HAARLEM'S BASILS Rubriek van den Arbeid. Binnenland Van het niet verschijnen van'„De Dag': Onze lasMioek FeuïMeton ROBBEDOES Dinsdag 10 Juli 1923 TWEEDE BLAD Brieven uit de Hofstad DCLXVII, Ziezoo, de gemeenteraad is weer voor vier jaar bij ellcaar gebracht, Enkele da mes en hoeren a'jJi verdwenen van het iooneel en andere zijn er voor in de plaats gekomen. Hot totaal zal wel niet veranderd zijn wat de kwaliteit betreft. Er zijn er een paar in gekomen waarvan .nie mand ooit heeft gehoord en wier namein volslagen oirbeken^l zijn. De zegeningen van liet evenredige stelsel bestaan hierin dat zij de aanvoerders- der partijen ze ker een plaats galandeeren en dat zij vol slagen onbekenden mogelijk maakt ook gekozen te worden, als ze niaa middellijk gevolg zijn van t der. Zoo is liet mogelijk dat in een stad ■als den llaag waar bekwame en geschutte figuren voor den gemeenteraad opscheppen liggen,-er eenige leden zitting hebben die nauwelijks voor bode 'in de raadszaal of voor portier voldoende capa citeit beezitten. 't Aantal voor 't raadslid maatschap alleszins bekwamen is, uiterst gering en ten slotte drijft het op een paar personen, die ieder een bepaalde partij vertegenwoordigen. Men kan met hetzelf de succes in plaats van 45 raadsleden tien aanstellen. Dan gebeurde er ni anders dan nu hel geval is. Wanneer het alles nog steeds op zijn pootjes terecht komt, dan is het stóm geluk dan wijs 'beleid. Stom geluk is het bijvoorbeeld dat de raad in zake het vraagstuk vau de Gevan genpoort 'een goede beslissing heeft ge nomen, vooral nu deze in gaat tegen het voorstel van het dagelijkseli bestuur. Het besluit is daarom goed omdat .het alles mogelijk laat. Er zal niets veranderd worden aan* dan toestand zooals die ge worden is nadat de huizen langs den - ver zij.n afgebroken. Do oude doorga onder de poort door, wordt voetpad het nieuwe gedeelte dat vrijgekomen door de afbraak wordt rijweg. Er wordt niets meer van den hofvijver gedempt en het prachtige uitzicht op den vijver blijft ongeschonden. Dit is dus eei standig besluit, vooral ook omdat alles ter plaatse mu nog mogelijk -blijft. Gelukt het eens een bebouwin-gsplan te ontw pen dat algemeene instemming heeft dan kan het nog worden uitgevoerd. Moeilij ker zou het zijn wanneer thans reeds een uitvoering werd gemaaktomdat dan de kosten weer geweldig hoog zouden zijn. De deskundigen zijn het op het oogenblik absoluut niet met elkaar eens en dus is het verstandig niets te doen dat vooruit loopt. Het is nu alleen te hopen dat de ring hec-1 snel zal plaats hebben 'de verkeersweg, die reeds eenige maanden geopend- had kunnen zijn, binnen enkele dagen gereed-is, zij het gedeeltelijk. Het is opzettelijk door het gemeentebestuur tegengehouden omdat men hel plan bebouwing zeer veel in kans verminderde wanneer men het publiek het genot een goeden verkeersweg had gegeven, de beslissing gevallen is, is deze opzette, lijke dwingelandij nutteloos en het is hopen dat men nu onmiddellijk tot ai aanleg overgaat. Zonderlinge beweringen zijn bij di aangelegenheid weer eens ten besta geven, beweringen die zoo duidelijk doen zien dat het goed inzicht in een vraag stuk als dit bij velen niet aanwezig is. Des te meer verheugt het dat de eindbeslissing ten minste goed is geweest. Het wekt in de residentie algemeene er gernis dal de Haagsche Tram thans haar dienst op de erbarmelijkste wijze uitbuit. Te onzaliger ure is toegestaan, dat meer personen in de wagens werden toegela ten dan het oorspronkelijk bedoelde ge tal. En thans is het maar instappen en volproppen. De maatschappij vertikt het eenvoudig om meer materiaal in te leg gen, terwijl zij dit heeft. Altijd heeft deze maatschappij beweerd, dat zij door den oorlogstoestand niet voldoende materiaal kon krijgen. Maar voor den aanleg van de electrisc'ho tram <naa.r Delft en maar Was senaar, is wel materiaal te krijgen geweest Om een eenógszins behoorlijken