieruit moesten conclu- deeren, dat dus het contact met den burgemeester en hun orgaiysatie was verbroken, antwoordde de hoofdcom missaris bevestigend. Onmiddellijk daarna werd een be stuursvergadering belegd, in welke ook het inmiddels op de hoogte ge stelde dagelijksch bestuur van den bond tegenwoordig was. Men was eenparig van oordeel, dat, vooral in de huidige omstandigheden, de ver breking van het contact zeer ten na- deele van de organisatie zou zijn. Daarom meende deze uitgebreide be stuursvergadering, dat de consequen tie van dezen gang van zaken geen andere kon zijn, dan dat het tegen woordige bestuur vervangen werd door een ander, waardoor wellicht de verbroken banden hersteld zouden kunnen worden. Voorloopig verklaarde het dagelijksch bestuur van den hond zich bereid een der bezoldigden tijdelijk te belasten met het secretariaat van de afdeeling Amsterdam, zoodat een geregelde af handeling van zaken gewaarborgd is.' Lr zijn nu voor de Joden der Am- sterdainscha afdeeling! buitengewone huishoudelijke vergaderingen uitge schreven, met als eenig agendapunt: [verkiezing van een nieuw bestuur. Uit de Pers. DE STANDPLAATSINDEElING VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Naar aanleiding van de door de Di rectie der Ned'. Spoorwegen voorge stelde standplaatsindeeling van het spoorwegpersoneel, schrijft „Het Sein licht", orgaan van den P. C. B.: De regeling is nog niet aanvaard. De Loonraad heeft do zaak in studie genomeu. In 1922 hebben de organisaties ook tegenover de Directie gestaan, toen de Raad van Commissarissen in zijn be rucht geworden schrijven aan 'het Ne- derlandsche volk en de Regeering, kwam vertellen, dat de loonen van het spoorwegpersoneel „beduidend" ver laagd zouden moeten v,•orden. De Directie heeft ioen getoond, niet in alle opzichten het advies van den Raad van Commissarissen "le willen doorvoeren. Zij gaf. bij de gehouden conferentie, duidelijk te kennen, dat zij er prijs op stelde, om zooveel mo gelijk niet de organisaties tot overeen stemming te komen. Wij vertrouwen, dat de Directie ook nu nog dat standpunt inneemt. En dat, als aanstonds de Commis sie uit den Loonraad, waar/n da hee ren Moltmaker van de Ned. Ver. en v. Oostveen van St. Raphael, tegen over het personeel een zeer verant woordelijke taak hebben, zal kunnen aantooueu, dat de voorgestelde stand- plaatsen-indeeling door de organisa ties niet is te aanvaarden, de Directie zoo ridderlijk zal wezen, haar voorstel len terug te nemen of daarin belang rijke wijzigingen zal aanbrengen, aardoor groote onbillijkheden, die zich nu voordoen, worden vermeden. ,Hei Rechte Spoor", orgaan van St. Raphael stelt de vraag: Moet het Spoorwegpersoneel slech ter behandeld worden dan het Rijks-j personeel? Het blad merkt op: Wat denkt de Regeering nu te deen met de herclassificatie ten opzichte an het Rijkspersoneel? In antwoord op een vraag van het Kamerlid Sliring omtrent de herclassi- ficatic, deelde de Minister van Finan- :iên d.d. 27 Maart 1923 mede, dat hij ■erwees naar het door hem gesproke ne in de zitting van de Tweede Ka mer op 16 November j.l. bid. 413, .li en 448 en dat sedert dien, door de Regeering geen nieuw voornemen was gevormd En welk voornemen der Regeering raf de Minister van Financiën o.m ;enuen: Blijkens de Handelingen bladz. 