Letteren en Kunst Rubriek van den Arbeid. Ingezonden Van „De Dag" die niet verscheen. Broekhuijs biedt salarissen aan tot de geëngageerden een anderen werkkring hebben gevonden. Wij lezen in de N. R. Crt. Zooals de heer Broekhuys geadver teerd heeft, zouden alle redactieleden van „De Dag", die Maandagmorgen in de Sofialaan i de presentielijst ree kenden, beschouwd worden hun contrac nie; te hebben verbroken. Volgens een door hem verspreid pers communiqué hebben „bijna alle" Dag- journalisten aan dere oproeping hoor gegeven, met uitzondering den heer Schroder. Dientengevolge dus het communiqué, is voorga-"'eH, dat aan eiken contractant word! taald -het volle salaris, da; hij in werkkring verdiende, totdat hij een andéren werkkring heeft g:von- den, niet dien verstande evenwel, deze bepaling ophoudt, zoocia d-coa- tractrijd verstreken is. Niemand wordt van dit voorstel buitengeslote-, doch het moet collectief worden aangeno men. Het communiqué besluit me; de mecedeeüng, dat plannen worden over wogen om een weekblad op te richten. Over dit voorstel is ia een Dinsdag gehouden huishoudelijke vergadering van dc redactie beraadslaagd. Blij kens een ons na afloop verstrekte med-e- deelir.g, achtte de vergadering het on mogelijk zonder aanvulling en toe lichting door den heer Broekhuys het vaag gestelde - voorstel in behandeling te nemen. Omtrent de kwestie, of Maandag in derdaad „bijna alle" redactieleden de presentielijst hebben geteekend. ver schafte deze mededeehng geen licht •den leest er alleen, in, cat „de bedoe- hng van het al of niet enderteekeaen van de presentielijst op Maandag ge heel buiten de vertrouwenskwestie ging," "AUTO-ONGELUK IN FRANKRIJK gen, dab de Nederlander Graaf v. Lim- gen, dat de Nederlander Graai Lim burg Stirum, die met zijn echfcgenoote mevr. Van Limburg S bi rut 11 geboren Van der Wyck, in Frankrijk op een autotocht was, een ongeluk gehad heeft, tengevolge waarvan mevrouw Van Stirum gedood en de lieer Van Stinim zeer ernstig gekwetst is. ue familie is per vliegtuig naar de plaats var het onheil vertrokken. Nader meldt de Temps dat mevrouw Van Limburg Stirum, oud 40 jaar, 'die aan het stuurrad zat, toen de auto wegens het springen van een hand kantelde, op slag gedood werd. Het lijk, in La Flèche gebleven, zal naar Nederland worden overgebracht, als de heer Van Limburg Stirum en zijn beide dochters hersteld zijn. Ze zijn nu buiten, gevaar. NED. CHEMISCHE VEREENI- GÏNG.- Deze vereeniging kwam te Breda in algemeene vergadering bij een. In het algemeen bestuur werden gekozen t dr. A. J. C. de Waal, Den Haag, en prof. dir. A. H. W. Aten, Hil versum. Als algemeen voorzitter werd gekozen prof. dr. Nieuwenburg, Delft, ïn den Ckemischea Raad van Neder land werden benoemd de voorzitter van de Vereeniging der Nederlandsche Che mische Industrie en dr. W. P. Jorissen. prof. dr. G. van Iterson, de voorzitter der Nederlandsche Chemische Vereeni ging en dr. A. L. Th. Moesveld. In de redactie-commissie voor het Chemisch Weekblad dr.-. G. L. Voermanin de onderwijs-commissieC. G. Baert, apo theker, en de ingenieur D. van der Want, DE RIJKSMIDDELEN. Over de maand Juni 1923 hebben 's Rijks mid delen opgebracht 35-793-930-29^ te gen ƒ37.802.136.51 over Juni 1922. De opbrengst over het eerste half jaar van 1923 was 21S-627.666.95 Yi, tegen ƒ217.042.226.1713 over hetzelfde tijd vak van 1922. EEN KANTWERK VOOR H, M. DE KONINGIN. Ter gelegenheid van het a.s. Tegee- ilngsjubileum van H. M. de Koningin is door de N.V. Hollandsche Kanifabrtek :c Amersfoort een kant vervaardigd, waarvan het grondmotief