HAARLEM'S DAGBLAD Merkwaardige toestanden op den Balkan Rubriek van den Arbeid. öEze laskiieefc Oyer siraatariichiing en bestrating. ROBBEDOES MAANDAG 9 JULI 1923 DERDE BLAD '(Van onzen WeenBchen correspondent). DE STAATSGEVAARLIJKE BLO EMEU IN ROEMEMIè'. ,QE ZEOE- LtJICHEID EN DE AUTO s. ONGEDIERTE IN HOTELS EN RESTAU RANTS. DE STRENGE OFFICIER VAN JUSTITIE. Zwaarmoedig gesbemden zou ik geen Toeteren raad kunnen geven, dan zoo nil en dan eens, vooral op oogen'blik- ken, dat zij zicli héél droevig gestemd voelen, en hen het huilen eigenlijk na der staat dan liet lachen de Balkan- couranten eens door te lezen,. Dat doe ik ook altijd, een ieder mensc'h heeft af en toe wel eens van die momenten, dat hij een weinig opwekking noodig heeft. Vaak kan een boek, zij het dan nóg zoo humoristisch of zoo boeiend geschreven, de gevvenschte afleiding niet brengen en behoudt ondanks alles de gedachte de overhand: „een hoek is maar een boek". Wanneer dergelijke ellendige stemmingen me kwellen en niet los willen laten, ga ik naar Gold- se'hmidt. lïet bureau te Weenen, waar haast alle budtenlandsche bladen komen zijn, en ik koop me dan een partijtje Balkan-bladen. Ik neem ze mee naar huis,ze), me neder in een der gemakkelijkste stoelen, die mijn studeervertrek bezit, ontsteek een siga ret en plooi de couranten voor me uit. Het zijn vooral de Roemeensche bla den, die me het meeste genoegen be zorgen, men moet ©en weinig met de toestanden in dat land vertrouwd zijn om alles op de juiste waarde te kun nen schatten ,maar toch meen ik mijn lezers ditmaal een en ander van het moois, dat ik vond, niet te mogen ont houden. Daar is dan in de eerste plaats het verhaal uit de „Lugoser Zeitung", hetgeen er van getuigt, hoezeer men town alle pro-J-Iongaarsohe propagan da waakt en hoe men achter de meest onschuldige feiten en gebeurtenissen lap cisgevaarlijk© samenzweringen meent te moeten vermoeden. Het blad meldt dan, dat daar ter' stede een apo thekersbediende, genaamd Otter, in heb hotel Dacia zijn 34-sten verjaardag vierde. Verschillende zijner vrienden, waaronder meer rasechte Roemenen, vereerden hem een bouquet bloemen, die op de feesttafel werd gezet. Tot al gemeens verbazing verscheen tegen middernacht de dienstdoende politie commissaris, om deze bloemen te con- fiskeeren. De kleuren van deze kinde ren Flora's waren namelijk rood-wit groen, welke drie zoo men weet de nationale kleuren van Hongarije zijn. Het bouquet bestond namelijk uit wit te en roode rpzen, welker bladeren zonder linger wij ze ook in Roemenië groen zijn. Of werkelijk opzet in het spel was, staat natuurlijk met aan mij t© beoordeelen, doch hot genoemds blad maakt zich zeer vroolijk en deelt mede, da/t het reeds ingestelde onder zoek za.l hebben uitte malton, of de ovei'handigers van het bouquet 'een „staatsgevaarlijke daad" begaan heb ben of niet. In ieder geval is een en ander niet van humor ontbloot. Niet alleen voor de zuivere nationale gevoelens waakt de staat als een zorg zame moeder voor al de oncler haar hoede staande kinderen, doch ook voor de moraal wordt blijkbaar zeer nauw gezet. zorggedragen, men hoore slechts wat de Bukarester „Viitorol" voor groot nieuws brengt. De Bukarester prefectuur van politie lieeft in liet be lang der openbare zedelijkheid en mo raal verboden, dat auto's en wagens in het vervolg met gesloten gordijutjes voor de vensters rijden. "Uitsluitend aan de zoimezijde' mogen de gordijnen van een venster neergelaten worden". Klaarblijkelijk Iheeft de politie wel aanleiding gehad tot het uitschrijven van deze nieuwe verordening, en zeer waarschijnlijk verwacht zij veel goeds ervan. Wat zullen nu die brave Roe meensche ingezetenen opeens veel ze- delijker worden dan voorheen. Moge lijk, dat het Roemeens ilio voorbeeld nog navolging in Holland vindt, ik go- loof tenminste niet, dat