Het Sovjetschip. Earprlijke Stand EVEN SNOEPEN!! OE REGEERINGSGEBOUWEN NIET VERSIERD. Haagscke Coir. Bureau meldt: Naar wij .vernemen is wegens de hooge ïos'.en afgezien van een collectieve ver siering van de Rijksgebouwen te 's-Gra- veahage tijdens de jubileumfeesten. ONZE GEZANT TE WEENEN. De Xederlandsche gezant te Wee hen, jhr. mr. W. M. van Weede, die met verlof in Nederland vertoefd heeft is op zijn post teruggekeerd. AMERIKA ANSCUE BANKIERS De leden der Amerikaansclie „Ban- kei's Party", bestaande uit drie-en- zeventig bankiers uit New-York eu an dere plaatsen in de Vereenigde Staten, die een reis door Zwitserland hébben gemaakt, hebben Donderdag op bun terugreis Amsterdam bezocht eu gelo geerd iu bet Victoria Hotel. De hee- ren hebben Donderdagmorgen een tij- toer door de stad gemaakt en in de namiddag een bezoek gebracht aan Marken en Volendam. Vrijdagmorgen zijn zij naar Brussel vertrokken. VERGIFTIGING DOOR KALABAR- BOONTJES. Het Handelsmuseum van het Kolo niaal instituut verzoekt een waar schuwing van een dokter mede te doe len. teneinde belanghebbenden op deze wijze te bereiken. Op de kust van Ameland zijn eenige vergiftigingsgevallen geconstateerd. Bij onderzoek bleek, dat de slachtof fers aangespoelde* kalabarboontjes (die zwaar vergiftig zijn) in den mond hadden genomen, waardoor zij hevig ziek weiden. Men zij daarom op zijn hoede en waarschuwe zijn kind-jc.'n voor zulk een onvoorzichtigheid. Hoe deze schadelijke uitheemscho producten op onze kust aangetroffen werden, heeft alleen een vermoedelij ke verklaring; de kalabarboontjes worden van de Westkust van Afrika naar Hamburg vervoerd, waar zij tot een geneesmiddel voor ooglijders wor den verwerkt. Bij dit transport scnijut «.en gedeelte der lading verloren en op de kust van Ameland aangespoeld ie zijn. WEER EEN DOLLE HOND. Te Emergen is het dochtertje van een landbouwer door een hond gebe ten, meldt de „Zutpn. Crt.". Het meisje werd ter behandeling naar L'treoht gebracht- De hond werd af gemaakt; het onderzode heeft- uitge maakt dat de hond inderdaad dol was. De datum waarop bet muilkorven- gebod zou worden opgeheven, wordt nu weer met een maand verschoven. DE ROUWPLECHTICHEID. Onder groote belangstelling is Vrij dagmiddag het stofflijk overschot van beide bij het ongeluk niet den Zweed- schen tweedekker om het leven geko men vliegers, van de Zweedsche kerk overgebracht naar het Zweedsche stoomschip „Carl O. Kjellherg", Jat, aan de Binnenhaven lag. Terwijl het orgel in de kerk treur muziek speelde, do mariniers een rof fel sloegen en het vuurpeleton de ge weren presenteerden, werden de kis ten, welke met de Zweedsche vlag be dekt waren, in de lijkkoetsen '-re- dragon. Precies halfzeven zetten de stoet zich in beweging. Voorop marcheerden de tamboers en pijpers die voortdu rend tromgeroffel en treurmuziek lie ten hoorn- Daarna volgde het vuur peloton onder commando van den tweeden luitenant der mariners Roe- lofsen dan; kwamen de beide lijkwa gens eveneens met de Zweedsche vlag bedekt. Achter elk der lijkwagens lie pen eenige mariniers, die de kransen droegen. De stoet werd gesloten door een afdeeling mariniers onder bevel van den kapitein, II. baron van Ke ntert tot Dingshof. Te kwart over zeven arriveerde men aan de Binnenhaven. Van de meeste Echepen woeien de vlaggen halfstok. Terwijl de lijkkisten aan boord wer den gedragen, loste het vuurpeleton een tweetal salvo'. De kisten werden op het achterdek geplaatst, en bedekt met de Zweedsche vlag en de bloemen. Hierna werd door de aanwezigen nog een laatste groet aan de lijken ge bracht. Te kwart voor acht werden de trossen van de „Kjellberg" losgegooid en werd de reis naar Stockholm-aan vaard, waar men Zondagmorgen hoopt te arriveeren. Tot aan de grens der gemente werd het schip begeleid door een boot der rivierpolitie, waarvan eveneens da vlag halfstok woei. StooravaartösrlsMea Aldabi, 2 Aug. te Las Palmas, Bueno3 'Ayres naar Rotterdam. Anjer, 3 Aug. v.m. te Londen, Batavia naar Rotterdam. Andijk, 2 Aug. v. Algiers, Britsch-Indië baar Rotterdam. AhvaJd, 2 Aug. v. Santos Buenos Ayres naar Eoiterdam. Breeaijk, 3 Aug. te Rotterdam v. Bai- Bengkalis p. 2 Aug. Gibraltar, Cfcilï as. Alexandria. Celebes, 1 Aug. v. Suez, Amsterdam a. Commewijne 2 Aug. te Madeira, Am sterdam inasr West-Indië. Djocja 1 Aug. te Soerab.iya v. Batavia. Garcet. 