DE-MODE SPECERIJEN HAARLEM'S DAGBLAD Waarvoor zij dienst doen De hoeveelheden Verschil lende soorten. Specerijen o'ienen er voor om den smaak van voedsel wat pittiger te maken 7.ii worden dan ook. eigenlijk nooit geheel op zichzelf gebruikt, maar worden door het eten gemengd, waaraan zij dan hun stérk cepronon- ceerden smaak meedeelen. Hun gtoo- te nut ligt in de afwisseling die zij in de maaltijden kunnen aanbrengen, want wat men den cenen dag gegeten heeft, kan den daarop volgenden als rest op tafel komen in een heel an deren vorm, dooidat het met de een of andere specerij vermengd ri ll© geurige smaak van specerijen komt door de etherische o'ica'n, die zich grin bevinden en die door het ver warmen van het gerecht hun geur meedeelen. Deze etherische olieeri wer ken prikkelend op de spijsverterings organen en hoewel zij in geringe hoeveelheden gebruikt, niet schadelijk voor do gezondheid zijn. worden zij cic wal hij overmatig gebruik. Daarbij komt nog dat onze smaak, wanneer zij voortdurend zoo geprikkeld wordt., 'vi'Oi: Héilte hoeve©',heden afstompt en dus een nog ut erker mikkol ver langt. Zr-o zouden d-o hoeveelheden van specerijen vrijwel ongemerkt. Steeds groot-er worden, vooral natuur lijk wanneer de personen in kwestie, wat liêel vaak gebeurt, de specerijen op hun bord bii het eten voegen wordt het van te voren in de keuken gedaan, daii zal meestal de hoeveel heid zóowat dezelfde zijn. Velen vin den het ook beter smaken wanneer de specerijen van tevoren door de spij- zon geroerd zijn zij zijn er meer een geheel mee geworden; en natuurlijk zijn er ook eeva'Jcn waarbij de spe- crij moei aftrekken er er dus van bijvoeging op liet bord geen sprake kan zijn, zooals met laurierblad, foe'ie foelie en sudors. Maar van de omstandigheden za! het ook neg wel wat afhangen., of het beter is om het er pas nan den maal tijd bij te voegen: sommige menscher» houden er in het geheel niet van en voor kinderen zijn specerijen niet goed; want hun spijsverteringsorga nen worden er nog veel eerder teveel door geprikkeld, en daardoor aange tast dan bij volwassenen. Over het algemeen zullen de zachtere soorten in geringe mate hun niets geen kwmul doen, mnir hit. is.béter om ze niet In vt'oog de scherpere voor te zc-t- l-«n. Eigenaardig is het intusschen, dat <ie moeste kinderen er zich instinct matig al tegen verweren, doordat zij er niet van li-ouden, Waaruit men dus zou kunnen opmaken, dat het een slechte gewoonte is, die volwassenen zich hebben eigen gemaakt. Men k-oopt specerijen, zoo mogelijk liefst in hun geheel, omdat 3e gema len soorten eerder- hun geur verliezen. Zijn zij niet anders dan in gemalen toestand te krijgen dan is het wel aan te bevelen ze in een vertrouwde zaak te koopen, waarin knoeien met zand of gemalen krijt buitengesloten is. Zijn zij eenmaal in huis dan moeten zij allen annrt- in goed gesloten bus jes of fleeclijes op een droge plaats bewaard worden gebeurt dit niet. dan ruikt alles na korten tiid zeer uitge sproken naar kruidnagelen. Hard meekoken mogen de spece rijen ook niet, alleen zachtjes mee trekken is ervoor geschikt en de ge- maOen moeten er zelfs pas op het laatste oogenblik aan toegevoegd wor den. Wij willen nor iets zeggen van de volgende ©pcceriien. \v~ar zij van daan komen cn hoe z:i op smaak en deugdelijkheid gekeurd moeten wor den. Nootmuskaat komt van den noot- mlskaatboomwat wij ervan gebrui ken is het zand, dab beschermd- wordt door den bobter. hierna komt de zaad rok. waar wij de foelie van krijgen, en het buitenste is het vrucht,vleesch. De inlandscli" hevo'king confijt wel de gehoede vrucht dit is de zoogenaam de peconfijte palla. Na eehige bewerkingen td hebben ondergaan komt de nootmuskaat in den handel en moet dan aan de vol gende eicellen voldoen zij moet groot on zwaar zijn, bovendien niet rimpelig cn rijk aan olie. 13e foelie die hiermee dus nauw verwant is, is de gedroogde