men in do goede lage landen aan de zee reeds zoo vér is; voor ecnige jaren was dit althans beslist nog- niet het geval. Ook op het gebied van de zindelijk heid wil men verorderingen maken, het is toch bekend, dat men het in den Balkan daarmede niet zoo nauw neemt en wat dit betreft, kan men er -héél wat van de Hollanders leeren.. Maar dezen hdb'ben dan ook een roep van kraakzindelijkheid. In Holland schrobt en lboent men tot vertwijfeling toe. Maar die „groote schoonmaken" zijn dan ook werkelijk de nachtmerrie van ieder op zijn g'emak en orde ge stold huisvader en ook jongelui moeten er weinig van hebben, wanneer de hospita de kamer eens „een groote beurt" wil geven. Het resultaat is |dan meestal, dat de heele boel van tien ongelukkigen kaanermeneer in de war is gebracht en dat het weken lang duurt eer deze alles terug kan vinden. Voor dezen is de Balkan een ideaal, doch de gevolgen van dit leven zon der stofdoeken en ragebollen zijn ool'c alweer niet zoo heel genoeglijk. Geen rozen zonder doornen. Het klimaat is toch geheel anders dan bij ons en zelfs te Weenen, dat toch een goed eind van den Balkan verwijderd is, zijn huizen, die des zomers geheel zonder ongedierte zijn, een zeldzaamheid. Maar ik zeg U: men gewent zich daar aan en men wóndt zich niet eens meer erg erover op, hier en daar een vreemdsoortig, geheel plat rond beest je op te merken. Het eenige lastige is om ze dood tö maken, want ik héb meermalen de ervaring opgedaan, dat ze zóó plat zijn, dat men ze niet tus- schen de bladen van een dik boek doocl kan drukken. Zoodat men af en toe voor moeilijke problemen komt te staan. Men moet niet denken, dat ze alleen in de alleroudste huizen vol spleten en scheuren voorkomen, neen, overal, tot zelfs in de grootste en mo dernste hotels. Want waar zo zelf niet uitgebroed zijn ,daar voert de wind ze heen, die ze als stofjes door de stra ten voert. In Boekarest nu tieren de le diertjes ook welig en laat in het al gemeen de zindelijkheid veel te wen- schen >over. Doch ook hieraan wil de welmeenende regeering een einde ma ken. Vóór mij ligt een exemplaar van de „Bukarester Presse", mijn lijf or gaan, en ik lees erin, dat ïn de holfels en restaurants der stad een officieel onderzoek naar den toesband is inge steld. Vele huizen werden in den smerigsten toestand aangetroffen. De regeerihg heeft nu bevolen, dat ge durende den reinigmgstijd de van on gedierte wemelende hotels „Italia", „Caraiman" en „Oltinia" gesloten moe ten blijven. De hotels en restaurants „eerste- klasse" Capsa cu Boulevard hebben de opdracht gekregen hun keu kens schoon te maken. Aan deze zal dus ook wel een vuiltje geweest zijn- In Lugos, de plaats, waar die ge schiedenis met het bouquet voorgeval len is, is een zeer strenge officier van justitie, aldus de Kronstadter Zeitung. Toen onlangs deze strenge meneer, Joan Pro.topopescu geheeten, op een snikheeten da.-g voorbij de waranda van liet café Royal wandelde zag hij daarbinnen een man, die in zijn hemds mouwen kaart speelde. De'officier van justitie droeg een der kellners op, de zen gast te gelasten zijn jas aan te trekken. De kellner kwam kort daar op' den meneer van de rechtbank ver tellen, dat de gast niet wilde gehoor zamen, waarop do officier den intus- schen naderbij gekomen caféhouder mededeelde, dat wanneer de gast, niet onmiddellijk zijn jas aan zou trekken, het koffiehuis voor minstens drie da gen gesloten zou worden. Dezelfde of ficier van justitie ontbeet voor korten lijd in het café- Bristol en wilde möt een zeer geschonden 20 lei-billet beta len. De kellner weigerde cdhfcor deze in ontvangst te nemen, zöodat de offi cier een ander billet voor den dag moest halen. Enkele minuten latei- verscheen een politie-agent, die den kellner arresteerde en naar het bureau medenam. Een heelen dag heeft deze daar gevangen gezeten. ;W. M. BEKAAR. ieltersa ei Kaast EEN FRANS HALS EN EEN REM BRANDT VERKOCHT, t— Reutel- seint uit Londen: Vrijdag had een van ii«* grootste schilderijenveilingen, ooit in Engeland bh Cnstio gehouden, plaats, toen een verzameling oude meesters, toebehoorend aan den Zuid- Af rikaanschen mijnmagnaat Sir J'o seph Robinson, werd geveild. Sensa- wekte de verkoop van een Frans llals, het portret van een .heer, dat 19.