LAWNTENNIS Een over de Alpen De nationale kampioenschappen EEN NAPRAATJE. Do verrassing vn-n Arnhem. Mei. Bouman wint 3 t.itele. Timmer, do geweldige. Een ommekeer? Toen de tweede overwinning van Timmer op Diemer Kool een feit ge worden was en zoodoende werkelijk in Timmer een echte, geen ersatz, kam pioen begroet werd, konden wij ons oiiet oogenblikkelijk in den nieuwen toestand verplaatsen. Wel werd het ons duidelijk dat er iets groots ver richt was. iets waarvan de belang rijkheid eerst in latere jaren genoeg zaam tot ons zal dooraringen, doch waarvan wij de waarheid alsnog niet konden realiseercn, vanwege het on verwachte Toen zijn wii gaan analyseoren en ontleden, traohttend de groote. diepe oorzaak te vinden en tot geen andere slotsom zijn wij gekomen, dan dat hier het jeugdig enthousiasme het van den ouderen leeftijd gewonnen heeft, omdat deze laatste zich misschien te veel, doch in ieder geval veel van hun kracht voorstelde. De berekening dat routine het zou winnen van de ir.zendo wil om-te-winnen van dezen opkt'm.en- clen jongeling is niet opgegaan en het geen -- wij hebben het reeds eerder c- over gehad verwacht wend, al was het. misschien iets later, is ge beurd. Zoo zag Klaren/beek (ie glorie van de jeugd. Dc overwinning van Timmer op Van hennen en Diemer Kool men mag er over denken zoo nis men wil zal blijken van grooten invloed te zijn op de verdere ontwik keling van onze tennissport. En deze voorepeiling gronden wij op hetgeen Van Lennep schreef in het laatste nummer van „Lawn-tennis en Golf", waarin liii neerkwam op den wedstrijd Snanie tegen Nederland en waarbij hti verklaarde dal de jeugd het van den ouderdom moet winnen, omdat de eerste meer bestand 19 tegen de weere- ornstandigheden, als hitte. koude, wind. e.a., dan de laatste categorie. „En", voegde hij er aan toe. „de na tionale kampioenschappen moeien be- wiizen of ik gelijk heb". Welnu, de resultaten zeggen ons piet veel. tenminste niet in het ver band zooals Jhr. van Lennep bet be doelde. want, de weersomstandighe den waren normaal en de banen goed. Doch voor ons blijft de meenuig van kracht. dat zoowel van Lennep als Diemer Kool, ook al had de eerste zijn off-day. hun tegenstander onderschat hebben. En dan achten wij de waarde van deze overwinningen niet zoo groot. Doch er is een andere factor! "Wii hebben zoo n idee (en wij hopen het mis te hebben) dat genoemde spe lers het spelen moe zijn en zich niet meer zoo inspannen als zij dal vroeger deden. Is dat zoo. dan zal de neder laag van 11. Zondag zich herhalen en dan kan men er van op aan. u-it men 00 een of anderen dag hoort, dat van Lennep en Diemer Kool er voor goed mee uitscheiden 1 De bovenomschreven uiteenzetting houden wii vc-or onze rekening, ook al zit er misschien niet veel waars in, dcrdi voor ons is dat de eenige verkla ring van cc- onverwachte nederlaag in Arnhem. Dat mej. Kea Bouman in de natio nale kampioenschappen een goede kans zou maken, stond voor ons vast. Dat zii echter drie titels wist te be machtigen en hoe! was meer dan een ieder verwachtte.Doch de Ln- gelsehe ilessen hebben succes gehad. In de singles ontdeed zii zich voor de eerste maal van mej. L'Hoest met. fi3, 6—1. Het was een verdiende zege, omdat Kea Bouman in alle op zichten superieur was. Haar over head spel en haar netwerk was cor- reet. terwi.il mej. L'Hoest, anders zoo vast als een huis, op de bekende wijze minder werd. Het was duidelijk te zien, dat mej. Bouman internationale routine opge daan heeft. Met haar oud-clubgenoot mevr. StraubJansen won zij na gemakke- lijken strijd met 63. 