HAARLEM'S DAGBLAD Wat de Raad doet in Schoten Buitenlandsch Overzicht Binnenland F e is i IS t 21 ROBBEDOES MAANDAG 16 JULI 1923 TWEEDE BLAD Da deftige Rijksstraatweg. Warwinkel. Zijwegen. Aanhoudcr's suocos. Grootestadsallurcs en nodorpsmanleron. Toen Donderdag de raadszitting was geloopen heb ik «en der ledeneens praaid. Ik zul iu zeggen waarom. Er wordt wel eens gezegd: als die leden van den raad van Schoten eens Haarlcmsclio raads leden worden, hoe moet het dan gaan met de lengte der vergaderingen? Agenda's met 15—20 onderwerpen duren wen lang als wanneer er 6 of 8 opstaan. Alle onderwerpen worden bijna zonder uitzondering lang en breed besproken, ieder agendapunt is haast aanleiding tot een politiek debatje. Op die wijze wordt vaak om do zaken zelf heen gepraat, er ontslaat verwarring, waaruit blijkbaar niemand don weg voor een degelijk be sluit weet to vinden. Zoo worden de za- kon uitgesteld van de eene vergadering naar de andere, in die vergadering weet imen het nog niet en weer volgt uitstel of soms een beslissing die niet te contro- leeron of te overzien, soms zelfs onbillijk is. Zoo met de beslissingen over afwijking van de bouwverordening. I-Iet spreeki van zelf, dat B. en \Y. de bouwverordening handhaven. Zij zijn dat verplicht tegen over den Raad, die de verordening vast stelde, al was het dan dat afwijkingen mogelijk zijn. De :vd heeft niet altijd zoo goed als B. en 'V. de gelegenheid om de stukken te besiudeeron, dient -.ich dus een beetje op B. en W. te kunnen verla ten Nog moeilijker wordt het enwel, wanneer B. en W. zich van hot reven van advies onthouden. Mer. kan advies geven, dat geer advies in werkelijkheid mag hecton. Bij "oor beeld afwijking gevraagd van art voorgesteld wordt niet toe le staan. Maar inen kaïn er ook nog bij vermelden, waar om niet. Het bouwen van eeu huis wordt afgeraden orndnt de gemeenle-archilect of hoe de functionaris ook mag helen, den gevel niet mooi vindt. Is da; billijk? Soms wel, soms niet, maar wanneer wel ea wanneer niet, ie moeilijk uit rt maken. Be moeilijkheid vit in Schoter hierin, dat alleen advies gegeven wordt door de genen, dio verplicht zijn de bouwveror dening strak cn stijf te handhaven. In andere gemeenten is voor die zaken een commissie aangewezen, die beoordeelt of de gevraagde afwijkingen door den beugel kunnen. Een gemeente-ambtenaar geeft advies in verband met de verorde ning, B. en W. sturen de zaak naar de oommissio (b.v. die van bijstand in het beheer van openbare werken), welke com missie zoo mogelijk een paar deskundigen onder haar leden moet tellen. Het het adviei van de commissie komt dat van den ambtenaar en van B. en W. in den raad en deze kan'beslissen over een on derwerp dat goed toegelicht is. Er is een behoorlijke voorlichting en het gebeurt zelden, men zie dat in grootere gemeen ten, dat de raad uitgebreide boomen op zet over zulke zaken, óf dat er verwarring m de discussie ontstaat waaruit niemand den weg weet te vinden. Het hoeft dan ook tniet te gebeuren dat aanvragers langs B. en \V. heen naar de raadsleden gaan mei vragen en voorstel len om op die marnier te bereiken wat zij nieenen dat billijk is. Zoo het is met 'ar eon is 't met 't ander. Aan de beschouwingen over de financiën was geen touw vast te lonoopen. De eene wethouder zegt: 't gaat goed, de ander is van tegenovergestelde meening, en de burgemeester die de afdeeling financiën voor zich beeft zegt niets. Nu is mijn bedoeling niet te becriti- seeren wat «ij zeggen of niet zeggen, maa- het is m.i. verkeerd da', de raad niet kan oordeekii omdat er geen behoorlijk gedo cumenteerde voorlichting bestaat. Men kan van meening verschillen over fi cieel boheor, maar als inon de beschik king heoft over alle cijfers die er te ge il zijn, kan er geen verschil zijn 'U rijkdom van de gemeente. En zoo komt het, aldus eindigde het adslid dat ik sprak, dat de Schoterraad d,en naam heeft vaai een beetje te geuren, terwijl do schuld ligt bij B. cn VV. die dai de hand werken. Aan dan Rijksstraatweg mogen geen winkels