Zij Haarlemmers, Rubriek van den Arbeid. Spart ea WoSstrpsa iiWMlsafi Leltsrea eb Knust De berichten over de olie-situatie zijn nog niet van dien S3rd dat een spoedig herstel der prijzen ie venvachten is, hoe wel de berichten over de gunstige resul taten die de „Corona" in Mexico behaalt, waar deze Mij. thans de grootste pro ducente is, wel in staa; zijn een betere appreciatie der Koninklijke in het leren te roepen, terwijl ook het teekenen van het vredesverdrag te Lausanne het voor uitzicht opent op een spoedige exploitatie der petroleumterreinen in Mesopoiamie. De koers der aand Kon. olie kon deze week van 540 3/4 tot 552 1 2 verbeteren. Aand. Geconsolideerde kwamen van 1C6 1. 2 toi 116 1/2 op, aand. Orion ootee ren 23 IS tegen £3. Ye--r Suikers-aarden was deze week de fcc'.-.ngstelling niet groot, hoewel ook hier van «ene verbetering valt melding te maken. De onzekers houding der Ameii- kaansche suikermarkt, waarin thans geen vaste richting is constaieeren, gevoegd bij de tegenvallende znaaleijfers welke uit India worden gemeld, kunnen de ani mo voor deze papieren niet doen vermeer deren. Aand. Vorstenlanden verbeterden van 157 1.4 tci 15$ 7 3, H. Y. A. van 429 5.8 tot 455 1,2. Java Cultuur van 553 to: 515, Pcerworedjo van £3 tot £2 1,2. Ook tabaksaandeelen konden in de al- gemeene be;ere stemming deeïen, waar toe het verslag der Deli Mij, ondanks het ntaiige dividend van 5 hei moedige heeft bijgedragen. De kostprijs van den nieuwen oogst (1322) wordt geschat op 170 per pond, terwijl nu reeds 5L9S2 pakken van de $1522 pakken zijn ver kocht tegen gemiddeld 5-19, zoodat over het loDpende jaar een behoorlijk dividend mag verwacht worden. Bovendien zai dit jaar de rubberoogsi, welke op 659.620 KG. geschat wordt, voor het eerst iet de win sten kunnen bijdragen. De koers kon van 271 1<4 to: 2S7 1; ex öiv. opk- men. Aand. Batavia verbeterden van 292 1.2 tol 301 3.4, Senemhah van 217 tot 267. Schcepvaaitaandeelen bleven verwaar loosd. De berichten over de scheepsmach ten blijven ontmoedigend. In plaats tan eenige verbetering valt door het geringe goederenvervoer en het overstelpende aan bod van sciieepsraimte nog een lichte reactie te vermeiden, terwijl de vooruit zichten, bij de huidige politieke situatie, geen hoop geven da; hierin spoedig eene verandering ten goede eal intra '.cv.. Aand. Holi. Am. lijn noteeren 92 tegen S3. Kon. Ned- Boot £6 1/4 tegen 51 1/4. Een tmn- stige uitzondering vormden de Indische lijnen, speciaal aand. Kon. Paketvaart, die van U7 3/3 tot 112 ex 7 div. kou- den opkomen. Aand. Hed. Scfieeovaart Vtiio noteeren 105 cx 3 div. "tegen 114 1/2, Mij. Nederland 155 3/4 tegen 134. Van Mijn'oouw-wzarden valt een verbe tering van enkele procenten im Oost-Bor- meo-waardem te vermelden. Do Hollanascho industrieel^ aamaeelen blijven zich op hetzelfde nïvziu bewegen of brokkelen voor sommige waarden seis af. Eenigen aandrang orn zich bij deze waarden ie icieresseeren valt niet te eon- staieeren, waartoe trouwens in de berich ten die over den gang van Z3ken bekend worsen, geen enkele prikkel te vinden is. Na weder wordt vernomen dat de En- gelsche siaai-incftistrïe tot een belaagrij ke prijsverlaging is overgegaan en ook voor diverse andere fabrikaten door de buitenlaaische concurrentie, geen vol doende winst-marge kan worden ge maakt, lijken, de vooruitzichten voor on ze nationale industrie niet zeer hoopvol. De sporadisch voorkomende afdoenin gen in deze rubriek moeien dan ook rial tegen lagere koersen plaats heb ben. Een uitzondering vormden aand. Centrale Suiker die van 110 tot UI na 115 Aand. Fumess-Stokvis die wel ia he vige mate de gevolgen der malaise on dervind:, noteeren 23 1/3 tegen 23, de 7 obi. 52 tegen 54 7.3. Aand. Gouda kaarsen noteeren 76 tegen 80, aand. Jur- geas 57 3.4 tegen 55, Philips ?3znpen 210 legen 237 5 4. Aand. Papierfabr. v. Gel der konden van 105 1/2 tot 103 1/2 ver- De Amerika an sche industrie staat blijk baar op een keerpunt. Tegenover de op tnnistische uitlatingen van enkele lei dende fabrikanten, staat het terugkopen de cijier der onuitgevoerde bes telling en der Steel Corp., terwijl ook de koersbewe ging der Am. industrieele fondsen met deze gunstige opvattingen in strijd :s. De landbouw gaat onder zware verliezen gebukt, door de onmogelijkheid om vcor de landbouwproducten loonende prijeea te maken en daar de vervaardiging van landbouwmachines een der belangrijkste takken der Aiuerikiansche industrie is, rijn de vooraiizïchien voor den cfzet de zer producten zeer st.