448 egde Z.Exc. letterlijk: „Ook wijs ik er in dit verband op, ciat art. 40 van het bezoldigingsbesluit ook op dit puut onverzwakt wordt ge handhaafd. Dit artikel sluit in, dat de nieuwe classificatie alleen zal gelden ■oor nieuwe ambtenaren, zoodat de hardheid, waarvan rle geachte afge- aardigde spreekt, door de tegenwoor dige ambtenaren niet gevoeld zal wor den. Dat geldt ook bij een overplaat sing van Amsterdam naar b.v. een plaats derde klasse o: een andere lage re klasse. Een ambtenaar, die op i Juli 1922 in dienst was, zal, als hij van Amsterdam wordt overgeplaatst naai een plaats derde klasse, wat betref: de herclassificatie, daarvan geen na- deeligo gevolgen ondervinden 't Is dus nog al duidelijk gezegd: de jenwoordigo ambtenaren zullen de" herclassificatie geen nadeelige ge volgen ondervinden! Bestaande rech ten worden dus door de Regecrin; voor haar personeel gehandhaafd! Prachtig'. Maar zal dan diezelfde Regeeriiij, •oor het spoorwegpersoneel bestaande rechten met voeten treden? Zal dan de Minister van Waterstaat, gezien bovenstaand standpunt der Regeering, mogen goedkeureu, dat het tegenwoor dige spoorwegpersoneel zijn aanspra ken op behoud van zijn salaris ziet te niet gedaan? Wij hebben wel geen art. 40 van het Rijkspersoneel, maar wij hebben een gelijksoortig artikel 36 in ons R- D. V., wat men nu met een art. 184 tracht krachteloos to maken. Het spoorwegpersoneel moet van de Regeering verwachten, dat zij in deze zaak het spoorwegpersoneel recht zal laten wedervaren! LUCHTVAART. Nationale vliegdag op Schiphol De Koninklijke Luchtvaart Maat schappij hou-.; Zaterdag 14 Juli een naticaialen vliegdag üd Schiphol, dat de Ainsteidawscne viiegiiavcn worai genoemd. Juist omdat het maar één vliegdag .betreft, zullen de lezers wel begrijpen, dat de voorbereidingen 200 secuur en 'olJedig möeïeh zifn. Een evëhtuëeïe vergissing zou immers het heele feest in duigen kunnen werpen. Daarom was het goed gezien van den heer C. van Vliet, den secretaris van het Co mité voor den nationalen vliegdag, en den heer A. Plesman, administrateur van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij voor Nederland) en Kolo niën, om vertegenwoordigers van de perst nit to noodigen, in het gezellige uésfeuraut van Schiphol, vanwaar men zulk een prachtig uitzicht over het onmetelijk vliegveld heeft, samen te komen, teneinde van de verschillen de voorbereidende plannen kennis te nemen en aan lipt publiek over te ver tellen. Allereerst werd dan medegedeeld," dat de volgende week door'Amsterdam (en ook een dag in Haarlem) een wa gen door de stad zal rijden, waarop een vliegmachine, evenwel zonder vleugels, anders zouden natuurlijk de meeste straten daarvoor ongeschikt wezen. Van die vliegmachine uit. zal een dame biljetten ter propageering van dezen vliegdag onder het publiek verspreiden. Het centrale punt van de leiding der feesten zal in het bureautje van hangar No. 6 gevestigd' zijn. Dit zal de eerste nationale vliegdag in ons Hand wezen. Het comité be grijpt. dat het voor groote moeilijkhe den staat, want elk begin is immers moeilijk. Ma-ar tocli hoopt het 't ge- wenschte succes te hebben, want in Engeland is dit ook gekomen. Bii den eersten keer waren slechts 25.000 toe schouwers aanwezig, maar bij de vierde maal waren er al 100.000en alles verliep ordelijk- Wanneer de dag ook hier 9luagt („en hij zal en moet slagen!", zei <re heer Kiesman völ vertrouwen en met nadruk), zal hii hier voortaan elk iaar worden ge houden. Van vele kanten heeft li et- comité dan ook de grootst mogelijke medewerking ontvangen, o a. van het gemeentebestuur van Amsterdam, van Hoofddorp en van vele particuliere lichamen. De politiemacht zal op de wegen naar en bij Schiphol worden versterkt en muziek en vlagge- Vjisiering zqllen de feestelijkheden opluisteren. De Gemeentelijke Genees kundige Dienst zal extra ma afregelen nemen voor eventueels ongelukken er komt een speciale verkeersregeling van de brug van Sloten tot Schiphol. Auto's en motorrijwielen worden langs ean anderen weg geleid, dan de wandelaars en fietsers. De openbare