Buitenlandsch Overzicht Rubriek van den Arbeid. BinnealaM eezelligen aanblik opleverde, ïièersch- te doorloopend een prettige geest. Dank zii de goede zorgen van de ge meente- en rijkspolitie werd de orde ia geen enkel opzicht verstoord. In de ververschingstenten was voor velen gelegenheid te over om een op- frisschertie te nemen. Hiervan werd dan ook een druk gebruik gemaakt. Na afloop van het concours, ver trokken allen in een enthousiaste stemming van het terrein, dankbaar, voldaan en tevreden ais men was over dezen dag van leerzaam vermaak en hoogstaande paardensport. De meeste bezoekers zochten nog eenige verpoo- zing en verkwikking in „de Beurs", „de Landbouw" en andere lokalen. gemaakt. De vele neringdoenden, die langs den Kruisweg met hunne tentjes een standplaats hadden ingenomen, maakten ook goede zaken. Het aantal bezoekers werd op onge veer 8000 geschat, zoodat het bestuur van „Vooruit" is te fdiciteeren met dezen -uitslag.. Laten we hopen dat deze onverflauwde belangstelling in dit paardensportfeest- voor de ver- eeniging aanleiding moge. zijn om in 1924 weer met een schitterend •pro gramma voor den dag te komen. Een woord van dank aan allen, die er toe medegewerkt hebben dat het 14e concours hïppique van de yer- IN GEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Gts, per regel. waar de vedel ging en een dansje werd 1 p'aais eeniging „Vooruit" zoo uitnemend is is hier voorzeker op x'n geslaagd. DUITSCHLAND EN DE VOLKENBOND. DE ONZEKERE TOESTANDEN IN DUITSCHLAND. EEN TIKJE CREME„.~ een borstel op en neen 'tlsofge toovert.want een glans siert Uwe schoenen weer. den. Bijler en eieren zijn in hef ge heel niet meer te krijgen. De prijzen hebben een beangstigende hoogte be reikt. De winkel? zijn wegens de klei ne voorraden slechts enkele uren per 'dag geopend, ^rscbülende winkels hebben reeds nieten sluiten, omdat zo geheel uitverkocht zijn. In de ko mende dagen zal dit uog wel veel meer voorkomen, daar de winkeliers in de verwachting dat de afsluiting zou worden opgeheven, hun artikelen niet gerantsoeneerd hebben. Daarbij komt nog, dat de bezettingstroepen en het groote aantal Fransche spoor- .wegbeamhten reusachtige hoeveelhe- Ideu levensmiddelen en andere noodige artikelen in het Roergebied opkoopen. 700 millioen mark boete. Ann de stad Recklinghausen is om, volgens Duitsch bericht, onbekende reden een boete opgelegd van 700 mil lioen Mark, te betalen binnen 20 da gen. HE VLAAMSCHE HOOCESCHOOL. Do Belgische Senaat heeft met 74 •cgen 55 stemmen en 7 onthoudingen act ontwcrp-Nolf ÏBzake de Vlaamsche li'.ogcschcol aangenomen. DE ONTVLUCHTING VAN EHRHARDT. De Ullstein-dienst meldt uit Leiprig: Volgens nadere mededeelingc 0 van de politic-autoriteiten te Leipr' zou Ehrhardt naar het Zuiden zijn gevlucht. Het is namelijk vrijwel zeker komen vast te staan, dat de auto, waarmede Ehrhardt wist te ontkomen in de rich ting van Reifenbach en Voigtland is verdwenen. Ehrhardt zou derhalve naai Beieren zijn uitgeweken. De procureur- generaal heeft thans een nieuw be vel tot inhechtenisneming tegen Ehr hardt uitgevaardigd, waarin een foto van den automobiel is afgedrukt. Het proces tegen Ehrhardt is voor- Ioopig nog niet gschorstaangezien echter het proces tegen do eenige da gen geleden- gearresteerde prinses Von Hohenlohe, welke naar Leipzig is over gebracht, niet kan worden gevoerd zonder tegenwoordigheid van Ehrhardt, is een verdaging van deze beide pro cessen niet onwaarschijnlijk; Naar de „Vossische Zeituhg" meldt werd volgens een mededeeling van dc. Berlïjnsche politie te Berlijn een jong- mensch gearresteerd die er van ver dacht wordt Ehrhardt bij zijn vlucht be hulpzaam te zijn geweest. Het buitenlandsche niet Naar de _.Echo de Paris" is de Belgische