zaadrok, die als ze half droog is, wordt platgetrapt, en daar na verdroogd, Deze specerij mag geen zwarte plekken vertóonen, wat door kunstmatige droging ontstaat eri het moeten dikke, groote olieachtige stuk ken zijn. Kruidnagelen zijn de bloemen van den kruianageïboom, die oorspronke lijk wit zijn, maar door rooken en dro gen in de zon worden ze donkerbruin. Een kruidnagel ontleent den meesten smaak aan het knopje dat erin zit; dit moet dus flink gro.it zijn. Verder moet er bij inprikken wat vocht uitkomen en moeten zij in'water drijven. Zooals wij reeds schreven is de geur hiervan zoo sterk, dat het zich al heel gauw aan voorwerpen in de omgeving mee deelt. Wanneer het busje of f'eschje ermee niet goed gesloten is. Peper komt van de peperstruik, en wat wij ervan gebruiken 13 de bee. Witts peper is de rijpe boe, ontdaan van het buitenste schilletje, terwijl bij de zwarte die van denzelfden boom komt- dat schilletje er omheen is geble ven. De leatst.8 van deze beide is het scherpst, maar nog voel scherper van smaak is de z.g. „Lombok setan" of duivelspepor. Prinent is een specerij, die tus- sohen peper en kruidnagel in staat, wat smaak betreft. Het ziet eruit ah zworbe peper en is gemalen in den handel als nagel gruis. De Spaansche pepor, die tot de fami lie der aardappelen en toin-iten be hoort, groeit ah een heester. Do ge- heele fijne vrucht.' dio zoo vuurrood ie, wordt door ons gedroogd ge bruikt, en hiervan zijn do kleintjes, de z.g. „Lombokk-erijos" het scherpst. Familie hiervan is de Cayenne-pe- per die echter nog scherper ie en daar om ook maar in kleine hoeveelheden gebruikt kan -worden. Laurierbladeren worden uit Italië hier ingevoerd; in gedroogden toe stand gebruiken -wij ze voor het mid dagmaal, terwijl de versche bij den inmaak dienst deen. Tenslotte noemen wij nog de be kende specerijen venkel, karwij, ko mijn en saffraan, die echter niet zoo veelvuldig gebruikt worden als de eerete. Voedingswaarde hebben spe cerijen niet. maar hun waarde a's op wekkingsmiddel mag toch ook vooral niet onderschat worden. Als voorgerecht geven wij deze week gevuldo komkommers, waar voor eerst een vulsel gemaakt wordt, van wat gehakt met peper, zout, nootmnscaat in melk geweekt brood, gehakte peterselie, gesnipperde in, en naar verkiezing enkele teuffels of champignons. De komkommer wordt overlangs in twee helften gesneden, uitgehold en hiervan schuitjes ge maakt van ongeveer 1 d.M. lengte. Daarna worden ze gedurende 5 mi nuten in kokend water met zout opge kookt. Meestal neemt men voor dit gerecht groene komkommer, hoewel geile ook goed kan. Het gebakt-mengsel (een „farce" van gehakt noemt men dit met den technieclien term) wordt nu rauw in de schuitjes gedaan. zoodat het ei rond iets bóven uitsteekt, waarna de stukken komkommer in een vuurvast schoteltje wonden gelegd, overgoten met wat bouillon bestrooid inet pa neermeel en enkele stukjes boter. Dan moeten zij nog. ongeveer twintig mi nuten in een tamelijk warmen ovon staan. Voor tuintoonen met ham heeft men noodig Op 200 boenen, 10 gram zout, 2 l i? 0113 versche ham. De ham wordt afgeschrapt en in lamv water gswasscl.cn. Daarna wor den de boonen gedopt gevasselien en opgezet met kokend w Her. het zout en het vleeech. 'waarna dit koken moet, totdat bc-onen en vleesch gaar zijn (ongeveer een half uur). Nu worden de boonen uit het nat geschept en te stoven gezet met het gekookte vleesch en het vet. dat van het kookwater is geechent. Evenals bij elk gerecht, dat gestoofd moet worden, is het van be lang om dit langzaam te laten doen des te beter zal hét gerecht naderhand smaken. Voor vruchten?!?, m- i\t men a'.'le vruchten, die de tijd van het jaar oplevert, schoon en voegt ze bij el kaar. Zoo is er in dit seizoen heel wat keuze: aaribeien, kersen, aalbessen, een euke'e sinaasappel, bananen in kleine stukjes, pruimen eti over een een tijdje ook frambozen. Om heb frissehe van