HAARLEM BELEGERD. Buitenlandsch Overzicht IX, DE ZWARTE VLAG. voorraad in handen speelde, konden ze deze noodvlag verwisselen tegen een wille, maar tenslotte beliield zwart de overhand. Brood, moutkoe ken, paardevleesch, houden en katten. Zoo voortgaande kwamen de ongeluk- kigen ertoe brood te bakken van hen nep en raapzaad te kooken. Beesten eer wordt menschenvoédsel, ossenhui- Zoo naderde het einde, langzaam, 'als bij een slepende ziekte. Hopen en vreezen. Wachters op den toren, wat is er van den nacht? En onverander lijk was het antwoord: het blijft don ker. Ze tuurden naar 't Zuiden, van waar de redding komen moest, maar het ontzettingsleger werd op een af stand gehouden door de nu overal op geworpen vijandelijke schansen. Tel- den, die „de maeg niet koude vertee kens werden de burgers teleurgesteld. 1 ren", voegt een berichtgever er naïef Soms scheen het, alsof s Prinsen j bij, komen gekookt op tafel. De men- vloot de hongerende stad zou berei-1 s'iien stierven op straat, en die nog ken. Dan gingen de moedigsten haar; konden gaan en staan, „hadde de doot tegemoet, „maer also de schepen niet op haer lippen, die daer dwaelden als eens aen en quanten, so sijn sij seci schimmen en geesten, of haer lende- mistroostig wederom na de stad ge-1 nen aen stuckeu geslagen waren". Met heerd." zulke verzwakte verdedigers is het Haarlem zieltoogde, en het einde goed vechten, daclit de Spaansdie be- duurde lang. Het was al begonnen, velhebber, de zwarte vlag, die hij met toen de onzeu, in de laatste dagen van voldoening aanzag, dat de burgers op Mei, gedwongen werden de Meer aan hun hoede waren en moedig als den vijand over te laten en de over- ren. Overigens bepaalde zich de gave volgde pas den l'Jden Juli. Zes weken van hittere ellende die wij ons willen herinneren om den moed te be wonderen, waarmee ze gedragen is. Het is niet noodig erover uit te wei den. Mijn dagboek spreekt ervan met een soberheid, die past bij den ernst van den toestand, en duidelijker dan een uitvoerige beschrijving, laten zijn korte aanteekeningen u zien, hoe de honger neep en langzamerhand de be legerden „moede ende inat,J maakte. 5 Juni. Dezen dagh is de burghers het laeste broodt gegeven, soodat sij van nu voort liaev moeten lijden met gebakken mouten coecken; de jonge kinderen, oude eu sieclce persoonen, gequesle, crijgheu nogh al te niets nog een fijn klevn blanck bollejën, liet stuk voor een halve stuyver. 2G Juli. Desen dagh werden de vijff menschen een moutcoeck uytgedeylt; Sommige kregen niet met dal, daer werden wel 16 paerden geslaegen; ook werden elek weeraghtigh man een pondt paerdevlees, en elck vrouw een half pondt uytgedeelt. 27 Juni. Op desen dagh worden elck weeraghtig man een half pondt tar- wenbroodt eu een pondt paerdevlees uytgedeeltde vrouwen half ^oo veel, en de kinderen een vierde pardt, het- welck was het leste broodt, dat in de stadt was; sulcks, dat nu al kooren en mondtkost op was, zoodatier een grooien honger onder rijken soowei als onder armen geleden worden, maer het meeste elendt was aen de kinderen te sien. 28 en 29 Juni. Op desen dagh was ter een groot gekerm en droefheydt onder de borger en soldalen, eensdeels uyt vreesen voor verraet. en anderdeels om de grooten hongersnood, die van een ïegelyck geleeden worden; wandt de burgers ontsaegen haer geen dingh te eeten; .de daimen, pense ende long van 'de paerden was sulken ge loop, dat de menschen malkanderen daarom geslagen hebben. Elck weei- aghtig man creegh een half holleken van een half pondt; daer werden veel