tHÖNIG'S =MAÏZEHA-PÜDDINGEN Buitenlandsch Overzicht Spcri Ba Wedstrijden Eüliriek voor Frasen Oude rijmspreuken op sohepen en schuiten INGEZONDEN MEDEDEELINCEM a 60 CtS. sar regel. Algemeen bekende kuiali- teitsartikelen voor elkr mM fill huishouding. HET KANAAL TUSSGHEN ENC ELAND EN FRANKRIJK WORDT STEEDS DIEPER. DE RESULTATEN VAN CE R OERAGTIE DOOR POINCARé TE GUNSTIC VOORGESTELD? ENCELAND EN DUITSCHLAND OVER DE REDE VAN POINCARé. DE HOUDING DER AMERIKANEN. UIT HET ROERCEBIED. Engeland en Frankrijk komen nog steeds niet tot elkaar. Er is. te Londen eenige ont stemming over de door poincaré te Senlis gehou den redevoering aangaande liet definitieve en kort en bondige antwoord van de Fransche re- gecring op de Donderdag afgelegde verklaring over de Britsche poliltiek. De diplomatieke medewerker van de ■„Daily Telegraph" ziet in Poincarc's redevoering over het algemeen een in- diiect antwoord aan Baldwin, dat als zoodanig niet veel belooft. Hel is wel is waar vrij van dc gewone bitsheden, doch geelt geen aanleidingtot wijzi ging van de Fransche opvattingen over de vraagstukken, waarop het aankomt. Het blad wijst er op, dat Poincaré op nieuw heeft herhaald, dat hij de wette lijke verdediger en uitvoerder van het verdrag van Versailles is. De aanspra ken, die Poincaré hierop maakt, zijn nooit nauwkeurig onderzooht of be- twisr, maar de bepalingen van het vcr- dr.-.g van Versailles omtrent de schadc- veigoeding zijn zeer drastisch en daar om kan wellicht Poincaré's onverzette lijke houding met betrekking tot de schadevergoeding worden betwist. De „Daily Hemld" noemt in een hoofdartikel Poincarc's rede een bot- v.cg „neen" en zegt, dat dit, gezien het onderscheid tusschen de Fransche cn Engelsche belangen, ook niet anden kon zijn. Engeland denkt commercieel en industrieel en heeft een welvarend Duitsohland tnoodig. Frankrijk denkt politiek en heeft een arm en zwak •Duitschland noodig, niet beseffend, dat de cc-.nige werkelijke zekerheid tegen een Duitsche revanche gelegen is in goede gezindheid.- De diplomatieke medewerker van het blad oordeelt, dat het thans duidelijk is. dat Frankrijk zal weigeren Bald win's ontwerp-antwoord aan Duitsch land te ondertaekenen, indien dit in overeenstemming is met Baldwin's vcr- klaiingen. Daardoor wordt dan een nieuw en gevaarlijk tijdperk ia de Eu- ropeesche diplomatie geopend. Na dc onvermijdelijke breuk zal de vraag zijn, hop de overige mogendheden der En tente zich tusschen Frankrijk en Enge land zullen groepeeren, hoe de politiek van de Engelsche groep tegenover Duitschland zal zijn en welke houding Amerika en Rusland zullen aannemen. De „Westminster Gazette" verneemt var. betrouwbare zijde, dat men zich in België zeer ongerust maakt over het vooruitzicht van een volledige omsinge ling door Frankrijk en van een ver slechtering van handelsbetrekkingen met Midden-Europa. Uit de rede van Poincaré te Senlis, die een antwoord was op de verklarin gen van Baldwin, wordt in de Fran- sche pers bij voorkeur de zinsnede ge citeerd, waarin hij zegt, dat de vriend schap tusschen twee volken hun de noodige onafhankelijkheid moet laten en hun belangen moet zien to vereeni gen, en niet die van het ééne aan dc belangen van het andere ondergeschikt maken. „Daarmee heeft hij Baldwin nu eens netjes de waarheid gezegd," is blijkbaar de overheerschende opvatting. Inderdaad is de verklaring dat Frank rijk nier kan ingaan op het voorstel inzake, het bepalen der Duitsche beta- lingscapaciteii door een internationale commissie noch het Roergebied te ont ruimen alvorens betaling te hebben ge in egen, dan ook dc quintessens van Poincaré's verklaringen. De Britsche regeering weet nu, zoo onderstreept de „Matin", dat een poli tiek, die met deze beide principes geen rekening houden zou, door Frankrijk en door