DE MODE HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1923 - VIERDE BLAD Voor de modehuizen is heb nu de stille tijd, wel zijn de najaarsmodel len al in voorbereiding maar daarvan blijkt naar buiten nog niets. Wèl wor den er voortdurend nieuwe modellen bij gemaakt, maar „nieuws" is er niet. Het zijn nu de echte zomerjapon- nen die hoogtij vieren. Het seizoen te Deauville, Aix les Bains Paris-Tou- quet Plage en in Engeland te Polkesto ne, Brighton en Eastbourne is in vol len gang. Wanneer de elegante vrouw naar een van de echte rnodebadplaatsen f;aat dan is het zaak van groot be ang voor haar dat zij de juiste klce- ren meeneemt. Over het algemeen moet een vacantie garderobe, wanneer men tenminste naar een cenigszins mon daine badplaats gaat, bestaan uit sportkleeding en avondjaponnen. Na tuurlijk laat dit programma veel spe ling en er- zullen ook nog wel eenige aardige frissche zomerjaponnen wor den meegenomen van gekleurde crêpe, die aan de lunch en 's zondagsmorgens gedragen kunnen worden. De ideale garderobe is ecn_ donkere zijden japon, met- een cape of mantel tje dat er bij hoort. Dan een gebloem de japon van chiffon of crêpe in stem mige kleuren voor de war uw re dagen. Hierbij een groote breed gerande hoed liefst zwart. Eenvoudige lichte japon nen met lichte breed-gerande hoeden worden meer in de kleinere badplaat sen gezien. Witte japonnen met witte schoenen en kousen behooren uitslui tend bij. de tennisspeelster. Aan het strand zelf met de zee als achtergrond, staan de hel gekleurde met groote patronen Bedrukte japon nen hét aardigst. Voor de dagen waar op er zeedanup is en alles kil, somber en vochtig is, draagt men het mantelpakje van chiné wol geboord met zijden tres. Ook komen dan de wollen gebrei de sweaters te pas, die men het meest ziet in zachte kleuren. Op onze afbeeldingen ziet ge nog een paar eenvoudige japonnen, geschikt voor het strand en de lunch. De eerste is van beige „toilina" geboord met zwart galon. Óm de mouwen en óm de halsuitsnijding loopt een fijn gewerkte rand in borduur werk, uitgevoerd in zwart en kersrood. De tweede japon is van witte serge. Het model is buitengewoon eenvoudig geheel recht, alleen twee geplisscer- de zijpanden. Er overheen wordt een los mantel tje gedragen van z.g. serge Hindi, een stof die met Oostersche patronen in zwart is geborduurd. Tot slot nog een idee voor een zo merjaponnetje voor haar, die graag iets bijzonders heeft. Een mouwloos glad lijfje van coton impremë of cre tonne. Het patroon moet groot zijn en liefst in Chinecschen stijl, het tempel tjes, chineesche figuurtjes, vogels en bloemen. De rok van de japon maakt ge van zwarte crepon en ook als ge dit verkiest, de lange wijde pagode mouw. Het lijfje kunt ge zoo lang nemen als ge wilt. Neemt ge het ver onder de taille dan is het aardig een zwart gros- grain lint als coint'uur om te strikken. Dit japonnetje kost bijna niets en is heel bijzonder. Versier uw japonnen met lint-entredeux Met een paar meter wollen, katoeneq of zijd-en band, in meanders gelegd en verbonden door een gefestonneerd koordje, is het entredeux dat ge op ons eerste plaatje ziet, vervaardigd. Hes effect is heel mooi en men kan deze soort entredeux letterlijk overal voor gebruiken. Een japon, een manteltje, een theetafei-kleed, een sprei, alles kunt ge er mee versieren en t-vcral voldoet het. Natuurlijk varieert 'het soort baad inet de stof die ge gebruikt. Het entredeux is zeer open - en óaai de