huysen bespght, daer sij nog veel fictaly gevonden hebben, met veel vei- borgen lakenen en cleederen ende an dere kostelijckheijdt 30 Juni. Op desen dagh werden elck wëeraghtig man een half pondt tar- wsbroodl weder uylgedeijlt, maer de vrouwen en kinderen niet met dallen; daer was sulck gekarm onder de men schen, die nu vreesden verlaten te sijn, dat een sieenen hardt mochte ontfarmen, wandt den eenen moghte den anderen niet helpen, wandt daer geen broodt in de stadt te krijgen was om geli. 2 eu 3 Juli. Op desen tijdt waster grooten honger in de stadt, wandt nu aten katten en honden. Eentonig, deze opopgesmukte mede- deeliugen, maar* sprekend. En de toe stand zou nog hopeloozer worden. Hang hielden de hongerenden hun nood voor den vijand verborgen, ze wilden 't voor hem niet weten en zon den een gevangene, van twee bollen voorzien, naar de Spaansche leger-; plaats, ten bewijze, dat ze nog geen gebrek leden. Totdat het langer niet 1e harden was en zij uit den toren een zwarte vlag uitstaken, „waerdeur sij te kennen gaven d'uyfcerste benaut- heyt en hongersnood."' Een enkele maal, als een gelukkig toeval hun wat strijd in deze laatste periode van het beleg, tut onsamenhangende gevech ten Hef graven naar de stad heeft opgehouden, in de loopgraven is het stil. Geen aanval op groote schaal meer, de uitvallen worden zwakker en zeldzamer. De vijandelijk© belang- itelling geldt meer de koeien, die bui ten de Zijl- eu Spnaruwouderpoorten grazen. Hij wil ze van de stad verdrij ven, muar de schans Rustenburg staat hein daarbij in den weg. Een aanval op de versterking wordt door de bezet ting afgeslagen. Het is de „kleine oorlog". Leer om leer, meende een boer, wien de Spaanschen een koe hadden afgenomen en hij stelde zich schadeloos door bij hen een paard weg te halen. Een vuurbal sticht brand in de Koningstraat, hoek Stoofsteeg. Soms komt er een treffer: een meisje, dat aarde aandraagt, wordt doodolijk gewond, de wijzerplaat van den toren krijgt een schot „omtrent het getal van elven". Men telt maar weinig gesneuvelden, of het moest zijn onder de postduiven, waarop de vijand heeft leeren schieten. „De post bevaert do lacht, die weg blijft ongesloten", de duiven brachten niet dan „kleynen troost en solieren bescheyt". Immers, deze luchtpost kwam aan mei belol- ten van hulp en redding, maar de red ding zelf bleef uit. Telkens teleurge stelde hoop. De zwarte vlag werd niet meer ingehaald. Wel was e-r dus afwisseling, midden in de eentonigheid van den honger, die langzaam maar zeker onze „vro me" stad leilwong. De menschen aten wat niel eetbaar was, en do surroga ten, die het gewone voedsel vervingen, wijzigden niet alleen het dieet, maar ook de algemeene stemming. Er doen zich verschijnselen voor van moede loosheid, tuchteloosheid, achterdocht, gebrek aan gemeenschapszin. Men hamstert, do overheid moet huiszoe king doen. Een der onzen is naar den vijand overgel-oopen, anderen volgen hem.Dit wekt achterdocht men noemt het woord verraad, zoekt de schuldi gen onder onschuldigen. Ik herinner u slechts aan dien Pinksternacht, toen Lambert Jacobsz Van Roosveld Quirijn Dirksz Talesius, de vriend van Erasmus, met anderen werden gevan gen genomen eji den volgenden dag op het bolwerk „godslasterlijk" wer den opgehangen. Maar ook aan Qui- rijus dochter, de moedige Ursula, die haar vader, op weg naar de straf plaats, bezwoer te volharden bij ziji geloof, en zelf in de Bakenessergracht den dood vond. Tuchteloosheid, mers „de soldaten gaende als dul en uytge'iaten én ongebonden, nergens op