Onze 92e Uittering groei f Si- Onze 93e Uittering groot f 35.- Hoe het stads- en landsbeeld veranderde t n. f0 s.ï fed Over postzegels. 4-1e Jaargang No. 12306 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 31 Juli 1923 HAARLEM S DAGBLAD A33NNEIV2ENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'/». Franco per post door Nederland f 3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.577»; franco per post f 0.65. ADVERTENTIES: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Veiseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD gicchieddc op 27 Juli aan H. '//assen berg, do Haasstraat 13, wegens het aar, hem overkomen ongeval, op 23 Juni j.l. geschiedde op 30 Juii aan P. J. Stap horst, Eendjespoortsiraat No. 2, we gens het aan hem overkomen ongeval op 3 Juli j.l. Heden DINSDAG 31 JULI.. Stadstent in den Ilout: Muziekuit voering, 8 uur. Kunsthandel F. H. SmitTentoon stelling van illustraties door C. H. v. Steemviik. Verenigingsgebouw „Dc Hoofd wacht", Groote Markt, Tentoonstel ling van fotografien door de vereni ging „Haerlem" van 24 uur. Hotel „Spoorzicht" Tyroler Hee renkapel. Café „De Kleine Vereeuiging" Concert. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat: 's middags 3.305.30 en 's avonds 8—11 uur: Concert. Cinema Pal. Foyer: Middag- en avondconcert 3.305.30 en 811 uur. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede: „Bosch en Ho ven". v©ïner- en Avondconcert. Zandvoort: Pavilion Riclie: Dagelijks matinée en avondconcert. Café de Paris, Kerkstraat 19ma tinee en 's avo.uds dansen. Blcemendaal. Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsclie Schilders. WOENSDAG 1 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg: „Klein Duimpje" en „De kinderen in het Woud half diie. Kunsthandel F. II. Smit: Tentoon stelling van illustraties door C. H. v. Steemvijk. Vereenigingsgebouw „De Hoofd wacht". Groote Markt i Tentoonstel ling van fotografieën door de vereeui ging „Haerlem", van 24 uur. Hotel „Spoorzicht" Tyroler Hee renkapel. Café „De Kleine Vereeniging" Concert. Tea-room Luxor Theater, Groote Houtstraat 's middags 3.305.30 en 's avonds 811 uur: Concert. Cinema Palace Foyer: Middag- ec Avondconcert 3.305.30 en S11 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoop-voorstelling 's nam. 2 30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoop-voorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Luxoi-Thr.aler. Groote Houlstrnat Bioscoop-voorstelling 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Scala-Theater. KI. Houtstraat: Bioscoop-voorstelling 's nam. 2.30 èn 's avonds 8 uur. Heemstede: „Bosch en Hoven". Diner- en Avondconcert. Zandvoort: Pavilion Riche Dagelijks matinee on avondconcert. Café de Paris. Kerkstraat 19: ma- tineé en 's avonds dansen. Bloemendaal: Hotel „Duin en. Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsclie schilders. HOE STAAT T MET ondenkbaar, zelfs zeer waarschijnlijk dat vele hoofden van gezinnen met egn beperkt inkomen door deze lato indiening dor kohieren over den ge- heelen cursus in moeilijkheden zullen geraken, omdat nu een vrij groot bedrag in ecus zal moeten betaald worden. Wij hebben steeds de spoedige in voering Van een gemeentelijken in casso- en ophaaldienst voor alle lak ken bepleit, waardoor het publiek kleine of girooto bedragen zou kun nen storten en zoodoende zijn schul den aan de gemeente (dus ook het schoolgeld) op minder „voelbare" wijze zou kunnen afdoen dan door een niet altijd coirveniecrende „stor ting in ééns". Deze late indiening der kohieren voor het schoolgeld is alweer een ar gunient voor een spoedige invoering van den door ons bedoelden dienst voor alle