HAARLEM' Veïser Brieven DAGBLAD Parijscha Brieven M en Mbo! VRIJDAG 27 JULI 1923 Groot geheim. "Landelijke rust. Ruime geldmiddelen. Veiligheid in ck> duinen. „Tiet ligt in de bedoeling direct, na opening der vergadering over te'gaan in een besloten zitting". Deze vrien delijke mededeeling op do toelichting tot de agenda was natuurlijk gericht tot publiek en pers, de raadsleden zelf zullen er weinig om geven of om ze ven uur aangevangen"wordt met open baar dan wel geheim. Aangezien even wel niemand van de buitenstaanders' weet waar het in zoo'n geheime ver gadering over gaat, laat staan hoe lang het duurt, zorgt men toch wel niet al te lang na zevenen aanwezig te zijn. Wat Dinsdag op anderhalf uur wachten neerkwam, hetgeen met twee en een half uur openbaar vief uur maakt. In een vorigen brief repte ik reeds van do wenschelijlkheid om korter te vergaderen, ik zou het daarom nu kunnen laten, was „het niet, dat nog eens een der leden er over gesproken bad. Dq voorzitter van den raad, weer de burgemeester, repte vau de wep- schelijkheid om ook eens overdag te vergaderen. Goed zoo! In die richting loop ilc hard mee. Voor do variatie waren de ingeko men stukken en mededeelingen als laatste punt opgenomen. In het on derhavige geval een goed ding, de stemming bij do discussie over de vragen van den heer Schilling aan het .hoofd van de politie drukte daar om niet op de hcele vergadering. Na de beantwoording dier vragen kon men haast dadelijk het warme hoofd afkoelen in de buitenlucht. Ofschoon tegen den zin van den burgemeester wees de raad bijna en bloc het ver zoek af van iemand die te Driehuis, in het gedeelte dat voor z.g. open en halfopen' bebouwing in aanmerking moet komen, een garage te bouwen. Voor de meening van de meerderheid van den raad is zeel' veel te zeggen. In de eerste plaats berustte de wei gering op een vroeger raadsbesluit van nog zeer jongen datum, de raad kon dus alleen uit een oogpunt van zelfrespect al haast niet anders doen.1 Maar ook degeneu die gTond en hui zen in de bedoelde omgeving kochten,1 met de wetenschap, dat er in den naasten omtrek geen rustverstorende bedrijven gevestigd zouden mo'gen worden, volgens een uitbreidingsplan, dat door den raad is vastgesteld, heb ben er recht op dat niet nu reeds veranderingen in het plan van bebou wing worden' aangebracht. Evengoed als iemand die van rust houdt, die rust betrekkelijk koept in den grond Waarop zijn huis 'staat of wordt ge bouwd, moet kunnen rekenen op na-1 leving van regelingen waarop Hij ge- steld is, kan iemand die een bedrijf wil vestigen vooral nagaan waar J-. wel en waar hij niet terecht kan._ Door een bepaling over de regeling der bebouwing üo maken geeft de raad een vingerwijzing, bepaalt daarmee cenigszms de waarde van den grond en al kan men van meening verschil len over dc schoonheid van de huizen aan den Driehuizerkerkweg, de omge ving is ér rustig, prettig, en moet dat in de naaste toekomst blijven. Het is zeker waar, zooals opgemerkt werd, dat men Éfo nakomelingen bindt met verstrekkende besluiten van den tegsnwoordigen tijd. Maar daar is toch niets tegen? Tiet ware te wen- schen geweest, dat onze voorouders eenigbegrip hadden gehad van ste denbouw zooals die in de twintigste eeuw noodig blijkt te zijn. Wij had den dan niet gezeten met (in bijna alle plaatsen van eenige beteekenis) nau we straten, die het verkeer niet kun nen bergen, met op en tegen elkaar hokkende huizen, waar de zon maar spaarzaam kan binnentreden en waar in de lucht alleen met een stevigen wind wat ververscht wordt. Zijn de bewoners van Driehuis' in de toekomst niet mec-r tegen een gara ge in hun onmiddellijke omgeving, welaan, dan kan de raad nog altijd een afwijking van het uitbreidingsplan toestaan. Zoolang zij evenwel nog ew- tegen gekant, zijn mag men hun de gekochte rechten niet zoo