gezant te Parijs dezer dagen in Brussel aangekomen, waar bi: op het oogenolik nog vertoeft- Hij heeft" talrijke besprekingen gevoerd met den minister van Buitenlandsche Zaken, J2spar, die er den nadruk op legde, da; België in het meenicgsver- schil tusschen Frankrijk en Engeland niet bemiddelend zal optreden, daar België zelf in deze kwestie betrokken is. Ook wordt de Tsjecho-Siowaaksche minister van Buitenlandsche Zaken Benes heden te Brussel verwacht. Uit LondeE wordt geseind Het Britsche onitt erp-antwoord op de jongste Duiisqhe nota :s thans vol tooid. Heden zal het in een minister- laad worden besproken. De Britsche minister van Buitenland sche Zaken heeft den Duitschea gezant Von Sthamer op het Foreign Office ontvangen. De ongunstige economi sche toestand van Duitsch- land. De „Daily Mail" schrijft het volgen d-C omtrent den toestand in Duitsch- land De prijzen stijgen dagelijks. Zen Week geleden werden de loonen en sa larissen van alle staats, en rijksambte naren van den eenvoudigsten spoor wegarbeider tot den rijkskanselier'.met S3 verhoogd. Binnenkort zullen die ongetwijfeld opnieuw moéten worden verhoogd, teneinde ia overeenstemming te worden gebracht met de enorm ver hoogde koStea van levensonderhoud. Volgens de meening van een der leden van de Centrum-partij is de on gunstige economische positie van Duitsdiland te wijten aan de zwakheid en aan het gebrek aan activiteit van de Duitsdie regeering. Naar de „Daily Mail" meldt, liet dit lid zich over deze aangelegenheid als volgt uit „De regeering durft de groot-indus trie, mei Hugo Stinnes aan het hoofd, niet aanpakken en de industrieelen noodzaken hun belasting te betalen, ledereen is er zich van bewust, dat de Duitsche regeering zwak is, doch weinigen ia het buitenland beseffen hoe zwak zij wel is." De „Daily Mail" voegt hieraan toe „Indien de Duitsche iegecring krachtig zou durven optreden, zou zij de situatie r.ug kunnen redden. Dit is de meemng van een man van gezag als Prof. Brem. mno. Zelfs nu is herstel van het regee- rmgscrediet nog mogelijk, indien de regeering den noodigen moed toont. De itgeering moet laten zien, dat zij bo-' yen de industriebaronnen staat." De Fransche schuld aan Grcct-Brïttannis. De Britsche onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken heeft in het La gerhuis verklaard, in antwoord op een desbetreffende vraag, dat de totale som, welke de Fransche regeering aan de Britsche regeer mg verschuldigd is, op 31 Maart j.L ongeveer 610.000.000 pond sterling bedroeg, met inbegrip van de r chters'.allige rente. De schuld is betaal baar in ponden sterling, met uitzonde ring van een bedrag van 8.400.000 pond steri-ing, hetwelk in Amerikaansche dol-- lars betaalbaar is. Ecnr te Berlijn gehouden openbare vergadering, welke op uitnoodiging van de „Deutsche Liga fur Menschea- 3 echt" plaats vond, besloot met alge meene stemmen een telegram te zenden aan de Rijksregeering en den Rijkspre- siden:, waarin er op aangedrongen wordt, cat Duitschland stappen zal doen, tenoinde in den Vol kenbond te ..erdsn opge nomen. Xansen heeft in een schrijven aan de vergadering, de toetreding van Duitser land lot den Volkenbond ..1st op dit oogenbLk sterk aanbevo'.w. Ilij -cbrijft „De toestand van Duitschland, zoo wel als die van geheel Europa, word» steeds slechter. Ik zie hiervoor gèen andere oplossing, dan de samenwerking van alle naties, teneinde een werkelijk* en wenschelïjke oplossing der groote problemen te bereiken. Volgens mijn overtuiging bestaat hiertoe geen beter middel, dan de toetreding van Duitsch land tot den Volkenbond, als besi de organisatie. Hoewel deze bond nog onvolkomen is, kan hij worden ont wikkeld en er kan nauwelijks twijfel omtrent bestaan, dat Duitschland