gebouwd worden, op do hoeken ar. de zijstraten wel. Mij goed, maar liet zoo vaak er over praten. Een regel, mits een goede, dan weten de bewoners den weg meteen dat zij even den hoek moeten om zeep, suiker, bollen of ve terband te halen. Nog vermeld moet worden een staaltje an vasthoudendheid van den lieer Box, ie iniv menige vergaderingen bereikte, dat e invordering van de rioolbelasting in de toekomst door den ontvanger zal geschic- don inplaals van door openbare werken Over de verhooging van het belasi.iiigper- ige hoef ik niets te schrijven.' De raad had hot praten erover ook wol kunnen la- len. Het mng treurig zijn dat de inwc^iers van Schoten do hoogste belasting betalen in deze omgeving, de raad had zich te schikken naar Gedeputeerden. Die wel eens haast mogen maken met de uitbrei ding san Haarlem: de nood dringt zee in Schoten. Het moge waar zijn dar Sc'no moot wordt door do uitbreiding li> enzantal, Schoten zelf plukt er tot n weinig profijt van. De belasting mangel wordt al weer een beetje aange dmaid. Tot hoelang Over wat ik straks zeide nog dit: hoe >r hoe liever een paar- van de Sohoter raadslieden in den Haavlemschen raad, zij zullen zich best op hun plaats voelen heusch' geen- langpraterszijn, het zal t behoeven omdat in Haarlc-m de pa- piereu in den regel wel in orde zijn. m zeven uur werd ons de rondvraag de mededeelingen cadeau gegeven, de raadsleden kregen er de belastingzaken nog bij. Op rekening van de' warmte bel) ik de heete discussies gesteld. EÉN NADERE TOELICHTING VAN HET ENCELSCHE STANDPUNT. EEN REPLIEK VAN POINCARé. KAPITEIN EHR HARDT ONTVLUCHT. Hel geschil tusschon Ense- land en Frankrijk •houdt nog steeds de gemoederen .«bezig.' De wereldpolitiek wordt er zelfs geheel docr bcheerscht. Alles hangt af van de vraag of beide regeeringen nog vriend schappelijk bij elkaar zullen komen. De verschillen zijn vrij ernstig. In het hoofdartikel zegt de „Times" ever ,de Engelsche regeermgsverklaring inzake de Herstelkwestie o.a, het vol- gendo „De verklaring geeft juitdrukking aan onze oprechte vriendschap voor Frankrijk en aan ons verlangen om zoo nauw mogelijk met haar samen te werken, doch tegelijkertijd aan ons formeel breken met haar Jüocrpolitiek. Niets is er in onze ^rklaring, dat als pio-Duitsch kan worden beschouwd. In de verklaring komt geen enkel gezegde voor dat duidt op een afwijking der Britsche politiek van de beginselen van het verdrag van Versailles. Groot-Brit- tanuië is vrij zijn eigen middelen voor te stellen, waarvan het denkt dat zij tot een algemeene regeling zullen lei den, een regeling, die de vredesconfe rentie tiachttc te bereiken door voor zieningen te treffen voor het voortbe staan der gemeenschappelijke actie van dc geallieerden, en voor de na koming door Duitschland van zijn ver plichtingen. De actie van Groot-Brittannic gaat niet buiten de grenzen van het ver drag van Versailles. Het bedoelt niet anders, dan de besprekingen over het betahngsaanbod dat Duitschland heeft gedaan, te bevorderen. Het is een po ging, om door samenwerking van alle geallieerden nieuwe voorstellen van Duitschland te verkrijgen voor een fi- nancieele regeling, welke niet alleen tfcn doel heeft, de zwaar belaste begrootin- geu van alle geallieerde landen te ver lichten, doch tevens het algeheel her stel van Europa te bevorderen. Engeland steunt zijn rcgcering bij het voeren van een omlijnde actie en hoopt, dat zijn gevoelens van vriend schap in zooverre worden beantwoord, da» Frankrijk zich daardoor in slaat zal zien gesteld, ons standpunt zoo vrij eD eerlijk mogelijk in overweging te ne men. Een ander Engelsch blad, de „Man chester Guardian", schrijft „De regeering stelt zich er mede te vreden stap voor stap verder te gaan. Voor- het oogenblik heeft het slechts het verlangen, alle geallieerden zoo veel doenlijk met zich mede- te doen gaan. Zij neemt ook niet aan, dat haar politiek onverpenigh'aar is met die van Frankrijk. Tusschea de doeleinden, waarvoor Frankrijk is opgekomen en die van Engeland, behoeft geen tegen