het gerecht nog wat ie verhoogen, wordt er ook nog liet sap v» n een citroen bij gedaan, waarna het gerecht op smaak met suiker wordt afgemaakt. Vosgt men er bijvoorbeeld ook ananas in kleine stukjes b<j met stroop ervan, dan is de sla meest al zoo wel zoet genoegdo hoevee'- heid suiker is dus geheel afhankelijk van den aard van de vruchten. E. E, PEEREBOOM. Huishoudelijke Raadgevingen HET REINIGEN VAN „PAPIER- M&CHé". Voorwerpen van „papier-mftcliê"- kunnen uitstekend gereinigd worden met een goed uitgedrukte spons met lauw water. Droog de voorwerpen met een zachte doek en wrijf ze op met wat droog meel en met een zeemen lap.. HET VERWIJDEREN VAN VLEKKEN. ROESTVLEKKEN. Drenk do vlek ken in citroensap, strooi er wat zout over en laat het in de zon bleekcn. VRUGHTEN VLEKKEN. Giet ko kend water over de vlekken en wrijf ze met een stukje kamfer in voordat de kleedingstukken iu de wasch gaan. BLOEDVLEKKEN. Bedek de vlek ken met koude stijfsel en wanueer dit droog is géworden, borstel het dan met een harde borstel. TEERVLEKKEN. V, rijf ze in met vet en doe het goed dan in kokend! water. Men kan de teervlekken ook eerst vveeken met terpentijn. THEE- EN KOFFIEVLEKKEN. Week de vlekken 111 koud water, wring de goederen en sprei ze uit. Druppel dan op iedere vlek wat gly cerine en laat het goed zoo oen paar uur liggen, wasch het uit in koud sop. Wanneer ge uw huis verlaar in de vacantie: 1 denk er dan aan, dat ge den elec- trischen zoowel als den gasmeter af sluit; dat er geen restjes voedsel ergens blijven staan; dat keuken en provisiekast zoo zin delijk mogelijk moeten zijn; dat ge alle zilvenvureu en kost baarheden bij een bank laat bewaren; dat ge geen vuil waschgocd achter laat; dat het practis is om dan tiw de kens, gordijnen enz. te laten stoo- mtn; dat alle ramen en deuren goed ge sloten zijn; dat ge naziet of er nergens lekkage kan ontstaan; dat ge aan de politie mededeelt, dati uw huis tijdelijk leeg is. Een vegetarische soep. Maak een goede dikke aardappel soep. De .gemakkelijkste manier om dit te doen is om de aardappels te ko ken met weinig water, ze goed gaar te laten worden cn ze dan" door een zeef Ic wrijven. De soep wordt ge kruid met wat zout en peper naar smaak en naar believen verdund met melk of water en molk. Neem nu wat jonge doperwtjes en jonge worteltjes. Do laatste snijdt ge in fijno stukjes en kookt deze groenten goed gaar. Doe ze met een stuk boter in de soep «n sprenkel er nog wat peterselie, sel derij en kervel bij, benovens de groe ns, fijn gehakte s-n uitjes van jonge uitjes liet ia eer, heerlijk gerecht. genaam aan e» het evenwicht in uw kamer wint er door. Vergeet vooral niet de aardige decoratieve ledikanten met de vier hooge lieuielstijlen, de hoog-gerugde stoeien en de kolossale spiegels, die alle bun uitstekende diensten bewijzen, wanneer ivo verle gen zitton om „iels hoogs". Ieder heeft, zijn gevoel van verhou dingen en daarom zal niemand het „groote stuk" van het ameublement vlak naast <ïe dcui zetten, waar het cle kamer schijnt te verklciuen en ge gevaar loopt er vuutchuvnd tegenaan te loopen. Gc moet steeds zorgen dat go het hoogs meubel jecnigszins uit do verte kan beschouwen en dat er eenige ruimte is fcüsscïien a zélf en het meubelstuk. Ook de schaduwen en invallende Hcht-effecien moeten .be studeerd worden wanneer ge een hoog meubel plaatst en wat ook van groot belang is: het arrangement on do gyoopcerin?' van de onmiddellijke om géving vfin het groote meubel. Wan neer cc aan bet. andere eind van „cic kamer slaat, dan" moét, de groép' sd-' mengesteld uit het groote nieubdl, omgeven door goed geschikt© "platen of schilderijtjes, 'gordijnen, jicht-val en armstoelen een indruk geven van een volmaakte schikking. Het kan Van alles en nog wat EEN ENG ELSCHE KONINGIN NAAK I'll A.VöCil EN TK A-Vi De aardige gewoonte om „.Koningin nen" ie kiezen bij het carnaval, zoo als dat in Parijs en elders