ROBBEDOES Stadsnieuws Een Roeibeurt op het Maardermeer HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 17 JULI 1923 TWEEDE BLAD (Van een Lijzonderen correspondent). Juni 1923. 1 De golven slaan klots-klots tegen don brceden steven van de punter en het is koud. Welken voorai'gaau- dea dag was het niet koud? De wa terlelies zelfs schijnen ervan onder den indruk, want hun hladen zien rood alsof ze verkleumden onder den zonloozen hemel. Er zijn weinig plan ten, die bloeien. Andere jaren Ja, andere jaren is altijd alles zooveel heter. Maar toch is het hier mooi. Alles is mooi, de molen aan den dijk; het schilderachtige visschershuis met zijn schuren en zijn drogende netten, do buiige luchten;, die geen geheimen kunnen verbergen in deze vrije ruim te, waar jo elke dreigende wolk al aan den horizon "ziet opkomen en je kansen kunt berekenen: zal hij nog net langsdiijven, of kunnen we den Zuidwester opzetten? Op de Grooto Megr, die prachtige watervlakte, waarover Xaarden's statige kerktoren hel toezicht houdt, gaan flinke gol ven. De kiellooze punter draait nu en dan zonderling in onze ongewende handen. Het zal de Tol zijn, bekend uit het Naarderniecralbum, die alleen door „eminente deskundigen'' kon worden geroeid. Als een edel paard, 'dat onmiddellijk de machteloosheid van een slecht ruiter voelt, merkt ook de Tol, dat wo niet deskundig en nog veel minder eminent zijn, eu handelt naai; bevind. Van de Grooto Meer komen wc uit op een veel kleineren plas, die van uit den trein naar Hilversum zoo'n mooi gezicht biedt: 's zomers ia hij overdekt met waterleliebloemen eu al le tijden van het jaar wemelt het er van vogels: koeten, eenden en futen. Wio erg gelukkig is, kan er wel eens een fuut zien zwemmen met zijn jon gen op den rug, maar dat is ben for tuintje. Even vertoonde de fuut zich en brulde ons heesch wat toe: een mooie en vreemde vpgel met zijn donkere bakkebaarden eu staartloos lichaam, als gebouwd om te 'duiken. Hij speelt steeds: zoo zie je me en zoo zie je me niet, want vlug als de ge dachte duikt hij onder, juist als je hem in het gezicht kreeg eu ook nog al eens vóór dien tijd. Binnenbad Ruigte en riet, en anders niet. Het roo'tste gedeelte van hot Meer is oeras, niet vaargeulen doorsneden. Een paar oude dijken loopen er door heen uit den lijd van de droogleg ging, want een groot stuk is een zo mer dienstbaar geweest aan de mate- rieele belangen der menschen. De wellen maakten het drooghouden te duur en nu dient liet weer de ideëele. De dijken staan nu vol heesters en bramen. In de beschutting bloeit een enkele iisch en een Geldetsche roos is ,ig, het eerste pad der jonge koeten feestelijk to bestrooien met witte bloemkroontjos. De fijne stemmetjes der onbekenden tussciien do ruigte .wijgen geelt-oogenblik; wie weet, hoc- 'eel scherpe oogjes op ons gevestigd zijn en'hoeveel hartjes verruimd klop pen als we voorbijgaan. Do voornaamste glorie van het Naardermeer is del lepelaarskolonie. Bezoek bij de nesten maakte de vo gels onrustig; daarom rnaj» ae broed plaats niet meer bekeken worden; hun huiselijk geluk gaat voor. Eeu troepje van vier komt thuis van de gaviialexivangst -in de Zuidorzee. Zo zrn spierwit, op do kuif eu de borst na, die geel zijn, en de kleine zwarte punten der grootste slagpennen. Tot schande der „beschaving" zijn ze overal uitgeroeid in W.