2 Aug. te Batavia v. Rotterdam, Jagersfontein 3 Aug. te Rotterdam van Zuid-Afrika, ICiwi, 2 Aug. v. Sabang, Batavia naar Rotterdam. Koudekerk, 2 Aug. v. Suez, Rotterdam naar Briisch-Indiè. Krakatau, 2 Aug. v. Djifddah, Amster dam naar Java. Keistosono, 1 Aug. v. Suez, Amsterdam naar Japan. Radja, p. 2 Aug. Perim, Java naar Am sterdam. Hondo, 2 Aug. te Bremen van Hamburg Stentor, p. 2 Aug. Lizard, Londen rs. Liverpool. Saleier, 2 Aug. v. Dalny n. Amsterdam. Sapaicea 2 Aug. v. Hongkong, Rotter dam naar Yokohama. Stagen 31 Juli v. Penang a. Padang. Toba, p. 2 Aug. Pantellaria, Mormu- goa naar Nederland. Veendam, p. 3 Aug. v.m. Scilly, Rotter dam naar New-York. Venezuela, 31 Juli v. Teneriffe, Amsler dam naar Wesl-Indië. Haarlem, 1 Aug. ie Colon, Amsterdam naar Corral. Jason, 31 Juli te Colon, Amsterdam n. Corral. Medio, 1 Aug. v. Dj'cddah, Rotterdam, naar Baiavia. Poseidon, 29 Juli v. Guatemala naar Kingston (Jam.). Uit de Omstreken SCHOTEN. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: M. Stuut. Rijks straatweg 3S5, een wi te stroohoed, B. Visser, Tn'penstraat 17F, een gummi re genjas; D. Klaassen, Tugelastraat 47, een halsketting; J. Lablans, Lolterstr. 8, een reniekaart ten name van J. Rïjneveld; J. Boer, Paul Krugerstraat 7, een hond; C. Meijer, Gen. Boihastraat 62, een zij den badmuts; J. v. d. Berg, Kloosterstr. 11, oen portemoniiaie met inhoud; Aan het Politiebureau, een zilveren manchet knoop, een boodsohappentasch, een vil len hoed, een rozenkrans, een fietsbel, eenige sleutels, een gummi badmuts, en een U.K. kerkboekje. Waarom wordt e r n i e t g e- sproeid'J Dat is de algemeene klacht van de laatste dagen in onze gemeente. We zijn nu zoo rijk een sproeiwagen te bezitten, die niet ook tevens „beerwagen" is eu toch wij moeten de laatste dagen, ondanks den feilen'drogen wind, niet anders dan stof happen. Waar is nu onze sproeiwagenHet is op straat vooral de Cronjëstraat en Schoterweg, maar eigenlijk in iedere straat ongenietbaar door de stofwolken, die door de windvlagen en autobussen voortdurend omhoog worden gejaagd. Wij hopen, dat de „sproeier" weer gauw in werking zal worden gesteld. D e L. V. tweedekker.— Het door dv Pino te den Haag alhier ach tergelaten vliegtuig, dat, zooals men weet niet kon opstijgen, staat nu een zaam en verlaten ontdaan van zijn vleugels achter de boerderij vaii Van Schie aan den Rijksstraatweg. Waar zou nu nog het wachten op zijn? VELSEN. Oprichting van fabrieksge bouwen in woonwijken. Naar aanleiding van een motie, aangenomen in de raads vergadering van 27 September 1921, waar bij B. en \V. weid verzocht maatregelen te treffen tegen het oprichten van het stadsbeeld ontsierende en hinderlijke fa brieksgebouwen in woonwijken, deelen B. ea W. thans mede, dat zij aan dat ver zoek met kunnen voldoen. De hinderwet regelt het bouwen van inlichtingen die ouder dis wet vallen, terwijl het aantal fabrieksgebouwen, e.d. aat niet onder die wet valt zoo gering is, zeggen B. en W., dat een bepaling daarvoor geen effect eon sortoeren. MEOEDEELINCEN OVER DE SOVJET-REPUBLIEK. Nader meldt een speciale verslag gever van de Tel.: Het is niet de eerste keer dat de „Karl Liebkueeht," in de vaart op Europa loopt, de vorige maand bracht ze een lading vl&s naar België en dc kapitein hoopte dat het bii dezen eenen houttocht niet zou blijven. Het schip voert de roode vlag met op het roode veld de witte letters R. S. F. S. R., de initialen van de Rus sische socialistische federatieve Sov jets-Republiek. t'e kapitein, die met zijn stoere voorkomen even goed niet een Rus had kunnen z.jn, vertelde ons nog tal van bijzonderheden omtrent