in Frankrijk geuauit, is Wel echt i-lansen, iotn vindt deze gewoonte ook Luiten Frankrijk aanhangers in den laatsten tiid. Verschillende groot© Amerikaan- sche steden heoueu Queens of Beauty gekozen. En wel ook in net puritein- sche Engeland doet men er aan meo. De bloemenmeisjes van Eoncen hebben do rij geopend met onaer hen allen de mooiete uit te roepen ais „Qucen of the Rower guvs koningin der bloemewnsisj-s. De goltUckig© heet miss Kelly Biooks. Zii is m de artis tieke klingen van Londen, heel good bekend. Voor een paar jaar werd zij ontdekt in. een et raat van de „city", waar zii haar bloemen te koop aan bood. door ©en bekend schilder Osvval Birley, die haar als model engageer de. Maar miss Kelly Brboks heeft do kunst 6poeiig den rug toegekeerd. Zij verkiest haar vrije loven a'ia bloemen meisje Tenslotte nog een aardige kinder jurk van gebloemde cretonne. De jurk heeft een lang glad lijfje en een aan- gerimpeld rokje. Voor de heete dagen gen is. De juo'-v.xu 7 v a,n dan van wit c ré pon of Osaka crêpe kunnen zijn. De tweede japon is van kleurig be drukte shantung, geboord met een ef fen biesje in de kleur van liet pa troontje. De groote kraag is uit ge schulpt en ook geboord. ZATERDAG 21 JULI 1923 VIERDE BLAD Eindelijk zitten we dan toch midden in den zomer! Het is voor velen onder ons, ontevreden schepselen, alweer t e warm. In Parijs, in Chicago en New- York vallen de menschen hij menigte bewusteloos neer, wie weet wat voor temperatuur ons kikker-landje nog te wachten staat. Ik ken bijna 'geen vrouw of meisje, die niet in haar vrije uurtjes als ze de handigheid er voor bezit, gauw-gauw een dun luchtig „zomerkleedje" in elkaar flanst. Het lijkt nu opeens of de voille en crêpe japonnetjes van verleden jaar niet „leuk" meer staan en overal is uitverkoop dus bijna voor niets is een „jurk" klaar. EEN PRINSES DIE VOOR HAAR BROOD WERKT. Prinsed Vera Troubetskoi ontsnap- le aan de vervolgingen van de Bol'sje- wiki tegelijk met dé keizerin-weduwe van Rusland. Zij nam de wijk naar Londen, waar zij.in haar levenson derhoud voorziet, door poppen te ma kên. Dè k.eine figuurtjes zijn sierlijk en smaakvolHun maakster -vervaar digt ze in een armoedig kamertje in een der nederigste wijken van Lon den. Men zegt, dat de prinses, alhoe wel zij een leven vol ontbering lijdt, zeer gelukkig is. EEN KIEZERES VAN ICO JAAR. Interesseert de vrouw zich nog voor de politiek wanneer, zij honderd jaar iè? Men is gene'gd hierop ontkennend to antwoorden, doch deze meening wordt gelogenstraft door een dame) van 100 jaar in Arkansas. Deze vrouw die geboren is voor den dood van Na poleon 1 heeft gestemd ten behoeve van haar kleinzoon, dio candidaat voor de volksvertegenwoordiging vvas. Het is voor de eerste maal dat zij van haar stemrecht gebruik gemaakt heeft, dus een gcp'asMOnueerde kieze- res is zij dus geenszins. Het zal ook wel to bezien staan of zij het experi ment nog eens zal hei;haleu. netjes van effen zijde, satijn, crêpe de chine. De lijfjes waren in het ge heel niet gegarneerd. De rpk was meestal versierd met z.g. coquilles. Zooals ge op het kleine plaatje kunt soms voorkomen dat een te groot of verkeerd gehangen schilderij bet, ge heel? muureffect le'erft. In de hall of on het kleine trapportaal tusschen twee trappen in staat een „grootva ders" klok goed. Ook een groote spie gel of een paar hoog-géragde arm stoelen kunnen ecu mooi effect ma ken. Wanneer men over een echte woon-ha'll beschikt waar werkelijk ge zeten wordt, dan is een dressoir, een antiek niet lnogon opstand er zeei op zijn plaats Op ile planken zet men wat helder gekleurd aardewerk. In de zitkamer beschikt men over een rui me .keuze van hooge meubels, sommige kunnen alleen voor bepaalde gelegen heden gebruikt werdt, zooals de hooge kamerschutten en de staande elect ri- sché lampen. Ook is een schoorsteen, die een hooge decoratieve versiering heeft, heel geschikt om. in de behoefte aan hooge stukken te voldoeji. In de slaapkamer is het d'e linnen Kapt'.