OM ONS HEEN Hoe het stads- en landsbeeld veranderde 40e Jaargang No. 12238 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 10 Juli 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABOMMEMEWTEIfê per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd lil ADVEfêTEMTlEfi^Van 1 tot 5 regels fl.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (lcorn der gemeente) f 3.57'Franco per post door Nederland f 3.877». Afzonderlijke nummers f 0.15, Geïllustreerd abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.577*; franco per post f 0.65. Ill per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 33S10 {JJJ®*™. "f.1peereboom efp.'w^S^oom Telefoonnummers: Directie 30S2, Redactie 600 en Administratie 724 Hoofdredacteur; j.c.peereboom Bijkantoor voor Santpoort., VeSsen, Velseroord, Wijkeroog, Umuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg "2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER, BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden DINSDAG 10 JULI. Kunsthandel F. II. Smit: Tentoon stelling van werken van E. R. D. Schaap. Groote Kerk, Groote MarktOrgel concert door A. J. C. Mooy. 23 uur. Tea-rooin Luxor Theater, Groote Houtstraat: s 'middags 3.305.30 en 's avonds 811 uur: Concert, Cinema Palace Foyer: Middag- ei Avondconcert 3.305.30 en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen. Bloem endaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Tlaarlemsche schilders. Zandvoort: Pavilion R tclie Dagelijks matinee en avondconcert. WOENSDAG 11 JULI JUBILé VAN I-JAAllLEM'S DAG BLAD. Receptie Bureau Groote Hout straat 03, 's morgens '11 1/2—12 1/2 uur, 's middags 3->-4 1/2 uur. Prinsenhof: Statenzaal, vergade ring van den Gemeenteraad 11/2 uui Kunsthandel F. H. Smit Tentoon stelling van werken van E. R. D. Schaap. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.30—5.30 en s avonds 8—11 uurConcert. Cinema Pal. Foyer: Middag er Avondconcert 3.305.30 en 811 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2 1/2 en 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 2 1/2 en 3 uur. Luxor-Thèater, Groote Houtstraat bios'.'oopvou1 .-telling 2 1/2 en uur. Sca'a-Theater. KL Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2 1/2 en 8 uur. Bloemen daal. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Hanrlemsche' Schilders. Zandvoort: Pavilion Riche: Dagelijks matinee en avondconcert. No. 3209 Ons Onderwijs en de Regeering Dit opschrift is niet maar zoo toe vallig daar neergezet. Als de beleefd heid misschien meebracht, de ltegee- ring het eerst te noemen, dan dient aan den anderen -kant te worden ver zekerd, dat wij ons onderwijs voorop stellen, zoodra het in gevaar zou kun nen worden gebracht door onze lle- geering. Laat ik er aan herinneren, dat te allen tijde voorwaarden zijn verbom den aan het subsidie, dat het Rijk gaf in de kosten van ons middelbaar en hooger onderwijs. Op zichzelf is dat volkomen begrijpelijk. Qui paie cour mande-, wie betaalt kan bevelen als de Regeering zegt: „ik zal u een bijdrage geven in de kosten van uw middelbaar en hpoger onderwijs, mits gij aan zekere voorwaarden voldoet dan is dió positie volkomen zuiver, wanneer de begunstigde maal' de oogen open houdt en gestadig overweegt, of de' geldgeefster niet te veel vergt, met andere woorden of' het subsidie niet te duur gekocht is. Als Faust zijn ziel aan den duivel verkoopt, is iedere betaling die hij daarvoor krijgt, te laag. Zulk een koop