Korting 50 pCt. Leo Keijzers HYPODROME Pampa-zalf iM Buitenlandsch Overzicht CARR'S MQUTBR00D Stadsnieuws Studieboeken aangeboden voor alle inrichtingen van Onderwijs HOOF van gebruikte STUDIEBOEKEN IftoORlfilGO WILLEM C, 10S Kleine Houtstraat 50 Hypodrome van Europa Eerste Rias gedresseerde RIJPAARDEN vanaf Donderdag 12 Juli geopend. INGEZONDEN MED ED F ELINCEN k 60 Cts. per regel. i A-Ï-P's ilS-PUDDING qevuld met heerlijke Gelei li EEN GEWICHTIGE DAG. BIJZONDERHEDEN OVER DEN STRIJD IN HET ROERGEBIED. Veel nieuws voor dit overzicht is er thans niet. Het komt evenwel he den. Nu rs heb immers de dag, dat de Enge.ache regeering over de verhou ding tot Frankrijk verklaringen in het ■parlement zal afleggen. Do correspondent van de „Temps" te Londen geeft eeniee aanvul lende .merie- déelingen omtrent den waarsehijnlijken inhoud van Baldwin's verklaringen. Behalve een uiting van spijt, dat liet Frarasche antwoord op de Engelsclie vma.g het niet heeft mogelijk gemaakt een col lectief antwoordt op 'liet laatste Duitsohe voorstel te geven, hetgeen toch zoo wen- sclielijk wave geweest, zou het positieve gedeelte vara Baldwin's verklaringen op de vier voornaamste quacsties ongeveer als volgt zijn: lo. Een internationale bijeenkomst van deskundigen ter bepaling van het Dult- sehe betalingsvermogen zou niet in strijd zijn met het verdrag van Versailles, om dat een dergelijke commissie do Commis sie van Herstel niet zou uitschakelen, anaar haar voorlichten evenals dit door de bijeenkomst van bankiers het vorige jaar geschied is. Niettemin zal de Engelsclie regeering niet de onmiddellijke bijeenroe ping van een commissie voorstollen, hoe wel ze dit met Amerika de eenigo billijke en proclitische oplossing acht. 2o. De Emgelsehe regeeiin.g zou niet on geneigd zijra van Duitsehlaud het einde van dera passieven tegenstand te eisclien op voorwaarde, dat dit land dan in ruil een deel van zijra administratieve en eco nomische vrijheid in do bezette streken terugtoec-g om opnieuw te kunnen begin nen te produceeren en betalen 3o. Engeland zou geen bezwaar hebben het vraagstuk van Frarakrijk's veiligheid opnieuw te behandelen en men spreekt tn regeeriragskringen vara een onderling ga- xantieverdrag tusschera de West-Europee- sche mogendheden onder auspiciën van den Volkenbond. Dit heeft echter geen haast en het vraagstuk behoeft dus slechts behandeld te worden voor zoover het de oplossing- vara het schadevergoedings- vraagstule belemmert. Robert Cecil komt weldra terug uit Gemève en de regeering zou hem we- -dien te raadplegen omtrent het bezigen van deen Volkenbond hetzij om het schadevergoedingsvraagstuk op te los- 1 een, hei-zij om den vrede te garandeeren. 4o. De bijeenroep ing vara een conferen tie van verschillende mogendheden met inbegrip van Duitschland om de quaaslie^ van de internationale betalingen en de veiligheid te beliaradeleai, is van nog later zorg en Londen begrijpt heel goed, dat Frankrijk daar niet voor ls, Toch merkt mien op, dat de Emgelsehe regeering, in dien zij het initiatief daartoe zou moeten nemen, precedenten zou hebben in de Frarasche' Ruhrbezettimg op eigen 'houtje en het Frarasche afzonderlijke antwoord op de eerste Duitsohe nota van Mei. De correspondent meent verder, dat'de Engelsche regeering haar ontwerp-ant- w-oord op de Duitsohe nota van 7 Juni, die naar haar meening bruikbare denk beelden bevat en verdient bestudeerd te worden, wellicht aam