HAARLEM'S DAGBLAD Weensche Brief. Dit its UastrgkcE Concours-HiQpique FeuOïeïon ROBBEDOES DONDERDAG 19 JULI 1923 - TWEEDE BLAD EEN VEILING IN DE OUD-KEIZERLIJKE HERMES-VILLA TE LAINZ BIJ WEEN EN, WELKE BELACHELIJK LAGE PRIJZEN OPBRACHT. EEN WONDERMOOI PERZISCH TAPIJT VAN SULTAN ABDUL HAMID VOOR EEN HALVEN CENT VERKOCHT. WiB'ENEN, 13 Juli. Oostenrijk wordt gesaneerd, ieder een weet het cn geen weldenkend mensen zal er iets op tegen kun hebben, want liet was liard noodig, dat met krachtige hand in de ont redderde staatsfinanciën werd inge grepen; de saneering van den staat sn het terugkeeren van gezonde toe standen brengen met zich de weder opleving van handel, industrie en nij verheid. Toch schijnen er nog altijd lieden te zijn, die van ordelijke toe standen en van logische commercieele oplossing van problemen niets willen weien, zich meer op een communis tisch standpoint stellen en dat wel juist op plaatsen cn lijdstippen, waar dit systeem het minst in overeenstemming te brengen is inet den grooten heer- schenden nood. Een groot schandaal heeft zich in do laatste weken te Wee- nen afgespeeld, dat in den beginne zooveel mogelijk geheim gehouden is, maar dat toch té ver strekkende ge volgen heeft dan dat .men het op clen diiyr der wereld zou kunnen verzwij gen. In de vroeger keizerlijke „Her- mes"-villa te Lama heeft namelijk een groote verkooping van een deel van het kostbare meubilair plaats gehad en de prijzen die daar opgebracht zijn, zijn zóó belachelijk laag, dat het werkelijk hemeltergend is,dat het fonds van de oorlogsinvaliden, ter welks gunste de vendu plaats had, er niet meer van mocht profiteeren. Maar dat is aan eigen schuld t.e wij ten, men maakt zich geen groote zor gen en gewetensvragen, wanneer er toch een staat is, die alle lasten op zich neemt. Waartoe is het rijk er an ders? De Hennes-villa, zoo genoemd naar het standbeeld van den oud-Griek- schen handelsgod vóór het gebouw, is gelegen in het grooe I.ainzer dieren park, dat een der grootste wildterrei- nen van Europa is en door een 25 K.M. langen muur omgeven wordt. Dit huis liet keizer Frans Jozef in het jaar 1885 volgens de plannen van Jlasenauer voor zijn echtgenoote, de alom beminde keizerin Elisabeth bou wen. Men weet, dat de keizerin zéér veel van de eenzaamheid hield en haast dagelijks groote wandelingen door het heerlijke Wienerwald maak te, vaak vergezeld dooi- een harer ver trouwde vriendinnnen, mevrouw von Ferenczy, dikwijls ook geheel alleen en slechts op grooten afstand gevolgd door een der hoflakeien. Later, na het droevige uiteinde van haren zoon, kroonprins Rudolf, wiens dood juist de laatste weken zooveel weer besproken is géworden omdat Weensche bladen en ook een te Parijs verschijnend dag blad het gehffele drama ya.n Mayer- ling nog eens in kleuren en geuren i eenden te moeten opdisschen, trok- de keizerin zich meer en meer terug en vertoonde zij zich minder clen vol ks. Het liefst deed zij reizen naar het buitenland, vooral naar het zuiden, waar haar niet ieder van aangezicht leende en waar zij behoed was voor al te opdringerige nieuwsgierigheid. Zoo bracht .zij steeds liet grootste deel van het jaar in den vreemde door. Deu keizer verdroot zulks zeer, want het hofleven leed onder de voortdurende afwezigheid van de-, vorstin en ook de Weeners weusohten de beminde kei zerin meer in hun midden te zien. Door den bouw van de Hermes-villa in Lainz, een der vooroorden van de