Buitenlandsch Overzicht Sport eu Weflstrijfei Stadsnieuws Muziek NIEUWS- De mededingende vereenigingen, die hebben voorgezet, verloren ondanks den aanhoudenden regen, den moed niet. Gaarne een woord van hulde voor hetgeen door hen nog werd ge presteerd. De marschwedstrijd kon wegens het tegenwerkende weder niet doorgaan, zoouat direct met den concertwed strijd werd begonnen, waarvan de uit slag is als volgtvierde afdeeling fan fare „Uiterwegsche fanfarekorps1' te Aalsmeer, Directeur de heer W. Maar- se Wzn, 2e prijs met 41 puntenDer de afdeeling fanfare „De Eendracht" "te Enkhuizen, Directeur de heer H. Hoff, 2e prijs met 40 punten„Julia na" te Stompwijk, Directeur de heer A. Heemskerk, le prijs met 51 pun ten: „St. Caecilia" te Lemmer, Direc teur de heer L. de Rook, 2, prijs met 41 punten; „Concordia" te Vinkeveen, Directeur de heer H. Grijzen, 2e prijs met 43 punten Tweede afdeelin°: Fan fare Juliana" te Nigtevecht, Direc teur de heer J- H. Dokkum Lzn, 2c prijs met 42 punten „Sted. Muziek korps" te Enkhuizen, Directeur de heer Frans van Diepenbeek, Ie prijs met 50 puntenAfdeeling Uitmun tendheid. „Andante" to Oosthuizen, Directeur do heer C. Vink Dz., le prijs met 100 punten„Eengezind heid" tc Vormer. Directeur de heer H. Sch'.iv, 2e prijs met 94 punten; „Door Inspanning Uitspanning" te Castricum, Directeur de heer G. Gijp Dzn. 3e prijs met 72 punten. Eerste afdeeling Harmonie „Cressendo" le 's-Gravcnhage, Directeur de heer J. F. Jouvenaer, le prijs met 102 punten. Eere-afdeeling, Excelsior" ie Lem mer, Directeur de heer L- de Rook, 2e prijs met 94 punten. POLEMIEKEN TUSSCHEN POINCARó EN LLOYD CEORGE. ONTEVREDENHEID IN ENCELSCHE POLITIEKE KRINCEN OVER HET UITSTEL VAN DE BEANTWOORDINC DER ENCEL SCHE ONTWERP-NOTA. VAN DEN VREDE MET TURKIJE. OVER HET HERSTEL VAN H0NCARIJE. Wij hébben mélding gemaakt van de rede die Poincaré re V'iller-s-Cotterets hield, waarin hij reageerde op de uitlatingen van Lloyd Ceorge eenige dagen geleden gedaan in het En gelsche Lagerhuis. Het Journal des Dóbats komt op deze redevoering van Poincaré terug. Het ,blad merkt op Lloyd George heeft zich verrast en •bijna geërgerd betoond over de zorg. door Frankrijk aan het herstel van zijn verwoeste industrie besteed. George, dié dc economische entwikkeling van Duitschland een gunstig verschijnsel acht voor de gcheele wereld en voor zijn land in het bijzonder, heeft de opleving van Frankrijk als een gevaar voor Groot-Bnttanni geschilderd. Hij heeft het „vermakelijk" genoemd, dal Frank-, lijk, terwijl het zijn verwoeste gebied herstelt, zich kan beklagen over de door de regeering te Berlijn gedane weelde rige uilgaven. Lloyd George verwondert zich er over, da. Frankrijk 't herstelwerk in eigen land inel versetand heeft uitgevoerd, gebruik makend van, den vooruitgang', dien er de laatste jaren' op mechanisch gebied ver wezenlijkt is en hij vindt het koddig, dat Frankrijk een verschil ziet tusschen zijn positie en die van de Duitschers. Der gelijke verklaringen, meent de Dêbats, wijzen öf op een geestesafdwaling öf op opzettelijke kwade troutVj Feitelijk er kent Lloyd George, zegt liet blad ver- der, dat naar zijn naïeve of perfide op vatting het zegevierende Frankrijk zich thans zelf moest leenen tot de toepas sing van het program van vernietiging, dat Duitschland heeft ontworpen toen het nog geloofde aan het succes van zijn wapenen en dat het zooveel het kon verwezenlijkte bij het terugtrekken van zyn troepen toen het de Fransche mij nen ond-er water zette en Ir ank rij Iris economische materiaal' vernietigde. Door de politiek, die Lloyd George en zi n geestverwanten trachten te doen sla? gen, zijn zij onbewust tegen hun eigen land aan hel werk. Vanneer men naar hen luisterde, wanneer over eenige ja ren Duitschland bevrijd van zijn bm- nenlandsche schuld door de depreciatie van de mark, ontlast bovendien van de vergoeding en