61 van mej. Rollin Coucerque en mej. Yeltman twee baseiliners van professie, doch wier muurvaste defensie toch niet bestand bleek tegen de aanvallen van de winnaars. Ook de gemengde dubbels waren voor haar en Knappert, waarbij mej. Bouman het grootc werk deed, dus dubbel verdiend zegevierde. Van Lennep en Diemer Kool namen verdiend revanche op Timmer en Bryan. De Inafsten waren niet zoo goed als in Eastbourne tegen de Span jaarden. De combinatie vlotte niet erg en vooral Bryan miste nogal eens. De winnaars daarentegen, speelden met routine en overleg, vielen veel aan en maakten keurig af. Hier vul den beiden elkander goed aan, zoodat deze combinatie heel wat meer waard was dan die van hun tegenstanders. Do uitslag was 6—4, 62, 64. Resumeerende kunnen wij met vol doening op deze Wedstrijden terug zien. Ze hebben ons 11a jaren weer eens iets gegeven, dat als regel daar gemist werd, 11I. sensatie en dat was er ditmaal in overvloed. Zou er nu een ommekeer gekomen zijn en krijgen wij nu een periode Timmer? Wij kunnen het vooralsnog niet gcJooven. A. W. CHALLRXQER. "WENKEN VOOR BEGINNERS. HET DUBBELSPEL. Er behoeft geen twijfel aan te be staan, dat het dubbelspel de meest populaire vorm van lawntennis is bij spelers, die nog geen kampioens- ol tournamentaspiraties hebben. Kam pioenen zijn over het algemeen meer op het enkelspel gesteld en het is een typisch verschijnsel, dat vele zeer sterke enkelspelers in het dubbelspel weinig fraais weten te vertoonen. liet geheim van succes in combinatie ligt in het samenspel met en de apprecia tie van de sterke en zwakke punten van den medespeler. Het is absoluut noodzakelijk, om elkaar goed te be grijpen, teneinde de veel voorkomen de gevallen, dat een slag van de te genpartij tusschen de beide spelers doorvliegt, omdat zij heiden van hun partner het werk verwachten, te ver mijden. Dergelijke fatale oogenblikken ko men natuurlijk het meest voor bij 011- geoefeude spelers, maar zij trekken er zich minder van aan, er staat geen kampioenschap op het spel. En liet spelen van ..doubles" is ontegenze: gelijk gezelliger, terwijl bovendien het vijandelijk terrein niet onbelang rijk. breeder is, wat het plaatseh ver gemakkelijkt. Maar de kampioen, die zich niet laat intimideeren door do strook, die hom van het veld van den tegenstander in mindering wordt ge bracht, voelt zich in zijn vrijheid van beweging en opstellen gehinderd door zijn partner en, daar hij zich in zijn oefening, vooral op hot enkelspel zal hebben toegelegd, kan hij zijn gewone spel niet spelen. De speler, die den service ontvangt, heeft een nuttige slag 111 de side-line drive". De bal wordt zoo dicht moge lijk langs den zijlijn van de tegenpar tij geslagen, juist; buiten het (bereik van den tegenstander aan het net en ver buiten dal van der server. Bu: tengewoon nuttig, maar een slag, die kalm spel vereischt, want de bu! moet zuiver geplaatst zijn. Deze slag is voor- al van belang wanneer de ontvangei in het rechtervale staat, want dan zal hij de backhand van den man aan het net (althans wanneer deze rechts is) pas«(yren en aldus het terugslaan no; moeilijker maken. Verder >ordt de netspeler na eenige slagen van dezi soort gedwongen hoe langer hoe meer naar den zijlijn te gaan staan, waar door een grooter -stuk van het terrein overblijft voor dwarsslagen. Deze dwarsslagen d.w.z. slagen m zekeren zin diagonaal over de ba.au, zijn natuurlijker omdat zij, na den service althans, in dezelfde richting, waarin de bal komt, ongeveer wor den geretourneerd. Om dergelijke sla gen, die altijd gevaarlijk zijn, te ver mijden, doet do server van zijn leant verstandig door zijn service zoo dicht mogelijk bij 'den middellijn van liet vijandelijke vak te 'doen neerkomen. 'Zijn tactiek moet er op gericht zijn, zijn medespeler aan liet net zooveel mogelijk de gelegenheid te geven o;n terugslag door smash of volley af 1e maken. Als twee goede volley ars sa men spelen dienen beide naar het net op te loopen, maar zij moeten van voren afspreken, wie van -beiden ter zal loopen om succesvolle lobs van de tegenpartij te spelen. Anders zouden zij beiden naar de plaats des onheils kunnen toerennen of beiden blijven staan, elk denkende, dat de ander het wel zou doen. Het een zoowel als het ander levert fatale resultaten op. Minderwaardige racquets De groote. nog steeds toenemende oopulairiteit van het tennisspel heeft o.a. het betreurenswaardige gevolg ge had, dat gewetenlooze kooplieden, aangetrokken door de groote vraag naar rackets op tamelijk uitgebreide schaal minderwaardig materiaal in den handel zijn gaan brengen. Vooral 111 Engeland klaagt men over dit ver schijnsel, De bekende fabrieken zijn door de snellle uitbreiding van het spel eenigszins overrompeld, in hoofdzaak doordat het hout van de goede racquets geruimen tijd moet be sterven, alvorens het