de andere naties als een fla grante schending van de tractaten zou worden beschouwd. Za! Engeland zich daaraan veel sto ren? Pertinax, die naar Londen gegaan is en er gesprekken heeft gehad met allerlei leidende personen, gelooft het niet en ziet den toestand uiterst pessi mistisch in, zooals ieder wel moet doc-n, die zich aan de Parijsche be schouwingswijze ontrukt. Er is geen sprake van dat Engeland de Fransche ziens wijze zal overnemen zoo verklaart hij in ccn lang tele gram. In weerwil van alle mogelijke reserves en verzachtingen zal Cuno's voorstel betreffende een internationale enquête naar Duitschland's betaalver- mogen en een vervanging der locale coniróle aan de Roer ca in het Rijn land door een algemeen toezicht op de Duitsche financiën worden aangeno men. De passieve weerstand zal worden afgekeurd, maar de beëindiging er van zal meer of minder duidelijk verbonden worden aan een verandering van de F ransch-Bclgische politiek van n Ja- Aüeen is het nog niet zeker, dat het Duitsche voorstel van ccn algemeene bijeenkomst van overwinnaars en over wonnenen om den verderen gang van zaken vast te stellen, door de Engel sche nota zal worden aanvaard. Nu Engeland uit Poincaré's woorden weet, dat hij geen andere deelneming "van Duitschland aan de conferentie zou kunnen aanvaarden dan op den grond slag van Spa, dus a. titrc cosultatief, zal men, daar deze prodedure-quacstie als van secundair belang, wel laten rusten. De hoofdzaak is echter dat Curzon, die sinds 6 Juli geen onderhoud meer met Saint-Aulaire gehad- heeft, omdat hij inzag, dat er geen verzoening tus schen de beide Standpunten en politie, ken mogelijk was, met het geheele En gelsche kabinet thans van plan schijnt geen voorafgaande onderhandelingen nicer te houden met Frankrijk. Men heeft te Londen besloten zijn eigen po litiek. die onvereenigbaar met het I-i'ansch-Bclgische optreden is, te gaan doorzetten, onafhankelijk van dc Fran sche goedkeuring. Dat maakt dat „het Kanaal thans bree der en dieper zal gaas worden", zooals Perünax het uitdrukt, De voornaamste reden van de En gelsche politiek is volgens hem niet de hoop op de resultaten eener afzonder lijke overeenkomst met Duitschland, maai de hoop, dal de druk, die hiermee op België wordt uitgeoefend en waar bij <ie Engelsche gezant le Brussel krachtiger dan ooit optreedt, ten slotte België zal doen toegeven Frankrijk los 'e laten. Daarom ligt het politieke zwaartepunt op het oogenblik te Brus sel en hangt er zooveel af van de hou ding, die België zal aannemen. Geeft het aan den Engelschen drang toe, dan zal de regeering te Londen dat succes steeds meer uitbuiten door te wijzen op Frankrjjk's moreel isolement; geeft. Brussel niet toe, dan zou, naar Perlinax meent, ook Londen-gauw genoeg weer bedaren. In elk geval wijst hij met na druk op den tragischcn ernst van den toestand op het oogenblik. Duitsche persstemmen ever dc rede van Poincaré. De „Deutsche Allgemeine Zeiiung" noemt de rede, die Poincaré le Senlis gehouden heeft, een verdedigingsrede voor de Fransche operaties, met een ten deele zeer lclagenden inhoud, natuur lijk afgezien van het propagandisch tintje. Poincaré hield niet zonder be paalden reden, zulk een klagende rede voering, en wel daarom, omdat dc meeuing der wereld zich sedert 191S van Frankrijk in stijgende mate af wendt. Ds „Vorwarts" meent dat Poincaré -beter had gedaan de rede niet uit le spreken, want 2ij houdt geen spoor van nieuwe gedachten in. Als antwoord op de rede van Baldwin beschouwd, is zij in ieder geval niet anders dan ne gatief. Het blad legt den nadruk, op de grootc pol.licke onhandigheid door het indirect toegeven van Poincaré dat Frankrijk zich onder leiding van Poin caré nog na drie-en-vcertig jaren verzet heeft legen de erkenning van het gc- teekende vredesverdrag, :terivijl Poin caré thans een volledige erkenning van het verdrag van Versailles wil doorzet ten. In antwoord op vragen in het La gerhuis verklaarde Baldwin, dat hoe wel do jongste Duitsche nota over de schadeloosstellingen zoowel aan de regeering der Vereenigde Staten als aan de Britsche cn andere geallieerde .