sluit men niet. En wanneer de gemeen te Haarlem, die ik niet met. Faust vergelijken wil, een noodlottige trans actie zou moeten aangaan met de Re geering, die zeer zeker niet de duivel mag worden genoemd, dan heeft de Gemeenteraad het reent, en de plicht het ontwerp-contraet terug te zen den en de voordeelen op te offeren, omdat de nadeelen te zwaar druk ken. Onze lezers weten, dat B. en W. aangevoerd door den wethouder van onderwijs, inderdaad het voorstel de den om tot dezen gewichtigen stap over te gaan- Op te offeren een voor deel van omstreeks honderd en twaalf duizend gulden en een niet precies -te bepalen som voor pensioenen, laat ons taxeeren te zamen anderhalve ton. En dat in een periode van zuinigheid en bezuiniging, waarin gelet werd op vijfduizend, op vijfhonderd,-ja op hon derd gulden. Het geval vereisoht ge zette overweging voor wie de kracht van de argumenten nog niet -kan over zien. In dit scheikundig proces merken wij verschillende elementen op. De gemeentelijke schatkist, die behoort vast te houden wat zij heeft- en pro beert nog meer te krijgen wat zij niet had, de Rijksschatkist, die van de zelfde meening is en dus blij zal zijn over een afgewezen subsidie, de leera ren, die door de nieuwe voorwaarden in slechter conditie komen en ten slotte het onderwijs zelf, do leerlin gen. De twee schatkisten kan ik verder veilig passeeren. Maar de leeraren In de laagste drie klassen van een H. B. S. en in de laagste vier van een gymnasium mogen 'tot 30 leerlingen zitten. Alsof dit nog niet erg genoeg: was, werd het. maximum aantal uren voor de leeraren op dertig bepaald en een nieuwe salarisregeling ingevoerd, die voor vele ion ge leeraren groote scha de opllcveren zal. Laten wij ong niet verdiepen in wat de Minister van Onderwas vroeger ge zegd heeft over het onderwijs, maxi mum uren en zoo meer. Dat verwatert de zaak maar. Dit is de lijn, die wij moeten volgen de Begeeririg eischt in. twéé opzichten veel groot-er inspan ning dan tot dusver meer leerlingen, meer lesuren en geeft, daarieaenover aan de jongeren lager-tracbemeht.. Men zou zeggen dat klopt niet. Ster ker nog. als de salarissen verhoogd werden, dan nog zouden de eischen van meer leerlingen en meer uren, niet vervuld kunnen worden. Het is te veel. Natuurlijk is er elas ticiteit in de menscheliike werkkracht, maar o'ok deze spankracht is begrensd. Ren enquête heeft gedeerd, hoe cen- parig dè-deskunclivon opkomen teren een systeem,'dai, boven de krachten van de leeraren gaat. Men kan zoo iets onv.erschilli" bacordeelen en zeg gen -. ,,och, die menschen moeten maar, wegloopeii zullen ze toch niet, het zal wel M ii n redeneering is'dat niet. Maar goed. laat ons deze particuliere be langen een oogehbiik verwaarioozen. 1-loe staat het d'an met het onderwijs, dat zii zullen geven of, om het nog ie!9 meer op den man af te zeggen „welk onderwiis zal de ieugd ontvangen van menschen, die oververmoeid door te groote klassen en te veel lesuren, ook nog het hoofd vol zullen hebben met geldzorgen, door een ontoereikend sa laris':" De vraag stellen is die 'beant woorden. De ileeraar is geen gramophoon, die geluid geeft wanneer ze .n bewe ging wordt gezet. Hii is een mehsoli, die 'belangstelling moet houd-en in zjjn taak. Als hii die verliest en een losgs.ef- mabhine wordt, dan lijdt hij daar niet alléén zélf onder, maar. ook .zijn leer lingen voelen daarvan de gevolgen. Soest hii, zii slapen. Hst is juist zoo moeilijk, hen