dienst op de Haagsche lijnen to kunnen voeren waren zeer vele motorwagens noodig. Dat gebrek dateert niet van vandaag of gis teren, maar reeds in 1902 wns er een aan zienlijk tekort en altijd maar weer heeft de maatschappij aanhamg-wagens aan geschaft. Slechts eenmaal zijn eenige mo torwagens ingevoerd, een aantal belache lijk klein in verband met de noodzakelijk, heid. Het stelsel j dat de tram. volgt is zeer doorzichtigt aij is er op uit om zoo min mogelijk trams te laten loopen maar weer óp gang komen, het gaat alles even lui. Wanneer uit een propvolle tram pas sagiers gelost moeten worden dient een puzizle te worden opgelost; langzaam wer- gen de vertreJckenden zich door de dichte rij aam d© lus-hangenden en scliuren zij door de volle balcon-passagiers heen. De lijd die daarmede verloren gaat is al leen nadeel voor de, reizigers, en voordeel Het is dringend noodig dat het gemeen tebestuur eens met kracht gaat optreden en 'dat het spoedig besluit' Tn 1925 de ex ploitatie over te nemen. Hoe weinig wij voor gemeentelijke exploitatie in het al gemeen voelen, zien wij toch de .noodza kelijkheid daarvan in. De tonnen gouds die de aandeelhouders in den loop der jaren in den zak hebben gestoken kunnen dan voortaan opgeofferd worden voor een beteren dienst. Zooals het op het oogenblik is, is hei meer dan treurig. HAGENAAR. Van hier en daar- voeren door groote bijwagens. Typisch was de opmerking van een Amsterdnmsch kind dat in den Haag lo geerde. Het was eenige malen met lijn A meegegaan en altijd lia'd het heel lang moéten wachten eer er een tram kwam. Wat is dat een luie tram, zoo merkte het kind op en typeerdé daarmede precies hot karakter van de Haagsche tram. De tram heeft heeïemaal iets lui's over zich. Het, rijden gaat lui, het. stoppen, wachten en VEREENICING VAN NEDER- LANDSCHE ARBEIDSBEURZEN. Aan het jaarverslag der Vereeniging an Nederlandsche Arbeidsbeurzen ever 1923 ontleenen wij het volgende Het dagelij'ksch bestuur hield voort durend voeling met en toezicht op de verrichtingen van de arbeidsbeurs der vereeniging te Oberhausen, en bracht daaraan in Maart zijn jaarlijksch be zoek. Hierbij bleek, dat gelijk trou wens uit de rapporten van de directie voortdurend duidelijk naar voren trad de arbeidsbeurs voortdurend nog on der zeer moeilijke omstandigheden werkte, doch haar taak voorzoover zij daartoe in staat was zeer goed ver vulde en onophoudelijk hare aandacht hield gevestigd op de mogelijkheid der plaatsing van Nederlandsche arbeiders in Duitschland en het behulpzaam zijn van Nederlandsche werkgevers bij he' irkrijgen van Duitsche arbeiders. Ook bleek, dat zij in permanente be- ckking staat tot vele Nederlandsche arbeiders, welke in haar gebied (het in dustriegebied) woonachtig zijn, en met rkgevers aldaar. Het dagclijksck bestuur is van oordeel, dat directeur beambten hun arbeid op tigende wijze verrichten, en geopend houden voor elke ge legenheid, om aan Nederlandsche beiders plaats te verschaffen, hoe n lijk het onder de bestaande omstandigheden pok zij. Het -heeft goedgevond-en, dat de arbeidsbeurs bleef belasten met de controle inzake Nederlandsche arbeiders ver leenden xnarkenbijslag. Het bestuur besloot, in igi2 den cur- lus voor arbeidsbemiddeling en werk- ooshéidsverzekering niet voort te zet- :en op de wijze, als deze in igzi werd gehouden vooral, omdat de financiën der Vereeniging tot groote zuinigheid maanden, en bovendien om aan de per manente commisssie voor de opleiding de gelegenheid te geven, de resultaten ■an den cursus te toetsen aan de ge- •olgde methode. Het opnieuw houden oner tentoonstelling op het gebied der^ arbeidsbemiddeling werd uitgesteld. lgemeene vergadering der ver eeniging heeft op 12 en 13 Juli te Mid delburg plaats. Des Donderdagsavonds worden .de ivone vereenigingszaken afgehan deld, des Vrijdagsmorgens worden be- ïóiideld over psychotechniek en be- oepskeuze, van de heeren