•egeerineen gericht was. den laateton tijd geen besprekingen tusschen de j*e- geeringeu van Brittaiinië en de V. S. hadden plaats gehad aangaande de jchadoloosstellingon en den haidigen Europeesehen toestand. Hij zeide voornemens te zijn het ontwerp-ant woord op de Duitsche nota, hetwelk hij bezig was samen'te stellen om aan de geallieerden voor te leggen, ter kennisneming aau Amerika toe te zeilden. Een Engelsch oordeel over de instelling van een Int. financieels commissie, In het weekblad „Sunday Pictorial" een artikel opgenomen van den be kenden Engelschen journalist Lovai Eraser, waarin deze zich verzet tegen voorgestelde onderzoek inzake Duilsclilanó's betalingscapaciteit door een internationale commissie. Wij wenschen, zoo verklaart de schrijver. gec-11 verder onderzoek naar de beta lingscapaciteit van Duitschland, dat de xhadcloosslelling gemakkelijk kan be talen, indien het dit verkiest. De posi tie, -waarin de geallieerden verkeeren, loeit niet voort uit de omstandigheid, dat Duitschland niet in staat zou zijn le betalen, maar uit het feit, dat het /aslbesloten is geen cent te betalen, tenzij onder dwang. Het geeft niets, of. men al nota's naar Berlijn zendtde Franschen volgden den eenig moge lijken weg door het Roergebied te be zetten. Naar de Londensche correspondent m de „Manchester Guardian" ver neem:, zijn de bewoordingen van Bald win's verklaring verzacht en bevatte de oorspronkelijke tekst nog een be langrijke passage, waarin Engeland's opvatting om trent de bezetting van hot Roergebied duidelijk uitgesproken werd. De uiter ste conservatieven zijn echter nog onte vreden en er loopen ook geruchten van binnenkort le verwachten aanvallen op Baldwin, zoowel ten opzichte van zijn parlementair beleid als van zijn maat regelen op sociaal gebied, doch men hecht hieraan in Londen niet veel ge wicht, en het aantal aanhangers onder de conservatieven van een beweging te gen Baldwin zal in het Lagerhuis niet meer dan ten hoogste tien bedragen. Daarentegen zijn de liberalen en arbei ders ontevreden,, omdat Baldwin niet in besliste bewoordingen de algemeene overtuiging heeft uitgesproken, dat Frankrijk Europa tot een ramp leidt en dat Engeland's geduld is uitgeput. De „Morning Post" bevat een arti kel waarin weer de nadruk wordt ge legd op de onmacht van Engeland op mimuti gebied om Frankrijk zijn wil op te leggen. Een kreet cm ont ferming. De soc.-dcm. partij-afdeeling Duis burg heeft een telegram gericht lot de soc.-dem. fractie der Belgische Kamer, waarin zij deze verzoekt haar invloed aan ie wenden om een bind te maken aan het lijden der onschuldige bevol king 'door de verkeersbeperking. Over de resultaten der Roer-actie. I11 strijd met de uiiersi optimistische vei klaringen omtrent de opbrengst der Roerbezetliiig, door Le Trocqucr aan de ..Matin" gedaatf, betoogt d<s „Echo National" met cijfers, door Poincaré in den Senaat gegeven en een citaat uit een rede van den Voorzitter der Kamer van Koophandel te Metz van de vorige maand, dat Frankrijk met 225.000, maar Ó7.000 ton steenkool per maand krijgt en dat de Fransche metaalindus trie niet 26 pro-cent méér, maar 60 pro cent minder cokes per maand ont vangt. Le Trocquer, voegt de „Echo National" er bij. goochelt er tusschen door met kolen uit het Saargebicd en Noord-Frankrijk. Maar het gaat alléén onr de Roer. De Duitschers, Belgen en Engelschen weten evengoed als onze rcgccring wat het Roergebied feitelijk oplevert. Een dergelijk gegoochel en verdraaiing