-eh;, terwijl ondanks de Looge invoerrechter. het buitenland ocncuneerend oplreeül. De katoen-in dustrie ligt nagenoeg geheel verlaten, de meeste fabrieken zijn gesloten of werken ine; halve capaciteit: een gevolg van de onmogelijkheid tot uitvoer van katoen, ter wijl de invoer van gemaakte katoenen goederen ongewoon boog is. Dat alles* ver mindert in sterke mate de koopkracht der bevolking en zal op den duur ook op de industrieele bedrijven van' invloed zijn. Comm. Steels no! so ren 95 tegen 92 1 '15. Studebskér 103 5/3 tegen 103 1/2, Am. Smelting 62 1'4 tegen 53 1,4. Voor Amerik. sporen bestond, ondanks de betere spoor.vegonivangsten hoege naamd geen belangstelling en de koeT- sen ondergingen dientengevolge geen noemenswaardige verandering. Ned. Staatsfondsen leven goed op prijs, waartoe de lage prolongatie-rente welke tot 2 1//2 a 3 teurgilep, medewerkte. plaats", liun „vatbaarheid voor fau- tazien en gesprekken, raakeude ziek ten en kwaaien". Maar ik kan hem niet overal volgen, en laat het den lezer over uit te maken, welke spre kende trekjes de teekenaar vergeten heeft. Alleen vermeld ik nog, dat do dokter, ter verklaring van het heer- schend e'> in hun karakter, heenwijsfc naar de oude Kennemers en de Doops gezinden, die hier broederlijk samen gaan. De eerste zouden zeer nauwge zet zijn geweest, de volgelingen van Merina, „waren ten uiterste gesteld op een zekere juistheid in alles, waar door ze zelfs tot het tetlige, geliik men zegt, in netheid oversloegen Zonder nadere gegevens kan ik de juisheid dezer opvatting niet beoor- deelen. Maar ik meen, dat tettigheid, overdreven zindelijkheid, een bij uit stek Hollandsoh verschijnsel is. Berkihev schreef zijn Ilnarlemen- a in 1773, Honderd jaar later .slen tert Edmondo De Amicis door onze straten en vindt ze zoo zindelijk, „dat men zich ontziet om de esch van zijn •igaar te laten vallen." Zindelijk en leeg. „Men hoort geen geruisch van fabrieken, peen geratel van wagens, geen geroep van uitventers. De gan- sche stad heeft een eigenaardig voor komen van aristocratische afgeiheten- li. Berkhey constateert „ettelijke bij-jre kleeding vaii hun eischt." Met zonderheden, die den Haarlemmers bij j „eene uitwendige pragt" hebben zij uitstek eigen schijnen". Men ziet, hoe) weinig op, hun verveelt „da dage- voorzichtig de schrijver zich uitdrukt: hjl/sche opschik", zoodot deze Haar met dat „schijnen" houdt hij een - lemmers „en négligé" lieven „onbe- achterdeurtje open. Die Haarleinsche 'dwongen in hun huisgewaad, blij ven' bijzonderheden konden immers ach-j Ik kan erin komen, in zoo'n japon, teraf wel eens algemeene bijzonderhe-maar ben daarmee nog geen Haar den blijken te zijn? Als we dit nu'lemmer. Immers, alweer, ook in ande maar goed in 't oog houden, zuilen wal re steden komen zulke japondragers in dezen doolhof niet verdwalen, en j voor, schoon minder dan hier. hetgeen de Leidsche geneesheer ons De dames kleeden zich niet opzich- voorzet, nuttigen met een k-orreltje tig. Ze „verkiezen! gemeenlijk geen zout. losse opgemaakte vodden, maar in- Hij zelf is ook zoo zeker niet van de'wendige goede stoften en kostbaar en juistheid zijner karakterschets, en'lc'anten tot haar en opschik; ook is een het valt hem lichter de overeenkomst! verregaande dertele zwier, hij de dan het verschil tusschen de Holland,-meesten dezer, veragtelijlk, en mis- sche stedelingen te teekenen. Onder de'schien vind men geene stad, in welke Leidenaars ontmoet onze zegsman'de aanzienlijke lieden hunne pragt „eene eerlijke, eerzugtige, \riendelij-*nog beter om en aan de paaien der ke, vaderlandlievende en godsdienst!