BUSSINK'S KOEK HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE NATUUR De Mookerheide. Buitenlandsch Overzicht VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1923 - DERDE BLAD Dezo staat altijd nog in een kwade reuk omdat er door den dood van zoo vele volgelingen van Hendrik en Lo- dewijk van Nassau in den strijd met do Spanjaarden in 157-i een spreuk woord ontstaan is „Loop naar do Mookerheide'. Ik kan ieder, die vacantia krijgt en toch niet naai' het buitenland kan of wil gaan, aanraden gevolg te ge ven aan die verwenst1 hing en eens naar de Mookerheide te gaan. Schrijver dezes was in de afgeloo- pen week leider van het zomerkamp van den Nederlandsclien Jeugdbond ■voor Natuurstudie, die bijna overal in ons land, behalve in Haarlem, zijn afdeolingen telt en hier toch ook eeni- ge „losse'' leden heeft. pat kamp was tusschen de Mooker heide en de Maas, aan den voet van den Mookerbore, vlak bij de plek waai de tragische gebeurtenis plaats had, die ik hierboven aunhaalde. Uit do weiden verhieven zich enke le zandige heuvels en daar stonden een 15-tal tenten waar de 60 deelne mers in ondergebracht waren. Dit kamp was alleen al een bewijs, hoe in enkele jaren het kampeeren er „in" is gekomen. Moesten vroeger tenten gehuurd worden, nu hadden de meeste deelnemers tenten bij zich en er was zooveel ruimt© óver voor hen, die nog geen bezitters waren van zoo'n katoenen huisje, dat slechts één tent gehuurd behoefde te worden. Die heuvels werden vroeger door Kelten en Germanen bewoond: als be wijs daarvan worden nog urnen en andere gebruiksvoorwerpen opgegra ven. Bijna iederen avond was er kamp vuur. Een heerlijk gezicht.' in het midden brandend hout, gesprokkeld in de bosschen en daaromheen, zit tend en gehuld in dekens de deelne mers aan het kamp. Daar-werd mu ziek gemaakt, gezongen, gesproken en liet mooiste was wel toen het hoofd van de school van Mook vertelde van de geschiedenis van de Mookerheide en'van de sagen én legenden van de streek. Het mooiste was het slot, toen hij verleid had van de sage, dat,ieder, die zoeken zou naai- het goud,, dat met de legertros van de Xassauers in het moeras gezakt was, door de doo- de handen van de gesneuvelde solda ten omlaag getrokken zou worden, in de kille diepte. Het laatste was dan de strekking van het verhaal: „Want het goud haalt omlaag, al hebben we er iets van noodig, maar de natuur, waar jullie bewonderaars van zijn, verheft, wanneer die nabuur om haar schoonheid gezocht wordt". 't Was bijna een profeten-uitspraak, die niemand vergeten zou. Eu nu de streek. Veel lieide is er niet meer op <le Mookerheide. Overal zijn demiehos- sehen aangelegd en waar de grond maar iets beter is, zijn roggevelden met massa's gelo Ganzebloernen, die v. o in onze streek niet zien. Verder natuurlijk de bekende blauwe Koren bloemen maar zelden klaprozen. Langs de weggetjes groeiden hagen van bremstruiken, do gele vlinderbloem, die op de Gouden Hegen lijkt en met Pinksteren bloeit. Nu zaten er bruine peultjes aan die knappend open spron gen. Sommige struiken hadden een woekerplant, de Groote Bremraap, soms een meter lioogo aar van bruin achtige bloemen. De mooiste plekken lagen ten Noor den van do Mookerheide; bij Berg-eu- dal en ten Zuiden bij den Piasmolen. Vooral hier waren wilde, natuurtafe reeltjes: beken tusschen hellingen, dioh't begroeid met varens, groote paardestaarten, die in ons land alleen in Limburg voorkomen en die aan de