lel iildeltar Onderwijs, Vm „de Dag" die niet verscheen 4ie Jaargang No. 12305 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 30 Juli 1923 HAARLEM S DAGBLAD per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den. omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'Franco per post door Nederland f3.87'/i. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/J; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en Administratie; Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 33810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 ADVERTEMTSEWVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60. cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaaifstuivers-advertentiifn van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents k contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER IM.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C.PEEREBOOIW en P. W. PEEREBOOIV1 Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velserocrd, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Tefefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD igeitóa MAANDAG 30 JULI. Kunsthandel F. H. Smit: Tentoon stelling van illustraties door C. H. v. Steemviik. Ve-reenigingsgdbouw „De Hoofd wacht". Groote Markt: Tentoonstel- line1 van fotografieën door de vereeni- ging „Haeriem", van 24- uur. Hotel „Spoorziekt" Tyroler Hee renkapel. Café „De Kleine V-ereeniging" Concert, Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat 's middags 3.305.30 en 'b avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- et Avondconcert 3.3U5.30 en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: „Bosch en Hoven". Diner- en Avondconcert. 'Zandvoort:1 Pavilion Kiche. Daeeiiiks matinee en avondconcert. Café de Paris, Kerkstraat I9ma- tineé en 's avonds dansen. Bloemendaal: I-Iotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche scnilders. DINSDAG 31 JULI. Vereenigingsgebouw „De Hoofd wacht", Groote Markt, Tentoonstel ling van fotografiën door 'de vereeni- ging „Haeriem" van'24 uur. Kunsthandel F. H. SmitTentoon- sbelllihg van illustraties door C. H. v. Steenwijk. .Hotel „Spoorziekt" Tyroler Hee- renbapel. Café „De Kleine "Vereeniging" Concert. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 8—11 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag- en avondconcert 3.305.30 en 8'11 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Luxor-Theater, Groote- Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Heemstede: „Bosch en Ho- yen". Diner- en Avondconcert. Zandvoort: Pavilion Piiche: Dagelijks 'matinée en avondconcert. Café de Paris, Kerkstraat 19ma- tm-eé en 's avonds dansen. Bloemenda al. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche Schilders. SMsnlsiws Over de afschaffing van hef Fransch op rie lagere school. Verschenen is het verslag aangaande tien toestand van het middelbaar onder wijs te Haarlem, over het jaar 1922. Het Volgen-de is er aan -ontleend Over het algemeen is de toestand van dit onderwijs in onze gemeente bevre digend en zijn de resultaten gunstig. De commissie (heeft op verzoek van B. en iW. haar aandacht gewijd aan de op lichting van een Handelsdagschool.waar- voor, al bestond daartegen in -beginsel geen bezwaar, het tijdstip minder gun stig werd geoordeeld en waarvan dan dok voorloopig is afgezien. Herdacht werden de verdiensten van wijlen dr. II. Brongersma. Er is bij de Directeuren der ibeide Hoogere Burgerscholen niet vijf jarigen cursus en van de Hoogere Bur gerschool met driejarigen cursus en Hoogere Handelsschool, zoomede 'bij de Directrice der Middelbare Meisjesschool een enquête ingesteld naar den invloed van de afschaffing van het onderwijs in het Fransch op de lagere school. De directeuren der ie H. B. S. met 5-j. c., de 2e H, B. S. met 5-j. c. en der PI. B. S. met 3-j. c. en IT. II., S. ant woordden Ojfschoon de ervaring ten aanzien van <lc afschaffing van het