Weenerstad, hoopte de keizer zijn echtgenoote meer aan de stad te kun nen binden en al liet mogelijke werd gedaan om het haar aldaar zoo aan genaam mogelijk te maken. Temidden van de door haar zoo geliefde natuur zou de keizerin kunnen wonen, tus- schèn de hooge eiken, beuken en den nen zou zij naar hartelust kunnen dwalen, l3ngs de groene weidevelden zou zij kunnen wandelen en hooge bergsteilien zou zij kunnen beklim men, van welker toppen zij urenlang van het heerlijkste vergezicht zou kun nen genieten en mèt dit alles zou zij toch in de nabijheid van de groote keizerstad verblijven. Geld noen moeite werd bij de inrichting van het kleine slot gespaard, cle belangrijk ste kunstenaars als Gustaiv Klimt, Charlemont en 'Matsch gaven hun bes te krachten en versierden het huis met hun prachtige schilderijen, in liet slaapvertrek der vorstin hing een copie van de beroemde Niob© uit de Florentijnsche Ufficii, in Sicilia.ausch marmer uitgevoerd, kostbare antieke meubels, bronzen, vazen, faijences en majolicas, schilder- en beeldhouwwer ken werden er geplaatst; de keizerin zelf, met het aangeboren kunstgevoel dei Wittelsbachers, kooa ieder stuk zelf met de grootste zorg uit en veel, dat zij van haar huitenlandsche rei zen liad meegebracht, werd te Lainz ondergebracht. Zoo werd de llermes- viila een geliefd verblijf van de kei zerin, die nu wel meer in bet land vertoefde, doch haar excursies naar liet buitenland gaf zij toch nog immer niet geheel en al op, daarvoor had zij een te grooten drang naar trek ken en zwerven. Te Genève zou zij, de hoogstaande- vrouw, die zich nooit in do politiek gemengd had, op ver raderlijke wijze door de hand van oei Italiaanschcn anarchist gedood woi den. Na baar dood werd de villa ii Lainz steeds door den ouden keizer als een soort heiligdom beschouwd, alles bleef in stand zooals het zien bevond in den tijd, dat keizerin Eli sabeth het gebouw bewoonde. Nog kort voor zijn dood bezocht de het verblijf twee malen. Toen de 'Omwenteling kwam en de Habsburgers het. land verlaten moes ten, viel de Hermes-villa, tezamen met zoovele andere Mabsburgschc pai- ticuliere bezittingen, als het wonder mooie slot Laxenburg, dat eenmaal den shah van Perzió tot verblijf strekte, toen deze den keizer bezocht, en de Weil burg te 'Baden bij Weenen te beurt aan het oorlogsinvaliden- fonds, waarin op de meest noncha lante wijze huisgehouden werd en dat vrijwel geheel in handen was v?n den zéér rijken Weensclien advocaat (lr. Ilurtner. In plaats dat hei fonds zich de bezittingen ten goede liet ko men, ging de gsheele boel vrijwel in de passieve richting, mr. Zimmerman duidde kortelings erop, dat het wen- schelijk zou zijn, dat da invalidenor- ganisatie zich haar bezilingen te {rel- :ou maken, om daardoor den staa't een weinig van de groote lasten, die de steeds terugkomende ondersteunin gen aan de oorlogsverminkten vorm den af te nemen. Dit zou het bud- van den staat ook weer verlich ten en zoodoende dus tot da spoedige saneerimg van het land bijdragen. Voordat echter hieromtrent nog een voorschrift of ecu bevel gekomen was, is het fonds op eigen hand te werk gega,an en heeft men den kostbaren inboedel onder elkander verdeeld. In het geheim is een verkooping op touw gezei, waaraan alleen de oor logsinvaliden zelf deel konden nemen nu is het werkelijk ongelooflijk, wat voor prijzen de verschillende voorwerpen opgebracht hebben. Wat bij een behoorlijke veiling milliarden