mode die ajours voorschrijft voldoet het tusschenzetsel zeer. Een eenvoudige japon, zooals ons plaatje die- geeft van licht-lila organdi, wordt ge heel opgevroolijkt door de iets donker der 'filabandjes, in een Grickschen rand, verbonden door purperkleurige koord jes. Men kan op een eenigszins saaie japon ook met veel succes een tusschen zetsel maken van gewerkt lint. Dit is ■het geval op het tweede plaatje. De lintjes zijn dan niet met een fcstonlad- c'eitje verbonden, maar door den z.g. tnlle-steek,- een eenvoudige knoop-steck. Het is natuurlijk noodig dat ge het band, waarvan ge een tusschenzetsel wilt maken, op een stuk gaas of op een stuk papier rijgt, waarop ge eerst zorgvuldig het patroon geteckend hebt. Het is geer» werkje dat in een ocgenblik af is, maat het schiet toch aardig op, ca we hebben 's zomers zooveel leege uurtjes, wanneer wij aan het strand zitten of in hel bosch. Op die manier laat het zich gemakkelijk uitvoeren. Kleinigheden voor ons Zomertoilet In den zomer doet ieder meisje en iedere jonge vrouw aun sport, hetzij dat zij fietst, roeit, hockey't of ten nist. Gewoonlijk draagt zij geen hoed bij deze lichaamsbewegingen, de hoed, hoe licht ook, is dikwijls hinderlijk. Het is practisch Pn het staat aardig om een gekleurde foulard als tulband om het haar te knoopen- Een eenvou dige vierkante lap, diagonaals g<#wijze gevouwen van bedrukte shantung of crêpe de chine maakt een goed effect. Ook de band van zijden jersey of tricot voldoet. Ge kunt ook uw haar band zelf maken, passend bij uw ja ponnen. Hiervoor knipt go van stevig linnen een band, die de omtrek van uw hoofd heeft. Ge knipt deze band in diadeem model. Ge borduurt deze dia deem met zig zag lijntjes in harmoni- eerende kleuren. Daarna neemt ge een haakpen ter hand en haakt van gekleurde wol kleine bloempjes die ge op onregelmatige afstanden op uw haarband bevestigt. Ge kunt de haar band ook met kraaltjes versieren, kra len staan altijd heel aardig in het kapsel. Ook eenvoudige gekleurde mo tiefjes zijn geschikt en wanneer ge de haarbanden niet al to bewerkelijk maakt kunt ge bij iedere japon een andere hoofdtooi dragen. KRALENVERSIERING. Neem platte en ronde kraaltjes, die de vorm hebben van kleine ringetjes. Maak van te voren een teekening voor bet patroon, dat hel van kleur moet zijn, bloemen vruchten, of een geoi - metrisch figuur. Vul uw figuurtjes ge heel op met kraaltjes, zoodat ze over elkaar heen vallen. Ge krijgt dan een grappig mozaïekachtig elteet. Deze kraienvei'sieiïng leent zich voor hoed of japongarneering- MODERN APPLICATIEWERK. Bij een bekenden decorateur zag ik een aardige toepassing van aipplicatie- tverk. Knip uit een paar lapjes gekleurd laken of andere stof, bloemblaadjes van allerlei vorm en soort. Voeg ze bijeen zoodat ze goed haruoniecren, zoowel wat kleur als vorm betreft. Laat ze over elkaar vallen of strooi ze over de stof heen. Speld de bloemen eerst even vast en naai ze dan met een paar steken zij in dezelfde tint vast. Deze applicaties zijn gemakkelijk en vlug om uit te voeren en zullen u even goed voor uw japonnen als voor uw interieur hunnen dienen. EEN GOEDKOOPE ZOMERHOED. Wanneer we met vacantie buiten zijn, dan is het dikwijls jammer om onze keurige gekleede hoed iederen dag op te zetten. Al wat we noodig hebben is een lichte hoed die onze huid en onz.e oogeri tegen de zon be schut. Wat zegt ge van de leuke buiten- hoeden die op onze puaatjes voorko- Het zijn de gewone „vijgematten" die ge voor een paar kwartjes in de bazars kan koopen. Er is een split in de hoeden gemaakt, die ze wat groo- ter maakt en ze bovendien een grap pige charme verleent- Bij het eerste plaatje is de split opzij aangebracht. De hoedrand zoo wel als het split zijn met hard blauw iinnen geboord en een blauwe strik valt opzij langs het gezicht. De twee de hoed is van achteren iugeknipt. Ook deze is met een aardige kleur ge boord en me^ een lintje versierd. Het overtrekken van een stoel Het is niet zoo jnocilijk als ge denkt om uw eigen meubelmaker te zijn en zelf uw stoel, die een verschoten ver sleten overtrek heeft ojmieuw te over trekken- Onze handen zijn tegenwoordig ge woon aan zooveel werkjes, die vroeger door den timmerman, den meubelma ker of den schilder werden uitgevoerd, dat ze, hopelijk, voor dat karweitje niet te zeer verkeerd staan. Ge begint met den stoel heelemaal-te onttakelen. De rugleuning die het laatst wordt overtrokken, wordt het eerst losge- tarnd. Wanneer het galon geplakt is, wat te verkiezen is, dan is het vol doende om het er met kleine rukjes af te trekken.. Wanneer het gespijkerd is dan wipt men met een mesje tel kens een spijkertje er uit. De stof is op de houten randen bevestigt met kleine spijkertjes met platte koppen, z.g. kleedspijkertjes. Deze verwijdert men op dezelfde manier. Wanneer wij nu den stoel in zijn linnen overtrekvoor ons hebben dan zién we pas hoe vuil en stoffig het linnen is- Een energieke kloppartij is noodzakelijk, daarna wordt flink geborsteld. Is men in het bezit van een stofzuiger dan wordt de arbeid natuurlijk veel minder vermoei end, ge zuigt al het stof uit den stoel zonder veel inspanning. Zijn er hier of daar vlekken, dan worden die met lauw zeepsop afgewreven; Wanneer ge uw stoei met een dunne stof wilt overtrekken, dan verdient het aanbe veling, deze stof te voeren met een lap dun flanel. liet- bekleedsel is niet alleen sterker maar ook soepeier en zachter. Ge neemt nu het oude o\er- trek en strijk het zorgvuldig uit zoo dat er geen plooien kreukels meer in zijn. Zie hier het juiste patroon voor uw nieuwe overtrek, waarnaar ge gerust uw stof kunt knippen. Let er vooral op dat ge de hoeken ruwer naknipt en alle insnijdingen die bij de hoeken zijn gemaakt naknipt. Leg nu de stof op den stoel, (de zitting bekleeden wij het eerst) en sla er eerst alleen van vo ren een :paar kleedspijkertjes in, doch met heelemaal, maar slechts halver wege- Strijk nu de stof zoo glad moge lijk en bevestig de kleedspijkertjes van achteren, op dezelfde wijze. Nu wordt de stof naar de beide zijkanten goed glad getrokken en ook daar vast gespijkerd. De hoeken moeten netjes omgevouwen worden en dan vastge zet. Laat uw stoelzitting nu een paar uur met rust. Onderwijl bekleedt ge den rug. op dezelfde manier als de zitting. Daar deze niet veert, is dit werkje gemakkelijker en het is eerder netjes «n glad dan de zitting Wanneer ge nu na- een naar uur ziet dat de zit ting hier of daar nog wat plooiig is gebleven, haal er dan hier en daar waar hel; noodig is een spijkertje uit en sla het er opnieuw in, na de plooi en te hebben weggetrokken. Heb re sultaat zal nu goed zijn en ge kunt vervolgeus alle spijkertjes heelemaal in slaan. Wanneer alle de-elen van uw stoel ojmieuw bekleed zijn dan blijft u slechts _nog het bevestigen van een galonnetje over. Ge plakt dit- met een goede soort gom vast, na het eerst met een lange spijker aan het begin te hebben vastgezet- Druk