wegen zullen op dezen dag voor het roue verkeer worden afgesloten einde te voorkomen, dal zii. die niet betalen, de mooiste kijkgelegen- lieid hebben. De toegangsprijs is trou- :s niet liocg gesteld de gedachte winst is geheel uitgesloten, maar liet comité wil natuurlijk gaarne de kosten gedekt zien en niet voor een tekort staan. Dit zou den moed bene men ,om het volgend jaar wederom zulk een vliegdag te organiseeren. De toegangsprijs ie gesteld op f 1.10, maar de leden van een A. N. W. B,, van de K. N. A. C., van alle Am sterdamsche watersportvereenigin- ..Westend", „Het Spuarne" en Eaarlenische Jachtclub zullen tien procent korting genieten. De heer Fokker en andere vliegtuig- fabrikanten zullen met het nieuwste type vliegtuigen demonstratus geven. De- minister van Oorlog heeft 1 opge staan. cal ook militaire vliegers aaU dezen vliegdag deelnemen. Het comité is vooral-verheugd •wer de medewerking van Publieke Wer ken te Amsterdam. Iïet gemeentebe stuur van Amsterdam heeft boven dien een subsidie in den vorm van een garantie toegezegd. Do heeren Van Vliet en Plc-sman vestigen er vooral de aandacht op, dat e enige aanver wante industrieën hun faibricaten zul len exposeeren, wat zii alleen reeds een gang naar den nationalen vlieg dag waard achtten. Ds militaire vliegers zul'.en het es cadrille-vliegen demonstreeren. Voor bezoekers met eigen middelen van vervoer zal op het vliegveld een auto- en fietspavk ingericht worden, terwijl voor zeil-, roei- en motorjach ten een goed bewaakte aanlegplaats ter beschikking is. Voor andere bezoekers zijn de mid delen van vervoer uitgebreid. Zoo zal ,:en van de Schinkelkade met extra booten van de „Volharding" en met motorjachten naar Schiphol kunnen wórden vervoerd, waarvan de dienst regeling nader zal worden bekend ge maakt, terwijl van bet eindpunt van de autotram in Sloten autobussen naar het Vliegveld zullen loepen. Natuurlijk wordt er ook ruim schoots gelegenheid geboden, om zich van vervei'schingen te voorzien, Do zorg daarvoor is opgedragen aan den lieer Van Gastel, restaurateur van het K. L. M.-restaurant, en den heer Meerman, gerant van het restaurant „Trianon" to Amsterdam. Hoewel de middelen van vervoer voldoende zuilen wezen, verzoekt Het comité aan de mensclien, die de be schikking over den geheelen dag heb ben. zoo vroeg mogelijk te komen. Niet alleen valt er reeds vroeg wat te zien. maar zij bevorderen daarmee te vens den geregelde 11 toeloop vim bc- Isngstellenden, die bij duizenden en nog eens duizenden verwacht worden. Er zal bovendien voor de Haarlem- DE CARANTIEVERD RAGEN. 'Aan de Tweede Kamer is' overge legd een afzonderlijk advies van twee leden der commissie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken, prof. Van Eysinga en gep. luitenant-gene raal H. L. van Oordt-, die zich nieii kunnen vereenigen met de iu het rap port der commissie suite sneening, dat een algemeene garantie, op de in Resolutie XIV aangegeven wijze tot stand gekomen, geen aanbeveling zon .verdienen. DE EERSTE-KAMERVERKIE- ZINGEN. De R.K. Zeeuwsche Statenelub heeft besloten, candidaat te stellen voor de Eerste Kamer de heeren E. B. Dumoleijn, notaris te Hontenisse, en F. J. M. L. van Vaesberglie, burge meester van Hulst, beiden lid van de- Staten van Zeeland. Deze lijst zal worden verbonden mot de R.