passende, noch op straf, noch op militaire tucht, begonnen op den roof te leven". Al deze ongeregeldheden, die den honger vergezelden, werkten voor den vijand. Misschien was het om aan den wensch der opgewonden me nigte te gemoet te komen, dat de overheid in onderhandeling met den belegeraar trad, nog voordat de Prins andermaal een legertje, thans onder Batenburg, had gezonden om Haarlem te ontzetten. Na diens nederlaag bij het Manpad, was het einde gekomen. De zwarte vlag maakte ylaats voor die van den koning van Spanje. H. E. KNAPPERT. HOEVEEL KUNNEN DE DUITSCHERS BETALEN? t EEN TOELICHTINC VAN DE BESLISSINC DIE HET BRITSCHE MINISTERIE NAM TEN OPZICHTE VAN FRANKRIJK EN DUITSCHLAND. OVER INTERNATIONALE PROBLEMEN. STAKINCEN IN DUITSCHLAND, GERUCHTEN OVER EEN ALCE- MEENE STAKINC. DE BANKBILJETTENPERS STAAT STIL. In ons vorig nummer is reeds ga- meld, dat het Britsche ministerie een beslissing genomen heeft ever de quaestïe der Duitsche schadeloosstelling. Zoowel de „Daily News" als de „Westminster Gazette" leggen den na druk op de eensgezindheid, die Don derdag ia hét Britsche kabinet tot uit drukking kwam, hoewel er omtrent de besluiten alleen bekend is geworden, dat Engeland niet voornemens is Duitschland aan te raden het lijdelijk verzet te staken. De „Daily News" is geneigd dc vroegere geruchten aangaande oneer,ig- heid :n het kabinet met cenigcn twijfel te beschouwen, terwijl de „Westminster Gazette" en dc „Morning Post" volhou den dat zij bestaat en haar toeschrijven aan de machinaties van enkele oud-mi nisters die dan volgens de „Mori.ing Post" vooral Lloyd George, Chamber lain en Birkenhead zouden zijn. Dit blad voegt er aan loc, dat dc vcrb.aien der radicalen als zouden -het dc Diehards zijn, die het Baldwin moeilijk ma<cen onjuist zijn, aangezien er geen Diehards als zoodanig bestaan, doch de gehecle conservatieve pa: tij aaneengesloten be reid is tot het uiterste te gaan om de Fransche belangen te steunen, zoolang de Engelsche interessen daardoor niet in den klem komen. In goed ingelicnig Londensche kringen meent men, dat déze nadruk op de eensgezindheid be wijst, dat er op dc basis van een com promis een verzoening bereikt word, waardoor de feitelijke politiek van Bald, win verzwakt zou kunnen worden. De Engelsche documenten zullen worden gepubliceerd, tezamen met het eenslui dende, aan Brussel cn Parijs te zenden antwoord der Engelsche regecring. Het ligt niet in de bedoeling grooten spoed te maken met het antwoord aan Duitschland. De diplomatieke medewerker van de „Financier en Bullionist" zegt, dat hei j der, ontwerp-antwoord aan België en Frank- niet rijk reeds geheel gereed is, doch nog luxe-vcrtcringcn. Gelijk men 'niet definitief werd goedgekeurd. Het kabinet komt niet voor het begin der volgende weck weder bijeen, zoodat de gissingen omtrent den vcrmoedelijken inhoud van dit antwoord vrij spel heb ben, Men vermoedt, dat het stuk kort zal zijn en dat dc Engelsche regeering meer dan in argumenten haar steun zal zoeken in de publieke opinie van de we reld, zoodra de documenten voor het publiek toegankelijk zijn, Met de gewone verschillen, afhangend van het politieke standpunt der bladen, zijn zij het er over eens, dat het ant woord opnieuw een poging zou inhou den om het Fransche standpunt te ver zoenen met dat van Engeland, zonder dat Engeland inbreuk maakt op de prin. cipes, die het voor zich zelf heeft vast gesteld. De „Daily Herald" zegt. dat uit den kabinetsraad is gebleken, dat de krach ten die in hel Ministerie tot tiitdruk- king komen