ONS JUBILEUM OP WOENSDAG 11 Ml Muziek Lourens Coster 40e Jaargang No. 12287 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 9 Juli 1923 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'A. Franco per post door Nederland f 3.87'/». Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57'A; franco per post f 0.65, ADVERTENTIES; Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 30S2, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J. C. PEEREEOOM en P. W. PEEREBOGW1 Hoofdredacteur J. C. PEERG5300M1 Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkerocg, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driohuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 2S21 DIT NUMMER BESTAAT UIT „TIEN 'BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden MAANDAG 9 JULI. Kunsthandel F. lil: Smit Tentoon stelling van werken van E. K. D. Schaap. Tea-room Lvixor Theater, Groote Houtstraat's middags 3-30—5.30 eri 's avonds S—11 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag en Avondconcert 3.305.30 en S11 uur. Bioscoopvoorstellingen, B-loemen d a a i. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemscbe Schilders. Zandvoor t: Pavilion Riche: Dagelijks matinée en avondconcert. DINSDAG 10 JULI. Kunsthandel F. H. Smit: Tentoon stelling van werken van E. 11. D. Schaap. Groote Kerk, Groofce MarktOrgel concert door A. J. C. Mooy, 23 uur, Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: s 'middags 3.30—5.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- ei. Avondconcert 3.305.30 en 811 uur, Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Tlir-aic-r, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Seal a-Th eat er, KI. Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Bloemend a-.a 1: ITotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. Z a n d v o o r tPavilion Riche Dagelijks matinee en avondconcert. Vele vrienden van ons blad doen ons de eer en het genoegen aan, te informeeren of wij op onzen feestdag WOENSDAG. 11 JULI receptie houden. Het is ons aangenaam hun mede te deeien, dat wij WOENSDAG ontvangen van half twaalf tot half-een en van drie uur tot half vijf in ons Bureau, Groote Houtstraat 93. DE DIRECTIE KRABBELS Ervaringen van een fietstocht In mijn. vacantiedagen heb ik weer een flinke fietstocht doorMooi-Ne- derland gemaakt. „Mooi Nederland", waar ligt dat? zal menigeen, vragen, die gewend is hst natuurschoon al leen over de landsgrenzen te zoeken- Hen wal ik toeroepenin heel ons land! Overal is het mooi, het zon nige strand, het blanke duiniand-- schap, de grazige groene weide, de golvende korenvelden, onze rivierda len, de uitgestrekte heidevlakten, de statige dermenbosschen, de heuvel achtige Veluwe, het schitterende Geul dal.... Overal is liet mooi! Het meest geniet men op de fiets. Daarom een lofzang op het rijwie'. Op het stalen ros leert men ons land eerst goed kennen. Wel doorsnij den vele spoorlijnen ons land, maar toch vele mooie plekjes liggen ver van den ij-zeren weg. Bovendien tus- schen de wielen, van achter het coupé raampje. ziet men niet veel. Alles wordt door de vluchtige aanschou wing gauw eentonig. Maar heerlijk is het, rustig op de kalme grintwegen door de eenzame streken te fietsen. De frissche wind blaast je om de ooreh en de meestal beboomde buitenwegen bieden verkoe ling voor de brandende zonnegloed- De fietser is aan geen tijd gebonden, waar het mooi is rijdt hij langzaam of stijgt af om