-K. lijst in Noordbrabant. De heide andere bij deze groep behoorende provincies, Utrecht en Limburg, zullen ieder een afzonderlijke lijst indienen, die niet verhouden zullen worden. de hand en keek. woedend en órei-, gcud om zich heen. „Stuurboord bet roer naar stuur boord!" nep hij uit, nadat hij eerst zijn wapen uit zijn mond genomen had. „Stuurboord ifc liet!" antwoordde ik. „Maak u gereed voor hei gevecht! bromde de Robbedoes. „Laad de sciieepskunonnen en bootsman, fluit alle hens aan dek". Hierop het in een prachtige imi tatie van een hooismanslluitje hoo- ren. JJe meeste kinderen hebben een le vendige verbeelding, maar de Robbe does 1» in dit" opricht wel bijzonder sterk. Voor hem is ar niet „doen als of'; hij behoeft zijn oogen maar een oogeublik dicht te doen en al3 hij ze dil weer open doet, ziet hij een nieu we en voor hem wérkelijke wereld de wereld der romantiek en verbeel ding, waar maar weinigen van ons toegang hebben in deze kille dagen van „gezond verstand". En toch is het een prachtig© wereld, bewoond door reuzen en feeën, wa.a.r kasteelea hun dreigende torens ia de lucht ste ken; waar betoovgrde bosseheu en wouden zijn, vol met wonderlijke I beesten; waar ridders uitrijden, in j schitterende wapenrusting. F.n wij kennen hen allemaal: Ridder Roland en dc dappere Robin Hood ca de Zwar PLAATSKAARTENMACIIINES. De Tijd meldt: In het Centraalstation te Utrecht worden sedert 1 Juli de plaatskaar- ten door den beambte bij de afgifte gedrukt. Daartoe heeft hij bij zich een ma chine, Duitsch. systeem. Daarop be vindt zich een rol waarop de namen ven de stations gedrukt zijn. Vraagt een reiziger een kaartje naar Amster dam, dan stelt de beambte den wijzer van een apparaat, dat zich langs de 1 rol beweegt, op Amsterdam, legt een onbedrukt kaartje in de machine, drukt op een hefboom en het kaartje komt er geheel bedrukt uit-. Tegelij kertijd wordt evenals hij een kasre gister, het ontvangen bedrag geregi streerd en opgeteld. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling, 0111 indien deze machines voldoen, ze ook op andere groote sta tions in dienst te stellen. te Ridder en dan Koning Arthur met zijn Tafelronde maar er zijn er zoo veel wie zou ze, allemaal kunnen opnoemen? De Robbedoes en ik zeilden dus aan boord van ous schip die wonderlijke wereld in. Ons zeerooverschip sloeg een anderen koers in en vervolgde de Spaansche galjoen, die de schat aan boord had. Welke pen kan u een juiste be schrijving geven van het gevecht dat nu volgde hoe de kanonnen huider den en de pistolen knalden, cn de lucht vol was van geroep en. ge schreeuw en het oorverdooveude ge raas van een gevecht; hoe iloode Sam schuimde en stampte en zwaaide met zijn zwaard; hoe Teunis Been op riin fluitje Mies zooals dat een bootsman betaamt? We hadden al vijf groote galjoenen tot zinken gebracht en wa ren druk bezig met een zesde, dat er al heel akelig aan was, toen Roode Sam ophield met schuimen en Gver mijn schouder wees met zijn druipen de zwaard. Terwijl hij sprak, hoorde ik het ge luid van riemen en toen ik mijn hoofd omdraaide, zag i'.-: een wherry aanka- men, geroeid doer een man iu een on- berisnehik flanellen pak met een j stroohoed op. ..O, b'j is het!" ri?i> de Robbedoes 1 plotseling uit. „Bijdraaien daari" bul derde hij met de stem van Roode Sam. „bijdraaien, ol ik breng jo tot zin ken!" En terwijl hij dit zeide, en vopr ik het hem beietten kon, gaf hij een harde ruk aan het stuuxtouw; achter met hoorde ik een woedenden uitroep, een schok, gekraak van hout en ik bevond me van aangezicht tot aange zicht met den heer Selwyn, rood van drift en zonder hoed. Selwyn begon naar zijn hoed te vis- Echea met zijtn gebroken riem. De Robbedoes bleef een oogenblik zitten, half geschrokken door wat hii gedaan had en stond toen op, met zijn zwaard iu de hand. maar met mijn voet, duwde ik hem weer zachtjes op 'zijn bankje terug. „Het spijl me heel erg,"' begon ik. „Mag ik vragen zei de heer Selwyn op snijdenden toon, „mag ik vragen hoe het precies gebeurd is?" „Èen zeer betreurenswaardig onge luk?, hot 'spijt