volkomen tegen elkander opwegen cn dat de resultaten dier krach ten derhalve nihil is. Terwijl Baldwin twijfelt, heeft Cuno den stier bij de horens gevat en als hij thans zijn woord houdt, zullen de icdustrieelen Duitschland werkelijk worden aange pakt en zullen zij, na langen weerstand, door de vrees voor een revolutie er toe worden gebracht in dc voorgestelde belastingen te bewilligen, hetgeen Duitschland een geringe kans geeft op herstek De Londensche correspondent van dc „Manchester Guardian" zegt. o nut ent het Engelsche antwoord aan Brussel en Parijs, dat over het vraagstuk der onder linge gelden handelt, waarvan het -bé- gebruikt wordt als argument om Engeland's recht aan te toonen op een eigen meening ten aanzien van het Duitsche betalingsvorm ogen, hetwelk alleen is vast te stellen door een onpar tijdig onderzoek. Tot de Duitsche draag, kracht en de toekomstige mogelijkhe den tot vergrooting daarvan bekend zijn,' is het onmogelijk aan kwijtschelding dér vorderingen op Frankrijk te denkeii Vermoedelijk heeft men in Frankrijk nooit gedacht aan de mogelijkheid, dat de Engelsche regeering ooit zou over gaan tot het aanbieden dier rekening, doch het feit is, dat het kabinet in zijn antwoord- juist op dit vraagstuk wcei de aandacht vestigt. De belangrijkste vraag voor de Euro- peesche politiek is hoeveel kan Duitsch land betalen? Niet hoeveel het wil, maar hoeveel het kan. Daarover zijn dc geleerden -het lang niet een; Nu de kwestie van do betalingscapac'teit van Duitschland actueel is geworden, is het niet van be lang ontbloot, kennis te nemen van een artikel van Lansburgh, onlangs gepu bliceerd in het Duitsche financieele gaan „Bank". Duitschland is er in geslaagd, een ontzettenden chaos :n het leven te tu< pen. Het is onmogelijk, er een duuh lijken kijk op te krijgen,- een balans, een budget op te stellen, te weten, wat de resultaten van een onderneming zijn. wat daarvan aan de aandeclhoud: valt, wat er in het bedrijf blijft. Men zal de betalingscapaciteit van Duitschland slechts kunnen schatten, wanneer wéér orde is gebracht in de financiën en wanneer het geld is gcstabilisi en dan nog zou men staan voor'het zoo duidelijke betoog van Lansburgh, dat de befalingscapaciteit van een land een subjectieve kwestie is en dat afhangt van het vermogen der bevol king om offers te brengen, De kwestie van Duitschland's bcta- lingsvermogen nagaande, beschouwd als onzekeren cn varieerenden factor der Duïltsche schuld, schroomt -Lansburgh niet, te betoogen, dat de invoering dezen foctor in de betrekkingen tus- schen de staten leidt tot de insolvabili teit van don debiteur, die niet alleen in de verleiding wordt gebracht, maar ook door de openbare ineening van het land genoodzaakt wordt, armoede zen om bij zijn schuldeischers medelij den te wekken, zooal niet zich te ru:- neeren om hen te kort te doen. Dit mo- reele gevaar bereikt zijn hoogtepunt, wanneer er een bepaling bestaat zooal: art. 234, welke het der Commissie var Herstel mogelijk maakt een willekeu rig aantal malen over te gaan tot herzie ning. Maar het bestaat ook, indien het onderzoek naar de betalingscapachei'. slechts een klein aantal malen moet ge schieden binnen een kort tijdsverloop, zooals werd voorzien in de beide laat ste Duitsche voorstellen van Januari en Mei. Lansburgh oordeelt trouwens, dat dat onderzoek alleen een vermindering of hoogstens handhaving, nooit meerderen van de schuld zou -kunnen ten gevolge heben. Dat maakt hem vrijer in het ontwikkelen zijner conclusies, waarbij hij de inmenging van iedere