natuur een voorhistorisch karakter; gaven. Langs heb P.eicliswald, dat op Duitsch gebied ligt, vindt men weer groote moerassen, die gedeeltelijk drooggelegd en ontgonnen zijn. Trou wens, ook <le bosschop bij den Plns- molen zouden reeds geschonden zijn door den eigenaar, indien er geen kaipverbod op gelegd was. Bij Berg-en-dal en Bede was een gedeelte van het Duitsche gebied vrij voor de Nederlaiulsche tounsten. Zoo wel de Belgen als de Duitscheis letten alleen op het onbevoegd betreden van een straatweg, maar de Duivelsberg, een heuvel met een mooi uitzicht op Emmerik, Wyler, Hoog-Elten en cp de Waal was toegankelijk voor Hol-; landers. Duitschers komen er bijna" nooit. De plantengroei was daar ook zeer merkwaardig, en deed denken aau het uiterste Zuiden van Liraburg. Langs uen steilen weg van Berg-en-dal naar Wyler groeide liet Fuchs' Kruiskruid met gele bloeischermen, de Bosoh-La- thyrus, met rood-paarse reukelooze bloemtrossen, het Ruige Klokje, met diep-blauw-paarse bloemen en massa's l'rissch© Boschbessen, die gretig gege ten werden, zoodat ieder blauwe lip pen en tanden kreeg. Ook maalden wc een fietstocht n«ar de grensstreek benoorden Venlo, waar- nog ongerepte veenmoerassen liggen met plassen en rotsbessen, de teer© Andromeda met ronde rose bloemen, als van suikergoed gemaakt Daar broeden kokmeeuwen en op een ruige plek met struikgewas vloog een vreem de vogel op met krommen snavel en angstige, bijna spookachtige, oogen. Hij bleef, ais een roofvogel, op eenige meters nog „biddend" I) even" naar ons kijken en vloog toen met zenuw achtige wendingen weg, laag over den grond, 't Was de Geitemelker, die ook in onze duinen broedt en zijn vreemd gedrag deed mij vermoeden, dat hij jongen had. Na even zoeken tvonden we twee leolijke jonge dieren, Zoomaar Tn lel kale zand. 't Geval werd gefotografeerd, een geitenmelker vindt je niet iederen dag. Wat ik van het bezitten van een tent zeide, kan ik ook weer herhalen ten opzichte van een fotografietoestel. Meer dan vorige jaren waren er na- tuurfotografen en de vele mooie foto's die ik te zien kreeg, leverden mij het bewijs, dat er mooi „werk geleverd wordt op dat gebied door onze jonge natuurliefhebbers, en dat de tijd van het verzamelen van dood materiaal, behalve dan voor studie, vrijwel vo'or- bij is. 'liet hcele kamp, en ook het congres van de Jeugdbond voor Natuurstudie, dat op een van de dagen gehouden werd, was een mooi voorbeeld van zelf-opvoeding, door middel van het vereenigingeleven, van onze Neder landsche jeugd. Deze zelfopvoeding be gint meer en meer haar stempel te drukken op het karakter. En als het bevorderen van natuurliefde geldt, kan dit niet anders dan een goeden invloed hebben, ook al moe ten de jongeren zich nog wat aanpas sen bij het „self-government" dat het verenigingsleven meebrengt. Maar al gaat dit „aanpassen" wel eens wat stroef, juist het maken 'van fouten zal liet verantwoordelijkheidsgevoel versterken. C. SIPKES. INCEZONDEN MED ED EELIH GEM a ALOM VERKRIJGBAAR! De verklaringen der Britsche regeering over de verhouding tot de geallieerden, in verband met de hangende Duitsche quaestie. BELANCR1JKE DEBATTEN IN H00CER- EN LAGERHUIS. TOCH WORDT DE TOESTAND ZEER ERNSTIC CENOEMD. 