dr. H. J. Arumaus, lector aan de Universiteit te jfoningen, directeur van het psycholo gisch instituut der rijksuniversiteit te Groningen, en dr. G. A. van AVayeh- lector aan de Universiteit van Amsterdam, directeur van het gemeen- elijk psycho-technisch laboratorium aldaar. HET CONTRACT VOOR ELEC- TR1CIENS. Vij lezen in „De Metaalbewerker", orgaan van den Chr. Metaalbewerkers- bund in Nederland Met het bestuur van de afdeeling -Gravenhage. der Electrotechnische Wer.kgeversvereeniging heeft er eeni- gen tijd geleden een bespreking plaats geheel over de vernieuwing van het Collectief contract. De voorzitter deelde r.ede, dat de werkgevers bereid m het contract voor een half- j verlengen, echter onder voorwaarde, dat de loonen met jo cent per uur ver laagd zouden, worden, daar de bedrijfs- :and in 1922 ongunstiger was dan gsi en ook ig23 het liet aanzien nog ongunstiger beeld te vertoo- 1 eeniging van Werkgevers bereid was het contract voor een jaar aan te gaan. De leden konden in hoofdzaak er zich wel bij neerleggen, doch hadden nog enkele bemerkingen op het conlract, welke alsnog aan de Patroonsvereeni- ging zullen worden voorgehouden. Daai deze slechts van geringe 'beteekenis werden geacht en men ook wel ver trouwde dat de werkgevers hiertegen geen bezwaar zullen hebben, werd be sloten opnieuw het contract voor een jaar aan te gaan. De contraclueele loo nen zullen, dan ook van 1 Juli af be dragen 1/3 80 cent, 1/3 70 cent en 1/3 50 cent per uur. Uit de Pers. DE ZIEKTEWET IN GEVAAR? verdere besprekingen, plaats vonden, draaiden uil op lenging van den arbeidstijd, e-e pa tróóns achtten «het. noodzakelijk, dat, Je concurrentie het hoofd te bie den, dc werktijd van 45 op 4S uur werd gebracht. Na langen tijd- over deze gelegenheid te hebben geconfe reerd, kwam men overeen dat de loo- met s cent per uur verlaagd zou, worden-, -doch dat in plaats van 45 uur 48 uur zou worden gewerkt. .aidoor zal het eindloon voor de ie groep met 13 cent omhoog gaan, tcr- 1 de 2de groep 15 cent en de jeug dige arbeiders met 75 cent zullen te ruggaan. Deze voorwaarden zouden :or een half jaar gelden.- Wij hebben, /hter er op aangedrongen, dat, indien het contract voor cén jaar zou gelden, dit aai} onze leden zou worden voor gehouden. Wij ontvingen, voordat wij loc ledenvergadering hadden, van de patroons de mcdedeeling, dat de Ver- In een artikel onder dit opschrift net „De Vakstrijd" een beschouwing -.n de behandeling van de interpella- tic-Duys in de Tweede Kamer, Het blad .vc-rmeldt dat de minister ten slotte verklaarde „dat hij half Juli (thans moet men spreken van einde Juli, omdat de ver gadering van den Hoogen Raad 14 da gen later is bepaald geworden), het ad vies van den Hoogen R"aad van Arbeid verwacht. Men kon dan van hem wachten dat hij zoo 'spoedig mogelijk zal voortwerken. De behandeling: van de ziekteverze kering kon aldus niet langer duren, Bij de uitvoering er van zullen uiter aard de economische overwegingen moeten meesprekende inwerkingtre- d'eg zal dan zijn vast te stellen." Deze verklaring aldus het blad kan ons iets meer bevredigen dan wat de minister in eerste instantie zcid'e. Doch hierbij beeft men te bedenken dat de Hooge Raad geen advies u biengt over de ziekteverzekering a zoodanig. Hij zal zich hebben uit spreken -over de «hervormingsplanm ten aanzien van (liet geheele sociale «erzekexingsstelsel en niet over onder deden,- Daarom is het antwoord van den mi ster geen voldoend antwoord. Dat 'npolitieke vrienden hem daar nu >k een verwijt van hebben gemaakt, niét erlijk,omdat zij hem eerst in den hoek hebben gedrongen. Zooals wij de zaak echter blijven zien verkeert de invoering van de ziekie- vet in "gevaar. Zij wordt opgehangen .aan de algc- icele herziening en juist,omdat zij af- lankelijk wordt gesteld van het al óf «iet aanvaarden dezer herziening kans groot dat van invoering nie komen. Wij dienen nu af te wachten wat de- inister zal doen, zoodra de Hooge Raad van Arbeid zijn advies zal heb ben uitgebracht. Is dat gunstig dan ral de minister zijn woord getrouw teji blijven en na korten tijd nr vangst van het advies mededeeling oeien doen van zijn plannen.