ds huidi ge Russische navigatie, welke steeds grooter omvang aanneemt. Zoo zullen binnenkort van de Baltische- en Zwar te Zee-koopvaardijvloten schepen, in totaal 3200 millioen kilo graan gaan exporteeren van Petrograd en als in het Noorden de havens dichtgevroren zijn. van Odessa uit, maar Finland, Duitschland, België en Denemarken. Hetgeen er op wijst van het hongers noodgevaar voor Rusland geweken is. Daarna komen op het reisplan der regecringsschepen voor het brengen vn zout naar Japan, de retourvloot met Coen te spreken brengt dan thee. koffie en rijst mee. Naast den kapitein, die ons door de stewardess hoffelijk Russische thee met citroen liet schenken en Havan na's liet rondgaan, nam, gelijk we reeds schreven, de dokter aan het ge sprek deel. Feitelijk was hij het, die ons hot volledigst inlichtte. In zijn persoon hadden we het zeker niet nl- ledaagschs voorrecht kennis te maken me't professor dr. Weièbrodt, hoog leeraar in de chirurgie aan de Mos kou sche universiteit, die bij wijze van vacantie uitstapje, deze reis "van de „Karl Liebkne-aht" als scheepsarts meemaakte. Van hem vernamen we, dat Moskou thans niet minder dan drie medische scholen telt, het aantal stu denten is grooter dan ooit te voren. Vanzelf zijn aan de eigenlijke hooge- school allo faculteiten, gelijk bij ons te lande liet geval is, verbonden, uit gezonderd de theologische. In de laat ste jaren heeft Rusland er zeven nieu we universiteiten bijgekregen en het was met internen trots, dat hij van den studiezin der jonge communisti sche Russen getuigde. Een prachtig aartsvaderlijk-Rus- sich type, prof. Weisbrodt, die kalm en waardig van het leven m de Sov jet-republiek weet te vertellen, maar ondanks dat waardig-kalme, voelt men zijn toewijding en liefde voor zijn nieuwen staat en de voor ons, buiten staanders, zoo vreemde herboren Rus sische maatschappij der Sovjets. Het spreekt vanzelf, dat we de vraag naar voren brachten, of bet Sovjet-systeem ook aan boord geldt. Hit de beantwoording bleek ons, dat evenals overal elders, de kapitein ook op de Russische schepen ten volle de schipper is. Er heerschj aan boord een absolu te discipline en wat de zaken van na vigatie en handel aangaat, is de ka pitein de verantwoordelijke man en dus, jn rond-Hollandsoh, de baas. Voor aangelegenheden, het interne leven de-r schepelingen rakend, be staat een matrozencommissie, die de zaken met kapitein en officieren en manschappen bespreekt en regelL Klachten tegen den kapitein kunnen bij de bevoegde regeeriDgsantoriteiten worden ingebracht. Desnoo'dig worden de_ manschappen aan boord discipli nair gcstrait'en bovendien hebben zij zich dan nog eens, in Rusland terug gekeerd, te verantwoorden voor het bestuur van het zecliedenverbond, een onderdeel van de federatie van trans portarbeiders en zeelieden. Wel een bewijs, dat er inderdaad van een ijze ren discipline gesproken mag wor den. SANTPOORT. DE FEESTEN. Men schrijft ons: De Vereeniging Santpoort's Ringrijden die de aloude traditie sedert eenige ja- ren weer zoo flink beeft doen herleven op ons dorp. heeft besloten, otn ter eere vam het jubileum onzer Koningin een groot bloemencorso voor versierde rij tuigen te doen plaats vinden op 12 Sep tember a.s. in do Molenstraat, te Sant poort. Voor het Bloemencorso wordt be schikbaar gesteld een Gouden, een zil veren en een bronzen medaille, met tien, vijf en twee gulden vijftig voor de (in) be stuurder. Voor het Ringrijden komt dit jaar als attractie een wisselprijs bij den eersten prijs; deze wisselprijs moet twee maal achter elkaar of drie maal in 't geheel door denzelfden persoon gewonnen worden om eigendom te worden. Het geheel belooft dus zeer veel. De heer A. Schoort, heeft om gezond- heidsredenen als Penningmeester cn Be stuurslid bedankt, met algemeene stem- men i3 de heer M. Wiiteman ia zijn plaais benoemd. HAARLEMMERMEER. Paardenmonstering, Voor de groote Haarlemmermeerverloting van de ver eeniging „Vooruit" zullen op Dinsdag 7 Augustus 3.6. te