te boeien dat kan hij al leen. wanneer hij frisoli blijft. Ein frisch blijven is voor hem onmogelijk met 30 leerlingen in de klas, 30 uur lang. Vier en twintig leerlingen gedu rende vier en twintig uur, is, zóó ver zekeren de deskundigen, liet uiterste maximum. Worden leeraren tot meer gedwongen, dan wreekt zich dat on feilbaar. op de leerlingen. Als de Rsgeering. dat verlangt, dan moet de gemeenteraad zeggep: „wij kunnen niet en wij willen niet. Het onderwijs ligt- ons na aan het hart. Liever offeren wij 's Rijks subsidie op." Natuurlijk zullen wanneer dit over- ladiugssysteem'. ingang zou vinden, ook geen jongelui meer naar het leeraarswerk talen. Let op de salaris regeling. Ze is voor den beginner on gelooflijk gebrekkig en onvoldoende. Eon vast salaris bestaat niet meer. Hij wordt per uur bezoldigd en kan over een tijdvak van vier iaar becijferd re kenen op..... het hoogste dat hii in die periode verdient. Zou -men denken neen. het laagste bedrag. Stel, hii ont vangt. drie jaar long f 2500 en het vierde f 1800. dan is 1' 1800 liet be drag waarop liii rekenen kan. Weg is de zekerheid van zijn bestaan. Elen school-avonturier zal hii zijn, werkend -op hoop van zegen, dat hij een vol doend tractcment zal hebben voor zich en zijn g-ezin. Maar zonder eenig-e ze kerheid. Is .het wonder,'dat de grootste ste den van ons land, Amsterdam en Rotterdam, al jaren lang alle subsi die hebben geweigerd en weigeren bet peil van hun onderwijs te verlagen naar Haagsche grillen! Ook den Haag is na de nieuwe verslechtering in ver zet gekomen en heeft zich vrij ge maakt van het subsidie. Naar deze drie steden zullen dus van zelf en onweerstaanbaar de beste leer krachten getrokken worden en de gemeenten, die de Rijksregeling ter wille van 't behoud van het subsidie an vaarden, zujlen het gehalte van h-un onderwijs zien ach teruitgaan Denkt daarover in I-Iaaiiem niet gering. Ons middelbaar en hooger on derwijs heeft een goeden naam, als heb dien verliest zal de stad daarvan onmiddellijk de slechte gevolgen on dervinden. Families met kinderen, dia elders kunnen wonen zullen onze stad en ha.ar omgeving mijden en zich, elders vestigen. Het is waarlijk niet overdreven om langs de sclia.de voor ds leeraren,, langs het nadeel voor de leerlingen, te komen tot de verliezen, dis de gemeente in haar geheel zal hebben te ondergaan. 'Heb ik niet al vaak betoogd, dat de groots gemeen ten in Nederland moeten bestuurd worden als ondernemingen, die con- curreerén? Welnu, ook van dezen kant bekeken is het noodig, dat Haar lem goed onderwijs aan ingezetenen en omwonenden waarborgt. Men zal zeggen, dar. op deze ma nier de zaak nuchter behandeld wordt. Dat zji veel moer van don gesstiliik-m kant moet worden bezien. Maar ver geten wij niet, dat ei' pi Ibedrag van anderhalve ton gemist wordt als Haarlem den Rijksketon afwerpt en weer zichzelf wórdt-. Zoo wil ik ko- (Plaatjes bij praatjes.) In den loop der jaren is veel in heb stads- en landsbeeld van Haarlem en omstreken veranderd Zooals vaak is ook hier elke veran dering geen verbetering geweest! Wel is het verkeer veel verbote-rd, maar daarvoor was het noodig menig histo risch en karakteristiek plekje op te offeren. Van de oude poorten en wallen die ouzo stad in vroeger eeuwen omsloten is eigenlijk alleen nog de Amsberdaiu- sche poort over. Dat is een waarde vol monument van bouwkunst, maar toch is de omgeving van de pooit zoo veranderd, dac yan heb schöone