der waarheid, dient dus tot- iticls en maakt onze positie zwakker, terwijl wij op het oogenblik zooveel kracht noodig hebben. Verspreid nieuws UIT HET ROERGEBIED. Strafmaatregelen te Efcchitm. De Ullsteindienst verneemt uit Bo- chum, c-at deze stad in verscherpten staat van beleg 15 verklaard. Dc trams mogen nog slechts tot aan dc grenzen tier stad' rijden. Binnen het stadsgebied alle tramverkeer, alsmede het ver keer met voertuigen van welken aard ook, verboden." Naar de „Vossische Zeiiung" uit Essen verneemt, is de oorzaak van het in verscherpten staat van beleg verkla ren van Bochum, de reeds gemelde fcom-aanslag te Weitmar. De Belgische bezetiingsautoriteiten hebben wederom 48 burgers aangewe zen, die in de treinen op de gemilita riseerde lijn Gladbeck-Oberhausen moe ten mede reizen. Te Duisburg wordt, naar de „Vossi- j •cli'c Zeitung" verneemt, het verkeers-' •urbod, voortvloeiende uit den ver scherpten staat van beleg waarin deze stad verkeert, nog steeds gehand haafd. Te Essen is het verkeersverbod :en der Zuid-Oostelijke stadsgedeel te} 1 Augustus a.s. verlengd. Een Duitsche saboteur door een surveilleerende patrouille gedood. aar op den spoorweg naar Euskir- clien in de nabijheid van den Kalele- iunnel de signalen opzettelijk defect waren gemat kt. schoot een daar tei I Inatse surveilleerende patrouille op twee Duitschers, die langs de spoorlijn liepen een van hen werd gedood. De mijnwerkersloonen bi] de niet-bczettc mijnen. Men verneemt uit Essen Bij de besprekingen inzake de loo- ncit bij de nict-bezette mijnen, is men tot overeenstemming gekomen. De tot geldende gemiddelde loonen zul len voor bet tijdvak van 17 tot en met 22 Juli met 40 worden verhoogd voor he Juli opnïeu- :rband niet deze loons'verhoo- ging, wordt een nieuwe stijging der ko- Ienprijzen verwacht. MAATREGELEN VOOR DE INNING VAN DE KOHLEM- STEUER. De Ullsteindienst meldt uit Essen, dat de Intergeallieerde ïtijn!anc!com missie een nieuwe verordening heeft uitgevaardigd, betrekking hebbende op de inning der kolenhelasting. Krachtens deze verordening zullen dé injnbouv.ondernemingen dis weige en bli de Frausch-Belgïsche controle commissie een beschrijvingsbiljet voor de kolenbelasting in te leveren, na herhaalde opvordering vanwege deze controle-commissie, ambtshalve in deze belasting worden aangeslagen. Alle mijnen, welke de op grond' van dezen aanslag bepaalde bedragen, welke op den vijftienden van ellke maand, omgerekend volgens den offi- ciecleu dollarkoers van de Berliinsche beurs, moeten worden betaald, niet voldoen, zullen 50 pet. boven het oor spronkelijk vastgestelde bedrag moe ten betalen. Voorts zijn in de verordening boeten vastgesteld, van toepassing bij verdere weigering cm te betalen. Bovendien zijn de voor het bestuur der mijnen verantwoordelijke personen aanspra kelijk. Voor hen zijn in de verorde ning gevangenisstraffen van ten hoog ste viif jaar vastgesteld. Tenslotte wordt in de verordening vastgesteld, dat ter inning van de niet betaalde kol-enbelasting niet alleen de bezittingen der mijn-bouwondernemin gen van alle bii het bestuur dezer on dernemingen betrokken personen kun nen worden in beslag genomen of ver kocht. Daar de Thyssen-Verke te ÏJamborn hebben geweigerd da kolenbelaeting te betalen, is deze fabriek bezet. Bi; deze gelegenheid zijn belangrijke ko- lenvoorraden in beslag genomen. DE RIJNLANDSCHE REPUBLIEK. 'Uii Keulen wordt geseindDe ge ruchten. over het uitroepen der Rijn- lancsche Republiek zijn niet bewaar heid. De bevolking schrijft dit" toe aan diuk van Engelsche zijde of aan -het te vroeg uitlekken der plannen en houdt vel, dat de uitroeping slechts op het laatste oogenblik is verhinderd. Men wijst cr op, dat Frankrijk reeds om vangrijke maatregelen had getroffen. Deze maatregelen komen hier op neer, dat op 5 Juli te Dusseldorf 100 gen- nes zijn aangekomen en de gevan-' genissen te Wiesbaden en te Worms onliuimd inroesten worden, -om voor andere doeleinden te dienen. Waar schijnlijker is echter, dat de verbeel ding hier ook een woord heeft meege sproken. Zeveaiprijs: De Darniaten I, Haarlem; 12 sevens (284). Hoogste Virpsgooiers tot en mei Vrijdag 6 Juli 1923. 