stilstaande te bewonde ren. Met -de fiets zijn bijna alle wegen te berijden. Zelfs bij de zanderige wegen op de Veluwe, waar geen auto kan doordringen, heeft de A. N. W. B. goede fietspaden aangelegd. .Voor dit en voor nog vcöl jpaèer, hulde aan den A. N. W. B- Deze bond doet veel voor de toe risten. Ook in deze streken zijn de nuttige wegwijzers bekend. Met een fietskaart van den bond komt men, lettend op deze wegwijzers doör heel het land. Vragen naar den weg is niet noodig; Overal, waar slechts twij fel mogelijk is, komt juist een weg wijzer weei-.uitkomst bieden. Den laatsten tijd zijn in de Veluwe- streek ook de paddenstoelen van den bond gekomen. Kleine steenen ta feltjes bij wegkruisingen die de rich ting van steden en dorpen aangeven. Het is waar er kannen nog meer wegwijzers en paddenstoelen geplaatst worden, maar-... de geldmiddelen van den bond zijn niet onuitputtelijk. Daarom aan alle toeristen die nog geen lid van dén A. N. "W. B. zijn de opwekking om tot dezen nuttigen bond toe te treden. Elke 10 leden be- teekent een nieuwe wegwijzer of een paddeustoelj elke honderd een nieuw fietspad. Lnzoovoort. De A. N. W- B. heeft ook al veel gedaan om de tollen weg te krijgen, Helaas die strijd is nog niet uitgevochten. Rondom Haar lem leent men die leclijlce gele weg- versperders die men tolboomcn noemt, niet meer. 25 jaar geleden was dit anders, een tol bij den Zijl weg te Overveen, een bij de Kleverlaan, een bij den Sehoterweg, een bij den Wagenweg, een bij dc Zandvoortsche laan, bij de Leidsehovaart, enz. Men kon de stad niet in of uit of eerst bc- talen. Successievelijk zijn rondom Haar lem de- lollen afgekocht- of opgeheven. Het laatst nu ook bij den Slaperdijk, den weg van Santpoort naar Spaarn- dani, die eindelijk opgeknapt wordt. Maar in Zuid-Holland, Utrecht en Gederland vooral, zijn de tollen op de landwegen nog geen uitzondering. Gelukkig voor de fietsers zijn er slechts weinig Lollen waar ook zij hun 2 1/2 cent of stuiver moeten offeren om doortocht te verkrijgen- Voor de toerende auto's zijn de tollen nog al een zware belasting. Wij spraken een automobilist die in een dag 5 gulden aan tolrechten betaald had Als nu de particuliere wegen die tol heffen nog maar goéd onderhouden werden, maar dat 'laat, in 't algemeen gesproken', veel. zeer veel te.wenschen over. Geld-jnnen is voor dén tolbaas hoofdzaak. In Zuid-Holland, dicht bij den Haag moet een eigenaar van een particulieren weg zijn, die alleen van de tol schatrijk geworden is. Aan den weg is namelijk veel gebouwd en a-lle bouwers moeten eerst een flin ke som aan den wegeigenaar betalen om te mogen bouwen Later moeten de bewoners der .hui zen ook nog als zij hun wijk verlaten willen nog tolgeld betalen— Stadsnieuws Opmerkingen van den Dag Ofschoon wij telkens vernamen dat de uitgave.van „De Dag" zooveel mo gelijk bespoedigd werd, moeten wij wet veronderstellen, dat de aanwezig heid van den heer Broekhuis die te genhield immers nauwelijks ia hij heengegaan, of „De Nieuwe Dag" ver schijnt. In de natuur komt h.et niet dage- Ujksch voor, dat „De Nieuwe Dag" komt, voor dat „De Dag" voorbij is. Menscïien 'Veranderen .van betrek- icing om financieele of voor ethische redenèn. Vele redacteuren, die meen den dat zij om een verhooging van 50 procent liun oude betrekkin^ verlie ten, 'merken op dat dit inderdaad om ethische redenen is geschied. Wij vroegen onlangs aan een van de 'redacteuren: „wat wilt. gij toch in nieuwe