door zijn toetreding tot den Volkenbond, grooteren invloed kan hebben, zoowel cp den toestand van Europa als op dien van Duitschland zelf, dan wanneer dit land buiten den Volkenbond staat." Ook de president van den Rijksdag, Loebe, juichte het doel van de verga dering toe. Prof. tinstein bepleitte de van een krachtige, internationale orga nisatie, als een levensvoorwaarde voor geheel Europa. Von Deumling, de uit den wereld oorlog bekende leger-commandant, be. platUe de noodzakelijkheid van de toe treding van Duitschland tot den Vol kenbond in een rede, welke een stórm- achtigen bijval verivierf. Hij zeide :Tk spreek voor de toetreding tot den Vol kenbond.uit liefde voor mijn vaderland, daar ik in den wereldborlog heb ge leerd, dat. bet beter is, dat de volkeren krachtig samenwerken, dan (Vat zij zich wederkeerig trachten te vernietigen^ Von Deumling eischic van de regeering dat zii het lijdelijk verzet zou staken en een positieve, opbouwende daad zal doen.' Het eenige juiste middel daar toe, is de toetreding van Duitschland tot den Volkenbond. Wij moeten de Duitsche rechten doen gelden, doch voor alles moeten wij de algemeene be perking der bewapening vorderen. Hii besloot zijn rede met het stellen van den eisch aan de Regeering, dat zij de op neming van Duitschland in den Volken bond zou vragen voor 1 September 1923. Ds onrust in Duitschland. De Ullsteindienst meldt uit Berlijn Bij de excessen, welke den laatsten tijd zoowel van de zijde der commu nisten als van de zijde der Deutsch- Völkische Partei plaat? vinden. wordL iterst gevaarlijke wijze met het vuui den burgeroorlog gespeeld. De communisten hebben een oproep ver spreid voor een demonstratie op 29 Juli tegen het Duitsch-Nationale fas cisme, waarop van de zijde is geant woord met de bedreiging, dat de bur gers zich stérk genoeg voelen, om eventueel ook met de wapenen te strij den. Hierop werd thans weer van com munistische zijde 'geantwoord, met een oproep aan de arbeideisklasse, waarin ophef" wordt gemaakt van de strijd krachten der arbeiders, die op 29 Juli de fascistische burgers op de vlucht zullen drijven. In verband hiermede heeft thans de Rijksregeering een be kendmaking gepubliceerd,, waarbij de beide partijen worden aangemaand, in deze moeilijke tijden de wetten van bet land niet te saboteeren. De regeering zegt in deze bekendmaking, dat zij over voldoende middelen beschikt, om een aanslag, van welke zijde die ook mocht komen, te verhinderen. Ten slotte komt do regeering krachtig-op tegcn.de van L'uitsch-nationale zijde gevoerde hetze legen den Pruisischen minister Seve ring en zij verklaart, dat de politiek der Rijksregeering in volkomen overeen stemming is met die van de regeerin- I gen van Saksen en Thüringen. Van hier en daar- Verspreid nieuws DS DIENSTTIJD IN BELCIs. De Belgische Kamer heeft het voor stel tot verlenging van den militairen diensttijd met twee maanden voor den duur van de bezetting van het Roer gebied aangenomen. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Amerika bemoeide er zich mee. Uit Lausanne wordt ons geseind Wij vernemen, cat de volledige over eenstemming ter conferentie bereikt werd door interventie van Amerika. DE T ANC ER-K W EST IE. De deskundigen van Engeland, Fiankrijk en Spanje, die ie Londen de de Tangcr-kwestie behandelen, hebben hunne bijeenkomsten verdaagd tot 22 Augustus. 150 VROUWEN VERDACHT VAN SPIONNACE. Voor den krijgsraad te Konstantina- pel zullen 150 Grieks.cho vrouwen te recht staan, die verdacht tv orden van spionnage. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. De cijfers voor de werkloosheid over de week, eindigende 9 Juli, tooneu aan, dat het aantal ingeschreven workloo- zen op dien datum i.tSgiioo bedroeg. Dit is 2250 minder dan in de vooraf gaande weck en 296.000 minder dan hei aantal' op 1 januari. WIL POLEN ANNEXATIES? Op het congres der Poolsche Volks partij te Ta moo. hield ófi Poolsche mi nister-president, .Witos, een groote po litieke rede, waarin hij o.a. zeide Wan neer Polen wil leven, moet liet, zooals c-!ke staat, zich, uitbreiden. Naar het Westen zou het echter geen stap verder gaan, maar wel naar' het Oosten. DE FRANSCHE GEVANGENEN IN DUITSCHLAND. Op een vraag van de Ligue des Droits de l'liomme haar liet aantal Fransche burgers, dat thans door do Duitschers gevangen wordt gehouden, heeft Potn- caré geantwoord dat zich op het oogenhlik vier Franschen in handen der Duitschers bevinden: Al'bert Aubert, die den llen Juli 1922 in Mannheinn werd gearresteerd, be schuldigd van spionnage; Edmond Schuldes, tolk bij het Fransche beheer der Rijnspoorwegen, den 15en Mei j.l. in Mannheim onder beschuldiging van spionnage gearresteerd; Bergas- se, tolk bij het Fransche bestuursbu reau te Wors, die den 23en April werd searresleerd, toen hij zich zon der paspoort in het bezette gebied wilde begeven; Joseph Lang, beambte bij den Roerdienst, te Elberfeld, in hechtenis genomen wegens het aan brengen van een Duitsch saboteur. Uit het Roergebied DE VERKEERSAFSLUITIMC. Uit Duitsche bron wordt gemeld: De geheel onverwacht, gekomen ver lenging van de verkeersafsluiting heeft de levensmiddelenvoorziening in het Roergebied geheel tot stilstand doen komen. Reeds in de laatste da gen van de vorige week was er groote schaarsclite aan levensmiddelen, daar door de stopzetting van het verkeer, door de militariseering van alle spoor-1 wegen enz. de voorraden in de ver schillende plaatsen steeds kleiner wer- PENS! Ocll RE GELINC SFOOR- Y/ECPERSGNEEL. Wij lezen jn Het- Rechte Spoor Al mogen wij terecht klegen over eet lange uitblijven van onze pen sioenregeling. toch mogen wij daar Regeering en Directie geen ei^vijt van maken. Nauwelijks toch is de jongste pen sioen wetswijziging door de Sta ben- Generaal afgedaan, of het ontwerp van wét voor het pensioen der spoorweg ambtenaren is met de aangebrachte Tiiaus ontvingen wij van de Directie onderstaand schrijven, waaruit blijkt, dat ook zij al het mogelijke doet de in inwerking treding van de wet te bespoedigen. Als vervolg op ons schrijven A. D. II Y. C. No. 1 18/3059 D dd. 19 Mei 1.1. deelc-n wij u mede, dat de minis ter van Waterstaat 0113 liecft bericht, dat door Zijne Excellentie ter zake van ons bii dat schrijven bedoelde vborstel tob wijziging van het ont werp der nieuwe pensioenregeling, overlog werd gepleegd met do minis ters van Financiën en van Justitie. Overeenkomstig het door genoemde ministers kenbaar gemaakte verlangen W6fden'door ons in de artt. 23, 30, 31, 63, 69 en 70 van dat ontwerp nog en kele wijzigingen aangebracht en art. 37 bis geschrapt, eeu en'auder in over eenstemming met de veranderingen welke heb wetsontwerp no. 403 tot wij zigi'ng van don „Pensioenwet 19V" bij de behandeling in de Tweede Ka mer heeft ondergaan. Bovendien hebben' wij, in verband met een daartoe strekken:! verzoek van den Bond van Ambtenaren, in dienst der Necierlandsche Spoorwegen artikel SO van het ontwerp in dier voege aangevuld dat de daar bedoelde ■bevoegdheid ook wórdt verleend aan hen, die tuesohen 1 Juli 1922-en het .tijdstip van inwerkingtreding der {„Pensioenwet. voor de Spoorweg- jambtenaren 1922" zijp of worden ge- 'pensionneerd. Wij hebben gemeend de spoedige tot standkoming van de nieuwe pen- sioppreg,eling te bevorderen door niet nog vooraf de organisaties te këimen in de bovenbedoelde wijzigingen, zoo- als wij die aan den minister van. Wa terstaat hebben voorgesteld. De nieuwe tekst der bovenbedoelde nader gewijzigde artikelen is in