-'deftigheid houden". De deftigheid! ge geneigdheid, gepaard met een!Hoe konden wij haar vergeten rechtschapen Ilollandsche openhartig-'openbaart zich in „eene min of meer heid en manmoedige lijdzaamheid in'gedwongen houding met een gemaak- tegenspced". En alsof dit nog nietten ommegang", ze spreekt uit „eene der deugden genoeg ware, „straalt i zekere stilzwijgende agterhoudend- er in 't midden hunner mensohelijke held, vergezeld van eene vrij sterk misslagen steeds eene rechtburgerlijkedoorstraalende omzigtiglieid in hun- gemeenzaamheid, eene aankleevende j nen handel", ze verlaadt zich door „eene regelmaatige zoogenaamde juistheid en langzaamheid spreeken". Zelfs aan de uitspannin gen der Haarlemmers neemt de (lef- gen zijn, omdat ik u van deze heer- tigheid deel; al ziet ze er dan ook lijkheid nic-ts wil onthouden. Is dit vergenoegd uit, ze raakt toch nooit uit de plooi, ,,'t Is onder hen zeer gebruikelijk, van den vroegen mor gen tot in den laaten namiddag, stig aan zijne zaaken te zijn, de win- f-eravonden in gezelschap door brengen, en de zomersche namidda- gen in hunne om en aan de stad ge- 1 legen tuinen te sluiten". Man, vrouw en tinderen „vermaaken zich hier nvoudig, 't z-ij op zich zei ven, of n goed gezelschap". En een tuintje met een speelhuisje zijn voldoende om „den arbeid en de zorg voor 't da- gelijlcsche brood, door de genoege- iijkheid van 't builenlecven in een stil vermaak te verpoozen". Een idyl le Vredig landschap, alles ademt stil te, rust, tevredenheid. In zulk* een omgeving passen bewoners, die hij uitnemendheid geschikt zijn „om alles met een stil en bedaard oordeel ten netste te behandelen, mitsgaders zig toe te leggen op weezenlyke nutte en geduld vorderende onderzoekingen.Ge denkt aan hun „liefhebberij tot bloe- men" en ge gelooft graag, dat een i echte liefhebber „met een ongeloove- lijk geduld kan tuuren op de speelen- de veranderingen van koleuren, de ge- daante der bladeren, de grootte of kïeente, de enkelheid of volheid van bloem". Dit hangt samen met de hier heerschende „goede smaak voor alle beschaavende ©effeningen", ten be wijze waarvan Berkhey u herinnert aan de oprichting van de Hollandsche Maaischappij der Wetenschappen. En wat den godsdienst betreft, de Haar- r lemmers „behooren doorgaans niet onder de onagtzaamsten, maar veel- eer onder de geregeldsten, en tevens ook onder de vrijheidslievendsten". Men ziet, wij behoeven ons over onze Haarlemsche vaderen niet te schamen, worden in de „Natuurlijke Histo rie van Holland" eervol vermeld. De - schrijver rekent hen, met zijn Leide naars, onder „de welclenkendste, eer lijkste, getroawste en ijverigste inge- zetenen van Holland". Met dit alles is de karakters chet; _1 je komtda# achttiend' eeuwscne Haarlem- er nop wel eens tegen op een oudeimers neg niet voltooid. Berkhey teekrnina „over 't geheel afkeerig spreekt verder over hun tongval, dn zijnde van ledig en onnut de stad te niet altoos aangenaam aandoe*., ove: straatslijpers te zijn, zoo houden ziïihun „broederlijke gemeenzaamheid zig meest in huis, bij hun beroep, of in de buurten" aan nutte bezigheden, dal geen verde- standvastigheid, en eene gulhartige, vrolijke, genoeglijke zielsneiging hunnen handel en wandel door Ik moet ditmaal kwistig met aanhalin gen zijn, omdat ik u van deze heer lijkheid niets wil onthouden. Is dit geen aardsch paradijs? Ge wi. metterwoon vestigen, hebt reeets plaats in 'de trekschuit genomen, maar vóór de bel luidt, verneemt ge niet zonder verbazing, dat al deze Leidsche deugden deugden rijn, „waarmede die van Haarlem" insg lijks vrij doorgaande bezield zijn. klaar dan behoeft ge ook niet ie ver huizen, en onder het terugwandelen peinst ge over het verschil in karak ter tusschen de inwoners der Sleutel en die der Spaarnestad. De drukte op straat zal" overdenkingen heusch niet storen, het is er stil. Tenzij 'tiermis Haarlemmer heeft JPn vastenavond, zijn hartjesdag, zijn paarden- en rijn varkensinarkt. Dan gaan zich de feestgangers, en dan niet alleen, „niet zelden zeer te buiten in 't drinken van geuever, dat, henevens het overtolli ge gebruiken van koffie en thee, naastdenkelijk zeer veel toebrengt tot hunne schraale gedaante". Natuurlijk staat- deze onbetamelijkheid niet op rekening van da bovengenoemde deugdzame burgers, het is meene man", die dezen schoen moge aantrekken. Zijn dit nu bij uitstel Haarlemsche manieren? De