in ternationale instantie in het scbadevOr- goedingsprobleem verwerpt, ook al zou haar beslissing onmiddellijk vallen definitief zijn. De buitenlandsche experts, zoo zegt hij, zullen inderdaad over geen enkel ob jectief middel van appreciatie beschik ken, waarop ze hun oordeel moeten ba seeren. Zullen ze soms probeeren, den rijkdom van Duitschland cn de af zonderlijke staten te taxccren? Het eer ste oogenblik zouden ze tot optimisms geneigd zijn, wanneer ze zien, dat de Duitsche spoorwegen in 1914 25 milliard goudmark waard waren en de geld-dè- preciatie de Duitsche 'schuld, de vlot tende inbegrepen, verminderd heeft tot ongeveer isoomillioen góudmark,minder dan een derde van de schuld van vóór den oorlog. Maar weldra zullen ze be- rrijpen, dat, daar al een verbetering a den economiscicn toestand het ex ploitatie-tekort niet in winst omzet, het spoorwegnet niet op de balans kan worden gebracht voor een hoogste waarde dan het iizermatcriaal en d;t$ daarzonder, het Duitsche rijk niet we zenlijk van de vermindering van zijn schuld zal profiteeren, daar zijn schuld- chers het equivalent van dc offers die zij gebracht heben, nodi van het Rijk kunnen ontvangen noch het elders vandaan halen. De experts zullen zich dus zetten aan een onderzoek van den economischen toestand- Daar de bétalingscapaci-eit niet d-oor den onuet maar door de winst wordt bepaald, zullen ze trachten, het netto-inkomen van de bevolking le schatten of juister, dat deel van het in komen dat kan en zonder overdrijving móét geofferd worden aan tic stij- 'ing der Duitsche schadovergoeding3- kas het beloop van dat deeL wordt a t in productief kapitaal belastingen omgezet. 'ook Lansburgh, dat Duitschland aan de schadcvergoedingsbetalingen niet meer dan datgene wat het „overhoudt" kan besteden.. De deskundigen zullen in de statistie ken der douane en der belastingen nauw keurige en volledige gegevens vinden over de z.g-.- luxè-vcrtcfingcn, maar dan zullen ze toch moeten oordeelcn, -of bet „overschot" niet in zekeren zin onmis baar is, en of de „levensstandaard" zich eindeloos laat samenpersen, zonder dat de bevolking iederen lust in het leven en daarmee in den arbeid ver liest. Ze zullen die allereerste waarheid erkennen, „dat er voor de -betalingsca- paciteit van een land geen ander crite rium bestaat dan de opofferingsgezind heid van zijn bewoners." Welnu, die ge zindheid laat zich door een vreemdeling niet dicteeren, ja zelfs niet bcoordcelcn. Wanneer de deskundigen niet streven naar het scheppen van nieuwe bronnen, maar naar het schrappen van onnutte uitgaven, zullen ze al niet minder moei lijkheden ontmoeten. Natuurlijk zullen ze beginnen met te probeeren, het aan tal ambtenaren verminderd te krijgen, maar ze zullen al gauw zien. dat wan- het personeel al verdubbeld is, de hoeveelheid werk in gelijke mate is toe genomen, cn dat de ontwikkeling van het administratief apparaat haar gtend vindt in de diepste lagen van het poli tiek en sociaal terrein, ja in het hart van zelf. Zoo zou dus het zich ver laten op het oordcel van vreemde ex perts neerkomen op een beroep op poli tieke charlatanerie of politiekén dwang. Een schuldvordening uithoofde van her- itelplicht is niets dan een machtsverhou ding, en het beloop van de prestaties waartoe een internationale instantie Duitschland zou verplichten, zou slechts een politiek compromis" zijn, onmiddel lijk voortspruitende uit de oogenblikke' lijke groepeering der mogendheden. Ook hier maakt dus Lansburgh een der axiorria's van de Duitsche poli.iêk tot het