1) Het „bidden" van een vogel is het stilstaan in de lucht, loerend op prooi, terwijl de vogel zoo vliegt, dat do punten van de vleugels elkaar bij na raken. Het was Donderdag" een belangrijke dag voor de buitenlandsche polilick. In het Britsche parlement zijn verkla ringen afgelegd over Baldwin legde die verklaring" in 't La gerhuis af, Curzon in 't Hoogerhuis. De regeeringsverklaring. In de rainisterieele verklaring werd aan het slot gezegd Evenmin schijnen de antwoorden van Frankrijk cn België ecnig definitief vooruitzicht hetzij op een spoedige ver andering van den toestand in het Roer gebied hetzij op een begin van bespre kingen over de schadevergoedingen in te houden, iets waar de Engelsche regee ring ernstig staat op had gemaakt. Het is duidélijk, dat tal van weken, indieq niet meer, allicht zouden vcrloopen, al eer de voorbereidende besprekingen en gedachtcnwisselingcn tusschen de geallieerden ten einde zouden zijn en een effectieve stap zou kunnen worden ondernomen ter beëindiging van den huidigen toestand. De Britsche regee ring kan niet genoeg herhalen, dat ter wijl ze de belangen der geallieerden, d;e" met de hare nauw samenhangen, vol komen eerbiedigt en evenzeer als zij terugdeinst van een actie, die een aan wijzing zotl kunnen zijn van oneenighcid tusschen de geallieerden, zij toch krach tig aan het standpunt vasthoudt, dat ■het probleem, waarvoor zij thans allen geplaatst zijn, niet ontweken kan wor den en dat dat, terwijl de geallieerden misschien zouden bezig zijn met de uit. wisseling van betuigingen van onveran derde vriendschap op dit of dat onder deel van dit of dat voorstel, de toe stand in Europa, waaraan het, geheele uitzicht op de betaling van vergoedingen vastzit, wel eens tot-een onherstelbare ruine zou kunnen ineenzinken. Onder die omstandigheden heeft de Britsche regeering besloten, aan het parlement met zoo min mogelijk tijdver lies geschreven stukken voor tc leggen, waarin haar eigen standpunten en dat wat ze gedaan heeft worden in herinne ring gebracht en ze noodigt haar gealli eerden uit, toe te stemmen in de publi catie van de nota's of verklaringen, die ter sprake zijn gekomen en die noodig zijn voor het geven van een helder beeld van den toestand in zijn geheel. De Brit sche regecring koestert de hoop dat de publicatie van die stukken er toe bij zal dragen-een juist beeld te geven van de werkelijke afmetingen van het vraag stuk, "waarmee de geallieerden hebben "te maken en de wereld té" overtuigen van de gebiedende noodzakelijkheid van een snelle en eensgezinde actie om het op te lossen." Cedachtenwlssellng In '1 Lagerhuis. In liet Lagerhuis werd het debat in geleid door Ramsay Macdonald, den oppositie-leider. Het was hem een voldoening, dat de Britsche regeering eindelijk een eigee politiek heeft en die gaat volgen. Er kan niet. langer worden gezegd, dat Frankrijk het Roergebied heeft be zet om schadeloosstelling tc verkrijgen. De Fransche regeering heeft geen nota genomen van het Britsche aanbod om vertoogen te richten aan Duitschland om het lijdelijk verzet te staken, wanneer Frankrijk en België zich met dit land willen vercenigen voor het zenden van een gemeenschappelijk antwoord op de Duitsche nota. Macdonald sprak daarna over de Fran sche militaire macht en vervolgde dan Voor een politiek van herstel is aller eerst noodig een regeling met Duitsch land en een overeenkomst met Frank rijk. Deze beide dingen kunnen niet wor den gescheiden. Maar de geheele kwestie, van de schadeloosstelling dient grondiger dan te voren te worden onderzocht. Dikwijls vraagt men „Wat kan Duitschland be talen". Dat is echter maar één kant van het probleem. De