Fransch op de lagere school .zich nog slechts over een korte tijdsruimte uitstrekt, meenen wij. raede op grond van het oordeel van leeraren in het Fransch, dat deze af schaffing niet bevorderlijk is aan het peil van het onderwijs in de Fransche laa1 en niet aan het peil van het onder wijs in -het algemcei)- liet is op- de middelbare school nic, mogelijk om in betrekkelijk k-orten tijd in te halen, wat de leerlingen op de lagere school van -het Fransch hebben gt-rnibt. Bovendien is het voor verschil lende leerlingen moeilijk aan drie vreem de talen tegelijk te beginnen. De meening, dat het onderwijs in het Nederlandsch gebaat zou zijn bij de af schaffing van hei Fransch, een mee- t-icg waarop deze afschaffing méérma len is verdedigd, kuun.cn \sij niet dee- lén. Integendeel, het aanleeren van een vreemde taal en juist in de laatste ja ren, waarin het onderwijs in het Ne- cleilandsoh in een overgangsstadium ver keert, is dit meer nauwkeurig bekijken zeer n-oodig. Terwijl n.l. vroeger het onderwijs in liet Nederlandsch op de lagere scholen c-.er-zijdig grammaticaal was, is dit de laatste jaren geheel veranderd. De meer wetenschappelijke taalbe schouwing, waarbij terecht aan het ver- 'bedding's- en. gevoelselement in de taal een gr-ooterc waarde werd gehecht en de taalanalyse eenigszins op den achter grond werd geschoven, is door de on- clerwjizers op de lagere school niet altijd even goed begrepen, zoodat wel de taal- t,r.:leciing werd weggelaten, doch niet steeds vervangen door beter taalonder wijs. Dit had het zonderlinge gevolg, dat de leerlingen, die Fransch hadden geleerd, niet alleen voor Nederlandsch niet slechter, doch meestal beter waren dan de leerlingen, die geen les in (het Fransch hadden gehad. Ook met het oog -op -het onderwijs in het Nederlandsch moeten ,\yij dus advi- sceren tot weder invoeren van het Fransch op de lageije scholen. Daar het Fransch als Romaansche al voor de Nederlanders steeds moei lijk blijft, lijkt 'het ons -de taal, waar de jeugd zich -het langst moet be houden. Leerlingen, die zic-h op de lagere school eeivige jaren in het Fransch hebben geoefend, kunnen reeds een vrij groote vaardigheid hebben ver kregen. Ondanks dezen v-oorsprcing is het re- jultaat bij -het eindexamen der Hoogere Burgerscholen nie1- beter dan voor het derwijs in -het Engelsch -of Duïtsch. Algemeen schrijft aren dit t-oe aan de groote moeilijkheid van de Fransche taal. Een kortere leertijd zal uiteraard nog heel wat slechtere resultaten geven. De Directrice der Middelb. School voor Meisjes, racj. Ch. J. Farret, schreef In antwoord op uw schrijven, No. 30, „Afschaffing Fransch op de Lagere School",v moet ik U mededeelen, dat wij og niet ervaren hebben, dat die maai- _igel nadeclige gevolgen heeft voor het peil van het Middelbaar Onderwijs. Wel hébben, wij ondervonden, dat op de Lagere Scholen over het algemeen, minder ernstig werk gemaakt wordt van onderwijs in de Fransche taal sedert zekere -kennis van die taal niet'meet de toelating vercischt wordt; trou wens alle leerlingen, die zich tot nu toe tot toelating tot de Middelbare School voor Meisjes 'hebben aangemeld, had? den op de Lagere School nog zoo ge- uaamd 't gewone onderwijs in d-e Fran- cbe taal genoten. Groote brand te Haariemmermeer De mooie boerderij van Hazekamp brandde gedeeltelijk af. Oorzaak een brandende kaars. Zaterdagmorgen -omstreeks half twaalf onlstond brand in een der gebouwen van de prachtige boerderij „Mentz" aan den Kruisweg tusschen den IJwcg en den Spieringweg, -bewoond door den heer Hazekamp. Door den sterken wind n d-e rieten daken, greep het vuur snel m zich heen .en stonden de schuren .clcira in lichte laaie. De brandweer van Hoofddorp werd onmiddellijk gewaar- wd, verscheen spoed-ig niet de mo torspuit ter plaatse en -kon direct met kracht het blusschingswerk beginnen. De spuit van Vijfhuizen arriveerde in- Lddels ook, doch behoefde- geen dienst