blad doen, dat niet reed? in andere bladen bestaat?" Hij zeide: „wij zullen alles kort ma ken". Zonder het te weten is hij profetisch geweest. De Dag heeft het kort g& maakt. Verstandige menschen drijven geen ondernemingen^ waarvan zij geen ver stand hebben. Nóg verstandiger menschen maken daar zelfs geen begin mee. DE BURGEMEESTER. dat het nog niet vaststaat, de burgemeester terugkomt. Het verlof v-fun den Ihoer Maarschalk is onbe paald verlengd. Ons Jubileumconcert in den Hout. Wij DE TOESTAND VAN MEVROUW MAARSCHALK. ïar wij vernemen heeft da burgemees ter, de heer C. Maarschalk, in e&n op 6 Juli gedateerden brief aan een stadgenoot gemeld, dat -de toestand van zijn echt genoot© nog wel ernstig was de patiënte hooft nog aanhoudend koortsen en lijdt aan lichaamszwakte maar dat zich tot heden geen complicatie hadden voorge daan. Met do noodige voorzichtigheid is herstel mogelijk. PERSONALIA Voor het theoretische gedeelte van diploma C, van liet machinisten-exa men ia geslaagd de lieer W. Blom [,e Haarlem. Reserve Ie luitenant C. Krijns, van het 15e rc-g. inf., wordt 16 dezer overgeplaatst bij de schooloompagnie •an den motordiensl te Haarlem. De uitzonderlijke gelegenheid, om in onze stad do Koninklijke Militaire Kapel van liet Regiment Grenadiers te hooren, werd door het Haarlamseli publiek als eon heele gebeurtenis ge- w-aardeeudi. Duizenden ik durf mij niet aan een echatMng wagen wa ren Zondagmiddag naar Den Hout getogen om liet van ouös vermaarde, eerste Nederlanclsohe harnioniekorns te hooren. Uitgebreide orde-maat rege- :aren genomen, en met veel suc ces. geen wanklank kwam d.en mooien ünizikalen middag in Den Hout sto ren. Dit openbaar feestnummer c-p het programma 'van het jubileum onzer courant, is dus in goede aarde geval len het idéé om op deze wijze te jube len, werd' naar wat ik zoo links en rechte opving, zeer op prijs gestéld. 't Was ook de moeite \yaard om in onze stedelijke muziektent nog eens harmoniemuziek te hooren in zuivere verhoudingen. Nu wij van een be- noepsharmónieorkest voor goed ge speend zijn, is die kans zeldzaam ge worden. En van een blazerskon» als dat van de Grenadiers. dat tegen de zwaarste technische eisehen opgewas sen is, is harmoniemuziek werkelijk oak, van /zuiver muzikaal stawkpunt uit, te genieten in de open lucht, zelfs meer dan het beste syniphon'i e-ork&st, Het strijkorkest hoort' in de concert- zaai, de harmonie in de muziektent. Eene attractie te meer bij het op treden der Kon. Militaire Kapel,'was het feit. dat de dirigent, le luitenant Louis Boer, die hier als leider van de H. O. V. zulke goede artistiek© herin neringen uailiet, nu met zooveel suc ces den staf zwaait over het gerenom meerde korps. De sympathie d'ie hij hiel' in korten tijd verworven had, is door dit concert ongetwijfeld ver nieuwd en vermeerderd, niet het ist om de voorname, slagvaardige en gedistingeerde wijze waarop hij dirigeerde. Dien lof hebben wij hem trouwens als leider der H. O. V. ook niet onthouden. Kapelmeestflr "Boer bed zijn pro. gramma in den fee-sttoo-n opgesteld. Vooreerst- een plechtig begin: het sta tige „Wilhelmus", dan een „Jutileum- marsch', en daarna de „Ouverture Friedensfeier" van Reinecke, waarin verwerkt zijn 't bekende zegelcoor van Handed „Seh.t er kornmt rnït Preis ge- krönt" en het plechtige koraal „Wir danken allen Gott". Vooral het slot, waar do twee thema's gelijktijdig klinken, maakte diapen indruk. Hier was het orkest echt