1. I'aleari, Alkmaar 71; 2. O. Koehx, Beverwijk, 70, 10 ir. 6, 9, 9. 3. J. Brinkman, Haarlem, 70, 10 tr., 6, 7, 9. 4. G. W. Mets. Haarlem, TO, 10 tr.. 9, 2, 7; 5. J. A. Korting, Amsterdam, 70, 10 tr., 4, 6, 5; 6. J. Benoist, Amsterdam, 69; 7. A. Nieuwen dijk, Amsterdam, 63, 10 tr., 7, S, 9; 3. M. van Vliet, Delft, 68, 10 tr-, 4, 8, 7. Hoogste korpsgooiers gedurende het gc- heole concours: v. d. Sehous, Vlaardingen, 75, 10 treffers 3, 9, 2. M. A. Verdel, Haarlem, 75, 10 treffers 6, 6, 9. 3. W. Henneman, Haarlem, 75. 10 treffers, 6, 5, 9. 4. G. J. Niekus, Amsterdam, 74, 10 treffers, 9, 9, 9.- 5. J. Gielisse, Den Haag, 74, 10 treffers, 9, 3, 9. De uitslag van den pérsonêels-wedstrijd ;n de wedstrijd voor net koningsschap acden KAneiner Kegelbond volgt mor gen, terwijl wij ten spoedigste (ia het ein digen van den wedstrijd de uitslag der vrije en vaste•ua-suwedstrïjden zullen be kend 'maken. KEGELEN. Nationaal Kegelconeours van den Konnomor Kogetbond tc Beverwijk. Oauler groote toelangstelling eindigden in het K. 8. A.-gebouw te Beverwijk de Icorps- en personeele wedstrijden van den Kennemer Kegelbond. De vrije-toaanwed- strijden duren nog tot Maandagavond half twaalf. Hieronder volgt de einduitslag van den korpswedstrijd: Korpswedstrijd 1. Niet Winnen Toch Lol, Amsterdam, 307; 2. Volharding II, Haarlem, 301, 47 treffers; 3. Twee Duifjes II, AlkmstaT, 301, 43 treffers; 4. V. O. V. I, Santpoort, 300; 5. Gooi Om, Vlaardingen, 297, 47 treffers, 4. X, 9, 9, 9; 6. -Klein Hamburg, Delft, 297, 47 tr., 7, 4, XX, 5; 7. 't Regiment. Amster dam, 294; 8. Het Hindert Xiet I, den Haag, 293, 49 tr.; 9. de Eendracht, Haar- 293, 45 tr., 10. Volharding I, Haar lem, 290, 47 tr. 6, 9, 5, 8, 9, 7, 7, 4 3 6; 11. De Groote Vauxhnl II, Haarlem, 290, 47 ,7, 5, X, 5,-7, X, 9, 6, 3 9. R. A. X. G., Beverwijk, 239; 13. On dei Ons, Den Haag; 23-514. Vriendschap, Amsterdam, 237, 46 trelic-rs; 15. B. A. L., Den Haag, 287, 43 treffers; 16. Negenoog, Amsterdam, 236, 47 treffers; 17. De Prins L Haarlem, 226, 46 treffers; 13. Allen Present I, Amsterdam, 285, 19. ALdoende Leert Men, 234, 47 treffers; 20. De Damia- ,ön I, Haarlem, 284, 45 treffers; 21. Baas Boven Baas, 232, 47 treffers; 22. De Nieu- Plank- II. Bussum, 282, 46 treffers; 23. Het Komi "VVel I, Amsterdam, 282, 44 tref fers, 7. 9, 3, 3, C. 24. Tivoli. Rotterdam, 2S2 44 treffers, 7. 9, 9, 8, 8; 25. Op De Lat I, Allernaar, 232, 44 treffers, 9, 7, X, 4, 6; 26. Z. A. Z. O. Z., Amsterdam, 281, 47 treffers; 27. D. E. V. O.' Amsterdam, 281, 45 tref fers: 28. Onder Ons II. Amsterdam, 281, 44 treffers; 29. Aanhouden Wint, Amster dam. 280 30. Limburgia, Den Haag, 279, 47 treffers. Behalve do in het Feestprogramma ge noemde medailles, waren tijdens de wed ■trijd door het bestuur van den Kenne- nér Kegelbond nog drie korpsprijzen beschikbaar gesteld voor. dameskorpsen een zilveren lauwerkrans, een zilveren ■ertak en een verguld zilveren medail le. De stand van den dames-korps-wed strijd is: 1. Iloog Hout, Den Haag, 231; 2. D. A. X. A.. Amsterdam, 228, 33 treffers; 3.-A K., Damesclub, Amersfoort, 223, 57 tref fers; 4. Entre Xous, Delft. 211. 