schulden aan de gemeen te. Want nu m'o e t de ontvanger, met de wet in de hand. de betaling van 't schoolgeld, ook al zal deze betaling sommigen moeilijk vallen, eischen, want een bewiis van onvermogen zal hij slechts in een zéér enkel geval kannen geven. r.l. als duidelijk blijkt dat er niets meer is". Ook zii. die inmiddels de stad heb ben verlaten, moeten natuurlijk -be talen. Het door ben verschuldigde be drag wordt geïnd r'oor den gemeent0- ontvanger van de plaats waar zij zicb, nadat, zij Haarlem hadden ver laten, hebken gevestigd. StaÉ&ienws cto schoolgeldinning? I Zooals hekend, worden de kohieren voor de schoolfizldinmng \oor liei voorbereidend hooger, middelbaar .en lager onderwijs m deze gemeente thans naar progressie ven grondslag opgemaakt. Jammer genoeg is men met het opmaken van deze kohieren ten ach ter. De kohieren van '1 September van het vorige tot en met 31 Augustus van dit jaar zijn na eerst in tiet bezit van den gemeente-ontvanger gekomen eti het ligt in de bedoeling thans met een veertien dagen of drie weken de aan slagbiljetten uit te reiken. Het is niet Het tapverbod navier» op de Jubiieums- ieestdagen. Geen sluiting na vier uur. Verbod van lappen van sterken drank na vier uur. JJr blijkt verschil van meening te bestaan over den inhoud der motie- Keinalda c.s betreffende 'liet tapver bod op P.egeeringsjubileumsdagen Sommigen meenen, dat de cafés mat vergunning na vier uur moeten sluiten, en anderen, dat dit niet hoeft maar dat er alleen na dit uur. geen sterken drank verkocht mag .worden. De laatsten hebben het, zooals ons hij informatie gebleken is, - bij het rechte eind.' Do motie van de heeren Reinalda c.s. .houdt alleen iivhet verbod van het tappen van. sterken drank na, vier uur op de bedoelde dagen.' In dezen zin zal dan ook spoedig een verorde ning verschijnen. De cafés behoeven na vier uur dus niet te sluiten. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen hij. v. Thienen, Franje-straat 9,. damesaimbandhoiio- ge; A. Simt. Leidscmeplem 21 rood. kihderarmbandje; Koelemeijer, Jan Nieuweiihuizenstraat -i, grijze cein tuur; Hazekamp, Jansstraat 40, col lier met medaillon; Verbeek, Romolen straat 3S, blauwe duif; J. M. Boom, Ged. Oudegracht 144, dameshorloge; I. 'Spanjaard, Gasthuislaan 150 rd., zwarte handschoen; v. d. Lugt, Ged. Schalkburgergracht 42 d, horloge; M. Bus, Gr. Houtstraat ICS, hondenpen- ning; Kroonstuyver, OorschoLsi.va.it 4, huissleutel; Kennel Fauna, Park laan, bruin hondje, 2 katten grijs-wit; Oling. Burgwal 55 d, kerkboek; Ken nel Haerlem, Ter Spijtstraat, grijze akt en zwarte kat; C. Halterman, Damstraat 10 rood, zwart lint; v. d. Leden, B. Iluetstraat 8. medaillon; G. Siete, Liuschotenstraat 68 rood, mes (schoenmakers-), K. W. Verkaik, Heerensingel 129 H, zwarte portefeuil le; Peperkamp, Wagenweg 9, bruin» ikndcrportemonnaie; D. v. d. Heulen, da Costastraat 2. bruine damesporte- monnaie; Hoes, Kruistochtstraat 51, kinderporlemo.'oaïe; rozenkrans; brugwachter, Cathrijnebrug, roeiboot; Schoorl, Hasselaersplcin 17, bruin iknderlaschje; T. Dammers, Ruycha- verstraat 34, taschje. Een hulde aan fvlejuffrouw Fieischmann Een bank en een herinneringsboom. Het- is (lezer dagen 9 jaar geleden dat de Europeesche oorlog uitbrak en ook in ons land de mobilisatie be- \olen werd. Mejuffrouw Mary Fieischmann heeft zich in die jaren voor do solda ten en hun gezinnen zeer verdienste lijk gemaakt. Onder de toen gemobiliseerden is thans het plan opgevat een bank te laten vei-vaardigen oin die als hulde aan „de soldatenmoeder" in onze ge meente te plaatsen. .Bovendien zal'dan een blijvende plaats gegeven worden aan een kas tanjeboom, die door mejuffrouw Fieischmann. als takje meegenomen is. toen zij haar magazijn aan den Kamnèrsingel verliet. liet tukje is een boompje geworden en nu zelfs al haast ef.n boom. De laatste jaren is dit historisch boompje op de Stadskwee- kerjj verzorgd. (Plaatjes bij praatjes.) Deze teekeningen behoeven weinig toelichting.