betrekking heeft op het jubileum. Het ontwerp, dat iet grondslag dient voor dit motief, is ontworpen door den teekenaar M. H. A. Staring, te De Koog (Texel). Het stelt voor het wapen van H. - M. de Ko ningin, waarbij in het schild het lceu- wenntotief eveneens is uitgewerkt. Een moeilijkheid hier was de koppen „en face" te houden, waar toch steeds met ten soot; grondstof gewerkt kon wor den en voor- en achterzijde van de kant gelijk is. Aan beide zijden naast het wapen leest men de jaartallen 1S9S 10:3, terwijl de Oranjeboom de afschei ding vormt tusschen de verschillende opeenvolgende wapens. Naar de Nieu we Crt. verneemt, zal er o.a. te Amers foort en te Amsterdam een expositie -.an deze jubileumkant gehouden wor-, den. TROELSTRA ONGESTELD. „Het Volk" meldt De reis ter bijwo ning van de vergadering van het Bu reau der Socialistische Internationale te Brussel op de heete dagen van 10 en ij Juli heeft voor den heer Troelstra minder aangename gevolgen gehad. Na zijn terugkomst openbaarde zich een -hevige aanval van influenza, ge- r-aard met hooge koorts en erge pijnen. Dc patient is thans in zooverre hersteld-, dat de koorts en pijnen opgehouden zijn, maar deze korte, riekte heeft hem zoodanig- aangegrepen, dat hij zich zeer s.fg-niat gevoelt <"0 hem vootloopig volkomen rus; is voorgeschreven. VOORZICHTIG AFKOELEN! De commandant der Amsterdamschc brandweer, de heer C; Gordijn Jr. meldt de volgende waarschuwing „Mij kom; ter oore," schrijft de heer Gordijn, „dat iemand een flesch spuit water in de afgeloopea warme dagen in een bak me; ijs plaatste, waarop de flesch terstond met hevigea knal uit elkaar sprong, hetgeen wonder boven wend er geen ongelukken ten gevolge had. De verklaring kan geen andere zijn dan deze, dat het glas, op zoo snelle afkoeling r.ie; berekend, scheurde en he; aldus verzwakte glaslichaam niet meer bestand was tegen c-en koolzuur- dmk in de flesch. Met het genoemde gevolg. „Ik meen goed te doen, de lezers op dn gevaar te wijzen, dat uiteraard in zijn gevolgen zeer ernstig kan zijn. „Men" zij dus voorzichtig en koele spuitwater, kogelfleschjes en dergelijke met te plotseling af." GED. STATEN- VAN GELDER LAND, In de vacature, ontstaaa coor het bedanken .va mr. dr. H. Pde Wide (V. B.) is gekozen tot Ud vau Ged. Staten van Gelderland de heer J. L. B. Keurschot (S. D. A. P.). De heer Keurschot nam de benoeming beraad. MR. ZIMMERMAN EN HET TOLGELD. Onze iWeensche correspondent meldt: Van mr. Zimmerman, die alge meen als de oppermachtige man in Oostenrijk geldt, weet de V esnsclie „Reichspost" een aardig voorval mede te deelen, dat den Commissaris-Gene raal te Wiener-Neustadt dezer dagen passeerde. De gewezen burgemeester vanRotterdam dan wilde met zijn auto genoemde stad binnen rijden en bevond zich 'op eenmaal geplaatst voor een paai- neergelaten slagboo- men, die hem den weg versperden. Se der ongeveer vijftien jaar zijn iu dert ongeveer vijftien jaar zijn ii: middeleeuwen overgebleven stelsel af geschaft, de autonome gemeente V ie- ner-Neustadt echter meende haar weggeldheffingen in stand te kunnen •houden en verlangt van elke luxe- auto, die de stad binueu wil rijden een betaling van 10.000 kronen. De bij de wegversperring beboerende tol- vrouw kwam dus aldra ook tot mr. Zimmermans auto om de voorgeschre ven som te ontvangen. Mr. Zimmer man echter scheen dit voor een mis plaatste aardigheid te houden en gaf zijn chauffeur hevel den weg vrij te maken. Zoo gezegd, zoo gedaan, de chauffeur opende de bcoinen en de auto reed met den commissaris-gene raal ongestoord verder. De