5. Eerste Beverwijksche Damesciub, Beverwijk, 207. Twee vijf lallen: 1. Volharding, Haark-m, 591: 2. Niet Winnen -Toch Lol. 531, 3. Het Hindert Niet. Den Haag, 562 4. Op De Lat, Alk maar, 551. Ïretffersprijs: V. O. V.. Santpoort, 49 treffers met 300 houten. Negen-prijs: Fidelio, Amsterdam, 13 negens. Aclitenprijs: Je Maintiendrai, Den Haag U achten, (261). VRAAGIk ga met een week va- cantie. Heb ik recht op kostgeld? ANTWOORD Als gij ergens in vas te betrekking zijt, hebt ge recht op kostgeld. VRAAGIk ben met iemand over eengekomen, dat ik een jong van mijn hond gedurende /es weken zou opvoe den tegen vergoeding van 1 L. melk per dag. Reeds acht weken zijn ver- loopen, nu weigert hij den hond. Wat moet ik in ditFgeval doen? ANTWOORD Hem in rechten aan spreken tot betaling van do door u uitgegeven gelden voor het onderhoud van dit jong. VRAAGWaar ligt de boot van Amsterdam naar Marken?. Welke zijn de vertrektijden? ANTWOORD: Vertrek van Amster dam (De Rtiycerkade Steiger 9) :10.30 v.m. VRAAGWelke opleiding dient een jongen van 9 jaar, om film-artist te worden, te volgen? ANTWOORD: Laat hem eerst nog eenige jaren op school gaan. VRAAG: In welk jaar is de Spaar- nebode" voor het laatst uitgekomen? ANTWOORD: In 1908 kocht de N.V. Lourens Coster het dagblad „De Ëaarnebode'' en smolt dit blad bij tarlem's Dagblad in. VRAAG: 1. Ik wil in 3 dagen naar Antwerpen fietsen en 's nachts in een stad slapen. Wat is bet eerste, twee de en derde traject Hoeveel K.M- bedaagt elk traject? 2. Ik wil ir. 3 dagen naar Maas tricht fietsen en '5 nachts in een stad slapen. Wat is het eerste tweede en derde traject? Hoeveel K.M. is elk traject ANTWOORD1. Eerste dagHaar lem, Heemstede, Hillegom, Lisse,. Sassuiiheiui, Warmond, Stompwijk,' Zoetermeer, Zegwaard, ïiergsehen- hoek, Hillegersberg. Rotterdam. Tweede da<j: Rotterdam, Baren- drecht, Zw ij narecht, Dordrecht, Wil lemsdorp, Moerdijk, Zevenbergen, Ou denbosch, Itozendual. Derde dag: Rosendaal, Nispen, Es- schen. Calmthout, Eeckeren, Antwer pen 120 K. M- 2. Eerste dag: Haarlem, Heemste de,-* Hoofddorp. Aalsmeer. Uithoorn, Mijdrecht, Ruw iel, Breukelen, U- trecht, Culemborg. Geldermalsen. Tweede dag. Geldermalsen, Zalt- boramel, 's llertogenbosch. Vucht, Utrecht, Boxtel, Eindhoven, Geldrop, Zesgehuchten, Weert. Derde dagWeert, Hunsel,_ Maas- bracht. Echt, Susteren. Urmond, Stcin, Meersen, Maasticht. 170 K.M. VRAAGWelke is de korste fiets weg van Haarlem nsar Socsterberg Hoeveel K.M. is dit' ANTWOORD: Haarlem, Halfweg. Amsterdam, Weesp, Gravenland. Hil versum. Lage Vuursche, Soesterberg. 60 K.M. VRAAGWelke ïs de kortste fieUweg naar Valkenburg. Wij wilden den toebt in drie dagen volbrengen. In welke groo- to plaatsen moeten wij overnachten om iederen dag ongeveer hetzelfde aantal K.M» af te leggen? ANTWOORD: Eerste dag: Haar- Als jonden was een van mijn groot ste liefhebberijen om. langs het water te dwalen en vai* de daarop liggende sohepen en schuiten de rijmsels cn ge dichten to lezeil en deze van buiten te leeren. Aan mooie straten, aan deluge groote huizen, aan yoorname Haegsoh- sprekeride menschen, daaraan bad ik een aangeboren, ingekankerde hekel. Neen. lange havens en kaden, door achterbuurten in stegen en slopjes, daar zwierf ik het liefste, daar leerde ik het volk. zijn dialect, ziin sagen cn légenden en bovenal zijn goed hart kennen. Als scbippei-gjongen, wiens ouders een aardig stuk van JEuroj#. bevoeren, was ik extra in de gelegen heid om in verschillende lantleu mijn kennis op te doen, Vergat ik weer eens om op tijd aan boord te komen, iets wat me nogal 00ns gebeurde, dan wist, mem (moederj door de ervaring geleid, al vrii nauwkeurig, in welk stnds- of dorpsdeel ik te vinden was; mijn twee zusters ik noemde ze- de nol tel).nlcker; werden dan door mem zoo'n wük meezonden en hadden ge woonlijk at hec'. spoedig het afge dwaalde schaap te pakken. Keilde ik du? een groot aantal rijmen en spreu ken en kon ik op mijn duimpje in de verschillende talen en dialecten cr een vijftigtal achter elkaar opzeggen, om den inhoud om de mor pal bekreunde ik mij geen steek; later dacht ik wel oens