- Wij beelden hier af de Zijlpoort met dc Raakstorèns.' Door deze poort werd vroeger het verkeer met O verveen onderhouden. Ook deze poort is gevallen oni aan de eischen van het moderne verkeer te voldoen. Helaas moeten wij constatceren, dat o'ok hier het stadsbeeld er niet op vooruitgegaan is. DE ZIJLPOORT EN RAAKSTORÈNS. TE RAAKSBRUG ZOOALS DEZE THANS IS. AANGEBEDEN. Maandagmiddag' omstreeks half drie is op den Kruisweg de 88-jarige W. S. die plotseling de straat wilde overste ken door een automobiel aangereden! Do bestuurder haalde nog zooveel mo gelijk naar links uit, doch kon niet voorkomen dat het rechter-voor-spat- bord den man greep en tegen de straat wierp. De Eerste hulp bij onge lukken was spoedig aanwezig. Dr. van 'Dreggen constateerde, dat de man een kneuzing aan den rechterschouder en een splinter-fractuur aan het rechter been had bekomen.. W. B. werd het gebouw der Noordhollandsche Land bouw- en Credïetbank binnengedra gen en vervolgens naar het- St.. Eliza beths Gasthuis vervoerd. ZOMERKLEED INC. Wij zagen i'ee-ds énkele .conducteur:* der X-Z.H.T-, die een linnen uniform droegen, waarom onlangs door ï-r-n dti' personeel-ovganisafcies aan de direc tie werd verzocht. De directie ver strekt nu aan allen, die zich daarvoor opgeven, zoo'n uniform, die vooral bij zeer warm weer wei voldoen zal. HET PLANTSOEN AAN DEN KLOPFERSIMGEL. Naar wij vernemen zal liet plant soen aan den Kloppersingel, tegenover de Dr. Kuypevschool, in het aanstaan de najaar aangelegd worden. Het NLO. te Haarlem. Vernietiging van het gemeente raadsbesluit inzake h.et M.O.? Het Ilbld. verneemt uit s-Graven- nage dat de regeering overweegt (in dien Ged. Staten \an Noord-Holland en van Zuid-Holland goedkeuring mochten verleenen) de vernietiging te uevorderen der besluiten van de ce- .neenteraden van Haarlem en 's-Gra- ve nil age, om, met verbeuring van het rijkssubsidie zic-h in de regeling van net middelbaar- en voorbereidend lioo ger onderwijs los te maken van Rijk. De vernietiging dier besluiten zou worden gemotiveerd door 's lands no lang. Wel kan op Amsterdam en Rotterdam gewezen worden, waar dc rijksregeling nooit is aanvaard, maar beide gemeenten wezen haar af in een t.iid, dat nog niet, zooals nu, geheel veranderde financieele omstandighe den waren ingetreden. FIETSENSTALLINGEN. In ons blad is meermalen door Kees de Mopper-aar geklaagd over liet gemis van een bc-hoorlijke fietsenstalling bij 't Post kantoor. Thans is deze eindelijk gekomen! De beer Viei-sheeft van de gemeente het recht van fietsenstalling gepacht. Op de stoep zijn flinke rekken geplaatst, dat er'voldoende plaats is en beschadiging der fietsen voorkomen wordt. Er zal bo vendien nog een kiosk gebouwd worden om de fietsen voor regen te beschutte De fietsenbewaarder is ook genegen op honden te passen. Alles is dus in erde. Alleen het tarief van S cent komt on; boog voor, vooral voor personen dio nog al dikwijls even in het postkantoor moe ten aanwippen wordt de belasting te VERZEKERINGSAGENTEN. dezer dagen gehouden vergade ring der afdeeling Haarlem van dei) Al». Neöerl. Bond van Verzekeringsagenten. Ziekeiifóndsboden en Incasseerders be handelde bet hoofd-besluurslid, de heer Tb. van der Giessen (uit Rotterdam), den strijd in het verzekeringsbedrijf. Volgens spreker werd dit bedrijf vroeger in het algemeen uitgeoefend als