ÜJÜ guineas opbracht en van een Rembrandt, heb portret van een ouden man, dat 11.500 guineas opbracht. De meeste der schilderijen werden, aan gekocht voor particuliere verzamelin gen. voor heb meerendeel in Engeland. In totaal werd vandaag voor een be drag groot 205.704 guineas verkocht, een recordbedrag -voor Cristie., Van hier en daar. GEOP.CAHISEERD OVERLEG. De gemeenteraad van Apeldoorn al hier heeft de regeling van het georgar- iriseevd overleg voor ambtenaren én ■klieden, in dienst der gemeente al dus gewijzigd, dat in de commissies van bijstand voor personeelaaugele- genheden en vertegenwoordigers van alle organisaties, welke recht .op tegenwoordiging' hebben.' De meerderheid in het college van B. en W. wilde aan B. cn W. het •echt toegekend zien om de adviezen ■an do centrale commissies niet aan ien Raad door te zenden, als zij - iich niet. "mede vereenigen kunnen. Namens de minderheid in het collége werd dit bestreden door den wethou- voor sociale zaken K. van Trigt, die voorstelde, dat de adviezen door B. en W. aan den Raad moeten wor den doorgezonden, vergezeld van hun praeadvies, wanneer het onderwerp ter beslissing van den Raad Sfeaaj;.' Dit" laatste voorstel werd aangenomen. EEN DREIGEND CONFLICT ,1M DE PORSELEIN- EN GLAS INDUSTRIE. Uit Heerlen woi'dt aan de Tel. ge schreven: In de laatste weken heersc'ht onder de arbeiders der porcelein- en muur- tegelfabriek „Mosa" eu de glasfabriek. „Stella" ontstemming over de in'ze 'en werktijdverlenging en 10 pro cent loonsverlaging. Er dreigt een ernstig arbeidsconflict te ontstaan. De vertegenwoordigers der arbeiders-or ganisaties hebben met den heer Louiï Regout geconfereerd, doch deze tot geen enkele concessie bereid. Dit beeft de arbeiders geprikkeld, zoodat zij dreigden het werk neer to leggen. De hoofdbesturen dei' beide organisaties doen alle moeite om dit te voorkomen en trachten alsnog &sn minnelijke op lossing ta verkrijgen, DE STAKING IN DE VERWAR- IYIINGSIMOU5TRIE. Naai' Plet Volk verneemt hebben 'de stakers in de verwarmings-industrië besloten de staking te eindigen cn he den, Maandag, hot werk to hervatten;: De werkgevers hebben de eischen der arbeidersorganisatie volledig inge willigd, en zullen 'thans uurloonen be talen van S5 cent voor een le monteur, 70 cent voor een 2e monteur en 5b cent voor een hulpmonteur. Het oor spronkelijk aanbod der patroons waa a cent per uur lager, RIJKSWATERSTAATS- PERSONEEL. In de voortgezette algemeene ver gadering te Utrecht van de Verecrii- ging van beambten bij Rijks Water staat Eendracht maakt Macht werd besloten in zak© den rechtstoestand nogmaals een -krachtige actie te voe-: m. Verschillende salarisgrieven inge volge het bezoldigingsbesluit van 1920, ■den besproken, Goedgekeurd wercb af ie wachten wat in zake cmluiV" gevallen door de salariscommissie zaï1; 'den te berde gebracht; men zal dan kunnen nagaan of liet advisee- rend rapport dier commissie nog aan vulling behoeh. In zake de dienstkleeding werden ook verschillende grieven en wensc'hen naar voren gebracht. Besloten werd te streven naar een pensionneering óp "I-jarigen leeftijd., üi! da Pers. DE SCHEURING IN HET N. A. S, Over de scheuring in het N. A. ;S. schrijft „De Strijd", orgaan van het N. V. V. ondsi meer, „De onafhankelijke vakbeweging deed reeds jarenlang niet.3 andci'3 dan speculeeren op het kortziclitigsté en grofste groepsegoïsme, Wanneer de moderne vakbeweging, niet