Leidenaav „houd het daar en tegen meer met oud Luikseh of Loender bier", merkt de schrijver op. Inderdaad, hier verschil, maar hei is slechts een spiri tueel verschil. Voor 't overige zijn de betrokkenen aan elkander gewaagd. Immers, „in de zugt tot uitgelaaten vreugde, en, als ik "t zeggen mag, brooddronkenheid, staat het. Haarlem sche gemeen gelijk met dat van den", flus alweer guitte! Kenmerkte den Haarlemmer dan misschien een zekere houding, onder scheidde hij zich door zijn kleed er- dracht? Ik geloof het niet, of hei moesten die deftige burgers zijn, d:e „in de japon" op straat verschijnen, een liefhebberij, die iederen vreem deling opvalt, en samenhangt met de geaardheid dezer zonderlingen. De „burgerlieden in de japon" komt heid en kuische coguetterie, die de nieuwsgierigheid in hooge mate prik kelen, zoodat men rondslentert en voortslentert zonder zich te vervelen, alsof men loch eindelijk liet een of an der aardig geheim zou ontdekken, dat de ganselie stad voor vreemdelin gen verborgen wil houden". Is er /veel verschil tusschen deze schildering en die van Berkhey'? Hoe lang is onze stad voor vreemden het symbool gebleven van rustige rust! Ze sliep als een schoone slaapster aan den zoom van den Hout. Een stad zonder geluiden. N'u is alles anders geworden. Er waren eens sieedscihe zeden in een eigen steedse!.e omgeving en ze te lee- ren kennen is alsof ge vreemde lan den bezoekt. Allengs zijn de stedelin gen het. eigene ontrouw geworden, het bijzondere heeft plaats gemaakt voor het algemeene. En de Haarlem mers hebben met hun japon allerlei oude gewoonten afgelegd. Zij hebben geen bijzonderheden meer, „die hun I bij iiitstek eigen schijnen", zooals iti de dagon van Berkhey. „Maar", zou 'de welwillende man hieraan toevoe gen, „bijzondere menschea zijn ze gebleven", II. E. KNAPPERT. Van hier en daar- verknog hun „onverzettelijke :ke:d aan hunne geboortc- DE SALARISSEN DER RIJKS- AMüïtllAKcw. Ruim een aalt jaar geleden heeft neer Houy lu de it, Lt. uan- gcioonü, uoor Aeigei.jking van u» sa larissen dec Roiterdauische gemeen- toamóteiluieii uiei uie van voor oen oorlog en met de kosten \an het le eiisonderhoüü, hoe ongelijk ile ver hoogingen wegens de waardevermin dering van het geid op de versehiHen- ie^groepen van ambtenaren zij» toe- ;epust en lioo sterk daardoor een ai- veneering van hoogeren en jagerc-u uigeti eden. tip uitnoodiging van fio redactie .n „Ec. Stilt.- Bei." heeft mi', dr. ,i. van Zanten nu eeu dergelijk on derzoek ingesteld naar de salarissen der hoc.gore Rijksambtenaren. De heer V. Z. publiceert na uiteenzetting oigüd methode eon uiig/brei- de statistiek en trekt daani't cle cou- dat deze statistiek precies het zelfde leert als van die, welke de heer omtrent Rotterdam gaf, nl. een zij het hier en daar omegchnatig, maai- dan toeii inei den hoogeren rang afnemende vermeerdering der koop kracht onder de lagere ambtenaren, een, zij heb evenzeer onregolmatig, maar jan toch niet deu hoogeren rang toenemende vermindering Her koopkracht, uu.s reëelo verlagiuc van iict salaris der huogcro anib'.enaran. Onder de lioogsto ambtenaren zijn <n- die zic-h. zelfs, als men de bovenge noemde verdere ongunstige factoren liet eens telt, reeds met drie viordun van het reeoto loon" van vóór den i orlug moeten tevreden sbullcu, Schr. 'concludeert 'eind'elijk, dat 'nlj een eventueels salarisveraua-lerihg laging van alle salarissen met een gelijk percentage het toppunt van chtvuardig'lieid zou zijn, en ha- si uit. De re gee ring heeft thans reeds de leeraren alls eersten uit de intellec- tueelen uitgekozen, nog voordat zelfs aan de lagere ambtenaren begonnen Dit zal zich onvermijdelijk wre ken. R.K. POLITIEBOND „ST. MIGHAÜL". Deze Liond kwam te Den Bosch in algemeene vergadering bijeen. De heeren Lemmeii, B. J. Ksmpennan, van Ophem en P. J. A. Stoop wer den als bestuursleden herkozen. Een voorstel Apeldoorn om een tweeden gesalarieerden bondsambte- naar aan le stellen werd verworpen. Er w erd een motie aangenomen waar- n de wensch wordt geuit dat hel vetsontwerp regelende den reclitsttoe- :tand van de ambtenaren in publiek rechtelijken dienst ten spoedigste door Kamer zal worden