andere kant is „Hoe kan Duitschland het best betalen in het belang van de naties, die de be talingen ontvangen?" Macdonald zeide ten slotte een an dere oplossing en regeling van de schadeloosstellingskwestie te wenschen, wel een oplossing, welke niet alleen rekening houdt met Duiischland's be- licgscapaciteit, maar ook -met de be hoeften en omstandigheden van and-erf lar.den. Hij meende, dat aan Duitsch land voor de schadeloosstelling een schuldenlast zou kunnen worden opge legd, welke aan d-at land geen grooten sprong op de wereldmarkt zou kun- geven. Met het oog op de naderen de uitputting van Duitschland zou sprc- willcn weten, of de regecring eenig plan heeft om de zaken in Duitschland gaande te houden. Ook wilde hij weten, of de regeering stappen zou doen om Duitschland in den Volkenbond opgeno- acn te krijgen. Austen Chamberlain, oud-kanselier van de Schatkist, zeide uit Macdonald's rede nering te hebben begrepen, dat Enge land Duitschland met credieten op de beer, dient te helpen. Chamberlain hoop- dat de regecring niets van dien aard zal doen en zeideDe tijd voor het verstrekken van leeningen door de regeering aan de andere is vol strekt voorbij. Bovendien zou Duitsch land door zulk een leening worden aan. gemoedigd in zijn verzet tegen Frank rijk en Engeland zou dan dat verzet hebben gesteund. De positie der Fran- schen, welke al ernstig genoeg is, zou daardoor nog ernstiger worden. Spreker j er met voldoening op, dat hoewel Frankrijk de Roerbezetting reeds lang op het oog had-, het er tijdens de coali- :-regeering niet toe is overgegaan. Bonar Law, vervolgde hij, keurde de Roerbezetting af, maar wilde er niet tegen ingaan. De lijdelijke houding heeft de huidige regeering opgegeven. Is daardoor een oplossing naderbij ge bracht? Spreker vreesde het tegendeel. Aan beide kanten van het Kanaal wordt hulde gebracht aan de Entente, maar de Entente Cordiale heeft op het oogenblik niet meer. een gemeenschappelijk stre ven cn een gemeenschappelijk optre den. Dat verergert den toestand in Eu ropa op gevaarlijke wijze. De kloof tus schen de Britsche en Fransche regee ringen is sedert Januari nog wijder gc- ONZE LACHHOEK. Mevr.- A.Wat zou jij zeggen van een man die zijn vrouw op een bitter- kouden wintermorgen het opstaan om de kachel aan te maken? Mevr. B.Dat heb ik nooit aan iemand anders gezegd dan aan mijn man en ik heb het maar ééns behoeven te zeggen 1 Jan kwam tien minuten te laat uq school. „Hoe kom je zoo laat?" vroeg de on« derwijzer. „Ik ben zoo laat van huis gegaan!" was het antwoord. „Waarom ben je dan niet vroeger van huis gegaan?" „Het was te laat om vroeger weg te gaan, meneer!" worden. De Britsche politiek heeft de Franschen niet uit het Roergebied kun nen verwijderen, maar Frankrijk veel eer geprikkeld, terwijl Duitschland in zijn verzet werd aangemoedigd. De verklaring van Baldwin over de onderhandelingen met de bond gen oo ien aangaande de schadeloosstellingen en de bezetting van het Roergebied werd gevolgd door een debat, waar- aau vertegenwoordigen van alle par tijen deelnamen. De algemeene stem ming werd daardoor gekenmerkt, dat men den ernst van den toestand be sefte en teleurgesteld was over den negatieven aard van de Fransche en Belgische antwoorden. Baldwin antwoordde daarop op debat, Hij zeide, dat de reden, waar om hij er aan twijfelde, of de Roer— bezetting verstandig was, of liever, zeker was. dat zij onverstandig was, hierin.bestond, dat