- Soms-bon hooge spiegel'en-.'soffie, wanneer men dit bezit,:het hemfelbèd, dat ..üóogfo" geeft.'Zelden zal men in do slaapkamer de plechtige hcog-ge- rusrde stoelen gebruiken of de staande klok. Een slaapkamer is allerminst, plechtig, hii meet oen intiemen cn „.ge zellige 11 indruk maken. We maskeeren de hiaten, die voor namelijk op de rok zullen zijn, dooi eenige losse panden van tulle.- Van tulle maken wij ook de gekncopie Met een weinig nieuw materiaal is fichu, die met een geplisseerd strookje de japon, die allicht door het dragen is afgemaakt. Fe ceintuur wordt ge- iete van zijn fraicheur verloren heeft, maakt van con breed zijden lint in weer „als nieuw Nog sterker dan do tint van de japon. Op allerlei ma- èen jaar geleden treedt de neigiug op nieren is list nog mogelijk uw japon- om de rokken zéér tc garneeren, lei- nen te verfrissclien. Meestal zult ge wijl het lijfje heel simpel blijft. Voor wel uw toevlucht tot tablièrs moeten de zooeven geschetste japon kiezen nemen, als zijnde de gemakkelijkste we als nieuwe acquisities de cape- „camouflage". Een aardig idee voor kraag en de tablier. De capekraag een tA'blier is het te maken van rijen bedekt alleen den rug en is op de breed faille- lint met een a.jour steekje schouders met lintjes vastgestrikt.. De aan elkaar gehecht. Ge weet, dat go tablier bedekt bijna den ge.heelen rok het tablier volstrekt niet altijd van en is héél ruim. Aardig is het deze voren behoeft te dragen. Ook nieuwe garneeringen to maken van achteren de met Perzische dessins bcdrukiebracht. De mouwen en de ceintuur zijn ook van witte voile. Men kan deze jr~'- .üök namaken in Wat steviger go-~, opzij wordt zij nange-1 gestreepte of gerente zephir, dat voor 1 heel weinig geld alleraardigst te k rij - Groote Meubels en bos ze geplaatst moeten worden VERJONGINGSKUREN VOOR' DE AVONDJAPONNEN. jaze de soie, zooals die thans zoo en voVogue is. De tablier moet vooral ruim zijn, anders gaat het effect loren. De tweede avondjapon, die van ver leden jaar is overgebleven, is van ef fen satijn, versierd met rijen kraal tjes. De kraaltjes zijn er langzamer hand wat af gegaan, hetgeen meestal gebeurt. De japon ziet er daardoor eémgszins fance uil. modern milieu thuis voelen en die vol- koipen aan het doel beantwoorden. Oude kabineten. antieke schrijfbu reaus. staande „horlogee", latafels, chiffonnières, secretaires, vindt se op venduhuizen gewoonlijk te kust en te keur on al zijn het nu niet bepaald prachtige museumstukken, al zijn ze wel eens wat gekrest. gebarsten en be schadigd. ze behouden altijd een ze kere distinctie, hun lijnen doen aan- Onze avondjaponnen gaan meestal „lang mee". Wanneer wij' niet onder de bevoorrechten bchooren, die zich eep nieuwe japon kunnen veroorloven wanneer zij zich in de vorige al eeni ge malen vertoond hebben, dan bezit ten we een a twee uitgaansj.aponnen, zijden dingskes van het mouwlooze genre, versierd met kraaltjes, kanf enz. De mode die in de avondjapon nen minder gauw verandert dan in de namiddogjaponnen en de tailleurs, is nu héél anders dan b.v. in het voor jaar van "22. Toen droegen we japon- Hierbij laat ik u een paar aardige modellen zien, die best zelf te ma ken zijn. De eeiste japon is voor een jong meisje een bakviech desnoods, zeer geschikt. De jurk is gemaakt van kers-roode geruite voile, geboord met biesjes van witte voile. Wanneer ge eon kamer goed wil inrichten ie het noodzakelijk, dat e.r eenige hooge meubels in staan ie een zeiier evenwicht aan de kamer geven. Alles kan niet laag en vlak zijn. Meestal zijn er wel eenige ouderwet- scho meubelstukken beschikbaar of voor een prijs, dio veel lager i* dan wanneer ge iels nieuw aan zou schaf fen op venduties cn veilingen te ver krijgen. die zich uitstekend in een

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13