Na de hitte de verkoeling Hier ter stede 41e Jaargang No. 12293 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 16 Juli 1923 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ADVERTËNTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.57'/s- Franco per post door Nederland f3.87'/j- Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd Ijl abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.577»; franco per post f 0.65. |S| per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 ^,T®AVE. feKcom °Rpw^krhoom Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmulden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 'rec C"r Hoofdredacteur: J.C.PEEREbÓom Beverwijk, «nz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD MAANDAG 16 JULI. Kunsthandel F. H. Smit: Tentoon stelling van werken van E. R. D. Schaap. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en *s avonds 8II uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag- en avondconcert 3.30—5.30 en 8—11 uur. Bioscoopvoorstellingen. B 1 o e m e n d a a 1:Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche scnilders. Zandvoort: Pavilion Riche Dagelijks matinee en avondconcert. DINSDAG 17 JULI. BrongebouwLedenconcert der H- O. V. S uur. Kunsthandel F. H. SmitTentoon stelling van werken van E. R. D. Schaap. Haarl. Huishoud- en Indusirie- sejiooi. Tentoonstelling werk der leer lingen 24.30 en 7—9 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling van 23 uur. door den lieer R. G. Creve- Tea-roon; Luxor Theater, Groote Houtstraat s'middags 3.30—5.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Pal ace Foyer: Middag- er Avondconcert 3.305.30 en 811 uur. N. V. Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens J. J- Beijnee. Jaarl. Alg. Verg. van Aandeelh. Tuinzaal café Brinkmann. 11.30 uur. N.V. De Clercq's Bureau voor Techn. Nieuws. A3g. Verg. van Aan deelh. ten kantore der Vennootschap te Bloemendaal, 3 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater. Groote Houtstraat; Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Zandvoort: Pavilion Riche: Dageliiks matinee en avondconcert. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. Haarlemmerliede: Ge meenteraad 7,30 uur. „Nergens ter wereld is het land méér productief „Fransche spaarzin is spreekwoor delijk „Uit, een en ander volgt, dat cp elke vijf mannen, vrouwen en kinde ren, twee een spaarbankboekje heb ben". „Gedurende de drie jaren van den wapenstilstand beliepen de bespaarde gelden en de beleggingen van het Fransche volk pl.m. 113 milliard francs „Tot de mogelijkheid van 'dit) her- rel ruimschoots hebben meegewerkt de lundlicden uit het gebied waar de oorlog woedde, die zich met onver droten ijser opnieuw aan den arbeid hebben begeven". "Wie er niecr over lezen wil, moet :t Vakblad voor Xederlandsche Spaarbanken van 30 April 1923 eens j houden, nalezen. Dat vertaalde een en ander j Onze Nedcriandsche scholen berei- uit de medcdeelingen van den Araeri- den om op emigratie niet of zeór 011- kann, I voldoende voor. CIJFERS OVER EMIGRATIE. In een onlangs gehouden rede i emigratie is meegedeeld, dat de be wolking van ons land Leder jaar toe neemt met 100 000 ft 125.000 zielen en dus in acht of tien jaar met oen mil- Hoen. Daartegenover stelde de inlei der, dat voor de droogmaking van de Zuiderzee dertig janr lang 200.000 menschen noodig zouden zijn. Die cij