strijdigheid te bestaan. Wel bestaat er een groot verschil in de methode. Doch w:j zullen Frankrijk zoo duidelijk mo gelijk doen weten, dat onze politiek 'niet' tegen Frankrijk gericht Is en dat wij niet vijandig doch vriendschappelijk! gestemd zijn tegenover dit land en dat wij, hoezeer w« ons ook gerechtigd ge voelen onzen eigen weg te gaan, dit toch niet dan noode do-n en geenszins uit onwil tegenover Frankrijk. Wij zul len tenminste in staat zijn te voorko men, dat onze eigen motieven verkeerd worden uitgelegd cn den weg vrij te laten voor een toekomstige overeen komst." Polncaré heoft gerepliceerd op Baldwin's reite. De Frdnsche minister-president Poin- card heeft te Senlis een oorlogsgjedenk- tceken onthuld. Bij dcze_ gelegenheid1 heeft de premier een politieke redevoe ring gehouden.- Hij begon met te wijzen op de betrek kingen tusschen Frankrijk en zijn ge allieerden en de bestaande meeniags- verschillen inzake de schadeloosstelling en verklaarde dan verder „Frankrijk heeft geen territoriale voordeelen verworven door zijn zege praal, uitgezonderd de herwinst van de beide vroc-ger verloren provincies. De inkt, waarmede het verdrag van Versailles werd enderteekend, was nau welijks droog, toen men aangezet doot Duitschland, overal hetzelfde liedje be gon te zingen waarvan het refrein was, „oorlogszuchtig Frankrijk, militaristisch Fi ankrijk, imperialistisch Frankrijk". Maar hoe luidruchtig deze agitatie ook werd gevoerd, toch werd zij over- stemd_door de waarheid. „Wij be.gee- ren geen duim breed vreemden grond", riep Poincaré uit. „Wij" verlangen alleen vervolgde spreker dat een ver drag. - geteekend door 28 naties, n;et reeds zal worden beschouwd als een fossiel van vóór dea zondvloed, dat slcchis voor een oudheidkundig mu seum eenige waarde zou bezitten." „Concessies!'- - riep 1'olOCMè uit. So dert den vrede heeft Frankrijk niet op gehoudn, concessies te doen. Het 13 een beleediging, ons voor te stellen als zelf zuchtig, uitsluitend denkond aan onze ei gen belangen en onverschillig voor de welvaart van Enropa. Frankrijk' heeft niets van zijn ingeboren edelmoedigheid verloren of van zijn oud geloof in idealen en zijn belangoloozo liefde voor dc menscbhcïd. Ea.it men ons veroorloven, dat wij ons verstand en onze helderheid van inzicht behouden. Frankrijk wee: heel gred. dat bij de thgevrikkeldlteïd van iet moderne leven geen enkele natie ge heel ge-isoleerd kan zijn van de andere, dst er tusschen de volken verscheidene handen van economische afhankelijkheid zijn en dat niet «en deel van het lichaam v3:s Europa rot kan zijn zonder he: overige gedeelte met. bederf te bedrei gen. Ik voeg hier ter verduidelijking bij, dnt Frankrijk niet- verlangt, Duitschland te zien ondergaan, da de eerste plaatB omdat Frankrijk als crediteur niot wonËoht, dat zijn schuldenaar hiet_ in staat zal zijn te betalen, zelfs wanneer het een schuldenaar is zooals Duitschland, dnt zich snel kan herstellen, en in de tweede plaats omdat het niet met den Fran schim aard strookt een verslagen vijand nog te. kwellen. Maar waarom zeggen wij, dat wij aan het einde van concessie- doen zijn gekomen? Omdat wij tot dusver voor deze concessies hebben moeten be talen. Wat liet herstel van de oorlogsschade aangaat, werden wij niet beter behandeld. Wanneer alle geallieerden krachtig te zomen warén opgetreden, dan zou Duitsohlands onwilligheid stellig zijn ge- broken. Maar Duilsehland speculeerde op mee.tiingsverscliillen. welke het zelf aar. wakkerde. Het voelde' zich aangemoedigd in zijn houding «ai het oogenblik kw. waarop wij genoodzaakt waren, kracht dadig op te treden 011 panden te Het is niet onze schuld, dat daar uit nadeelige gevolgen zijn voortge vloeid. Wanneer de andere geallieer den met ons waren opgetreden, dan zou Duitschland van stonde aan heb ben toegegeven, maar wij moesten, al leen handelen met de positieve hulp an België en de gedeeltelijke samen werking van Italië en in plaats van dat Duitschland de exploitatie der panden gewillig toeliet, organiseerde liet verzet en