Buitenlandsch Overzicht Brieven uit Berlijn DE INHOUD VAN HET BEMIDDELINGSVOORSTEL. FRANKRIJK WIL DAAROP INCAAN. NIEUWE CONCESSIES VAN DUITSGHE ZIJDE. In Londen en Parijs zijn de verwach tingen, dat men nu tct overeenstemming Inzake de Dultsche schadeloosstel* ling zal komen grootcr dan ooit. Uit Parijs wordt geseind» dat men daar op het oogenblik nogal waarde toekent aan een compromis-voorstel, dat het gevolg zou zijn van de bespre kingen van Bcnesj, en dat te Brussel zou zijn opgesteld. Volgens dit voorstel zouden de geal lieerden op het oogenblik van Duitsch- land niet meer eischcn dan hetgeen noocig is ie. voor de Franschen we deropbouw, ze. tot schadeloosstelling der Belgische, en andere slachtoffers, 3e. voor wat Èngeland aan Amerika te betalen heeft. Dit zou te ramen een totaal vormen van 35 h 40 milliard goud- marken, die ia tien of vijftien annuïtei ten betaald zouden worden. Tot na af loop van dat tijdsverloop zouden dan uitgesteld blijven hel onderzoek naar de waarde van bons C en de intergealh- eeide schulden, en het onderzoek naar een regime voor het Rijnland, dat de Bclgische'ën Fransche veiligheid verze keren zou. Werd dit voorstel aangenomen, dan zou Duitsohland zijn passievea tegen stand moeten opgeven zich moeten on derwerpen aan een militaire controle en aan de aanwijzingen van de inter nationale financieele commissie. In dat geval zouden Frankrijk en België toe stemmen in de bijeenkomst van een com missie van internationale financieele des kundigen, die de raadgeefster van de Commssie van Herstel zou zijn ca zon der de betalingen zelf te kunnen wijzi gen of verminderen, de wijze van beta ling bestudeeren zou. Uit de wijze, waarop een en ander te Parijs vermeld wordt, is het duidelijk cat de Fransche regeering eventueel in een dergelijke oplossing zou toestemmen. Men meent daar dat onk Amerika ge neigd zou zijn gedurende tien jaar de Fiansche schuld te laten rusten en .En geland kan er niets tegen hebben om dat het aldus ce annuïteiten, die het in cie tien jaar zelf aan Amerika tc betalen heeft, van Duitschland terugkrijgt. In de „Matin" legt Sauerwem den na- dtuk op het practische van dit voor spel. Met praatjes van een. „plechtige waarschuwing" en het „verlangen der Entente te handhaven", die men in En geland voortdurend hoort, schiet mep niets op, schrijft hij. Frankrijk wil er niet van hooren, dat door het afkondi gen van een soort van nieuw Evangelie in één slag en bij wijze van intimidatie alk problemen volgens de wensohen van de Engelsche Bank en de industrieels wereld geregeld zouden worden. Als, zooals Benesj zegt, de Entente verwe zenlijkt worden kan, kan dat. slechts ge- j lcidelijk geschieden en moet wat dc meeste haast heeft het eerst worden op gelost. Frankrijk, dat honderd milliard heeft voorgesohoten, moet eerst zeker heid hebben te worden terugbetaald-, dan zal het zich verder inschikkelijk too- Den. De berichten uit Engeland geven niet het minste licht omtrent den stand cpr besnrekingen aldaar, al ziet men nu toch te Parijs wel in, dat de mee- ningsverschillen, die daar in het Kabi net bestaan, meer vormquaesties dan es=entiecle punten betreffen. Het feu, dat men te Londen minder overhaast te werk blijkt te willen gaan dan eerst, veroorzaakt hier een grooter optimis me. Niettemin blijft Pertinax, die nog te Londen is, pessimistisch, omdat hij de diepgaande verschillen constateert, die tusschen de Fransche en i-ngelsche opvattingen bestaan. In gesprekken, die hii met twee belangrijke personen uit de zakenwereld had, betoogden dezen, dat de Roerbezetting den Engelschen han del wel degelijk schade heeft gedaan, wat hier steeds werd betwist, hetgeen eerst later uit de statistieken kan blijken, aan gezien wat nu wordt uitgevoerd- nog Grders zijn van vóór de bezetting. Zij ver klaarden, dat indien Frankrijk zijn te genwoordige politiek mccht wilien voort zetten, Engeland zich zooveel mogelijk uit de Europeeache aangelegenheden zal terugtrekken en zijn best zal doen zijn vorderingen op de bondgenooten bin nen te krijgen. Dit alles bewijst op nieuw, concludeert Pertinax, hoezeer de gezichtspunten uiteenloopen en hoe moeilijk "daardoor de verzoeningstaak is. die op het oogenblik ondernomen wordt. Het wordt te Londen waarschijnlijk geacht, dat het ontwerp-antwoord aan Dultschland, dol geheel persoonlijk door Lord Curzon is samengesteld en dat opnieuw in dc zitting van het Britsche kabinet wordt behandeld, niet vóór de volgende week. a au de geallieerden zal worden toege zonden. Verder blijkt, dat wil doen.