fers wegen dus lang niet tegen elkaar op. Wii houden vaderlandsliefde voor een deugd, maar daarom hoef je niet aan je geboorteland te blijven kleven. Wie naar !t buitenland trekt, wan neer er hier voor hem geen plaats is, unn voor zijn vaderland in den vreem de o- k heel wat goeds doen; door de Nederlandsche reputatie hoog en alle banden met het geboorteland aai: Na de ontzettende hitte van de laai dagen is het Zaterdag den laten n "ag een weinig opgefrisciit. In- liet "Westen van ons land twain 'eer voor. Een zekere terugslag er as wel Ie bemerken, nl. in den even a genanten als wei-komen vorm van een 1 windje, dat sinds tien dagen ons eerste y^rfrisscbijng bracht. Des Snippers van de Redactietafel HET EERSTE REGENBUITJE. Toen Zaterdagmiddag tegen twaalven liet eerste regenbuitje viel, liep één onzer er in, zonder hoed, zonder pa- rap] uie en genoot er van als van de grootste weldaad, die uit don hemel vallen kon. Ilij stak zijn verhit ge zicht in de hoogte, waarop de dikke, vette druppels sisten, uiteen vielen en dadelijk opdroogden. Het .was alsof iedei'e druppel een klein gaatje ge boord had in het gordijn van hitte om hem heen en de wind, clie al lang op den uitkijk stond, haastig door de ope ningen heenschoof, want het werd dadelijk frisscher in de atmosfeer. „Hè, hè!" zei hij en de menschen die hij passeerde, zuchtten ook „hè, hè" van pure verrukking en er bleef een oud heertje staan, om naar boven te kijken, zijn mond open te doen en den regen daarin te laten loopen. HET VOORLOOPERTJE VAN „DE DAG". liet aangekondigd? voorloo- pertje V2n „de Dag" is verschenen en lijkt alleen in zoover op 6en dagblad, dat het vier bladzijden groot en ge drukt is. Nieuws slaat er niet in, al leen lectuur over de totstandkoming of niet-totstandkoming van „de Dag" en grieven tegen A, B en C. Of „de Dag" nu nog voorgoed verschijnen zal of niet, hebben wij er niet uit kunnen afleiden, maar wij hebben ook niet. iederen volzin gelezen. Daar was het te warm voor 'en de lectuur niet boeiend genoeg' v oor. Het schijnt, dat de ondernemer den redacteuren kwa lijk neemt, dat zij „de Nieuwe Dag" wilden uitgeven wij hopen nu maar, dat zij hein niet euvel zullen duiden, dat hii zonder hen dezen voorlooper van „do Dag" schreef. De vollen wor den in dezen warmen zomer omge keerd: de redactie maakt plannen om ecu nieuw dagblad uit te geven en oe directeur schrijft het voorloopertje van het oude dagblad vol. De vacantiétijd begint. Mogen wij ook een poosje vacaitlie hebben van „de Dag" en „de Nieuwe Rag?" HET SPAREN IN FRANKRIJK. Als gevolg van een wetenschappelijk opgezette leugencampagne zijn er men schen, ook in ons land, die denken, dat de Franschmah een loszinnig, lui en onverschillig wezen is. De waar heid klinkt heel anders. Myron T. Der rick, de Amerikar.nsche gezant te Pa rijs heeft in liet Sa iugs Bank Jour nal over liet sparen i:i Frankrijk een en and-.-r geschreven, dat de moeite waard is om te hooien. Wij nemen er maar een paar brokstukken van vol zinnen uit over: bleek dit het duidelijkst, da thermometer .ssend' en wie oven kon irok er op uit om wat van de avondlucht builen e genieten. Hetgeen nu werkelijk, in te- tonstelling met zoovele voorgaande -avon den, de zoo lang begeerde verademing bracht na al de doorstane hitte- Zandag hield de koelte aan. Een koi: aweder maar daarna oen flinke regen- j bui bracht een welkome verfrissching. 