had kunnen opbrengen, girig voor sléchts enkele kronen weg. De invali den moesten hun eerewooi'd geven dé- door hen verworven objecten niét der te verkoopen, doch wie de om standigheden kent, waaronder de meesten dier arme stakkers leven, zal begrijpen, dat hel den lieden wel niet mogelijk zal zijn hun woord te hou den en aan te nemen is het, dat reeds nu menig stuk naar een antiquair 'erhhisd is, die er een goed koopje aan gehad heeft. Een wondermooi Perzisch tapijt, een waar kunstwerk, dat keizerin Elisabeth eertij'ds van "Ian Abdul IIamid ten geschenke had gekregen, bracht de luttele som on 150 kronen op, hetgeen onge veer gelijkstaat met een Nederlanct- schen halven cent. Ook in Oostenrijk is dat een minimaal bedrag, want een gewone tramrit kost al 1700 kronen, een uit 190 stuit bestaand oud Wedg- Wvodservies werd verkooht voor 60.0CO kronen, iets meer dan twee gulden, en ander servies, eclit oud Meisuer, ing voor 40.000 kronen weg. Schrijfta cis uit den tijd van Lodewijk XI en •nn Napoleon werden voor enkele duizenden („Fetzen" heeten die hier in den volksmond, „lapjes" of „vod jes") en zoo ging het door! Begrijpe lijk is het, dat. de geschiedenis, zoo dra deze bekend werd, de algemeene verontwaardiging opgewekt heeft. Dc villa zelf is verhuurd en wel voor het luttele bedrag van 10 mil- lioen per jaar, een groot gedeelte van de. vroegere meubels is nog in hei ge bouw gebleven. In Weenen betaalt men al spoedig vöor ccp of twee be hoorlijk gemeubileerde kamers één millioen per maand, zbo'dat de huur der van de nog van schitterende meu bels voorziene villa met bijbehooren- garage er werkelijk niet te duui mee uitkomt. Op te merken valt nog hierbij, dat, de man schatrijk is, een Hongaar, die jaren' geleden den baronstitel yervvorf en zijn naam Deutsch voor een Hon- gaarschen verwisselde. Met de emi granten na den val der commune kwam hij naar Oostenrijk en steeds nog kan hij slechts onder zekere voor waarden naar zijn vaderland terug keeren. Te Boedapest schijnt hij niet zeer bemind te zijn, want men kan het niet vergeten, dat hij het was, die cLe communistische beweging in Hon garije indertijd van geld voorzag. En te zeer meent men steeds nog, dat het eenige doel daarvan was zélf een leidende rol te kunnen spelen. Thans woont dan de financier van het communisme in Hongarije rustjg en goedkoop in de voormalige: villa van keizerin Elisabeth. HAARLEMMERMEER. Mooi werk der paarden 6000 bezoekers Wérd men' 's morgens in de verwach ting omtrent het weder eenigermate teleurgesteld, verder op den dag kwam net zonnetje er al meer cn meer door en werd 'i zulk prachtig weder, dat men t niet Inter had kunnen wen- scnen. Daaraan was hot te danken, dat 't een schitterend mooi cc-ncours werd en do belangstelling van do zijde der paardenliefhebbers niet minder was dan voorgaande jaren. De Minister van Oorlog, die de uit- noociiging van den burgemeester om het concours hij te wonen, ten zeerste op prijs stelde, heeft vei zijn belang stelling in deze ook voor liet Leger be langrijke aangelegenheid doen blijken en arriveerde ongevogr 1.30 op hot terrein. Hij was vergezeld van den majoor der artillerie, André de la Poule, di recteur van het Remontwezen en den kapitein-adjudant X. T. Carstens, maakte, mede in gezelschap van den burgemeester Mr. A. Slob, in den ring van het terrein met zijn auto een rond rit en werd daarna in 'de loge door het bestuur van „Vooruil'verwel komd. De