- Uit Londen wordt geseind, dat dr, Stahmer, de Duiische vertegenwoordiger, te Londen, Lord Curzon een nieuw me morandum hec-ft overhandigd, dat ge detailleerde bijzonderheden bevat over hei jongste Dultsche aanbod'. Aangeno men wordt, dat dit een poging 'S om de onderhandelingen van Grcot-Brittan- nie met de geallieerden te vergemakke- liiken. Vermeld wordt, dat DuLtsca- land bereid zou zijn het lijdelijk verzet op te geven, indien Frankrijk duidelijk te kennen geeft wat het bedoelt met een ..geleidelijke" terugtrekking der troe pen en den terugkeer tol de „onzicht bare" bezetting. De verlenging van de afsluiting tusschen het bezette en onbezette gebied net tien dagen, heeft reeds in Frank fort tot geruchten aanleiding gegeven, dat de afsluiting ook na die tien dagen nog langer zal duren. De verbreking 'van het verkeer met Ludwigshafen staat, naar de „Frankforter Zcitung" meldt, voor vele zaken met ondergang gelijk. Vele winkels hebben don tijd, waarop zij geopend zijn, reeds aanmerkelijk inge kort, daar hun voorraden klein zijn en niet aangevuld kunnen werden. Vele winkels zijn zelfs gesloten. Ten gevolge van het groote gebrek aan kolen zijn vele industrieele bedrijven gedwongen stop te zetten. Door ditzelfde kolenge- brek kunnen de dorschmachines niet werken, roodat groote voorraden van den oogst nog niet gedorscht kunnen worden. Ook te Keulen zijn veel zaken gedwongen hun verkooptijd te bekor ten, willen zij hun beperkte voorraden niet geheel uitverkocht zien. De bond tan kleinhandelaars heef: zijn leden aan bevolen hun zaken slechts van io12 en van 46 geopend te houden. Groote firma's als Tietz enz. hebben reeds se dert eenigea tijd hun zaken slechts een paar uur per dag geopend. De Amerikanen zijn druk bezig aan da voorbereiding der presidentsverkiezing in do Vereonlgdo Staten. De „New York Times" bespreekt in t-en breedvoerig artikel de kansen van uen 60-jarigen auto-koning Ford voor het presidentschap van de Vereenigdc Staten. Zal Ford de leider worden van ee.11 derde partij in Amerika? Deze vraag werpt thans heel wat stof op in Amerika. Ook mevrouw Ford heeft daarin een woordje mede te spreken en zij schijnt haar besluit nog niet te hebben geno men. Intusschen ontvangt Ford gemid deld 200 brieven per dag, waarin er op aangedrongen wordt, dot 'hij zich voor het presidentschap candidaat zal laten stellen. Dit behoeft geen verwondering 1 te wekken. Immers, 't spreekt van zelf. er in de handelswereld heel wat sympathie bestaat voor het denkbeeld dat een „bussness-man" als Ford het hoogste Amerikaansche staatsambt zot' bekleeden. Er is echter een groot bezwaar. Geld heeft Ford in overvloed, maar aan ontbreekt het hem wel eens. Elke dag heeft immers slechts vier-en-lwintïg uur, cck voor Amerikaansche millionnairs. >ng aan dag wordt hij door de vraag- lukken, welke zich bij het leiden van zulk een enorme ondernemicg als zijn automobiel-fabriek voordoen, ia beslag genomen. Hij wil zijn zaken uitbreiden en het productievermogen van zijn fa brieken vergrooten. Zoo wordt er op hel oogenblik een nieuwe staalfabriek gebouwd. Zijn automobielfabriek op Green Island moet noodzakelijk worden uitgebreid. Er zullen twee nieuwe fa brieken worden gebouwd voor de distil latie van steenkool op 'lage tempera- luren. Er gaat geen dag voorbij, of hij heeft de een of andere transactie af te sluiten. Nu eens zijn het bosschen, die .uto-koning koopt, ten einde steeds te kunnen beschikken over het voor de fabricage der carosserieën benoodig.de Leut, dan weer zijn het kolenmijnen of spoorwegen, welke de begeerte van de» koopman-in-hart-en-nieren opwek ken. Mocht Ford besluiten zich voor het presidentschap candidaat te bun stel len, dan heeft hij, volgens <-. New- York Times" de beste kansen ih het Westen, hetwelk ook YVoodrow Wilson tct president der Vereenigde Staten koos. Verwacht wördt, dat een groot aantal landbouwers en arbeiders hun stem op Ford zouden uitbrengen. Verspreid nieuws DE REYOLUTIONNAIRE ACTIE IN GRIEKENLAND. Een Exchange-telegram uit Athene meldt, dat het mislukken van de revolu- tiennaire pogingen van generaal Pan- galos de Grieksche revolutionnairen nog niel heeft doen afschrikken. Een ge heimzinnige concentratie der Grieksche vloot bij Kreta heeft plaats en vermoed wordt, dat admiraal Hadji Ayrld'kqs een nieuwe poging zal doen de republiek te proclameeren. DE VERNIELING DER KATHOLIEKE CLUBGEBOUWEN IN ITALlö. Kardinaal Gasparri heeft aan den aartsbisschop van Pisa een brief gericht, waarin hij uiting geeft aan het misnoe gen van den Paus bij het vernemen van de vernieling, welke in verschillende ka tholieke clubgebouwen in Italië is aange richt. Hij dringt er bij de geestelijkheid op aan schadevergoeding te vragen. Mussolini heeft den voorzitter van het Comité van Katholieke Actie in Italië medegedeeld, dat hij den prefecten heeft •erordend de symbolen en de instcllin- gn der katholieke kerk te doen eerbiedi gen. VRIJSTELLING VAN BELASTING IN RUSLAND. De Baad van Volkscommissarissen heeft besloten de boeren vrij testellen van de betaling van het nog verschuldigde gedeelte der belasting in natura voor de door de Sovjet-reseeriiig verschafte eaden. UIT HET ROERGEBIED. De Franschsn hebben de spoorweg-,verk- plaatsen voor locomotieven der Rhein- metallfabrïeken te Dusseldorf bezet. Daar de munitie, welke onlangs was in beslag genomen en door de DuitsChers was weggevoerd, in verband waarmee de bezetting van eenige punten te Bai- men plaats had is teruggegeven, zijn de twee door de Franschen to Barmen gearresteerde Schupo-officieren weer vrij gelaten. Te Wedan werden 129 ambtenaren met hun gezinnen, 127 vrouwen en 259 kin deren, te samen 525 personen, uitgewe J5en B. T. A.-berioht uit Dusseldorf meldt, dat de economische toestand in de bezette gebieden met dén d3g erger wordt. Zelfs nieuwe fabrieken worden stopgezet. DE ONTVLUCHTING VAN EHRHABDT. Naar de „Vorwarts" weet mede te dee- len, is er vroeger reedB eens een poging gedaan om Ehrhardt te bevrijden- Deze poging is echter mislukt. Te minder be grijpt men echter, dat de directeur van de gevangenis geen betere maarregelen getroffen heeft om de vlucht te verijde len. De president van den Senaat Schmidt had echter aan Ehrhardt buitengewone fa ciliieiien toegestaan. Hij ontving niet al leen uren lang bezoek van zijn vrouw, maar ook van den *.e Hamburg gearresteer den neef Karl Ehrhardt, zoodat er gele genheid was om Ehrhardt tot in de klein ste bijzonderheden in te lichten om de vlucht te vergemakkelijken. Een voordeel vcor hem was ook. dat de justitie niet in het brzi". was van een gelijkend por tret. Het eenige, dat de directie van de gevangenis had. was jaren geleden ge maakt en onbruikbaar. Zelfs toen Ehr hardt eenigen tijd zijn baard lies afsche ren, heeft men geen aiieuw portret laten maken. Het bevel tot inhechtenisneming, dat onmiddellijk na zijn vlucht werd uit gevaardigd, bevatte dus een niet gelijkend porlret. Tocin dit openlijk werd afge keurd. heeft men gebruik gemaakt van een fotografie op een briefkaart, die he kenden Ehrhardt in de gevangenis had don toegezonden, doch die hem niet was overhandigd. lm hoeverre het eigenlijke gevangenis personeel- bij de vlucht behulpzaam is geweest, slaat nog niet vast. HET ARME BERLIJN. Van onzen correspondent). BERLIJN, IS Juli 1923. Berlijn, een stad van meer dan vier millioen zielen, is straatarm. Wie de ze brieven lieeft gevolgd, zal lang zamerhand wel tot de overtuiging zijn gekomen, dat het voor den gemid delden Duitscher onzer dagen geen pad met rozen is, waarop mj te wan delen heeft, maar wat voor het indi- id'u geldt, is nog in verhoogde mate an toepassing op de gemeente, voor- lil op een dergel ij ke reu zengemeente, welke onder haar'inwoners millioenén arbeiders telt. De belastingen zijn niet in sta-at, om ook maar op de verste verte na in de financieele be