volmaakt ge schikt is voor liet doel. Daardoor kun nen zij in deze overgangsperiode nau welijks voldoen aan de geweldig geste gen kooplust. Do bovengenoemde han delaars hebben hiervan gebruik ge maakt. Ecu van de eerste dingen die zii doen, is natuurlijk heb besterven van het hout Ie forceeren. Hiertoe wordt het aan abnormale hitte bloot gesteld, wat bet echter broos maakt, met bet resulaal, dat het gedurende het spel gauwer kraakt of splijt. Vele spelers, meest dames, gaan bij het- koopen van een raquet in meerdere of mindere mate af op de sierlijkheid. Vooral in den vorm van witte gernam- ten on witte snaren. Om deze kleur te verkrijgen worden chemicaliën gebe zigd. die hout noch snaren goed doen, Proefnemingen hebben aangetoond, dat ongebleekte snaren een viermaal grootere spanning kunnen verdragen dan gebleekte. Ook worden veelal ge kleurde snaren, meest omdat zij mooier staan, soms omdat men meent dat zij taaier zijn, gevraagd. Het kleuren van de snaren, moge dezo zeker niet schaden, maar een voordeel i9 er zeker niet aan volron den cn er zijn alweer menschen, die dit kleuren der snaren toepassen, om slechte kwaliteit te maskeereu.Zelfs Worden op deze wijze soms zijden sna ren voor kattedarmen in de plaats ge steld. Met de gewichten, die op de stelen der rackets zijn gestempeld, wordt ook vaak geknoeid. Dit stelt den verken ner in slaat, rackets die veel te zwaar of veel te licht zijn te verkoopeu tegen den vrijwel algemeen ais het meest voldoening gevend geaccepteerd gewicht. Zelfs heeft men gevallen ontdekt, waarbij de naamstempels van bekende fabrikanten uit oude racquets wei den gezaagd om in nieuwe van infe rieure qualiteit met niet te miskennen bedoelingen, tc worden overgeplant. Mac. Loughlin, de Californische komeet Het is lang geleder:, om jirecics te zijn 14 jaar, dat Maurice Mc Longhlin, toen 21 jaar oud, doo." zijn overweldi gend spel de genecle tenniswereld in rep en roer bracht. En het is zelfs al lang geleden, wel 9 jaar, dat deze merkwaardige speler even snel ver- dwecn als hij gekomen was. ïn hot rijk der Europeesche tennissers is hij vrijwel vergeten, 111 de Vereemgde Sta ten echter niet, want hij was hot, die tennis in Amerika populair maakte en dus de, zij het onwetende, oorzaak was van heb feit, dat dit groote rijk aan de overzijde van den Atlantischcn Oceaan tegenwoordig meer tennisster ren heeft dan eenig ander land. Ter wijl de toekomst het verschil nog wel grooter zal maken- En daaiom is het misschien wel een interessant, om te lezen, wat de wereldkampioen Tilden in zijn boek „Singles and Doubles in Lawntennis" over Mae Longhlin schrijft. En wellicht is het. wel zoo aardig woordelijk, zij het vertaald, uit dit boek van den vroegere». wereld kampioen te citeeren. Hot tennisspel zegt Tilden heelt twee distinete pbasen gekend, namelijk het baselinespel, dat zijn hoogtepunt bereikte door den Ameri- kaanschen speler William A. Lamed en het netspel, de aanval door oploo- pen naar het net, dat culminneerde in de glorie van Maurice Mc Longhlin, de Californische komeet. Hierna kwam een soort compromis tusschen beide systemen onder den invloed van Wil liams en Little Bill Johnston (men moet er eenigszins aan wennen, dat Tilden bijna uitsluitend Amerikaan- sche tennissers naar voren brengt) die, door verstandige samenvoeging van de beide principes, het moderne tennisspel propageerden, het spel. waarbij de geheele baan voortdurend gebruikt wordt en de spelers dus geen voorkeur toonen voor baseline of net. Om de waarheid te zeggen, ik (Tilden) ben een product van dit systeem. Er is geen persoonlijkheid in de te genwoordige tenniswereld zegt Til den verder die zulk een unieke plaats inneemt als Maurice Evans Me Longhlin indertijd, toen hij óp het toppunt van zijn roem was. Deze merk waardige Californische speler, die in 1914 inet succes tegenstand bood aan dc Australiërs Normun Brookes (de toovernaar) en Anthony Wilding (die helaas in den oorlog een ontijdigen dood vond) is thans nog slechts een herinnering. Zal Mc Longhlin nog te rugkomen Deze vraag stellen vele be wonderaars zich telkens weer, zij, die in Me Longhlin den grootsten tennis- zien, dien de wereld ooit gekend heeft. Me. Longhlin is nog