- Daarop 2al dus voorloopig het wach- n zijn. Komt deze mededeeling niet spoedig dan zal de vakbeweging haai den minister hebben te vragen er :ij onbevredigend, dan zal de gan- sclie vakbeweging zich mobiel hebben maken om spoedige invoering van 1 ziektewet te verkrijgen. Gebeurt dit niet, dan zijn wij over- -uigd dat van uitstel afstel komt. De invoering van de ziektewet loopt i. ernstig gevaar en daarom zal nauw lettend worden toegezien, -opdat de vak- eweging dit voorkomen kan. De arbeiders hebben een goede ziekteverzekering hard van noode, daar rekening mede gehouden wor den." Varia. Op de te Rotterdam gehouden alge- eene vergadering van Nosokomos kwamen aan de orde een bespreking ■411 de vei houding van de vereeniging ot het Algemeen. Nederlandsch Vak verbond, de vakcentrale, waarbij Noso-; ramos is aangesloten, welk onderwerp werd ingeleid door den heer Dekker, voorzitter van het Algcm. Nederl. Vak- Verbond. De tijd der aansluiting is nog te kort om positieve resultaten te kun- vaststellen, doch met bijna alge- ,e stemmen werd besloten, het ver band niet te verbreken. De directie van de Nederlapdsche Spoorwegen heeft volgens De Res.- bode bepaald, dat de hoogere amb tenaren, die na 1 Juli rgs3 in dienst tref den, en zij, die na dien datum in het korps zullen worden opgenomen, niet in aanmerking komen voor de toelage van 7 pCt. 'sjaars. In „De Arbeid" wordt medege deeld- dat de afdeelingen Amsterdam, Leiden en Zaandam besloten tot af scheiding van de Federatie van Fa brieksarbeiders en tot rechtslreckscKe aansluiting bij het N. A. S. De afdeeling Velgen van de lande lijke federatie van Bouwvakarbeiders spreekt tegen dat dc afdeeling zich van hei N, A. S. heeft afgescheiden. De drukkerij Laverman te Drach ten heeft, zoo meldt Het Volk, aan'tper- soneel bekend gemaakt, dat met de varan tie het halve weekloon als vacan- lie-toeslag- zal blijven uitbetaald. WONDERLIJKE VERHALEN OMTRENT DEN HEER BROEKHUIJS. DE FISCUS HEEFT EEN VORD ERING VAN 5 MILLIOEN AAN BELAST1NC. VAN EEN COM CROOTE VERSLACENHEID ONDER DE LEDEN DER REDACTIE DIE VOOR „DE DAC" WAREN CEëNCACEERD. VELEN VER KLAARDEN, DAT ZIJ NU TOTAAL GERUÏNEERD ZIJN. I-Iet Vaderland «schrijft: Men lioorfc over de laatste onderive- ing.vail den heer Broekhuys de won derlijkste verhalen. Wat wij er van oververtellen is uit den kring ,van -de redactie van „de Dag" tot ons geko- Dat de heer Broekhuys de onderne ming in een commanditaire vennoot schap liad ingebracht omdat, naar hij schrijft in den brief aan de redac tie, waaruit we in ons Zondagochtend- blad een en ander overnamen, de Ko ninklijke goedkeuring op de' statuten der vennootschap te lang op z-icli liet. wachten wist de hoofdredactie niet. Aan het hoofd -van die_ commandiui re vennootschap -staat 'de heer Bee jepensioneerd kapitein, in den Haag. Evenmin wist de hoofdredactie en wie niet liaar de zaken leidden, dat de heer Broekhuys eenige mannen dienst had, die- den laatsten tijd de uitgave, van de Dag moesten beleinme ven. Zoo was er een, die het sluit?: van contracten met adverteerders te genhield. Velen waren er, die zoo contract wilden aangaan, maar nie mand kreeg het gedaan. Een ander werkte den aankoop van machines, de pers o.a., tegen. Hieruit leidde mei af, dat de lieer Broekhuys van de ón derne-ming af wóu en daarom begon haar zelf te dwarsboomen. Van 'n faillissementsaanvrage tege den heer Broekhuys verwachtte me niets, aangezien de fiscus vooropga; met een vordering van vijf millioeu aan belasting-en. Bovendien, vermoedde men ,dat' de heer Broekhuys zijn bezit wel in veiligheid zou hebben gebracht. Hel dubbele huis in de Sophialaan, in de helft waarvan de redactie aanvan