bijbetrekking. >ia een volbrachte dagtaak op kantoor of werkplaats trok menigeen er des avonds op uit, om verzekeringen af te sluiten. Dlt gebeurde dan met als eonige vergoeding de aanbrengpremie. Hug slechts fleer spo radisch konu dit voor in dezen tijd. omdat het publiek zelf van nieemng is dat der gelijke middelen, om een bestaan op te voeren, niet goed zip) en omdat er ook door de organisatie tegen dezen uitwas stelling wordt genomen. Zoetjes aan koint, onder de verzekeringsagenten hc-t bewust zijn; das ook hun bedrijf veieiselu kennis c:i o.-.iitrisgdheid, dat zij du.-: v.ikhe-Ln bebooren te zijn. en als zoodanig bet ..giasdulnen" door buitenst.-inn.ders nie: kunnen dulden. Deze strijd, de strijd legen het „beunhazenstelsel", wordt vooral te Haarlem succesvol gevoerd. Evenzeer is dit bet geval met de strijd tegen het uitspannen.". Dat uitspannen toch is iets wat naar alle konten verder felijk werkt. Naar voren werd gebracht dat iemand met een 20 jaar durende pre miebetaiiing, n-a 8 jaar verzekerd to «ijn geweest, overgehaald werd naar een an dere maatschappij. Talloos zijn do geval len, waarvan het bekend is, (lat bet vuur den betrokkene zeer nndee'lig was, wan neer bij zich bad gebogen voor den op liem geriebten aanval om* zich te laten overschrijven. Een stelsel van lage, zeer lage loonen, waarbij de aanbreng provisie den door slag voor' het inkomen moet vormen, is van deze .Verschillende misstanden de oor De Algemeene Bond heeft een commis sie benoemd, welke na onderzoek en stu die ecu rappert samenstelde en dit rap port in brochurevorm publiceerde, ll-erin worden dingen naar voren gebracht, welke verbeteringen beoogen. Dit rapport spreekt van een ordentelijk grondlóon. van geor ganiscerd overleg. In de organen van de palroonsvereénigingen wordt deze bro chure zeer gunstig beoordeeld- Onderhan delingen zijn dan ook loopende. 1-Iiema gaf spreker een uiteenzetting van cien toestand i-n Engeland. Het blijkt da: dit bedrijf daar, zoowc-l voor hes pu bliek als voor de werknemers en -gevers, heel'wat heter en stabieler is. De tweede spreker, de heer C. van der Winden, distrietsbestuurder van den Al», Metaalbewerkers Bond, behandelde den vorm van 'georganiseerd-zijn. Spreker be gon bij den oorsprong va.n de behoefte der werknemers, om zich le voreenigen. Deed uitkomen, wal de moderne organisa ties in het beian» der arbeidersklasse ge daan en bereikt hadden. Met 'n opwekkend woord, om in de orga nisatie eenheid te betrachten en lid te worden van den Algem. Bond, besloot deze spreker zijn rede. Maandag was de 'officieele fietsenstsl 1 ling voor hei eerst in actie. Onder een deel van het publiek heersehie een qjite vreden stemming, omdat au do man een vader van een groot gezin die tot heden op de fietsen gepast luid huilen werk gekomen was. Ilij had voor hetzelfde bedrag ingeschreven als de hcw Viets, maar omdat de gemeente ook een fietscn- bewnarplaats voor het stadhuis had ver pacht en de lieer Viets'de eonige inschrij ver daarvoor was, onder het beding dat hij dan ook het postkantoor moest hebben, D? fielsenbewaarplauts voor het stadhuis komt onder de togen op de Groote Markt, Daar staan de fietsen ook bij regen droog, zood.it alleen met rekken volstaan kan worden. Coenraad Busken Huet. ZIJN WOONHUIS AAN DE KLEVERLAAN. Aan liet einde der Kleverlaan, on der Bloemendaal, daar, waar de Kort/ Kleverlaan. afbuigt, stond tot voor kort een vriendelijk ouderwetjeh huis midden in een gezelligen tuin. Dat huis met zijn dubbele dak trok door niets dan eenvoud de aandacht. Hon derden en duizenden zijn het dan ook in den loep der jaren voorbijgelco- pen, zonder er naar gekeken te heb ben, zonder dat