de Frarasche regee ring zal voorleggen vóór de. verzending. Tra ieder geval zal Baldwin een uiteenzet ting geven vara de moeilijkheden der laat ste zes maanden en een rechtvaardiging van het initiatief, dat de Emgelsehe regee- riraig in dera meest vriendschappelijken zin aam Frankrijk zal gaan voorstellen om een hetere regeling van de geallieerde vordering op Duitschland te verzekeren. Van belang is de v-raag welke hou ding de Duitsohe regeering blijft inne men tegenover de sabotagodaden. In een bijeenkomst van den .Bund Heimattrcuer Osbpreusen" liét woord voerende, sprak de Pruisische minis ter-president Bratm o.m. ook over den afweerstrijd aan de Roer. Hij gaf daarbij uiting aan zijn afkeuring van de gewelddaden van op eigen houtje optredende personen, die steeds nieuw lijden voor de bevolking niet zich brengen. Recht en standvastigheid aldus spr., moeten Duitsehlaiids wa penen in den Roerstrijd zijn. De bezetting en haar gevolgen. Volgens eön opgave van Duitsohe zijde ligt in het Roergebied thans na zes maanden bezetting een Fransoh-Belgisch leger van 87.000 man van ale wapens, nl. 80.000 Franschen en 7000 Belg-en, in het -ouid-rb'ezette gebied liggen 97-000 Fransclien en 17.000 Belgen. Verder zijn 10.000 Franschen en 100 Belgische spoorwegmannen naar het Roergebied gezonden. Tot begin Juli verloren 92 perso nen tengevolge van de terreur der be zettingstroepen het leven en werden 75.714- personen uit hun woningen verdreven, waarvan 71.145 uitgewe zen. voor het ineerendeel staatsamb tenaren en beambten. Van 11 Jan. tot 30 Juni hebben de Franschen en Belgen in totaal 478-000 tan steenkool en 515.000 ton cokes uit het R-oergebied weggevoerd, dat is on geveer het dubbele van hetgeen Duitschland gedurende de eerste tien dagen van Januari vrijwillig leverde. Uit het Roergebied DE AANSLAG OP DE RIJNBRUG. Een Franschman en Argon" tiniër zouden dc daders zijn- Uit Elberfeld werdt gemeld, dat het thans gelukt is, twee der daders yau den aanslag op de Rijnbrug bij Duis burg te arresteeren. Het zijn een Franschman en een Argcntiniër. Ver der werd een dienstmeisje gearres teerd, dat in een café te Duisburg werkzaam is en dat de politie op de beide mannen opmerkzaam had ge maakt. Het meisie heeft intusschen haar alibi kunnen bewijzen en aantoo- nen, dat zij met de beide personen niets te maken had. Bij den Argenti- niér werd een fleseh morphine gevon den, waarmede hij voornemens was zich van het leven te berooven, iüdien hij geanesteerd werd Dit voorne men kon echter nog bijtijds worden verhinderd. De gearresteerde Fransch man moet de daad reeds bekend heb ben Bovendien hebben zich verschil lende geloofwaardige getuigen aange meld, waar waarnemingen de verden king tegen de béide gearresteerden nog versterken 1 milliard loongelden in beslag genomen. Naar uit Buer 'wordt gemeld, werd voor het filiaal van de Essener Wre- ditautstalt een auto met meer dan 1 milliard aan loongelden voor de mijn .liugo'i door de Belgen in beslag genomen. komt ieder gestel ten goede, geeft bij voortgezet gebruik verrassende resultaten RUSLAND' EN FRANKRIJK. De Sovjet-rcgcering te Peters- burg deelt mede, dat Poincaré in ant woord op bet protest van Tsjitsjerin te gen den verkoop van de schepen van Wrangcl verklaard heeft, dat Frankrijk eikent dat deze schepen het eigendom zijn van Rusland. Hij is evenwel alleen bereid de schepen uit te leveren aan de wettige Russische regeering. Daar Frankrijk