-Europa, be halve in Nederland, maar ook hier had het niet veel gescneeld. Een der andere glories zijn de zwartgesnorde baardmannetjes. Even vliegen er een paar voorbij als we tussciien bleek gele ratelaars en paarse orchideeën auii land zijn gegaan: donzige bal letjes met lange staarten. Het is aar dig en troostvol om te weten, dat die mooie meesjes vroeger tot de zekl- ORDE-MAATRECELEN BIJ DE CONCERTEN IN DEN HOUT. Evenals de maatregelen die geno men zijn tijdens het concert van de Grenadiers en Jagers in de stadstent iu den Hout, zal nu ook tijdens de concerten van do Haarlemsclie or- estvereeniging gezorgd worden, dat dezelfde maatregelen voortaan toege past zullen worden. Deze maatregelen bestaan hierin, dat allo paden naar de muziektent, behalve de Dreef, met touwen afgezet worden, zoodat enkel voetgangers door de politie doorgela ten worden. Ook zullen de bezoekers ijdena de muziek zooveel mogelijk stil moeten blijven staan. EEN FEEST VAN „ONS EIGEN HUIS". De Woningbouw vereeniging „Ons Eigen Huis" welke aan de Klevcrpark- weg, tegenover de Middelbare Tech nische School, achtendertig huizen ge zet heeft, die een sieraad zijn voor dat stadsgedeelte, Jiesft Zaterdag feest gevierd. Feest, naar aanleiding van het feit, dat nu de woningen ge reed zijn, welk fejt gevierd werd niet het inmetselen voih een gedenksteen door liet zoontje van den voorzitter, den heer llabennehl. Ineen feestelijke bijeenkomst dei- leden, alle bewoners der huizen, werd door den voorzitter een uiteenzetting gegeven van de lotgevallen van den bouw, die, vooral door heb faillisse ment van de iianneernster, de Haar lemsclie Douw Associatie, niet altijd en vlot van stapel liep. Hulde werd gebracht aan den ar chitect, A. M. J. Sevenhuysen, dio hier op liet gebied van vereemgiugs- bouw werkelijk iets moois geleverd heeft,-en.aan ziju helpers, waaronder in de eerste pilaats genoemd mogen worden de hoofdopzichter v. d. llaak eu do opzichters Wegland en Goos- maar ook aan den hoer van Üin- en, die namens zijn firma als aannemer het werk, na het faillisse ment der eerste aanneomster een goed einde hoeft gebracht zoodat daar aan den Kleverparkweg, aan de grens van Dloeinenöaai, een rij huizen staat, die de stad waardig opluistert. De lieer Sevenhuysen dankte op zijn beurt het bestuur voor de aan gename medewerking, die hij gedu rende den bouw Ure cis hegft moger ondervinden. BIJZONDER ONDERWIJS. MOORDAANSLAG. Een oud chauffeur, zekere v. d. B„ uit Woen- sel, verzocht Vrijdagavond aan cea op het Stationsplein gestationneerden chauffeur Stijbos, om hem naar België te tijden. Dit gebeurde, doch even over de Belgische grens schoot v. d. B. oi S. een revolver af. S. werd gelukkig niet doodelijk getroffen en Daar het ziekenhuis te Antwerpen overgebracht, wijl v. d. B. onmiddellijk door de Belgische gendarmen werd gearresteerd it Brussel seint men aan De Tele graaf de volgende lezing van het ge val. Een laaghartige aanslag is vlak bij de Nederlandsche grens gepleegd ichen Arendonck en Reascl. De oor zaken zijn' nog onbekend. Twee inwoners van Eindhoven, J. v. 'd. B., chauffeur, 25 jaren oud en P. V., opkoopcr, 20 jaren oud, en geboren te Burgerhout, hadden den Nederland- êchen chauffeur A. S. gevraagd hen r.aar Antwerpen te vervoeren. J. v. d. - :ou den rit en de cautie aan het ine-kanloor betalen. Toen de 2 het Nederlandsche douanekantoor v< bij was en dicht bij den Belgischen douanepost was, sprong v. d. B.. die alleen in de limousine zat, op. Gewa pend met een revolver, gaf hij den chauffeur het bevel om te stoppen. oen S. zeide, dat de douanepost vlak bij was, schoot v. d. B. op hem. De kogel drong in de rechterwang van S. onder de slaap. V. d. B. sprong van den auto af cn keerde terug naar den Nederlandschen douanepost. V. stapte uit met S., die veel bloed verloor. Invusschen waren er fietsers en com. miezen gekomen, ook M. van der Plas, van Arendonck, die d-en ongelukkige in zun auto naar het ziekenhuis bracht. Gendarmes stelden een voorloopig on derzoek in. De procurcür-geueraal A. Corou, de rechter-commissaxis Jansscns en ae substituut-griffier Hannolet, ver gezeld van dr. Goffin, medisch advi seur, vertrokken naar de plaats waar de aanslag gepleegd was. De commandant van de gendarmes was er intusscaen in geslaagd v. d. B. weer op Belgisch •gebied te krijgen, zoodat v. tl. B. on V. door het parket verhoord konden wor den. De chauffeur S. verklaarde, dat hij gelooide dat zijn aanvallers het