dwong ons tot verscher ping van onzen druk. Zijn wij dan verantwoordelijk voor de daarop ge volgde troebelen? Moet niet degene, dio"liet vredesverdrag schendt eerder dan zij, die de uitvoering van liet verdrag eischen, ter verantwoording worden geroepen? Wat zou er ge beurd zijn, wanneer wij jnet de ar men over elkaar waren blijven staan? Is er iemand die denkt, dat onze zw ak ke positie het wonder zou hebben be werkt, de Duitsche regeering verstan dig te manen, te bewegen haai- finan ciën in orde te brengen, haar betaal middel te stabiliseeren en een einde te maken aan de oorzaken van de econo mische ontwrichting van Cenkaal- Eui'opa? In' dezen droom hebben do geallieerden drie jaar lang geleefd, maar het, ging van kwaad, tot erger. Indien wij thans niet in het Itoedge- bied waren geweest, dan zou Duitsch land even goed zijn uitgegleden naar den afgrond, dien het zichzelf heeft gegraven. Maar wij zouden met lee- ge handen hebben gestaan, terwijl ij thans panden bezitten en in een positie vèrkeereü, 'daf wij 'deze pah- den niet behoeven los te laten. Ons besluit is ingegeven door de vi tale belangen van Frankrijk. Het kan derhalve geen ergernis zijn voc»r onze geallieerden, die toch ook willen, I'dat Frankrijk blijft leven, en wier eigen belangen van een liooger stand punt beschouwd niet van onze belan gen te scheiden zijn. Ik geloof te kun nen zeggen, steeds een trouwe aan hanger van de Fransch-Britsche al- liuntïe te zijn geweest en meer dan dat. Vóór den oorlog, toen er in Frankrijk personen waren, die min of meer openlijk streefden naar toenade ring tot Duitschland op gevaar of, dat zulks zou leiden tot een officieele ,bevest.iging vaü hel verdrag vau Frankfort en het definitieve opgever, vau Elzas-Lotharingen, toen behoorde ik tot degenen, die daartegen opkwa men en aandrongen op een nauwere aaneensluiting tusschen de twee groo- tc vrije naties van West-Europal Het was in 1912 op mijn verzoek, dat in een kabinetraad, door mij voorgeze ten, werd besloten tot de briefwisse ling tusschen Paul Cambon (den vroe leren Franschen gezant te Londen) 11 Grey (den voormaligen Britschen minister van BuitenlandsChe Zaken), aardoor de Entente nauwer werd aangehaald en de weg werd gebaand voor de Fransch-Britsche alliantiie. Niemand zou het meer betreuren dun ik, wanneer ook maar tijdelijk een lichte schaduw op die vriendschap werd geworpen. Maar ik was steeds van oordeel, dat die vriendschap aan beide volken een onafhankelijke opi nie liet en doelde op verzoening van hun belangen, niet om hei eene volk aan het andere ongeschikt te maken, maar veeleer beoogende den besten steun te zoeken iu een aanhoudende poging elkaar te verstaan. Toenadering. Volgens Engelsche berichten, zou Frankrijk onder zukere voorwaarden bereid zijn, zich bij het Engelsche antwoord aan Duitschland aan te «lui ten. Een der eerste condities is de herroeping door Berlijn van de iu- ructies aan de Duitsche beambten inzake den passieven tegenstand in het Roergebied. Gehoopt wordt op dc medewerking der Ver, Staten tot op lossing van de kwestie tusschen do ge allieerden en Duitschland. Verspreid nieuws UiT HET ROERGEBIED. Een spoorwegongeluk. De „Ullsteinjienst meldt uit Es- hsen Een spoorwegongeluk, dat bui tengewoon ernstigs gevolgen had kun nen hebben, had op de lijn Langend, reerBoehum-No rd plaats Tachtig spoorwagens, die op een door de Fransehen bezette lijn stonden, ge raakten in beweging cn liepen op een goederenwagen in Let m Duitsche han den zijnd st.