maar voet stoots ontnemen. Temeer, omdat wat de aanvrager wilde op misschien vijf honderd meter afstand te bereiken is. Hot tapverbod, dat aangevraagd was voor de a.s. jubileumfeesten, kon geen meerderheid in clen raad vinden. Ontdaan van alle franje en bijza ken kwam het hierop neer, dat het grootste aantal raadsleden wel tegen drankmisbruik is, maar tevens de mee ning toegedaan, dat, men geen last zal krijgen van uitspattingen. Het argu-. m6nt, dat de menschen maar eens moeten toon en dat ze zonder dronken te worden feest kunnen vieren kan iedere drankbestrijder- met honderd andere beantwoorden. Deler hout sneed het beloog van d,eu burge meester, dat men wellicht wat anders bereikt dan men wil, n.l. dat inplaats van per glas dóór de tapperijen door de slijterijen per liter verkocht wordt. Uit de verdere besprekingen stip ik nog even aan, dat streng tegen exces sen gewaakt zal worden, Merkwaar-! dig was dat de heer Davidson de eeni ge was. die voor aanneming van het tapverbod pleitte. In alle geval weten de drankbestrij ders dat 'er gewaakt wordt. Toen het laatste woord over de con versie der leening van een millioen in een van acht ton gesproken was, heb ik mij als Velsenaar een heele Piet gevoeld. Stel n voor, wij Velsenaren Hebben zoo map.)' een halve ton extra kunnen aflossen! Ik zal niet uitvoerig omschrijven wat er allemaal gezegd is, maar wel melding maken van het1 gezegde dat de financiën van Velsen or goed voor staan. Op dit oogenblik. Wat er komen kan door crisisuitga- ven, b.v. door werkloozenzorg? Dat is de torpedo, dio een lek in iedere gemeentekas kan slaan. Het is eenvou dig niet vooruit te bepalen of er een lek zal komen en hoe groot het zal zijn- Komen die tijdens dan komen die plagen zullen wij maar denken, voor uit ach en wee roepen geeft, niets. De wetenschap dat de wethouder van financiën met het heele college van 13. en W. op zijn post is, do zaak goed beheert, is een uitstekend pantser. Nu .nog de vragen van den heer Schilling. Eén agent op straat in I.Jmuiden en oen groot aantal in de duinen om naai' de strikken te kijken, dat strookt niet in de zienswijze van den heer Schilling. Wie groote bezit tingen heeft, zegt hij, moet daar zelf maar op passen. En als de agenten orders krijgen toe te zien op liederlin- gen, de zich trachten te vergrijpen aan vrouwen en kinderen die in de duinen wandelen, moeten zij.zich niet met iets anders gaan bezighouden. Precies wat de burgemeester ook wil. Veiligheid in de geheele omgeving' is een der eerste levensbehoeften. Dat een agent een onjuiste opvatting van zijn taak blijkt te bezitten is verkeerd, klachten daarover hooren evenwel niet opgezouten te worden tot een raads vergadering, daar is toch al genoeg te doen. Als het een beetje meeloop kun nen ze voor dien tijd al uil den weg geruimd zijn. Waarom ik er niet lan ger over zal praten, Er was verder niets bijzonders. De drukte op du ponten werd eens heel juist als rijkszaak gekwalificeerd, 'de rijkspolitie zal waarschijnlijk in do toekomst hul verkeer regelen. Velsen heeft zijn politie vóór andere dingen noodig. i Of er in de geheime vergadering- over de tram gesproken is, vraagt de lezer? Ik weet het werkelijk niet. De autobusbesluurdei' dien ik na afloop van de vergadering tegenkwam, zong' in z'n leege hobbelkist het hoogste lied uit.