het galon goed vast aan en sla er hier en daar een spijkertje in, heel licht, dat er nader hand weer v ordt uitgetrokken. Uw stoel is nu klaar en ziet- er met zijn nieuw en friseh overtrek keurig uit. Een Amerikaansche vrouwenciub In wetenschappelijke bladen- vonden wij een en armer over een vrouwen- cluo in ue Vereenigcle Staten. Vv.ij ontleeneii aan dit artikel het vol gende Aenttien jaar geleden werd te Ra leigh, eeu stad met 3U-00U inwoners in Zuid-Larolina, een vrouwenclub "ge sticht. Met Denulp van loterijen, oa zars, guten, entree s geieenu geld, enz., werd een uuü nuis geüochi, en ingericht en jungzainernanu smog het aantal ïeuen tot 700, Uie jaanj-ts een conirioutie van drie dollars oetaai- den. Lr zijn dans-, eet- en leeszalen, die ook, als de clun ze met gebruikt, aan verccmgingöi en particulieren ver huurd women en door de nulp der le den zeer in trek zijn. Verder zijn er in het gebouw nog liegen apparoemen ten van een zit-, een siaap- en een bad kamer, üie aan weritende vrouwen verhuurd women. Lcqp werd door ve le vrouwen geklaagd, dat de boeren met de melk knoeiden. Toen het het Bestuur door een chemisch bureau monsters nemen en diende de club eeu adres bij liet gemeentebestuur in met zóóveel handteekeiiingen, dat dit ge dwongen werd .er zich mee te bemoei en en de keuring door en beambte te gelasten. Lens dreigde een reorganisatie van het onderwijs te zullen afspringen, om dat er geen goed iogies tegen benoor- lijken prijs was voor het onderwijzend personeel. Toen stelde het Bestuur van de club een onderzoek in, ont ving het benoemd personeel als haar gasten en zorgde voor hun onderko- Ecn andermaal gaf het beheer van een danslokaal reden tot klachten. Toen stelde de club haar lokalen eens in de maand voor haar leden en eens voor liet publiek open en droeg zorg, dat alles behoorlijk toeging en ook de ouders er behoorlijk konden ontvangen worden. Ambtenaren van land, staat en stad worden uitgenoodigd om aan de leden der club het een of ander uit te leg gen, alleen met verkiezingen iaat de club zich nooit in- Voorts trachtte men leden, die op het een of .ander gebied eenige on dervindingen hadden opgedaan, te be wegen die mede te deeien en andere stadgenooten noodigt- men uit om dit ook te doen. Voor het loopend jaar organiseert men een soort van inspectie van de stad, onder deskundige leiding, waar bij de aandacht zal worden gevestigd op dingen, die om hygiënische, aesthe- tische of andere redenen zouden moe ten verbeterd wordenin een vroeger jaar liet men een uitbreidngsplan ma ken van de stad. Als e epidemieën in aantocht zijn, worden inlichtingen en aarschuwingen verstrekt. Er worden lezingen voor moeders g houden. Hygienisc-he raadgevingen voor de kinderen worden verstrekt en ook raadgevingen, hoe nien de kinde ren moet oezig houden. Jaarlijks wordt er een soort van cursus gehouden voor moeders en andere vrouwen, waarin liet vertellen aan kinderen als het wa re onderwezen wordt. Floralia-tentoonstellingen met prij zen worden gehouden, vaeantie-wan- delingen georganiseerdzangkoren worden geoefend, die bij plaatselijke feesten medewerken, nz. Eigengemaakte lampen kapjes Niels is aangenamer dan 's avonds lui in serre of warand-a te zitten, bij het licht van ecu paai omkapte kaarsen. De kaarsen-kapjes kunnen uitstekend thuis gemaakt worden. Niet alleen dat hel veel goedkooper is dan wanneer ge die kapjes koopt, maar -het is een rlU-raardigst werk, dat zelfs een leuke lijdpasseering is voor uw jongen of meisje, wanneer er regenachtige vacan» tiedagen zijn. Wat ge er voor koopen moet is het supportje, doch dat kost niet meer dan een kwartje of dertig cents. Om de kapjes te maken neemt ge een stuk papier van goede kwaliteit, Hol- landsch papier, leekenpapier of perka mentpapier. Ge knipt hiervan een cir kel met een (middellijn van (pl.m. 2(.