kelijk, werkte, stond op naam van de echtgenoote van den lieer Broekliuys. Zij zelf woonde in de- andere helft. De redactie kreeg den «laatsten tijd van den heer Broekhuys vreemde brie ven en telegrammen. Z-oó eindigde er een met de woorden: „Behandel de dieren met zachtheid, spaar de vo gels", zonder eenig verband met de zaak. Aldus wat men ons uit den kring' van de redactie van de Dag vertelde. In de Piet Ileinstraat, 100 te den I-laag, waar de heer Broekhuys naar hij iii den bewusten brief schrijft, voor zijn echtscheidingsprocedure woning heeft gekozen, was gevestigd een kan toor van zijn loterij. liet is nu geslo ten „wegens vacantia" naai' men kan lezen. Van builen gezien lijkt het leeg. Op "bellen krijgt men geen ge hoor. Tot zoover Het Vaderland. Het Haagsche Corr. Bureau meldt: „Naar aanleiding 'van. een in het Zondagochtendblad van het Vader land opgenomen afschrift van een schrijven van den heer Broekhuys aan de redactie van de Dag, waarin gezegd wordt, dat de adviseur, die 1 dezer ontslag heeft genomen, liad vei. lclaard, misschien kans te zien een combinatie onder leiding van prof. Treub te vormen,1 verzoekt bedoelde adviseur ons mede te deelen, dat de juiste toedracht dezer zaak deze is, dat hij, toen bleek, dat er finanoieele moeilijkheden gerezen waren, in een Vertrouwelijke bespreking heeft ge zegd, dat. het z. i. beter was, de ci-e belanghebbenden zich. terugtrokken en liet misschien aanbeveling zou verdie-naiu. (Dit houdt hij trouwens thans nên, to trachten steun te vinden bij zelf niet meer vol. Hij beweert thans vrienden van den heer Treub. llij dat zijn heelo kapitaal bestaat uit voegde daaraan toe, dat voorstel ge- slechts' 10.000 nominaal obligaties heel te doen op-eigen initiatief en op der Hollandsche Credietbank, en dat eigen verantwoordelijkheid. Aan. dit de verliezeq van de vennootschappen, voorstel is nooit eenig gevolg gegeven waarbij hij betrokken is, zoo- groot zijn er is nooit met prof. Treub een dat het. nieuwe blad (De Dag) er woord gewisseld over relaties met de slechts met de grootst mogelijke bezui- Dag", niging' had kunnen komen). Het Volk meldt omtrent de Zater dag gehouden vergadering van de le den der Redactie die voor „De Dag" waren geëngageerd, liet volgende: Zooals te begrijpen is, heerschte er groote verslagenheid, die nog steeg, tóen men den preciesen stand van za ken leerde kennen. Velen verklaarden, dat zij nu totaal geruïneerd waren en de t-oekomst met angst en zorg leg-i rnoet zagen. Vooral zij, die, vertroi wend op de liandteekeuing van den heer Schróder, hun betrekking verla ten hadden, verkeerden in uiterst ge deprimeerde stemming. Met weinig opgewektheid werd kennis genomen van het p-lan van don lieer Schróder, om „De nieuwe Dag" uit te geven. Een opgewektheid, die niet steeg, toen de heer Schróder moest erken nen, dat voor het financieren vi nieuwe onderneming slechts f voorhanden waren. Voorts werden eenige g-ou-den voorwerpen en brillian- ten geloond, die aan het gering© be drijfskapitaal zouden worden toege voegd. Langdurig werd gesproken Clièq-ue, groot üO.ÖOO ,die Broekhuys voor zijn Vertrek, ter hand zou hebben gesteld aan een der leden van de redactie. Het betrokken redac tielid weigerde echter, na overleg een advocaat,op dat oogenblik chèque af te geven. Deze- chèquc nnar verzekerd werd, gedeponeerd op do Amsterdamselu- Bank Het blad verneemt verder, dat het. Hoofdbestuur van den Nederlandscnen Journalistenkring in de zaak gemengd is. - Het Hbld. meldt: „Het Da-gelLjksch Bestuur van den Ned. Journalistenkring heeft de r i'lactieleden -van „De Dag" opgeroepen 1,ot,.een.vergadering, te houden o-p he den, Dinsdagmorgen te 10.30 uur, m het gebouyv van liet Ned. Persmuseum N.Z. Kolk, Amsterdam." Gelijk gemeld was er sprak© van dat „De Nieuwe Dag" zou verscliiji De N. R. Gl'f. is op informatie uitge weest. „Toen wij, aldus het blad, Maandag morgen om inlichtingen bij De