- Of hij dat nog lang zal doen weet ik ook al niet. Afwachten. nieuwsgierig blijven, voórloopig nog, en het beste ervan hopen. Als de geheime zitting van an derhalf uur er geheel aan gewijd is geweest, kan er genoeg afgesproken zijn. Later blijkt wel wat. VELSENAAR. MELBA IN DE POLITIEK. Uit Engeland lcomt het verrassende nieuws, dab de wereldberoemde Australische zaugeres Nellie Melba zich in de politiek zou wagen, door een candidal,uur voor heb Lagerhuis te aanvaarden. Wat doet Nellie in de kou is misschien wat onvriendelijk, maar welke be koring kan <fe politiële hebben voor een zange res, die voor alle eerzucht die zij ooit bezeten heeft, ruim schoots voldoe ning moet heb ben ontvangen in de meer dan 30 j'aar, 'dat zij thans het mensclidom met haar stem bekoort En wiiib heeft de politiek van liaar te verwachten? Uit naam van alle muziekliefhebbers durven wij haar vragen, van dit idee terug te komen. Als zij de candida- tuur aanvaardt, komt zij er zeker; daar is de verafgoding van het Engel- sche publiek borg voor. Maar wat moet er van haar stem overblijven, .wanneer zij zich begeeft in een debat over Ierland, of de Duiisc-he schade vergoeding. Melba'heeft in een inter view betreffende haar candislatuur ge zegd: „Tenslotte kan ik praten en ik ben geen dwaas". Wij geloaven haar op haar woord, ook zonder dat zij het ons bewijst. KUNSTMATIG HOUT. Een Nooi'sch uitvinder beweert, dat hij na jaren van proefnemingen erin geslaagd is een methode te ontdekken om kunstmatig hout te vervaardigen. Zijn ingrediënten toestaan uit, zaagsel, krijt en eenige chemicaliën, het geheel Wordt blootgesteld aan een zware per sing en Het resultaat is een substan tie die alle eigenschappen van hout ju zich vereen! gt. Het soortelijk genacht van 'dit kunst matige hout. is gelijk aan dat van het natuurlijke product, zijn hardheid de zelfde als die van eikenhout. Het kan gezaagd, geschaafd, geboord, bespij kerd, geverfd, gebeitst of gepolijst Worden en laat zich geheel zooals het eölite hout bewerken. Tiet gaat niet achteruit door water en is, door de chemicaliën die het bevat, gevrij waard tegen verrotting. Tenslotte is het eerst brandbaar bij een veel hoo- gere temperatuur dan die voor het aansteken van gewoon hout noodig is. STATISTIEK. DoEngelsche regeering heeft dezer da-gen een statistiek gepubliceerd van personen, die het slachtoffer waren ge worden Van wilde dieren en van de wilde dieren, dio het slachtoffer zijn geworden van den mensch. De verge lijking valt in het voordeel van het menschdom uit, maar toch zijn de ver liezen in de laalslo categorie groot genoeg. In 1921 weiden 3330 personen door wilde beesten gedood, legen 3339 in het voorafgaande jaar. Van deze - DERDE BLAD TACTLOOS werden 1459 het slachtoffer: van tij gers, 560 van luipaarden, 556 van wol ven, 69 van beren, 70 van olifanten en 10 van hyenas. In Madras hebben vooral de tijgers huisgehouden in Bé- har en de centrale provinciën beren en luipaarden, in de United Provinces wolven, in Assam olifanten. Slangen vallen hier buiten. De,ze gevaarlijke dieren maakten in 1920 en 1921 res pectievelijk 20043 en 19396 slachtof fers. Gedurende 192-1 heeft de mensch 24972 wilde beesten gedood. Daaron der 2159 tijgers, 6328 luipaarden, '2771 beren, 204-9 wolven en, opnieuw vol gens afzonderlijke statistiek, 57285 slangen. In werkelijkheid moeten al deze cijfers natuurlijk Veel hooger zijn; in de statistieken is slechts reke ning gehouden met gevallen, waarin de regeering om de vastgestelde beloo ning werd aangesproken. VAN ROL VERWISSELD In Japan bestaat een nederzetting, waar de vrouwen hun echtgcnooten en kinderen onderhouden, terwijl de mannen voor het huishouden zorgen. Ter verhooging yan wederzijdsche ap preciatie zou het voor veleij, mannen zoowel als vrouwen, goed zijn, als zij daar eens een cursus konden volgen. HOEVEEL- I-Iét is buitengewoon moeilijk om hoogten, diepten, afstanden, groole hoeveelheden, zonder ander -hulpmid del dan de oogen, hij benadering te schatten. De periodieke prijsvragen van winkels, om in de étalage tentoon gestelde hoeveelheden te ramen; zijn hiervan liet bewijs. Een Engelsch des kundige op het gebied van mieren- leven heefi: zich onlangs gewaagd aan .een schatting van dc sterkte der be volking van een normale mierenhoop. Hij stelde liet maximum-aantal op ecu half millioen. Een collega, die deze schatting le hoog achtte, nam de proef op dé som. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a eo Cts, per regel. Door middel van giftige gassen dood de hij de bevolking' van vijf mierenhoo- pen, ging toen aan liet tellen en kw-am voor elk der vijf hoopen op 93700 64500 53000, 19330 en 17825. Gerekend, dat er mogelijk nog 10000 tijdig ontsnapt wa ren, kunnen wij dus aannemen, dat het maximum zich om de 100.000 be weegt.. EE'N VO'GEUMONUMENT. In Salt Lake City, de vermaarde Amerikaanscihe M-ornioneiistad, be vindt zich een der twee monumenten (hef andere is in Italië) die in de we reld als herinnering aan vogels zijn opgericht. Dit gedenkteeken herinnert aan het feit dat omstreeks 1850 de ko lonisten in Utah door zeemeeuwen van den Hongerdood gered werden. Een jaar na hun komst ontdekten de blanke kolonisten 'tot Hun ontzet ting, dat Hun oogst vernield werd door talloo-ze krekels en sprinkhanen, die de gewassen wegvraten, tot het land er uilzag alsof er een vreeselijke brand Had gewoed- Er werden pogingen in het werk ge steld om aan de verwoesting paal en gen, is een man ontdekt, die een zes- taat. In dien tijd was de dichtstbij zijnde nederzetting 1600 K.M. verwij derd en Het leek of de bevolking zou moeten verhongeren. Maar plotseling streëlc een groote vlucht zeemeeuwen op het land 'neer. De vogels vraten alle sprinkhanen en krekels op en de bevolking slaagde erin Het Men te toehouden op liet ma gere rantsoen dat de gedecimeerde oogst kon opleveren. EEN HELDHAFTIGE I-TON'D. Dezer dagen werd in do Engelsclie bladen een grafschrift op een hond gepubliceerd, dat blijk geeft van de dankbaarheid van zijn eigenares en zijn eigen moed. 'Het luidt aldus: „Gestorven le Torquay, Tom, een (Van onzen correspondent.) DE TOUR DE FRANCE. Parijs, Zondas- 22 Juli. Over het algemeen bestaat de tmoofce belangstelling- voor de wielersport slechts on de populaire rangen. Daar telt rnen de vaste, de trouwe klanten, die elkën Zondagmiddag mot een- zélfde enthousiasme de sprintwedetnj- den vólgen, die „als kind thuis" zijn in de rennersboxen en precies van ei ken deelnemer den voorna aan kennen §n,-met^allerlei vaktermen de „profa- nen" die bij toeval verzeild raakten op de tribune verklaringen en uitleg gingen geven. De „vaste klant" is gekleed in een wolllen trui, draagt pantoffels met veters. heeft grove werkhanden, getatoueerd met ankers en harten on krant op een fiets met een boehoorn-stiiur naar de wieier- baan toe, Hij koopt geon programma, inaar raadpleegt van tijd tot tijd 'liet rose spprkrantje. Als de zesdaagsèhe wordt' verreden blijft hij nacht en dag in het Véüodro-ni-e d'Hiver en als de zaal eens ontruimd moet worden voor dé schoonmaaksters, dan zoekt hij een rennerökw artier óp. ze kor niet tc wor den lastig gevallen, dan neemt hij meer nóg dan ooit de allures aan van den man „die T bij hoort". En als hij aldus uitblonk, dan mag hij eens iemand afduwen en een fiets of een bandje aandragende lauwerkrans gedrukt tip z'n lage voorhoofd. Harde coco Maar ditmaal blijft hij onopge merkt. glaan de jongens van de popu laire niet vol bewondering hun oogen naai- hem op, ditmaal is er slechts voor ëén man belangstelling voor den overwinnaar van den Tour de France. En daar heel Frankrijk eon maand i tang in gedachten de stoere renners J heeft gevolgd, daal' niet minder dan 40.000 enthousiasten naar Heb "eind punt-, zijn gekomen en eens zooveel langs den weg geschaard meonen we thans. Voor dit bijzondere gevall; orm woord aan dit iaariijksche sporteve nement té mogen wijden en tot onder werp van een Parijschen Brief te kie zen. Want de algemeens belangstelling verheft" zelfs de grootste banaliteit tot een belangrijk evenement of.... A's u net zoo over baantjes-fletsen-om-'t- hardst denkt als ik en toch vriendelijk wilt zijn voor hen die