gemunt liaddep op zijn geld en op den auto. Ze hebben zich van mij willen ontdoen, meende S., en met den auto- naar Ant werpen willen rijden. V. legde een der gelijke verklaring af. Hij voegde er aan toe, dat hij, toen hij naast S. was gaan zitten, zijn regenjas achter in den auto geworpen had. In die regenjas had v. d. B. de re- Het aanschaffen van rij wielen door ambtenaren Het Staatsbedrijf als tusschen- persoon. Naar aanleiding vaat de vragen van den heer Staalman betreffende de door het staatsbedrijf van de posterijen, de tele grafie en telefonie voor zijn vast aange stelde ambtenaren geopende mogelijkheid zich op bepaalde voorwaarden rijwielen schaffen, eegt do minister van Wa dat het hem aangenaam is door deze vragen in staat te zijn geEteld om onderwerpelijke aangelegenheid, waaromtrent in de vakbladen van de rij wielhandelaren veel is geschreven, tot de juiste afmetingen terug te kunnen bren- gen. Toen van uit de dienstcommissie voor het staatsbedrijf der posterijen 'en telegra fie het verzoek kwam, om bemiddelend op to treden, om de ambtenaren van dat, staatsbedrijf in het bezit te stellen van een deugdelijk rijwiel, is daaraan vol daan. Dit geschiedde te eerder, omdat hierdoor, zonder dat cenig beroep op de schatkist behoefde te worden gedaan, aan het personeel een welwillendheid kon wor den bewezen, zooals meermalen bij par ticulieren geschiedt. Dat zulks door dil personeel op prijs wordt gesteld, is o.m. uit een vakblad van dat personeel geble- Zonder in alle bijzonderheden te tre den," moge ten aanzien van de gestelde vragen het volgende dienen: Zooals reeds uit de beantwoording do vroeger gedane .vragen blijkt, treedt genoemd staatsbedrijf slechts bemidde lend op en mengt zich derhalve niet in 'erhoudïng tussciien rijwielfabrikant Onze LacMiosk EEN ANDERE OORZAAK. A.: Ik eet maar heel weinig dezer da len. B.De warmte? A.t Neen. B.: Wat dan, geen eetlust? A.Neen, geen crediet! DIT DE SCHOOL, Onderwijzeres: Wie van jullie t kan mij zeggen, wat een rups is? Kleine Piet: Ik juffrouwI Onderwijzeres: Wel, wat is dan ai rups Piel: Een worm met een pels aan! -lev. De beantwoording van di percentage van de opbrengst aan den tus- schenhandel tea goede komt en hoe de provisie wordt uitbetaald, ligt dan ook iet op den weg van den minister. Uit het voorgaande volgt tevens dat na do aanschaffing geen controle wordt uit geoefend ter voorkoming dat de geleverde rijwielen door de ambtenaren aan anderen worden overgedaan. Do ervaring, wclko door bet staatsbe drijf der post., tel. eu lel. is opgedaan niet de vroeger door de Machine-, Rijwiel- en Automobieleufabriek „Simplex" to Am sterdam geleverde dienstrijwielen, is aan leiding geweest om het personeel in de gelgenhe-.d te stellen desgewenscht van deze fabriek rijwielen te betrekken. Ten einde in dezen aan de van veie zijden j uile bezwaren tegemoet tc komen, is bereid, te bevorderen, dat ichenkomst van het staatsbedrijf zich vervul? beDaalt lot riiwielfui. welke Een ontploffing. Een vrouw en haar kindje ernstig verwond. Men meldt uil Ierseke aan de Maas bode: Zondagvoormiddag maak ie een vrouw het fornuis aan met behulp van petro leum. Toen ze nog wat petroleum wilde bijgieten er. het deksel van het fornuis nam, ontploften de, zich in het fornuis ontwikkelde gassen. Ook de inhoud der kan ontplofte. Deze sprong uiteen cn overgoot de vrouw met den brandenden, inhoud. Een achter de moeder staand kindje van ongeveer zeventien maanden werd deerlijk verwond aan de beentjes. De vrouw werd vooral aan beenen en onderlijf levensgevaarlijk verwond. Een paar ter hulp snellende buren wisten de vlammen te doovcn. De toestand der vrouw zorgwekkend. PROF. VAN HAMEL'. Prof. J. A\ tn Hamel, directeur der rechtskundige afdeeling van het secretariaat van deq Volkenbond, is met zijn familie tot het doorbrengen van een verlof van eenige en uit Genëve in het Badhotel te Baain aangekomen.