bereid was heel de beweging ten- dienste te stellen aan de belangen van eenige groep, of weigerde ongeorgani seerde, spontane aclies te steunen, dan was het •verraad-gescheeuw niet van de lucht. Dat is zoo gebleven tot den. jongsten dag. Bij de staking te Almelo en bij die aan de Scheepsboaw-Mij. in Amster dam werd deze tactiek opnieuw toegs-, past. Plet gevolg was, dat sterke orga-; nisaties, die ook financieel weerbaar 'en, niet tot stand kwamen; ook in dé jaren van betrekkelijk en bloei erd geen weerstand gekweekt. Het andere resultaat was, dat in cle arbeidersgroepen die naar haar luis terden, een merkwaardig' gemis aart inzicht en een nog grootere versvilde- 'ing heerschten. Van de économische .vetten, die ook het valcv ereenïglngs- leven beheerschen, meende de onaf hankelijke vakbeweging zich niets te moeten aantrekken. Dat had tengevol ge, dat de communisten bij deze groe pen snel weerklank vonden. Ia het afdraaien van felle -frases, •het fu'oduoeeren van snorkende reso- luties, het. afsteken van daverende re devoeringen zijd de communisten niet te overtreffen 'meesters, op arbeiders die- niets geleerd hebben, die handelen onder den drang van de primitieve in stincten' van persoonlijk- en groeps belang,moest dat indruk maken"» En verder: ,,'Het N- A. S. is verscheurd door po litieke twistpunten. De syndicalistische minderheid besloot oen nieuwe vakcen trale-op te richten. We krijgen nu dus twee sterk poli tiek gekleurde vakceiitrulen. Hc-t oude N. A. S., dat zuiver c 'munist-isch gaat wórden, en het nieu we verbond, dat liberlair-socialistisch wil zijn. De scheiding lieeft plaats, om'ctat de l'eidéi's verschillend de-nken over tie vraag, hóe de socialistische wereld rji'oet worden ingericht en' bestuurd. Het zit wel diep; maar met het han delen was ei de laatste maanden tus- sohen de communistisch en syndikalis- tisch .georiënteerde deelen van het N. A. S. geen verschil, Beide hadden hun toevlucht geno men tot het speculeeren op domheid én' kortzichtigheid, Intussohen is, wat er van het N. A. S- -over was, gespleten in twee machte- looze propagandaclubs. De arbeiders geven er hun contribu tie niet voor den vakstrijd, doch om er communistische of libsrfair-soeia- listischè propaganda van te laten be talen"* Varia. Naar de Tel. verneemt, is een zes tigtal' tijdelijke ambtenaren van de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam bij wijze van bezuinigingsmaatregel op 1 dezer ontslag aangezegd tegen 1 October a.s. De stoomschoenenfabriek van den lieer Van den Bessela ar te Valkens- waard 'is wegens do malaise stopge zet, Op c-en buitengewone ledenve. (lering van de afd. Amsterdam van .den Algera. Bond van politiepersoneel is metalgemeene stemmen een motie aangenomen, waarin vertrouwen in liet bestuur werd uitgesproken, cn de •eoefende critiek, die aanleiding tot het conflict was, noodzakelijk en juist werd genoemd. - Wegens slapte in het bedrijf 'dt de tapijtfabriek te Dinxperlo drie dagen per week stil gezgt. Uit Sb Omstreken HEEMSTEDE. Ned. Protestanten bond. In het verslag van de vergadering dor afd. Heemstede van dén Ned. Protes tanten/bond werd gesprokén van een fi- iimr.cieele schikking tussohen het bestuur [win do aCdoelinig eu de Ned. Herv." Kerk jté- -Haarlem. Gelijk'(lö lezer wel begrepen Stol hebben, moet dit zijn'Neü. 