jong, nauwe lijks 35 jaar. Er schijnt geen reden te zijn om hem, om leeftijdsredenen af be schrijven- Maar er zijn andere fac toren dan leeftijd, die verantwoorde lijk zijn voor Mc Longhlin's verdwij nen van het tennistooneel. Hij be reikte zijn roem op zeer jeugdigen leeftijd. Zijn spel was gebaseerd op buitengewone snelheid van beweging en buitengewone kracht, van slaan, welke hem beiden zeer afmatten. Hij was nooit een goed „slagsjieler". Zijn spel was behept met foutief voeten werk en raequet-techiiiek, welke hij neutraliseerde door groote vitaliteit en energie. Wanneer een langdurige par tij hem dwong zijn snelheid te vermin deren, werden deze tekortkomingen duidelijk zichtbaar. Dan slaagden zijn tegenstanders er vaker in zijn verde diging te doorboren en zijn schitteren den aanval te overwinnen. Maar Mc Longhlin is veranderd. Hij heeft niet meer die oude snelheid, niet meer die machtige slagen, die vervaarlijke ser- Mijn opinie is, dat Mc Longhlin een inwendige schouderb'.essuur neeft op geloopen, dat hem in zijn sool belem mert, maar zelf weet hij nier niet van, of wil het niet toegeven. Zijn ser vice is volkomen veranderd, maar hij beweert dat dit geen fysieke oorzaak heeft. Norman Brookes beweerde in 1920 nog, dat hij op zich durfde ne men, Mc- -Longhlin's service in een maand tijds op het oude peil terug te brengen. AI-s dit zoo was, waarom zou bij dan niet meer meedingen naar de hoogste eer in de tenniswereld- Want Mc Longhlin's slagen zijn thans beter dan op bet hoogste punt van zijn ten niscarrière, zijn spel is wetenschappe lijker en technisch meer ontwikkeld. Wellicht is zijn spel niet meer zoo venijnig als tien jaar geleden, het nog even betrouwbaar. Zijn maatschappelijke positie, zijn huwelijk, hebben tennis voor hem op het tweede plan gebracht. De eerste groote sensatie van mijn tennisleven kwam in 1909, toen ik voor de eerste maal Mc Longhlin zag spe len. Het was gedurende de Davis Cup wedstrijden 'tusschen Engeland en Amerika. Mc Longhlin speelde niet in de Amerikaansche ploeg, maar tijdens de wedstrijden speelde bij een exhi bitiepartij. Het was geen schitterende wedstrijd, eigenlijk was het in het ge heel geen wedstrijd. De roodharige Californische jongen speelde niet al leen tegen, maar met zijn Legenstan- der. Op dien dag maakte hij tennis een algemeen Amerikaansch spel dooi de bewondering, die hij in iederen Amerikaansehen jongen opwekte. Jaren gingen voorbij- Mc Longhlin bracht de tenniswereld in extase door zijn schitterende overwinningen op Brooker en Wilding m de Davis Cup matches 1914. In hetzelfde jaar kwam de plotse linge reactie. Zelden, zoo ooit is in de sportwereld een dergelijke plotse linge» verandering van vorn geconsta teerd. In de nationale Amerikaansche kampioenschappen versloeg Williams den tot nu toe onverslnanbaren Mc Longhlin in een van de beste wedstrij den, die ooit zijn gespeeld. Het pu bliek was er stil van en besefte niet- dat Mc Longhlin's zon met een slag was ondergegaan. Hij wist het zelf niet. Mc Longhlin wgs het volmaakte ty pe van den wedstrijdspeler. Hij speel de altijd zijn beste spel in een crisis. Toen in zijn gedenkwaardige partij tegen Brookes in 1914 de stand 1011 in zijn'nadeel was en bovendien nog love-fot-y maakte hij met drie vol maakte services die Brookes zelfs niet trachtte te slaan, deuce. Later, op denzelfden dag speelde hij tegen Wil ding een even moedig en merkwaar dig spel- Dat was het hoogtepunt van zijn carrière, dat hij nadien nooit meer heeft bereikt HAARLEMSCHE KEGELBOND Huldiging B. GROENEWEGEN bij zijn 15-jarig voorzitterschap Zondag 29 Juli werd docr een commissie de heer B. Groenewegen cn zijn echtgenoote afgehaald en ge bracht naar Hotel „Lion d'Or", waar de huldiging zou ptaalo heb ben. Bii het binnenkomen waren veie belangstellenden aanwezig, o.a. Dr. J. Wirtjes, secretaris-penningmees ter van den Nederiaiidsclien Kegel» bond. De hegygn Zeilenga, uit Zwol- ile, en B Frima, uit Rotterdam, (beiden leden van liet dagelijksch bestuur van' den N. K. B.) hadden een schrijven gezonden. Verder waren van den H. K. B. vertegenwoordigd: het bestuur; de kegelclubs Waterpas; de Prins, de Leeuwerik, H. V. K., de Damiaten, de Eendracht, de