de bijlage van dit schrijven opgenomen. Die bijlage bevat- tevens alle andere artikelen, welke c oor ons in verband met onze brieven V. C. Na MS; 1843 D. dd. 7 Maart j.L. 2466 D dd. IS April j.l.. 3059 D. dd. 19 Mei j.l., wer den gewijzigd of aan liet ontwerp der pensioenregeling werden toegevoegd artt. 60, 71, 72, 79, 89, 89 bis en S9ter. CHRISTELIJK P0S7PER30NEEL. Onder voorzitterschap van den heer J. Meunes uit Groningen i3 te .Utrecht begonnen de algemeen© vergadering van den Xederl. bond van protestant christelijk post-, telegraaf- en tele foon personeel door Plicht tot Recht. Namens de directeur-generaal der posterijen en telegrafie woonde do lieer Rasiuan de vergadering bij- Mede 'aenwezig waren de hoeren Kruithof, voorzitter van het Christelijk Natio naal Valt verbond, en Baas, secretaris van den Amsterdamschen Christelijken Besturenbond. 1 Vertegenwoordigd waren 37 afdee- 1 lïngen. De heer J. Mennes uit Groningen werd als 1ste voorzitter herkozen. Besloten werd, op krachtige wijze te ijveren voor Zondagsrust en erken ning van den Goeden Vrijdag als Christelijken feestdag. Ook zal ge vraagd worden om beperkten dienst op 31 Augustus. Aangenomen werd een voorstel, stel ling te nemen tegen eventueel© terug zetting van salaris. Goedgekeurd werd hét voorstel: Do classificatïeplannen van den voorzit ter dar classificatie-commissie dienen' niet doorgevoerd te worden. Geen uit breiding van de klassen, niet meer af trek. Aangenomen werd het voorstel. De regeling minimumsalaris van f 1GOO voor gehuwden worde hersteld. Voorts werden nog enkele andere voorstellen in zake diensfcvoorwanrden aangenomen. De heer G. Baas Kzn., uit Amster dam, hield een inleiding over de raak der Christelijke vakorganisatie van overheidspersoneel. HET CONFLICT BIJ DE BURCERS' RIJWIELEN FABRIEKEN. Het personeel van de Eerste Neder- landsc-he Rijwiel- en Machinefabriek •oorheen H. Burgers te Deventer be sloot geen genoegen te nemen met de aangekondigde loonsverlaging van 5 ingaande 20 dezer eh 5 met in gang van October en. zich ter zake tot den Metaalbond te wendem DE CHAUFFEURSSTAKINC TE AMSTERDAM. Door de chauffeursvereeniging „Bewust Streven" is-Woensdagavond besloten, dat de chauffeurs, werk zaam bij de kleine ondernemingen, heden het werk zullen hervatten 011 de A. C. weer zullen dienen. Voor de an dere bedrijven duurt de staking on veranderd voort. Varia. „De Ambtenaar" verneemt, dat aan cje inspecteurs der directe bell ac ting en van de standplaatsen aan de Duitsche grens gevraagd is, te rappor teer en over de mogelijkheid van alge- heele of gedeeltelijke opheffing van den extra-Zondagsdienst. Het Tijdschrift vocir posterijen en telegrafie deelt mede, dat het over compleet van hooger personeel (com mies en daarboven) bij deze dienstvak ken is verdwenen en aan verzoeken om op wachtgeld te worden gesteld niet meer wordt vdlda-an. Naar de correspondent van Het Volk te Rotterdam verneemt heeft de directie van de HollandAmerika Lijn tegen 5 Augustus a.s. weer aan 30 vaste expeditie-werkers ontslag aangezegd. Deze menschen zullen bij de Havenreserve worden ingedeeld. TARIEFVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. In antwoord op een schriftelijke vraag van het Kamerlid Schaper had de minister van Waterstaat op 22 Juni j.l. geschreven, dat de ongunstige uitkom sten van dc met het buurtverkeer gei men proef niet aanmoedigen tot het nemen van verdere pr-ocvcn op het ge bied van tariefverlaging. Naar aanleiding van dit antwoord heeft dc Amstcrdamschc Kamer Koophandel de aandacht van den nister gevestigd, op eenige bijzondere omstandigheid, welke op die uitkomsten ongunstig van invloed zijn geweest. Niet alleen toch hebben de weersom standigheden in de afgeloopen maan den