'Herv. Kerk ;te Heemstede. Gemesntebegrootiiig GED. STATEN KEURDEN DE GS- MEENTEBEGP.COTiMG VOOR 1923 NIET GOED, B. EN W. STELLEN VOOR VAN DEZE BESLISSING NIET IN HOOGER BE- ROE? TE GAAN, MAAR DE BEGROO TING TE WIJZIGEN EN HAAR DAN OPNIEUW VAST TE STELLEN. ell W. leggen den raad over een af schrift van het besluit van Gedeputeerde •Statenvan 27 Juni, waarbij goedkeuring •aan de Gemeeiitebegrooting voor 1923 wordt onthouden. Gedeputeerde Staten overwegen daarbij dat die begrooting 'sluitend is gemaakt door daarop in hoofdstuk IV der ontvang en-de r volgnummer 31 een bedrag te :-n van f 149.250, wegens bijdrage van het Kijk in de kosten, der gemeentehuis- hcmding, van welk bedrag reeds f 94.250 •werden toegezegd ien behoeve van den dienst 1921, zoadat voor '1923 een bedrag •ah i 55.000 wordt geraamd; <iat onder aio. 32 een bijdrage van de provincie in de kosten der gemeentehuis-i houding is geraamd, eveneens tot een be- drag van f 55.000; 'dat maar tiet oordeel van hun college liet percentage vn.n heffing van de piaat-. jèelijks inkomstenbelasting, dat 31/2. be draagt, op 41/2 -behoort ie worden ge- .ibracht' en dat als gevolg dooTvan de ra ining van de opbrengst dier belasting met f 52.000 kan worden verhoogd, terwijl •voorts door een scherpere raming zoowel 1 van doinkomsten, als vaai de uitgaven debiting kan woraen gevonden voor e«i> ■bedrag van f 8000; dat mitsdien hot tekort op de b'egrootimg tot f 50.000 kam worden teruggebracht, zoodait do gemaando subsidies van het Kijk en Provincie tot op f 25.000 kun nen worden verminderd; dat de Kaad van Schoten niet bereid is gevonden imede to werken tot het doen sluiten der begrootiriig op deze wijze; dat do begrootlng thans mïet geacht kan worden sluitend te zijn; Op dezen grond wordt dus de goedkeu ring onthouden. B. en W. stollen voor, van deze beslis sing niet in hooger beroep te gaan, omdat «ij daarvan geen succes verwachten doch het percentage van heffing der inkom- stcnbelastijig tb bepalen, op 41/2 en dc begroeiing opnieuw vast te stellen, met verhooging van het onder volgno. 13 der ontvangsten uitgetrokken bedrag met f 52.009, idem, volgnummer 1, inc-t f 5CO, idem volgnummer '3d, met f 2000, idem, volgnummer 8, met f 1500, idem, .volg nummer 14, mei f 500, idem, volgnummer 16, anet f 2500, en met vermindering van volgnummer 206 der uitgaven, met 1000. Raadsstukken. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek «tellen B. en W. voor te besluiten aan C. Mol een gedeelte •bouwgrond aan de Iepenstraat ter grootte van pl.am 325 M2. voor f 10 per c.a. te verkoopea voor den bouw van vier w huizen, In do raadsvergadering van 30 Juni 1921 werd besloten cm aan. de bouwvéi eeniging Eigen "Woning ie Haarlem grond te veikoopen aam de Eiken- en Eschduorn- straat voor do stichting van 31 woningen •ter plaatse. Mede door do op verlangen van deD Minister aangebrachte bezuinigingen bi; den bouw, bleek den slotte dat er op hek zelfde 32 -woningen konden worden ge- siiolii. De Minister was evenwel niet be reid om voor meer dan 31 voorschotten te vei'lesnen, waarom in onderling overleg is besloten dal, de 32sie woning buiten de voorschotten Zou blijven' en de bouw daar- .van door de yereeniging voor eigen reke ning en risico zou pla.ats heoben. Thans vraagt, de vereeniging om den be irokken grond te willen! verkoop en aan C. Tauber, Talmast.raat i, t-e Haarlem, aangezien deze dc daarop bereids door de ver eeniging gestichte woning in- eige dom zou krijgen. Genoemde Tauber v: zceld hem dcu bedoelden grond te v< B. en W. meenen dat het zuiverder ls uit. een' administratief- en financieel oo -punt ook gemakkelijker dat deze bouwv< eeniging straks alleen onder haar hehe beeft een complex woningen, hetwelk ni Kijksvoorsckot is gebouwd. Mitsdien, a-tellen «ij voor den hedcelden igrohd te verkoop en aan C. Tauber. Medegedeeld wordt dat de heer J. P. Kok zijn verzoek om aankoop van ge meente-bouwterrein heeft, ingetrokken; dat ter inzage is gelegd, a. een mededes- ling betreffende de opmerking va.n den heer Klein, inzake straaiaamleg door de firma Gebr. Ilenneman eu Bulters; b. rapport van den Inspecteur van Politie, betreffende het auto-verkeer in de Gronjé- straat, c. een reglement voor de brand weer en een instructie voer het brand- weerp.ersoneel. Gemeenteraad. Vergadering van den Kaad der gemeente Schoten op Donderdag 12 Juli .1923, n.m. twee uur. 