Hoofddorp, Nieuwven- nep. Vijfhuizen, Abbenes, Rijk cn Half weg paardenmonsferingen worden ge houden. Regeeringsjubileum. De gehouden collecte voor de feestelijkheden te Vijf huizen ter viering van het Zilveren Regee- ringsjubileum van II.M. de Koningin, heeft meer dan f 1000 opgebracht. Beslo ten werd het feest te doen plaats vinden op het land van den heer J. C. Gehreh, die 't terrein welwillend beschikbaar heeft gesteld. Het door den heer P. van Reeu- «vijk toegezegde terrein bleek voor het be oogde doel minder geschikt te zijn. Te Hoofddorp wc-rd in de Beurs een vergadering gehouden van de drie aldaar bestaande zangvereenigingen, te zaraen 110 zangers en zangeressen teliende, om te komen tot een gezamenlijke uitvoering van de pas door Dr. f. van Gheel Gilde- meester uitgegeven feestcantate, bij gele genheid van de op 30 en 31 Aug. te houden feestelijkheden. De leiding weid opgedragen aan den heer A. van Dam, directeur van de zangveteenigiug „Hoofd dorp". BEVERWIJK. Gevonden voorwerpen: 2 portemann&ies met inhoud, papieren zak, rozenkrans, bruin lint, kinderkousje hill'egom. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde da raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van den Burgemeester. Voor de Brouwerlaan werd een rooi lijn aangegeven. Het verzoek van het Hillegomsehe Drankweercomité was gesteund door een reeks van vcreenigingen om een rapverbod op de a.s. feestdagen. Het adres werd verdedigd door de heeren Fijmaj Yenneer en Paase. Met 6 stemmen voor werd het adres voor kennisgeving aangenomen. Op het adres van Wymbritseradeel hadden B. en W. voorgesteld, die voor kennisgeving aan te nemen. Door ver schillende heeren werd een algemeen vloekverbod verdedigd. Besloten werd het adres terug te zenden aan B. en W. De gezondheidscommissie krijgt voor 1924 een bijdrage begroot van/156.0<1 De pensioengrondslag van den tij- delijken kantoorbediende J. -B. Ver haar, werd vastgesteld op 1040. Het raadsbesluit van 15 Juni tot het aangaan van een geldleening groot 103-090 werd eenigszins gewijzigd op verzoek van Ged. Staten. Met 2 stemmen tegen, die van de heeren Paase en Fijma werd belas ting bij huwelijksvoltrekking vastge steld op 10, f 25. en f 50, de Woens dag is geheel vrij. De raad besloot een motorhrand- spuit van j 3500 aan te koopen. De heeren de Vreugd en van Zanten stem den tegen. De heer Vooren hield zich buiten stemming. Aan het feestcomité werd 170) subsidie gegeven. Tegen stemden de heeren Paase en Fijma. Niet ingewilligd werden de adres sen van Gebr. Driehuizen en P. J. Wijnobel om de standplaats van woon wagens aan de Frederikslaan op te heffen. De heer F. J. Payens werd benoemd tot directeur van het waterleidingbe drijf. Met 8 stemmen en 2 stemmen blanco. De gemeenterekening 1922 werd aan geboden. Het verzoek van Hillegomsch drank weercomité om vaststelling van een verordening der drankwet kon vol gens vele leden terzijde gelegd wor den, doch de heer Vermeer vroeg stemming. De raad besloot tot afwij zing, van het verzoek- De geloofsbrief van het nieuw be noemd raadslid F. Selhorst, werd in orde bevonden. In de rondvraag werd gesproken over de straatverlichting, losloopende honden en huishuur. De heer Klaver vraagt om Zater dags bij het vegen der straat niet zoo veel stof op te jagen, verder spreekt hij over leyerancies aoor ingezetenen en het verrichten van schilderwerk. De kwestie Lelieveld „Albion" werd nog eens door hem ter sprake ge bracht. De verstrating in de Molen straat werd met scherpe bewoordin gen besproken door de heeren Ver meer en Vooren. Ten slotte werden door den voor zitter hartelijke woorden van afscheid gesproken tot den wethouder en de raadsleden die in dezen raad niet meer terug komen. BLOEM END AAL. DE WONINCBOUWVEREENICINC „BOSCH EN DUIN". Onlangs is in den Bloemen- schen gemeenteraad de woningbouw- vereeniging „Bosch en Duin" Ier spra ke gekomen. Wij hebben in on6 verslas van die zitting reeds gemeld, dat B. en W. hadden voorgesteld aan ge