< c.M. en een kleinere cirkel er in van s c.M. middellijn. Knip dezen cir kel nu mjdden door en ge hebt twee l&ir.pckapjes. N'u teekent ge een patroon met dunne potloodlijntjes op het kapje. Het hangt van uw smaak en uw teekentalent af waj ge er op zult zetten. Bloemen van primitieven vorm, zonder teliet omgeven door fcieine 'blaadjes, voldoen wel. Ge kleurt de bloemen heel ftl en kleurig en de -blaadjes maakt ge met Oost-Indische inkt zwart. Ook is een kapje, dat alleen versierd is r.iet gril- lige figuurtjes in felle kleurtjes, heel aardig en hieivoor is niet veel tceken- it noodig. Ook kunt ge uit effen 1 papier of uit zwart papier silhouetjes knippen, wanneer ge deze kunst ten minste verstaat. Het effect is alleraar digst. Wanneer de verf droog is (gewone wa terverf is goed) dan strijkt ge een dun laagje gom er over heen, daardoor wordj liet kapje gevernist. Plak de twee kanten dan aan elkaar met gom. of naai ze onder de naaima chine en het kapje is klaar. Ook voor elcctrisch licht kunt ge op deze wijze kapjes maken. Alleen moe ten ze dan natuurlijk grooter zijn. Een aardig model voor eleclnsch licht ziel ge op hel tweede plaatje. Om dit te kunnen maken knipt ge een vierkant stuk papier van 45 c.M. In het midden knipt gc een klein vier kantje dat juist groot genoeg is om 'het electrisclie gloeilampje door te la ten. Dan verdeelt ge het quadraat in 4 gelijke déelen, zooals ge op de teeke- r-ing kunt zien. Zoo ziet de platte lampe- kap er uit. Ge beschildert nu de kap alvorens haar te plakken en uit te knippen. Wan neer ge gekleurd papier hebt genomen, is het aardig het kapje met zwart te beschilderen en het van onderen en van Loven met een breeden, zwarten rand af te maken. Wanneer ge het kapje gaal uitknippen, dtnk er dan aan om aan ieder partje een naad te knippen, anders kunt ga ze niet aan elkaar plakken. Ge maakt t>er kwasten van zijde of van kraaltjes c-n hangt die aan de vier hoeken. Zwemmen van vrouwen Van alle sporten, die de vrouw te genwoordig beoefent is het zwemmen wel een clie haar het beste past. In de zwemsport heeft clo vrouw ook de besta resullaten bereikt en komt zij den man het meest nabij. Zelfs zonder de sportieve vraag aan te roeren, mag het zwemmen be schouwd worden als een werkelijke noodzakelijkheid, zoowel voor den man als voor de vrouw en niet als amusement of tiidpasseering. Zwem men is een even natuurlijke functie als loopen en het belang van het zwem men is daarom zoo groot, omdat het kunnen zwemmen soms levensbehoud beteekeni. Niet' alleen als nuttige spor'6, maar ook als" opvoedende sport staat het zwemmen bovenaan. Bij hel zwommen werken alle organen en voornamelijk de ademhalingsorganen. He capaciteit dor ■longen wordt er aanzienlijk door ontwikkeld op methodische wijze. Ook moreele kwaliteiten worden door het zwemmen ontwikkeld: zelfvertrouwen, koelbloedigheid, toewijding en stout moedigheid, eigenschappen, dio niet altijd zoo gemakkelijk te verkrijgen zijn. In ons zoo waterrijke land verdrin ken er jaarlijks een ontstellend aantal mensehen. Gedurende de z. g. hitte golf van