doen. Eenige paarden kond-sn intijds uit de stallen worden verwijderd. Ook de inboe del en bijna alle landbouwwerktuigen en -gereedschappen konden nog in veilig heid worden gebracht. Slechts één maai. machine ging verloren. De brand is ontstaan in het acht.er- e gedeelte en de sterke wind 'kwam uit genovergcstelde richting. Daaraan is •t- te danken, dat er nog tijd beschik baar was om een en ander te kunnen redden en de brandweer 'haar ijverige pogingen om het woonhuis te behouden, gunstig resultaat zag bekroond, tie groote landbouwschuren btand- tot den grond toe af. Den mannen, die op de daken zaten om te trachten '••.el riet te verwijderen, kostte het heel vat inspanning om dit zware cn ge- 'aarlijke werk er zoodanig af te bren gen, dat men van den brandenden stal, die aan het woonhuis' grensde, een ge deelte wist te behouden, hetgeen er ook 1 toe bijgedragen heeft, dat het woonhuis gespaard bleef. ~e waarnemend burgemeester, de Borst, was -op het terrein van den brend aanwezig. De gemeente- en rijks politie hebben -op uitstekende wijze de tnde gehandhaafd. Het drukke verkeer op den Kruisweg kon ook vrijwel zijn gewonen gang gaan. De oorzaak moet vermoedelijk worden toegeschreven aan een brandende kaars, die op een balk stond tijdens het ver- -chtcn van 'eenige werkzaamheden en tr.rn in 't half uurtje dat men zich in bevond om koffie te drinken, zoo- is opgebrand, dat de balk in brand geraakte, waardoor ook onmiddellijk het ieten dale zal hebben vlam gevat. Ver zekering dekt de schade. De hoeve „Mentz" niet <de prachtige, groote landbouwschuren en keurig ïn- •ïichte stallen, was een van de mooiste ierderijen in dezen polder. Evenals ook gebouwen in- alle opzichten getuig den van orde, netheid en welvarendheid, léveren' ook do met veel zorg bewerkte landerijen een schoon aspect op, want- door het geheel altijd iets aantrekke lijks bood en een prettigen indruk maaktej De feesten van het Regeeringsjuhité. De versiering van de Groote Markt. Het schilderstuk van „De Centrale". De symbolische voorstelling van den Arbeid. Het Comité voor de Feestviering en Verlichting v-an de Groote Markt- bij gelegenheid van het Zilveren Re geer jubileum van de Koningin, kan thans mededeeling doen van de voorgenomen plannen. -Bovenstaande schelsleekening geeft een indruk van de plannen. Op het verhoogd Marktplein zal een zeer keurige paal- en guirlande- versiering worden aangebracht, die das «avonds-olectrisch zal w-01 oenver licht niet honderde kleurige lampjes. Binnen deze versiering wordt eeu open kiosk gebouwd, waarop avond concerten. enz., zullen gegeven wor den. Nog- nimmer werd door de Markt- be won ere aan de StaJsver&ie ringen deelgenomen. Dozen keer zullen zii hun beste beentje voorzetten en zij hopen dat 'hun 'versieringen en ver lichtingen waardig zal aansluiten aan die, welke voor het stadhuis door cl-e zorgen de.r gemeente zullen wor den aangebracht. Een zwemmer te Zandvoort verdronken. Het eerste sSaeüïtöffer in dit seizoen. Krachtige pogingen tct redding mochten niet baten. De zee nabij ons dorp, heeft in dit seizoen haar eerste slachtoffer ge- eischt, een huisvader is onder de meest tragische omstandigheden plotseling aan. de zijnen ontrukt. Zondagmiddag ongeveer 4 uur be gaf de lieer J. C. Olivier, wonende Eglantiersgacht 175 te Amsterdam, die met zijn familie den Zondag door bracht bij hier kampeerende vrienden, zich in zee. Hij was een buitengewoon goed zwemmer, die reeds menigmaal te water was gesprongen- en iemand het leven gered had. Vertrouwende op zijn kunnen, sloeg hij geen acht op het bord, daar ter plaatse door de Zandvoortsche reddingsbrigade ge plaatst, ter waarschuwing dat een mui het baden daar zeer gevaarlijk maakt. Nauwelijks was hij ver genoeg in zee geloopen, om te kunnen zwemmen, of hij werd door den stroom met onweer staanbare kracht naar zee getrokken Luid riep hij om hulp, die niet dade lijk verleend kon worden. .Spoedig