- NOODLOTTIGE AANRIJDING. Zaterdagmiddag is op den hoek van [■e Ilonthorststraat en de v. d. Venne- tiaat te Den Haag een wielrijder aan gereden door een auto. De 15-jarige Beisy T., wonende aan de Gedempte Sloot, die op den bagagedrager van 'het viel zal. viel daar af, tengevolge •van zij o.a. eenige ribben brak. Door den Eerste Hulpdienst is zij naar het Ziekenhuis aan den Zuidvval ge bracht, alwaar zij Zondagmorgen aan ce gevolgen van den val is overleden. Den bestuurder van den auto zou geen rht'ld treffen. FUUT Wanneer de biezen buigen ouder den wind en de waterleliebladeren op waaien uit het water, is bet nergens meer beschut ddin achter het net; de felle adem loopt dood tussciien do duizenden stengels met liun breeds bladen. Toch .wae het riet nog niet eens hoog, lang zoo hoog niet als hoi kan zijn, want de dorre stengels en pluimen van verleden jaar steken als vaantjes uit boven bet.golvende groen. Fijne piepstemmetjes van onzichtbare jonge vogels fluisteren uit den dichten rietwat overal waar men even stil ligt en de schrik voor den naderen den vijand Is bedaard. Vol jong leven zijn <ie plassen nu, jong leven, dai het helaas zwaar te verantwoorden had door regen en koude. Overal be geleiden ons da zwarte sterns, sierlij ke vogels, zwart van kop en built, grijs van vleugels en staart. Ze moe ten hier bij honderden nestelen, want nauwelijks één oogenblik, dat er niet een te zien is, wiekende boven het water of het riet om vischjes en in secten. Talloos zijn ook de somber bruinzwarte gierzwaluwen, de inwo ners van alle kerktorens iu den om trek. Dan verschijnt de koning van het rietland, de bruine kiekendief. Geen mooier vcjgel om na te gaan met de oogen: een sierlijke zweefvlucht met opgerichte vleugels, de punten der slagpennen' even opveerend; dan meent hij een prooi le kunnen pak ken, en de felle klauw is klaar voor den greep neen, het was een ver gissing; de vlucht gaat weer omhoog en de grijpklauwen worden weer ou der den staart uitgcstrekt.Prachivogeis zijn het, eenvoudig van kleur, maar krachtig en sierlijk iegelijk in al iiun .bewegingen. De koningen van het meer. Slechts een enkele maal moeten ze hun waardigheid overdragen aan een, die sterker is dan zij; er komt wel eens een vischarend en ook hield hier korten tijd een uit Artis ontsnapte ge vangene zich. op, een schreeuwareud. Ze zijn hier natuurlijk veilig voor schieters, maar In den omtrek helaas niet altijd. Feuilleton Gea-roiistxruo veriaiiug naar het Engelsch an JEFFKRY FAitNOL. We waren nu aan Jasper 3 huisje ge komen, dat een eindje buiten het dorp iu etn 2 y laantje stond. Ltesbelh stak haai hand uit naar de mand, „Wacht vanavond maar niet op me z.i ze. „Ik heb Piet gezegd dat hij 111e met de dos-a-des moest komen halen; het kan wel zijn dut het laat wordt, zie je". „Is de oude man zoo erg ziek?" „Heel erg ziek, Dick". „Anne Jaspet'l" nep ik uit. „Arme Jasper!" herhaalde zo, met tranen in do oogen. „Hij is erg oud en zwak zei ik, terwijl ik haar naar mij toetrok, zoo genaamd om imar de mand to geven, t-11 toch, met jouw zachte liaucl om •mijn kussen glad 1.e strijken, cn jouw oogen 0111 in do mijne te zien, zou ik bijnn wenschen - „Stil toch, Dick!" „Piet of geen Piet, ik zal wel wach- zaamheden behoorden; maar sedert het Meer niet meer aan de hoede van het publiek is toevertrouwd, werden ze steeds talrijker en nu wedijveren ze volgens deskundigen'met. de sterna in algemeenheid, lntusschen ziet. eon gewoon sterveling heel wat meer stern tjes dan baardmannetjes. Tn het Oosten, boven Naaiden, ziet de lucht- teer*blauw; de avond is val lende. Ziende naar dien kant, zou men denken, do avond van een moeien, helderen dag. Maar de wind blaast fel en koud, en in het Westen hangen onrustige brpkken van wol ken, doorflitst door het gouden licht van de dalenden zon. Eindeloos lijkt daaronder de uitgestrektheid van riet en elzen. Zoo moet éénmaal