in verukkipg wegsmelten bij het aanschouwen van zoo'n ,;pedaal-ridder" dan sluit u zich bij do menigte aan en stelt.u, oha-peau- bas. op in het Pare des Princes, «óm daar de komst van de deelnemers-af te wachten. Smalen is makkelijk. In alle geval len als we een keuze moeten doen - - dan gaat onze bewondering toch nt>g meer naar de deelnemers van den iaarlijkschën Tour de France dan naai de legers renners die eiken Zondag op een geëffend terrein hun kunsten ver- toonen. Want er is meer intelligentie toe noodig om in een maand tijd een reusachtig land als Frankrijk om te fietsen, dan tien of twintigmaal van start tob eindstreep te spurten. Het is inderdaad „kolossaal" wat men van de Tour de France-raceis vergt. Ondanks de hitte per dag een zeshon derd 'kilometers af to-'leggen, meestal lieve Deensclie dog. Hij redde twee maal het leven van zijn eigenares. Hij sprong over het hooge 'hek in een ka naal en redde een kind, zonder dat hem dit speciaal bevolen was. Hij was de 'édele, vriendelijke meigezel en ka meraad van zijn gelukkige bezitster gedurende negen jaar. Zij ti'eurt om hem's GENERAAL VILLA. De Mexicaansche rooverlioofdnian Generaal Villa is dóód. In een hinder laag neergeschoten. Generaal Vil- géboren en, uau- welijks de kin- derscihoenen ont- wassen, werd hij Ców-boy. Reeds -^lÊÊÊÈÉs^ÈÊ spoedig werd hij vogelvrij ver- vij klaard wegens c'e:l moord op ftVfw 4rw ffigl een officier in het Mcxicaan- sche leger. Daarna begoii Hij een !ban- 'dietenleven, waarin hij met zijn steeds talrijker volgelingen de grootste wreedheden bedreef. Eerst eenige maanden geleden gaf hij zich op zeke re condities aan de regeering over. In zijn-carrière als rooverhoofdman heeft h,ii zelfs nog gedurende een korte pe riode' 'de macht in Mexico geheel in handen gehad. Een van do merkwaardigheden van dit,, overigens zéér ongewensclvt ele ment' was, dat hij noch rookte noch dronk. Mexïcaansche moeders stuurden liun kinderen naar "becl met liet dreige ment, dat als zij uiet-gehoorzaam gin gen, generaal Villa hen-» zou komen halen. Een bènijdensn aardige reputa- door heuvelachtige of bergachtige ter reinen. dan een dag rust en den daar- opvolgenden morgen weer verder, zoo dicht mogeliik de grenzon vary Frank rijk vólgend om tenslotte bii Duin kerken terug te koeren naar hot uit gangspunt Parijs. Volg eens op de kaart het traject- Eerst naar de Bretonsche kusten met de steile rotswegen, dan afzakken naar het zuiden, lange den Atlanti- schen Oceaan tot Biarritz. Tot zóóver gaat het nog. Maar dan volgen do Pyreneeën. Ik hsb zelf meer dan eens die heele route per auto afgelegd en Ken dus de moeilijkheden van het ter rein. En dan te denken dat de deel nemers aan den 'lour dc France er moeten komen, niot gedragen in een comfortabelen toerwagen. maar op eigen krachten. Het traject Biarritz Luehon is niet het ijangst, maar heb zwaarst. Telkens komjt men weer voor een nieuwe helling, tot op hoogten van 2UÜ0 Meter, om dan verlicht te zuchtennu zijn we er. maar dan volgt daarop wc-er eon nieuwe klim partij. Van Luehon naar Nice, van Nice door de Alpen naar Genève, het is evenmin kinderwerk. Geneve— Straatsburg, dau langs de Belgische grenzen tot Heb Kanaal en eindelijk de laatste-spurt op Parijs aan. Oei De zesduizend kilometers, twaalf maal den afstand Parijs—Den Haag! zitten er op Het enthousiasme van de menigte is begrijpelijk. Nu zitten we m het Pare des Prin ces te wachten en met verveelde ge zichten te kijken naar Linart. die S'érès klopt. Maar daarvoor is men toch ook niet gekomen? De zon brandt, zonder erbarmen, teerluchtjes en slofsta.likjes hangen boven het ter rein waar veertig duizend menschen geduldig wachten, met een bewonde renswaardig geduld alsof straks het gouden kalf zal worden binnen ge bracht. En toch wacht ons geen ander schouwspel dan dat van een serie be stofte en bestoven kerels, die.... on dit heel Frankrijk hebben omgeboord. Men wacht, want men wil of klappen of fluiten.... in'alle gevallen iets doen, iets wat uiting geeft aan z'n gevoe lens. Allerlei berichten bereiken ons, do tslephoon ratelt onophoudelijk.... d'e trein is Poissy gepasseerd.». arri veert in Versailles... do Seine trekken ze over bii Saint Cloud. Als we dit be richt van de- perstribune rnededeelen, dan gaat er een daverend applaus op. 