Minister bleef tot ongeveer half zes op het terrein, toonde zich zeer tevreden over hit prachtige concours- terrein en was ock een en al bewon dering over hetgeen in Haarlemmer meer op het gel>ied van de paarden fokkerij gepresteerd wordt. De verdere uitslag van de gegeven nummers is als volgt: Bij no. 2 van het programma: Een spannen luxe tuigpaard (nieuwelings klasse) die als éónspan in Nederland nog geen len prijs gewonnen hebben, d abusievelijk vermeld dat C. Span haak te Zwolla in de afdóeling B een 4en prijs heeft gewonnen. Dit moet zijn len prijs. No 5. Aankomst verrichtingsproef in gedekte merrién, type lendhouw- tuigpaard en M. G. meniën (dekbe- wijs overleggen). Tweespannen voor boerenwagens beladen met "een gez wicht van 15110 K.G. Vertrek der ver richtingsproef 9 uur. Afstand 10 K.M. li uur. Wagens verschijnen af geladen in den ring. lo prjjs J. M. Knoop, N.-Vennep, met Paria, Crudolfina, iDcsireta, 2e prijs C. de Vlieger, Abbenes, met Hunst. Cherry, Ylanda, 3e prijs P. Noordam, Haarlemmermeer, met Ci- serona, Ileldineke, ie prijs W. G. Tim mermans, Haarlemmermeer met Co- tirte en Giera. Eervolle vermelding: Buurman en Mookli, Spaarndam, met Boerin, Con- No. G. Sprinconeours. A. Voor on derofficieren. B Voor boerenzoons of knechts. Ie prijs A: Black, 2e pr. Carmen. 3e prijs Vosje. 4e pr. llans, 5e prijs Jack, eerv. \erm. Annie, idem Jan, Een der deelnemer? maakte nabij de muziekent een dubbele salto mor- tale. doch was gelukkig weer spoedig op de heen. Eerenrijs B (wisselbeker): N. J. v. Reeuwijk Lzh„ Haarlemmermeer, met Leo, 2e pr. .T. J. Meijer, Haarlemmer meer met Gcrritje; 3e pr. G. Clay, Hoofddorp, met Cora: 4e prijs Clir. v. Vjiik, Hoofddorp, met Tosca. Eervolle vermelding: J. de Groot, N.-Vcnnep, id. idem idem. Als u per Auto, motorboot of zeil jacht tochten onderneemt, vergeet dan niet Victoria-Water Oberlalmsiein mede te nemen. Hiervoor zijn liet best, geschikt de heele Literschroefflesschen inhoudsprijs 32 cent. CerOusselrijden docr öo bereden afdcslir.g ingezetenen van de Haai\c:,.mermeer. van den Vrij willigen Landstorm In samenwerking met paardrijdende No. 7. Eenspannen fokmerrión, wel ke als éénspau fokmerrie op een con cours tc Hoofddorp nog geen eersten prijs hebben gewonnen. Type land- bbuwtuigpaard (dekbewijs overleg gen), toebehoorende aan en gereden door landbouwers. lo prijs: D. van Wieringen, Abbe nes, met Vuldova, 2e prijs C. Bulk, N. Vennep, met Garve, 'Je prijs Buur man en Meekhof, Spaarnd.p. met Ela, 4e prijs P. Biesheuvel Bzn., Haar lemmermeer, met CiTidolfina, 5e pr. P. K. Avis, Haarlemmermeer, met Cavia, eerv. vermelding M. W. d. Schans, Bovenkerk, met Grada. Hierna werd tot 1 uur gepauzeerd. No. 8. Eenspannen poncy, stokmuat beneden 1.50 M. 1ste prijs Dre. Drory de Perez, Voorst, met Lightning. 2e -prijs A. A. ten Bos, Almelo, met Mi niate. 3e prijs Gebr. v. d. Haar, Zeist, Little Aeroplane. E. V. Boele, Am sterdam, met N. N. No. 9. Eenspannen fokmerrión type landbouiwtuigpaard toebehoorende aan en gereden door beroeps-landibou- wers (dekbewijs overleggen). Hierin mogen meedingen de prijswinsters van no. 7 en de prijswinsters van een Con cours Hoofddorp van voorgaande ja ren. lste 'prijs: C. Bulk, winnaar wissel- beker, .X Vennep, met Labdo. 