was men echter met zwemvesten van de Reddingsbrigade ter plaatse, waar mee twee. vrienden, de henren T- Bei- erbacht en J. H. Anrachte, zich in zee begaven. Het gelukte den laats ten den ongelukkige naar land te bren gen. Inmiddels was de politie en ook l)r. Varekamp gewaarschuwd. Met hulp van den semie-arts Bramson, die op het zuiderstrand gekampeerd had, beproefde Dr. Varekamp ae le vensgeesten weei; op te weken. Twee uur was men daarmee bezig, men ge bruikte heb zuurstofapparaat, spoot het hart in, alles echter tevergeefs, slechts den dood kon geconstateerd worden. Men kan zich de wanhoop der" vrouw en der kinderen, die hun man en vader voor hun oogen zagen ver drinken bijna niet indenken. Ih wolk een vr.eeselijk© spanning moeten die paar uur omgekropen zijnHoe groot was het verdriet, toen eindelijk beslo ten werd het lijk naar het lijkenhuisje op de Begraafplaats te brengen, van waar het heden naar Amsterdam :ge- transport-eerd wordt. De overledene laat, behalve eenigo grootere kinderen, waarvan een zoon van 27 jaar aan het reddingswerk deel nam, een vrouw met- nog drie jon ge kinderen achter. Zeer verdienstelijk maakte zich tie heer Leo Lauer-, die zichzelf en zijn auto dadelijk ter beschikking stelde, om een paar maal het noodige zoo spoedig mogelijk uit het dorp te halen. BRAND. Zaterdagavond laat, on geveer half twaalf, .'s brand uitgebroken in een steencn loods, wdarin een' houl- motverbrandingsoven is 'geplaatst, be boerende bij de houtkooperjj van de Lrma Misset, op een terrein aan den Heerensingel. De vermoedelijke oorzaak is overver hitting van houtmot. die op en tegen den gemelselrlcii o\ :n lag. Dé loods is. g-erleeltfllïjk verbrand-. Het vuur werd gi-bluscht mei drie stralen op de water leiding. De staf van clc brandweer was aan- Zalerdagavond werd in dé koffie kamer van heb gebouw „de Centra- la" van den Haari. Bestuurdersbond, liet schilderij van den jongen Haa-r- Jemechen kunstschilder H. de Ru ont huld. Hij had dit werk belangeloos van den Boud ten geschenke ge geven, waarna de heer C. O. Krany voor een lijst gezorgd had, welke uitste kend bij het werk paste. De heer L. J.C. Poppe herdacht de opening der „Centrale tivce jaar geleden. De slechte opkomst der le den was wel eens een teileurstelling geweest, maar hij hcopte dat het vour- beeld van den heer do Ru, om (be langstelling te toonen in het streven an den EL* B. B. en het gelrouw „de Centrale", -goede resultaten mocht opleveren. Na de onthulling dankte de kunstschilder de aanwezigen voor de hartelijke ontvangst, waarmede zijn werk ontvangen was. Vervolgens schetste hij de beteekenis van de schilderij. Zij stelt voor den Moeren arbeider, be-w-ust van zijn taal:. On der zijn bescherming stelt zich de vrouw en het zwakke kind. In de vrouw liet het „lijdzame" in heb kind onwetendheid, onschuld, en misschien de stille belofte, dat het eens worden zal sJs zijn vader. Nadat de heer de Eu gesproken had-, drukten do aanwezigen hun dankbaarheid in een hartelijk applaus Binnenland Over de Viootpiannen Htt Qordesl van''Prof. Dr. D. Embden De gemeenten en de Vlootwet Gaan de Vakbonden ageeren De Telegraaf heeft aan prof. dr.- D. van Em-bden zijn meening aangaande de vloot- plannen gevraagd. Aan de mededeeling daarvan ontleenen wij het volgende: Uit militair oogpunt is de te bouwen vloot niet alleen doelloos, doch bovendien gevaarlijk. Men verwacht van haar, dat zij werken zal als een blfksemaf'eider. Dit is echter onjuist: zij wordt een blikSemaan- trek-ker. omdat zij in liet spel der groote mogendheden zal worden tot een pion, die in 'het soliaakpliin betrokken wordt. Alleen do aanwezigheid eener niet geheel onbeteekenonde strijdmacht, reeds', zal een reden zijn om Java in een conflict te be trekken. Staan wij dan op neutra'liteits- standpunt, - dan zou het kuimeu gébeüien, dat wij door een willekeurige neuiraiiteus- aphending gedwongen worden in' onge- wensehto richting