in behande- ïg genomen. Op voorstel van Bergen, geamen deerd door Haarlem, werd hesloten actie te voeren tot toekenning van 'ergoeding van onkosten door de ge meentepolitie bij dienstreizen ge maakt, ten minste op den voet als bij de rijkspolitie gebruikelijk is. Omtrent een voorstel-Sittard was het hoofdbestuur van meening, daf verstrekking van uniformen ten kos te van de gemeente niet onverdeeld kan worden aanbevolen. Het was het eens met toekenning van vergoeding voor het dragen van bnrgerkleedin? m dienst. Er wordt reeds actie ge voerd voor een uniforme dienstkle ding voor de geheele gemeentepolitie. De vergadering ging hiermee accoord Een voorstel-Haarlem om het exa men in Utrecht te houden weTd inge trokken. In 1024 zullen de examens waarschijnlijk te Amsterdam worden gehouden, óp voorstel der afdeeling Venr werd besloten dat de jaarver gadering het tijdstip der examens be paalt. Daarvoor werd September aan gewezen. WERKLOOSHEIDSVERZEKE RING. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat hem de vraag is voorge legd of een lid eenor werkloozenkas in welks reglement de uitkeerïngs- duur is gesplitst dat in de ee helft van liet kalenderjaar over het volledig aantal dagen uitkeertng heeft ontvangen en daarna voortdurend werkloc-3 bleef tot 1 Juli 1923, bij den aanvang van het tweede kalender- halfjaar wederom waclitdagen moet doormaken, zoo dat lid op 1 Juli 1923 voor uitkeering in aanmerking kwam Uiteraard moet (leze vraue worden beantwoord aan do hand van de be palingen, daaromtrent voorkomende in het kasreglement eener organisa tie. Aangezien deze niet steeds ge heel gelijkluidend zijn, kan de gestel- do vraag nieL in het algemeen wor den beantwoord. De toestand op 1 Juli 1923 i^ vol gens den miniUcr. dezelfde als die op 1 1 Januari 1923 of in hot algemeen als die welke ontstaat bij den aanvang van het kalenderjaar. Wij deelden onlangs mede wat naar e:-n raming van den Munster van Arbeid de Kosten van de wei'k- looslieidsorgaan over 1923 zullen he ngen. Naar aanleiding \an die be lening maakt „De R.-K. Vakhewe- ig' o.m. de volgende opmerkingen: „Als tegenover iiet bedrag .van kS millioen aati verkloozeu-uitkeerin-. wordt gesteld een som van cij'ca 14 millioen als kosten aan werkver schaffing, maakt dit laatste bedrag toch eigenlijk maai' een zeer poovei' figuur. Als de verhouding .andersom Was, zou ze gezonder zijn. Wiij weten wel, aat het onmogelijk allo vverkloczo arbeiders min of mesr kunstmatig aan werk to. helpen, clock net kett'eickeiijk lago bearag an 14 millioen gulden geeit niet den naruk, dat daartoe, door werkver schaffing in grooten stijl, al het mo- lu twijfelachtige gevallen dienen de gemeentebesturen schriftelijk het oordeel te ■."mi den Rijksdienst ileitis ling. rzekoi in den birecteur dtr Werkloos- Arbeidsbemiaüe- Ui£ de Pers. stevenen achter de „Truus", en 'dat een draadloos concert gegeven ordt, bleven de aanwezigen nog ge- ruimen tijd gezellig bijeen. We kunnen nog meedeelen, 'dat Zon dag de prijsuitdeeling zal plaats heb ben ook in Lion d'Or. Natuurlijk zal een strijkje en dansje niet ontbreken. Drioket OYERZiCHT. Rood en Wit is er maar niet in kun- :-a slagen revanche te nemen voor de smadelijke nederlaag aan den Scho- terweg, geleden op Zondag 8 Juli. Hoewel met een zeer sterk elftal uit komende, van wie de mecsten, met e Wackwïtz, van Spengler, van Manen, Swens, van Bueren e,a. toch batsman zeer goede dingen kun nen doen, werd slechts het magere ©taal van 94 runs bereikt, hetgeen nog hoofdzakelijk te danken was aan Job Swens, den jeugdigen veteraan, die een keurige 32 achter zijn naam had. De Haarlem-batsmen stelden aanvan kelijk teleur, doeh van der Lee en Brakel redden de situatie en brach ten hun club in veilige haven. Met voor 4 wickets werd gestopt. .De achttiende plaatselijke ontmoeting eindigde dus in een verdiende over- inning voor dé Schoterwegbewo- ners. 5. Zondag komt V. V. V. aan de Spanjaardslaan op bezoek. V. V. 4. dit jaar niet hij zonder op dreef en t is daarom lang niet onmogelijk, dat cle Rood Wit batsmen nu einde lijk eens zullen loskomen. Wij ver trouwen dus ditmaal eens op een inks overwiuniug van Swens c.s. Haarlem heeft