2e prijs D. van Weringen, Abbenes, met Vul dova .3de prijs J. M. Knoop, X. Ven nep, met Fada. 4de prijs Buurman «k Meekhof, Spaarnd.p., met Ela. E. V- Buurman Meekhof, Spaarnd.p. met No„ 10. Schoonste rijpaard, type Park Hack. a. Paarden voor helft gewicht; b. paarden voor zwaar ge wicht, lste prijs: A. L. Weise, Wassenaar, het Lucky Day. 2e prijs Exploitatie- Mij, Amsterdam, met Duke of York. 3de prijs Mevr. 1. v. d. Broek, Olst, met Timber-Topper. 4de prijs: Joh. II. Warneke, den Haag, Xoroc II. No. 11. Eenspannen, luxe tuigpaard Stokmaat Min. 1.50 M. Max. 1.55 M. lste prijs: Dre. Drory de Perez,. Voorst, met Newton Victor. 2de prijs: C. Spanhaalk, Zwolle met Glcnavon Salute. 3de prijs Mevr. H. Michicls v. 'Verduinèn, den Haag, met Bunker- Ter, opluistering verscheen in den ng een vierspan van H. F. Bultman, Haarl.meer: Violet, Black Diamond, Capenor Victor, Visey Ophelia. Hierna werd, te ongeveer 2.30 uur, overgegaan tot het carousselrijden door de leden van het hereden korps ran den vrijwillige n landstorm] in ereeniging met andere paardrijdende jongens en meisjes van Haarlemmer meer, onder de kleuren van deze ge meente. Dit nummer stond .onder lei ding van den luitenant Jhr. P. J. Bo- baert tc Haarlem, terwijl de pikeurs van Dijk en Woudenberg instructies, ook bij de oefeningen, hebben gege ven. Het carousselrijden waaraan minder dan 70 deelnemers en d neomsters waren oogstte, als steeds bijzonder veel bijval. De verschillende wendingen werdén correct uitgevoerd, terwijl bij het einde van dit nummer de paarden in een W-vorm kwamen te staan, de berijders en berijdsters elk een oranjedoekje lieten wapperen en 'het fanfarekorps het „Wilhelmus" blies. Enthousiast was de menigte na' .floop en aan het applaus kwam bijna reen einde. Men kon bemerken dat lit nummer ,,in sloeg". Het was dan ook werkelijk een schitterend gezicht zooveel jongens en meisjes met ee.u sjerp om den schouder en bloots hoofds te paard zulke mooie oefenin gen te zien maken. Den korten tijd van oefening in aanmerking geno men was het voorzeker een schitteren de prestatie. Ook de minister van oorlog gaf zijn groote ingenomenheid te kennen met dit mooie nummer en overhandigde, als blijk van waardeering jhr. Bogaert een zilveren medaille. De navolgende prijzen werden toege kend: Voor 'l schoonste rijpaard le prijs een rijhoofdstel van den. heer G. H. Bierman; 2o prijs een paar stijg beugels, lste prijs: mej. G. Plaisier. 2de prijs: de heer Inteelt. b. Voor 't be3t gaand rijpaard: lste prijs een rijhoofdstel van den heer Jhr. II. A. Reijgersberg Versluis. 2de prijs een kunstvoorwerp, lste prijs: Mej. Chr. Kistemaker. 2de prijs: met toegekend. c. voor den besten rijder: lste prijs een rijhoofdstel van de Haarlemsche Manege: 2de prijs een kunstvoorwerp, lste prijs: de heer G. Claij. 2de prijs: de heer' Chr. van Wijk. d. voor de beste rijdster. Prijzen: tvvee kunstvoorwerpen. 1ste prijs Mej. TVI. de Vlieger. 2de prijs: Mej. van Gulpen. e. voor de beste M. C. merrie, type zwaar rijpaard: lste pt'ijs zilveren me daille van do Nederi. Ver. „liet Le- gerpaard"; 2de prijs bronzen medail le van de Ned. Vet. „Het Leger- paard", lste prijs: Mej. de Vlieger. 