na over. de eigenaardige tegen- p-trijdigliedcu in dc gedichten en \v»n- ncqj">«cn. zooals ik nu doen wi', eens liet ont'.csdmes er in zelt-, dan bleven cr soms vreemc'e be=tandd?'eleu over Do beurtman van Zevenbergen op Rotterdam dichtte op ziin watervat In dit vat. daarin is nat, inoar w.ie het jenever of brandewijn, wat zouden er een natte Schippers zijn Geen mooie reclame voor liet gilde. De man, zelf schipper, beweerde dus maar stoutweg dat schippers zulke nathalzen zijn. Dat komen ze er gens waar een vat jeueveer of bran dewijn is ze zich maar direct gaan bezuipen. Verder toonde de man. dat hij van de z.g. zuienwal kwam, want alleen in Zuid-Nederland en België ge bruikt men het woord nat voor be- •schonken. in Overijssel zegt men: dronkend. op het homeland cn in de veenkoloniën van Groningen noemt men het Doén in Harürfgen een halve knörre en in de Friesqhe kleidorpen oen groue shiter enz. Esn blnzerschïpper van do Cocks-; dorp (Tessel) die veel op de Noordzee visohte. dichtte op het schild van ziin bis ze i- Ik ben eên visscher vail do zee. Gevaren mank ik dikwijls mee. Veel wederwaardigheden. Maar als ik de kost Voor 't huisgezin Voor mijn Vrouw en kinderen win, Dan ben ik al weltevreden. Dat was een gemoedelijk cn tevre den menseh. voldaan en blij als hij, al was bet in gevaren, het bestaan voor hem en de zimen verdiende. Een vnichtschippertje van hel, kleine dorpje Oo-cterze®, EcmSterland, dichtte op zijn waterval 1 Heeren, burgers, kooplui, boeren, Die maar vracht heeft t? vervoeren, 1-Ietzij turven, steen of hout, 't Is dit schip wél toevertrouwd, J. Hemstra. Schip Nooit Volmaakt, groot 18 ton. Die man was zijn tiid een halve eeuw vooruit en had als transport- overnemer in Iransitoverkeer ergc-ns in een groote havenstad moeten wo ken. Beleefd, zakelijk, naam en ton- nemaat. toen nog geen verplichting, zoo maar voor het lezen't schip Nooit volmaakt, dus ook tevree, als het eens niet allemaal puste; jammer "dat het scheepje veel onbevrucht aan den wal lag. De schipper van een oostfneeche mot, van Gre-et-siel, dichtte op het schild van zijn mot F all re ruhig weiier Venn der Mast auch brieht, Goit ist dein Begleiler Der verlasst dïch nicht. Een mot was een tweemast plat boomd Duitsch waddenschip. 30-150 ton groot, van ongeveer kofmodelde schippers, eigenaars, waren zeer be kwame. uiterst betrouwbare, vlijtige, eerlijke, soberl-evende menschen. Dat de brave man in den uitersten nood op God ging vertrouwen is zeer begrijpe lijk, doch dat hij rustig doorvoer als zijn mast afknapte? en dan kalm zijn reis vervolgde? Ja. ik denk dat de goeie man daaraan niet heeft gedacht. Zijn rustig doorzeilen met- afgewaai- den mast. komt vrijwel overeen met dc instructie van een Hollandschen luite nant aan zijn soldatenKerels, wan neer ie ooit voor den vijand komt en gebrek aan ammunitie krijgt, doordat jo patroontasch leegraakt, dan laat je daar niets van merken, versta je. Je gebruikt dan een krijgs'ist en in nóg vl.ligger tempo ga je met snelvuur door: je vernietigt den vijand tot den allarlaalsten man, do overigen neem je lot den laatsten man toe gov au ge 11 en de rest jaag ie in een ordclooze vlucht over de grenzen. Je hebt can het va derland gered, begrepen? Een Friesche tjalkschipper dichtte od ziin hekkebord Ik vaar met turf en hout, Op zoute en zoete stróomen. Al vaart een ander nog zoo hard," Ik hoop er ook te kcauen. Turf, steen en hout, dat scheen iu ■den goeden ouden tijd zoowat het eenige transport te wezen, alile oud'e oorkonden en tolheffingen spreken dan oolc meel' bepaald van: schepen gelaeden mette steeneu ofte turf en ofte met hout. Onze dichter maakte eerst reclame, namelijk hij voer op zoute en zoete stróomen. dus de groote rivieren, de Zeeuwsehe stroomen, de Zuiderzee enz., in de laatste regels