ge- geheel, dat vroeger poort en oipgeving opleverden, weinig is overgebleven- De poort „valt" nu immers uit zijn ten de bekoring gelegen is in het ge heel. lu deze serie geïllustreerde schet sen willen wij door oud en nieuw naast elkaar te plaatsen wijzen op de verandering. Wij beginnen met de Schalkwijker- poort die aan den Heerensingel de stad aan deri Bpaariiokant alslool. Veel is hier veranderd. Toch is op bei de teekeningen te zien, dat nog de zelfde brug dienst doet. De poort is evenwel tot den laabsten steen ge sloopt en waar vroeger de stadsmuur stonU njdL nu de E. S. M. naar Amsterdam. Nu wij beide stadsbeelden naast el kaar zien, valt de vergelijking wat schoonheid betreft, in het voordeel onzer voorouders uit. Ook de omge ving is er niet op verfraaid, de berg plaats van materiaal voor Openbare Werken is al heel Re-lijk. Bovendien is op dit punt bijna alles o;p de cre ditzijde te zetten en maar heel weinig op de debitzijde van ons geslacht. Het oude stadsschoon is opgeofferd, maar aan de eischen van het moderne verkeer is niet voldaan. Hetzelfde oude smalle brugje.... Dit- is o.p zichzelf al een verwijt. Ook nog weinig gedaan aan de verbree ding van de Ant'noniestraat, aaa Deicie zijden zijn wel eenige huizen gesloojit, maar het middendeel der straat is nog evenbreed a!s tijdens het neleg van Haai ;em-toen er nog geen autobussen eu vrachtautomobielen be stonden. Als de verkeerswegen verbeterd wor den moeten' wij wel genoegen nemen met dó komst van den slooper, maar „voor wat, hoort wat de schalkwijkerpgqrt y reeks 1750. de toestand van heden bij de schal kwijkerbrug. men tot liet betoog, dat het zoo goed, rzou zijn, wanneer alle leden van den Raad, ook de zuinigste, eenparig .liet 'voorstel van B. en W. aanvaardden en cn hun vrijheid terugnamen, niet om de tegenwoordige salarissen te verbete ren (want dab vragen de leeraren niet) maar om ze te laten zooals zo rijn, evenals lesuren en leerlingenaantal. Z'clfs is het mogelijk, claf een krach tige houding de Rogceriug on de Ka mer nog tot inkeer brengt. Groningen en Dordrecht protestcereu ook al. Sa men moeten de- groote gemeenten toonen, dat zij hun middelbaar en hooger onderwijs op peil wenschen te houden. Zelfs ten koste van een groo te opoffering. Raad v-an Haarlem, aanvaard mor gen eenparig liet voorstel van B. euW. j. e. p. KRABBELS ZWEMMEN EN BAD EN, Welk een verschil tusschen dé tsin- Iperatuur van nu en die-van Mei en Juni! In die twee koude maanden dunden slechts enkele dapperen en misschien onvoorziclitigen in de gemeentelijke bad- eu zwemiuricii- ung'en aan de Kleverlaan eu de Hout- va-art een bad te nemen. En thans! Men waent in de drukste uren ge duldig enkele ook ongeduldig een uur eu langer voor de ingangen der zwemscholen, om zich te verfris- scl'ien en nieuwe krachten op te doeu. We hebben Maandag in beide in richtingen een kijkje genomen, om te zien hoe oud eu jong Haarlem zwemt en baadt. Allereerst dan aan de Kleverlaan. Niet alleen de fietsenbergplaats, luaar ook langs het lange houten hek er om heen stond het vol met rij wielen. Daar was speciaal de pachter van deze bewaarplaats, die daarvoor f 600 per jaar moet betalen, bijzonder over ie spreken. „Als -het weer", zei hij ons, „nu nog maar een poosje wil aan houden, dan heb ik nog een kleine kans, dat mijn schade nog een beetje vergoed wordt. In Mei en Juni hail ik dagen, dat hier rnaa.r twee fietsen stonden. Er moest dus geld bij! En vandaag staan