'Onderwérpenter' bèhaiidelihg K. Aanbieding, van de gemeente-rekening over. 1922 en benoeming van een commis sie van onderzoek. 2., Voorstel tot verkoop van gemeente bouwterrein. .3. Idem, tot wijziging van de verorde ning: op de heffing van rechten voor het gebruik van gemeentegrond, enz. 4. Idem, betreffende verzoekschriften m afwijking van de bouwverordening. 5. Idem, lot wijziging van do verorde ning óp de heffing eener plaatselijke in komstenbelasting. 6. Idem, tot vaststelling van het percen tage van heffing der plaatselijke inkom stenbelasting voor 1923'1924. 7. Idem, tot wijeiging van de gemeen- tebegrooting voor 1923. 8. Ingekomen stulrken en mededeelingen 9. Belastingzaken. Stadsnieuws GEVONDEN VOOKWEKPEN. Terug i bekomen bijW. Verhagen, Frans Halsstraat 46, autodop, Steonkist, Esschil- derstraat IGzw., koralen beursje, A. J. v. d. Burg,. Nauwe Geldeloozepad 27, beursje it sleutel enz., L. Jonker, Molenaar - straat 28, broche, H. Roest, Bakkumstrsat 8, st.alenboükcn, T. Koers, Bakkerstraat 56 ;eel beertje, F. Sinr.eker, KI. Houtweg 59, R.K. Gebedenboekje, A. H. Kelfkens, T. v. Berkhout straat IStd., broche, D. Steenhist, Klcrksteng 3, huissleutel. Ken nel Fauna, Parklaan, zwart hondje, ge bracht dcor Holzappel, Bloemendaalsehe- 140, T. Sieraad, Haaxlemmerl-iedestr. 20 (of 10) grijze pel, T. v. Deursen, Lange Hofstraat 8, bruine damesportemonnaie, 1. d6 Ruiter, Driehuis tgem. Volseu), varte portemonnaie, T. T. Nieuwenhoven Esschiilderstraat 32, bruine kinderschoe- E. Bakker, Aelhcrtshergslraa.t 31, zakmes, J. Boukoel, Aelbertsbergstraat- 80, «wemkaart, J, Bottelier, Klaverstraat 31, ceintuur, Bronlchorst, Brouwersplein 38, blauwi EEN AARDIG TOCHTJE. Wel, hoe maakt je vriend het op zijn autotocht? Uitstekend! Iic heb twee brieven van hem gehad. Eén uit een politie bureau en één uit een hospitaal! A.: 1-Ioe is dat auto-ongeluk ge beurd B.: Wel, elk van de twee chauf feurs dacht, dat de ander wel een voorzichtig bestuurder zou zijn! Dokter: Het is alleen uw sterk gestel, dat u door deze ernstige ziekte lieeft heen geholpen. Patient: Ik hoop, dokter, dat u dit bedenken zult bij het opmaken van uw rekening A.: Meneer, dat is mijn paraplu! B.: Dat is best mogelijk, meneer. Ik heb 'm op een verkooping van de Bank van Lecning gekocht! RAADSSTUKKEN. B. en W. adviseeren gunstig on een verzoek der hee"cn ÏVL ,J. lUeekvr f.n A- D. Donk om hun in erfpacht af te staan een stuk grond aan den Verspronckweg om daarop twee .woonhuizen te doen bouwen.. Naar aanleiding van een adres der vereeniging van vrouwen tot be vordering van. huiselijk geluk te Heijt- huizen, dat zij wenscht over. te gaan tot verbouwing van de schoollokalen der bijzondere lagere scholen aan _ds Jacobijnestraat 2330 en aan de Ko ningstraat 20, stellen B. en W. voor te besluiten te zijner tijd aan deze vereeniging ec-n jaarlijksche vergoe ding toe te kennen als bedoeld in art, 84 der L. O.-wet 1920. B. en W. stellen voor hen te machtigen van A- Hoogeveën te aan vaarden met bestemming voor open baren weg kosteloos en om niet een stukje grond a?.n de Julianastraat. Yc-rder om te besluiten van gemeente wege daar te doen wegbreken een gedeelte muur. liet Hieesigaan van mr. J. B. Bomatis als wethouder Een schrijven van afscheid aan den i^aad Mr. J. B. Bomans heeft d.d. 4 Juli, aan den raad het volgende schrijven gezonden, dat thans als raadsstuk is verschenen. W egens verkiezing-tot lid van Ged. Staten van N.