noemde woningbouw vereeniging een tweede voorschot, groot f 35.000, te verleenen en dat ten slotte werd' be sloten. dat voorstel aan te houden, op dat eeret aan de raadsleden de noodi- ge gegevens kondon worden verstrekt. Wij hebben ons intusschen om in lichtingen betreffende deze zaak ge wend tot den heer De Roo van Alde- werelt, gedelegeerd commissaris van „Bosch en Duin". Deze was zoo welwillend ons volle dig mede te deelen, wat door hem in den gemeenteraad over „Bosch en Duinis gezegd. Het gesprokene luidt als volgt „Als gedelegeerde van het Gemeen tebestuur in het bestuur van de bouw- vereenïging „Bosch en Duin" stel ik er prijs op naar aanleiding van dit verzoek een opmerking te maken. Ik doe dit voornamelijk omdat, deze aan vrage wellicht bij enkelen eenige be vreemding heeft verwekt en men het be6tuur misschien een verwijt zou willen maken van onjuist beheer. Niets is minder waar en het bestuur bestaande uit leeken, op bouwkundig gebied treft in deze geen blaam. Er is aan den bouw van de huizen van Bosch en Duin een geheele lijdensge schiedenis verbonden in het kort sa men Ie vatten in liet feit, dat het be stuur dier vereeniging de dupe is ge worden van een haar opgedrongen architect met een m.i, gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel, een slechte verhouding tusschen dezen en den aannemer en een gebrek aan toe zicht vanwege het gemeentebestuur. Na veelvuldige correspondentie met architect en aannemer terwijl de eer ste in een bestuursvergadering ter verantwoording geroepen is. besloot het bestuur de laatste termijn betaling zoowel van den architect als van den aannemer iu te houden totdat bij tijd eu wijle de bestaaude fouten in deu bouw volkomen hersteld zouden zijn. Ik wil niet in détails treden, daar mij dit te ver zou voeren; doch meen tenslotte te kunnen adviseeren bet ge vraagde voorschot toe te staan." De heer Do Roo achtte het overigens niet gewenscht, veel over deze zjiak te zeggen. Hii deelde ons nog mede, dat de architect te Enschedé woonde en te hooi on te egras maar eens kwam kij ken. Deze architect was aan liet be stuur door de oprichters der vereeni ging „opgedrongen." als een man, die meer bouwwerken van dergelijken aard bii de hand had gehad en precies wist, wat men had te doen en te la ten. Maar dit- is, aldus de lieer De Roo. zeer tegenfgevalilen. Do architect liecir. bijvoorbeeld geheel over het hoofd gezien, dat f 16500 morst be taald worden voor voorschot van ren te en erfpachtcanon en grondlasten tijdens den bouw. Oe-k vergat hii dat een recht moest worden betaald voor aansluiting op de waterleiding. Voorts zijn op zijn advies dingen ge schrapt. die eigenlijk niet geschrapt hadden mogen worden. De quaestie of de architect in rechten is aan te spre ken zal in een vergadering van liet dagelijksch bestuur der bouwvereeni- ging behandeld worden. Dat het gemeentebestuur niet vol doende toezicht op den bouw geoefend heeft blijkt, zoo zeide de lieer De Roo ons nog. uit het-feit, dat de huizen nu reeds scheuren vertoonen. wa.ir je ie hand door kunt steken. Dit komt, doordat de woningen gedeeltelijk op Ie oude fündëeringen van een kelder, du9 op zeer vasten gron'slag en ge- ileelteliik op een losseren grond zijn gebouwd, „En toch adviseert u een tweede voorschot van f 35.000 te geven?" vroegen wii. ..Ja. ik acht dit voor de vereeniging de eenige oplossing, het eenige mid del om uit de moeilijkheden te gera ken." antwoordde de heer De Roo. Stadsnieuws Het FiMkylspl Luxor. De belangrijkheid van Dostojewski's werk „Raskolmikow's schuld en boete" is De aangrijpende moderne tooneel archi tectuur, de massa-regie en het expressive spel, alles heeft in hooge mate medege werkt om eens een uurtje alles om je heen Zij die Dostojewski's Rasbolnikow gele zen hebben zullen zich moeilijk aan do suggestieve kracht, welke er van de mar santé spelerskoppen en van het sublieme spel uitgaat, kunnen onttrekken. De muzikale begeleiding was uitstekend Ook de overige nummers \an het