Nieu we Dag kwamen, vernamen wij, dai verschillende niet onbelangrijke bij dragen ontvangen zijn voor het bijeen brengen van de benoodigde garantie som: o.a., zoo "vertelde men ons, heeft een dame voor een vrij groote waarde aan ju weel en ter beschikking gesteld om deze te gelde te maken Overigens zitten wij, zoo zeide men ons verder, -op betrekkelijk geringe kosten, daar al de medewerksters en medewerkers dit voorloopig geheel belangeloos doen. Over salarissen is nog niet gesproken, en dat komt pas aan de orde, als de eerste aanloop ge slaagd i» Natuurlijk, zoo voegde men er aan toe, is de staf van dè verschillende af deelingen, wegens de veel bescheide ner schaal, waarop de onderneming nu wordt opgezet, veel te uitgebreid, en daarom is dan ook aan een ieder, die zich van een andere positie kan voor zien, aangeraden dit te doen. Op onze vraag, hoe men eigenlijk het zich terugtrekken van den heer Broekhuys verklaarde, antwoordde men ons, dat de indruk was, (lat, liij omdat- hij niet de mil- lionair is, waarvan hij de allures aan- EEN GOEDE KANS. Een oude msn meldde zich bij een verzekeringskantoor aan en deeVde mede, dat hij een verzekering op zijn leven wilde sluiten. „Hoe oud bent u?" werd hem ge vraagd. „89 jaar!" was het antwoord, „Iemand van dien hoogen leeftijd kunnen wij tot onze spijt niet verze- keren!" „Maar als ik nu eens 50 was ge weest „Dan natuurlijk wel!" „Maar weet n wel, dat er tweemaal zooveel menschen van 50 jaar sterven dan van 89 jaar!!" L a n d 1 o o p e r. Mevrouw, uw hond heeft zooeven een stuk uit mijn been gebeten Oude dame: O, 't is goed dat u het. mij zegl! Ik had hem juist een stuk vieesch willen geven! Reeds eenïgen tijd geleden, zoo hoor den wij voorts, was hij begonnen met moeilijkheden te maken. Het begon met een telegram, waarin stond, dat „de vergadering van aandeelhouders"", der Holl. Credietbank (een van zijn scheppingen, Red.) op grond van het feit, dat -de van de „Daily Mail" ge kochte (en al weer afbestelde) Goss- pers niet de in uitzicht gestelde capa citeit liad, besloten had niet. verder de oprichting van bet dagblad De Dag te financieren, tenzij een voor den koop van de pers bestemde cheque van. 500 pd-st., welke in het bezit was van den lieer Goedemans, algemeen adviseur van De Dag, en aan dezen in blanco geëndosseerd, den volgenden dag in het bezit der bankdirect.ie zoude zijn. Werd die niet- teruggegeven, dan zo-u: de Bank den minister van justitie ine- deelen, dat zij niet wenschte mee <e werken aan het verkrijgen van do Ko ninklijke bewilliging op de statuien van de N.V. dagblad de Dag. De chèque schijnt nog altijd in het bezit van den heer Goedemans te zijn. Zij zou nu door den lieer Broekhuys be stemd zijn om aan de redacteuren hun salarissen te betalen, maar de lieer Goedemans zou, op raad van zijn jnri- dischén adviseur, weigeren haar af te geven en de redacteuren stellen zich op het standpunt, dat zij nie's met dea heer Goedemans te maken heb ben, maar alleen met den heer Broek huys". Ock De Nieuwe Dag kwam niet uit. De Nieuwe Dag is Maandagavond toch niet verschenen en wel op raad van den rechtskundigen adviseur, dat hierop gegrond was, dat de heer Broek huis tot dusverre alleen in gebreke was gebleven tegenover de enkele redactie leden die- per week hun salarissen zou den ontvangen, en niet tegenover hep. die op tnuandsalaris waren aangesteld. Deze laatsten zouden nog niet geheel vajij staan en door' hun medewerking aan de uitgave alle verdere aanspraken en rechten ten op.zichte van den he.er B'oekhuys prijs geven. Hieruit s,chijnt men dus te mogen afleiden, zegt dc N. R. Crt., dat ook Dc Nieuwe. Dag er: alt-hans voorloopig zeker niet konii. De redactieleden van De Dag heb ben ïich naar zij aan een persbureau e Amsterdam melden gisterenoch- tend naar hét bureau aan de Sofialaan begeven. Daar werd hun de toegang gewfeigérd door mevrouw iBroekhuys. De redactieleden