crediteur is, heeft het recht Russische eigendommen in beslag te nemen. Tsjitsjerin heeft geantwoord met een herhaald-protest en verklaarde dat bet Russische vólk het vasthouden van schepen beschouwt als een offen sieve en onvriendelijke daad. Het te Napels verschijnende saty .'ieke weekblad „A. B. O." is, naar het „Giornale di Roma" meldt, we gens een karikatuur over Fransche ltoerbezetting op verzoek van den Franschen gezant te Rome door de politie geconfisceerd. Het wegvoeren van kolen uit de Thijssen-fabrieken. Op de Thijssen-fabrieken bij Miil- heim is men tharis begonnen met liet vegvaeren van kolen. Verkeersbelemmeringen. De groote v-erkeersstopzettiifg, in het Roergebied, die nu al sedert tien dagen het geheels Roergebied van het overige Duitschland afscheidt wordt nog steeds met volUe' kracht door de Franschen gehand]};? aid, Zonder uit zondering worut idee reen, die naar het bezette gebied wil. aangehouden en gedwongen om te iceeren. Een groot aantal Fransche patrouilles houdt zich in de nabijheid van de1 grens op en schieten zonder meor op hen, die trachten lange omwegen d* greus te overschrijden. De stopzetting van een groot aanbal tramlijnen in hot Roergebied is vooral bij de than? heerschend'B hitte bijzonder onaange naam, daar duizenden reizigers ge dwongen zijn groote afstanden, som? met zware vrachten, te voet af te leg gen. Desniettemin blijven de Fransclio treilen zoo goed als leeg, De plaatsvervangende regeerings- president heeft bij den bevelhebber van de Belgische bezettingstroepen iD het Roergebied, generaal Longuette, en bij den Franschen generaal Dén vigne krachtige tegen de verkeers-stop- zetting geprotesteerd. De Duitsohe gijzelaars In het bezette gebied. Reeds is gemeld dat de Franschen liet bezette gebied een aantal per sonen als gijzelaars in hechtenis lidb- ben genomen, nu do Duitschers weige ren den gearresteerden Franschman Edmond Sclluldès los te laten. De heer Soliuldès werd den 15en Mei te Mann heim door de Duitwebo politie in hech tenis genomen op bevel van den procu- reur-generaall bij het Hooggerechts hof te Leipizög. Het Journal" verneemt dat de Duitsche regeering weigert, ondanks' de bewijzen van onschuld van den heer Schutdcs, dezen in vrijheid te stellen. De door de Franschen bij wijze van represaille vastgehouden Duit schers zijn dr. Keppler, leeraar aan bén middelbare school te Dusseldorf, Sonnerfeld, bankdirecteur te Essen, Niedersbein, Justizrat iu Bochum en Weichard, leeraar aan het lyceum in Dortmund. De gevangenen zijn aan hetzelfde celregiem onderworpen als datgene wat aan Schuldes is opgelegd'. Nieuwe punten bezet. Te Frankfort hebben de Fraraschera de stations Arhoiligen, Sprendliragen en Buchschlag bezet. Da Franschen bezetten de h<^i(.opslag plaats der stad Karlsruhe en te Masou een cellulosefabriek. De mijnen Borussia te Gelsenkirchera en Amelia to Linden zijn zonder incident bezet. Groote voorradera kolen en bijp: ducteh werden in beslag; De sabotagedaden. De Oberprasident richtte tot de bevol king der Rijnprovincie een manifest, waarin hij uü naam der Tegeering de sa botagedaden ernstig afkeurt en aanspoort tot hel nalaten vara onbezonnen hande ling em* Het aftreden van Dom Sfcurzo als secretaris-generaal van de Volkspar tij heeft grootön indruk gemaakt. De parlementaire groep der Volkspartij hoeft echter bekend gemaakt, da Dom Bturzo's aftreden geen verande ring zal brengen in de oppositie der partij tegen 'het nieuwe kiesrecht wetsontwerp. Van het politieke tour- nooiveld. 