er telkens een paar honderd!" In liet heerenbassin was heb een drukte en vroolijkheid van belang! Da,ar zwom, sprong, ploeterde en spartelde, alles door elkaar. Een heer, die mooie sprongen maakte, had natuurlijk in tijd van een oogenblik. veol jongens om zich heen, die hem be wonderde. liet was te half vijf wel druk,, maar toch niet overloopend. „Dat, lcomt", zei de lieer, A. -Noord'eloos, de hoofd-badmeestev, „omdat de vacun- ties al begonnen zijn; nu zijn reeds veel menschen op reis gegaan. Maar de vorige week was het hier ontzet tend druk, zoodat ik slechts mét ploe gen de liefhebbers tot- liet bassin kon toelaten. Als het zóó druk loopt, mo gen ze er hoewel velen dat niet prettig vinden niet langer dan een kwartier in blijven. Wat de ruimte in het bassin betreft zou het nog wel, gaan, maar heb aantal kamertjes is in deze drukke, uren te klein. Het ge beurt dan wel eens, dat we twee jon gens in één kamertje stop-pen, hoewel ik daar natuurlijk geen voorstander va.ii ben! Maar ja, nood breekt wet- O.i. zou liet aantal kamertjes wel verdubbeld kunnen worden, door bo ven de bestaande oen even groot te1 doen bouwen. Door middel van een trap zouden die gemakkelijk te be reiken zijn. Het is waar, dab liet weer geld moet kosten, maar dit geltl zou in ieder geval goed besteed zijn. Up onze- desbetreffende vraag ant woordde de heer Noordeloos, dat er ze-er streng toezicht op vuile voeten gehouden wordt. Do moesten gaan trouwens uit zi-chzolf reeds onder de douche. I-let water was 'dan ook bijzonder helder. Zelfs toen we e-ven boven on den toren stonden wat een prne.li- -tig uitzicht heeft men daar! konden we alle zwembewegingen nauwkeu rig zien. De lieer Noordeloos staat dikwijls op den toren omdat hij van daar uit stekend toezicht kan lioudcu. Niets ontsnapt aan zijn aandacht. Laatst was er een aardig' klein rneis- ke dat tegen liet iiekje stond te leu nen eu ging maar niet' het water ui. „Eindelijk ging ik naar haar toe", zei de lieer Nuordeloos, „en vroeg naar waarom zij het water niet in ging. "Anders wordt mijn pakje nat!" was liet antwoord, dat ze mij met een ernstig gezicht gaf. Een ander meisje had verzuimd, haar onder- ivleecfing uit te trekken en had haar zweiiicosfcuum er over heen gedaan". De badmeester deelde nog mede, dat Zaterdagavond na zes uur nog 7uu zoogenaamde dubbel t j esz weiu mers waren 'geweest, -behalve de 'gewone* abonnê's en houders van andere kaarten. Het water wordt verschillende Icee-i ren per dag ververscht-. Als een be wijs .hoe warm de temperatuur is, kan dienen, dat het verscho water, vóórdat het in liet bassin komt, reeds twee graden warmer geworden is. De speciale leerling van den heer Noordelocs, een jongetje met één been, zwom onder het wakend cog van zijn leermeester ook lustig rond. Bij zwemt hoofdzakelijk met de han den en trapt met het-rechterbeen fwau water weg. Toch is hij de kunst a, aardig machtig geworden. In de dames-af dealing was het zoo mogelijk, nog luidruchtiger en vroo- lijker, dan in het andere bassin. Dames en kinderen hadden den grootsten schrik in den zoogenaamdeu „pierebak", die hier nog grooter is, dan liet gewone bassin voor dames in de zwemschool aan de Houtvaart. Wanneer het noodig is, kan de in richting aan de Kleverlaan nog ge makkelijk worden uitgebreid, want aan den achterkant ligt nog een flink stuk grond, dat er geschikt voor is. Ook in de Zwemschool aan de Ilout- vaart is liet natuurlijk even druk. Het