14-jarige jongen op den Zijlweg door de warmte bevangen flauw gevallen.Op medisch advies werd hij per ziekenauto naar zijn woning ge- raeht waar hij is bijgekomen. Zaterdagmiddag werden drie Winkel- juffrouwen, werkzaam bij de firma W. en L. in de Anegang door de warmte be vangen. Zij werden per auto naar haar woning vervoerd. Een 22-jarige muzikant viel Zaterdaj liddag op den Jansweg flauw. 31e bracht hem per auto naar zijn woning. Spoordijk in brand geraakt. Bij warm, droog weer is het- brondge Zaterdagmiddag te kwartier over ze< geraakte een deel van den spoordijk bij don Verspronokweg onder de gemeente Bloemendaal over een lengte van 20 31. m brimd, vermoedelijk door vonken uit eon locomotief. De brand werd dóór spoorwegarbeiders- mot zand geblusolit. Do brandweer behoefde geen dienst te Geen concert in don Kout. "Wegens de hevige regenbuien is het ci cc-rt Zondagmiddag van do Haarlemsche Orkestvereenigrng in de Stad stent in d Hout niet doorgegaan. Door de warmte bevangen. Zaterdagmorgen werd een metselaar een werk op den Wagenweg plotsc-li onwel door de warmte. De man viel be wusteloos meder. Men bespoot hom -met oen straal van de waterleiding waarop hij weder bijkwam. Uit Hoomstede. Ter besparing van drinkwater is van gemeeutowoge aan de Loidsohevaart na bij de Sohouwljesbrug een pomp opge steld, die het benoodigde water voor de straatbesproeiing uit de I.eidscheyaart in do geineentespxoeiwagens pompt. Zaterdag morgen is men hiermede begonnen en als proef. Uit Zandvoort. Zaterdagmorgen werd op de Zandvoor:- schelaan een Zandvoortsehe slagersknecht gevonden, die door de hitle bewusteloos was geworden. Na bijgebracht te zijn, kon hij zijn weg weer vervolgen. Om 12 uur echter begon de lucht te betrokken en kwam er een geweldige re genbui, Een iecjer zocht zoo spoedig mo gelijk een schuilplaats. Tin een oogenbliik waren de koffiehuizen vol. Maar 't hield niet op met regenen. Dit maakte dat al len met de eerste de beste gelegenheid -naar huis gingen. Een geduchte schadepost voor de nering doeaiden, die in 'verband met de warmie van de laatste dagen veel hadden inge slagen en op. een drukken en voor hen goe den dag hadden gerekend. Uit Haarlemmermeer. Do arbeider v. H. aan den IJ weg alhier werd zoodanig door de groote hitte be vangen, dat hij in elkaar zakte en in he- wusteloozen toestand geraakte. Genees kundige hulp werd onmiddellijk inge roepen. Hoewel de toestand zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, was er toch Zaterdag weer eenige verandering ten goede gekomen. AAN 'T WATER, Water vloeibaar of in zijn anderen aggregalietoestand is een van de wei n.ige dingen, die een menseh niet bij voor baat korzelig maken in deze dagen. We raocltjen dan in de vorige week al smach ten naar een dronk uit het hemelsclie blauw, maar gelukkig zijn we nog geen Amsterdammers. Loopt de waterleiding niei, dat 't een lieve lust ls en fabriceert ons onvolprezen slachthuis niet ijs. ijs, ijs ad infinitum dat we tegen civielen prijs en mei weinig moeite in huis kun- krijgen J En hebben wé niet onze kostelijke hoeveelheid w.v medc aan de noodige fris schigheid helpt? Wie 's avonds buiten de stad langs 't wa ter loopt moe: tot de conclusie komsn. dat 't elders liee! wat erger is. Vertellen de Amsternamsche bladen niet in woord cn beeld van de honderden en honderden, die in drabbige plassen tnièfc veel meer dan kuilen met 'ji