een toenemend gebruik van de verkeersmiddelen in zeer sterke r belemmerd, doch ook zijn er onder de vc-or buurtverkeer aangewezen baan- kken een aantal, op welke nimmer en sterk toenemend verkeer is to erwachten, aangezien deze eindigen in plaatsen, vaar men, in het algemeen gesproken, niet dan in gevallen van noodzakelijkheid heen reist (bijv, Den HaagGouda, RotterdamRijswijk). Deze omstandigheden, gevoegd bij het feil, dat om te kunnen constatcc- in hoeverre een verlaagd tarief leidt tot een toenemend verkeer, dc jongste proef met het buurtverkccrta- rief in vroegere jaren van meer betcc- s zijn geven de Kamer aanlei ding als haar meening aan den minis ter te doen kennen, dal de bedoelde uit komsten zeker geen argument njogen vormen bij de beslissing der vraag, in hcever men bij de beslissing der vraag, hoever er termen voor verder gaan de tariefsverlaging aanwezig zijn. DE TUBERCULOSE EN NED.. INDIë. In de groote gehoorzaal van de ?.f- dceling Tropische Hygiëne van het Ko loniaal Instituut heeft dr. L. S. A. AL Romer, hoofd der afdeeling Pro paganda van den Burgerl. Geneeskun digen Dienst in Ncd.-Indié, dezer da gen voor een aantal deskundig'cu een lllm vertoond, welke ten dienste der t-b.c.-bestrijding in Ned.-lndië is vcr- rdigd. Prof. Van Loghem leidde den vertooner met een enkel woord in. De rolprent geeft een eenvoudig ver haal in drie bedrijven een vader, een moeder met drie zoons, die achtcrccn- clgens door t.b.c. worden aangetast .ie eerste jongen, behandeld door een doekoen, sterftde tweede geneest in n Indisch sanatorium; dc derde on- :r doeltreffende behandeling ihuis.# Ter gelegenheid van de jubi'.. imv/ock __1 het Amstcrdamsche publiek in staat worden gesteld met de film kennis te aken. Dr. Von Romer verzorgt tevens ;n inzending van den Burgerl. Gc- eeskundigen Dienst op de jubileum tentoonstelling, welke gedurende dc huldigmgswcek in het Koloniaal Insti tuut zal worden gehouden. EEN GESTOORDE INBRAAK. Een der leden van d6 firma Toll Groen en Co te Amsterdam passeerde Dinsdagavond omstreeks 12 uur zijn magazijn op de Heerengracht, toen een postbeambte bezig was aan de brievenbus te morrelen. Op de vraag van den heer Groen, wat hij daar deed, antwoordde, zegt de Tol., do postbeambte, een expresbrief in do bus te hebben gedaan. De heer Groen ont sloot daarop de voordeur en toen bleek hem tot zijn ontsteltenis, dat het nachtslot niet gesloten was Ilij draaide het licht op en hoorde toen eenig geritsel. Twee mannen kwamen uit het magazijn op hem af en riepen hem toe de deur te sluiten, daar zij hem iets hadden mede te deelen. Vree- zende, dat er nog meer ongenoods gasten binnen waren, liep do heer Groen echter naar buiten, waar hij om hulp riep. De beide mannen na men daarop de vlucht langs de Hee rengracht. De politie, die intusschen ter plaatse was gekomen, doorzocht het magazijn, waar bleek, dat do in brekers reeds bezig waren geweest de brandkast te forceeren. Er werd echter niets vermist. De .oordeur was met een gewonen sleu tel geopend. De politie stelde een on derzoek in naar de daders, daarbij werd tevens onderzocht, of misschien ook de postbeambte in het complot as. Nader wordt vernomen, 'dat de post beambte in werkelijkheid een expres brief in de brievenbus heeft geworpen en dus volkomen buiten het complot heeft gestaan. De daders zijn nog niet opgespoord. OVER BOORD GESLAGEN. Onder Drcumel is een der opvarenden van een daar in de Waal voorbijzeilend schip over boord geslagen en verdron ken. Het lijk werd eenige uren later opgevischt. NAT. CHR. CEHEELONTHOU- DERSV ER EEN ICING. De 44ste algemeene vergadering der Nat. Gcheelonihoudersveieeniging zal 11 en 13 September te Den Haag wor den gehouden. De agenda bevat behalve de versla gen o.a, mededeelingen van het hoofd bestuur. d'en directeur en de agentcn.