beter uitgerust dan eeni ge andere natie Europa economisch pverheerschte, dan zou Groot-Briitannie asn den rand van den afgrond staan en niemand zou het kunnen beletten daar in te storten. Het Journal des Débalsver. baast ziob er oer, dat zoo weinig En- gelschen in staat zijn dit te zien cc al schrijft het blad aan het kabinet-Baid, w.n stellig niet de inzichten van Lloyd George toe, het feit, dat dit blijft aan dringen op het instellen van een com missie. die de betalingscapaciteit van Duitschland moet schatten, bewijst dat het kabinet een verkeerde opvatting van den toestand heeft. Komende tot de besprekingen, die et tusschen Parijs en Londen over dc jong ste Engelsche documenten te wachten staan, zegt het Journal des Débats Op dit oogenblik moet de eerste zurg van de Franschc regeering zijn, dat zij, al vorens te antwoorden op de Britsche inededeelingen, eerst zich ten volle moei verstaan met het BrusselsChe kabinet. Er moet niet het geringste meenings- verschil zijn tusschen Belgic en Frank rijk. Meer dan ooit gaat dc veiligste weg y*n Parijs naar Londen over Brussel. Il'et bestaan van een Fransch-Belgische entente is de voorwaarde voor een schikking met Engeland. De Debats meent, dat men zelfs kan zeggen, dat van deze entente het succes van heel de Fransche herstel-politiek afhangt. Llovd George, wieu liet burger schap'dar stad Bristol is aangeboden nam deze gelegenheid te baat om to antwoorden op Poincaró's rede. Naar uit Londen aan dfe Telegraaf wordt geseind begon de oud-premier met het maken van enkele stekelige opmerkingen aan het adres van Poin caré over het houden van redevoerin gen op Zondag. Dan verdedigde hij zich. tegen de meening. dat hij onver schillig zou zijn voor de wijze, waarop Frankrijk zich inspant, om de door Duitschland aangerichte verwoestin gen te herstellen. Dat lag volstrekt niet in zijn woerden opgesloten. Hij had er alleen op willen wijzen, dat ook Frankrijk buiten het herstel-werk kanalen etc. aanlegt., evenals Duiisch land deed, terwijl het toch financieel» verplichtingen had tegenover Enge- loud. Hierover weidde hij nogal uit. Ten slot'te verklaarde hij: „Het is een ramp, dat tusschen Groot-Brit'dinnië en Frankrijk oneenigheid is ontslaan. Tijdens den oorlog en ook nadien heb ben wij goed samengewerkt. Amerika trok zich terug in zijn isolatie, maar Frankrijk, Italië, België en Japan en wij werkten op de meest kamcraud- Êchappelijko manier samen. Er wa ren wel is waar historische verschil len, maar de in aanmerking genomen bleef er een zc^r goede kameraad schap tusschen ons bestaan. Ik werk te met Poincaré sameu, had als pre mier nimmer ruzie met hem, hoewel ik niet kan zeggen, dat er geen mee- ningsverschillen tusschen ons beston den. maar er ontstond geen scheu ring tusschen Poincaré en mij. Bonar Law vond het onmogelijk met Poinc:- ré samen te werken Ik werkte niet alleen met hem so men, maar ook met andere premiers en andere leiders va'ii Frankrijk, en het zou mij leed doen. indien er een scheuring zou ontslaan. Ook acht ik het te betreuren, dat redevoeringen worden gehouden, welke de breuk eer w'ijdcr maken dan toehalen. Frank rijk, Engeland, Italië eu Belcie zou den door broederlijke en vredelieven de samenwerking een groote verande ring in de wereld - weeg kunnen breit gen en ik hoop ten zeerste, dat onze gemeenschappelijke inspanning tij dens den oorlog, welke ons allen zoo veel heeft gekost, niet zal verdwijnen een poel van oneenigheid en wrok. maa.r dat die vroegere samenwerking veeleer in herinnering zal worden ge bracht als een prikkel en een inspi ratie' voor alle naties ter verkrijging van vrede op aarde. Uit Londen wordt geseind dat de wrevel die in politieke kringen is ge wekt door het uitstel eu de beantwoording der Engel sche entwerp-nota, door Frankrijk'hoe langer hoe groo- ter afmetingen aanneemt. De Nationaal-Liberalen, die voor he den de