de tolk van den jubel van dezen dag. Van de 'buitengewone capaciteiten van het korps kregen wij in dit num mer de verstellende blijken te hoo ren. De omwerkur niemand min- dan den oud-leider van de 'Ko ninklijke kapel], F. Dunkier, een on overtroffen meester in het vak heeft voor de musici geene moeilijkheden ontzienhii wist in zijn lijd '-oor wie hij schreef en wat hij met zijn men schen bereiken kon, maar ook die van lieden zijn tegen de hoogte eischen, die hij dorst te stellen opgewasse.n. Hóe fijn gedetailleerd verliep die (laarvoe ring, hoe prachtig geproportionneèrd ■an klank en zuiver van intonatie liet ;eheel. En zoo zou ik de loftrompet kun nen steken over al de nummers van het uitgebreide programma. Laat ik volstaan met in berin nering te bren gen de heerlijke toon van den hobo- solist in de ballade van „De Vliegen de Hollander" te releveeren het vir tuose samenspel in de Ouverture van Guillaume Teil, alsmede de voortref felijke prestatie die geleverd' werd met Chabrier's Espana Rhapsodie, op den bekenden wals van Waddteu- f-el. Chabrier's geestig opus viert den triomf van liet gesyncopeerd rythme, het orkèst vierde hem mee, met een temperament en een élan, dat nu eens recht ,,a 1'espagnol" kon h-eeten. Het publiek liet het aan bijvalsbe tuigingen niet ontbreken. Na de Guil laume Teil-ouverture groeide liet ap plaus eohter tot een ovatie, die met warme gulheid hernomen Werd, toen dé tweede-directeur van ons blad lui tenant Boer kwam huldigen met ©en praahtigen lauwerkrans. De Grenadiersmarsch van Dunkier, op het karakteristieke,,Turf in de ran sel" diende tot slot voor de' welge slaagde uitvoering. De herinnering aan dit buitenge woon zomercoucert sal ongetwijfeld bij velen voortleven. JOS. DE KLERK. EEN BIERVAT OP DEN NEUS GEKREGEN. Zaterdagochtend omstreeks 101/4 uur worden vaten bier in het perceel Ver- wulrft' 2 gelost. Eén der lossers, de 22-jarige P. V., uit Heemstede, liep daarbij de kol dertóp wan 4 (treden af, terwijl hij het vat achier zich aan sleepte. Ongelukkig gleed hij onderaam de tóp uit, viel en kreeg daardoor het vat op den neus. Bij het los- Hij werd naar het Sint Elisabeth's Gast huis geleid, waar de inwonende genees heer zijni'verwonding ernstig achtte. Zijn neusbeen was gebroken, bovendien was hom de sigaar in de neusholte gedrongen, l'er auto werd de ongelukkige naar het Diaeonessenlvuis vervoerd, waar hij on middellijk een operatie moest ondergaan. Ecu klein gedeelfe van.de duizende menschen die Dagblad aangeboden concert demon streerden. ua enthousiasme bij het Zondagmiddag door Haarlem's De wethouders- benoeming in de vacature Mr. J. B. lomans. De benoeming van een „vasten" en van een „tSJitelijKen" wethouder. Men schrijft dit van welingelichte zijde: Het overgaan van Mr. Bomans naar liet College van Gedeputeerde Staten, doet een eigenaardigen toe stand ontstaan bot het voltallig ma ken van het Dagelijksclv Bestuur der gemeente, in vernand met de wette lijke voorschriften. Deze luiden, dat in een vacature van wethouder, binnen 14 dagen moet worden voorzien, welke termijn, indien de vacature gepaard gaat met het openvallen van een plaats iir den Raad, wat in casu het géval is, aanvangt onmiddellijk na het, tijdstip van toelating als Raadslid van dén opvolger. (Als zoodanig tijdstip moét worden aangemerkt de dag, niet, die, waarop de geloofsbrief wordt goedgekeurd, maar die, waarop de termijn van be roep, zijnde 8 dagen na 'het onder zoek