11 Juli EERSTE KAMÉR.. Dienstweigering. Strijkgelden. De laatste'schemering van het par lementaire leven voor dit jaar. Deze korte vergadermgsperiode van de Eer ste Kamer. Waarin het dienstweige- nngöontwerp, het midaeustandsci diet en een neeie schare van kleinere ontwerpen zullen woruen afgedaan. Het was niet warm in de koele gau- gen van het oud-Höilandsche gebouw, waarin de Eerste Kajuer zetelt. Maar het was snilv-heet op de tribunes. En ook in de zaal: althans te oordeelen naar de gebaren van uitputting onze s.nutoren. Edoen op de eloquentia had de sterk gestegen en blijkbaar nog steeds stij gende temperatuur niet in 't minst invloed. Twee professoren de heti Steger en Anema hielden een acade mische erdevoering, academisch van liet zuiverste water. Wat wil zeggen dat zij zich wel eens verwijderden, soms in bedenkelijke mate van den 1 e- ganen grond der pj'actijk. Toch tegen het ontwerp tot het scheuken var vrijstelling van dienstplicht aan wer kelijk in het geweten bezwaarden, hadden zij geen .bezwaar, al legden zi er dan vooral Prof. Anema den na druk op, dat ook de overheid in het geweten verzekerd kan zijn, dat zij van de staatsburgers eischen m üet mede te helpen aan de verdediging van 's lancls onafhankelijkheid. Prof. Ane- weiiscifte dan ook alleen aan iver- Keiijk-hezwaarden vrijheid van, den dienstplicht te schenken, wanneer de n o o d z a-a k tot oproepen tot dienst plicht niet aanwezig was. De heer Verkouteren, die Prof. Ane ma in de sprekers-rij volgde sprak een wenach uit, die vóór hem was uitge sproken en nó. hem zou uitgesproken worden, de wensch dat van de moge lijkheden, die het ontwerp zou openen maar zeer spaarzamelijk zou gebruik gemaakt worden. Wat ook wel 'geschie den zal, want de dienstweigeringsweb teekent zeer concreet en zeer beperkt de gevallen, waarin de wet tot. gel digheid zal kunnen komen: bij diep gevoelde godsdienstige en moreele be zwaren tegen de gedachte anderen te nioeten „doodslaan". Tusschen aau- halingsteekens plaatsen we dit woord, omdat dit woord voor dienstweige raars, voor de c-chte (de heer Verkou- ibren èn de heer Van Lanschot, de laatste krijgsraadvoorzitter merkten op dat niet elke dienstweigeraar een elite dienstweigeraar was op grond van hun ervaring) hun bezwa ren kostelijk weergeeft. En uiet-gel- den zal de wet voor politieke dienst- igeraars. Prof. Anema billijkte dit natuurlijk. Doch de grond, die hij vogi deze instemming- aanvoerde is toch ook wel het overdenken waard Bij politieke dienstweigeraars toch ontbreekt elke zekerheid, dat men met een zedelijke overtuiging te doen had. En dan tóch. eerst kau men spreken van ga wetens- of vemoedsbezwaren. Gewetens- 01' gemoedsbezwaren? Un- zer lezers hebben reeds bemerkt, c!at heel van wat in den Senaat gezegd werd herhaling was van wat in ons Lagerhuis tot- aan de oppervlakte van het debattenineer rees. En over de vraag of het dienstweigeringsoutw-^rp spreken moest van gemoeds- of van gewetensbezwaren gaven enkele sena toren een recapitulatie van wat in de Tweede Kanier gezegd werd, toen een amendement-van Zadelhoff de meeningen verdeeld hipld. Dit amen dement toch wilde de redactie van de grondwet nemen, waar van gemoeds bezwaren wordt gesproken. Met dit gevolg natuurlijk, dat ook de politieke bezwaarden (ais gevolg der interpre tatie van de amendement»- voorstel lers) zouden