hij na heel Noord-lTolland' zijn' geweesi: meren en moerassen „waar eens de zeemeeuw vloog, in d' eenzaamheid verloren". Nu zijn er maar weinigen, die ooit plassen en rietlanden zagen met hun schoonheid van planten eu vogels'. Zoo zullen er misschien over» enkele geslachten nauwelijks meer echte heidevelden te zien zijn, en bossclien, die nog geen villapark werden. Jammer? Zoo ge dat denkt, sluit u dan aan bij de Ver. tot Be houd van Natuurmonumenten, de eigenares van het Naardermeer en van nog meer mooie stukkeu natuur (minste contributie f2:50, kantoor Hoeren gr ac.ht 260, Amsterdam). Wan neer die vereeniging maar voldoenden steun kreeg, zou de sombere voorspel ling van Thijsse, dat het. nageslacht eenmaal zou vechten om oen roeibeurt op het Naardermeer, omdat elke an dere plas reeds was drooggelegd, zich niet verwezenlijken. We gaan weer scheep. Als we over het Spookgat naar de horizon zien, 15 het gcuiten iicln verdiveuen. Even 1 later begint liet uit de grijze wolken zachtjes te regenen. Maar nijna tege lijkertijd kunnen we den voorsteven van de Tol laten vastloopen op den oever naast liet schuitjeniiuis. En nu hóllen naar de tram. Gelukkig, dat de machinist eeu menschlievend man 'ay R. ten tenzij je werkelijk wilt dat ik je nu goeJennacbt zeg?" Maar ze ont vluchtte me op zeej handige wijze en liep het tuinpad op, wuivend met de hand. Een of zelfs twee uur duurt niet zóo erg lang als we zoo vervuld zijn van gelukkige gedachten als ik was. Ik stopte dus mijn pijp en keek om mij heen naar een prettig plekje om te gaan zitten wachten, toen ik op eens vlak hij een geritsel hoorde en even later verscheen er een klein figuurtje uit de schaduw in het maanlicht. „Zoo, 00111 Dick!" zei eon stem. „Robbedoes!" riep ik uit. „Wat be-' teekent dat'? Je liadt al meer dan een uur geleden in bed moeten liggen!" „Ik heb ook in bed gelegen!" ant woordde hij, mét zijn oiischuldigcu glimlach, „maar ik'ben weer opge staan, ziel u". „Dat zie ik", knikte ik. „En ik heb den heelen weg achter u en tante Liesbetk aan geloopen'U ,.0 ja?" „Ja, en ik heb een van de pakjes laten vallen en een worst verloren, maar u heeft er niets van gehoord". „Een worst verloren!" herhaalde ik verbaasd. „O, het was niet erg," stelde bij me gerust, „ik heb hem weer gevon den en hij is nog heel goed". „Robbedoes", zei ik streng, „kom liier. ik moet eens met je praten". B. en W. brengen ter kennis, dat de Rand der gemeente op 11 Juli j.l. heeft, besloten de gevraagde medewerking tc verloencn tot verbouwing van de school lokalen der bijzondere lagere scholen aan de Jacobijuêstraat nrs. 28—30 (Stoof steeg 7) eu a au do Koningstraat nr. 20 aldaar. In herinnering wordt gebracht, dat in gevolge art. 78 2e lid van genoemde wet, ieder ingezetene of het schoolbestuur bin nen 30 vrije dagen van genoemd besluit bij Gedeputeerde Staten dezer provincie m beroep kan komc.n. Gedurende dien termijn liggen alle be scheiden. op deze beslissing betrekking hebbende, kosteloos voor een ieder Ier •inzage ter secretarie der gemeente (5e afdeeling).' HET RUSTHUIS. Heden heeft men op het „Rusthuis" staande achter en behooreude bij het Luthersche Weeshuis aan den Wagen weg, de vlag geplaatst. De bouw is zoover gevorderd, dat de eerste spant voor de kap geplaatst werd. EEN UITSTAPJE. Hedenmorgen zijn de leerlingen van de' kweekschool- voor onderwijzers per spoor vertokken tot het maken van een uitstapje naar en door liet Gooi, onder leiding van den directeur cn de leeraren. DE KAMERPLANTEN. De Vereeniging van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen deelt mede, dat de „Tentoonstelling van Kamer planten" niet kan doorgaan wegens te weinig deelneming. DE LUCHTPOST. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en omstreken Weuacht zich op de hoogte te stellen van dé behoefte, welke in haar dis trict bestaat, voor zoover betreft de verzending per luchtpost. Belanghebbenden wordt verzocht de Kamer hiervan mededeeling te doen. PERSONALIA. Voor hel ie Utrecht gehouden examen van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst zijn voor het theoretisch gedeelte geslaagd me juffrouw E. C. Nederkoorn en de heer J. Rosenkranz en voor het examen piano de heer R. H. Hofmeester. Allen leerlingen der HaaiUèrasche muziek school van Toonkunst. „Een oogenblikje, oom Dick, dan haal ik m'n pakjes. Ik wou graas dat- u me hielp met dragen, als 't u blieft". En dit zeggende dook bij onder de heg en kwam eon oogenblik later terug met zijn armen vol onhandige pakjes, die hij op een rijtje voor mij op den grond legde. „Wat tieb je daar in 's hemelsnaam, Robbedoes?" „Dit", zei hij, terwijl hij op één er van wees, „is jam eu ham en een stuk brood; dit is koek en sardientjes en dit zijn boterhammen die ik opge spaard heb". „Een heele verzameling!" knikte ik. „En vertel me eens wat je er mee doen wilt „O, ze zijn voor mijn vogelvrij-ver klaarde. Weet u nog wel dat ik laatst spelen wou dat wij vogelvrij verklaard waren? Nu, twee dagen geleden, toen ik met mijn pijl eu boog door het bosch liep, vond ik een echten balling ia het oude schuitenhuis." „O, en hoe ziet hij er uit?" vroeg ik. „O, net als een balling, maar vreemd, we,?.t u, en hij is vreeselijk hongerig. Hebben vogelvrij-verklaar den altijd zoo'n honger, oom Dick? „Ik g:loof van wel, Robbedoes. En hij zht er treemd uit. zog jé?" „Ja ik bedoel, zijn klesren zijn zoo vreemd, vol met raio teekens net als kruisjes, maar hel ziju toch geen kruis jcs". volver gevonden waarmede hij den aan slag gepleegd heeft. V. deed alsof hij erg verbaasd was, dat de revolver in v. d. B.'s handen was gekomen. Hij ver- klaaide, dat v. d. B. zonder de minste uitlokking had geschoten. Toen v. d. B. deze verklaringen ver nam, beweerde hij, dat V. de uillokker was. Bij de confrontatie zouden v. d. B. en V". gevochten hebben als de gen darmes het niet verhinderd hadden. „Het is V.", nep v. d. B. u:t, „die voorgesteld heeft om S. te dooden he- lijk .n de hei te gooien en met den auto" naar Antwerpen te vluchten om daar als taxiverhuurders op te treden. V. zou spoedig trouwen en wilde zich tc Antwerpen vestigen. Hij heeft me zelfs een hamqr gegeven om S. mee dood te- slaan, maar ik heb dat wapen ge weigerd." Men heeft inderdaad in de hei, op een tiental meters van den straatweg, een hamer gevonden. Het onderzoek zal moeien uitwijzen wie den hamer daar neergeworpen heeft. De verklaringen van v. d. B. en van V. zijn in vele opzichten tegenstrijdig. Beiden zijn aangehouden en naar de gevangenis te Turnhout overgebraent. Het parket heeft een verhoor gelast van het meisje van V., te Antwerpen. In Y.'s zakken werd o.a. een rijbewijs ge vonden, waarvan het nummer is mede gedeeld aan de Nederlandsche politie, orn bijzonderheden na te gaan over den auto. Den kogel heeft men nog niet kunnen verwijderen, maar men gelooft niet dat de wond doodelijk is. IN EEK PUT VERDRONKEN.- In een onbewaakt oogenblik raakte een s'-iijarig knaapje in de koelpul van een melkslijterij aan de Zwanenburger- wal te Amsterdam. Nadat- het daaruit was opgehaald, werd vergeefs getracht de levensgeesten op te wekken. Het lijkje werd naar één der gasthuizen overgebracht. OVERREDEN EN GEDOOD. Zondagmorgen is een 2-jarig knaapje in de Mccuwenlaan te Amsterdam door een waggon der Tweede Noórd-Hol- landsche Tramwegmaatschappij over reden en ged-ood. Het kind was op slechts ongeveer 5 meter afstand van de iramldcomotief den weg overgesto- DOOR EEN DOLLEN HOND GE- BETEN.