rust en benut haar rijen Zondag door een tweedaag- sohen wedstrijd te spelen tegen Roval Racing Club de Bruxelles, over ;t verloop aldaar en over het Bel- sch cricket in het algemeen, hoop in een mijner cricket beschouwingen spoedig uitvoerige meiedeelingen te doen. De Rood en Wit reserves verloren veer en hun kansen om de laatste plaats nog te ontgaan zijn vrij hope loos Haarlem 2 speelde niet op ver zoek van V. R. A. en heeft ook Zondag evenals het reserveteam der Spanjaardslaan bewoners vrij. cujkt wora V, ij verliezen ouk niez uit 't oog, dat een verdubbeling der beschikbare elden voor werkverschaffing cle uit- uven aan werkloofcsn-uiticeoringen met, met een,gelijk,.bedrag,.verminde- docli .ntegendcoi slechts ih ■geringe mate. - Doch wel staat vast, dat de aan erkvci'schaffing uitgegeven gelde-n ui min of moer nuttige contrapresta tie opleveren, en dus in geen enkel opzicht improductief behoeven te zijn. Gelden voor werkverschaffing uit gegeven, geven bovendien arbeid, be hoeden vele arbeiders voor lediggang, en zij' dus in dubbele mate dienstig oor het behoud van onze zedelijke volkskrachten. Zij behoeden do arbeiders namelijk >or de zedelijke yerslapping van ar- beidsloosneid en t©£en verarming en pauperisme. Als bij dit alles in het oog wordt gehouden de groote beteekenis van ue veihoogmg der productiviteit van den bodem :ten aanzien waarvan ook zooveel millioenen aan de Zuiderzee werken worden geofferd, dan is liet toch zeer de vraag, of niet inéér te doen zou zijn, dan metterdaad ge schiedt. "Wiij hebben hier dus speciaal "liet ocg op landontginning, indij kings- work en, enz. werken dus, dis de pro ductiviteit van onzen bodem kunnen verhoogén en niet alleen nu, maar ook voor de toekomst de arbeidsgele genheid kunnen uitbreiden. Daarvoor zijn niet alle werkloczen geschikt, aangenomen; doch het zijn Werken die alleen landarbeid vorde ren, doch heel spoedig ook, allerlei andere werkzaamheden vereischen. In elk geval schijnt liet zeker eco nomisch om in deze richting den post voor werkverschaffing belang rijk te verruimen, om daardoor mede te bevorderen, dat de uitgaven voor werkloozen-uitkeeringen zooveel moge lijk worden beperkt. Het stabile leger van omstreeks 100.000 werkloczen, en dat zoo mid den in de zomer, levert daarvoor een zeer sterk pleidooi." HAARL. ZEILEN. ZE ILVE REEN ICING. Bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon, Haarlem Even red ige verte genwoordiging der kiezers. Ontwerp wet tot liet ere regeling der ver kiezing van leden van de Tweede Ka mer met memorie van toelichting van het Comité der Liberale Partij (van Houten). Bij de X.V: Indonesische drukkerij te WeltevredenLezmgc-n rehouden re Weltevreden over thcono cu prac- tijk van de Indische belastingen dour J. L. Vlemmg Jr. en J. van Gelde ren. Bij W. J. Thieme en Cie. Zutphen Moe; ik een testament maken (of ver anderen) E-ii uiteenzetting van heb gewijzigde erfrecht, door .1. W. Ant. Schepers, candidaat-notaris en ont vanger» der registratie en domeinen te Goor. - Bij J D. Woltcrs te Groningen:' Geschiedenis van handel ea bedrijf, •ural in Nederland. Leerboek voor handels- en vakscholen, door dr. C. te Lïntum. - Bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem; KurlVoriander. Kuivou- dige gov.-hiedenis der nhilosofie voor Nederland bewerkt door G. J. D. C. Stempels. Wij ontvingen verder nog:" Lijst oer indicaties van ecaige der ooinaanïsfe Fran&ahe badplaatsen, benevens cenige inlichtingen omtrent Hotels, amusementen en omstreken; een uitgave van de wetenschappelijks lectio van liet genootschap „Neder landFrankrijk" te Amsterdam. Het zangonderwijs op de lagere scholen, rapport, uitgebracht aan den minister van Ouderwijs, door den Ne- derlandschen Volkszangbond. Ethiek en politiek, doir prof. dr. G. Heijmniis. een uitgave van het Genoot schap voor zedelijke volkspolitiek. 19 Juli hield bovengenoemde ver- eenigiDg een algemeene ledenvergade ring in Lion d'Or. Deze vergadering was hoofdzakelijk .belegd om besprekingen te houden op welke wijze het éénjarig bestaan her dacht zou worden. In zijn welkomstwoord releiveerde de voorzitter opwelke wijze en waar, door een klein aantal zeilliefhebbers de II. Z. V. opgericht werd en hoe ze momenteel reeds ten flink aantal leden en donateurs heeft en dat naast de be staande watersportvereenigingen haar beslaan niet alleen noodzakelijk, maar oolc zeer zeker wenschelijk en nuttig blijkt te z:;n. De zeilsport ontplooit zich op 'i N. B.