van den geloofsbrief, streken). Nu is het Centraal Stembureau j.l. Zaterdag reeds, eu dus met .bekwa men spoed, overgegaan tot iieb Le- noemen van den opvolger van liet raadslid Mr. Bomans, (zijnde de heer H. J. L. Klein Schiphorst), met diens medewerking zal zijn loofsbrief reeds a.s. "Woensdag i: alsdan te houden Raadsvergadering, kunnen worden onderzocht en goed gekeurd. Maar alsdan moeten er, zoo als gezegd, nog 8 dagen verloonen wil de heer Klein Schiphorst „toegela ten" heeten, en dus eerst op.Vrijdag, 20 Juli begint de termijn van 14 da to loopen, binnen welken een s t e" Wethouder, iu de plaats van Mr. Bomans, moet orden benoemd. Nu wil het géval, dat alle Wet houders met 4 September a.s. perio diek aftreden, ook dus de opvolger an Mr. Bomans, weshalve diens zit- tingstijd gesteld dat de benoeming een Woensdag en dus óp zijn ■oegst 25 Juli a.s. plaats vindt slechts hoogstens 5 weken duu r tl Toch is aan deze wel zeer korte attingsduur niet te' ontkomen, omdat net voorschrift tot vaste benoeó ming van een Wethouder in deze im peratief is. Met deze benoeming heeft niets uitstaande de vermelding op de Raadsagencla voor a.s. Woensdag, dat tot de aanwijzing van een t ij d e 1 ij k Wethouder zal worden overgegaan. Daze aanwijzing kan geschieden, ook al is een vacature in den Raad, eu heeft plaats omdat de lieer Mr. Heerkens Tliijssen tijdelijk met het Burgemeesterschap is heiast. Daar door is heb College van Burgemeester en Wethouders feitelijk incompleet, en ook met het oog op eventueel© af wezigheid van andere Wethouders waartoe thans, in het zomerseizoen, allicht kans bestaat, kan vervan ging hoogst wenschelijk zijn! Vandaar, dat de tijdelijke benoe-, ming van a.s. Woensdag tweeërlei karakter heeft: DE BLOEMENTENTOONSTELLING. De bloemen tentoonstelling van de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde op. Vrijdag, Zaterdag en Zondag in de vroegere sociëteit „Trou l Blijcken" gehouden moge qua ten- .-telling zeer geslaagd eijn, vaklie den en amateurs hebben zich tenminste onderling kunnen meten en de liefheb bers 'hebben den- bloemenscliat in oogen- scbouw genomen, maar het voorbijgaande publiek is echter nieit in. de groot© ge tale opgekomen, zooals men van deze ten toonstelling allicht verwacht zou hebben. De oorzaak? Die ligt naar men ons zegt in de warmte van de laatste da gen, waaraan men nog een weinig ge wennen moet. Zandvoort, het boscli enz. zullen wellicht in deze dagen voor hel publiek eeu grooier- attractie geweest zijn. VERKIEZING VAH EEN LID VAN DEN GEPAEENTERAAD. In de op Zaterdag gehouden zitting van het Centraal Stembureau is benoemd tot lid van den Gemeenteraad ter voor: ning in de vacature van den heer Mr. B. Bomans: a. voor den nog loopenden zittingsduur den heer H. J. L. E Schiphorst en b. voor de op 4 September a.s. aanvangende periode van zitting mevr. H. P.-J.'-M. F. van" L'ooy geb. Kanshui;Sen ORGELBESPELING IN DE GROOTE KERK. Gedurende do vaeantie van den lieer George flobert, zullen de orgelbespeling in de Groote oi St. Bavo Kerk worden waargenomen door den heer S. J. G. Mooy (&p 10, 12, 24 en 26 Juli; op 24 Juli met medewerking van mevr. .T. B. Mcoy—Mo lenaar, (sopraan), en door den heer E. G. Crevecoeur (op 17, 19 en 21 Juli en op 2 Augustus). RIJNLAND HEEFT GESPUID! Bij het gemeentebestuur alhier is Za terdagmïddag bericht ingekomen, dat Eijinland Vrijdag 6 Juli gedurende 12 uren heeft gespuid. PLAFOND INGESTORT. Zondagmorgen is