personeel, dat eerst een paar maanden met zijn leegen tijd geen raad wist, komt nu handen eu oogen te- kort. Azn den ingang hangt een bord op een in hot oog loopeir.le plaats, waarop de woorden: „Dames en heereu, men is verplicht, vóór'hot te. water gaan een douche te nemen". „En hier wordt", zei de heer Van Leersum, de .hool'd-badmeester, „zeer streng de hand aan gehouden". Aan de kostelonze afdeeliug is het hiep het drukst. De liefhebbers staan hier in vele rijen dik te hunkeren tot het hun beurt is, om in liet verfris- scüende water te springen. Zij worden van 4 tot 8 uur telkens met ploegen van 120 personen tot het bassin tosge laten. De heer Van I.eersum deelde neg mee, dat het thans zaak is voor liet personeel om goed op te letten, want bij die groote.drukte komen voel onge oefende zwemmers. Als men het hun vraagt, ofzij geoefende zwemmers zijn, zoggen zij verontwaardigd j,ja", maar oen goeden slag ziot men ze niet doen. Enfin, h6b personeel is voor zijn taak berekend en houdt nauwkeurig toezicht. Hoofdzaak is,, dat zeer velen in do gelegenheid zijn, een verfris- schend bad te nemen, tot heil van hun gezondheid. StaflsniBHWs De loonsverlaging van het Trampersoneel. Conferentie met de directie Ds N. V. noemt er geen deel aan. Naar wij vernemen heeft de tram- directie de vakorganisaties uilgenoo- digd tot een conferentie op Woensdag a.s. te 2 uur. Aau de N.V. is echter door de directie de voorwaarde gesteld, da woorden terug te nemen, die zij in een door haar verspreide circulaire heeft gebruikt: „Dit voornemen" (tot loonsverla ging) „van de directie is in strijd met de goede trouw. Beloofd was, dat de loonen in 1923 onaangetast zou den blijven." Daar de N.V. er, zooals ons na mens haar werd medegedeeld, niet aan denkt die woorden te herroepen, zal zij niet aan de genoemde confe rentie deelnemen. Het is haar voor nemen waarschijnlijk reeds morgen een groot strooibiljet te verspreiden, waarin' zij de zaait aan publiek en trampersoneel uiteenzet. De N.V. handhaaft onvoorwaardelijk boven sba.anden zin- Waarschijnlijk zal Vrijdag a.s- misschien op een ochtend- en avond vergadering, aa.n de leden van St. Raphael de uitslag der conferentie worden medegedeeld. Op die vergade ring zal dan het standpunt van Sb. Raphael bepaald worden. HET NIEUWE DIPLOMA VOOR DE MODERNE TALEN. De lieer C. L. de- Liefde, leeraar aan, de 2e II. B. S. met 5-jarigen cursus alhier, schrijft in liet „Weekblad voor Gymnasiaal en Middelbaar Onder wijs": Bij kon. besluit van 7 Mei 1923 is een nieuw diploma geschapen, daL voor zoover mii bekend in dag- of on derwijsbladen nog niet is vermeld. In ieder geval is er nog niet zooveel aan dacht aan geschonken, als wegens het belang der zaak wel noodig zou zijn. Het nieuwe diploma immers is, watJ salarieering betreft, gelijk gesteld met een B-diploma. 1-Iet geeft namelijk vol ledige bevoegdheid tot het- geven van onderwijs aan scholen genoemd in art. 11 der NijverheidsondcrwLjswet. Het bestaat in een aanteökeuing op de M. O. A-acte. Het programma voor' liet verkrijgen dezer aanteekening luidt: a. Kennis van de vaklitteratuur in de Nederlaudsche en de vreemde taal betreffende den machinebouw, de elec- trotecliniek, de bouwkunde en de scheepvaart, naar keuzo van den can- didaat; b. kennis van. de beteekenis van technische uitdrukkingen en van be namingen op het gebied van nijverheid en scheepvaart, naar keuze van den candidaat; c. kennis van de eischen van doel treffend