-Spaarno steeds meer en meer! De plannen van *t bestuur, aange vuld met voorstellen uit. de enthou siaste vergadering, beloven a.s. Zon dag een mooien dag voor de H. Z. V. Na nog verscheidene mededeelingen o n. dat de motorboot „De Jonge Willem" van 't Xieu.ue Fortuin 10 uur van dc Friesche Yarkensmarkt trekt. Land- en Tuinbouw LANDAANWINNING VAN CEMEENTEWECE. Dé Groningsche gemeente Slochte- reu; die wat oppervlakte betreft, de root-ste en wat het zielenaantal aan- jaat.bhaus op een na dat grootste van do provincie-is, bestond 30 a 35 jaar geleden nog voor een groot' deel uit Veenplassen, waar in den zomertijd wat slechte turf gevvounen werd en uit bi'aekige hooilanden, welke alleen maar wat slecht, zuur gras oplever den. Vooral de omgeving van de Inn en deze gemeente liggende dorpen charmer en Harkstede was in de ge heele provincie vermaard om cle hoogst primitieve toestanden, welke daar op landbouwgebied bestonden. Toen echter in 't laatste van de vori ge eeuw. iu-: de 'naburige veenkoloniën dooi' de. daar wonende boeren getoond werd tct hoeveel ruimere oogsten do daar liggende, van nature schrale gronden met behulp van kunstmest stoffen gedwongen konden worden, be gonnen de eigenaars ter bovenge noemde moeras- en broekgronden ook langzamerhand wakker te worden: ze legden, hetzij ieder voor zich, hetzij getweeën of gedrieën, voor zoover dat uoodig bleek, een kadijik om hun lan derijen, plaatsten eerst - watermolens, later windmotoren, om het overtol lige water te loozen, doorsneden en ontwaterden stukken met greppels en slooten en reeds na een paar jaar ble ken ze, onder toepassing van een doel matige bemesting, in staat ora van dc van nature met vetten doch zeer humusrijken bodem zeer voldoende oogsten te winnen. Jaar op jaar, nadat de pioniers een maal getoond hadden wat er te halen viel van die «ronden, waarop voor heen nooit intensieve cultuur was ge dreven, werden nieuwe oppervlakten bekaad, ontwaterd en tot akkergrond bestemd, met het gevolg dat do ge heele streek binnen korten tijd eer. geheel nieuw asspect kreeg en de be volking zeer snel in welvaart vooruit ging. Enkele gedeelten in deze streek ech ter, waar voorheen te diep gebaggerd was, of waarvan het niveau te veel onregelmatigheden vertoonde, bleven totnutoe nog in hun oorspronkelijken toestand achter, doch dank zij de algemeen heerschende werkloosheid ten platten lande zullen die ook lang zamerhand tot meer intensieve cul tuur worden bestemd. Zoo werd de ge meente Slochteren eigenares van een complex aaneengesloten moerasgron den en slechte weiden onder Harkste de tot een gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 2S H.A., waarvoor door de Ned. Heidemaatschappij het plan tot ontwatering én ontginning werd opgemaakt. Die ontginning is thans door werklooze veldarbeïders reeds gedeeltelijk voltooid en weliswaar komt de grond, is die eenmaal geheel voor cultuur geschikt, hoog in prijs alles bij alles gerekend op ongeveer f 2(X)0 per H.A. maar de totale op pervlakte voor landbouwdoeleinden geschikt, neemt weer eenigszins toe en bovendien heeft deze wijze van werkverschaffing het- voordeel verhef fend te werken, omdat de daarbij te werk gestelden het besef hebben pro ductief bezig te zijn en niet, zooals an ders vaalt het geval is, alleen maar be zig gehouden worden, zonder dat er veel nuttig effect wordt bereikt. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen is: Bij A. W. Sijthoffs Uitgevers Maatschappij LeidenHet verloren element in het wereldbestuur en hel einde vgm den chaos door J. A. F. Mörrer Biuyns. Bij ce N.V. Uitgeversmaatschappij „Editis", HillegomDe predikant a s dienaar van de gemeente, ce kerk en het. Evangelie, rede gehouden oo de 'er-1 algemeene vergadering van^de Re de zeilvaai tuigen half elf j raonetrantscfce Broederschap, door P. van de Schotergasfabriek noordwaartsEldering, UJTZENDING VAN NEDER- LANDSCKE KINDEREN NAAR BUITEN. Wij ontvingen onderstaand pers communiqué: Onder leiding van haren lsten voor zitter jlir. mr. W. Róell heeft do Cen trale Commissie voor Uitzending van Nederlandsche Kinderen naar Buiten, gevestigd te 's-Gravenhage, Frankcn- slag 83, dezer dagen, tc Utrecht haar jaarlijksche algenmene vergadering gehouden. Dc periodiek aftredende leden der Commissie t. v. jonkvr. H. .1. Pan- thaleon Baronesse van Eek, Ds. C. van der Voort van Zijp en Dr. .1. ,1. Pi- goaud en G. A. de Monyé te Utrecht, Dr. G. .1. A. Honig te Zevenaar, mej. dr. E. H. Hengeveid te Zwolle en Dr. II. Sandra te Assen werden allen hor- kozen; terwijl door het dng. bestuur der Nod. Mij tot, bev. del' Geneeskunst als lid werd aangewezen dr. II. Al- dershoff te Utrecht en door dat, der Ned. Centr. Ver. tot. bestr. der T.' B. C. dr. J. B. F. van Gils te 's-Graven hage Ter aanvulling van een vacature in het dag. bestuur der centrale commis- werd benoemd dr. ,1. Ph. Elias, ■zittel' van het Pl. Comité Rotter dam. Het jaarverslag .over. 1922. van den lsten secretaris-penningmeester, mr. J. II. de Crane, werd onder dankzeg-. ring voor kennisgeving aangenomen. De Commissie benoemd tot het nar zien van de rekening van den lsten icretaris-penningmeestel' over 1922 had deze vooraf laten controleeren door den lieer J. liagers, accountant te 's-Gravenhage en verklaarde zich mei diens conclusie, dat de gevoerde administratie op voorbeeldige wijzs verzorgd bleek te zijn, volkomen te kunnen vereenigen; do penningmees ter werd dan ook onder dankzegging gedechargeerd. 1 De secr.-penuingmeester wees er, op, dat, terwijl de koloniehuisveipleging op ongeveer 2.75 per dag was komen te staan, de gezinsverpleging, ziooals die hoofdzakelijk door de C. C. wordt toegepast, slechts 1.12VÏ per dag kostte, een verschil waaraan in de zen tijd van noodzakelijke versobering wel wat meer aandacht mocht worden gewijd. Hij betreurde het, daarom dubbel, dat nu bijna alle provincies haar subsidie op 25 cent per kind-dag hadden gc-hracht evenals reeds vroe ger ook alle gemeenten het rijkssub sidie over 1923 was teruggebracht op 75000, waardoor het onmogelijk zou zijn over '23 evenveel kinderen uit te zenden als in 1922- Verder bleek uit mededeeling van den voorzitter, dat in '22 480". kinde ren waren uitgezonden met 216995 ver- pleegdagen en wel verdeeld als volgt: uit Amsterdam 159C kinderen, uit Rot terdam 1257, uit Den Haag 923 en uit de overige groote plaatsen in Neder land 1030 kinderen. Toen op Mei j.l. de centrale commissie 5 jaren bestond waren in dien tijd reeds ruim 20.000 kinderen door haar uitgezonden. Door de rondreizende Inspertrice der C. C., mej. Verkoren, werden in 1922 voor propaganda 24, en voor toe zicht en keuring van nieuwe gezinnen 239 plaatsen bezocht, terwijl 10 inge komen klachten werden onderzocht, van welke de meeste bij nauwgezet onderzoek schromelijk overdreven of zelfs geheel ongegrond werden bevon den. Do voorschriften ten opzichte van de keuze der gezinnen werden dan ook steeds verscherpt, zoo werd o.a. bepaald, dat in gezinnen, waar voogdijkinderen vertoeven, niet tege lijkertijd kinaeren vanwege de C. C. mogen worden gehuisvest. Ten slotte werd neg door den voor zitter medegedeeld, (lat, nadat in een vergaderiug van afgevaardigden van een 20-tal gesubsibieerde vereenigin- gen voor koloniehuisverpleging en van de Centrale Commissie, welke vergade ring op initiatief van dr. G. Ooster- basn, hoofd-inspecteur der Volksge zondheid voor de Hygiëne van het kind was bijeengeroepen, besloten was dien hoofdinspecteur te verzoeken een com missie te benoemen met het doel meer eenheid en gelijkvormigheid te bren gen in de verschillende wijzen van kinder-uitzending en te voorkomen, dat eenzelfde kind onnocdig meerma len werd uitgezonden, de hoofd-inspec teur die commissie ouder zijn voor zitterschap aldus had samengesteld: (alphabetisch) Mr. J. II. de Crane, le voorzitter v. d. Amsterdamsehen Raad voor Kinderuitzending en voor zitter van de Amsterdamsclie verceni- ging voor R. K. vacautiokolonies; Ds. lil. C. Hogerzïjl, voorzitter van do

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6