hoeften van de gemeente te voorzien'. De meeste inwoners betalen hun 10 percent, waarvan de stad een gedeel te krijgt, aan belastingzegels, die van hun loon of salaris worden afge- trokken en de overige weinige wel ce stelden of rijken. betalen iiun be lasting eerst-, als de gestort-e papieren marken een fragment van de waarde hadden van het oogenblik. waarop ze hadden moeten worden betaald. Elke andere stad heeft graag veel rijke belastingbetalers, althans dezen zijn een voordeel van de stadskas; hier zijn ze juist een nadeel, want in de meeste gevallen ware het veel voordeeliger geweest, indien zoo'n eigenaar van park, kasteel, stallen, paarden, automobielen en welgevulde brandkast' een doodgewone 1 eeraar of ambtenaar of zelfs arbeider was geweest. Een voorbeeld moge dit dui delijk maken. Iemand, die in guldens omgerekend een vermogend man was, b.v. in 1920, die, laten we eens aannemen zoowat een millioen bezat, bestaande uit lan derijen, woonhuis, buitenlandsciio goede effecten, zou ongeveer 30,000 gulden belasting hebben moeten be talen. Midden 1920 beteekende dat een som van ongeveer 400.0CK) mark. Lij de sloffe manier van belastingbo- taleu en -innen was het dien hoer' zeer goed mogelijk, in plaat-s van in 1920 zijn belasting begin 1923 te vul doen. Dit is geen praatje: Wij zelf hebben juist dezer dagen, dat is dus in Juli 1923, een restant belasting over 1920 betaald en over 1921 nog slechts een zéér gering gedeelte. We zijn geen administratief aangelegd menach en vergeten zulke zaakjes, zonder boos opzet, geregeld tot de dwangbevelen komen. Maar die guldeumillionair in kwestie had dus mét boos opzet best 1 -1 1923 kunnen betalen. De waar de van -100 000 mark bedroeg op dat oogenblik niet meer 30.000, doch slechts 140 gulden. En nu is zoo'n ren tenier nog een gunstig voorbeeld, want die man heeft ten minste niet, gelijk de industrie, niet slechts zijn belasting niet "betaald, dooh ook nog credieten van de gemeenschap opge nomen. Een in dienst van staat, gemeente, fabriek of welk ander lichaam dan ook staand belastingbetaler echter, die in 1920 een inkomen van 1S090 mark had, betaalde door aftrek van zijn maandelijksche betalingen en in plakken van zegels in zijn boekje, al les door de administratie van zijn eigen werkgever, 1800 mark belasting, hetgeen overeenkomt met een som van eveneens 140 gulden, omgerekend naar den Julikoers van 1920. En deze laatste had op 1 Januari 1923 boven dien nog zijn volle belasting over 1921 en 1922 betaald. Was dus voor Rijk, Staat, en stad véél voordeeliger, dan de man die honderden malen zooveel inkomen had, als hij. Wie dit leest zal zich ér niét over verwonderen, dat de gem een teh eg ro 0 - ting van de stad Berlijn over het aan staande boekjaar sluit met ©en defi cit van verscheidene billioenen mar ken. De stad moet dus sparen, 'spa ren en nog eens sparen en daarna-ast probeeren, nieuwe bronnen van in komsten te vinden. Nu, gespaard wordt er aan den eenen kant werkelijk. De Friedrich- strasse, de hoofdwinkel- en luxestraat van het oude Berlijn, kon nadat de tunnelspoorweg, die daaronder van Noord naar Zuid loopt, gereed is Be komen, niet met asfalt worden gepla veid, omdat de stad het eenvoudig niet kan betalen. Misschien vrordt Jet nu ©en nog veel grootere strop, want eenige dozijnen huiseigenaren, die per ceel en aan deze straat bezitten, gaan tegen de stad procedeeren en eischen niet alleen, dat er eindelijk weer af- falt komt, doch ock schadeloosstel ling wegens vernieling van hun huizen tengevolge van het schokken en dreu nen der straat bij het erdoor daveren n de zware autobussen. De stad is te arm, om voor voldoen de zindelijkeid te zorgen. Bij regen achtig Weer kan men soms door meren waden midden in de drukste straten, omdat er niet meer genoeg straat-rei nigers zijn, om de straten eenigszins schoon té houden en te zorgen, dat de afvoerriolèn aan de trottoirs niet erstopt raken. Zelfs op punten, waar zulke verstoppingen regelmatig plaats hebben, wordt er niets tegen gedaan. 