beetje grondwater 't voor lief nemen en zich met wat poe- lelen in water, 'dal zelf bijna de tachtig iraden haalt tevreden moeien stellen? Zie, daar mogen wij met, trots dan toch Spaarr.e en de Spanr-neoevers tegen over stellen, waar in de laatste dagc-.v »n leven en bedrijvigheid is als dit jaar "g nier voorkwam. Het begint al vroeg. Wie aan 't Zui- der Buiten spaarr.e woont,bemerkt 't at zoo :r of zes. Dan komen de roeibootjes. Van allerlei slag. De troon Demos is een roeiboot. Daar zwoegt er een aan de zware riemen van zijn p:c remagoggeltje 't moet niet alles zijn, •zoo'n gevecht in zóci'n temperatuur, voor al als de lading niet meevalt, wat sche ring en inslag is - vlak naast hc-m schiet een giek, con scull, een 'sciff a:s een snoek door 't water. Precies een vol- bloed naast con Zeeuwsch of Eriesch paard. Daartusschen liet de wherrie, óók van opschieten weet als de giek toch meer 'i idee spelevaren toegedaan is dan de eerstgenoemde roeiboot, alleen wat teerder van constructie, wat lichter van loop, wat sierlijker naar den vorm. 3Iaar dat is nog niet aiies. Weineen Daar pagaaien cr een paar hun kano' voort eii ik-maak mo sterk, dat aanstond zijn rank -vaartuigje zal duikelen 'n gezocht excuus voor een bt danr voorbeelden trokken zal een .paar tellen later de heele bemanning der ka- novloot wel naast in plaats van in haar bootjes zitten. Gezwegen nu nog van sloepen, dinghies, lie maar 'ji klein beetje wind noodig hebben, roeïbooten met buitenboordmolc onaangenaam lawaaierige dingen. En 'cn slotte de motorhooten. Waar je al standen in hebt. Teere. ranke bootjes, die legen 40, 45 KM. per uur niet opzien i puffende, tjoekende boeten, die een iff niet kunnen bijhouden. 3iaar al de schippers en al de pas Iers, om 't even of ze in mooi of leelijfc. eigen of gehuurd spul zitten, -amuseeren zich. Geen grooter weelde dan de. weel de te water. „Ik ken flints heerlijkers dan drijven I" aei Amalia uit „de Familie Sta stok." Ja, zoo is hot. Drijven, af en toe met een klein stootje aan de riemen op 't 't Spaarne, met zijn wondermooie om- lauwen avond van een snik hc-eten dag, Spaarne, met zijn wondermooie om- in;, wonder Hollandscli mooi.... maar laat ik niet sentimentcel worden. Dat komt van dien harmonicaspeler, die hier Zuider Buitenspasrne af- en toe con certen komt geven. Gratis voor niemen dal. En als hij zijn vriend den violist bij cacli heeft wordt 't een formeel repertoire, waarop de Troubadour en zelfs gewijde muziek niet ontbroken. En als ze even uitrusten, dan reikt een vriendelijke hand der villa's hun een kleine verheu ging, wat natuurlijk de laktste Step o£ Trot als contra-prestatie vordert. Maar als mén.nu, geen boot kan be- lachtigcn efi 't water toch zoo lokt met dezo warmte.'... ny, dit wordt gevaarlijk lerrein. Dan wil 't wel eens gebeuren, Jat inen een eind 't Spaarne af wandelt of fietst, de klceren aan den kant werpt een oogenblik later in do luchtige kleedij van zwemcostuum of zwembroek- zooals dat me; een verheven uitdruk king heel den plomp inspringt. Inderdaad, dat gebeurt wel eens. Of ever: dat gebeurt nogal vaak. Om 't hee- lemaal juist te zeggen: Dat gebeurt in de laatste dagen buitengewoon heel erg veel. Gij merkt wei, dat ik 't zoo erg niet vind. it is 't gevaarlijke van 't terrein. Want mag niet. Dat is de schuld der zwem- Jvs zelf. In vroeger jaren toen, 't ook il eens 'heet -was werd er ook ge