gemeeato-t lijk© instellingen in Wiener-Neustadt functioneeren ecihter voorbeeldig en nauwelijks had de auto het grootei marktplein bereikt, of een politie man trad op den wagen toe en ver langde als straf'het 7 1/2-voudige tol- bedrag, 75.000 kronen dus. Ook tegen over dezen raadhuisvertegenwoordi- ger bleef mr. Zimmerman echter voet bij stuk houden en volhardde hij hij zijn weigering ook maar iets te beta len. Hij gaf naam en-adres op en zette zijn reis voort. INCEZONDEN MEDED EELIN CEN E HET BUITENGOED VAN SARAH BERNHARDT. Naar Comoedia meldt, mosten er nu weer plannen bestaan om van het bui tengoed dat Sarah Bernhard op Belle- Isle bezat, een museumte maken en een rusthuis voor bejaarde kunste naars. Van het hotelplan zou de combinatie, die het kocht, weer heb ben afgezien. Men doet moeite om de behoodigde gelden bijeen te L rijgen. JOSEPH VAN LIER. Na vele weken benllegerig te zijn geweest. is, 69 jaren oud, in het Binnengasthuis te Amsterdam overle den de heer Joseph van Lier, een der oud-directeuren van het- Grand Thea tre in de Amstelstraat aldaar. STANDBEELD DR. P. J. CUYPERS uit Roermond schrijft men aan het Hbld-, dat het in de bedoeling van het gemeentebestuur ligt, de kazerne- gebouwen te s'.oopen, om een vrii uit zicht tè krijgen op de Munsterkerk. Huizen en plantsoenen zullc-n er wor den gebouwd en aangelegd. Tc-vens komt dan het plan tot verwezenlijking, een standbeeld op te richten voor wij len dr. P. J. Cuypers, ontworpen door het Architectenbureau Ed. Cuypers. vermijd! by hei wasschen van zijden stoffen overyroote hide Zijde is heerlijk om te dragen. Wanneer U zijde op de juiste wijze wascht.zult U zien dat zijden stoffen zeer lang mee kunnen. Wrijf nooit zeep op zijde, want dan breken de fijne draadjes. Wasch zijde in een lauw LUX sopje en spoel uit in lauw water Dan drogen in een schoonen handdoek en strijken met een warm geen beet ijzer. Vermijd heel water, heete ijzers en heete zon rechtsche partijen niet bijeenhoudt. Een alles regelen van hoven af wordt hier nie't verdedigd, maar men maakt, zich van den anderen kant af door te zeggen, dat een Algemeene Bond zich volgens de statuten alleen be moeien mag met de verkiezingen voor de Tweede Kamer. De politiek be paalt zich daartoe niet en de werk zaamheid van de R. K. Staatspartij evenmin. Indien de bond van de politiek de hand moet afhouden, moet zij zeker niet zich noemen de R. K. Staatspar tij, iets waartegen op zich zelf heel wat valt- in te brengen maar heigeen eenvoudig belachelijk wordt, wanneer die Katholieke Staatspartij haar woord alleen mag laten hooren, wan neer het verkiezingen voor de Kamer geldt en de katholieken op staatkun dig gebied verder maai' moeten laten betijen, al verknoeien zij of brengen zij in gevaar het werk, dat bij do Kamerverkiezingen moet worden ge daan. Aan die politiek van hands off hebben wij de malligheid al te don ken, dat er, dank het initiatief van den Bond, een ontwerp-program is voor den gemeenteraad, dat nooit is vastgesteld, bij de gehuldigde opvat ting niet kon vastgesLeld worden, en dat dan ook is opgeborgen, behou dens in een enkele gemeente, waar de kiesvereeniging het gestempeld heeft tob plaatselijk gemeente program. Wanneer nu verder nog verschillende R. K. raadsfracties, buiten de algemee ne politiek om, hun zelfstandige bond genootschappen gaan vormen of stem busafspraakjes maken, dan zijn vij wel op den goeden weg. Men denko hieraan ook eens, als straks liet rap- port-Bargo in behandeling komt. Van hier en daar os LEVgsrS ZSW MAATSCHAPPIJ VESARDINGEN Van Ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. ZWEMMEN 1 Is dat nu zwemmen'! Met de heete dagen waren de zwemscholen veel te klein. Nauwelijks is er een regenbui, of het grootste deel der zwemmers blij ft weg. Dat is geen profiteeren .van de heer lijke, gezonde zwemsport. Wil men waarlijk nut van liet zwemmen heb ben, dan moet men bijna iederen dag gaan. Dan niet naar de lucht kijken, maar uitsluitend naar de tempera tuur van het water. Is die boven de 60 gr., dan is de gelegenheid gunstig. Niet alleen zwemmen, om op een snikkeeten dug wat af te koeleiu.maar voor .z'n gezondheid en voor het prac- tiscll nut. Uw abonné, S. S. NED. I-IERV. KEIRK. Beroepen (toc-z.) te Hendrik Ido- Ambacht mi'. J. F. Dijkstra, cand. t. H. Dienst te 's-Gravenhage. Aangenomen voor Amsterdam ds. P. G. A. den Hertog, te Diemen i' Horsten (Ged.), ds. ten Hoove te Schoonoord (Dr.). Bedankt voor Biervliet ds. J- J- H. Visch te Gentvoor Zwammer- dam ds. K. Hielkema te Kampen voor Wijk bij Duurstede de. W. M. A. KaJlkman te Werkendamvoor Workum ds. G. de Vries te Stedum. GEREF. KERK. Beroepen te Spijk. ds. Kuiper te Winsum (Fr.). Aangenomen naar Kooten (Fr.) ds. H. Knaap te Schouwerzijl (Gr.) Bedankt voor Twijzel, de heer Douma. cand. te 's-Gravenhage. CHR. .GEREF. KERK. Beroepen ie Bu-c6Um ds. A. M. Berk hoff te Utrecht. GEREF. GEMEENTE. Bedankt voor Rotterdam ds. H. Kievit te VeenendaaL. PersOrazleht VAN DE GEDEP. STATEN EN DE V/ETHOUDERSVERK1EZ1NCEN. De schrijver van de „Haagsche Brieven in de Tijd bespreekt de hou ding die de R.K. in Noord Holland en Friesland aannamen hij de verkiezing \«n leden voor Gedeputeerde Staten. Hij schrijft o.m.: Voor hetgeen in Noord Holland is gebeurd geldt geen enkele verzach tende omstandigheid. Hier hebben wij practisch te doen met een samengaan van katholieken en socialisten, om een zetel te veroveren voor de katholie ken, die aan de rechterzijde niet werd betwist, maar die naar ouden, goeden regel had moeten komen aan den coa litiegenoot, die m 't college niet was vertegenwoordigd. Persoonlijke over wegingen de zucht om aan een, moeilijkheid hij een wethoudersvoi'- kiezmg te ontsnappen schijnen daarbij den doorslag gegeven te heb ben. Over het principieel bedenke lijke in zich van dit samengaan is al zooveel geschreven dat, dit kan blij ven rusten. Men denke echter ook eens aan het practisch kwaad. Men zal het wel eens zijn, dat het van meer beleekenis is in Gedeputeerde Staten van b.v. Groningen, Friesland en Noord Holland, ieder een katholiek Gedeputeerde te hebben, dan in een van deze provincies twee en in beide andere geeu. Wat hebben wij echter er tegen in te brengen, indien een vol gende keer de anti-rev., die in Fries land alles deden, wat zij konden, om den katholieken een plaats te geven iu het college, zich herinnerend,. hoe de katholieken in Noord Holland tegen over hen handelden, het "leer om leer toepassen? En wat heeft men in Groningen te verwachten, waar de christelijk-histo- rischen, vier in getal,de tweede rechtsche plaats hebben gelaten aan de katholieken, die er drie man sterk zij tl? Het ergste is dat in boel het optreden der katholieken geen lijn is te ontdekken dan misschien deze, dat men gehaald heeft, wat er te halen was. I11 Noord Holland reiken de ka tholieken de hand aan de socialisten, om oen zetel voor zich te krijgen, die de anti-rev. voor zich vroegen en zon der aanmatiging voor zich vragen mochten: in Friesland gaan katholie ken, auti-revolutiounairen en socialis ten samen tegen de aanmatiging van de chi'istelijk-histoiischen, die- 'pre cies van denzelfden