-.lioa Dortmund-Nord Onder donderend geraas stortten dc eerste tien wagens omver. Dank zij de tegenwoordigheid van geest der spoor- v.egmannen werd een groet ongeluk voorkomen. Deze zagen n.l. de losge raakte wagons aankomen en wisten deze nog juist bijtijds óp een dood spoor te leiden, dat door een zwaren goederenwagen vespe'd was. Deze wa gen werd oyer de rails heenges.ljngerd, doch de aanrollende wagons werden Bi'ootendeels tegengehouden: Men- schenlevens zijn gelukkig niet 'to be treuren, doch de materieel schade is zeer aanzienlijk. Ter dood veroordeeld- Do Belgische krijgsraad te Aken heeft de Duitsche saboteurs graaf von Keilen, Ludwig en Kingeder ter dood veroordeeld. Lorbeer werd tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Uitgeleverd. De Duitsche politie te Essen heeft vijf Duitschers. die in Mei j.l. de tele foondraden tusschen Essen en Kray vernielden, ter beschikking van de be zettingsautoriteiten gesteld. Een incident. Een bericht r.ifc Leipzig meldt, dat in den -nacht vijf mannen hebben ge tracht den vlnggestolc 'van het Fran- sche consulaat omlaag te halen, doch terwijl zij hiermede bezig waren, wer den zij door twee Schupa's die ijlings toesnelden, gearresteerd. Dc gevange nen zijn een kapitein der Landespoli- zei, een student, twee handelsbedien den en een bankbeombte, allen te Leipzig wonende. Zij verklaarden deze handelwijze door te zeggen dat zij wilden voorkomen, dat- op den natio- nalen Franschen feestdag van Zondag de Fransche vlag zou worden gehe- schen.^- QNGEREGEl DHEDEN IN BEIEREN. De Ullsteindicnst" meldt uit Mün- clien Na afloop van de heden hier gehou den vergadering de. nationaal-socia- iisten, waar o.a- Hitier en de Duitsch- Bohemer Kuirsch spraken, kwam hc-t tot sohermmutselingcn met de politie. De deelnemers aan de vergadering marcheerden namelijk tegen het jioh- tieverbod in, in gesloten gelederen en met ontplooide vaandels naar de bin nenstad. De politie eischte van hen, dat de vaandels zouden worden opge rold en dat zij zich zouden verspreiden Toen de nationaal socialisten weiger den daaraan te voldoen en zich er te vens tegen verzetten, dat de vaandels in beslag werden genomen, reed de po litïe met blanken sabel op de manifes tanten in en wist in korten tijd de orde te herstellen. Hieibij werden eenige personen gewond, terwijl een groot aantal arrestaties plaats had. VLOOTBEPERKING. In verband met de ratificatie door Frankrijk van hot vlootverdrag van Washington worden door de regeering der V. S. maatregelen voor het schrap pen van slagschepen getroffen. KAPT. EHRHAPDT ONTSNAPT. De gevaarlijke „Putsch-kapitein Ehrbardt, de tegenstander van de Duitsche republiek, is Vrijdag uit liet huis van bewaring te Leipzig, waarin hij nog steeds in voorarrest zat, ont snapt. Over de ontvluchting van Ehrliardt is door l.c: departement var. Justitie het volgende medegedeeldToen hij een bad ging nemen, is Ehihardt, on der het voorwendsel dat hij zijn zeep had vergeten, na"* de tweede verdie ping gegaan," van waar uit men iu de gerechtsgebouwen kan komen. De weg daarheen voert echter door een drietal deuren waai van de eerste te gen het voorschrift open was. Dé twee de is een zware ijzeren deur, d,io mot een nauwelijks na te maken sleutel kan worden geopend. Er moet dus aangenomen worden, dat Ehrbardt in het bezit was van de sleutels van'de tweede- en derde deur. Deze derde deur is van hout en is door Ehrhnrdt, mee een nagemaakten sleutel grjopend Hij heeft de deur toen weer achter zich gesloten en deu sleutel in het slot la ten steken. Heeds gedurende geruimer. tijd wa ren anomieme briev en ingekomen bij de gevangenisdirectie, waarin wenl ge waarschuwd voor- eventueele -pogin gen tot ontvluchten De directeur had dan ook de niaat'-egelen getroffen, docli deze schijnen door het" personeel niet te zijn uitgevoerd. De procureur--genei-aal meent, dat Ehrhardb niet slechts buiten den ge vangenis, doch ook daarbinnen onder het gevangenispersoneel heijiers had. Van veel bet-eekenis is ook, dat Ehr hardt Vrijdag met een zijner vrienden telefoneerde cn hem verzocht hem dien dag niet te komen bezoeken. De minis ter van justitie verklaarde niet ver antwoordelijk te zijn voor hetgeen is voorgevallen in een gevangenis die on der stedelijke autoriteiten staat. De behandeling van het proces zal worden,uitgestela tot 23 Juii. Dit uit stel is daaraan toe te schrijven, dat de verdediger hierom had verzocht, wijl hij nog niet gereed was met het on- dezoek van hot bewijsmateriaal. Op het ministerie van Binnenland- sche Zaken wordt aangenomen, dat de ontvluchte