2de prijs de heer do Groot. No. i.3 Tandems. ie prijs II. F. Bultman, Haarlem mermeer, met Capenor Victor en Visey Cphelia 2e prijs H, F. Bultman. Haar lemmermeer, met Violet en Black Dia- ond 3e prijs G. M. v. d. Xuijlen, Den Haag, met K. Vliegenier (dit paard Burgemeester Slcb reikt den eersten prijs vcor hot nummer Eenspannen FOkmcrrlön, een zilveren beker, uit aan den winner, den heer C. Bulk, van Nleitw-Vennep. is in Haarlemmermeer gefokt, in te genstelling met alle andere paarden in dit nummer) en Aviatrice. No, 14 Schoonste rijpaard, gereden door dames. ie prijsO. F. Weise, Wassenaar, met Four Acre ze pnjs Joh. II. War neke, Den Haag, met Xoroc II; 3c prijs: Mej. D. Bowles, Antwerpen, met Ama ryllis. No. 15 Tweespannen loor luxe-rij tuig; a. Landbouwmiffpanrö j b. Luxe tuigpaard A. ie prijs D. van Wieringen, Abbe nes, met' ljlandina cn Vuldova2e prijs H. F. Bultman, Haarlemmermeer, met Lieveling en Koningin 3e prijs Buurman Meekhof, Spaard.polder, met Desireta en Tryda4e prijs Buur man Meekhof, Spaarnd.polder, met Florente en Demic-keB. ie prijs Dre. Drory de Perez, Voorst, met Newton Victor en Fairview Leader; 2e piijs: C.- Spanhaak, Zwolle, met Polly Helmsly cn Garston Prinses3e prijsGebr. v. d. Haar, Zeist, met King of the Mories en Agetis Polly4e prijsH. J. v. d. Laak, Tilburg, met Danegelt en Firstling5e prijs G. M. v. d. E-uijlen, Den Haag, met Vliegenaar K. en Aviatrice.- Xo. 16. Eenspannen (type landbouw- tuigpaard). eereden door dochters of echtgenoote» van landbouwers. Prijzenkunstvoorwerpen. le prijsD. van Wieringen, Abbe nes, met Vuldova2e priis '.luxe tuig- - paard) D. de Vlieger, N.-Vennep, met Edelweiss; 3e prijs: J. M. Knoop, X.-Vennep, met Fada4c prijs H. v. Rijn Jzn.. Cothen, met Paul. Twee extra prijzen voor luxe tuig paard. 19 prijg (luxe tuigpaard), H. F. Bultman Haarlemmermeer, met Me-< .aoy 2e priis: M. W. v. d. Schans, Bovenkerk, met Grada. No. 17. Championaat tuseclien prijs winners in de nes. 24—5—9 en 11. De ©ereprijs, zilveren beker, werd gewonnen door Douairière Drory de Perez te Voorst, met Lightning. No. IS. Internationaal Spring concours B. Open voor springpaarden van alle klassen. lo prijs: (wisselbeker) A. R. Al- lievi (Italiaan), Den Haag, met Prince 2e prijsLt. A. D. C. v. d. Voort van Zijp, Amersfoort, met Lever Piece3e prijs Lt. Gevaerts v. Xiuland. Den Haag. mét Oneguine; 4e prijs: Lt. Jhr. C. Verhei jeu, Haar lem. met Czgjdas; Eerv. vennc-ldingi' Kapt. .T. M. de Kruijff, Amersfoort, met Radja; Eerv. vermeflding: Lt. Daniels, Amersfoort, met Erictone IL Bij dit nummer werden door ver schillende deelnemers buitelingen ge maakt-, waarbij de lachlust nog al eens werd opgewekt. Gelukkig kwamen geen ernstige ongelukken voor. Dit springconcours zooals ge woonlijk de grootste attractie van het programmatrok ook ditmaal weer bijzonder-veel belangstelling. De Minister van Oorlog bracht bij zijn vertrek een woord van welge meende» dank aan het bestuur van „Vooruit", voor de welwillende wijze, waarop Z.E. in Hoofddorp was ont vangen. De verschillende nummers werden begeleid door goede muziek van Aals meer's fanfarekorps. Dit koros komt voor zijn krachtige medewerking voorzeker een woord van welverdien den lof toe. Het weder bleef zich verder den geheelen dag uitstekend houden, het geen het hippisch feest uitstekend heeft doen slagen en bij de duizeuden bezoekers de opgewekte stemming er in hield. Wat te zien wend' gegeven in de verschillende nummers was in hoog© mate belangwekkend en schonk ons de overtuiging, dat een goed gebouwd paard een üeerlijks verschijning is. Het zou te veel plaatsruimte Vra gen om alle onderdeden van het pro gramma te bespreken. Men moet het gezien hebben om het schoono ervan op te merken. Op het terrein, dat ook thans weer met z'n reusachtig eraote tribune een Geautoriseerde vertaling naar het Eugelsch san JEFFERY FAKNOL. „mek" ging ze