me vr&eselijk.. Ik zal u. met geuoegen op sleeptouw nemen cn wat de schade betreft „De schade beteekent niets, dank u". antwoordde hij koel, „ik vind al- le-en riet oponthoud zeer onaange naam". ..Ik bied tl nogmaals mijn veront schuldiging aan" zei ik ootmoedig. „Als ik u on de een of and'-"© manier nog '.au dienst kan zijn Met een co'oaar van zijn hand leg de dc heer Sclvvya mij liet zv.ijgeu op. „Dank u, het zal zoo wel gaan", zei hij, „maar ik zou wel graag willen weten hoe het gebeurd is. U is zeker niet gewend aan roeien'?" „Meneer", antwoordde ik, „het kwam voornamelijk door de heethoof digheid van Roode Sam, den Schrik üer Zeeën", „Wat zegt u?" zei de heer Selwyn met opgetrokken wenkbrauwen, „Meneer", ging ik voort, „u ge looft op dit oogenblik dat u de lieer Selwyn is. Veroorloof mij u van die dwaling af te brengeu. u is, integen deel, Don Predo \asquez da Silva, commandant van de galjoen Esmeral da, komende van Santa Cruz. U ziet hier Reode Sam en Teunis Been, van liet schip de Zwarte Dood, met, de doodskop! lag in top. Als u liet niet ziet, dat is mijn schuld niet". Selwyn staarde 011s met groote ver baasde oogen aan, haalde toen rle schouders op, keerde mij zijn rug toe en roeide zoo goed en zoo kwaacl als hij kon weg. „Robbedoes", zei ik, „dezen keer zul ie, vrees ik, je straf niet ontloopen". „Ik ben er ook hnng voor", ant woordde hij, „maar 0, het was fijn. en dut allemaal o\er Don Pedro en de galjoen' Ik wou dat ik zou veel wist ais u. oom Dick. Dan zou ik een echte zeeroovcr riin". De hemel beware me!" riep ik uit, Even later koerde ik om en rocido iners eeïï speciale attractie 2tjn, want Fokker zal zelf met drie piloten het •luchtruim doorklieven en zijn kunsten vertoonen. Het programma luidt' als volgt: Tan 11I uur: gelegenheid voor plezier tochtjes, o.a.- boven Ainster- üji'.i. ie\ens zien de bezoirtirs ««n het vertrek en de aankomst der toe- stelden van de verschillend© dagelijk- sche Lichtdiensten. Van 12 uur Aankomst der deel nemers aan de wedstrijden. Van 2 uur tot half drie:' Luclit- ac-robatie door civiele piloten. Van hall' 3 tot 3 uurDemonstratie van nieuw© vliegtuig-typen, gebouwd door de Nederl'andscli© nijverheid. Te vens pleiziervluchteii. Van 3 uur tot half vier: Wedstrijd in escadrillevliegcn. Van half vier tot 3.50Het gelijk tijdig oplaten van 5000 toaloimetjes vanwege het weekblad.. *Het Leven". Van 3.50 tot 5 uur: Beherdightids- wedsfriïd voor vliegers. Van 5 uur tot 5.15: Zes parachute dalingen uit een vliegtuig. Van 5-15 tot half zesDemonstra tie van sportvliegtuigcn. Te half zes Prijsuitdeeling op het vliegterrein. Te zes uur: Vertrek der deelne mers. Van 5.15 tot 7 uurpleiz; et vluch ten. Een welverzorgd en rijk voorzien programma dus, dat afgewerkt zaïl worden .zelfs als het regent. Maar het comité rekent natuurlijk op mooi weer Het meent dat ons volk riip wordt voor de luchtvaart. Met het organi seeren van dezen nationalen vliegdag, hoopt het daarvoor voldoende propa ganda te hebben gemaakt. We spreken den wensch uit, dal het comité veel succes mag hebben. Van Ingezonden stukken, geplaatst of nï:t geplaatst, wordt de kopie den inzender oint teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de üodactie zich niet aansprakelijk. VOOR ONZE OU O-STRIJDERS! Besle vrienden, nog een rukje En het GRIJZE HUIS is klaar; Hier een ruit en daar een krukje, "t Komt nu spoedig voor elkaar, 'k Had rêeds eerder willen schrijven, Maar mijn vrouw zei„Doe het niet „Men houdt »n Holland niet van drijven, „Je kunt niet mijnen voor je biedt I „Als eerst de Slichting is verrezen, „Dan zie ie pas wat nog ontbreekt; „En dan zal 't nie't onmogelijk wezen „Dat ieder hcoit naar wat je spreekt". Recht heeft ze, 'k hen wat haastig. Maar de gasten komen dra, En als ik mij niet beuaarstig Komt oud-hollands hulp te cpa We hebben ruimte voor de mannen Een bed, een stoel.... Maar éeteerel En alle soorten potten, pannen. Ontbreken voor de kokerij. Voorts meubels, klokken, boeken. En ook een schietgeweer met schijf, Wat mooie planten 111 de hoeken. En spelen voor 't tijdverdrijf. Een orgel, om muziek l© maken, (Piano 'wordt ook graag gezien "n Bord en stukken om te schaken En.... 