zwommen. Met consent van 't gezag, 'aar de vrijheid werd bandeloosheid, aè tgel-atenheid ongepastheid, en 't verbod n te zwemmen volgde met af en toe m proces-vérbaal als consequentie. Nu wordt er weer braaf gezwommen en veel wordt er niet bekeurd. Da politie is neusehclijk. Bcgrrn: en zie: door de vin- Als de baders 't nu maar niet al te bont naken! Da: wordt hier niet voor niets gezegd. Want af en lee gebeurt het toch, da: de ontkleedpartijen vlak in de buurt i togen plaats hebben. Dat wqet niet. En sommigen zwemmen in den al lereenvoudigsten tooi. Dat moet ook niet. En enkelen bemoeien zich met de voor bijgangers en «liet inet het water. Dat moet theeJernaal niet. De felste agent, de Imrsóbte brigadier gunt in dezen tijd den bader -zijn bad. Maar de bader zorge d-au zelf, dat do pojitie met.vertrouwen een oogje kan sluiten. En len slotte: Vooral des middags ba den meest op stille plekken in 't Zui der Buitenspaarne onder Ha'arleininerhe de troepen jongens van 6—12 jaar. Zoo men. er den kinderen al geen verwijt van kan inteken, ouders, die dit gevaarlijke ilje toesi; meentewege toch beslaat bchooidi terwijl zwemgelegenheid •standiger te zijn. Uit het Binnenland Een wolkbreuk. Uil Delft wordt aan de Courant gemeld: Zondagmiddag woedde boven deze stad een onweersbui, gepaard gaande met, een wolkbreuk zoo hevig, dat in korten lijd verschillende straten cn pleinen geheel blank kwamen te,slaan. Slachtoffers van do hitte. De 73-jarige D. te Htllegersbcrg van de warmte in elkaar gezakt spoedig daarna overleden. Per bran card is hij naar zijn woning vervoerd. Bij den landbouwer W. aan de; Rotterdamschcn wég te Delft zijn twee Brabantsche maaiers door de hitte be. Te Beusichem bij Tiel is Vrijdag oen schooljongen na het drinken van slootwater en tengevolge van de hitte overleden. Te Rolde (Dr.) is Vrijdag de 24- jnrige dóchter van uiej. de weduwe W! aan de hitte bezweken. Te Oppenhuizen (Fr.) is Vrijdag de 40-jarige. arbeider P. B. op het land aan-de hitte bezweken. De 23-jarige boerenknecht H. S., le Nieuweroord (Dr.) is in het hooi land door de warmte doodgebleven. Te T wij zei is do 30-jarige onge huwde veehouder D. B. aan de hitte T.rteden, Te Winterswijk is de arbeider KI. L. tengevolge van een zonnesteek over leden. De hooier B„ te Makkinga, is door de hitte bezweken. Oppenhuizen is een hooier uil de gemeente Sipallingerland door de 'litte overleden. Te^Bo.vencarspel (bij Enkhuizen) 3 de 27-jarige landbouwer J. de Haas door de hitte bevangen en' overleden. Vrijdag is de voerman J. H. G., te Apeldoorn, die aan het hooien was ge weest, op weg naar huis ineengezakt. Naar het ziekenhuis vervoerd, bleek hij bij aankomst aldaar reeds te zijn over deden. Te Helder is een 72-jarig werk man; die zich op het land te slapen had gelegd in dc zon. door een zonnesteek getroffen en aan de gevolgen overleden. Te Hulst is een 42-jarige land- arbeidster. op den akker door de warm ie bevangen cn overleden. Vrijdag is de arbeider J. Koeman, te Berkhout, door een zonnesteek ge troffen. De man is overleden. De landbouwer C. v. D., te Ro zenburg, is door dc hitte bevangen per auto naar Rotterdam vervoerd, cn daar bij aankomst overleden. Te Cuiemborg is de ruim 71-ja- :ge J. C. J. door de hitte bevangen en kort daarna overleden. Te Geldermalsen is Vrijdag de 21- jsrige zoon van P. dc G. door d-e hitte ongesteld geworden, cri spoedig daar- a aan de