'En bij droog weer stikt men van de stoffigheid, omdat er alweer geen mannetjes zijn, om voldoende te sproeien. Verleden Zondag, de warm ste d;.g sedert vele jaren na, de warmste week, die wij ooit te Berlijn hebben meegemaakt-, is in onze straat in het centrum van de etad, gelogen tussdhen twee der drukste verkeers- centra, de Hallesche Poort en do Postdainer Plata, niet gesproeid. Er had voor Zondagswerk extra moeten 'worden betaald en de stad is te arm. Toen 's avonds eindelijk het verlos sende onweer zich aankondigde en een orkaan door de straat joeg, werd er zooveel stof en straat-vuil opge jaagd, dat we op ons balcon op de vierde verdieping meenden een paar denstal te ruiken en geen tien huizen ver konden zien. De ondoordring bare, gele, de prikkelende wolk was een frappant bewijs voor de armoede van onze woonplaats. Zoo zien ook de stadsgebouwen er haast even vies en verwaarloosd uit, als do huizen van de ongelukkige par ticuliere huiseigenaars, waar de vel len stuukwerk van afvallen, de da ken lekken, verlichting, waterleiding en rioleéring telkens weer defect zijn. De scholen beschikken niet meer over voldoende leermiddelen, 't winters worden de vacaniies gerekt, om ko\en te sparen, terwijl de herfstvacantie verleden jaar voornamelijk be stemd om nog eens duchtig schoon te maken vóór den winter uitviel, ten einde het loon voor de extra schoon maaksters in het laadje te kunnen houden. Het is met de inkomsten van de stad dan ook treurig gestold. Behalve hot gewone beiastingnandeel en do afzonderlijke stedelijke belastingen als hotel- en vermakelijkheidsbelas ting zou de stad het nogal goed heb ben, indien de stedelijke bedrijven maar rendeerden. Dit is echter niet het geval en juist bij deze bedrijven kan men het best den achteruitgang van Berlijn waarnemen. De kwaliteit van het gas is slecht,' de druk dik wijls onvoldoende, de tram is eenvou dig oen bespotting van een verkeers middel. In een stad als Amsterdam hoof je niet oen derde van den tijd op een gewenschte lijn te wachten, dien je hier aan de halten verbeuzelt. Bij na vijf jaar na don oorlog zijn nog de rijtuigen in een ongelooflijk slechten toestand en niet beter staat het met de rails; dozijnen lijnen zijn eenvoudig ingetrokken, omdat ze niet meer ren deerden, daar het publiek voor klei ne eindjes toch geen 3000 mark meer betaalt; door onze straat loopen nog altijd een tiental lijnen, maar in de afgeloopen hondsdagen hebben we geen enkelen open wagen gezien, om de eenvoudige reden, dat er sedert 1914 geen nieuwe zijn aangeschaft en de oude heelemaal uit elkaar hangen. Door het nipperen van onze schrijf machine klinkt het knarsen en pie pen van deze rammelkasten, als 't ware om de waarheid van wat we neertikken ie onderstrepen: Berlijn "is straatarm en men merkt dit het best op straat. H. BL. KOELENSMID. Binnenland Wat de baldadige jeugd in den Haag vernielt Medewerking van schoolhoofden tegen straatschenderijen De burgemeester van 's Gravon- hage heeft den volgenden brief ge richt aan de hooiden van scholen in zijn gemeente: Het voordurende en eerder toe- dan afnemende euvel der straatschende rijen, waarover ik reeds vroeger mij tot u wendde, geeft mij, in deze da gen waar bezuiniging op ieder gebied zoo zeer moet worden nagestreefd, aanleiding om nogmaals een beroep op uwe medewerking te doen, door de schooljeugd op het verkeerde hier- n te doen wijzen. Ter verkrijging van gegevens over den omvang van het kwaad, heb ik mij gewend tot de directeuren van Gemeentewerken en Plantsoenen en den hoofdcommissaris van politie. Eerstgenoemde bericht mij o.m. als volgt: De jaarlijksche schade door het op breken van bestratingen uit balda digheid is te schatten op ten minste 1-30.000 Van de - jaarlijksche onderhouds kosten van schuttingen en afraste ringen moeten ongeveer 50 pCt» pp- rekening van baldadigheid konten. Ongerekend de beschadiging van banken,* door het daarop loopen en bekrassen, moeten wekelijks 5 tot 6 banken meer of min grondig hersteld worden. Jaarlijksche kosten ongeveer f 5600. Aangezien de directeur der Plantsoenen ook nog een f700 stelt op rekening van vernieling va.n ban ken en waarschuwingsborden, die aan zijn toezicht onderworpen zijn, kan men aannemen, d'at