pogingen in het werk zal stellen, om zoo snel mogelijk naar het buitenland to ontkomen, het liefst naar Hongarije. De piocureur-generaal heeft een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitgevaardigd, en het minis terie van Justitie heeft op voorstel van dezen een bedrag van 25 000.000 Mark uitgeloofd voor dengene, die aanwij zing kan geven, welke kunnen leiden tot de,, arrestatie van Ehrhardt. RUSLAND EN HET BUITENLAND. De „Isvestia" beschouwt do resul taten van do conferentie te Lausanne als een overwinning, niet alleen voor Turkije, doch voor ihet geheale Oos ten. Het zedelijk prestige van Rus land is toegenomen en zal nog verbe teren door de concessies aan de En tente, om hierdoor hun sympatnie to verkrijgen en hun afkeer tegen Sovjet Rusland te doen verminde ren. lloe ook de wederzijdsche verhoudingen INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 60 Cts, per regel. zijn, zoo schrijft 't blad verder, groo- tc massa's van de Oosterschö bevol king sjympathiseeren thans met Rus land. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van JEFFERY FARNOL. 14) lederen dag kon men hem langs de rivier zien wandelen, soms werkte hij in zijn tuintje, maar meestal zat hij op do bank in het zonnetje, naast de deur van do Drie Vroolijke Henge laars. Het was oen mooi span. de oude sol daat en de oude herberg, allebei uit den tijd, droomend van heb verleden in plaats van do toekomst; dat leek me een soort van onzichtbare band tus» schen hpu-beiden. En toen Jasper ziek werd en in bed moest blijven, eu zijn bed bij hc-t raam liet zetten, zoodat hij de oiule herberg kon zien. kon ik voor mij dat heel goed begrijpen. „fi» Prb Y ronlijko Howelanrs" is al heel oud. het is zelfs niet- meer uit te maken hoe oud: maar met de jaren 13 er een soort van zachte vredigheid over het huis gekomen. Menschen zim geboren en gestorven, volkeren ziin opgekomen en ten onder gegann, en het staat daar nog altijd, ome.an- derd bij de rivier, en slaat de groote tragedie, die wij „het Leven'' noe men, gade, met dezelfde uitdrukking van groote wijsheid en zachte vrien delijkheid, waarover ik hot al eens meer gehad heb. De boeren, die geregeld in de her berg bij elkaar komen, hebben vereel te handen, en v-oor het, meerendeel grijs haar en ze zijn gebogen door het vele loopen achter de ploeg. Ze heb ben rustige stemmen, eu kalme, beza digde gebaren en op hun gerimpelde gezichten ligt een uitdrukking van te vredenheid. zooals maar weinigen van ons die kennen. De voornaamste van hen, en door allen hoog in eere gehouden, was Jas- j)er Trent. In hun midden zat hij in zijn leunstoel bij den haard; dat was nu eenmaal al sinds langen tijd zoo de gewoonte, waaraan niet getornd werd; en als de rook langzaam opsteeg uit hun pijpen, vertelde hij een of an der verhaal van strijd en plotselingen 1 dood, nu ec-ns in de bevroren loop graven bij Sebastapol, dan weer op 16 hoogten van Inkr.rmarm. Maar het viel me op dab de oude zoo tegen het einde van zijn tweede glas bier meest- i al de. draad van zijn verhaal kwijt- lêakle cd Kgoii ie praten. nv°r: „D- jonge Gerrit". In liet eerst begreep ik cigenliik niet wien hii bedoelde, tot Amos Bae- gc«. de herbergier, mij apart nam en me er elde dnt de „jonge Getril" nic-1 mand anders was dan dc eenige zoon van den ouden Jasper een man die nu misschien een veertig jaar was en die, hoewel hij in zijn jeugd veel scheen te beloven, op het „verkeerde pad-' was geraakt en nu een lange gevangenisstraf onderging wegens in braak; verder, dat de oude Jasper op den dag, dat zijin zoon veroordeeld werd, een beroerte had gehad, en daar na nooit meer dezelfde was geweest,, zoodat alle herinnering aan die ge beurtenis verdwenen was en hij nog steeds over zijn zoon praatte als over ec-n jongen. „Die jongen was een wonderkind!" zei hij dan, terwijl hij met schitteren de oogje3 om zich heen kesk. Hij is we-z gegaan om fortuin te maken. Ja, een genie was hij, die jonge Gerrit". Zeg eens, Amos Baggett, was hij een ge nie'.'" „Dat was hij!" antwoordde