eenige weken geleden is ten duidelijkste gebleken, dat een te groot aantal tnenschen niet kan zwemmen. Toch is'het leeren zwemmen zoo ge makkelijk. Wanneer ge slechts ver trouwen hebt in het element dat U draagt, dan gaat alles bijna vanzelf- Wanneer een menschel ijk lichaam in het water wordt geworpen stijgt het naar de oppervlakte zoo snel als een' eln.stielcen bal. Wanneer Iemand ver drinkt is dit alleen le wijten aan een serie bewegingen, die hem water doen inslikken, zijn ademhaling belemme ren en zijn evenwicht verstoren, waar door hij zinkt. Zwemmen leeren bestaat dus in het verkrijgen van vertrouwen in het wa ter en evenwicht van het lichaam. Vooral voor een vrouw is het leeren zwemmen bijzonder gemakkelijk, daar zij door haar constitutie, eerder drijft dan de man. Iedere vrouw moest zwemmen: Van het kleine meisje af iot de grootmoeder toe. Slechts in zeldzame uitzonderingsgevallen moet het zwemmen aan de vrouwen verbo den worden. In tegenstelling met andere sporteu vraagt het-zwemmen geen geweldige inspanning en dé zwemmende vrouw behoudt al haar gratie en al haar le nigheid. liet sportieve zwemmen der vrouw heeft zoowel in ons 'land als in Ame rika, Zweden, Engeland, België, Frankrijk en Duitschland een volledig succes behaald. Vooral in Amerika hebben de vrouwen heel voet succes sen gehad, zooals Miss Kellerman en Miss 'Charlotte Bovle. Men kan niet anders dan onze Hollnnd'che v en meisjes aanraden te leeren zwei EEN AARDIGE MANIER OM TE ZAAIEN. Het is dikwijls een lastig geval wan neer men in een pot zaadjes heeft ge poot en men nioc-t ze na eenigen tijd uitzaaien. Heel dikwijls overleven de zaailingen dit niet, vooral wanneer het zonnig, warm tvecr is. Ziehier een etci- voudige en uiterst practische manier van zaaien die de beste resultaten heeft; Als bloempoLjes voor de zaadjes ge bruiken we leege eierschalen. Ge ver zamelt hiervoor alle gave eierschalen, die b.v. alleen het bovenste gedeelte missen, maar waarvan driekwart be kenden is gebleven. Met een stevigen hoedenpen maakt ge er een klein gaatje in. van onderen prikkend var\ de opening uit, daar dc schil anders gauw breekt. In deze kleine bloempot jes groeit ieder zaadje goed. Gc kunt ze er soms in laten staan totdat ze cl.m. 3 c.M. hoog zijn dan steken de worteltjes door het onderste gaatje heen. Ge vult de eierschalen met een goeden, lossen grond, tot halverwege, legt het zaadje néér en bedekt dit weer met wat aarde. De eierschalen-bloem potjes zet ge dan,in een doos of kistje dat gevuld is met gewone aarde. AVannecr dc zaadjes zijn opgekomen en groot genoeg zijn om in den vollen gjond gezet te worden, dan neemt ge de heele eierschaal op, kneust de schil voorzichtig e 1 den t t alles met elkaar Het aardige van re- het overal kui £c uw zaailingei deze methode is dat .U toepassen en dat kunt kweeken in de balcon of vensterbank. Ge moet dc aarde in de groote bak goed vochtig houden, dan is het bijna niet noodig dc eierschalen nog te gie ten. In een plaats waar b.v. alle zaai- I r.gen worden opgegeten door rups of slak, Is deze methode aan tc bevelen. Gc kunt al vrij groote en sterke plant jes in den grond zetten, die niet zoo al aardi? ?taau bii mijn grijze verf. dood gaan; iE=; Voor wie kleeden de vrouwen zich? De gezondheid of de hj-gïéne heeft heel weineg te maken met de richting van de mode. Soms is de hals heele maal onbedekt en onbeschermd en de voeten zijn goed bedekt. Soms Is het geheele lichaam in dierenhuiden