gevolgen overleden. Te Mastenbroek zijn de landbou- ers G. S. en G. A. v. G. door de 'hitte szweken. Te Sommclsdijk is Vrijdag de on geveer 40-jarige W. C. VI., door de warmte bevangen en overleden. Te Zoeterwoude isten gevolge van de hitte dc landbóuwersknecht W. d. P. toen hij van zijn werk terugkeer de, plotseling in elkaar gezakt en over leden. Te Hoogland is in den Eempolder de arbeider J. v. V. bij het hooien onwei geworden en overleed onder het naar huis brengen. Te Amersfoort is een werkman der gemeentelijke waterleiding door de hitte onwel geworden tijdens zijn wetk en kort daarna, -overleden.- Bet zesjarig zoontje van D. B„ te Heicop is door de hitte bevangen en aan de gevolgen overleden. l'enuevciee van de hitte zijn :'a- tirdr.o r.e Aif.Fififdaiii twee personen op den openbaron weg bezweken. Dé 03-jarige weduwe S. T. is in hear woning aan de Anna Pauwlona- straat te Rotterdam dood getonden. Men vermoedt, dat zii têngevcflge van de hitte is bezweken. Te Hoog Maden zijn Zaterdag de landarbeiders G. V. en P. v. d- S. ten gevolge van de hitte bezweken. Eerst genoemde laat een vrouw met C kin deren. de ander een vrouw met 7 kin deren achter. Te Meerhoeve fUtv.), moesten er hooier?, en maaiers het land ver laten drie hunner ziin ernstig onge steld één, de öO-jarigo V., is overle den. W. Vos, van Huizen, die in het hooiveld tusschen Muiden en Muider- berg aan den arbeid was. is daar door een zonnesteek getroffen en overle den. Zaterdagavond is in het O.iJelïe- denlvuis te Veenendaal T. 3V. door de warmte bevangen en overleden. Te Gietel.-i 19 Vrijdagnacht een 1 li'2-jarig kind in bed door de warmte bezweken. Donderdag is de knecht van den ler Pijnappel uil Ivlarshbeek op zijn terugreis van Zutphen door de warm te bezweken. Men vond hem dood op den wagen liggen toen hii in Klaren beek aankwam. De beer S. te Wijhe is Zaterdag morgen dood voor zijn'bed o-evonden. Hij is vermoedelijk tengevolge van de wa rm le o verled en Zaterdagmiddag zijn in Den Haag twee personen, een 38-jarige stuca- door en de 40-jarige J-. door dt warmte bevangen en na korten tijd overleden. Bij het baden verdronken. De 21-jarige J. Schniermonuy uit de Karverstraai te Rotterdam is Za terdagavond bij het zwemmen in den Boezem verdronken. De Geneeskun dige Dienst heelt nog gedurende een half uur gepoogd de levensgeesten weer op te wekken, doch tevergeefs. Het Tik is naar Crooswijk overge bracht-. De 22-jarigo fabrieksarbeider I- H. te Zwaagwesteindo is bij het ba den verdronken. Zaterdagmiddag omstreeks half 7 is in de Amstelkade te Amsterdam een zwemmer verdronken. Te Wilp, onder de gemeente Voorst, is 00 19-jarige boerenknecht A. H. in een buitendijksche kolk verdronken bij liet zwemmen. Hij is in waterplanten verward geraakt. Nabii Cvflemfcorg is Vrijdagmid dag in de Lek eou Duikche padvinder bij het zwemmen- verdronken. Zaterdagavond is te Utrecht in de Keullscho vaart oen jongeman bij heb zwemmen verdronken. Zaterdag is uil de' Singelgracht te Deventer opgehaald hetr lijk van den 73-jarigen Hullemon, die even te voren te water was geraakt. Te Rijsoort! is W. H., vader van vier kinderen, bij het zwemmen in een diepen put verdronken. Vrijdagavond is de 22-jarige kan toorbediende J. van B. te Slikkerveer bij het zwemmen verdronken. Te Zennewijuen. bij Ticl, i9 ui't de Waai opgehaald het lijk van den 26-jarigen K. uit Nijmegen, aldaar bij het zwemmen