zij naar zijn mea ning de betaling van schadeloosstel lingen uitstelde en den handel van dit land en de wereld belemmerde. Het zou onjuist zijn., te zeggen, dat: de werklosheid in dit land in de tersf.e plaats te w.jten was aan de Roerbezetting, maar het was "Waar, dat uien thans de Roerbezettmg be gon te gevoelen in (len wereldhandel en hoe langer zij duurde, des te ern stiger zii gevoeld zou worden. Som mige oppervlakkige waarnemers zei den li tin, dat dit goed zou zijn voor den Britschen handel, maar de wei nige bestellingen hier en daar, die zij konden krijgen waren geen compen satie voor tie bestellingen, welke wij verloren. Voortgaande zeide de premier, dat niemand kon voorspellen, wat het resultaat, zon zijn van de Duitsche ineenstorting of overgave, welke, naar sommige vrienden iiun zeiden, noodzakelijk moest voorafgaan aan het wedei verkrijgen van schadeloos stellingen. „Ik wensch niets te doen, om den Duitschen weerstand te ver sterken, omdat wij weten, dat. hoe langer Duitschland zich verzet, des te hopeloozer de toestand later zal zijn. Wij wenschen spoedig een iegeling, maar wat zal gebeu ren, ïr-dien en wanneer de ineen storting van Duitschland komteen ineenstorting, waarvan niemand heb einde kan voorzien. Wij weten een ding, nl. dat het minder schadeloos stellingen za! beteekenen. Wij weten eveneens, dat het zal beteekenc-n, dat er meer tijd zal vcrloopen. alvorens het financieel© systeem van Duitsch land is hersteld. Ik vrees iets an ders. Indien er ineenstorting of over- EEN VROUWELIJKE DIPLOMATE. De eerste vrouwelijke diplomate is "afgetreden. Het is mej. Nadejda Stan- cioff, die eenigen tijd als secretaresse aan de Bulgaarscho legatie te Londen was verbqnden. Mej. Stancioff, die thans 28 jaar is, schijnt heel wat lastige zaken te li ebben opgelost. Als de Engelsche regeering boos was, stuurde men Nadejda er maar op af en wie zou op liaar boos kun nen blijven. Deze jeugdige diploma te spreekt met meerdere of min dere kennis zes talen en kan in al die talen een geheim bewaren. t - AMERIKAANSCH, liet Is overbekend, 'dat overal in de Vereenigde Staten de alcohol geban nen is. Dat wil niet zeggen, dat nie mand er alcohol of erger drinkt, maar officieel mag het niet. Ook zijn er staten, wat misschien minder bekend is, waar het rooken strafbaar is ge steld. In den staat Kansas is men zoo ver nog niet maar mej. Loraine Eli sabeth Woester, inspectrice van de openbare scholen in dien staat, heeft zich daar onsterfelijk gemaakt door de volgende bepalingen te maken. Met ingang van lieden zal geen en kele betrekking van onderwijzer, leeraar of directeur moer gegeven wor den aan een ijunclionnaris, die, onder welken vorm dan „ook, gebruik maakt van tabak. Geen enkel staatsdiploma zal meer aan rookers worden toegekend. Scholen en universiteiten, die onder eon of anderen vorm het gebruik van tabak door leeraren of leerlingen toe staan, zullen niet langer door den Staat erkend of financieel gesteund worden. De studie in dergelijke inrichtingen zullen geen wettelijke waarde meer hebben. In Amerika, het land der vrij heid. (Daily Sketch, Londen.