'n portret, van Wilhclmieu' ïn de serre nette stoe'en, Wat wandversiering voor de zaal. Een tuinbank (0111 wat af te koelen!) En 'bloemen voor ons allemaal. Kom. zie uw woning nu eens rond, Al is de schoonmaak ook voorbij, Licht dat er hier of daar iets «tond Dat over is, toe zend het mij Beste vrienden, helpt een handje, En hef GRIJZE HUIS is klaar - Vindt G' 't vrij maak mij een standje 1 Ik wacht, komt alles voor elkaar? Uw zeer dienstw. dnr. G. DE WAL, Directeur. Putten, Juui 1923. HoIIandscho guldens zijn natuur lijk ook hartelijk welkom! Pcttgiro 61086. SCHILDERIJEN ONTDEKT. - Men meldt uit Wecneu aan do N. R. CL: De bladen berichten, dat de direc teur van de sehilderijenveizamehiig van de Weenscbe Academie in de berg plaatsen van de verzameling acht. Kostbare stukken heeft ontdekt, die te zamen nullioeueu -waard zijn, n.l. vijf schetsen van Rubens, ©en sol iels van Van Dijck, Maria's Hemelvaart, een schilderij van Jan Steen uit iir.& begin van zijn Haarlemschen tijd en een vroeg stuk van Vs'ouwermau. Alle stukken waren overgeschilderd en zijn thans door den restaurateur Maurer in hun ouden staat hersteld. terug, stroom op, niet erg gerust qi» cic-n afloop van ons avontuur. Niets zeggen, deuk er aan!" waar schuwde ik nem toen ik aan den wal een kleine sierlijke gedaante onder een parasol zag staan. De Kobbedoes Knikte, zucntte en stak zijn zwaard in de scüeede. „Zoo!" zei Liesbeth, toen we bii do trap aanlegden; „wat hebben jullie samen weer uitgehaald? „Wij hebben ons laten drijven op een rivier in het land der droomen", antwoordde ik, terwijl ik opstond cn mijn hoed afnam; „cn we hebben ook over allerlei .dingen gepraat. Zooals de onsterfelijke dichter zegt: „Over schoenen en schepen en ze gellak en kool en „En zeeroovers", barstte de Robbe does los. „En die droom-ri\ier van ons", ging ik voort .terwijl ik hem met een blik het zwijgen oplegde, „heeft ons bij jou gebracht, wat niet meer dan l>e- hoorliik is. Zooiets moest altijd ge beuren, vooral wanneer je alleen bent". „Maar ik ben niet alleen, Dick". „Neen. ik ben hier", zei een stem, en Dorothy kwam te voorschiin, zoo als gewoonlijk met een klein katje in haar arm. „We zitten te wachten op meneer Selwyn, ziet u. We hebben al o. zoo lang gewacht, maar hij is r.ocr niet gekomen cn tante zegt dat hij INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 ets. por regol. TAALZUIVERHEID. '-'y.. De Maasbode schrijft: Onlangs heaft mi'. Verkouteren in de Eerste Kamer geklaagd over cle vergrijpen, welke in officieel© stuk ken tegen liet Nederiandsche taal eigen werden gepleegd; en minister Buys beloofde dat lnj zooveel moge lijk tegen zulk© „oneleganties" zou waken, al zijn ze niet steeds to ver mijden. wegens den hoogen druk waar onder vaak aan de departementen wordt gewerkt Intussclien kan toch niet worden beweerd, dat cle minister nog erg heet van de naald de vragen uit den socia- listischen hoek betreffende de wijze v an berechting der principieele dienst weigeraars heeft beantwoord. Niette min troffen we iu het betrekkelijk korte bescheid twee „oneleganties" aan. Vooreerst is er reden voor den schrik der litteraire wegen, die Cha- nvarius heet, om Z.E. bij de „Blaf