verdronken. Te Neeritter is de landbouwer J. bij het baden in de Beek verdronken. Uit het Buitenland Hevige onweders in Engeland. Uit Londen wordt ons gemeld Zaterdag heeft 111 Midland een hevig onweder gewoed, gepaard gaande met vreeselïjke regens en overstroomingen. In Birmingham werd een brug wegge slagen. In het district Buiton-on- ITent werden huizen verwoest. De be woners moesten door middel van lij nen gered worden. Politieagenten zwommen van huis tot huis. In Bir mingham hadden sensationcele red- dingsgevallen plaats. Moeders wierpen kinderen uit, het raam in do ar men der politieagenten. Uit het Engelsche Hoogerhuis. Aan het einde der jongste nachtzit- ig van liet Engelsche parlement =.6 het noodweer zoo hevig, dat ver schillende afgevaardigden zicli door ,;ebrek aan vervoermiddelen gedwon gen zagen, in het par'-oment 1c over nachten. Lord Curfcon gaf, hei goede voor beeld. trok ziin jasje uit en maakte liet zich gemakkelijk in een paar club fauteuils. Al spoedig waven de bibliotheken en rookkamers getransformeerd in slaapzalen,, waar tot 's ochtends 7 uur in koor gesnurkt werd. Een bisschop sliep in het Hoogerhuis. Stadsnieuws BETEUCELINC VAN DEN TEELT DER DARWINTULPEN. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembollencultuur: Naar wij vernemen zal op Woens dag 18 Juli a.s. om 8 uur 's avonds in „de Nachtegaal" te Lisse, een ver gadering plaats vinden van een aan tal kweekers van 'Darwin-, Broeder en Late Tulpen, waar zal besproken worclen welke maatregelen dienen te worden getroffen om te voorkomen, dat door de snelle en gemakkelijke vermeerdering van de D'arwintulpen en andere late Tulpen, gevaar ont staat voor te snellen aanwas van den voorraad van dit artikel. Zooals het thans gaat, zoo deelde men ons mede, gaat het niet goed. Verschillen de kweekers zijn reeds zoo verstan dig de kleinste bollen, uit de onder einden der partijen geraapt, weg te werpen en te vernietigen. Velen daar entegen, evenmin geneigd ze op te planten, verkoopen deze kleine bollen an de gewone hand cissoorten en stel len zoo anderen in slaat een parti] ervan te vormen. Deze bollen komen, alle te eenen of anderen tijd weer als leverbaar aan de markt en worden gevoegd bij den reeds bestaanden1 roorraad, die, zoo meent men, toen reeds sneller toeneemt, dan de bui- tenlandsche afzet van het artikel. Zij die hierin een gevaar zien, dat frou- wens ook ons niet denkbeeldig lij la, hebben thans het plan gevormd, om .manlijk te trachten door een on derlinge overeenkomst of iets derge lijks, den handel in en den uitplant de soorten, waarbij het gevaar het grootst- schijnt, ie beteugelen. H. O. V. Men schrijft ons: Het ledenconcert op Dinsdag 17 Ju li, te geven in den tuin van het Bron- gebouw, 'belooft veel. Het programma is geheel samengesteld uit werken van Johann cn Josel Strauss, de ope- retten- en Walzer-componisten bij uitnemendheid. Voor zwaren kost is het nu niet de tijd, vandaar dat Gerharz goed doet ons eens te laten genieten van deze soort muziek, die in alle opzichten ten volle onze aan dacht verdient en het aanhooren, ge zien de vertolking die onze kundige dirigent er van geeft, dubbel waard is. „Gesehichten aus dein Wiener Wald", ,,1'Tühlingsluft", „An der schonen blauen Donuu" zullen zich wonderwel aanpassen aan de rustige avondstilte en de bezoekers zullen zich kunnen verlustigen in 'de nog niet overtroffen scheppingen