onderwijs. De schrijver meent te mogen con- stateeren, dr.t or een hemelsbreed ver- rchil is tusschen hetgeen de B--tudie, na verkrijging van het A-diploma eischt en hetgeen er voor deze aante kening wordt verlangd. Ik kan me voorstellen, aldus schr., dat „de kennis der vaAHtteratiuu' be treffende de scheepvaart" en „de be teekenis van technische uitdrukkingen op het gebied van de scheepvaart'1 een studie zullen vragen omvangrijker dan de leek vermoedt-, die omtrent den duur dezer studie zich dus vergissen kan. Maar ik durf ontkennen, dat hier een diploma verkrijgbaar gesteld 's, dat qua wetenschappelijke studie, ook-'maar eenigszins met de Brstudie kan worden vergeleken. BUS-PATIëNTEN. Men zendt: ons liét volgende ge- dioht Met een knak je, Met een smak je, Bons je op ie lmurmans schoot. En je rommelt-, En je schommelt, Tn zoo'n overlandscli.e boot, Plaats is er voor tien personen, Maar daar wordt niet op gelet, Waar véél zieltjes zijn is vreugde, Daar is „bus-patiënten"-pret, Voor een rouwdag of een trouwdag. Overal gebruik ie m' voor, Want- dat ..Kraaienknip" is sjieker, Dan een rijtuig, tram of spoor, 'f, Wórdt een strijd op dood en leven Om de levens-boterham. Wat het veiligst is moet blijken De autobus, de spoor of tram. Maar wat angstig wordt gezwegen Over Nederlandsche wegen, JAC. F. KOLDERTE. De Eerste Kamerverkiezingen De gecombineerde R. K. candidaten- lijst in Noord-Holland en Friesland Voor do provincies Noord-Hol land en Fr ie el-and zal door de Eoomsch Katholie ken een gecombineerde candidatenlijsc worden ingediend voor de Eerste Kamer verkiezing. Ze luidt, naar de Maasbode meldt, nis volgt: X. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, Haarlem (afIr.)2. P. J. J. Haazeyoet, Amsterdam (aiir.)5. W. Fransen Jzn., Leeuwarden (aftr.)4. Mr. P. Reyroer, Hilversum, 5. A. J. Loerakker te Schoten, Carl Stokman te Leeuwarden, 7. Mr. A. Dorbeck te Alkmaar, 8. prof. dr. A. H. J. M. van Rooy. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij.: J. Dijkstra, Telterode- straat 71, armbandhorloge. Politiebureau, Smedestraat, bankbiljet, heerenrijwiel, B. F. Paulfj Rijwiel'bergnlnats E. S. M. in de Tempelierssiraat, Düitseb bock, J. Seherpenhu'ir.en, Coltermanstrant 4rood, broche, H. v, Dam, Graat WiUemstraat 26, broche, Uleeker, Wouft-er.m a ns;raat a, beursje. A. Koole, Korte Veerstraat lrd., grijze damesliand schoenen, Kennel Fau na, Park-laan: hondje, geel met wit, ge bracht door Pauw, Koningstraat 1. grijze hond, gebracht door M. v. 'i Hert, Scho tersingel 127, zwart met bruine-hond, ge bracht door Kloasen, Leidsohenlein 49, grijze- kat, gebracht door Grol, Ostade- straat 6. v. Vieringen, Tempelierssiraat 34 kerkboek, E. v. d. Putte. Wilsonsólein 5, jas, M. J. de Jong. Rollaiidstraat 31. bad muts, A. J. Nicnsie, Zij',weg 2, medaillon met portretten, G. Timmer, Roosveldstr. 12, medaillon met portret, G. Ketelaar, Haarlemnierliedestraat 14, medaillon, M. Constaver, Graaf Willem straat 45, porta- mannaie, D. Broekman, Ha-sebroekslraat 9, bruine kinderportemonnaie, Paap, Sóheepmakersdijk 5a", damesportemon- naie, II. J. Mulder, Graaf Willemstvaat 45 riem, J. M. Pleiner. L. Wijngaardstraat 26 pattv schoenen. G. Siiens, Gierstraat 3a, kiiideischocntje, M. v. 'dl Putten, Zanct- voortschehian 134. zwart tftsciije. Politie- bureau Smedestraat, vrouwenzak, G. Brico, Ted. v. Berokhoutslraat 10, grijze ceintuur. J

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1