Baggett dan, langzaam knikkend. „Kijk eens, zie je die klok daar?" en hij wees er op met zijn' magere, be vende vinger „die stond stil er was iels niet in orde van binnen wou heclemaal niet meer loopen! Maar Gerrit ziet 'm, koelt e,* eens naar, en mot niks meer dan z'n twee handen bracht ie hem weer aan den gans! 7.1':. Sim Madrfhn. won je nog wel dat ie het met 7'n harden gedaan heeft? ..Z'n twee handen" herhaalde Sim ernstig. En hii loont nog aliiid", zei Jns- vol verrukking. „Een knappo ACADEMIE VOOR INTERNATIO NAAL RECHT. Te Den Haag ia Zaterdagmiddag in le groote rechtszaal van liet Vredes paleis de Academie voor Internatio naal Recht geopend. Nadat de minister van-Binnenland- sche Zaken als eere-yoorzitter der plechtigheid, de bijeenkomst voor ge opend lmd verklaard, hield de minis ter van Staat, rar. P. A. W. Corfc v. d. Linden de welkomstrede. Spr. zeide. dat noch de pogingen der lieden van goeden wille, noch de wijsheid der rechtsgeleerden of de Staatslieden voor ons altijd den vre de kunnen waarborgen, want. ging hij voort, do menschen en de volken wor den maar al te vaak door hun primi tieve instincten, hun hartstochten en hun zelfzucht meegesleept. Anderzijds zien wii de menschen, door een vo'maakte zelfverloochening bezield. hr,u leven geven voor een ideaal dool. Dat is vvèl onze tragische zwakheid- dat wij de idee van de liaimo nie der wereld niet kunnen bevatten. Een zwakke weerschijn slechts van hot goddellijk licht verlicht het men- schelijk bewustzijn, terwijl die afstra ling rlooi' de natuu'- en de tradllie in hooge mate wordt gedifferentieerd. Indien vrij dus, ju perioden van crisis, de Heden, die met toewijding hun plicht vervullen, zonden vragen: „Waarom wilt gij vechten?", dan zouden v. ij van beide kanten de oude antwoorden vernemen: „Voor het welzijn van het vaderland, om ae lief de voor de gerechtigheid, omdat de stem Goeie 0115 roept." En toch. 'dames en.heeren, kunnen wij vertrouwen stellen in de beetem- ming der menschelijke dingen. Ds wereldgeschiedenis is de "geschiedenis van de opvoeding der menseliheid. De vooruitgang ig vertraagd dooj cie om wentelingen en oorlogen, door reacties en'perioden van verval, maar de op volgende bes havingen openbaren de eenheid van het uienschelijk geslacht. Deze eenheid rechtvaardigt de belofte van den profeet Jesaja. de belofte van den vrede, Zoo in dit vertrouwen, zijn wij er Zeker van. dat het een vredeswerk is, dai bij voortduring in dit paleis wordt volbracht, een werk. dat Carnegie heeft aangevangen door de slichting van dit gebouw en dat zij. wier streven geleid heeft tot de stichting der Aca demie,. al« Asser. Van Karaebeek en Brown Scott,, hebben voortgezet. Hier trage Hier ook veto.] hef T-Tnf van Tn- zelelt he Permanente Hof van Arbi-. ternationale Justitie dat arresten wijst overeenkomstig de rechtsnormen, door de familie, der r.atien erkend. In de Academie, onder bescherming van den Volkenbond en met medewerking van de Garnegiesrichting, zullen eminente professoren deze normen leereu. zij zeilen loonen wat reeds is verwezen lijkt en hun. werk zal bevorderlijk zijn aan de versterking van de eouheid der meeningen. Zij zullen de openbare meening leiden om pessimisme en utopieën af te wijzen, om haar tocht voort te zetten naar de overwinning van het recht. Zeker, in deze wereld waarin wij leven, verandert alles on ophoudelijk, Het recht van heden zal niet het recht van morgen zijn. Den fakkel dien wij in de hand houden, zullen wij. als die haruloopera van Lucretius, overgeven aan nieuwe geslachten, misschien van een nieuwe beschaving. Maar wij zullen hem brandendo overhandigen. Dames en heeren. geïnspireerd door cïi geloof en deze pogingen, betwijfe len wij niet meer dat hier het huis van den irede is. Daarna voerden het woord prof. Charles Lyon Caen, voorzitter van het curatorium der academie. minister van Karnebeok en de burgemeester van Den Haag. mg, J. A. N". Patïjn. PETROLEUM UIT RUSLAND. Het Britsche umkstoomschip „Trlcen- trol" is gisternacht van Batoum te Amsterdam