- Vsn het hoofdbestuur zijn aan de beurt van aftreding mr. H. de Bie, te Rot terdam, ds. J. J. P. Valeton, te Zwolle en ds. P. Veen, te Utrecht. In de plaats van mr. De Bie, die zich niet herkiesbaar stelt, zijn candi- daat gesteld mr. W. F. F. baron van Yerschuer, burgemeester^ van Becsd en de heer J. Iluizinga, burgemeester van Terneuzen. VALSCHE BANKBILJETTEN. De Rotterdam sche recherahe heeft, in samenwerking met de Haagsehc en Amsterdamsche politie, zoo meldt de N. R. Crt„ aangehouden de 'kooplie den S. I-I. N., F. J. N., N. II., verdacht van het vervaardigen en uitgeven van geteekende valsche bankbiljetten van f 10 en f 40. Het drietal is overgebracht naar het Huis van Bewaring. yvllt spelen, ne; ais de vorige keer o, als t u blieftl" Voor ik hem kon antwoorden, hoor de ik voetstappen. Ik keek rond en mijn hart klopte sneller van vreugde, want daar kwam Liesbeth aan langs het pad. v- Ze hield het hoofd gebogen en liep lusteloos door. En toen ik naar haar keek v&rgat ik alles, behalve dat ze er treurig en bezorgd uit zag eh dat ze mooier was dan ooit, en dat ik haar lief had. Gedreven door een instinct- stond ik op. en nam mijn pet af. Ze schrok op uit haar gepeins, en een onderchri van een seconds keken haar oogeu in de mijne, toen iiep ze rustig door. Als ik een stole of een steen was geweest zou ze niet minder notitie van me hebb n kunnen nemen. Zij aan zij keken de Robbedoes en ik haar na, lot iiet Jaat3te puntje yan haar witten rok verdwenen was tus- acnen het grezn. Toen sloeg hij de ar men over elkaar en zei met strenge Stem: „Zoo zij het. en vertelt u me nu eens. wat is een gespleten tik?" „Een gespleten eik'? herhaalde ik. „ja. oom Dick". „Wel. dat is een elk die door de bliksem gelroffen is". „Zeoals tib boom met de uïtsteek- iikk' n. waar ik de kousen van Tante Liesb't'i van haar verstopt had?" „ik kn u-ng weer zi.ten en be gon mijn hengel en andere dingen hij elkaar te 'pasken. „Dat is fijn", vervolgde de Robbe does peinzend. „Robin Hood zei aute tegen zijn menschen: „Begeeft n te middernacht naar den gespleten eik! c-n het is wel leuk als je er dan een bij de hand hebt" Ik zei alleen maar „ja" en zuchtte. „Vanwaar die droeve trek op uw gelaat, oom Dick, ik bedoel: Kleine- jan? Is tante ook boos op u?" „Ja", antwoordde ik, en zuchtte weer. „O!" zei de Robbedoes, „en voelt u wacht even" en weer raad pleegde hij het oude boekje, „ge voelt gij lust u met uw riem op te hangen aan 'den tak van gindschen boom?" vroeg hij. „Ja, heel erg, Robbedoes", j „Of of „u van het hoogste puiit van gindschen berg te storten'? 1 „Ja, Robbedoes, hoe hooger hoe be ter". „Dan moet u verliefd zijn, net als 1 Alan in het boek, hij wilde zich op- i hangen en zich „van het hoogste punt laten vallen", weet u wel, maar Ro- bin Hood zei: „Vanwaar die droeve 1rei< op uw gelaat?" en belette hst j hem, weel u wel?" „Ja zeker!' knikte ik. I „En bent u dan heuscli verliefd Dp j tante Lie op haar?" „Is ze daarom boos op u?" „Waarschijnlijk!" De Robbedoes zweeg en was blijk baar weer in gei>eins verdiept „Ik vrees dat er iets niet in orde is rnefc haar", ze-i hij tenslotte hoofd schuddend; „ze wordt altijd boos op iedereen om 't een of ander op O en mij en meneer Selwyn!" „Meneer Selwyn!" riep ik uit „Wat bedoel je, Robbedoes?" „Nou. ze werd eerst boos op mij en nogal om zoo'n kleinigheid ook! We waren in den boomgaard en ik morste wat limonade op haar japon 't was maax een half glas, weet u, en toen zo het af wilde vegen had ze geen zakdoek en ik had er natuurlijk ook geen. En toen stuurde ze mij weg om er een te halen, en ik wou juist gaau toen meneer Selwyn kwam en toen vroeg ik of hij tante Liesbeth