voort, en nu streek ze met haar vinger over het mono gram van den zakdoek, „je zegt dat je weet dat Tante Agatha gedreigd heeft me te onterven, besef je wel wat dat voor mij zou beteekenen?" „Slechts ten deele," antwoordde ik bitter, „maar het zou natuurlijk vree- sehjk voor jou zijn geeu pretjes meer geen baljaponnen of boenen meer uit Parijs en zoo, en..." „En als je dat nu goecl bedenkt,- en mij kent,misschien kun je dan nog wel eens raden en mij vertellen wat ik onder zulke omstandigheden waar schijnlijk doen zou". Als ik nu niet zoo'n ezel was ge weest zou ilq haar wel een ander ant woord gegeven hebben, maar ik was mezelf niet, en ik morst al door maar kijken; hoe zo met haar vingers langs het monogram streek, Ik lacl.tc tame lijk hard en antwoordde toen: „Wnt de meest© vrouwen ouder zulke omstandigheden zouden doen blijven bij de Parijsche hoeden en zoo'. Ik hoorde dat haar adem stokte; zo keerde zich half om en begon te bla deren in het boek dat op de tafel lag. „En jij hebt altijd zoo goed kunnen raden, is 't niet?" zei ze even later, nog steeds met een afgewend geziclu. „Het heefï jou tenminste eeu uitleg aan mij bespaard, en daar moest je dankbaar voor zijn". Het boek gleed plotseling op den grond en bleef daar onverschillig lig gen en zij begon op een eigenaard)gen hoogen toon te lachen. Verbaasd deed ik een stap naar haar toe. maar ze vluchtte van mij weg. en liep hard naar huis, zonder een oogenblik stil te staan of langzamer te loopen. tct ik haar heelemaal uit het oog verlo ren had. Zoo was het allemaal gebeurd, en het was voor mij als een donderslag uit een helderen hemel. Ik was naar de Drie Vroolijke Hengelaars terugge keerd, vastbesloten den raad van cle Hertogin op to volgen en met den eerst volgenden trein naar Londen te ver trekken Maar, nadat ik een slapeloo- zem nacht had doorgebracht, zat ik hier wrer op m'.n oude plaatsje on der do olzeboomeu cn deed alsof ik visr.Hbe. De ri hr stroomde oven vrooliik nis and:rs tusschen het rist, de bijen zoemden en de vlinders fladderden alles zag er even mooi uit. Maar dezen koer was ik blind voor dit alles; bo vendien weigerde mijn pijp om te trek ken stukjes gras, dunne takjes en mijn pennemes niets hielp. En zoo zat ik daar te peinzen over de wispelturigheid van de vrouwen, zooals er al zoovelen voor mij *tdaan hebben en er helaas nog zoo velen na mij zullen doen! En het resultaat van mijn gedach ten was dit: -Liesbeth had mij bedro gen; toen het beslissende oogenblik gekomen was, was ze te zwak geweest, ik had haar tenslotte toch te hoog ge schat. En toch had ze niets anders gedaan dan den voorkeur gegeven aan weelde boven betrekkelijke armoe de, waft.goed bezien, toonde, dat zj een gezond verstand had voor haar jaren. E11 waarom zou ik daar nu zoo veel verdriet over hebben? Onder de zelfde omstandigheden zouden negen en-negentig van de honderd precies hetzelfde gedaan hebben; maar ik had altijd gedacht dat Liesbeth de uitzon dering was do honderdste vrouw; bovendien zijn er oogenblikken dat- we onberedeneerde», onlogische liefde, voel mooier vinden dan d:t vc.l geroemde gezonde verstand. DU, en nog veel meer ging er door. mijn hoofd toen ik 'nan nnjn pijp zal: te morrelen en zonder iets to zien naai de rivier staarde. Na een poosje wer den mijn gedachten verbroken doordat er zicli iets zachts tegen mij aanwreef, en toen ik keek, ontdekte ik Dorothy's poesje, Louise. Toen ik het beestje op wilde