fers" in te dec-len, een vergrijp ove rigens, dat wij den bewindsman niet als halsmisdaad zullen aanrekenen. Erger lijkt'ons, dat het Justitie-de- parLement het slechte voorbeeld gaf, om het woord „oogenblikkelïjk" te be zigen, in den zin van „op het oogen blik" hetgeen toch, zoo wij geloovcn, een puur germanisme lieeten moet. In d© huidig© omstandigheden, wel ke ous op allerlei wijzen met onze Ooster-buren iu nauwer aanraking brengen dan voorheen het geval was, is er dubbele reden om tegen het in sluipen van zulk taalbederf te waken. Waarbij van Overheidswege dient te v, orden voorgegaan HET CONFLICT IN DE METAAL INDUSTRIE IN DUITSCMLAND. De Bond van Metaalindustrieelen te Berlijn heeft de uitspraak van het scheidsgerecht, met een sterke min derheid tegen, aangenomen en boven dien besloten, de jongstleden Maan- dag uitbetaalde voorschotten ter hoogte_ van'40.000 mark voorloopig niet af te trekken, ofschoon de me taalarbeiders de uitsprak nog niet taaiarbeiders de uitsprak nog niet lieb'oen. aangenomen. Zooals men weet, zal daarover in dc fabrieken worden gestemd- BOTSiNG TUSSGHEN STUDEM TEN EN GOMMUNISTEN. Drie studenten, alle drie behoorend tot het bestuur van het studenten corps van de Technische Hoogeschool 111 Frankenhause'n, zijn op een wan deling door een troop van tien com munisten aangevallen. Twee van lien werden ernstig mishandeld, de derde kou ontvluchten. De politie kon slechts één der daders vatten. In verband met de vele botsingen tusschen Stahlhelm-troepen en com munisten, heeft de regeeringspresident van Merseburg tob nader order alle vergaderingen en optochten op de openbare straat verboden. NATIONAAL SOCIALISTEN. Naar uit M.mchcn wordt gemeld, zijn daar de volksrechtbank ecnige nationaal socialisten, wegehs ernstige ongeregeldheden tot geldboeten tus schen 390.000 cn 3 miilioen mark ver oordeeld. NIEUWE LOONBEPALfNG IN DUITSCHLAND. Steeds sterker 'wordt overal in Duitsclüand de vraag naar een loon, dat zijn waarde behoudt. Thans heeft het besfcuiir van den Algemeenen Duit- schen Bond van Vakvereenigingen een resolutie aangenomen, waarin aan de vakvereenigingen wordt aanbevolen, rle looneoatraecen van een clausule tc voorzien, waardoor aan het overeen-' gekomen loon het behoud van de koopkracht wordt verzekerd. Als grondslag voor de berekening van de waarde van het loon op de betaalda gen moet een ófficieele maatstaf vor- iien ingevoerd, die de werkelijke stij ging vvan de kosten van levensonder houd uitdrukt. Deze maatstaf moet elke' week worden vastgesteld. een akelig© kerel is, en „Dorotny!" riep Liesbc-th uit. „Ja, dat zei u, tante', zei Doro thy, en Knikte heftig met liet hoofd, „tk heb het gehoord toen Louis© tegen een boom op liep en ik moest probec- ren om haar weer er uit te krijgen; en ik heb een schoone jurk aan ook, en Lorise zal het toen zoo jammer ■vin den!" Ze kuste het kleine poesje op z:in neus. „Dus hij is een akelige ke rel, vindt u ook niet, oom Dick?" „Het is wel onbeleefd van hem om zoo zoo lang weg te blijven", knikte ik. „Ik ben blij dat 11 gekomen is oom Dick, en tante ook. Zo hoopte, dat..." „Nu is het genoeg. Dorothy!" viel Liesbeth haar in de rede. „Wat hoopte ze dan'?'' \roeg ik. „Als je- nog -een woord zegt, Do rothy, vertel ik je nieis meer van den Prins uit het sprookje", zei Liesbeth. „Nu', zei ik, toen ik zag dat dio be dreiging zijn uitwerking niet miste, „als meneer Sehvyn tocli niet komt, wil je dan misschien „Zeerooverlje spelen!' viel de Imp in d-e rede. ..Met ons gaan roeien?" verbeterd© ik hem, „Aan boord van het schip de Zwar te Dcod". ging hij voert, „met de doódskopviag in top!' (Wordt vervolgd.jj

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6