van deze Weensche componisten. Den leden der H. O. V. en ook den niet-leden, welke tegen betaling van 1.toegang hebben, wacht dus een hoogst aangename ontspanning. EEN ONCEWENSCHT BAD. Zaterdagmiddag reed een heer op de fiets op het smalle pad langs de Iloutvaarl, toen hij plotseling met fiets en al in het water tuimelde. Hij met de fiets aan de hand weer uit het water te komen, maar zag er ontoonbaar uit. KULP BIJ ONGELUKKEN. Naar aanleiding van het stuk „Hulp bij Ongelukken" verzoekt de heer A. J. Meyérink ons het volgende mede te deel en: Bij alle water- en ijsoiigevallen, in het algemeen bij verdrinkingsonge vallen, moet niet eerst 2385 worden opgebeld, maar wordt door de politie n publiek aan den telefoonbeamb te opgegeven het woord: „RED DINGSBRIGADE" met vermelding plaats en aard van het ongeval, ma van het bureau uit de zwem mers worden gewaarschuwd. RIJWIELDIEFSTAL Zaterdagavond werd een rijwiel, dat onbeheerd stond in een portiek van een Winkel in de Groote Hout straat, ontvreemd. VERDUISTERING? Een IJsco-venter wordt verdacht oen bedrag van f 64,20 verduisterd té .hebben, dat hij moest afdragen. De zaak is in onderzoek. AANRIJDING. Zaterdagochtend had op den hoek van den Sclioterweg en de Paul Kru- gerstruat een aanrijding plaats tus schen de tram en een vrachtauto. De bestuurders van beide voertuigen had den elkaar niet liooren of zien aan komen. De lantaarns en het voorbalcon van de tram werden beschadigd. Per soonlijke ongelukken kwamen nieb oor. VERGADERINGEN TRAMWEG PERSONEEL. Op de zeer druk bc-zoclite vergade ringen, belegd'door de organisatie^ St. Raphael is met algemeene stem- men onderstaande mor,ie aaugenomen. Ook op de vergadering van den P. C. is deze motie aangenomen. Gehoord het verslag van de bespre ngen, gehouden tusschen de direc- s der E.S.M., N.Z.H.T.M. en M.E.T. de hoofdbesturen op 11 Juli 1923 inzake de aangekondigde loonsverla ging, gezien heb behaalde resultaat als medegedeeld) gezien de omstan digheden 111 het bedrijf en den alge- meenen toestand, besluit de vergadering: zich bij de tijdens de besprekingen gewijzigde regeling neer te leggen, spreekt de wensch uit, dat verdere verslechteringen ook 11a 1 Januari 1924 achterwege zullen blijven en spreekt het volle vertrouwen uit in de leiding dei' hoofdbesturen. ONGEVAL. Zondagmiddag had mej. F. in de Kleine Houtstraat liet ongeluk hij fiet, uitwijken voor een hond van haar fiets te vallen. Ze kwém met het!) hoofd op liet stuur terecht en bezeer de zich aan den voet. Zij werd b'j den, in die straat aanwezigen Eerste Hulp post binnengedragen, waar direct hulp werd verleend. Daarna werd zij per auto naar haar woning op het Wilsonsplein vervoerd. WEINIG AARDBEIEN, De ardbeienoogst valt bitter togen, zoowel in qualiteït als in quantiteit- Vele tuinders ontvangen niet eens, wat zij aan landhuur verschuldigd zijn, om dus van arbeidsloon, vervoer en veilingskosten nog niet eens te spreken, 't Is wel treurig. ORGELBESPELING Groote- of St.-Bavolcerk fce Haar lem, op Dinsdag 17 Juli 1923, des na middags van 2—3 uur door den heer R. G-_ Crevecoeur. Programma 1. Preludium (Ciaconna) an Fuga, Petri. 2. Canzone d-moll. .T. S. Bach. 3. Sonate No. 2. (c-moll), F. Men- delsiohn-Bartholdy. Grave-Adagio. Allegro maestoso e vivace. Fuga Allegro moderato. 4. Prière. F. BorowskL 5. Alleluia, Th, Dubois*

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1