aangekomen en bracht de eerste lading petroleum uit Rusland na den unrlog aan. De helft van de lading gaat door naar .Antwerpen, waarheen het stoom schip uit Amsterdam heengaat. vent, die jonge Gerrit van me. Den een of anderen dag komt ie weer te rug bij z'n ouden v ader. met z'n zak ken vol goud en bankpapier ik weet- het, ik weet het zeker ouwe Jas per is niet gek". En "dan zcUe hij met zijn kraakstem een oud soldatenliedje in, dat door de anderen lustig word meegezongen, tel'wïjl ze met hun pijpen zwaaiden, Zöo zat de oude man daar en zong den'lof van zijn zoon, terwijl de an deren plechtig met het hoofd knikten en Jasper in z:jn waan lieten, ter wil le van zijn grijze haren en de vele me dailles op zijn borst. Maar nu lag hij in bed, „met rira- metiek" en te oordeelen naar wat Liesbeth mo vertelde, toen ik haar op weg van zijn huisje tegen kwam, was het niet waarschijnlijk dat hij 'ooit weer in zijn leunstoel in de herberg zou zitten. Toen de oude man ziek geworden was had Liesbeth zich dadelijk tot taak gesteld om or voor te zorgen dat do oude man goed verzorgd werd, want Jasper was een eenzame oiule man. Ze had een goede Verpleegster latén kómen, en het was haar ge woonte 0111 's morgens en 's avonds te gaan kijken hoe bet er mee ging. Dit was de reden waarom ik op /.o- iiei'.-u avond tegen negen uur op het tuinhekje zat. met mijn beenen zwaai de. en luisterde naar het geluid van haar voetstappen op het paadje. Ein delij': kwam ze aan. Ik sprong van het hekje af en nam zooals gewoonlijk de zware mand vau haar over. „Diek", zei ze, terwijl we naast el kaar voortvvaudelden, „ik maak me heusch erg ongerust over den Robbe does". „Wat heeft hij nu weer uitge haald?" vroeg ik. „Ik ben zoo bang dat hij ziek-is". „Hij zag er gisteren anders allesbe halve ziek uit", antwoordde ik gerust stellend. „Ja, hij ziet er wel gezond uit", zei Liesbeth, „maar hij liceft den laatsten t jd zoo n geweldige eetlust- Het is heusch vreeselijk, Dick!" „Lieve kind," antwoordde ik hoofd schuddend,^ „iedere jongen is vuil en heeft veef honger. Dat behoorde je nu toch wel langzamerhand te weten. Ik herinner me nog groote stapels bo- terhamnffen, enorme stukken koek, en kleverige snoeperijen, die jo zoolang in je mond hield, dat je de eerste tien minuten zeker niet spreken kon. En dan onze tochten naar de provisieka mer, steeds luisterend of er niemand aankwam! Soms zucht ik als ik aan al die dingen denk, nu nog. Maak je geen zorgen over den eetlust van den Robbedoes, dar volmsekt overbo dig". ...Ta maar ik kan er niets aan doen", zei Liesbeth, „het is zoo zoo grie zelig. Bijvoorbeeld vanochtend aan het ontbijt heeft hij eerst gewoon ha vermout gegeten, toen vijf boterham men, toen nog ecu enorme plak ham. Dick! En hij at het allemaal zoo vlug op. Ik keerde ine om, om aan het meisje te vragen of ze wat geroosterd brood wilde brengen, en toen ik weer naar zijn bord keek was het leeg, hij had alles opgegeten en vroeg zelfs nog 0111 meer! Ik weigerde het natuurlijk en toen probeerde hij Dorothey over te halen om hem haar eten te geven, in ruil voer een gebroken zakmes. F.n bij het- middageten was het precies hetzelfde. Hij at een heele kippenpoot en toen een yjeugeltje en toen nog wat en hii zou beslist doorgegaan zijn tot hij alles op had.' als ik er geen eind nan gemaakt had. Ik heb hem laten dooreten zoolang ik durfde. En bij de thee at hij res boterhammen, de ec-n na de ander, behalve nog geroosterd brood en koek. De laatste paar dagen is hij al zoo, en o ja, de keuken meid vertelde me gisteren dat ze hem droog brood zag eten voor hij naar bed ging. Denk eens aan droog brood! 0 Dick, wat kan er in vredes naam met hqm gebeurd zijn?" „Het klinkt wel erg geheimzinnig.'* antwoordde ik, „vooral wat betreft dat droge brcuJ, maar dat brengt me u|. cx.11 vo'mocden dat ik, als een echts detective, nog niet vertellen mag. Maal: ic echter niet ongerust, Liesbeth met Robbrdoeé ioopt het wel goed al"* (Wordt vervolgd.) e

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5