aard was als die, waaraan de katholieken iu Noord Holland zich schuldig maakten, zoo dat men de eeno ni,et kan afkeuren zonder de andere te wi'aken. In Gro ningen accepteert men in zich zeer te recht den zetel, waarop formeel de christelijk-historischen recht hadden. In Noord Brabant, waar 11 van de 6-4 leden behooren tot r.ietekatholieke partijen, denkt men niet eraan een vau de plaatsen als Gedeputeerde af te staan aan een der 5 anti-rev. of christelijk hislorischen. Met dit voorbeeld voor oogen door het groene hout gegeven bii de Statenleden mag men een politiek besef veronderstellen, wordt men nieuwsgierig naar hetgeen m Septem ber staat te gebeuren bij de wethou dersverkiezingen. Zal ook daar de eenige overweging zijn: door welke combinatie of door welk samengaan haalt men de meeste wethouderssstels voor de partij binnen. Men kan rlan nog vreemde dingen zien, maar men /noet zich dan ook niet verwonderen, I DE WACHTGELDREGELING BIJ DE SPOORY/ECEN. Naar de Tel. verneemt, heeft de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen aan het op wachtgeld gestekte perso neel de volgende „algemeene voor schriften" opgelegd: „I. De op wachtgeld gestelde is plicht zich onverwijld te laten schrijven en het noodige te doen dat hij, zoolang hij werkloos is, blijft in geschreven bij de gemeentelijke ar beidsbeurs zijner woonplaats of, zoo daar geen arbeidsbeurs gevestigd is, bij de arbeidsbeurs van de meest na bijgelegen gemeente, zulks ter verkrij ging van een ambt of betrekking of een andere bron van inkomsten. Die verplichting herhaalt zich tel kens, wanneer die op wachtgeld stelde na verrichten arbeid weder werkloos wordt. II. Indien aan den op wachtgeld ge stelde de gelegenheid geboden wordt op arbeidscontract in dienst der Maat schappijen belast te worden met werk zaamheden welke hem naar ons oor deel redelijkerwijze opgedragen kun nen worden, is hij verplicht van die hem geboden gelegenheid gebruik te maken, wil' hij ook hij eventueel later voorkomende gelegenheid tot het ver krijgen van een werkkring in dienst der Maatschappijen (al dan niet op arbeidscontract) geraken. II. Indien de op wachtgeld-gestelde weder in dienst der Maatschappijen te werk gesteld wordt op arbeidscontract is hij" verplicht de hem opgedragen werkzaamheden ten genoege van hem, die krachtens zijn ambt bij dë Maat schappij daarover te oordeelen heeft, te verrichten en zich overigens te ge dragen, zooals dat van goed personeel verwacht mag worden, ten einde het aan de Maatschappij mogelijk te'ma kén zijn tewerkstelling te vernieuwen, wanneer het dienstbelang dit weder vordert, en dus weder opnieuw te ge raken tot het verkrijgen van een werli kring (al dan niet op arbeidscontract1 m dienst dier Maatschappijen. IV. In geval de op wachtgeld-ge stelde ten gevolge van ziekte niet In staat iv gebruik te maken van de hem geboden gelegenheid Om op arbeids contract in dienst der Maatschappijen arbeid te verrichten, is hij verplicht daarvan zoo spoedig mogelijk ki te geven aan den ambtenaar Maatschappijen, die'hem vorenbedoel de gelegenheid geboden heeft, ouder overlegging van een verklaring den betrokken fondsgeneesheer, dien hij deelgenoot is van het Zieken en Ondersteuningsfonds van het Per soneel in dienst der Nederlandsche Spoorwegen. Zoodra hij weder her steld is, is hij verplicht zich bij vo- renbedoelden ambtenaar aan te mel den onder overlegging van een her- st elbow ijs, waarin de betrokken ge neesheer den datum van herstel aan geeft. Stipte naleving van dit voorschrift s vereiscM om 'de gelegenheid te ver krijgen