ongeveer da gelijks één bank ernstig wordt be schadigd. Het stuk slaan van geglaceerde potten en het beschadigen van in richtingen voor waterspoeling in de waterplaatsen vordert jaarlijks onge veer f 4000. Van de bewakingskosten van ge meentewerken, die in het eerste half jaar van 1923 f 8609 hebben" beloopen, neemt de directeur aan, dat plm. 75 pet. noodïg rijn tot wering van balda digheden. Het inwerpen van glasruiten, be schadigen van vlechtdraadramen, ver nielen van hekwerken en prikkel- draadvoorziéningen en het opbreken van de bestrating van speel pl aatser bij de scholen, neemt voortdurend toe. Er zijn scholen, waar jaarlijks meer dan 200 ruiten worden vernield. De kosten van een en ander bedroegen over '1922 rond f4000. Hieronder is niet berekend de schade aan het verfwerk van kozijnen, ramen en bui tendeuren van schoolgebouwen, het welk niet in cijfers is uit te drukken. De klachten van den directeur der Plantsoenen zijn weinig minder ernstig. De vernieling van hoornen en hees ters, het vertrappen van de grasmat ten enz, vorderen jaarlijks aan ver schillende plantsoenen to zamen rond f 13,000 het onderhoud van. a|fraste- •ingen, die voortdurend vernield vorden, vordert f 4C03. De directeur voegt hieraan toe, dat het breken van takken van eike struiken en -boomen, in den tijd van de eikels, een niet onder cijfers te brengen schade oplevert. Hetzelfde geldt van het storen van nesten va.n nuttige vogels in de Scheveningscho Boschjes, de Boschjes van Poot en Marlot. De politierapporten behelzen 6en voortdurende reeks van de meest er gerlijke baldadighedeu. Een enkele greep rapporten van den laats ton tijd moge u hiervan een indruk geven. Bij een fabriek in de Bakkerstraat werden drie groote met staaldraad doorvlochten ruiten vernield, de brie venbus met klei besmeerd en de deur- p an eel en stuk gesneden. Een jongen van 15 jaar stalt uit baldadigheid een stok tusschen de spa ken van het rijwiel van een bewoner an de Veenkade, waardoor dezo kwam te vallen. Vijf jongens van 7 tot 13 jaar ver nielden 40" ruitjes van een gemeente- gebouw aan de Gaslaan. De afspraak was, dat hij, die de meeste ruitjes zou vernielen, van de anderen een schelp zou krijgen. In den laatsten tijd komt het meer malen voor, dat ruiten van de stoom tram worden ingegooid, wat natuur lijk zeer gevaarlijk is voor de passa giers. Evenzeer wordt veelvuldig ge klaagd over het krassen over winkel ruiten met een stuk glas. Het vernielen van houten spijltjes van hekwerk voor woningen veroor zaakte in éen geval een schade van ruim f 50. Aan een perceel van den Wassa- naarsche weg zijn de ijzeren hoepels van een tuinnek door jongens wegge broken, teneinde daarmede te gaan hoepelen. Van een tuin in de Frankenstraat zijn tijdens de afwezighed van de be woners verschillende ruiten en heel den vernield en 25 góudvischjes dood gegooid. In de Weststraat werden de straat deur, de nummers en de ramqn van een bewoond perceel met faecaliên be smeerd. Dezer dagen hebben twee jongens op den Scheveningscheweg een wis sel van de electriicne tram voleegooid met zand. De teuten aan het strand nabij den vuurtoren, voor de verpleging der kinderen, dia aan tuberculose lijden, moéten voortdurend worden bewaakt aangezien z:j anders worden afge broken. in deze zelfde omgeving pleegt de straatjeugd zich te vermaken met het gooien van steenen van betrekkelijk groote afmetingen naar op den straat weg rijdende wielrijders en automo bilisten. Ik heb de eer u te verzoeken, deze feiten ook ter kennis te brengen van de ondewijzers(essen) uwer school en uwe en hunne medewerking nogmaals in te roepen om de schooljeugd te wijzen op het 111 elk opricht afkeu renswaardige en diep fcet.eurenswaar dige van dergelijke feiten. PLAGGENDORPEN.. Men schrijft ons uit Drente aan het Hbld." Tengevolge van de grooto werkloos heid heeft bet woningvraagstuk in Z. O- Drente een eigenaardig karakter gekregen. Voor eenige jaren, toen door do veen arbeiders nog behoorlijke loonen verdiend werden, betrokken de arbei ders de Goor eén woningstichting of bouwvereeniging gebouwde woningen. Met_ uitzondering van de stichting De