- Uit Braomt gent. Bergh is naar Utrecht overgebraent de dienst bode van den heer B. die door een dol len hond was gebeten. De hond is dood- geschoten. „Zóó?" vroeg ik, ik nam een stok op en teekende een pijl in het zand. „Ja, precies zoo!" riep de Robbe does op verbaasden toon uit. „Hoo weet u dat'? Wat bent u toch vreese- lij'k knap, oom Dick!" „En is hij in het oude schuiten huis? zei ik, terwijl ik een arm vol pakjes opnam. „Breng me er maar oens heen!" „Pas op dat pakje, als 't u blieft, oohi Dick; dat is hetzelfde dat ik liet vallen en waar ik de worst uit verloren heb aer valt er nu bijna weer een uit!" Toen ik de oprperige worst weer tot- do orde geroepen had, liepen we naar het-onde schuitenhuis een leelijk, vervallen ding. „En wat voor een soort man is die vogelvrije van jou. Robbedoes?" „Nou, ik dacht dat ie vreeselijk ruw zou zijn en me vast zou willen hou den, om een losgeld voor me te krij gen, maar dat deed hij niet, hij is. vreeselijk kalm, en hij heeft grijs haar en groote oogen, en eet een heelen boel". „En jij hebt dus je ontbijt en je middageten voor hem gespaard?" „Ja, eu wat ik bij de thee kreeg ook. E11 tanto Liesbeth werd vreeselijk boos, want ze zei dat ik te vlug ai, en Dorothy was bang en wou niet bij me zitten' omdat ze bang was dat ik bar sten zou gewoon bespottelijk van uitsluitend of mede voor den dienst be- noodïgd zijn. Aangezien het personeel tot dusveire •niel heeft verzocht om voor andere arti kelen dan rijwielen bemiddelend op te treden, ligt liet vooralsnog niet in de be doeling van den minister, een soortgelijke regeling voor andere artikelen te bevor- LEGER DES HEILS. Woensdagavond S uur hoopt een gewezen leider van het Leger des Heils in Nederland, Commis sioner W. E. Olinhant een bijzondere sa menkomst te leiden in de Congreszaal, Overtoom 135137, te Amsterdam. Deze Commissioner was met mevrouw CelesU- ne Oliphant—Schoch, van 1802 tot 1893 in bevel van het Leger des Heils in ons land. ONDER EEN WAGEN GERAAKT. Te Hoogebrug bii Winschoten is de ongehuwde knecht H. bij het op hol slaan van zijn paard onder den wagen geraakt en aan de gevolgen overleden. DOODGEVALLEN, Tè West- dorpe is een gehuwd man en vader, v. T., werkzaam bij den aanleg van het electtisch kabelnet, uit een paal geval len en kort daarop aan de gevolgen overleden. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Van den zand- lichtei van schipper K., die permanent in het. Oosterdok te Amsterdam ge meerd ligt, is Zaterdagmiddag om streeks half zeven diens y-jarige zoon over boord geslagen en verdronken. Na een half uur dreggen werd het hjkje op het droge gebracht. Een po ging, om nog met zuurstofapparaten de levensgeesten op te wekken, bleef zonder succes. BALDADIGHEID. Zondagmid dag hebben tc Leiden eenige kinderen door 'het werpen van een brandende lu cifer in een brievenbus aan de Bilder- dijksiraat brand veroorzaakt. Ver schillende brieven zijn geheel of ge- deelielijk verloren geraakt. De commis saris van politie, die eenige huizen ver der woont, heeft de brand gebluscht. DOODELIJK ONGEVAL, Zon dagmiddag is aan den Westdijk ie Beeuister de 14-jarige Boots, uit De Rijp, die naast de langs dien weg pas- secrenden trein van de Tweede Noord- Hoil. Tram fietste, vlak voor de ma chine op de rails gevallen. Hij kreeg de locomotief over het lichaam en was onmiddellijk een lijk. haart" »2eg, je hebt me nog niet verteld wat je hier hebt", zei ik, en wees op éen groot onregelmatig pak in kran ten, dat hij onder zijn arm droeg. „O, dat is een overhemd en een jas en een bioek van Piet-" „Heeft Piet je die gegeven?" „Tuurlijk niet. Ik heb ze weggeno men. Het begon mijn balling te ver velen om daar zoo te moeten blijven en topn. heeft hij ine gevraagd om wat „plunje" voor 'm te halen hij be doelde kleeren, ziet 1.1; en toen ben ik eens iu den stal gaan kijken en daar heb ik deze gevonden". „Je wilt toch niet zeggen dat je ze gestolen hebt, Robbedoes?" „Tuurlijk niet, antwoordde hij ver wijtend. „Ik heb er een kwartje voor Piet neergelegd, en een briefje, waar in stond dat ik hem betalen zou als ik m'n zakgeld kreeg"* „01" zei ik. We waren nu vlak bij het schuiten- liuis gekpmen, en op verzoek van Rob bedoes gaf ik hem mijn pakjes en ver stopte 