hij gebleken behoefte weder in dienst der Maatschappijen, al niet op arbeidscontract, te werk steld te worden". Wij lezen in De Tijd: Op voorstel van den wethouder voor iedieust de gelegenheid voor het ver werven van inkomsten verminderen; overwegende, dat bij het streven naar verkorting van arbeidstijd, te recht steeds is op den voorgrond ge leld, dat den ambtenaren en werk lieden in dien9t der Gemeente tijd ter beschikking dient te worden gegeven, om door te brengen in het gezin en om te benutten voor geestelijke ont wikkeling en ontspanning, en dat steeds erop aangedrongen is, met het oog hierop een loon ie waarborgen, in den gewonen arbeidstijd verdiend, waarmede aan de behoeften van het gezin kan worden voldaan; overwegende, dat in do „Bijzondere Voorschriften" van onderscheidene diensttakken der Gemeente aan den directeur van den diensttak de be voegdheid is gegeven, om, indien hij termen er toe aanwezig acht, het ver richten van werkzaamheden voor pan ticulieren Luiten diensttijd te verbie den aan werklieden 'die bij zijn dienst tak werkzaam zijn: overwegende, dat er, in het bijzon der bij de heerschende werkloosheid, thans tonnen bestaan, om aan ont vangen klachten, zooveel als mogelijk is, tegemoet te komen; gehoord den Directeur van het Ge meentelijk Arbeidsbureau, het „Insti tuut van Directeuren van diensten en Bedrijven der Gemeente Amsterdam'' en de beide Centrale Commission voor georganiseerd overleg in ambtenaars en werlcliedenzaken: Besluiten; le. de directeuren van diensttakken, die tot nu toe van de bovenbedoelde bevoegdheid der „Bijzondere Voor schriften" geen gebruik hebben ge maakt, uit te noodigen, dit alsnog te doen met betrekking tot arbeid als bedoeld iu de eerste der hierboven- staande overwegingen en den overi gen te verzoeken, op gelijke wijze te handelen; 2. de ambtenaren in dienst der Ge meente ernstig aan te sporen, zich te onthouden van het verrichten van arbeid als bedoeld in de eerste der hierbovenstaande overwegingen en hun yto gein,alen in het bijzonder de- fuiken arbeid', zonder uitdrukkelijke toestemming van Burgemeester en Webhouders, na te laten, zoo deze in verband staat met den diensttak van de Gemeente, waarbij zij werkzaam zijn; zullende zij in dit laatste geval zich aan strafmaatregelen blootstel len'''. VIJFDE INTERNATIONALE ARBE1DSCONFERENTIE. Naar de „Stand." verneemt, is er tusschen de verschillende vakcsntralen overeenstemming bereikt, inzake de af vaardiging naai- de Vijfde -Interna-, tionale Arbeidsconferentie, die in Oc tober a.s. te Genève zal plaats hebben. Zij hebben den Minister van Arbeid voorgesteld dit jaar als arbeiders-af gevaardigde te benoemen een der be stuursleden van het Chr. Nat. Vakver bond. Tevens dringen zij er 00 aan, dat de Minister aan de afgevaardig den althans één technisch adviseur uit de andere vakcentraléh zal toevoegen.' CHAUFFEURSSTAKINC. Tengevolge van het niet meer deel nemen der E11 tam aan de Auto-cen trale is den chauffeurs dier maatschap pij aangezegd, de standplaats hij de dels, heeft het college van B. en W. van Amsterdam hei volgende besluit genomen: „B. en W. van Amsterdam, overwegende, dat den Gemeenteraad en hun College herhaaldelijk klach ten bereiken over hei feit, dat ambte naren en werklieden in dienst der Gemeente, zoodanigen arbeid ten be hoeve van anderen dan de Gemeente ■errichten in hun vak en er buiten, in en buiten hun gemeentelijken diensttijd dat zij particulieren concur rentie er door aandoen en voor werk- dat- men in de algemeene politiek de loczen en anderen builen den gemeen de Arbeidszaken