Eendracht" te Coevóyden, welke in 1921 en '21 nog ruim 100 woningen bouwde, staat de heele woningbouw in Oost-Drente reeds meer dan twee jaren stop. Verschillende arbeiders verlaten de woningen van den woningbouw en zij, die blijven wonen, kunnen den huur prijs der door hun bewoonde woning bijna niet betalen. De arbeiders zijn daardoor genoodzaakt den woning bouw te verlaten en betrekken meestal een hut in een der vele plaggendor- pen, die thans in de .Drentsche veen- streek verrijzen. In de gemeente Emmen bestaan er reeds een vijftal van deze dorpen, wel ke gevormd worden uit hutten en kec- ten, waarvan niet een fatsoenlijke wo ning genoemd kan worden. Het beste plaggendorp vindt men langs den weg van Emmen naar Em- mercompascuum, vlak achter de Em merdennen. Hier treffen we meer van deze hutten, waar'men rich bijna niet bewegen kan als heb geheele gezin thuis is. Als bewijs, hoe onrustbarend het ge tal bewoners van dit dorp toeneemt, moge dienen dat B en W. van Emmen overwegen om achter de dennen een hulpschool te bouwen, voor de kinde ren uit het plaggendorp. Nog slechter is het te Bargeroos- terveld, waar een geheele buurt, „Bloemendaal" of „Vrijstaat" ge naamd, uit hutten bestaat, waar men tevergeefs een steen zoekt. Een muur van veenbqllen, eenige deunen om voor spanten dienst te doen, een dak van veenplaggen en he,t huis is gereed. Vensterruiten_ ontbreken vaaltof zijn, zoo ze niet ontbreken zeer klein. In de buurt van Nieuw-Auisterdam en Weerdinge vermeerdert het aan tal' hutten ook bij de week en alles wijst er op, dat het aantal van dezo hutten, welke nog slechter zijn dan schaaphokken, steeds grooter wordt, omdat meer arbeiders tegen hun zin gedwongen worden zoo'n hut te be trekken. Bewoners van hutten zijn er in de ;nen altijd geweest, meermalen ech ter hadden de bewoners dezer hutten het aan zichzelf te danken, dat ze zoo'n krot bewoonden. Thans is de toestand anders, omdat groote aan tallen flinke en oppassende arbeiders in een hut- een onderkomen moeten gaan zoeken tengevolge van armoede, terwijl woningen van den woning bouw, welke zij gaarne zouden betrek keu wanneer de huurprijs voor hen niet onmogelijk was te betalen, ledig staan. Het perspectief voor de bewoners van de Drentsche veenstreek is- niet gunstig, en de zedelijke verwildering, welke thans, vooral bij de jeugd, reeds zeer groot is, blijft nog steeds bij den dag tqenemen. ONVEILIGHEID AAN DE GRENS. Dezer dagen heeft op een ochtend oen brutale overval en poging tot be- rooving plaats gehad bij den boer te Kolsté op Schooleman in de buurt schap Miste (gem. Winterswijk). Hoer te Kolsté was, zoo bericht de „Tel.", des morgens met den eersten 'trein naar Arnhem vertrokken en de andere huisgenooten waren op het land aan het werk of aan het hooien zoodat alleen de 78-jarige grootmoe der thuis was, toen twee mannen bij haar kwamen en in het Duitsclx om wat vuur vroegen. De oude vrouw ging naar binnen en liep naar den schourw, om van den rand een doos je lucifers te krijgen, toen een der vreemdelingen haar van achteren om haar hals pakte en haar trachtte te wurgen. Het oude mensch was in staat nog eenige kreten te slaken en de hond die op de deel was, begon hierdoor te blaffen. Hierdoor bang geworden, kozen de Duitschers het hazenpad, de oude vrouw geheel ontdaan achterla tende. Hoewel direct door de omwo nende boeren en vijftien man politie- troepen liet geheele omliggende ter rein werd afgezocht, mocht men er niet in slagen de aanranders te pak ken, wat niet te verwonderen valt, daar het hooge koren een prachtige schuilplaats biedt. De beide Duit schers zijn den vorigen dag bij eeni ge omwonende boeren geweest, waar zij om brood en tabak gevraagd had den en een broche te koop hadden aangeboden. Zij zijn waarschijnlijk in den nacht van Maandag op Dinsdag in de buurt van de hofstede te Kol sté gebleven en hebben, toen zij de oude vrouw alleen thuis wisten, liun aanval gewaagd. Er wordt slechts vermist een kinderbeairsje met zestig centen, dat, terwijl de oude vrouw werd aangegrepen, door den anderen Duit-scher uit een kast werd weggeno men. G. v. H., een Nederlander, en