biameirde hij zichzelf door te bewerenmaar ik ben er een van haast'je maar niet, bekend ben ik overal, maar bob ik eenmaal turf. hout- of steen geladen, ja, dan moet je- het maar aan den goeien God overlaten wanneer ik ér moe annkom. Meer ad rein was het vers dat eon dichterlijke schipper van IJ-oogeveen in zijn dialect op een expres voor hem gebouwde nieuwe praam dichtte Ik ebbe een praeme laten' macken. d'iene sal em priesen, de aeiider sal em laeken Maer wie em priest? of wie em laeckt? De pvnem is aae mien sin emaekt. Zeg maar van mijn spulletje wat je wilt, aan jullie critiek heb ik maling, ik moet ermee varen, liij is mij naar" den zin, cn de man bad hartgrondig gelijk, l)c schipper van een bóuten praam van den Geldcrschen I.Tssel die Zut- phen lot woonplaats liad en van het' domicilie hebben in "deze Geliersche slad zeker het toppunt van alle we- reldsclie gelukzaligheid zag, dichtte boven den ingang van zijn bak of achteronder Eeuwen rezen, eeuwen zonken. Aan uw zij. o IJsselstroom. Maar steeds zaagt gij Zut-phen pronken, Als een parel aan uw kroon. Een Friesche beurtman, een mooi paviljoenvaartuig, dichtte aan zijn paviljoensdhilLd1 in dc Friesche taal: Twa katten en ien rnous Tiva frouliue ijn ien hous Twa hounnen en ien stik fleis? Dan komt er rousje op e reis. - Op een Engelsche vischsmak in Yarmouth las ik vrijwel hetzelfde, nl. Two cats and one mouse. Two women and one house, etc. De Engelsche buurman kwam dus gedachten vrij goud overee.n met den Frieschen beurtschipper, ml, dat- brengt - het toeval of noodlot twee vrouwen in een huis of iu een gemeen schappelijke:. keuken, zij evenmin alls honden en katten, in vrede- kunnen le ven en dus gebrom, schelden en bla zen, bijten kra'bben, nagels, haarspel den. vechten, het onvermijdelijk ge volg van hun samenwonen is De schipper van een Frieschen Zeelands- •aafder van de Hjerrenwal bij i»es- renveeu, dichtte op zijn hekkebord Het lichaam is het schip. De waereld is de zeo. De Bijbel is 't kompas, De Hemel ig do ree. Zeeüandsvaarders waren in den goe den tijd de grootste en mooiste bin- nenlandsche schepen, T zal er aan. zo voeren inet Friesche turf van de nije bi eg-?, stobbegat en olde ouwor op Zeeland, 't Waren eigenwijze, domme kerels, zeer pedant op hun tijdelijke welvaart algemeen gehaat omdat ze zoo met minachting op anderen neer zagen. Toen hun ge tij verliep waren ze te dom en te verwaand om Re ba kens te verzetten, ze zijn dan ook vrij wel allemaal in armoede verzonken. Een schipper van Meppel dichtje op 7,ijn aohterschild Wanneer ik vaal- bij dag of nacht, Met hout- of turf of steen tot vracht, Dan hoop ik dat God overal, Mij zegenen en bewaren zal. Die man had zeker een geloovig karakter want hij bad om bewaking en zegen, verder had hij een ijverige na tuur want hij sprak van varen nij dag en bii nachtwerken en aanpakken, ja er door ingespannen arbeid bovenop werkendat was toen een cere. De schipper van een Zceuwsciien mosselhengst van Philippine aan den Braakman, Zesuwsdi-Vlaanderen, wiens huisdlük leven zeker niet altijd' pays en vree of rozengeur en mane schijn was, dichtte op liet schild bij het roer van zijn hengst Van alle quaeden op d'aardè gewis Een wiif te hebben 't quiicdsten is. "t Moet zeker een Xantippe ge weest zijn da? de man zoo in een open baar gedicht zijn hart luchtte. Of onze mosselman was een resolute kerel. Haarlem. H. S. VLIEGER Moegelhengstkort, breed, ste ng vaartuig waarmee mei? m Zee land mosselen en oesters vischt. Er zijn twee typen schepen in hetzelfde bedrijf: dc hengst en de hooganrts-, do hoogaarto is bevalligor. slanker en zeilt vlugge 1 de hengst ligt vaster en kan het._mct slecht weer lunger vol houden. Voor luxe wordt de lioogaarts gebezigd, nimmer de hengst.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7