-H. op heden zie ik mij, tot mijn groot leedwezen, verplicht u kennis te geven van mijn onvermijde lijk heengaan uit uw midden- Mocht ik reeds in de laatste verga dering van uw dagelijlcsch bestuur, woorden van afscheid vernemen, die mij in onvergetelijke herinnering zul len blijven, ik moge daarnaast ver klaren, dat de tijd van gemeenschap- pelijken arbeid in en met uwen Raad,, m het belang van ons aller schoon en geliefd Haarlem, mij een vreugdetijd is geweest. Ik dank u van gansehei' harte voor het vertrouwen, zoo vaak in mij ge steld. en voor de hartgrondige, zij het wel oens moeilijk verkregen, sa-" menwerking, meer speciaal in aange legenheden, de financiën en de per- soneelzaksn rakende. Moge het uwen Raad en deszelfs opvolger, waarin zoovele leden weder om zitting nemen, gegeven zijn nog veel te doen in het waarachtig alge meen belang van uwe stad, die ook de mijne blijft en zal blijven, zoolang ik .og iets voor haar doen kan. L en W. stellen voer Sief adres der Janswêïjyereenigieig in hunne handen ter afdoening te stellen. Gelijk bekend zond het bestuur der Janswegvereeniging aan den raad een adres met verzoek om niet toe te staan dat de bewoners der Kleine Houtstraat gelden storten voor een betere verlichting van die straat. Te vens werd in dat adres de aandacht gevestigd op den „erbarmelijken toe stand" der bestrating van den Jans- weg en op de slechte verlichting van die straat. De hoop werd uitgespro ken dat alles in het werk zal worden gesteld om aan een en ander tege moet te komen. B. en W. die den raad op dit adres van prae-advies dienen deelen mede dat in den loep van het vorige jaar an het bestuur van do Janswegver eeniging, van do Koningstraat-veree- niging en van het bestuur der Kleine E^eaalIietOBi Geautoriseerde vertaling naai; het Engelsch van JEFFERY FARNOL. De Robbedoes was opgewonden van Verrukking; zelfs Döróthy vergat een oogeübiik haar dierbare Louise, ter wijl Liesbelh zich. voorover hoog naai' mij toe, met de stuirrtouwtjes over haar schouders, en een glans in haar oogen, die ik er nooit eerder in had gezien. En toch kwam Soiwyn steeds dichter bij. Hij had wel geen gevoel voor humor, maar rooien kon hij goed. „Hij heeft in den' Oxford-ploeg ge roeid" ,zei Liesbeth, op bijna fluiste renden toon, „en hij heeft een leege boot!"' Ik snakte er naar om haar te kus sen als dank voor deze impulsieve woorden, en trnchtlo haar dit met mijn oogen te vertellen mijn kost bare adem mocht ik er op dat oogen- blilt niet vóbr gebruiken. Of .ze het begreep of niet weet ik niet zeker, maar te oordeelcn naar de manier, waarop ze haar oogen neersloeg, zou ik zeggen van wel. „O lieve help!" brulde Roode Sam, „volhouden, bootsman!" Toen ik weer naar onzen vervolger keek zag ik dat hij op ons inliep. J a e-r viel niet aan te twijfelen, lang zaam maar zeker, wat ik ook deed. werd de afstand tussclien ons kleiner en kleiner, tot hij zoo dicht bij was dat ik zelfs do scheiding in zijn zwar te haar kon onderscheiden. Ik legde mij dus neer hij het onvermijdelijke 6n spande mij niet meer in, maar rooi de langzaam door. Toen hij ons in haalde was ik zoo doende weer eenigs- z'ins op adem gekomen. „Juffrouw Eli za beth", hijgde hij, en zijn gezicht was warm en vochtig mag ik u oven spreken?" „Met alle genoegen, mijnheer Sel- wyn", antwoordde Lieabeth 'Eclimla- i chend. „Wat is er aan de hand?" On- middellijk begon de heer Selwyn zijn hart uit te storten over do zeeronvers van de Zwarte Doocl, terwijl cle Rob bedoes angstig van hem naar Lies beth keek en stilletjes zijn hand in de mijne legde. „Ik zyu u hiermee niet lastig cc val len zijn. juffrouw Elizabeth", ein- digda Selwyn, „maar ik zou niet graag willen dat u dacht dat ik een afspraak verzuimde, vooral niet met ui'1 „O, maar meneer Selwyn, ik nen u erg dankbaar dat u mij op de hoogte gebracht heeft van zulk een een .Betreurenswaardig ongeluk", yj ei ik in de redo. „Ik, ik was er zeker van", ver volgde ze, zonder ook maar even in mijn richting ie kijken, „dat u mij nooit zoudt hebben laten wachten als er geen gegronde reden Voor was. En. als meneer Brent zoo vriendslij!; wil zijn. 