behandeling van een interpella tie op dit gebied van buitenlandsche za ken hadden aangekondigd, zien in dat Baldwin niet in staat zal zijn deze inter pellatie afdoende te beantwoorden, doch venschen niettemin hun vragen te stel len, ten einde op grond der beantwoor ding aanvullende verklaringen van Bald win tc vragen. Het lijdt geen twijfel, dat zij de geheele Arbeiderspartij en de z.g. „zakenfractie" van de conservatie ven mee zullen krijgen, en dat Baldwin alles zal zeggen wat mogelijk is. De moeilijkheden voor de Engelsche regcering worden schijnbaar grooter door het feit, dat verschillende bladen laten doorschemeren, dat zij Frankrijk verdenken de beantwoording opzettelijk op de lange baan te schuiven, ten einde eerst na het reces tot- beantwoording over tc gaan en zoodoende aan de. pressie der volksvertegenwoordiging oji de buiienlandsche politiek, althans on middellijk, te ontkomen, In verband, daarmede wordt thans ook in parlemen taire kringen aangedrongen op onmid dellijke openbaarmaking van her En gelsche ontwerp, ten einde de publieke opinie de gelegenheid te geven zich over het voorstel uit te spreken. De Belgische gezant te Parijs heeft Woensdag een bezoek bij Poincaré af gelegd en hem jn kennis gesteld van de opmerkingen op het Fransche antwoord op het Britsche communiqué. Hij stelde em aantal wijzigingen voor, o.a. met betrekking tot de inlergeallieerde schul den. ten opzichte waarvan Brussel neg strenger meening heeft dan Parijs en waaromtrent het op het oogenblik af zonderlijk met Londen onderhandelt. Men gelooft aldus wordt uit Pa rijs geseind dat wanneer de Belgische gezant op dit punt zijn wijzigingen n Kianvaard krijgt, d-e Belgische regeeiing er de voorkeur aan zal geven, een af zonderlijk antwoord op het Britsche com muniqué te geven. Nochtans zullen de Belgische en en Fransche nota's niet veel verschillen; zij zullen bijkans identiek zijn wat be treft de voorwaarden, die aan Duitsch land moeten worden opgelegd. Brussel blijft zich evenals Parijs verzetten tegen de oprichting van een speciaal organ me om de betalingscapaciteit v; Duitschland te bestudecren. Het ver; zich eveneens tegen elke voorafgaande verlichting van den bezettingsdruk het onvoorwaardelijke staken van den passieven tegenstand- in bet Roergebied. Het nieuws van het teekenen van den vrede met Turkije tc Lausanne is te Londen met een zucht van verlichting ontvangen. Men is het er over eens, aldus wordt ons dtaadloos gemeld, dat, vergeleken me- bijna elk ander verdrag in de mo? derne geschiedenis, het verdrag van Lausanne een model van edelmoedigheid ea rechtvaardigheid is. De bladen her inneren aan de woorden van Lord Cur- zen. die verklaarde, dat, toen het ont- verp-verdrag in Januari werd aangebo- den, geen vrees behoefde te bestaan voor dc openbare meening der wereld. Er wordt niet beweerd, ijat dc bepa lingen ideaal zijn. doch liet verdrag is van groote historische beteekenis en schept de mogelijkheid van het begin van een tijdperk van nieuwe iciaties tus schen Engeland en Turkije. Het woidi van belang geacht, dat Engeland, dat zocvcle Mohammedaan.-rhc onderdanen heeft, behoort "tot dc onderteëkenaars ••an het verdrag, dat de volledige onaf hankelijkheid van Turkije erkent. Er zijn vele misvattingen omtrent de toekomst van het nieuwe regime, doch alle kanten wordt de hoop uitge sproken, dat een wijs beleid Turkije te hulp zai komen cd het vertrouwen recht- vaardig-en, we'ke het verdrag in haar telt. De „Daily Telegraph" schrijftvan aile belanghebbende Staten is Enge land in staat met het meeste vertrou- 'en de ontwikkeling in het na'burigc- n midden-Oosten gedurende de eerst; volgende jaren tegemoet te zien. Dat het verdrag van Lausanne een „groote" oplossing heeft gebracht kan niet wor-» den beweerd, doch als compromis ia een tijd van buitengewone moeilijkhe den kan het tenminste de kans geven zijn eigen fouten aan te toonen. 