zijne, mattr hij trekt er heel an- dcre conclusies uit dan de officicele. milieux. Inderdaad gelooft hij niet, ge lijk de Wilhelmstrasse doet, dat heel het streven der Duitsche polilick gericht moet zijn op het uitwinnen van tijd raanoeuvrecren om. via een wijziging de groepcering der geallieerde mogend heden, een in Duitschland gunstiger po litiek compromis te vorkrijgen. ll|, Lansburgh, wenscht klaarblijkelijk, dat Duitschland de" internationale „procé dure" en chicanes zal opgeven en, uit vrijen wil en net zin tot het -bréngen van offers, zich bij een vergoedingsbe- .drag neerlegt, dat hoog genoeg is om er zijn voornaamste crediteuren mee te voldoen zoo merkt De Telegraaf op, waaraan wij deze beschouwingen ont- leenen. Interessante problemen. De Internationale Commissie, samen gesteld door Poincaré uit het Kabinet en den Staatsraad in Frankrijk, ueeft hét probleem in beschouwing genomen: hoe maken- wij de materialen, in beslag genomen op de Duitschers in het Roer gebied, zonder schade op de markt vooi de Fransche industrieën 'productief? De vergaderingen dier commissie worden streng geheim gehouden, om dat gevreesd wordt voor een oppositie der dagbladen, die steeds scherpe critic- kén bevatten, als zekere interessante problemen, zooals b.v. het exploiteren der Duitsche mijnen door een Lotharing- sche maatschappij tegen een lage in het openbaar behandeld worden. De in beslag genomen goederen bevatten meest finaal goedefen. Dit heeft' voor Frankrijk geen waarde zonder een p ijs- vermindering van ijzer en staal. Dé mijnen-expioitatie zou moeten overgenomen worden door een Lotha- ringsche maatschappij een machtige organisatie welke door het „Comité des Forges", een comité uit de ijzerfa brikanten gecontroleerd moet worden. Het ijzer, dat op een dergelijke wijze verkregen wordt, komt aan een parti culiere maatschappij, aangesloten bij het „Comité des Forges", doch niet aange sloten bij de Schneider-Creusotwerken, omdat Sckneider-Cteusot tegen de bezet ting van het Roergebied is. Het moeilijkste probleem is het pro bleem der finaal goederen. De kabiaets- eommissies zijn het er niet over eens hoe dit probleem aan te pakken. Zij bevatten o.m. 300.000 ton rails cn andere staalproducten. Wanneer déze producten op de Fransche markt gewor pen zouden worden, dan zou men de geheele staal-industrie tegen Poincaré krijgen. De commissies hebben daarom de mogelijkheid onder de oogen gezien om een groot deel van deze materialen aan de Bolsjewiki te verkoopen. Stappen kunnen daartoe gedaan wor den. Le Troquer, minister van Publieke Werken, achtte dit voorstel alleen aan neembaar, als men den Bolsjewiki de ge- confiskeerde goederen niet met verlies ging verkoopen. Het Ministerie van Koloniën garan deerde 25.000 ton over te zullen nemen, die hij zou gebruiken om een spoorweg dwars door.de Sahara aan te leggen^ Als de overblijvende 175.000 ton ver kocht zouden kunnen worden, dan zot', Frankrijk een groot gedeelte van het schadevergoedingsbedrag kunnen bin nenkrijgen. Men schijnt echter mecr.vooi; een Lotharingsche maatschappij te voe len. Het napleiten over do redo van Cuno duurt voort. In-het „Berl. Tageblati" betoogt Th, Wolff dat de Rijksdag den tegenwoordi- gen Rijkskanselier moet steunen, even als alle andere personen, die de dragers zijn van de Roerpolitiek en den tegen stand. Ook de kringen die voorstander.