'om ons naar den kant ts bren gen, zal meneer Selwyn ons terug roeien, tenminste als hij dat wil"; „Met genoegen!" mompelde hij. „Ilc heb tegen vijf uur thee besteld in den boomgaard eu heb is nu pas vier uur, dus „Aan welken kant zal ik je af zetten?" vroeg ik, „rechts of links?'-! „Wat het dichtste b'.j is', zei Lies beth. „Welken kant denkt n dat het- dichtste is, meneer Selwyn?" vroeg ik. Zonder mij antwoord te geven roei de Selwyn naar den wal, en ik volg de hem gehoorzaam. Zonder op liuln van mij te wachten stapte Liesbeth handig van de eene hoot in do andere over, langzamer gevolgd door Doro thy. „Kom, Reginald", zei zo, toen Sel wyn zich gzreecl maakte om van wal te steken; ..we wachten op je". De Robbedoes kwam nog dichter hij me zitten. „Reginald Augustus!" zei Liesbeth. De Robbedoes schoof verlegen heen en weer. „Kom je haast?" vroeg Liesbeth. „Ik, ik speel liever reeroovertje met pom Dick, tante Liesbeth", zei hij iten sloito. „Goed", zei Liesbeth, „maar dan moet ik je natuurlijk straffen". Maar •haar stem klonk hijzonder vriendelijk 'cn toen ze zich omkeerde dacht ik (Weer even liet kuiltje in haar; wang zag. Somber en verlaten hieven de Rob- •beclops en ik zitten; we zagen Selwyn's boot al kleiner en kleiner worden en •tenslotte rondom een bocht in de ri- vier verdwijnen. „Ik zal er wel voor naar bed ge- IstiiU'Vd worden", zei de Robbedoes ein delij'k, nadab we een heele poos ge zwegen hadden. „Dab lijkt me ook erg waarschijnlijk Robbedoes". „Mo ar het was een fijne wedstrijd, prachtig!" zuchtte hij; „en ik kon mijn schip, en Tennis Been toch niet verlaten en u hier heel ein aal alleen latep zit.en, oom Dick?" „Natuurlijk niet. Robbedoes". „M'aar denkt u over. oom Dick?" vroeg hij, toen ik. met mijn kin in do hand, in de verte zat te staren. „Ik dacht er over, Robbedoes, waar die Rivier der Droomcn me tenslotte nog naar toe zou brengen". „Natuurlijk naar het Land der Har- tewenschen", antwoordde hij dade lijk, „dab heeft u gezegd, oom Dick en u jokt nooit". HOOFDSTUK IV. In deDrieVroolijke Hen gelaars. De Drie Vroolijke Hengelaars is een herberg die er gezellig uitziet, met zijn trapgevel, het piepende uithang bord en de vToolijke luiken, die als even zoovele oogen vandaag net zoo vriendelijk neerkijken op de rivier.als in vroegere generaties. Als men goed kijkt ziet men op het vervelooze uithangbord nog d9 Drie Hengelaars zelf een beetje vaag en afgesleten door den tand des tijcis; maar vol heldenmoed bewaren ze hun vroolijkheid en ze zullen er mee doovgaan tot ze heelemaal onzicht baar geworden zijn Het is een herberg met balken zol deringen en smalle, kromme gange tjes, een herberg met lage, lange ka mers, vol onverwachte hoekjes en hol letjes. met groots ledikanten, die wel voor vermoeide reuzen gemaakt sclni- ta zijn cn breeds, diepe schouwen en stookplaatsen die ons herinneren aan tiet braden van llalve ossen; een her berg die ons de gcnoegelijks, prettige gezelligheid van een vroegere eeuw' geeft. Van al de kamers die er zijn houd ik het meeste van die eene, ctie ze de Zandkênner noemen. Nooit glom er gens het tin zoo mooi, nooit had een betimmering zulk een zachte kleur, nergens was het zoo helder ep zinde lijk, van het oude haardstel tot de vuurwapens aar, den vvaöd, met de twee hengels er boven toe. Aan het eene einde van de kamer was een lang, laag raam en daar leunde ik uit en keek naar de rivier en luisterde naar het geluid van hét water. Ik had een uur geleden gegeten; liet vleesch was uitstekend geweest dat is het altijd in De Drie Vroolijke Hengelaars en mijn pijp scheen mij extra goed te smaken. En toch, niettegenstaande dat al les, gevoelde ilc me niet volmaakt te vreden; ik bezat niet die wïjsgeevige kalmte die zulk eten en 6en derge lijke omgeving zouden doen verwach ten. Maar hoe kan dat ook, als men •liefd is? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9