den heer Ferd. Wier- zuilen der Auto-centrale te verin te 11 en een andere standplaats te kiezen. uxt protest 'tegen den maatregel hunner directie, die hun minder vrachtjes dus minder verdiensten zal opleveren, reden, aldus Het Volk, de chauffeurs naar de garage en leg den het werk neer. De chauffeurs der ,.A. O." dio wel bij de auto-cen trale is aangesloten die onder aezol fde directie werken, zijn een „sy mpa th iesta 1< ing'1 begonnen. De Centrale Bond van Transportar beiders zal heden met," zijn chauf feurs-leden vergaderen. De chauffeurs vereeniging Bewust Streven, zou den afgeloopen nacht vergaderen. „En", ging hij peinzend voort, „als u vreeseiijk ee: van iemand hield, zou u dau zijn hand kussen, tante Liesbeth?" „ik weet het niet" natuurlijk niet!" „Maar waarom niet als z'n hand goed schoon was". „Och, ik weet net heusch niet. Rob bedoes, ga nu gauw naar bed, kom". „Zuil u me dan straks nog komen toestoppen en me een nachtzoen ko- „Ja, zeker",'zei Liesbeth. „Nou, dan zal ik maar gaan", zei de Robbedoes en verdween, nadat hij tegen mij gewuifd had. „Dick' z.i Liesbeth terwijl ze naar de maan staarde, „het was op z'n minst heel onverstandig van je. om een misdadiger vrij ie laten". „Ik vrees het ook. Liesb.-.h, maar ik zag dut er nog wat goeds in den man zat, zie je, en. - en „Dick", zei ze weer en lachte toen plotseling, zoixiat het kuiltje duidelijk zichtLaai was, „dwaze, malle Dick je wiet best dat je het toch gedaan zou hebben tefwüle van dien ouden man". ..Arme oude Jasper!" zei ik, ,.ik vrees eigenlijk Toen gebeur de r iets v.-onderl'iks, want toen ik had ze er haar lippen opgedrukt en was weggeloopen. HOOFDSTUK VII. De oude Eik. Ik had gekibbeld met Liesbeth. en er was geen kans dat de ruzie ooit weer bijgelegd en vergeven zou wor den; en net was allemaal gekomen door een zakdoek, een zakdoek vau meneer Selwyn. Oppervlakkig beschouwd lijkt dit nogal dwaas, om niet te zeggen on zinnig, maar het is mij al vaak opge vallen dat onbeieekenende dingen vaak groote gevolgen met zich niee- sleepen; en wie weet hoeveel levens er al niet verknoeid zijn door- een zak doek. Het was zóó gebeurd. In de eerste plaats had ik den volgenden brief orit vangen van de Hertogin, en ik was er niet weinig door in de war geraakt. „Beste Dick. Ik hoor dat- dat schep sel Agatha Warburton een brief heeft geschreven waarin ze dreigt dat ze onze He1, e Elizabeth gein cent zal na laten, tenzij zo haar wensch nakomt, en binnen het jaar met meneer Sel wyn trouwt, rfea je ooit zoo iets iree- selülcs gehoor.il1' „Als i:; I-iesbetli was. en zulk een vreesslijke tante bad. zou ik haar naar de Mookerhei weiischen, heuscli Maar ik vergeet heelemaol dal het; crr=e kind g:en cent bezit en j'j maar heel weinig meer, en „liefde in een hut-je" is ïieel aardig, Dick binnen zekere grenzen. In boeken gaat het best, maar jullie leeft geen van bei den in een boek, en dat is nog het erg ste. Als de voorzienigheid mij. tot tan- ie van Liesbeth gemaakt had zou het heel anders geloopen zijn, maar onder deze omstandigheden is het beste wat je terwille van haar en van jezelf kunt doen. je rug toekeeren aan het schoo- ne Arcadie. en probeeren het zoo spoe dig mogelijk te vergeten in de drukte van Londen cn het dagclïjksche leven. Hartelijke groeten van Charlotte C." P.S. Natuurlijk gebeuren er te genwoordig geen romantische dingen meer, maar het zou toch wel aardig zijn als je kans zag om den een cf an deren avond met haar weg te loo- pen!" De teerling was dus geworpen; de tijd van wachten was voorbij; van daag moest Liesbeth