Volharding en Z. B. G G. Onder meer waren er twee bloem stukken van de kegelcluib Waterpas en Z. B. G. G. Van de verdere aan gesloten clubs waren telegrammen en felicitaties binnengekomen. Do vice-voorzitter van den H. K- B. richtte het. woord tot den jubi laris: herdacht tden dag zijner be noeming (28 Juli 1908); den voort gang van de kegelsportdo i'enoege- liike samenwerking van het bestuur; doch voornamelijk den heer Greene wegen a's grondlegger van het nieu we kegelgebouw in do Tempeliers- straat. „Zonder u", zei hij, „was dat ©r niet gekomen. Daarom is de H. K. B. u veel dank verschuldigd. Hij fc.pirak, tenslotte, tzioh richtende tot de aanwezige kegelaars. den wenech uit, zooveel mogelijk hun eigen ge bouw 111 waarde te houden, opdat dit aan de sport ten goede zou ko- Ook mevrouw Groenewegen werd toegesproken. Nu de overhandiging van een bouquet werd haar hulde gebracht, voor wat ook zii voor de sport gevoelde, haar echtgenoot den vrijen teugel gevende, do ar er veel tijd gevergd werd. De spreker overhandigde aan den jubilaris als aandenken zijn levens groot portret. Hij hoopte, dat de ju bilaris nog vele jaren het voorzitter schap moge behouden, tob groei en bloei van het kegelspel. Hierop werd heb woord gevoerd door Dr. Wirtjes, als vertegenwoor diger van den Ned. Kegelbond, die herinnerde aan wat Groenewegen als voorzitter van den N. K. B. had ge daan -. ook aan den genoeglijken om gang en het daar stellen alles op het kegelgebied. De jubilaris bedankte voor de at tentie. hem dezen dag bewezen. Hij gevoelde zich nnugedaan, omdat zoo •gewaardeerd) werd. wat dloor hem was gedan. Hij dankte ook uit naam van zijn echtgenocte eu sprak den wensoh uit. nog velo jaren werkzaam te mogen zijn vow den Haarlemschen Kegelbond, tol groei en bloei van de sport. Nog eenige tijd werd ;n gezel lig samenzijn doorgebracht. Onder de vele ingekomen felicita ties was er een van den volgenden inhoud Onzo Ibeste Grconewegen, Bruno, onze President, Is in Holland en in Duitschliand, Als DE kegelaar heleend! Hij, als N. K. B.'s voorzitter, Werkt sportief met ieder mee, Viert nu hier zijn 3e lustrum Ails leider van den H. K. B. Ons gebouw in Tempeliersstraat, Sieraad Haarl. Kegelbond, Dankt en huldigt onzen Praeses, Dat 111 hem den stichter vond. Huldo onzen jubilaris! Blijft onz' leider, menig jaart Met den dust, en kracht als immer, Weuseht eJk Haarlemsok kegelaar. Motorwielrijden. 0e Motorraces te Alkmaar. Aan de Crl. ontkenen we de vol gende uitslagen van de motor-races, die Zondag te Alkmaar zijn gehou den. Klasse I. nieuwelingen, 5 baanron- den (330Ü M.): 1 X. W. K. Burlage (Norton), Den Haag, 3 m. 11 4/5 sec.; 2 F. van Rumpt (.Norton), Haarlem, 3 ju. 17 4/5 sec. Klasse B, 5 haanronden: le rit 1 Jac. Brunt (Douglas), Hilversum, 2 min. 2 4/5 sec.; 2 J. H. Jansen (Match less) Amsterdam, 2 m. 3 1/5 sec.; 2e rit: 1 F. v. d. Berg (A. J. S.), Den Ilaag, 3 m. 9 sec.; 2 11. Bieze (Jap), Amsterdam, 3.10 1/5. Finale tusschen de twee snelste rijders: 1 Jac. Brunt, 2 m. 52 4.5 sec.: 2 J. H. Jansen, 2 m. 54 3, 5 sec. Klasse C 350 cM3., 6 baanronden (39C0 M.) Ie rit: 1 K. M. Burlage (Norton), Den Haag 3 m. 24 sec.; 2 J. II. P. Jansen Matchless), Am sterdam, 3 m. 38 1.5 sec.; 2e rit: F. v. d. Berg (A.J. S.). Den Haag (al leen), 3 min. 53 I/O sec. 3e rit: 1 J. C. v. d. Pijl (Douglas) Amsterdam, 3 min. 33 2/5 sec.; 2. H. Buze (J. A. P.; Amsterdam, 3 min. ec. Finale: 1 J. C. v. d. Pijl, 3 m. 21 2/5 sec.; K. M. Burlage, 3 min. *1/5 sec. asse D. 500700 c.M3. 6 baanronden; it1. F. v. tl. Berg (A.J.S.) Den Haag 47 2/5 sec.: 2. H. Wïohser (H.D.) Den Hang 4 m. 09 4/5 sec. 2e rit.: 1. K.M. Burlage (Norton) Den Ilaag 3 ni. 33 3/5 sec.; 2. A. J. v. d. Feijl Sr. (Indian) Den Haag 4 m. 57 2,5 sec.; J. C. v. d. Pijl (Douglas) Amsterdam reeds zijn serie al leen in 3 m. 26 3/5 sec. Finale: 1. K. M. Burlage 3 m. 20 4/5 sec.; 2. J. C. v. d. Pijl, 3 ra. 213/5 see. Klasse E., hoven 750 c.M.3: 1/2 baanron den: 3e rit 1. M. v. d. Berg (H.D.) Den Haag 3 ra. 35 4/5 sco.; 2. J. S. van Huij- venberg (Indian), Den Haag 3 m. 26 1/5 sec. 2e rit: 1. A. P. van Iluniersveld (lï.D.» Soesterberg 3 m. 14 sec.; 2. J. van Bussen (Indian) Deai Hang 3 ra. 15 1/5 sec. 3e rit; 1. J. Hagtcr (Beading Standard) Stadskanaal 3 111. 