'ddel van opheffing van eenige der slechte perspectieven van den hui- digen tijd, heeft het onmiddellijke en permanente waarde cn eens kan het wor- besebouwd als het begin van een we periode in de betrekkingen tus schen het Oosten en het Westen. In liet Eugolsche ïloogerliuis werd de vraag gesteld of or eenige verdere voort gang is gemaakt met betrekking lot de regeling van het herstel van Hongarije. In antwoord daarop, zeide lord Cur- «i, dat de Engelsche regeering haar ge- eeleu steun gaf aan het beroep, door Hongarije ingediend bij alle mogendhe, den, die in do commissie van herstel zijn vertegenwoordigd. Do Engelsche regee- had te dier zake een speciaal beroep gedaan op Frankrijk. Hij had gegronde hoop, dat op de bij eenkomst van do kleine entente, die bin- ige dagen zou plaats vinden, Joe- go-Slavié, Tsjeolio Slavië en Roemenie zouden inzien, dat hun economisch» en andere belangen het best gediend worden door Hongarije in staat te stellen een lee- ieu onder de noodige voor waarden en waarborgen. Do Engelsche regeering wcnschte de fi- nanoieele ineenstorting van Hongarije mot al haar onbcit-kenbaia gevolgen te voorkomen. Zij was er van overtuigd, dal fiqancieelo 'hulp op voldoende soliaal voor Hongarije -kon worden gobodon, of hot moest zijn volgens een schema, dooi den volkenbond gesteund. ing hoopte ernstig, dat de an herstel haar voorstel vam Mei j.l. zou herzien en de kwestie onver wijld voor den volkenbond zou brengen Burggraaf Grey, de vroegere minister van buitenlandsche zaken gaf zijn voldoe ning te kennen over de verklaring van Curzon. Dit was een zaak, zeide hij, waar bij het succes, door den volkenbond be reikt, met betrekking tot Oostenrijk, ook betrekking tot Hongarije zou kunnen worden toegepast. Verspreid nieuws DE STERKTE VAN DE LEGERS DER GROOTE MOGENDHEDEN. In het Engelsche Lagerhuis hoeft Guin ness, do onder staatssecretaris van oor log een overzicht gegeven van de militaire sterkte der voornaamste landen in 1913 en 1922. In 1913 had Engeland 106.000, Frank- 666.CC0, Duitschiauu 836.000, Rusland 1.300.000 en Amerika 68.C00 rnan onder de wapenen. Thans heeft Engeland 80.000 i. Frankrijk 450.000, Duitschland 100.000 Rusland 1.300.000 en Amerika 137.000 man DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Uit Madrid wordt gemeld: De A. B. C. publiceert een telegram uit Melila, waarin de vorming gemeld wordt, ecu groote hnrka van opstandelingen, overvloedig voorzien is van oorlogstuig volgens liet blad door Jmitcnlandscho handlangers gclevcrxl en die :u de niet- onderwornen zone plundert. GENERAAL SMUTS TER VERCADE- RING VAN DEN VOLKENBOND. De hooge commissaris voor de Unie van Zuid-Afrika tc Londen heeft, naar de „Timcs"-correspondent te Genève meldt, het secretaria/t van -den Volken bond er van in kennis gesteld, rkt de Zuid-Afrikaansche delegatie ter vierde rgadering van den Volkenbond in Sep tember zal beslaan uit den premier ge neraal Smutst den hoogen commissaris Sir Edgar Walton, Sir Henry Strakosch cn professor Gilbert Murray. DE BRITSCHE POSTERIJEN. De Engelsche postmeester-generaal heeft in het Engelsche Lagerhuis mee gedeeld dat dc post in Engeland in liet afgeloopen jaar een batig saldo van 5?? millioen had opgeleverd. Vervolgens telt hefc programma nog eenige kleinere vereenigingen, in to taal ongeveer 100 /deelnemers met c.a. 150 inschrijvingen. De 4 maal 100 M. Estafette telt 11 ploegen. Voor de 100 M. hebben zich 25 deelnemers aangemeld, w.o. de gebroeders van Rappard, Boekelaar, Koning, Aan holt, Heuser, v. Alplien, Farro, v. d. Berge, Lamp. Maasbommel, Mast, Do Weert. Bovcns enz. De 400 M. telt 24 Hoopers, onder wie Bovens, H. v. Rappard. Gebroe ders Saeiis. v. d. Berge. Schoon- heim, Vhn Houtom. Kwakkernaat, Da- brock. Van Dam, enz. Op de 1500 M. zullen een 12-tal voet ballers den strijd om dé eerste 4 plaat sen aanbinden. Onder hen noemen we: Ilenneman, Van Muesclier, Krom Toonen. Publiekhuijzon. Stoetenkamp, Dick, Robeerst, enz. Maar ook de spring- en werpnum- mers .alsmede de 110 M. hordenlaop zijn uitstekend bezet. Het hoogsprin gen zal vermoedelijk gaan tussohen Seh»ttelndreier van Quick en Van Duiin „Haarlem". Op do 110 M. hin dernis maakt Kaan een goede kans om 2e te worden achter Van Rappard. Het kogelstooten is vermoedelijk voor den O.V.A.