't Vloei voor die kerels ook wat zijn or-, da Seine, liun Seine terug te zien na een maand gereden to hébben. Geen -Loire, geen Rh"ne, geon Isère, geen Maas.... maar de Seine en het silhouet van .de Ëifeltoren op den ach tergrond. Nu zijn zo in het Bois de Boulogne, zijn Hun groote eindspurt begonnen en kranen met een zestig kilometervaartje naar het Pare des Princes. De andere wedstrijden zijn gestaakt, de poorten van het sport park wijd' geopend. Buiten is overal de weg afgezet door de Garde ïtépu- blicaine en de Parijsche „flicks" extra opgepoetst voor deze buitengewone gelegenheid. De. baan ligt open en de geweldige menigte is stil. Over tien minuten kunnen ze hier zijn. Nog een enkel berichtje van onderweg, over de volte, over het enthousiasme.... nog twee minutenNiemand spreekt meer. In de verte snerpt een politie- fluitje en de muzikanten zetten hun trompetten aan den mond....: Les viola HET ZESDE ZINTUIG. In Het dorpje Notodden, in Noorwe gen, is een man ontdektk, die een zes- de zintuig bezit. De politie heeft ver scheidene malen van zijn diensten ge bruik gemaakt bij het zoeken naar ge stolen goed, dat soms mijlen ver be graven lag. In een geval beschreef hij nauwkeurig de ligplaats van zekere góederen, zonder zijn eigen kamer te verlaten. Toen een kostbare hond was zoekgeraakt, deelde de man na veel vruchteloos zoeken van de politie, me de, dat Het dier ergens vele mijlen van He-t dorp vandaan, zich in een dal tussclien de 'bergen bevond. Men ging er heen en vond Het dier onmiddellijk op de aangewezen plaats. De man, wiens naam -I-lal vors en is, schijnt ook de aanwezigheid van ijzererts ontdekt te hebben onder een 'dikke laag sneeuw. DE ZWARTE KAT, Er zijn ^ele bijgeloovigen in deze, overigens zoo prozaïsche wereld. En een van de sterkste objecten voor hij- geloof is een zwarte kat, die uw pad kruist". Heele dramas zijn daarmede in verband gebracht. Wilt n een sterk voorbeeld Ec-n man stond voor een New Yoi'ksohe rechtbank terecht, be schuldigd van een gruwelijke mis daad, n.l» mishandeling van zijn vrouw. Hij ontkende, niettegenstaan de de overstelpende getuigenissen te gen hem. Aan- de rechtbank was in officieel© capaciteit verbonden een zwarte poes, die daar haar bedrijf van muizenvanger uitvoerde. Toen de mis dadiger, zonder bekend te hebben, uit de zaal geleid werd, liep de poes voor hem -iangsj -De man bleef stokstijf staan, sloeg zijn hand voor de oogen cn kreunde: „Ik beken, dat ik het. gedaan heb. tók beken het, maar haal in 's hemelsnaam die kat weg'. Zoo sterk kan bijgeloof werken. Die woorden herhalen zich.... d^r zijn ze!.... eindelijk 1 En werkelijk, aan het begin van den baan. zwoegend. gebogen over z'n stuur, Goethals. in z'n oranjetruitje-.. bravo!, bravo!... op dertig meter ach ter hem Henri Pélissier. gevolgd door zijn broer. Het enthousiasme is onbe schrijfelijk. Peli&sier. die, al komt hij tweede aan, de minste strafpunten heeft, wordt letterlijk van zijn fiets ge rukt. Zijn. vrouw valt hem van ont roering weenend in de armen en het publiek, na een maand lang in span ning te hebben gezeten, kent thans geen verbod' of wet meer, klimt over de bal ut trade, om toch maar dichter bii hem ta zijn, bij hem, Henri Pélis sier. le grand vainqueur du Tour de France. Als een nationale held wordt hij op handen gedragen, 'n Paar ste vigs schouders en de overwinuaar troont