kunnen worden vrijge steld. Gemoedsbezwaren, waarvan ook de grondwet spreekt. Niets meer aldus in de beide Kamers, ook he den mevr. Pothuis-Smit, de sociaal democraten dan de redactie van de Grondwet. Maar de leden van de rechterzijde in Tweede en in Eerste Kamer hebben als om strijd ge zegd, dat wanneer de interpretatie der sociaal-democraten van „gemoedsbe zwaren" zou zijn de interpretatie van het woord „gemoedsbezwaren" uit de Grondwet, do rechterzijde nimmer ha re stem zou hebben gegeven aan het desbetreffende, het 183ste grondwets artikel. En dat gelooven wij ook wij nuch ter oordeelend. De stemming kwam. En zonder hoofdelijke stemming word 't ontwerp aanvaard. Het ontwerp, waarvan in het Voor- loopig Verslag van de Eerste Kamer werd gezegd, dat de regeering beter deed het ontwerp in te trekken, dan dat zij een échec zou lijden door yer- werpingl Zonder hoofdelijke stemming aan vaard. De Eerste Kamer ving aan ora half vier is het hulcligingsadres van een commissie opgesteld de bespre king van. liet omwerp tot afschaffing van de strijkgelden. Morgen voortzetting en ministerieel antwoord. i Vandaag spraken de heeren de Vries en de Gijselaar van ernstige bedenkingen. Zagen in het strijdgela een goed, prijs regelend, normalisee- ïend, oud gebruik, dat wel feilen heeft doch dat bij afschaffing het kind met liet badwater zou doen uitwerpen.' De feilen alleen kunnen worden wegge nomen. Maar waarom dan het ge heels instituut? Zoo spraken de beide debatsaanvangers. INTIMUS, Zilveren regeerings- jubileum van H. M. de Koningin De verslering der Groote Merkt Gegarandeerd laatste drukken Vraagt mijn Prospectus Bockhandel P. VAN AKKEREN Zijlstraat 91, Haarlem - Telefoon 1852 Men schrijft ons Dinsdagavond kwamen in „De Kroon" de Groote Marktbew-oners in vergadering bijeen onder voorzitter schap van den heer J. Stihreud-ers (Hollandsche Handelsbank)-. Verte genwoordigd waren'het Rijk voor de Vleescshhal door den heer R. D. Baart ide la Faille en vonr de Gemeente door dén heer J. L. Bouwer, Directeur der Plantsoenen. Elr heersclite op de vergadering een opgewekt enthousiasme voor de a.s. Feestdagen en unaniem werd hst vooi nemen geuit om dezen keer de ver siering der Gr-oot-e Markt nu eens niet enkel op de Gemeente laten aanko men, doch dat ook de Groote Markt- bewon-ers zeiven met een eigen versie ring zullen uitkomen. Hoe! Hieromtrent werden verschillende, meeningen geuit. Teneinde hierin eenheid te brengen en in een vast plan te verwerken, werd een Commissie gevormd, he- staande uit "de heeren F. .1. B^ink- 1 mann. J. J. Schouten en P. J. M. van Tetering. Deze Commissie zal, in overleg mek den vertegenwoordiger der Gemeente Haarlem ten spoedigste plannen voorbereiden dezen uitwerken, kos ten 'beramen en ze tenslotte ter goed keuring voorleggen aan een spoedig weder uit te schrijven vergadering der Groote Marktbewoners. 't Riilc en de Gemeente zegden hun hartelijken steun toe. In den loop der besprekingen kwam de wonscbe'iikheid tot uiting, dat uit deze vergaderingen een definitieve Groote Marktvereeniging zal geboren worden. DE SLECHTE HAARLEMMER WEG. Men schrijft uit Halfweg aan het Hbld.. De werkzaamheden aan den Haar lemmerweg, die vooral tussohen Am sterdam en Halfweg zoo slecht is, dat er de vorige week nog een fietser door het rijden in een kuil het leven ver loor, schijnen maar niet op gang te kunnen komen. Hoewel liet werk der verdere ver breeding en