22 2 5 sec.; 2. U. W. Be- verdam (Otllet) Hengelo 3 m. 311/5 sec. 4e rit: 1. C. N. v. d. Velde (Indian) Den Haag 3 ra. 254 5 sec.; 2. H. Michser (tl. D.) Den Hang 4 ni. 051/5 sec. 5e rit: H. J. Baan (H.D.) Den Haag rijdt alleeu m 3 m. 371/5 sec. Finale: A. P. v. Haraerveld. 3 ra. 15 1/5 sec.: 2. J. v. Biessen, 5 ZO. 15 4 5 sec.; 4. J. Slagter, Stadskanaal, 3 ra. 18 4,5 sec.; 5. 31. v. d. Beïg 3 ra. 19 sec. Groote Handicap wedstrijden tus schen de winnaars der klassen B C.. D. en E., 0111 den zilveren Nachte gaal Wisselbeker, 6 baanronden. le, serie: 1- Jac. Brunt (150 M.) 3 m. 18 sec..; 2e J. C. v. d. Pijl (70 M-). 2e se rie: Hamersveld (van meet-) 3 ra. 10. sec. K. M. Burlage AtaO M.) Finale: 1. A. P. van Hamersveld (H. D.), Soeaterberg, 3 m. 131/5 sec.; 2. Jac. Brunt (Douglas), Hilversum (150 M.) 3 min. 131/5 sec.-, 3. J. C. v. d. Pijl (Douglas), Amsterdam (70 M.); 4. K. M. Burlage (50 M-). Do heer A. P. Hamersveld won hiermede voor do tweede maal en daardoor defi nitief den beker. Wedstrijd voor heroepsrijders tus schen P.Brinkhoff (Excelsior), Rotter dam en A. Stortebeker, (Indian), Rot terdam. le rit van meet (8 baanronden, 52280 M.): 1. P. Brinkoff, 4 min. 23 2/5 sec.; 2. A. Storebeker, 4 min. 27 sec. Achtervolgingswedstrijd (8 baanron den): P. Brinktioff wan in 4 min- 17 2-5 sec. 105 M. ingeloopen. Voorgiftwedstrijd: A. Stortebeker (120 M. voor) wint iu 4 min. 14 3 5 sec. Zeilen DE KAAC-WEEK. Aon de uitslagen der zeilwedstrijden bij Warmond ontleeneu wc nog de volgende: S c h e 1 d e j 0 11 e n. 1. Jollier, van P. Reiueko te Hilversum in 1.51.2; 2. •Wipidri van P, C. do Jongh te Haar lem in 1.51.3; 3. Wildzang, van Jan J. A. Hin te Haarlem in 1.52.14; 4. Shiddoe, van C. Huisken te Hilversum in 1.53.44. Bakker en 't Sterntje ga ven op. Jollier en Wipidri gaven een interessanten strijd te zien, welke in den uitslag, slechts één seconde ver schil, tot uiting komt. T w a a 1 f v o e t s j 0 11 e n. le af- deeling: 1. Ree, van O. G. Faber to Hilversum in 1.19.53; 2. Loodsje, van H. J. Pluggers te Warmond in 1.21.7; 3. Ma rietje, van W. de Vries Lentsch te Nieuwendam in 1.21.18; 4. Nelly, van M. van Breemeu te Haarlem in I.21.35. T w a a 1 f v o e t s j o 11 e n. 2e a f- deeling: 1. Beatrijs III, van Jan J. A. Hin te Haarlem in 1.22.53; 2. Peggy van J. Sarlet te Haarlem in 1.24.20; 3. Snap je, van A. I. II. Dokkum le Haarlem in 1.25.55; 4. Ineke, van Ilaarl. Jachtclub in 1.26.37. Teckel, van G. S. Endt startte voor Lijd. Frits, van K. Edel te Sneek, gaf op eu Hol Hoi, van If. W. de V.oogt te Heemste de, startte niet. Postduiven. DE SNELPOST. Zondag 22 Juli hield de P. V. de Snelpost een wedstrijd uit Lier (Bel gië) 138.8 K-M. Losgelaten S uur. Eerste duif 10 uur 10 min. 13 see. Laatste duif 10 uur 31 min. 16 sec. 1. de Geus, 2. P. R. J. Vergers, 3. D. de Geus, 4. J. J. v- d. (Linden, 5. Th Veen, 6. P. R. J. Vergers, 7. T. Rotteveel, 8. H. v. d. Wal. 9- P. R. J. Vergers, 10. Th Veen, li. M. Luy- ken, 12. J. Gerritsen, 13 Th \een, 14- Ant, Hommers, 15 J. Gerritsen, 16. P. R. J. Gerritsen, 17. M. Luyken, ld. A. Vrolijk, 10. H. Stappers," 20. Th. Veen, 21. H. v. d. Wal, 22. M. Luyken, 23. J. Capet ills, 24. H. Luyken, 25. P- R. J. Vergers, 26. A. Vrolijk, 27. Ger ritsen 28- P. R. .T. Vergers, 29. D. A. Hij koop, 30. P. R. J. Vergers, 31. A. Vrolijk, 32. C. Kortekaas, 33. Th. Veen, 34. P. Heezemans, 35. D. de Geus, 36- D. de Geus. Nadruk streng verboden. Door een bijzondoro overeenkomst met de uitgevers van liet bekende Engelsohe Wïdc-World Magazine hebbon wij de pu blicatierechten verkregen van oon groot aantal verhalen van reizen en avonturen, die allen zonder uitzondering op ware gebeurtenissen berusten. Wij publicccren hieronder het eerste, beschrijvende een aantal ondervindingen van deri heer G. Butler Morris, die jaren lang zijn vacantie hcoft besteed met tietstochten over berg passen. Ieder beoefenaar weet, dat dali bergachtige streken, gevormd werden, door de geweldige gleUchcrs, van die voorbije tijdon, millioanen jaren geleden, toen deze planeet vol zorgen nog in het tijdvak verkeerde, hetwelk de mannen der wetenschap de „ijsperiodo" noemen. Als zij langzaam maar