hebben dit door den hen vergezelleuden deurwaarder laten constateeren. Zal „.De Dag" nu weder wel verschijnen? Draadloos wordt ons uit Amsterdam gemeld Dc lieer W. Broekhuys -heeft uit Rol- lerdam het volgende telegram, gericht tpl her persbureau- Va» Dias te Am sterdam Nu de Nieuwe Dag niet zal verschij nen en ik evenmin jegens de redactie veiplichtingen heb, deel ik mede, dat liet geenszins mijn bedoeling is mij aan mureele. verplichtingen te onttrekken. Ik achi mij in dit opzicht niet ontsla gen. Ik machtig daarom den heer J. M. Goedemans de cheque van 5000 Pond Sterling onder de redactieleden te ver doelen naar verhouding' van hun sala- Deze machtiging geldt niet alleen voer mij in privé doch ook als direc- luir der N.V. Hollandsche Credietbank. Üezi vennootschap is bereid en in slaat het dagblad zoodanig te finat rstei. gedaan, kan nakomen. Af gei vïh zal ik in den loop van deze maand nadere voorstellen doen indien dit voor- Voor alles wil 'ik echter zekerheid hel ben, dat de f 60.000 bestemd voor de redacteuren, hun bestemming berei den, Dit hangt af van den heer Goe- Qfcmans. Ten overvloede deel ik nog mede, cat de geschonken juweelen ter waarde van f20.000, van mij zijn. Geautoriseerde vertaling naar hot Engelsch van JEFFERY FARNOL. 9) De maan kwam op, een mooie, volle maan, die zilveren vlekken op liet wa ter wierp; in de -verte boorde ik zach te muziek v-au violen. Dit maakte mijn ï/.elaucholib nog erger, eu herinnerde er mij aan dat er dien avond een bul gegeven werd, en dat Liesbeth daar was en Selwyn natuurlijk, en ik ik was hier alleen met de oude wa pens en de hengels en hot haardstel; rnet niemand om tegen te praten, be halve de maan en de jasmijn die door het open raam naai- binnen kwam. - En toen ik zag. Welk oen mooie avond liet was. voelde ik een soort -van pijn lijke verbazing, omdat Liesbc-lh de voorkeur gaf aan de Hitte van reir bal zaal, boven ren Wandeling m'öt mij in d - maneschijn.' Het was werkelijk eon prachtige avond! een van die stille, w avonden, die vol schijnen te zijn va.ge mogelijkheden! Er was iets too- verachtigs in da licht, alsof er elfjes en feeën dansten in bet gras of tus- schen de bladen door gluurden. Ja, bet was een wonderbaarlijke avond. Ik wenschte half,- dat dè een of andere toovenaar ons met ee.11 zwaai van zijn staf in een vroeg eren tijd te rug kon brengen, iu den goeden, ouden, woes ten tijd, toen men zijn aangebedene het hof maakte en haar won door strijd en kracht en niet door goud, zooas in onzen tijd zoovaak het geval is. Dan zou ik op e6n vurig ros zitten en de schaduwrijk© lanen van het bosch inrijden, in de richting van de muziek. Ik zou te midden der dan sende paren Verschijnen als een don derslag uit een helderen hemel, haar iu het zaclel zetten en met haar in mijn armen weer door hot bosch terug voeren.. Zoover was ik in gedachten geko men toen ik een kleine gedaante zag, die van de eene schaduwrijke plek naar de andere slocfo. Ik boog mij wat verder uit het raam, en zag een klein, slordig jongetje, dat op handen en voeten naar mij toe kroop over het gras on de groolst mogelijke voorzich- ti'.'hp.irl' in acht nam. „Hallo!" riep ik uit „Halt! AVer- da1" Het jongetje ging op de -hurken zit-' ten en keek mij met een paar groote ronde öogen aan. „Bent u meneer oom Dick?."- yroeg hij. „O," zei ik, „je komt zeker van den Robbedoes." De jongen knikte en zocht naar iets in zijn zakken. „Eu wie ben jij dan?" vroeg ik. „Ik hen Ben". „De zoon van don tuinman?" Wéér knikte het ronde hoofd toestemmend, en na veel gewurm en gedraai slaag de hij er in een wonderlijke collectie voorwerpen uit zijn zak te halen. Hij zocht er een vreeselijk vuil en ge kreukt papiertje uit. - „I-Iij mot een ladder hebben om d'r uit te komrne, maai'"ilc ken 'm niet tillc, en toen zee die as dat ik u dit mos geve dan zou u wel komme om 'm te redde, meneer oom Dick". En met deze duidelijke verklariug over