111e achter een boom, omdat, zooals hij zeide. „zijn balling liet mis schien niet prett:e zou vinden om mij dadelijk te zien". Nadat hij zorgvuldig alle pakjes had open gemaakt en den inhoud op een blok hout had uitgespreid, liep de Robbedoes zeer omzichtig naar het vervallen gebouw toe, en klopte er tot ARME KLEINE! In sommige scholen aldus schrijft ,,De Katholieke School" bestaat er voor kinderen, die ver weg wonen, gele genheid om over te blijven in liet mid daguur. Zij brengen dan hun twaalf uurtje mee en terwijl de anderen naar huis gaan, eten zij gezamenlijk hun bo terhammen op in een daartoe bestemd lokaal. Op zekere school had de onder wijzeres opgemerkt, dat een klein meisje, dat ook ver van school woonde en daar om overblijven moest, altijd met verlan genden blik naar de andere kinderen keek; - sis zij hel school vertrek verlieten,, maar zelf niets meebracht en stilletjes zit ten bleef. Het kind was eenvoudig, maar netjes gekleed cn een van do beste leerlinge.n der school. Het vreemde gedrag van 't kind duurde eenige dagen on toen be merkte de onderwijzeres op zekeren dag, dat het kleine ding oogenschijnlijk ook haar twaalfuurtje had meegebracht. Toen het middaguur kwam en de kinde ren als gewoonlijk het schoollokaal ver lieten bleef de kleine echter weer zitten, met haar pakje boterhammen in een pa pter voor haar op den lessenaar. De onderwijzeres naderde haar, om haar te vragen, waarom ze niet met de anderen mee ging eten, en onwillekeurig greep haar haind naar hat pakje. Doolv vlug nis de wind bedekte de klei ne het pakketje met haar beide handjes en brak in luid snikken uit. „Ach als 't u belieft, raak het niet aan!" riep ze uit, ..'en vertel het niet over. Het zijn maar blokjes hout". Eu zoo was het. Te arm om een bo terham mee le krijgen «a te trotsch om haar armoede te bekennen, had het kind zorgvuldig een aantal blokjes hout bij een gepakt in papier, om de anderen doen gelooven, dat ook zij haar twaalf uurtje meebracht. Op zich zelf is dit niets, slechts een klein voorvalletje uit, het schoolleven. Maar het feit 15 toch voldoende om ou dere en wijzere hoofden en harten dan van dit kind tot medelijden en tot na denken te stemmen. DE HAAGSCHE WETHOUDERS VERKIEZING. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad van 's-Gxavenhage zijrt de wethouders van Vuren (R.-K.J. de Wilde (A.-R.) en Drees (S. D. A. P.) herkozen, terwijl in de door het bedanken van de wethouders Drooglever Fortuin (Vrijh. Bond), en Alberda (S.D.A.P.) ont stane vacatures voorzien werd door de verkiezing van de heeren v. d. Meuten (Vrijh. Bond) en Vrijenlioek (S. D. A. P.) drie maal toe heel hard op. Ik keek eens om mij heen, ontdekte een korte, zwaren stok, die ik opraapte en .n mijn hand hield, om op alle mogelijk heden voorbereid te z:ju. Ik vond het een onplezierigon toe stand, dat moet ik'bekennen, want ik verwachtte niets minder aan dal :k over een paar minuten in eeu gevecht van man tegen man gewikkeld zou zijn, daarom wachtte ik in spanning, tuurde naar het schuitenhuis en klem de mijn vingers om mijn stok heen. Toen zag ik plotseling een vage ge daante uit de schaduw te voorschijn komen en het vólgende Oogenblik stond een lange, magere man in ge- vangeniskléeren naast den Robbedoes. Z.ju afschuwelijke kleeren, mei mod der bevlekt hingen in lompen om hem heen en ziju oogen, 'diep gezonken tn zijn blecke gezicht, schitterden onna tuurlijk, toen -hij vlug om zich heen keek. Het was een zielig, opgejaagd schepsel, uitgeput door vermoeienis, en gebrek en leed. „Heb je ze, jó?" vroeg hij met hee- sche stem. „Ja, kameraad", antwoordde Rob bedoes. „Het is in orde". „Dank je wel, hoor!" riep hij uit, en viel op liet voedsel arm. Met ontzag gelijke snelheid verslond hij alles wat hem gegeven werd en al dien tijd keek hij met zijn rustelooze. brandende oogen om zich heen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5