i.n het peroeel Tulpen- stós/t öörood eenplafond naar heneden gestort. Gelukkig kwamen er geen onge lukken voor, daar drie kinderen, die in deze kamer slapen, net uit bed waren ge haald. Alleen lag er nog een kind van een ■maand te slapen, tmaar doordat- de wieg met een kleed was omhangen, kwam hei kind, nadat het puim van do wieg was ge haald, ongedeerd te voorschijn. De be- sr had den verhuurder al meermalen gewaarschuwd, dat het plafond slecht De bewoner heelt nu schade aan huistooedel. I kens Thijsse: Ia ons nummer van 23 Nov. 1922 hebben wij een artikel opgenomen in da rubriek „Om Ons Ileen", dal- al dus eindigde: „Maar op dit ocgenblik wilde ik alleen tot de Haarlemmers zeggen: gij hebt niet noodig uw f eestjus af te bor stelen. Er is in 1923 over Coster niets te doen". Tot ons genoegen zal blijken, dat de schrijver te pessimistisch is ge weest. Ofschoon het zich in 1922 in derdaad zoo liefc aanzien, zal toch op initiatief van het Museum van Kunst nijverheid in het najaar een tentoon stelling met een internationaal Con gres plaats hebben. Maar op de voor een Costerviering gebruikelijke Juli dagen (10 en 11) zal in Haa^m over ansins van Mr. Heer- inlsrdMd niets t» daan J.ijn. zoolang deze met do Tocl? wU1«! den naam Lon- ■aarneming van het Burgemeester schap belast is, en b. ter vervanging van één der Wet houders (ook van Mr. Heerkens Thijssen), indien een of meer hunner vóór 4 September uitstedig, afwezig of ongesteld mocht zijn. AANRIJDING. Dikwijls reeds is er op gewezen, dat het kruièpunt Schoterweg-Cronjéstóat-Vroom.- stóaé een van de meest gevaarlijke plaat sen M onze stad is. Zaterdagavond is 'het wonder op 'deze drukke uren werd daar de wielrijder V. wonende te Scho ten' door eon auto aangereden. Wonder- genoeg kwam 'hij met den schrik vrij, dóch zijn rijwiel werd „zwaar gekneusd". Wanneer zal daar eens een verbetering tot stand komen? rens Coster dragen, deze dagen niet onopgemerkt laten voorbijgaan en be ginnen daarom met te wijzen op een oarHio- ceillustreerd artikel - van „Het Tarief", Het. Is getiteld De portretten van Laurens Janszoon Coster. De lieer Im- mig-, die er aan herinnert dat het vier de eeuwfeest ter herdenking van de uitvinding der Boekdrukkunst io en u Juli 18:3 in hoofdzaak te Haarlem is herdacht en die even aanstipt het ge schil over de quaestie of Coster al dan. niet de uitvinder tier boekdrukkunst is, merkt op Verschillende geleerden van naam verklaren dat als Coster de U'tvind-Sr is geweest, de datum waat- op men de uitvinding gesteld heeft, ge fingeerd is wijverkecren inderdaad iu het duister daaromtrent. De verha len dienaangaande tot nu gekomen, zijn min of meer verdichtselen. Vele vutgelingen der boekdrukkunst hou den zich aan wat zij op de schoolban ken geleerd hebbenik wil hun genoe- gi-n niet verstoren, wellicht dat de we tenschap ons ie eeniger tijd den sluier weet op te tillen en wij den uitvinder in het volle licht kunnen aanschouwen. Vast staat dat we verkeerd doen met van dc „uitvinding der boekdruk kunst" te spreken er werd toch reeds- lang vóór Coster gedrukt, zij het ook op de meest primitieve wijze. Eerst met de uitvinding van den lossen ge- goten letter, dus %-an het lettergieten, werd het drukken, 'dat wil zeggen het vermenigvuldigen van het geschreven v.oord, algemeen en wij kunnen dns eer van de uitvinding van het letter gieten clan van het drukken spreken. Van de viering van de eeuwfeesten wordt dan cên en ander