pro gramms zijn de moeite van het aamschou .ven waard. Wie in deze vacanlieweek zich een paar uur wil amuseeren, moe: beslist een bezoek aan het Luxor-Theater bren- De Kroon. Een nieuw programma waaraan Wild- West liefhebbers hun hart kunnen opha len. Want deze Wild-West-film is iets ori gineels, iets wat we juist in dat genre zoo dikwijls missen. Maar als in iedere film uit 'het verre Westen, zijn ook hier weer de noodige mensehenjachten en vechtpartijen, 'die het publiek in een steeds toenemende spanning brengen. „Onder de Veedieven" is de titel van dit flimwerk. Een jomgeman, erfgenaam van een ranch, dien men dood had ge waand, komt plotseling weer opdagen. Hij bemerkt eohter spoedig, dat dieven zich met zijn vee bezig houden. Om de ze reden :s de zoon van den compag non van zijn vader eveneens naar do ranch vertrokken, echter zeer tegen zijn wil. De trein, waarmede hij komen zal, wordt door de mensehen van de ranch, aamgehouden. Want de leider van de ranch was zelf de grootste veedief; een bezoek van de zoon van zijm chef kon hem dan ook verre van aangenaam zijn. Maar het zoon tje doet een domme daad, die heel wat verwikkelingen tengevolge had. En deze verwikkelingen nu maken de film tot een bijzonder spannende. Het programma wordt geopend met een zeer actueel over zicht, waarna een leerzame matuurlijk- historische film volgt. Twee dolle kluchten twoe-actors, completeeren het programma van deze week. Scala-Theater. Het is de directie van dit theater we der gelukt een programma samen te stellen dat er wezen mag. Zij weet wc: de bezoekers gaarne zien en booten, zoodat het ook nu weder: „Elck wat wils" is. Na de gebruikelijke klucht krijgen we als eerste hoofdnummer„De wraak van dea reus". We zien weer den ster ken Jean Raisevich, die alreeds door zija sympathiek optreden de gunst van het publiek veroverd heeft. Hij treedt op als redder van den verdrukte. Deze mail strijdt tegen een geheele oplichtersbcnde cn het gc-lukt hem natuurlijk, mede difbr zijn ontzettende kraoht, deze heeren in verzekerde bewaring te stellen. Aan liet eind ontgaat hem dan ook niet zijn be loon ing. Als tweede hoofdnummer wordt ge draaid „Noris". De hoofdrol wordt vervuld door een van de bekendste film. actrices. Het is een nummer vol fijn spel cn mooi van inhoud. Norris, de liefheb bende dochter, stelt alles in liet werk om haar vader weer op vrije voeten te krijgen, wat haar dan ook gelukt, maar zelve biedt het leven haar niet wat zij er van verwacht had. Zooals gezegd een prachtnummer. De explicatie was uitmuntend. Het optreden van het Duo Dc Winter was een groot succes. Reeds bij het eer ste nummer was het te merken dat het naaj den ziu van het publiek was. Aan het slot hadden deze artisten een ware ovatie in ontvangst te nemen, zoodat ze genoodzaakt werden een numm,eilje, extra te geven. TEGEN HET MISHANDELEN VAN DIEREN. Kort verslag over de maand Juli 1923 van de Vereeniging tegen liet mishandelen vau dieren voor Haar lem en omstreken: Er werd bijzonder op gelet, dat aan trekdieren, die last hadden van de felle warmte, de noodige rust ge gund werd. Daar zij daarin werden verhinderd door de bespanning, word voor de noodige verbetering zorg ge dragen. Bij sommige paarden bleken onder de borstriem stukken van oude rubber banden te zijn aangebracht, deze veroorzaakten broeiing eu schaal wonden, en werden verwijderd. Meer dan een kreupel paard werd op verlangen van den Inspecteur bui ten dienst gesteld. Een voerman, die een hit gebruik te welke zeer pijnlijk liep, beriep zich op een veearts, die tegen amtigeu ar beid geen bezwaar zoudB hebben, llom werd.opgedragen daarvan een schrif telijke verklaring te verzoeken. Verscheidene malen werden weder om paarden met gebrekkige oogklep pen aangetroffen. Een te Schoten tijdelijk aanwezig hippodrome werd enkele' malen be zocht. De daar gebruikte paarden werden zonder hinderlijke gebreken bevonden. Een melkboer werd gelast zijn trek hond van onder de kar te verwijde ren, omdat het