nemen, sprong ze op een eigen aardige zijdelingsche manier van mij weg, bleef in de verte naar mij staan kijken, met haar staart rechtop de lucht iii, terwijl haar bokje open en toe ging, zonder dat cr een geluid uit kwam. Toen zo tenslotte eeu zwakke poging gedaan had o'm te miauwen, kroop ze naar mij toe. klom op mijn knie en viel onmiddellijk al spinnende in. slaap. „Hallo, oom Dick! ik bedoel, hei daar. Kleine Jan:" liep een stem en toen ik voorzichtig achterom keek, om Louise niet uit haar evenwicht te bren gen. zag ik opeens den Robbedoes. Xoen ik de hoog in zijn hand en de drie pijlen in zijn riem eu de veer op zijn mutsl zag, begreep ik dadelijk wien hij nu weer voor moest stellen. „Wat nu, Robin?" vroeg ik. „Ik hen een bittere, teleurgestelde man, oom Dick", antwoordde hij en voelde met. zijn hand of de veer nog wel op zijn pioats zat. „Zoo?" „Ja. Er staaL in liet boek dat Robin bitter en toleiiigcsteld was cn dat ben ik cok!" „Maar hoe komt dat clan?" De Robbedoes sloeg zijn linnen over elkaar cn keek mij met gefronste wenk orauwen aan. „Het is allemaal de schuld Tante Liesbeth!" zei hij met tragische stem» „Ga zitten. Robbedoes, en vertel 111e er eens wat van „Wel begon lui. terwijl hij zijn zwaard op zij legde en naast me ging zitten, „ze was gisteren treeselijlc hoos op me, echt vreeselijk boos en ze wou niet eens met ine spelen; en toen ik weer probeeren wou om goede vrien den met haar te ziju en haar vroeg o' re voor nijlpaard wou spelen om dat ik een groot jager was, zei ze al leen maar: „Reginald, ga weg cn zeur niet zoo!" „Je verbaast me. Robbedoes!" „Maar dat is nog niet eens het ergste", vervolgde hij. terwijl hij som ber het hoofd schudde; „ze :s niet eens Lij me gekomen om 111e in te stoppen en een nachtzoen te geven, zooals ze altijd doet. Ik heb uren 011 uren wak ker gelegen en op haar gewacht, weet u; maar ze is niet gekomen en daarom ben ik van haar weggeloopen!" „Van haar weggeloopen!" herhaal de ik. ..Voor altijd 011 eeuwig!" zei hij, en knikte met een streng gezicht „Den ecu of anderen due zal ze cr wel vree- saüiken spijt van hebben". „Maar waar ga ie dan heen?" „Ik dacht over Perzië!" zei hij som- „01 „liet is nogal leuk ver, weet u, en misschien ontmoet ik er Aladdin met de wouderlamp nog wel". „Ik vrees van niet, Robbedoes' ant woordde ik hoofdschuddend, „en bo vendien zal het eeu hecleu tijd duren voor je er bent, en waar zal je des nachts gaan slapen?" De Robbedoes fronste zijn wenk brauwen nog meer dan ooit. en staar de voor zich uit uls iemand die een of ander moeilijk probleem uit wil denken; toen klaarde zijn gezicht op en hij sprak aldys: .Voortaan, oom Dick, zal het wijde uitspansel des hemels mijn dak zijn. en. en wacht even!" hij hield op. trok iets uit zijn zak. on er kwam een half verscheurd boek te voorschijn (de boeken van Robbedoes zien er al tijd min of meer versleten uit; sloeg haastig een paar bladzijden om èn las toen het volgende: „Voortaan zal het wijde uitspansel des hemels mijn dak zijn en alle ty- rannen zullen leoren te beven voor mijn naam!" Klinkt dat niet fijn, oom Dick? Ik heb geprobeerd om Ben. den tuinjongen,.over te halen om met mij in het hos h to gaan loven, maar hij zsi dat hij hang was dat zijn moedor hem den een of anderen dag vinden zou, en hij wou niet., dus nu zal ik ze heel alleen laten beven, behalve als ïee wil gaan en voor I\leine-Jau

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5