het indruk maakte. Dat doet het nu wel, want het huis is verbouwd en kreeg een modern uiterlijk; iliet burgerlijke van de eer ste helft der 19e eeuw is er af. Nu kijkt men wel, want men ziet iets an ders, Zoo'n verbouwing is echter niets nieuws. Er is hier, de laatste tien jaar vooral, zooveel gebouwd en verbouwd, dat dht feit alleen niet vermeïdens-1 waard is. Maar wél vermeldenswaard' ie, dat in het eenvoudige huis ruim een halve eeuw geleden een man leef de van groote beteekenis als letter kundige: Coenraad Busken Huet, Om iets .van Huet te begrijpen, moe-i tcii we een stap terug. Betje Wolf en Agatha Deken vre ten \\e, waren de pioniersters voor den iyederlandschen roman. Lang voor do ontwikkeling van den historisehen roman ontstond bier l.e lande een nieuw letterkundig leven, dat zich om streeks 1830 krachtig ontplooide. Als monumenten daarvan staan voor ons de werken van Bakhuizen van den Brink, Fm,gieter en Busken Huet. Coenraad Busken Huet dan, gebo ren .in 1826 te 's-Gravenhage, was een van de puntigste, geestigste, boeiend ste prozaïsten der vorige eeuw. Een schrijver, die jaren lang her. lezende Nederland geboeid lieefi, wiens onver droten werkzaamheid het heeft be kend gemaakt met zijn eigene schier vergeten letterkundigen, en wiens stu diën ais electrische slagen op de slui merende belaugstoliiiig van telen heb ben gewerkt" zegt Simon Gorier. Huet is een onzer prozaschrijvers, die om zijn oorsprokelijkheid, puntigheid en de kracht van zijn schrijftrant wel waard is met zorg gelezen te worden. Waard is? Ja zeker; maar meer dan dat: zijn .stijl lokt en dringt lot zorg vuldig lezen. Zijn levendige geest voert hem onophoudelijk een macht van voorstellingen in de pen en alle weet hij zo in den meest verschillen- den vorm te kleeden. Vandaar ee welluidende afwisseling in zijn a.fgr ronde volzinnen, die nergens haperen •of stroefheid vertooncn, terwijl da stroom van denkbeelden steeds op de pikantste wijze door de meest gepaste woorden worden aangeduid. Vooral zijn deze eigenschappen zichtbaar in rie schetsen over vreemde en Neder- landsciie letterkundigen in de Gidsen van I8C2 en later onder den titel „Kroniek en Critiek" geplaatst en waarvan er cenige vermeerderd met die over Vondel en Poot, in 1868 ver zameld zijn uitgegeven als Literari sche Fantasieën, later gevplgd door Nieuwe Literarische Fantasieën Nederlandsche Belletrie van 1857 1876. Laten we nu iets verteilen uit zijn teven vooral uit zijn Haarlemsclie' da gen. Zijn voorouders waren réfugiés d.w.z. Fransche Protestanten, die om des geloofswille Frankrijk hebben ver uiten in 1GS5. Zijn grootvader was Samuel Theodore Huet-, predikant te Vlissingeu, later te Bridle en huwde m 1789 met Jacquejine Adrienne Bus- ken. De tweede zoon Conrad kreeg den familienaam zijner moeder. Busken:' er bij, vandaar Conrad Busken Huei. Dat gebeurde in de 18e en het begin der 19e ecuSv heel dikwijls. Onze Conrad Busken Huet heette dus naar zijn vader. Zooals we reeds zagen, zag hij in den Haag Jiet levens licht. studeerde fc I.eiden Fn later te Genève in de theologie- De jonge Coenraad schreef in zijn studententijd reeds geestige novellen in den studen tenalmanak. Haarlem zag hem 1851 optreden als predikant der Waalsclie g o m e e n e. In die periode schreef hij in 1S57 Brieven over den Bijbel en in lSöi'een bundel novellen onder den tit-cl Groen en Rijp. Soms vervulde hij een preek beurt te Amsterdam en ontmoette daar ten huize van een gemeenschap pelijke vriend Potgieter. In 1S63 trad Huet als predikant op en ging hij in de journalistiek. Menig studie voer de krant heeft hij daar :n hel burgerhuis aan hot eind der K'e- verlaan overdacht