diep liep aan een touw dat aan den halsband verbonden was, en het vermoedelijk daaraan moest trekken. Een andere hand moest worden uit gespannen, omdat het dier kreupel ging aan het linker voorbeen. De aan den B'.'edercdeweg geplaat ste drinkbak werd nagezien en in or de bevonden. Po bak was van frise.h water voorzien. Bij het lossen van vee voor liet slachthuis werd toezicht gehouden. De dieren hadden op de reis veel hin der van de warmte gehad. Een vor ken was gestorven, een ander was be wusteloos en moest per as verder ver voerd worden. In de Asphyxiatie-inrichting wer den pijnloos gedood 75 honden en 140 katten. De behandeling geschiedde in 89 gevallen gratis. Onder de gedoode dieren bevonden er zich 52 die ie \o- ren in den Kennel Fauna van den heer Klaassen op kosten van de Ver eeniging gedurende eenige dagen iu het leven waren gehouden. KEURINGSDIENST VOOR HET C EB! EC HAARLEM. Verschenen is het verslag over 1922 van den Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem. Dit gebied omvat 24 gemeenten met 253037 zielen. Het tijdeliik gebouw van den dienst aan den Karapersingel 4 vol doet blijkens het verslag niet bijzon der. -maar voorloopig beslaat er nog géén vooruitzicht, dat de dienst bin nen niet te lansen tiid over een be ter gebouw kan beschikken. Aan den voorraad instrumenten, hoekeu en meubilair werd eenige uit breiding gegeven. Ofschoon het terrein van den dienst, na invoering van de Warenwet, zeer uitgestrekt is gewórden, bleef het toezicht on de melkvoorziemng een zeer voorname plaats innemen. S870 nielkmonsters werden geno men eu 1225 andere monsters. 7330 winkels en 559 bakkerijen ge-mspec- teeri1165 partijen werden afgekeurd in 913 winkels. Zender betaling te vorderen werden 144 arikrien onderzocht, waarvan door den dienét geen monsters geno men waren. Op het laboratorium werden in to taal 10095 monsters onderzocht, waar van er 2184 ondeugdelijk bevonden werden. Mtralüa Brand in lie! Cliin.kampte Padang Driehonderd huizen verbrand Opnieuw beeft te Padang een brand grooto schade aangericht. Het groot ste deel van he* Chineesche kamp is verwoest. Driehonderd huizen ver brandden. De schade wordt geschat op 3 millioen. FamiliBlierlsMeu Uit andere bladen. Bevallen: 1 Aug.: D. Lem-Bennwitz, d., Koetaradja. Overleden: A. Bianchi-.Tessee, 70 j-, Amsterdam; 1. Aug.: J. Koopman, 74 j., Beemster; 2 Aug.: A. Rietsnijder Hzn., 67 j-, Amsterdam. HAARLEMMERMEER. Bevallen: J. Klootwijk—Lowwerse, d., R. van Gelle- koniBouwers, z., A. ZoetemanZonne veld, z., I. M. Boeting—van Schie, z., D. Spaanvan Tol, z.. E. RaamsSchutte, d., J. Hogeveen—Brons, d., M. de Wit— Roubos, d. Ondertrouwd: C. J. Kiebert 25 j. en M. C. A. Schoorl 22 j. J. J. Horu 23 j. en G. den Dekker, 27 j., W. Penning, 22 j. en K. Soelens 19 j. Gehuwd: G. Eiemacs, 26 j". en A. M. Graimeman, 22 j., C. P. Spigt 27 j. en A. M. Soetens 26 j. Overleden: Dirk Gielen, 8 mnd.. z. van G Gieben, Kornelin Louwerina Speelman, 40 j., gehuwd met A. Griekspoor. VELSEN. Bevallen: M. Heilig- van Mook, z. K. Broekihuizen-S'o- lcer, z. - A. C. Klauwers-Vrcekcn, d. J. v. d. Berg-Koster, z. Overleden: A. Visser, m., oud 8 m. Gehuwd: J. v, d. Vliet en A. Ruys. II. v. d. Wel en B. W. Luerssen. P. Kabel en C.P. Pronk. II. Groen en C. J. de Ligt. BENNEBROEK. Getrouwd: W. J. de Graaf en P. E. Otte. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. Groote Houtstraat 125 - Telef. 