verhaald. Na dat in 1823 «het vierde eeuwfeest was herdacht, werd het initiatief genomen om het steenen beeld dat ter nage dachtenis van Coster was 'Opgericht* door een bronzen te doen vervangen. Er werd in 1S46 een comité gevormd dat zich voorstelt gelden voor dat doel in te zamelen. Dit comité kreeg al heel Spoedig tegenwerking. In 1847 ver scheen een brochure van de hand van Van Vvcstr'ëencii van Tieïlaadt, die zich tegen het plan verzette. •Van ^Veslreenen van Tieliandt is niet tegen ten gedenkteeken, geloofde zelfs dat Coster de uitvinder is, maar vindt het een paskwil een standbeeld te plaatsen met de beeltenis van den uit vinder, terwijl deze beeltenis totaal on bekend is. Hij stelt dan pogingen in het werk om te bewijzen dat er geen. portrétten van den uitvinder zijn. On der de vele afbeeldingen was een hout- sneepremje, maar volgens een verkla ring van Johannes Enschedé uit 1672, was dat houtsneepórtretje alleen ge sneden „om den konst- en oudheidlief- hebber Jakob Marcus een pots te spee- lcn". De 16de eeuw heeft geen portret van Coster opgeleverd en in dien tijd. noch te Haarlem, noch te Mainz aan. feest vieren gedacht. In de 17de eeuw werd in een werk van Ampzing een afbeel ding van Coster naar een schilderij van Van Kampen gegeven. Maar Van Cam- pen heeft blijkbaar dit portret gefan taseerd blijkens de LatijnscheA (en niet een Gothische) die Coster in de band houdt- Van die laatste afbeelding zegt Van Westreeneniedere afbeelding is vlechts een bloote ideale afbeelding, door het penseel .zaamgesteld, onge veer twee eeuwen na het leven van den afgebeelden persoon, toen derhalve de schilder zijn gelaatstrekken enz. van niemand zijner tiidgenooten meer konde vernemen." Merkwaardigerwijze heeft het portret van Van Campen, die fan- teisie dus, gediend voor volgende af beeldingen en is de thans verdwenen afbeelding geschilderd voor den gevel van Coster's huis op de Groote Markt, niets anders dan een nabootsing van dit prentje, waaraan een onderlijf ten •oeten uit enz. zijn toegevoegd. Gememoreerd wordt dan hoe in 1856 er gelegenheid van de onthulling van bet bronzen standbeeld op de Markt den gevel van het bekende huis op de Groote Markt door den heer V.on der Möhlen een Costerbeeld is ge- Ter beantwoording van het geschrift van Vari "Wesireene verscheen "n 1847 een van een anonymus „Be- vijzen voor de echtheid en gelijkenis Ier oude afbeeldingen van Coster. La- er bleek dat de schrijver was Ds. Abra ham de Vries. Hij kon echter, merkt de heer Invang op, klaarblijkelijk geen voldoende argumenten aanvoeren en stelde daarvoor in de plaats eenige be- leedigende opmerkingen aan het adres van- Van Westreenen. Inmiddels is het, •eigens den heer Invmig, ook dezen schrijver niet gelukt aan te tooneiivdat een van de portretten de beeltenis van Coster voorstelt. Na van dezen pennestrijd te hebben gewaagd natuurlijk liet Van West reenen den aanval niet onbeantwoord -- deelt de heer lmmig ten slotte nog iets mede uit. het geschrift van Dr. A. van der Linde, dat in 1S70 is versche nen, getiteld„De Haarlemsche Cos- terlegende wetenschappelijk onder zocht". Daarin wordt betoogd dat dc ui.vinder der boekdrukkunst niet is ge weest de schepen Laurens Janszoon in i-439 overleden, maar een Lnurens Janszoon Coster die nog leefde in -447 5 een" herbergier kaarsenmaker, die in 14S3 naar Leiden is vertrokken. De conclusie van den heer lmmig

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1