handigde Ben mij bet gekreukte brief- je. ,11c spreidde het uit op de venster bank en lus het volgende: „Liefe oom Dick. Ik schrijf dit met mijn hartcnbloed wont ik bon gevan gen in een sombere kerker. liet is niet egt m'jn hartcnbloed maar alleen roo- jo inkt, dus wees niet bang. Tante liesbed hoef mij naar bed gestuurt omdat ze zei dat ik stout was cn toen ze wég was dee de juf de deur op slot en ilc kan er niet uit en ik wil geen gevangene meer ziin. dus wil 11 de lad der halen en mij laten ontsnappen, asjeblieft, «om Dick. Getrou tot iu den dood, Reginald Augustus. „Zit de zaalc zóó in elkaar?" zei ik. „Nu, een dergelijk verzoek mag ik niet ne-geeren. Wacht hier even, Ben jamin, iic lcom dadelijk hij je". -Ik vul de mijn tabakszak, zette mijn pet op en liep naar buiten, langs de rivier, met de trouwe Ben achter mij aan. Ai spoedig liepen we langs bloem perken en over mooie grasvelden, tot we tenslotte bij een bepaalden vleu gel van het huis aankwamen. Uit een van de ramen hing een kussensloop aan een touwtje. „Dat is voor mondvoorraad", leg de Ben uit. „AVo speelden dat ie ver hongerde en dan laat hij het neer eu ilc stop er uien in uit den moestuin Op dat oogenblik verscheen de krul- lgbol van den Robbedoes uit het raam, gevolgd door het. grootste deel van zij n lichaam. „O, oom Dick!" riep hij, zooge naamd fluisterend, „komt u me hel pen?" „Robbedoes!" zei ik, „hang niet zoo uit het raam. Je zult je nek nog bre ken". GeUoorzaaarn wcvl-.te de Robbedoes zich weer achteruit. „D'e ladder staat in dc stuur, oom Dick, Ben zal het u wel wiizon. AAM 11 u hein als 't u blieft lialeu?" smeekte hij op vleierigen ,toon. „Vertel me eerst eens. Robbedoes, waarom tante Liesbeth je naar bed heeft gestuurd, ben je erg ondeugend geweest?" „N-nee", antwoordde hij een beetje aarzelend, „ilc geloof niet dat ik zoo erg. ondeugend beu geweest, Ilc hel) Dorothy geschilderd als een Indiaan- sche opperhoofd, groen, met roode stippels, cn ze zag er fijn uit!" „Groen met roode .stippels!" her haalde ik. „Ja, maar Tante scheen het niet mooi te vinden." „Ilc wees dat tante Liesbeth geen oog heeft voor kleuren". „Ja, ik ben-er ook hang voor, ze heeft er ma voor naar bed gestuurd, w.eeto u". „Maar toch lijkt het me onder deze omstandigheden het boste. Robbedoes, als ie je maar uitkleedde en .ging sla pen". „O, maar iqt kail ik niet, oom Dick!"- „AA'aaroni niet, Robbedoes®' „Omdat de maan zoo mooi schijnt en alias ziet er zoo mooi uit en ilc weet zeker dat er elfen ronddansen, ioaan-elföii, en ik voel me zoo onge lukkig." „Ongelukkig, 1', ohbedoes?' „Ja, Tante Liesbeth is 1110 lieelemaal geen nachtzoen komen brengen, en nu kan ilc niet gaan slapen, oom Dick!" O, dat verandert de zaak natuur de ladder staat iijlc"» „Ja, 1 schuur" „O,, jij Robbedoes!" zei ik, terwijl ilc mij omkeerde cn Benjamin volgde „o, jii Robbedoes! Er zijn we.n.g dingen op deze we reld, die moeilijker le hanteeren zijn dan een gewone ladder, net a.'s je denkt dat alles goed gaat glijdt zoo'n cjing soin? op eens uit. en dat is voor iemand, die er nog nooit mee heeft omgegaan, vrisesoli.ik hinderlijk. Maar na eenige miadar plezierige ondervin dingen had ik «ie ladder toch einde lijk tegen liet raam aangezet, en even later klom de Robbedoes -naar bene den en ging, weer vrij ademhalcn-l, naast mij staan. Bij wijze van voorzorgsmaatregel verstopten we nu de ladder in ecu' rho- doderidröii-bos«thje vlak bij, en clat hadden we, nog maai* net gedaan, toen Benjamin een waarschuwenden kreet uitstootte en her, op een kuipen sefcte, terwijl Je Robbidin-'s en tic ens aohior een boom verstopten. En het was geen seconde te roëg; want we Hadden het a-daan er lcw- twee menschen rfu hoek van hei huis om twee nmiiseheii, die heel lang zaam. Jlopen en heel dicht ln'j elkaar. „Zeg, liet is Betty, do keukenmeid, en Pief', fluisterde de Robbedoes.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5