partij te kiezen. Om deze gevaren te vermijden is het te- ter ImdlS onverdedigd te laten. De moge lijkheid van conflicten is door het truo- taat van Washington beperkt, terwijl alle betrokken partijen Nederland de verze kering gaven Indiè ongemoeid te zullen laten. Het ka-n met op onzen weg liggen, met plannen als deze hét reeds bereikte te ondermijnen door vóór alles wantrou wen te proclamecren. De „macht is ieolit"- politiek, doör de Vlootconimissie cynisch vooropgesteld, moeten wij afschudden, al thans niet bevorderen door te kermen te geven dat wij hoegenaamd geen vertrou wen stellen tn de moraliteit der volkeren en alleen op eigen „kracht" steunen wil len. Dit zal verkeerd wevkon cn ons storm doen oogsten. Wat de economische gevolgen der vloot- plaronen betreft, dece kunnen niet anders dan in liooge mate verderfelijk zijn. Op (le staatsuitgaven moet zoowel in T-ndiè als in Nederland zeer aanmerkelijk worden erdov de posten nog meer moeten woiiion besnoeid, dit'n zonder dit reeds noodig zou ziju. aaarbij zij dan buiten beschouwing gela ten,- dal, iu de lijn der vlootwet-mentaliteit ligt, dat ook do lamdni-aclit nieuwe eischen stellen gaat. Ook daar zullen voortdurend „onontbeerlijke minima" opduiken. Moeten deze uitgaven gevonden worden uit inkrimping der amdero begrootings- posteu, een andere ivog is financieel niet verdedigbaar dan zou dit neerko men op- ondermijning der volksproduoti- vïteit en bedreiging van groote zedelijke belangen. Deze bezuiniging zal echter niet moge lijk zijn: èn quantitatief èn psychologisch niet. De aangewezen bezuinigingsobjecten zijn juist land- en zeemacht. Op alles be zuinigen, behalve op deze twee, is niet door te voeren. Gevraagd naar zijn meening in zake de positie van den gulden in verband met de economische draagwijdte der vioot piannen, verklaarde Prof. var. Entbden cms, dat het praematuur en omgewenscht is deze in geding te brengen. De interna tionale positie onzer valuta is goed. Wel zou zij bedreigd kunnen worden doorde onderhavige plannen, wanheer hij door zetting ervan de noodzakelijke bezuini ging achterwege zou moeten blijven cn men inflationistische w'egen ging bewan delen. Mochten da-ai'bij nog 'protectionis tische maatregelen komen, dan zouden wij ook wat de machtsverhouding tot andere volken betreft, in de-n vicieuzen cirkel ko men. en een tijdperk van economische en andere ellende zijn intrede doen. De Gemeenten en de Vlootwot. De Haagsche raadsleden, de hoeren Mul lens en Van Bommel hebben tot B. en W. v-an 's-Ofaveüliage de volgende vragen gericht: 1. Vinden B. en W. van 's-Gravenhage ra de door de dagbladpers ter kennis van de burgerij gekomen mcdedeelingen oier verschil van inzicht ten aanzien van de de uitvoering vara, voor 's Rijks schatkist kostbare pluumen, die den 'Minister van Financiën aanleiding moeten zijn om zijn arbeid iniot voort te zetten, geen reden 0111, hetzij afzonderlijk, hetzij in overleg uiet de besturen der- groote- Gemeenten v-an Nederland tot de Regecring een woord van waarschuwing te richten op grond van de door de Regeering zelve aan de ge meentebesturen in overweging gegeven bezuiniging 2. Bijaldien B. 011 W. gelet op de po- siiip. Her gemeentebesturen in onze staats inrichting bezwaren moeten maken leger, een'-dergelijke vraag, die den ondergetee- koiulm' wordt ingegeven door den „in handel en bedrijf heersohenden noodtoc- dere aanzienlijke lasten dient te worden vermeden, is het dan naar hun oordcel, niet noodzakelijk om de Tegécring dien toestand der burgerij te verduidelijken, waar blijkens het zeer gewaardeerd oor deel van èen gezaghebbend autoriteit als jhr. mr, D. J. de Geer, de draagkracht der Nederlandsche burgerij dreigt te worden overschreden 1 3. vinden B. en W. noch in vraag 1, noch in vraag 2 aanleiding tot vemtth-ng der wenselien -van ondergc-teekenden, zijn zij dan bereid, al of niet ira overleg met de Rogeering een regeling i.n het