-man Eijsker. Het chronologisch overzicht. 1,30 uur: 100 M. serie6 en halve beslissing discuswerpen. 2 uur: 110 M. hordenloop series hoogspringen met aanloop. 2.20 uur: 400 M. series. 2.35 uur: 1500 M. hardldopen. Kogelstooten. 2.45 uur: 100 M. beslissing.' 2.55 uur 110 M. kcydenloop beslis sing. 3.— uur400 M. halve beslissing. hoogspringen zonder aamuup. 3.20 uur: 4 maal 100 M. Estafette. 3.40 uur400 M. beslissiug. Een programma derhalve, niet over belast en het aankijken alleszins waard. Voorverkoop. Bii de firma Bloemhof in de Groote Houtstraat, bii wie de fraaie bek* de- zo week ter bezichtiging i6 gesteld, wordt wederom een voorverkoop ge houden, washbij de prijzen nog la ger ziin gesteld dan voor Zondag ï.l. reeds het geval was. Een en under in verband met de propaganda. De publieke belang" stelling. Ook nu weer list een groote pu blieke belangstelling in de lijn der verwachtingen. lil verband met het bescheiden aantal zitplaatsen, doet men ongetwijfeld verstandig, reeds tijdig van den voorverkoop te proft- teeren. Naar we vernemen, zal evenals ]-t- Zondag alle aandacht aan een goede organisatie worden besteed. Het tor- rein wordt extra gemaaid en gerold, het materiaal ondergaat een nauw keurige inspectie; kortom, alle» worat in het werk gesteld, om de beker te- vechters waardig te ontvangen eu niet in het minst om het sporlieyend Haar- lemsch publiek een prettige» sport middag te bezorgen. BILJARTEN. OM HET KAMPIOENSCHAP 2e KLASSE. In tegenstelling met den vorigen avond: is er Woensdagavond in de Korenbeurs niet veel gepresteerd. Ecu enkele uitzondering maakte de heer Van Vliet tegen den heer Slot; eerst genoemde spelende met een moyenne "an 6.30, liet den heer Slot op 68 ca ramboles staan. Door dit succes is de lieer Ven Vliet van de laatste plaats deze wordt thans ingenomen door den ?er Slot. De spannendste partij van dezen avond was wel die van de lieeren Brauckman—Tabbers, waarbij de heor Brauckman op het® kantje af zege vierde. Ook wist de heer Brauckman te winnen van den lieer Slot. wao-rb'.j beiden een zeer slechte partij speel den. Door deze 2 winstpunten gaat de heer Brauckman wederom een stap nader naar het gewenschle doel. Ook de heer S. Booiman behaalde zijn zesde overwinning, thans o?> den heer Van Vliet. Zijn spel was ver be neden zijn kunnen. De uitslagen zijn:- Athletiek Athletiek-kampioenschap voor voetballers Concentreerde hc-t sportlievend pu bliek «j.l, 'Zondag zijn aandacht t-ot de N. A. U.-kampioenschappen, die èn voor den Bond èn voor de orgaijisa- tors een buitengewoon succes waren, Zondag 29 Juli zal het fraaie „Baar- lem"-tcrrein het middelpunt zijn Jan de sterkste Athletiek-ploegen onder de abhletiek-teoefcnende voetbal-vereeni- gingen. De jarenlange strijd om den „Xersea-heker" belooft dit jaar vin niger te worden dan ooit. Het schijnt wel. dat men onderling besloten heeft om „Haarlem" ide be kerhoudster) geen schijntje kans to ge ven. En de Roodbroeken zouden den fraaien beker toch zoo gaarne weer voor een jaart je in hun bezit» hc-bbe'n! Wie or kcmon7 Ajax (Amsterdam-) met 9 deelne mers, Blauw-Wit, Amsterdam, met 9 deelnemers, Spaita (Rotterdam) met S man, H. B. S. (Den Haag) met 14 deelnemers. Quick (Nijmegen) met. 10 uitstekende^ athleten, E. D. W. (Am sterdam). de club van de sprinters Farro en Rabbie, met 9 deelnemers. „Haarlem" met haar sterkste plo.eg van 17 man. Verder is nog present R. C. H. met 5 deelnemers. Hoewel we van de kam pioensclub