} - Wat is er toch aan de hand, Zij is in dezen regen zonder pa- rapluie uitgegaan. Wat hindert dat? Zij zal wel er gens in een winkel schuilen,. - Daar ben ik juist zoo bang voor. pagina met letters van dezelfde -groot te, het antwoord: „Maak nog een paar springveeren in de achterbank van je auto's, Ilen- ry!"1. HET ANTWOORD. Henry Ford, rijkste man ter we reld, eigenaar- van "s werelds groot ste autofabrieken, is ook eigenaar van'; twee dagbladen, die zich. evenals hij, in hrt bijzonder atc*. de HcTdcdisheid bezighouden. F.en van de twee drukioj onlangs met letters van een formant ais alleen op Amerikaansche courant drukkerijen mooi gevonden worden, de volgende regel boven de eerste pa gina ai: „Wat kunnen wij doen ten behoove vim de lijdende menschheid?1' De plaatselijke concurrent, drukte Ü-:li volgenden dag op zijn eigen voor DE ZEESLANG. Dit is zooals iedereen, behalve de journalisten zelf weten de kom kommertijd. De tijd van de zeeslang, het populaire zomerdier, dat door den oorlog wat Jn het gedrang is geraakt. D© Fraiiscben hebben Let echter doen herleven en wel niemand minder dun de officieele Fransche koloniale krant. Er is namelijk op de kust van Oceanic een reus achtig zeemonster gevangen 1 au toe onbekende soort. liet mon ster was door een binnenkomend schip gesigna leerd en onmid dellijk wérd er een jacht op on dernomen. De harpoenen der jagers konden het dier echter niet te pakken krijgen. Een nieuwe expeditie, toegerust met machtiger middelen, slaagde erin het monster te dood en en naar de kust te sloepen. Het lichaam heeft geen been deren. maar slechts zenuw-weefsels. De sterkste lichaamsdeelen zijn van baleinen voorzien. De bek is bijna ecu Meter breed en tandeloos. De lengte van kop tot staart is grooter dan 27 Meter. De omtrek van het' i lichaam is in het midden bijna vijf Meter. Zou dit nu waarlijk cle langvei'b zeeslang zijn? Wij hopen het oprecht, want we hebben wel andere dingen om ons mee te bemoeien, dan dit onge dierte, het populaire geloof ten spijt. Het zal wel spoedig blijken, want het lieve diertje gaat binnenkort op reis naar Frankrijk, waar bet zal worden opgesteld in het Museum van Natuur lijke Historie. MUZIKAAL. Het is een rustig idee, dat Pade- rewski de politiek weer den rug tos gedraaid heeft, om zich weer aan zijn piano te wijden. Hij mag een goed politicus zijn, maar hij is ongetwijfeld een veel beter pianist en als zooda nig zou de wereld hem niet gaarne missen. Zooals de Amerikaansche minister tvan Oorlog eenigen tijd geleden aan een diner ter eere van den beroemden Pool opmerk te: „Als je Paderewski bent, hoe kun je je dan verlagen tot eersten- minister". Er zijn echter nog menschen, die Paderewski's kunst niet weten te waardeeren. Toen de pianist eens op een boot van Durban naar Kaapstad reisde, weigerde hij eerst, deel te ne men aan een concert, dat door de pas sagiers georganiseerd was. Later echter krec-g hij berouw over deze on vriendelijkheid en gaf in zijn eentje nog wat ten beste, terwijl vlak naast de piano ccnige passagiers kaart za ten te spelen. Paderewski had nauwe lijks een paar minuten gespoeld of een der kaartspelers draaide zich om en vroeg op norsehen toon, hoe lang dat ellendige lawaai nog moest duren. DE WOUDEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Hoofdzakelijk door het enorm toe- jenomen verbruik van het houthou dende courantpapier, dreigde reeds sinds jaren in de Verceaigde Staten een ontbossching in niet al te verre toekomst. Op Amerikaansch grondi ge wijze hebben de autoriteiten tegen dit gevaar bun maatregelen genomen. Dé staat New York heeft in de laat- paar jaar 60 millioen nieuwe boo- iuên geplant. In Massaclrussets zijn reeds bijna 50.000 hectaren nieuw be- boscht. En andere staten doen het' zelfde. De