kiezen tusschen mij en Selwyn. Met deze gedachte in het hoofd liep ik langs de rivier, opgewonden, zoo als de meesten van 0113 wel zijn zullen als \vo voor een climax in ons leven staan. Maar nu kwain de groote vrang: Wnt zou ze doen? b i mij op, cn liet ikt mc:r met n st. Als e n vrouw tegen een innn glimlacht i3 het wel dwnas van hom om er zich mos te vleien dat ze daarom verliefd op hem. moet zijn. Wat zou ze doen? Maar wat kou ze doen, nu ze te kie zen had tusschen overvloed en ar moede? Selwyn was rijk en in de gunst bij haar tante. Lady Warburton, en met mij w:as het precies andersom. En nu herinnerde ik me dat Liesbeth al tijd vermeden had om mij een rechte- al reekscli amwoord te geven; ze had tfte altijd onder het een of ander voor wendsel, maar met heel veel tact. af gescheept- Eu nu kwam de Angst en dc Twijfel; ik liep ai langzamer en langzamer, c-n toen ik bij het tuin hekje kwam, bleef ik er een poosje te genaan leunen, aarzelend of ik verder zou gaan of niet. Tenslotte nam ik een besluit en liep door in de richting van den boomgaard, waar ik wist dat ze 's morgens vaak zat te lezen of naaien. Ik had nog maar een klein eindje geloopen toen ik in de verte twee ge- donaten langzaam over het grasveld zag loopen, en Liesbeth en Selwyn herkende. Ik vond het allesbehalve aange- naam om hem daar op dien tijd te zien en ik liep haastig door en ver- baasde me er over wnt hij hier zoo I vroeg deed. Onder Liesbeth's lievelingsboom, ;een oude appelboom, zoo knoestig en [vergroeid dat dc takken in allerlei knoop en schenen geraakt te zijn iu dc schaduw van dezen boom, zeg ik, stond een tuinbank en een tafel, waarop een werkmandje, een boek en een zakdoek lagen. Het was een groo te, beslist mannelijke zakdoek en toen ik er 'naar keek, zag ik ongelukkiger wijze een monogram, dat in een der hoeken geborduurd was een keurig mooi monogram, met de letters F. S. Ik herkende den zakdoek dadelijk als het eigendom van den heer Selwyn. Onder gewone omstandigheden zou ik er niet verder over gedacht hebben, maar vandaag was het een heel an dere zaak, want e.r zijn lijden in ons leven dat de gekste kleinigheden ge weldige afmetingen aannemen en al het andere in het niet doen verzinken- Zoo was het nu ook weer, en toen ik naar den zakdoek keek groeide de Twijfel binnenin mij plotseling aan tot zekerheid. Ik liep rusteloos op en neer toen ik Liesbeth aan zag komen; ze had meer kleur dan gewoonlijk en de hand, die ze mij gaf, beefde. „Wel, wat is er met jou gebeurd?" zei ze. „Je ziet er zoo zoo vreemd uit, Dick". „Ik heb 'vanmorgen een brief van de Hertogin gekregen", „O ja?" „Ja. en ze schrijft me dal je tante gedreigd heeft je „Niets na te laten", knikte Lies beth. en liep naar de tafel toe. „Ja", zei ik weer. „En?" „En?" „O, Dick, schei als 't je blief uit met dat ïjsbeeren, en ga zitten, toe!" IU gehoorzaamde, maar ik zag nog net dat za den zakdoek opnam en on der de kant van haar japon verstopte. „Liesbeth". zei ik. zonder mi n hoofd om te draaien, „waarom ver- stop jo het daar?" j Ze bloosde, haar lippen trilden en zo kon eerst geen woord uiteren gen. iToen propeer;'e ze er om te lachen. „Omdat ik - omdat ik het wou. denk ik zoo „Natuurlijk!" antwoordde ik, stond op, hoog en wilde weg gaan. I „Wacht nog even, Dick. Ik moet je iiets vertellen". „Dat k.iu ik geloof ik wel raden". „O ja?" j „Ja". 1 „Doe je niet een beetje theatraal. Dick?" Terwijl ze sprak haalde ze Selwyn s zakdoek weer te voorschijn en begon er knoopen in te leggen en uit te ha len. "/Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6