zijn zakdoek zou willen leenen omdat ze haar japon af wilde vegen en hij zei: Graag!" Toen keek tante boos naar mij en schudde het hoofd toen hij niet keelt. Muur meneer Selwyn natn zijn zakdoek uit zijn zak eil ging op zijn knieën liggen en begon dc limo nade af te vegen en hii zei iets over ziju hart en dat hii wensehto dat lm voor altijd aan haar voeten mocht knielen; Tante werd vreosclijk rood en zei dat hij op moest staan, maar h.j wou niet; en to?n keek ze me zoo bo)s aan, dut ik het bc.er vond. om maar weg te loopen, en terwijl zij maar steeds zei: „staat u toch als t u blieft op, meneer Selwyn!" iiep ik weg, maar ik kon heel goed zien, dat ze vreeselijk boos was op meneer Sel wyn!" Ik ging op mijn knieën liggen en greep Robbedoes bij zijn schouders. „Robbedoes!riep ik uit, „weet je zeker, heel zeker, dat ze gisterochtend boes was op meneer Selwyn?" „Tuurlijk. Ik kon het altijd merken als tante Liesbeth boos is. En laten we nu ..Gespleten eiken" gaan spelen". Alles wat je maar wilt. Robbedoes als we haar maar vinden". ,,U vergeet uw hengel en „Laat die hengel maar loopen'" riep ik uit, en liep haastig weg in de richting waarin Liesbeth verdwenen was. De Robbedoes liep naast me, en struikelde meermalen over zijn zwaard en gaf tallooze bevelen met een hee- sche, 6trenge stem, aan een zooge- naanulen troep manschappen. Wat mij betreft, ik liep door zonder er op te letten, want ik begon hoe langer hoe meer te denken dat ik Liesbeth als een groote dwaas had beoordeeld. Op deze wijze doorzochten we nauw keurig de heels buurt, maar zonder succes. Toch bleven we vol moed ter- der zoeken - - langs de rivier tot de f rap en vandaar docr den tuin naar den boemgaurd: maar van Liesbeth was er-taa l noch teekem Er was geen spoor van haar te ontdekken en toen we tenslotte in den stal belandden en er Piet naar vroegen, zei hij dat juf frouw Elizabeth uit was met jongejuf frouw Dorothy." Toen we zoo een uur hadden rond gesjouwd werd zelfs de Robbedoes moedeloos en stelde voor om „zeeroo- vertje" te gaan spelen. Na al ons gezoek langs verschillen de paden waren we toevallig bij den gespleten eik aangekomen. We gingen plechtig naast elkaar zitten en een heelen tijd heerschte et diepe stilte. „Het is fijn om „iyrannen" te doen beven, is 't niet, oom Dick?" zei de Robbedoes ten slotte. „Zeker", knikte lk. „Maar ik had toch eerst tante Liesbeth wel goedendag willen zeg gen, en Dorothy, en Louise „Wat bedoel je Robbedoes?" „Och, dat weet u toch wel, oom Dick!" „Voortaan zal het wiide uit spansel des hemels mijn dak zijn". Ik ga tegen reuzen vechten en tegen alle mogelijke lafaards, weet u. Eu dan als ik ooit nog in Perziè kom en de wonderlamp vind. kan ik wenschen dat alles weer in orde komt en dat we allemaal „lang en gelukkig met el kaar leven" u en tante Liesbeth en Dorothy en ik; en we zouden in een paleis met slaven kunnen wonen. 0, wat zou dat heerlijk zijn. „Ja, bet is een prachtig plan, Rob bedoes. maar toch een beetje gevaar lijk, want het zou best kunnen gebeu ren dat je de lamp nooit- vond; boven dien zul jo hier moeten blijven, ten slotte, want ik ga zelf weg, zie je". „Laten wo dan samen weg gaan, als :t u blieft, oom. Dick!" „Dat is onmogelijk. Robbedoes.- Wie moet er dan op tante Liesbeth en Do rothy en Louise passen?" „Ja, daar dacht ik niet aan", ant woordde hij berouwvol. „En ze hebben een boel zorg noo- dig", voegde ik er bij. „Dat vrees ik ook", knikte hii, „maar Piet is er toch ook nog", op perde hij. „Piet weet heel goed hoe hii op paar den moet passen, maar dat is nog niet hetzelfde. Leen mij je „zwaard" eens. Hij stond op trok het uit zijn riem en reikte het mij met een elegnnten zwaai over. fWordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6