Fr. II., een Duitsdher, beiden te Bussel dorp, hebben bij de politie te Vonlo van het navolgende kennis gegeven. Zij hadden omstreeks half drie des nachts bij Jos. W., a-an 'den Kalden- kircherweg, 55 pond koffie gekocht en zouden deze over de grens brengen. Aan de achterzijde het huis van W. verlatende en trachtende aan den over weg van den spoorweg Venlo-Iialden- kirchen, de grens te bereiken, werden zij 'door drie personen, die uit de strui ken kwamen van hun koffie ontlast en mishandeld, waarna de drie liet hazenpad kozen. Doch de zoon van W. had ze her kend en stelde v. II. en H. in de ge legenheid der politie hiervan kennis te geven. Voor deze 55 pond koffie hadden -zij betaald 3,245,000 Mark. De politie volgde hei spoor der aan randers,"dat leidde tot „den Hoek van Holland", een beruchte smokkelbuurt aan de grens. Zij arresteerde M. S., Th. P. en J. Th. Ook is de koffie te ruggevonden. Een groot mes en een berkenknuppel, welke zij bij de aan randing bij zich droegen, zijn in be slag genomen. EEN SLAAPWANDELAARSTERTJE. - De 6-jarige J. M. is Donderdagavond laat uit de dakgoot van de ouderlijke i'oning aan de Catharina Bec-rsraan- 'raat te- Rotterdam gevallen, een hoog te van ongeveer twaalf meter. Het kind werd met een gebroken enkel en' een schedelbreuk opgenomen en per auto van den Geneeskundigen Dienst naai; het Ziekenhuis aan den Coolsingel over. gebracht. Waarschijnlijk is het ongeval het kind_ in slapendea toestand over komen. Vaak stond het 's nachts op en litp het slapend door het huis.' Donder dagnacht moest de kleine het zolder raam, dat zich een halven meter boven deii beganen grond bevindt, geopend hebben. Vier andere kinderen, die op den zolder sliepen, hebben van het ge- beuren niets bemerkt. De veiligstelling van den gulden Belastingverlaging te wachten? Het Tweede Kamerlid Mr. J. Gerrit- zen heeft de volgende schriftelijke vra gen tot den Minister van Financiën ge- icht Blijft de Minister volharden ie, bij de door hem in zijn j'ongste Nota betreffende den toestand van 's lands financiën utgesproken rneenin» gen, dat „het grootste cuhureele, hy giënische, sociale en defensieve belang op dit oogenblik is de veiligstelling van en gulden" en dat, „zonder verlaging an sommige al te drukkende belastin. gen, een blijvend herstel van het econo. uiisoh leven bezwaarlijk zal zijn te be- leiken"? ze. bij zijn in zijn Memorie van Ant woord op het Vilde hoofdstuk B. der Staat,ïegrooiing voor 1923 afgelegdq verklaring, dal het middel van belas^ tingverlaging op dit oogenblik aan het Rij'k nog niet ten dienste staat? Zoo ja, is de Minister dan van oordeel, dat bet mogelijk is den gulden veilig Lc stellen zonder blijvend herstel van het economisch leven, m. a. w. zonder verla ging van sommige al te drukkende be lastingen? Is de Minister instaat ons mede te deelen, of naar het oordeel der regec- ring binnen eenige jaren tot verlaging \an den te zwaren belastingdruk kan worden overgegaan en, zoo ja, welke maatregelen de regeering daartoe zal nemen Beschikt de regeering over gegevens ingaande het vertrek van gegoede in- ezetenen. naar 'het buitenland sedert Januari 1920? Zijn met name bekend a. het aantal personen met een inko men boven f 10.000 en/of een vermogen van meer dan f 200.000, die sedert Ja nuari 1920 naar het buitenland vertrok- n zijn? b. het totaalbedrag, waarmede het belastbaar inkomen hier te lande door dit vertrek is gedaald?; c. het totaalbedrag aan vermogen, dat hiermede voor Nederland is verloren gegaan? Is de Minister bereid, de gegevens, die - hij omtrent een en ander mocht hebben, thans bekend te stellen? Heeft in de laatste jaren vestiging van vermogende personen uit het buitenland plaats gevonden? Zoo ja, hoe groot is bel aantal dezer personen met een in komen boven f 10.000 en/of een vermo gen van meer dan ƒ200.000? HoevecJ bedraagt het totaalbedrag van inkomen 1 van vermogen dezer personen? Is de Minister bereid, de gegevens ten aanzien van de feiten, genoemd in do vragen V en VI ook in het vervolg ge- cgeld, b.v. tweemaal 'sjaars, te publi-

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 14