en geschreven Busken Huet ging na eenigen tijd boven aan het Bloemendaalsche Pad in huize Sorghvlieb wonen, dat in een gevelsteen de afbeelding bewaart van boe Sorghvliet in d i e" dagen v was. Honderden malen is hij het- Pad, nu „straatweg" afgcloope'n om verder langs Zijlvveg en straat naar de kan toren van Enschedé te gas». In die dogen doiln niemand nog aan een tram, zelfs niet'aan de reeds lang his torische omnibus. We zeiden reeds, hoe uit de Kroniek en Kritiek in de gids de 25 deelen Li terarische Phantasicên ontstonden. OPEN BRIEVEN VAN KEES DE MOPPERAAR - AAN HET GEMEENTEBESTUUR VAN BLOEMENDAAL. In het. algemeen geoordeeld, is er geen reden om te klagen over da wijze waarop in de gemeente Bloe mendaal du w^geii onderhouden wor den. Maartot de wegen heliooren toch ook de fietspaden! Met den bes ten wil van de wereld is geen lofzang aan te heffen over den toestand van de fietspaden in deze gemeente. Spe ciaal vestig ik de aandacht op den Julianaveg. Haar zeii.irt het fietspad op een... ruiterpad, dat pas door een eskadron huzar u is omgewoeld- Toch is voornl in verband met de aansluiting on den "Zeeweg, een wee 'Bet 2e:r druk verkeer van fiets rijders. Herstel is dan ook dringend noo- dig! Elke maand van 1SC2 tot Januari 1865 leverde hij geregeld een opstel man de Gids. Toen kreeg hij twist met zijn mederedacteuren. Hij bedankte en Potgieter ook. Florence zag in Mei de vrienden samen bij de onthulling van een gedenkteeken voor den grootmees ter der Italiaansche letterkunde Dan te. Alleghiere Potgieters gedacht Florence" was de rijpe vrucht. In 1SGS werd Huet mede-redacteur van de Javabode, waaraan hij werkte tot 1875. Daarna vestigde hij zich te Parijs., waar hij zijn letterkundige studiën tot aan zijn dood (1886) voort zette. t Wcreld'neroemdheid verwierf hij zich door „Land van P.embrandt" en „Land van Rubens", beide te Parijs geschreven hoewel op Java reeds voor bereid. Overdrukken en jubileumzegsls. Snufjes voor verzamelaars. Dili>3s onlnlfl dagen zijn aan de postkan toren verkrijgbaar postzegels met „op- Jruk"„ waaronder -te verstaan postzegels met veranderde waarden. Thans zijn het da vroegere 1 els. en 13/2 ets. postzegels, dia overdrukt zijn met. de waarde 2 cis. en, dus klaarblijkelijk bedoeld om drukwerk te frankecieu. Daarvoor zijn reeds bestemd de al lang bestaande bruine 2 ets. zegels, terwij! i'.'jg niet lang geleden, riL in Maart j.l.- een geheel nieuw 2 cis. zegel in ge bruik wérd genomen. Er is dus niet over keuze te klagen. Van de beide genoemde opdrukzeeels komt ons dat van 2 cis. op 11/2 cis. zeer onduidelijk voor. Behalve dc-ze zijn levens verkrijgbaar S opdrukzege's van 10 cis., iri. op 3. 5, 12 1 2 17 1/2 en £2 1/2 cis. Wat heeft de directie der posterijen er toe gebracht, om het in- gebruik zijnde grijze 10 ets. zegel, zooveel collega's te geven l Waarschijnlijk het feit dal de niet dezen opdruk voorziene zegels van 3, 5, 12 l 2 17 1/2 en 221/2 ets. over bodig zijn geworden. liet 3 'ets. zegel her innert- aan het vroegere stadsport, het 5 ets. zegel was vroeger algemeen in ge bruik. terwijl de genoemde hoogere waar den ook weinig reden van bestaan meer hebben. De laatstgenoemde S opdrukken zijn vrij - duidelijk, al moet de opmerking ge maakt worden, dat" het op die zegels voor komende beeld der Koningin vrijwel ge- eolipseerd is. Tn elk geval weer eenige nieuwe snufjes voor) verzamelaars, (i e zich dan ook wel allen zullen voorzien liebbeu van eenigen Titans «ijn wc in afv.-aehling van de jubüsumzegets, die verschijnen zullen bij j gelegenheid van het 25 jarig regeerings- iubileum onzer Koningin.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1