737 p o F F WESSEIING R T J WAFELEN S Geopend tot Ook Zondags Middernacht geopend BEVERWIJK. OndertrouwdN. Da vidson en II. Wester. Gehuwd: S. Zwaan en J. A. Kok. Bevallen: E. Wester—v. d. Plas, d., H. MaasZoon, U., A. W. van Kuuteven v. d. Meij, z.; C. Sneekes—van Luijt, z..; A. van der LeeLaan, d.j 0. ïoeling Mulder, d.; G. Kleijnvan der Kolk, d. Onderstaande berichten zijn in een deel der vorige oplaag opgenomen. HET PROBLEEM DER CRAGHTEN, lil ons nummer van 14 September 1922 heelt Prof. G. C. van Walseru (hij herinnerde er ons dezer dagen uit interlaken: aan) ill een uitvoerig in gezonden stuk het probleem der grach ten besproken. Hij noemde het toen onjuist en onvruchtbaar, om door heb spuien vanwege Rijnland op den duur verbetering te brengen. Prof. Van Walsem plaatste toen op den voor grond de mogelijkheid, om voor Haar lem te bereiken, wat Heemstede bij de Bleekersvaart bereikt heeft, namelijk het scheppen van een volstrekt drage lijke» toestand door een matige, maar voortdurende verversching, dia betrekkelijk goedkoop is; die de ge meente zelf geheel regelt en die tob het „zieke" gedeelte beperkt is. Het pompwerk in Heemstede kan per et maal 10.000 Kub. M. water verplaat sen. De aanleg kostte f 7000 en de ex ploitatiekosten zijn op f 23Q0 per jaar begroot. Aan het bureau van Openbare Wer ken alhier deelde men ons mede, dat wat Heemstede kan. voor Haarlem vrijwel een oumoeglijkheid is. Hier zijn namelijk veel te veel singels en grachten, die voor verversching in: aanmerking zouden komen. Millioe- tien en neg eens millioenen kub. Mer ters water zouden daarvoor noodig wezen, een hoeveelheid, die zefs het Spanrne.niet zou kunnen leveren, ge zwegen nog van de geweldige kosten, dio dit plan met zich zou brengen. STAKINC AAN DE WIELERBAAN DE GERMAAN. Wegens een looDgeschil hebben de' timmerlieden liet werk a;tn de nieuwe wielerbaan ,,De Germaan" onder Sloler- dijk het werk neergelegd. De openingswedstrijden zouden op 12 Augustus plaats 'hebben, maar daar zal voorloopig niets van kunnen komen. EEN TRAINER VOOR H. F. C. Dezer dagen arriveert hier de nieu we Engelsche oefenmeestr^- voor H. F. O. Het is Jefferson, die hef laatst voor Bath City, een chib uit de Engelscne Zuidelijke League heeft gespeeld. Daarvoor speelde hij voor Leeds City en Swindon Town in welke laatste vereeniging hij met den bekneden spe ler Harold Fleming den besten vleu gel in de Zuidelijke League vormde. Deze vleugel werd overigens een der meest gevaarlijke in hel Vereenigd Ko ninkrijk geacht. INBRAAK TE ROTTERDAM. Er is ingebroken in het pakhuis van den rijwielhandelaar C. N, van P., ia de Voorburgstraat te Rotterdam. Een- dames- en een heerenrijwiel zijn gesto len. In verband met deze inbraak is op den Haringvliet aldaar aangehouden H,- B. Hij was op het Maasstation gekomen om beide gestolen rijwielen te lossen uit de rijwielbewaarplaats aan dat sta tion, waar hij ze in bewaring gegeven had, doch nam, onraad ontdekkende, de vlucht. Als gezegd werd hij op den Ha ringvliet gegrepen en in het bezit ge vonden van de beide afgiftebewijzen der rijwielen en van een zilveren horloge uit een vest van een knecht van den rij wielhandelaar C. N. uit diens rijwielbe waarplaats in de Voorburgstraat ge stolen. De inbreker heeft zich daar toe gang verschaft door een tuimelraam na eerst over een heining geklommen te zijn. Met de beide gestolen fietsen cn het horloge verliet hij door dc voordeur het perceel. De aangehouden I-I, B.. eerst korte lings uit de gevangenis ontslagen, wordt van verschillende inbraken, mccrendeels op Feyenoord gepleegd, verdacht. ERNSTIG ONCELUK. Bij een te Putten plaats gehad heb bende begrafenis schrikten de voor deu lijkwagen, (waarvoor daar een. gewone boerenwagen dienst doet), ge spannen paarden voor een passeeren- den vrachtauto, die ean den verkeer den kant van den weg reed. De paarden reden midden in heb doip den wagen tegen een ijzeren hels aan, waardoor Hij kantelde- De koet sier viel van den bok en werd ernstig aan het hoofd gewond. De lijkkist yigl op den weg en werd later naar het kerkhof gedragen. Een der paaiden vloog met den kop in eer deurruit van een bakkers winkel. Tegen den bestuurder der vracht auto is door de politie procesverbaal opgemaakt wegens liet verkeerd uit wijken. HAARLEM. Bevallen: 2 Aug.: J. J. v. Koperenv. Daalen, d., J. v. Meel Feijon, d., M. II. Prikker—Wallers z., J. G. llolswilder—v. d. Kanij d.. Overleden: 2 Aug.: E. M. Schut—Boer, 63 j. Stolbergstraat, C. Breeiiis—Ooster- broek, 22 j. Gcrtesteeg.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6