een grooter deelneming hadden verwacht, doet hot toch sym pathiek aan, dat N. Koning, Van Dam, Boake.'aar, en Krom. do athletiek daadwerkelijk gaan propageeren. Hierbij buiten beschouwing gelaten, \vst bijvoorbeeld Krom niet zijn bus- dotter nog kan bereiken op de 1500 M. of Boekelaar op de 100 M., inzien hij nog over dezelfde snelheid inschikt als in 1921. Toen plaatste bii zich no. 2 op de 100 M. voor Haarlemmers. punt. beurt, serie gem. 150 36 23 4,30 Tabbers 147 36 32 4.20 150 23 30 6.30 Slot 68 22 12 3.10 150 38 20 3-90 v. Vliet 132 38 lo 3.oU 150 42 18 3.40 Sloft 97 41 15 2.30 Gecombineerd Tuin- concert. De omstandigheid dat de fanfare korpsen van het liaarlenisclie tram personeel mi dut onzer politie beid-en onder dezelfde leiding staan, nl. die an den heer Keinier van 't Ilof, naakte het mogelijk om deze gecom bineerde uitvoering te geven. Althans op de wijze waarop zij geschiedde, want het werd geën concert waarop* beide vereenigingen naast elkaar op traden buiten dau een paar num mers die ieder afzonderlijk speelde - neon. de combinatie was hechter, een ijftal stukken werden gezamenlijk ton gehoore gebracht. Het idee is wel eigenaardig, en er was niets op tegen Ion dat dubbel slagwerk te veel over stemde, en dal het nauwkeurig af stemmen der twee korpsen wellicht niet had plaats gehad. Dit laatste maakte dat liet g'.hc-el niet erg zuiver klonk. Zulks lag wel in hoofdzaak aan liet tramcorps dat in zijn binnen- partijen doorgaans zwevend was. Vóór de^pauzo speelde het Politie korps alleen twee fantaisies, genoeg ora te constateeren, dat deze jonge miiziekverceniging buitengewone vor deringen maakt. Er is goede verhoti- f in dit ensemble, alles klinkt be trekkelijk zuiver, en een pittig ryth- mo brengt er leven in. In het tweede gedeelte van heb con cert hoorden wij het Fanfarekorps apart, ook in txvee nummers. Nog is in menig opzicht deze voreeniging technisch bare jongere zuster voor. ik bedoel zij is tot meer in slaat, doch leek mij niet zoo goed voorbereid en kwam dus minder gelukkig voor den dag als het Politiekorps. P.eeds had ik het over de onzuivere stemming, doch ook het ensemble had weinig evenwicht en iu het tweede stuk was men zoo onzeker dat alles dreigde in le war te loopen. liet eerste nummer ,I.o Sfecret de ia Boüiemienne" zat er vrij wat beter in, en zon bij zuiver der stemming bepaald voldoening ge schonken hebben; de solo-piston vei- diende een pluimpje. Nadat de heer Van 't Hof de stem ming eenigszins verbeterd had, werd gezamenlijk het aardige nummer „Euiidvce" ten gehoore gebracht, ik mag zeggen niet veel succes. Het publiek, dat niet zoo talrijk was als men had mogen verwachten, volgde met belangstelling de uitvoe ring. JOS. DE KLERK. JEUGD-RIOSCOOP. Voor dc jeugd- draaide Woensdagmiddag in den schouwburg aan den Janswcg „Hans en Grietje". De jeugd genoot et» van. De jeugd klapte van blijdschap in de handen, Dit feit op zichzelf is al een recensie v-ant hei jonge volk is oprecht. Boven- dien is deze Grimm-Sproke toch niet voor volwassenen bestemd, dus we kun nen de beoordeeling van den goed ver zorgden film hei best aan dat jonge pu bliek overlaten. Vóór het hoofdnummer gingen een Hagenbeek- en een komische film. De eerste was leerzaam, dc tweede bracht jolijt. Ook d-e laatste nummers sloegen Het geheimzinnige lucifersdoosje deed de jolige jeugd- zwijgen van verbazing. Maar geschaterd hebben ze weer b;j het aanschouwen van de avonturen van oen timmerman die zijn duimstok vergeten had. Vernielden we nog dat dc explicatie duidelijk cn dc muzikale illustratie goed was, dan zal ieder er van overtuigd zijn. dat er voor de jeugd wat te genieten viel. KAMER VAN KOOPHANDEL. Op de Kamer van Koophandel liggen ter inzage de Speciale Tarieven nos. 27 en *27a voor het vervoer van le vende planten en hoornen enz. Door de invoering van deze Speciale Ta rieven komt voor het vervoer dier goederen als ijlgoed en vrachtsverla- ging tot stand van 25 in binnen- laudsch verkeer en nog van 20 bo yendien bij verzending naar buiten landsche stations. VERGADERING. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Bond van Verzekeringsagenten, Ziekenfondsbo den en Incasseerders houdt heden avond een vergadering in de boven zaal van het gebouw „De Centrale" aan het Spaarne. Als sprekers treden o.p de heeren Th. van der Giessen, over het onder werp: „De strijd in ons bedrijf' en O. van der Winde over het onderwerp „Waarom niet z.g.n. neutraal georga niseerd'!'' THE H0LKA WATERPROOF Cy. Valkenweg 4 - Amsterdam Verkrijgbaar te Haarlem bij: Mij. „DE FAAM", JAC. LAMP, Magazijn „NEDERLAND" Kattenburg d: Co.; te Zandvoort bij: A. BAKELS; te Bever- wijk bij: N.V. STOUTENBEEK's MO DEMAGAZIJNEN. WAAROM VALLEN ER ZOOVEEL FRANSCHE VLIEGTUIGEN IN DUITSCHLAND Dan laatsten tijd zijn acht- Fransche vliegtuigen, die over Duitschland vlo gen. gevallen en door de Duitschers vastgehouden, op grond, dat Duitsch land volgens het Vredesverdrag sind^, 1 Januari 1923 de vrijheid over zijn luchtruim heeft teruggekregen, het geen van Fransche zijde -betwist word! Intusschen maakt men zich in Frankrijk ongerust over de vele eeval- len. dat Fransche vliegtuigen die over Duitsrhiland vliegen, vallen. Een medewerker van „l'Oeuivre" heeft aari Fransche officieren in het Rijnland gevraagd wat zij daarvan dachten. En xxat was het antwoord? „Dat doen 'de Duitschers. Zij heb ben een middel ontdekt, om van den grond af. invloed te oefenen op het mechaniek van het vliegtuig. Te Ber- liin hebben zij goedgeslaagde proeven genomen om in een bepaalde stads wijk plotseling alle auto's tot s'ilst.md te dwingen. Eu nu nemen zij proeven met vliegtuigen Deze verklaring heeft de journalist daarna voorgelegd aan een deskundige van het ouder-minisleric voor liet vliégwezsu. Die een nuchterder en minder pliantast.ische verklaring had, nl. een panne. Hij achtte het percen tage bovendien tot dusver vrij gerust stellend. Hij erkende ook gehoord te hebben van de andere uitlegging, die hij ech ter onjuist achtte. Al is voor de we tenschap tenslotte niets onmogehjs. Bovendien zouden de Duitschers, ge steld. dat zii zulk een uitvinding had den gedaan, hun proeven nemen op Fransche vliegtuigen, als om te waar schuwen?? Neen, zoo besloot de des kundige, men moet de verbeelding niet zoó laten werkenEn het publiek be hoeft zich niet ongerust te maken, onze vliegtuigen zijn ouder geheel nor male omstandigheden gevallen. We behoeven daarin niet de hand der Duitschers te zoeken. HET GEHEIMZINNIGE SMOKKEL- semp. De directie van Solleveld. Van der Meer. en T. H. van Tatuums Stoom vaartmij. deelt aan de Maasbode me de Naar aanleiding van de in de bla den verschijnende berichten omtrent het aangehouden Nederlandsche stoomschip verzoeken wij u te berich ten dat hiermede zeer waarschiiulli.il: bedoeld is'ons stoomschip „Ellewouis- dijlri'. Dit stoomschip np reis van Pot-i mot er Is naar Rotterdam', vertrok 18 Juli van O ran, alwaar bunkerko- len werden bijgeladen. Op 20 Juli omvingen wij een radio telegram via Gibraltar van den gezag voerder. dafc dit stoomschip door een Spaansch oorlogeschip naar Ceuta ge dirigeerd was voor inspectie, terwijl wij dd. 21 dezer een telegram ontvin gen van Ceuta, luidende Zijn door de Spaansohe regeering aangehouden, verdacht van verbin ding met de Marokkanen. Hedenmor* gen onderzoek van de scheepspapie ren aan boord. Wachten bevelen óm to vertrekken. Ellewoutsdijk. Wij hebben ons met het ministerie van Buitenlandsche Zaken in verbin ding gesteld, dat na verhoor van den gezagvoerder heeft toegezegd een on derzoek te zullen instellen. - MRS. PANKHURST. Mrs. Pank'- hurst, de militante Engelsche suffra gette uit de dagen Van vóór den oor log, doet wederom van zich spreken. Zij maakt thans een tournee door Ca nada, om te