verbetering al weken ge leden is uitbesteed, ziet men nog geen aanstalten zelfs maken om te begin- Vlak bii Halfweg was men met den aanleg van het voetgangerspad, dat naast het 'rijwielpad komt, aangevan gen. Maar na een honderd meter vol tooid te hebben is men ook hiermede opgehouden. Wat de reden van al deze stagnatie is. weet men niet pre cies- LOONSVERLAGING IN DEN BRANDSTQFFENHANDEL. Vrijdag a.s. zal in het gebouw „De Centrale", Spa'arne 94, een vergade ring worden gehouden van arbeiders in he brandstoffenbedrijf om een drei gende loonsverlaging in dat bedrijf te bespreken. De firma's Frans Perquin, W. H van Staveren, dé N. V. Brandstoffen- handel v.h. N. van Breemen en Co., de firma J. H. Krul Jr. en de N.V- Hoenderdos' Bvandsfcoffenharadel heb ben zich bereid verklaard, de loonen tot 1 Januari 1924 ongewijzigd te laten. R.-K. SCHOOLHOOFDEN. De Véreeniging van I-Ioofden van R.-K. Scholen in liet Bisdom' Haar lem, houdt een algemeen© vergadering op Maandag 16 Juli in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem, Smedestraat 23. Vóór de vergadering wordt te 10 uur in dé Kathedraal „St. Bavo" een H. Mis opgedragen voor de leden der vereeniging. Iu de middagvergadering zal de heer G. D. Zegers, eerste ambtenaar van het R.-K. Centraal Zielkundig Bureau te Utrecht, een voordracht houden over „Beroepskeuze"» TEGEN LOONSVERLAGING. Door de afdeelirag Haarlem van den Centralen Bond vara Transportarbeiders is aan bet personeelv.nn „De Sierkain" een cirou- laire gericht, waarin geprotesteerd wordt tegen een door de directie van „De Sier- kan" voorgenomen loonsverlaging vara bet personeel en dat personeel wordt opgewekt tot strijd. FAILLISSEMENTEN, In staat van faillissement wordeu ver ld aard: 1. M. H. W. Versteeg, huis- eu de coratieschilder, wonende te Vogelen zang, gem. Bloemendaal, Graaf Flo- rislaan 13. Curator Mr. F. M. Hagemeijer. II: K. S. Stellaart, te Zaandijk. Wilhelminastraat 26 (fa. Stellaart er Sibié). Curator Mr. M. van Toulon van der Koog. Ill: D. Sibei, te Koog aan de Zaan, Zuiderkerkstraat 3 (fa. Stellaart eu Sibie). Curator Mr. M. van Toulon van der Koog. IV: J. M. Breemer, koopman, te Overveen, Zijlweg 89a (fa. W. van Putten). Curator Mr. J. Deenik. V: L. Parlevliet, reederij en ha- riugjhaudel, Middenhavenslraat.IJmui den. Curator Mr. J. II. J. Simöns. Rechter-commissaris in deze faillis sementen is Jhr. Mr. R, de Marees van Swiuderen. KWAUTEITS SIGAREN U worctl een oüerluigd Victor-Hugo rooker indien U deze bijzonder zachte en geurige sigaar een poos hebt geprobeerd. J Telefoon 2979 Ligstoelen met prima loopers, vanaf f 3 OO, met armleuning f4 25, met armleuning en voetstuk f 5 50 Wandelstoeltjes f O 75, f0 90, f 180 -:- Gepantserde Hutkoffers f 16 50, f 17.50, f 19 50 enz. Entree 15 cent. Kinderen 10 cent Standplaats: MIDDENWEG bij het R. C. H. terrein te Schoten. Grootste en mooiste Rijden voor jong en oud. ledereen kan nu paardrijden. SPECIALE PONNY's voor de kinderen. Uitstekend Buffet Electrische verlichting Uitstekende Muziek. Aanbevelend, DE DIRECTIE- Entrée 15 cent. Kinderen 10 cent' Stoom ver vera j en Ctiem. Wassctierij Stoomt lieden Wollen Dekens vanaf tl.OO Stoomt Heden gewat teerde Dekens v.a. f i.SO Winkels Kleine Houlsir. IS 25ïjlstr.33 Tel.2778 het beste middel bij Uitslag en alle aan doeningen der huid. Geneest zelfs DAUW WORM. Verkrijgbaar bij alle goede drogisten

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7