toestand werd dan ook wel bij zonder ernstig. Vroeger bevatte Noord- Amerika 400 millioen hectaren bosch, een paar jaar geleden was hier nog slechts de helft van over. Tusschen 1915 en 1918 werden jaarlijks boven dien nog 4 millioen hectaren boseh door brand of cyclonen volkomen ver woest. CIGAiRETTENGEVAAR. De Zweden kennen allen de vijf- millioen gulden sigaret. Ter verdui delijking diene, dat een brandende sigaret, on'veijchillig weggeworpen door een jongen een brand veroor zaakte in een houtzaagmolen, die niet. gebluschb kon worden, alvorens voor een waarde van 5 millioen guide vernield was. Dii voortBeld is natuur lijk wel heel sterk, maar het aantal branden, dat op deze manier ontstaan is, is niet te tellen. De Zweden stellen nu voor, dat de Staat, die een tabaks monopolie heeft, op alle doosjes de waarschuwing laat drukken: Doof uw sigaret uit, wanneer ge er genoeg van hebt. I Een goed plan, dat ter navolging aan inheemsche sigarettenfabrikanten en importeurs worde aanbevolen. DE KEIZERLIJKE SNORREN. Wie herinnert ze zich.niet, de snor ren van ex-keizer Wilhelm II uit bete re tijden. De „es ist erreicht", die te vroeg kwamen. Een Amerikaansche courant kondigde onlangs nu ook het overlijden .van den vroege- ren keizerlijken kapper Walter Habv, de uitvin der van :s keizers snor. Ongeveer der tig jaar geleden bevond zich on- der de adjudan- ten van deA kei- ;r majoor von Beuts, beroemd om zijn dandy-schap. Op een morgen, die later gedenkwaardig zou worden, be val de majoor zijn kapper, Walter I-Iahy zijn snor op origineel© wijze te dresseeren, opdat hij aan het hof sen satie zou kunnen maken. Eenige oogenblikken later wezen de suorpun- ten des majoors stoutmoedig naar bo ven. Tevreden met deze nieuwe „vin ding" bracht een compliment van den keizer den majoor tol ware verruk king. Walter Haby werd onmiddellijk ontboden en een uur later had de keizerlijke 'snor het model aangeno men, dat haar zoo lange jaren zou karakteriseeren. Haby werd, zooals, vanzelf spreekt hofkapper en deed zijn plicht tot Augustus 1914. Sindsdien is de keizerlijke snor ech ter leelijk gaan hangen. j VERKEERD BEZORGD. De Koning van Zweden kreeg on langs een niet geringe verrassing, toen hij tusschen zijn brieven een katte belletje vond van den navolgenden in houd: „Liefste. Ik zal Maandag om zes uur op de Odinplaats zijn. Ik zal op je wachten tot 7 uur. Probeer vooral te komen. .Te Esther". De koning wreef zich de oogen uit en begon toen het adres te bestudee- ren. Een oogenblik later schaterde Hij van den lach. Het briefje was be stemd voor een ofticiersleerlmg aan boord van het opleidingsschip Z. M. Gustaaf V en de poststempels kad*«n de Helft van het adres onleesbaar ge maakt, waardoor slechts de vorstelij ke naam ontcijferbaar bleef. De ko ning amuseerde zich zoo niet het ge val, dai hij inlichtingen inwon en vernam, dat de bewuste leerling ver- lbofd was, en dat zijn engagement na een paar maanden, bij hei beëindigen van zijn leertijd, publiek zou worden. Het slot- was, dat de jonge man een extra Verlofdag kreeg om met zijn Esther uit te gaan. KORT MAAR KRACHTIG. Een zakenman vond de beste manier om een hem ongevallige relatie de waarheid ie zeggen. Mijnheer, Mijn typiste is teveel da me om over te schrijven, wat ik van u denk, ik ben teveel heer om haar dat te dicteeren en u bent niet waard om zooveel woorden aan te verspillen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9