hoog. wordt rondgedragen on toegejuichtbravo bravo voor Péiitsior. Als een nationale held Ja,... want vergeet niet, dat deze overwin ning een extra bekoring heeft. Henri Pélissier is Franschman en tot nu toe heeft men elk jaar het prijsje van 37.000 francs mn een buitenlander moeten afstaan! Bloemstukken worden aangedragen, bij tientallen.... en neg ailtijd gilt de menigte van opwinding, verspert de baan. zoodat de overwinnaar niet eens het traditioneel© eere-baanl.je kan rij den. Het muziekkorps speelt u© Mar seillaise maar het s of het o-p twee kilometer afstand wordt gespeeld.. de vreugdekreten overstemmen alles... En nu is de mon.gte huiswaarts ge keerd. slechts sprekende over den Tour de France. Pélissier. thans gekleed in een keu rig colbertje, komt ens opzoeken. En... Pélissier... .tevreden, mem Trés, trés content.... En hii vertelt ons. hoe zwaar zo het hadden te verantwoorden met deze lntte. Ha. we hebben wat gelachen.... niemand kon begrijpen,dat ik nog honger had... na zoo'n dagmarscli. Een flink diner als we aankwamen en dan nog op de kamer... een halve kip... zes eieren... wat ham en twee fleschjes Pominard.... dan een beetj© slapen en verder. Ditmaal voor den laatsten keer, Pélissier Dat zeg ik na eiken Tour de France, ja.... maar als c-r zoo'n papiertje van de federatie in ds bus ligt.... nou dan ben ik er toch weer bii... en dan't is mooi. weet u, prachtige landschap pen.... ali. ia Helle France.... Z'n vrouw troont hem mee... je zal wel honger h6bben en moe zijn.... Honger?.... als een paard!.»., moe? penses-tu! Wat heeft dat nou te beteekenen. die ongelukkige zesdui zend kilometers? HENEY A. TH. LESTUItGEON. NED. ONDERWIJZERSGENOOT SCHAP. De algemeens vergadering van lietG Ned. Onderwijzers Genootschap wordt dit jaar in hét sociëteitsgebouw van de Diergaarde te Rottendam ge houden. Aan de vergadering is ver bonden een tentoonstelling van leer middelen. De opening dezer tentoon stelling heeft plaats Dinsdag 31 dezer, I om 12 uur. DE KANAALTUNNEL., Wat een pennen zijn reeds over het Kanaaltunnelplau in beweging ge weest. Maar de uitvoering laat nog steeds op zich wachten, o.a. wegens de militair-strategische bezwaren van EngelscHe zijde. Toch wordt er nog steeds aan 'de voorbereiding, althans op papier, gewerkt en het Fransch- Tngelsche comité heeft 'dezer dagen eenige interessante gegevens betreffen de de constructie gepubliceerd. O.a. lezen wij, dat do bedoeling is minstens acht en zoo dit noodig mocht blijken, nog meer ingangen te maken. Gedurende d© werkzaamheden zou men het afval door liet plafond van den - tunnel rechtstreeks in ze© willen werken. I-Ioe dit zo-u moeten gébeuren wordt echter niet duidelijk gemaakt. Dank zij de volmaaktheid der moderne machinerie schat men den duur der werkzaamheden om den geheelen tun nel te voltooien op vijf jaar, terwijl de kosten, berekend naar de tegen woordige prijzen van do verschillende materialen 1670 millioen franken zou den bedragen. Ter vergelijking de volgende tijden. De Mont Cehis-tunnel, ter lengte van 12 K.M. werd in. II? jaar gebouwd (geopend in 1S71). de Sint Gothard- tunnel, 1-5 K.M. lang, werd iu '1SS2, na ?!'2 jaar werken, geopend, de Simplon- lunnel van bijna 20 K.M. lengto verg de jaar werk en werd in TJ06 voor het verkeer opengesteld. De Ka naaltunnel zou hag wat langer wor den, maar de progressie in aóbeids- snelheid 'die uit de bovengenoemde drie voorbeelden blijkt, maakt de schatting niet overdreven optimistisch. Intusschen zijn de politieke en fi- naneieele be-zwaren nog lang niet op gelost. U vraagt ons, wanneer wij het feestelijk vertrek van den eersten uleclrischpn Kanaultrein verwachten? Op den dag, dat u, waarde lezoi-, de eerste aardappelen, geteeld in da drooggelegde Zuiderzee, oppeuzelt. (Daily Sketch. Londen.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9