leven te roepen die den niiddensiand in dezen benardc-n ïijd ten goede komt? 4. Willen B. cn W. te dezer zake voor de in vraag 3 bedoelde regeling advies inwinnen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken Gaan de vakbonden ageeren?. Het Haagsche Corr. Bureau meldt: Door liet bestuur van het Algemeen Ne- der'landsch Vakverbond zijn de besturen van het N. V. V., het R. K. V. en het C. N. V". uügenoodïgd tol een bijeenkomst, waar de vraag besproken zal worden of, en zoo ja, op welke wijze, de vakbeweging gemeenschappelijk tegen het streven van de Regeering zal kunmen ageeren ten aan zien .van de totstandkoming van de Vloot- In da utinoodiging wordt gezegd, dat onderwijs, volksgezondheid, sociale voor zieningen, zelfs redelijke loonen der over heidsdienaren zullen worden geofferd aan het bezit van een vloot, zooals in het be kende rapport der Staatscommissie ira uit zicht werd gesteld. De vergadering is belegd op Maandag 6 De zakelijke belasting op het bedrijf De Haagsche Tfammaatschappij vraagt terugbetaling der belasting De II. T. M. heeft tot den raad van DénHaag een adres gericht, waarin zij verklaart, dat zij over de belasting jaren 1921—1922 eu 1922—1923 aange slagen is in tie zakelijk© bedrijfsbelas ting -en wel respectivel ij le vo® f 13.794 en l' 14.094; dat zij ten onrechte in de ze belasting is aangeslagen en die be dragen door ihaar onverschuldigd zijn betaald; en dat zij zich gerechtigd acht deze bedragen, ais onverschul digd betaald, terug te vorderen. De H. T. M. voert aan. dat do Hooge Raad heeft uitgemaakt, dat art. 242 e der gemeentewet, eon, 'tranionderne- rning van de belasting vrij stelt, niet alleen voor de arbeiders, die op het station werkzaam zijn, dooh voor alle arbeiders buiten de uitoefening van het bedrijf als zoodanig binnen die ge meente gt-bezted. Daarom verzoek de H. T. M. den raad terugbetaling van die belasting. Broekhuijs dost aan de geëngageerden een voorstel Wil Broekhuijs zich failliet laten verklaren? Heb persbureau Vaz Diaz meldt ons: Naar wij vernemen, heeft de heer •W. H. Broekhuys zich in een circu laire tob de vroegere leden van de Dag-redactie gewend, ivaarin hij hun een nieuw voorstel doet, hetwelk 8 dagen wordt gehandhaafd. Het moet collectief worden aangenomen en zij, die een anderen Werkkring hebben ge vonden, moete-n schriftelijk verklaren, dat zij liet contract als niet- gel-ee- kend beschouwen, Aan het slot van de circulaire verklaart de lieer Broek huys: „Indien heb voorstel wordt aange nomen, krijg ik finale kwijting; bij verwerping laai ik mij verklaren in staat van faillissement en krijgt geen uwer een cent". ITet voorstel luidt als volgt: „Indien de f GO,000 staande bij de Amsterdamsen© Bank poudponds-ge- wijze 31 Juli of 1 Augustus worden verdeeld ouder de ex-redactieleden, voor zoover deze nog goen nieuwen werkkring hebben gevonden, staan dei Broekhiiys-vennootscliappen af de haar toebehooreude panden. Op de t-we© panden te Rotterdam en op de twee panden te Hilversum rust een hypothecaire geldleening groot f 110,000 welke stukken het eigendom (zijn van de lieeren Kraak, Kiebert en P. van Staal. Deze heeren z-ijn echter bereid bij aanneming van het voorstel afstand te doen van dezê stukken, waardoor alle panden vrij van hypo theek worden. Ik ben dan alleen ver plicht eeu sctiuldbekéntenis te hunnen tbohoevê te teeltenen en in 20 jaren af te lossen, wat- zij nu wenselien prijs te geven. Alleen moet van de opbrengst van deze panden worden betaald een be hangers-. een schilders- en stoffeer ders- en loodgieters- en een elecbri- cieusrekening benevens een tuinmans rekening en oen tweede scbOdersrake- ning, 'mits deze •aanzienlijk worden verlaagd. Naai' schatting bedragen de- zo rekeningen, die staan ten name van twee der N.V.'s f 18,000. De N-V. Ooster Garage geeft bij aanneming van liet voorstel af de jyngens Buick'a

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1