ge wikkeld en zijn de boenen slechts be kleed met spinragdunne kousen en de voeten steken in zijden sandalen. Soms is heb dragen van bont uit den booze in het koude seizoen, en be zwijkt men er onder in de heele zo merdagen. Soms ziet men opeens om •erwaehte glimpen, wanneer een vrouw opstaat, die doen gelooven, dat haar mouw van haar schouder is af gegleden, of dat zij vergeten heeft haar japon van achteren dicht ie ha ken Neen, waarlijk, de vrouw kleedt zich niet om het warm 'te hebben Nu, dan kleeden zij zich om mooi te zijn. Maar wat is schoonheid, en waar is zij Door de natuurlij'ke lijn ven het figuur te verbergen of te ver- toonen? Om sommige lichaamsdeelen te releveeren ten koste van andere Is het mooier om een recht, slank sil houet te hebben of een silhouet-, dat: bestaat uit ronde lijnen! Is het mooier ooren te hebben en geen voor hoofd of geen ooren en wèl een voor hoofd? Wij moeten wel toegeven, dat ook de schoonheid weinig heeft te maken met de grillen van de mode. En als we nu weten wat niet in aanmerking komt hij het ontstaan der mode, wenschen wij te wet-en» wie eenigen invloed uitoefent? Mannen verbeelden zich dat met hun smaak wordt rekening gehouden. Ik ben geneigd dit tc bestrijden. Soms kleedt een vrouw zich om haar man te behagen, maar over het algemeen cr geen enkele vroutv die zich kleedt volgens de smaak en de theorieën van haar man. I11 Parijs bewondert de over het algemeen de vrouw èn haar toilette, hoe ze ook zijn. Maar j bij ons, evenals in Engeland, vindt man het- bespottelijk als de vrou- rokken dragen die zoo nauw zijn, dat ze zich niet kunnen voortbewe gen. Zij vinden het onverantwoorde lijk wanneer er zijden kousen en dans schoentjes gedragen worden, wanneer de thermometer 10 graden onder nul wijst. Zij vragen zich af, waarom de vrouw haar neus poedert en haar lip pen verft, wanneer z ij het leelijk vin den I Wij moeten het toegeven in géén land, lichtzinnig of degelijk, be schaafd of onbeschaafd, wordt er een mode ingevoerd omdat de mannen haar mooi vinden, noch verdwijnt er een mode, omdat hij de mannen niet aanstaat I Een héél enkele vrouw kleedt zich voor zichzelf. Zij weten wat hen goed staat en hebben genoeg individualiteit om als voorloopsters van de mode be schouwd te worden. Zij hebben nieu we ideeën en combineer:n op meester lijke wijze; zij copiëeren niet, zij wor den gecopiëerd en zij overdrijven nooit. Maar zij zijn zeldzaam, en de voldoening van zeldzaam zijn en te weten dat zij een beeld van volmaakt heid zijn, zou hun niet baten, wanneer er geen andere vrouwen waren, die haar bewonderden. Waarlijk, de vrouwd kleedt zich al leen om andere vrouwen uit haar om geving te eopiëeren of voor le zijn. Zij verbeelden zich misschien, dal zij zicli kleeden voor den man, maar dat is. niet juist. Wnat waarom zouden zij dan kleeren 'dragen, die hen vol strekt niet staan? Alleen omdat het mode is-? Iedereen draagt het, daar om draagt zij het- ook. Wanneer een rok met drie strooken Emmy, die slank en tenger is. goed staat, don neemt Marie, die klein en gezet is, cr ook een, alhiewel hij haar „affreus" staat. Dè onbewuste kinderlijke zin vour na doen dwingt Annie om witte schoenen aan te doen op Zondag, omdat Bels ze Zaterdag droeg en mevrouw Jansen verbergt vandaag haar oogeu bijna onder haar hoed, omdat mevrouw Smits dat gisteren deed. Zij kleeden zich vaar luiar eigen scxe en voor niemand anders!

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13