trachten van dit land do bakermat van een krachtiger ras en het centrum Van een herbouwd Britsch gemeenebest te maken door een sociaal-hygiënische opvoeding. Sedert 'den oorlog woont mre. Vankhurst in Toronto en is Cana- deesch onderdaan geworden. Zij heeft haar dochter Chrirtabel bi; zich en vier weeskinderen geadopteerd. OPRUIMING VAN BIERVOORRA- DEN. Drankwetariibtenaren hebben dezer dagen te New-York 836.000 gallon goed hier eu 4000 vaten 12 jaar oud-a ale laten wegvloeien, welke voorraad het eigc-ndom was van de Beruheimer and Schwartz Pilsener Brewing Com pany aldaar en bii de huidige „drank- smokkelpriizen" een waarde had van zeker een millioen dollar. Sinis de Volstead Enforcement Act in werking kwam bad de maatschap pij dit bier in haar kelders bewaard, hopende, dat de verkoop daarvantnog eenmaal zou worden toegestaan. Doze werd echter steeds geringer en verdween ten slotte geheel. De maat schappij verkocht daarop haar kelders aan eon ijsfabriek en gaf de drankwet- autoriteiten kennis van de aanwezig; lieicï van bet bier. Deze hebben het toen in de riolen van New-York laten egloopen. E ATTEN'PLAAG IN SPANJE. Uit Santander wordt gemeld, dat een leger van zes a zeven milKoen rat ten fle streek van Lievana is binnen- levallon en groote schade aan den oogst aanricht. Duizenden beesten zijn reeds gedood, maar daar dit niet vlug genoeg gaat. zijn landbouwkun digen naar de geteisterde streek ge zonden om een afdcender vernieti- giiijgsmiddel toe te passen. EEN FRANSCHE GEHEIME KOE RIER GEARRESTEERD. Tusschen Arnsburg en Freuenberg is in den Berlijnscben D-treïn bii de paseontrële een geheim koerier van de Fransche ambassade te Berlijn, die to yen s lipton n a god ienst verrichtte; door de Duitsche politie gearresteerd. EEN ioö-JARIGE. Te Edinburgh heeft een zekere mrs. Park Inglis haar ïoóden verjaardag gevierd. Toen zij naa lojdeo, verjaardag vierde, spraken de koning en de koningin in hun aan haar gezonden gelukwcnsch d-e hoop uit, dat zij nog meer jaren in goede ge zondheid en geluk mocht leven.. Het schijnt, dat die wensch in vervulling gaat. wam mrs. Park Inglis geniet, haar hoogen leeftijd in aanmerking genomen, nog een behoorlijke gezondheid en kon tot voor een jaar of twee nog xvaadelin- gen makcij. Zij stelt nog levendig be lang in de gebeurtenissen van den dag en is altijd opgeruimd. EEN BEHOOVING. Uit Keulen wordt gemeld Naar de „Kölnijche Volkszcitung" meldt zijn van een Duitsch-Amerikaan op- zijn reis van Bonn naar Keulen 35 millioen mark en zijn papieren gestolen. Hij moest zich tot het Amerikaanschc consulaat wenden om verder te kunnen reizen. EEN DER VERSCHRIKKINGEN VAN DEN NIEUWEN OORLOC. - Proefnemingen in Amerika met hetgeen uien de grootste bom ter wereld kat» noemen, hebben aangetoond, xvelkc ver* schri-kkingen éen nieuwe oorlog zou brengen. Het enorme projectiel weegt ongeveer 2 ton, en meet 13/2 voet. Het kan onge veer 2000 pond springstof bevatten. Hc) xverd met een vliegmachine meegenomen tot een hoogte van 4000 voet, vanwaar men het liet vallen op ccn groote open vlakte even buiten Washington. De uit werking van de ontploffing, welke plaats had toen het gevaarte op den grond belaadde, was ontzettend-. Er werd een gat :n den grond geslagen, waarin gemakkelijk een huis van cirie verdiepingen had kunnen wegzinken. De middellijn xvas 64 voet, en het xvas 20 voet d-icp, terwijl er eeen „rand" was ontstaan van 5 voet hoogte, en ettelijke decimeters breedte. Tot op een afstand van 1000*meter was de aarde en hei gesteente weggeslingerd, terwijl de uit werking van de ontploffing zich zelfs op de vliegmachine deed gevoelen. De piloot was onmiddellijk gestegen, toen hij de bom als een ei had laten val len, doch di: verhinderde niet, dat zija machine van den luchtdruk een op stopper kreeg, weike heai meters uit de koers slingerde.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7