mocduogenloos •daalden, werden zij vermaak!, voerden met zich mede stecn-en 011 aarde, die an.n hun doortocht geen weerstand bieden konden; lieten slechts achter, de uit gra niet, en andere linrdbteanmntei'iaal be slaande bergen van onzen lijd. Geweldige rotsblokken cn keien maakten eich van deze bergen los. vorccnigden zich met de schuivende ijsmassa, en wer- Dan 'hot enioltprooes. Aarde, puin steenen hoopten zjcli in de gevormde dalen op, het water vloeide weg, werd tot Elkeen, die den St. Gotliard pas be stijgt, kan bet tastbare bewijs daarvan zien. De rots op den plateau-vorm" kam is glad, als bewerkt door ëem sl houwer. Da Schöllenenengte weerstond dc malende krachten, maar door de nauwe hergspleet daaronder schuurt de rivier dc Reuss, temidden van kolossale rotsmassa's, door de gleischers daargela ten, zich nog steeds een weg. Tenslotte smolten de gletschers, en zoo ontstond het meer van de 4 Kantons, meer popu lair bekend als het Vienvaldstattermeer. Doot den nlluvinlen aard van de opge hoopte resten, konden de valleien, de piodnctive weilanden opleveren, die we nu zien. Daar brengen sedert onheug lijke tijden de boereu hun kudden. Onge twijfeld zijn dgze boeren de origineele cu onbewuste opzichters van de huidige bergpassen. Klaarblijkelijk wilden zij den drempel overklimmen, aan het einde van de vallei ten eindo te vergaderen en te handelen mei de boeren aan den andeven kamt. Plunderende rooverbenden zullen daarop automatisch hun intocht gehou den hebben; weer opgevolgd zijn door de legers der invallers, waaronder die van de Romeinen en Golhen. Tot do dag der Artillerie daar was. Oostenrijk, oil Napoleon, ih hum strijd Lé gen Nooi'd-Ttnlie en Europa hadden voor hun monster legers, geëffende, vlakke en aan hun duel beantwoordende wégen noodig. Een ieder, die een bergpas van aan merkelijke hoogte beklimt, zal getroffen worden, door de bcwondcienswaardige constructie daarvan, en door liet volmaakt effen zijn van het terrein. De onkosten moeten geweldig hoog ge weest zijn, ■Of men in die dagen met springstoffen bekend was, durf ik niet te zeggen, meur zeker is het, dat langs groote afstanden, de weg in do massieve rotswand, uitgesne den is. Sommige gedeelten nemen een tumnclvorm aan, terwijl men door uithak king, galerijen en bruggen te voorschijn velke Zoo bereikt dan de weg, den top leidt, langs een zig-zag- van-tourniquets de bergkamer die de val lei afsluit. Voor vele jaren werd het verkeer op de bergpassen beperkt tot voetgangers, boe ren met hun ossenwagens en reizigers in hun door paarden getrokken, pittoresque diligence. Dan kwamen spoorwegen en fietsen, en tenslotte de'automobiel. Men-zou zekere officieclo boeken moeten raadplegen, om te kunnen ontdekken, hoeveel van derge lijke bergwegen er zijn. Ik zelf maukle er een Honderd mede in hoogte varieeren- de tusschen cle „Stelvio" (9041 Engolselie voet) cle hoogste van allen en de kleinere van twee- ofdrieduizend voet.. De hemel kan weten, hoeveel meer er nog zijnl Maar bij gelegenheid hoop ik toch achter te komen. '.ets wat me altijd raadselachtig voor kwam, is liet volgende: „Waarom zijn er weinig monsolién, die passen „ne- per fiets?" spreid legde ik een afstand van ongeveer ïti'duizend mijlen af. onv.-altende een el van Europa, dat zich naar het Oos 1 tot Tyrcl, naar het zuiden tot Rome en ar liet Westen iot Biarritz uitsivekt., lie: geheel sluit de Vogezen, de Jura, ver schillende deelen der Alpen, de Pyreneeën de Appenijnij cn de kic-tnere ke'.èus van het Zwarte Woud, de Beiersche hooglan den, enz. in. Ik geef deze opsomming niet, om mij voOr door-en-door-bereisd persoon te la ten verslijten, maar alleen om op dit feit de aandacht te vestigen, dat ik in deze tijd-ruimte-en afstand-periode slechts 2 mede-reizigers ontmoette. Een dokter Zijn echtgenoote. Ik trof hen aan op de „Stelvio" de moeilijkst „neembare". Voor een dame zijn de moeilijkheden dus niet onoverkomelijk. Ook de opéë-n- staj»eling van jaren kan wel uitgeschakeld worden. Mijn zomer-mc-de tourist was na melijk 47 jaar toen hij ziin eerste ervarin gen als „pas-bestormer" opdeed. En ik ik passeerde helaas de 50ste mijlpaal. In ieder geval zal iemand met den ver- eisehten lichaamsbouw, na «cn oogen'olik nagedacht te hebben, tot de slotsom ko men, dat de fiets verreweg het nesie mid del is. om de „berg-tooneeleu" te Tien en er volop van te genieten. Een voet ganger is den wielrijder tijdelijk de baas, daar hij geen fiets naar den top te duwen heeft. Maar als deze bereikt is, blijft de man met de fiets op den zadel eu hij freewheelt naar beneden. Het is mis schien van belang, te eoiistatoeren, dat mijn langste freewheeltoclit zich over een afstond van 69 K.M. uitstrekte. Dan komt dit er nog bij, een wielrijder reist als een opzioh-zelf staande éénheid. Wat hij" noodig heeft vervoert hij op zijn fiets want aan de stuurstang hangt een tasoh, ook aan de zadclveeven is er één bevestigd en tusschen het frame past een derde. No.' 1 bevat de camera, dc gereed schappen, een olicspultje, wat lappen, landkaarten eu de gidsen. De tweede bevat de benoodigdhsden ir de nacht, on de frame-iasch dient .•r reserve-shirts en dergelijke, liet re 1 toi'.et. statief voor het photograflcioe stol, films en een tabaksvoorraad. Ga voor al bij hei inpakken volgens één van onze gouden leefregels te werk; namelijk: 'vraag je niet af wat jp met iets kunt doen, maar ga -na wat je zonder dat „iets" be reikt. De machine beladen met bagage zal on geveer 60 pond wegen. Het is onloochenbaar, dat het geen kin derspel is dit gewicht over een afstand van een mijl of twintig een Hink stijgende hel ling op te duwen. Ik herinner me zoo iets b.v. van de Appenijnen. De helling was zoo stijl en haar oppervlakte zoo ruw en rul, dat we, onze fietsen meeslccpende achterwaarts verder trekken moesten. Telkens na een vordering van eenige meters moesten we natuurlijk rusten. Om eerlijk te blijven wil ik er echter bij vermelden, dat het een weg voor muil- diereu was. liet was de weg naar Bome! Fietsen d.w.z. ..toertjes" maken door En geland is praetisch nfgeloopen. De doods klok hierover werd bij de introductie der automobielen ingeluid, en de doorsnee hotelhouder die den man op de fiets als een laag-bij-den-grondseh wezen, dat aan geldgebrek lijdt beschouwt, speelde voor lijkbezorger. Dus kort en goed: Een persoon de physieke inspanning en de dunne lucht het 'hoogland kunnende verdragen zal zonder aarzelen toegeven, dat een Al- pentoflhi iemand een vreugdevolle, ge- z011 dmakende en afwisselende vaeanlie bezongt. Na de eerste weck, als de spieren zich bij het leven aangepast hebben, 2al de toerist bemerken, dat de konteckenen van ovcr-bcschaving zooals een sleclu humeur, en aanverwanten, ontstaan door leven in do siad, verdwenen zijn. Men eet en drink: alles (hoe meer hoe liever) men is een dozijn uren in> de buitenlucht, ge hard tegen weer, wind en vermoeienis. Dit is het levend-makende resultaat van berglucht Op don koop toe geniet men nog het volgende. Je slaapt nis de spreekwoorde lijke roos, en je wordt wakker met eeu gevoel alsof je klnav was voor je leven te gaan vochten. Een vraag, mij altijd ge steld „Heb je niet geweldig veel bnndc-n- pech?" is ook <le moeite van het bespre ken wel waard. Dan leid ik het antwoord in met de verklaring, dat je fiets abso luut 111 orde moet zijn en vertel den vra ger dan, dat ik naar Bome reed (1403 mijl) met tweemaal oponthoud door ban- denpech. eu Venetië (700 mijn) Biarritz ea de Kivieru zonder eeuïg oponthoud he in de maand Juli van zeker jaar vol tooiden mijn vriend en ik een tocht van 900 mijl. Mijn vriend had vier maal mi ongeval mot zijn band <3 door schoen spijkertjes). Ik ontsnapte. Mijn langste bandenpech-looze afstand bedraagt 1050 mijl. Een tweede vraair luid;„Loop je nooit eenig gevaar t principe tart ik nooit het gevaar, door er over te spreken, maar de onver biddelijke waarheid, dwingt mij, toe te iteinmen, dat ik daar nooit den indruk 'an kreeg. Waarom ook, als jo or altijd ■oor zorgt,'dat alles in onle is? Gevaat, als liet bestaat, houdt voornamelijk ver band met divlon van de toppen der pas Over een afstand van enkele mijlen, treft men heel wat scherpe bochten ann. Alleen ep da Stelvio zijn er al ss aan de ééne zijde en 34 aan den anderen kant. De helling is steil, do oppervlakte in veel 'allen rul. „Freewheelen" zal niet n! (Word: olgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7