^ zijn van de groote coalitie, gevoelen wanne sympathie voor Cuno, die op zijn post moet blijven, opdat de wereld niet ten onrechte den indruk krijge, dat in de politiek van het lijdelijk verzet een verandering in voorbereiding is. Do economlsohe nood In Duitschland stijgt nog steeds. De betalingsmiddelennood hééft Vrii- dag een hoogte béreikt zooals men op d-it gebied nog nooit heeft beleefd. De stormloop op de Rijksbank had Dö'n- derdag reeds een reusachtigen omvang aangenomendaar ieder geld noodig or de uilbetaling van looncn, had de Rijksbank besloten, alle voorraden bankpapier, die zij maar ecnigszins bij elkaar kon halen, uit tc geven, oiit J vnn eon ook tenminste zooveel mogelijk in de bë-1 ders met in vervulling doen gaan. Ook In hoeftc tc voorzien. Dientengevolge wa-1 Engeland heeft zich er v.nn onthouden v'.r.dt j ren de voorraden van de Rijksbank Don. Duitschland hulp te vericonen. Cuno 'derdag al volkomen uitgeput, cn toch had men niet meer dan 50 a 60 van de gevraagde bedragen kunnen uithe- talen. Vrijdagmorgen is nu aafa de. Rijksbank een bekendmaking aange plakt, waarin wordt medegedeeld, wegens de boekdrukkersstaking geen geld uitbetaald kan worden. De rijks bank is gesloten en door een groote politiemacht afgezetMenschen, die Donderdagavond om 6 uur hun chèques hadden afgegeven cn den heden nacl: hadden gewacht, kregen Vrijdagochtend liun chèques terug met de boodschap, dat er geen geld was. In de Rijksbank drukkerij zelf zijn de voorraden bank papier eveneens uitgeput. Op het oogenblik is nog niet beslist, of het personeel van de rijksdrukkerij <jp grond van 'het Donderdag gevallen stakings- besluit het werk zal neerleggen. Eb worden thans nog onderhandelingen de arbeiders gevoerd, maar gezien de opgewond-en stemming van het perso neel is het waarschijnlijk, dat ook h'cr het werk zal worden neergelegd. Verschillende groote bedrijven Berlijn heben Donderdag de looncn nog kunnen uitbetalen, o.a. de „Deutsche Werke" en „Orensten Koppel"; an dere daarentegen, zooals de Siemens- fabrieken, hadden niet genoeg geld yan de Rijksbank gekregen, zoodat de beiders en beambten slechts een deel van hun loon ontvingen. Vrijdag af zullen geen couranten erschijnen, zoodat liet .publick niet in staat is van de gebeurtenissen van den dag kennis te nemen. De politieke hoogspanning geeft natuurlijk aanlei ding tot allerlei geruchten, die de a"._ meen heersohende opgewondenheid nog vergrooten. Hardnekkig blijft het ge rucht de ronde doen, dat een algemeene staking voor de deur staat. Dit gerucht is ontstaan doordat in verschillende be drijven dc arbeiders plotseling met bui tengewoon hooge eischcn kwamen er wérd een toeslag van 10 a 15 raillioen gevraagd. Dé directies moesten wegens gebrék aan geld zich buiten staat ver klaren dc2e eischen in te willigen. Een feit is, dat op deze wijze het gevaar voor een groot aantal stakingen zeer drei gend is geworden. Donderdagavond laat heeft het perso. neél van de ondergrondsche spoor be sloten in staking te gaan het gcnecle bedrijf is Vrijdagochtend stopgezet. Dit besluit vindt zijn oorzaak in het om slag van drie arbeiders van de werk plaatsen der Undergrundibahn, die do aanstichters van de wilde slaking van verleden week waren geweest en die dc directie weigerde weer in dienst te ne- Verspreid nieuws DE RELLETJES OP DEN LINKER RIJNOEVER. De duurte-relletjes op den linker-Rijn- over zijn mei name in Krefeld voortgezet. De pt-iiiie moest :e Krefeld herhaaldelijk met de blanke wapens optreden om de straten van oproermakers, im hoofdzaak jeugdige elementen to zuiveren. Er waren ongeveer 12 gewonden. Bij do loopbeweging in Krefeld en om geving hebben zich thans ook de metaal bewerkers aangesloten. Sedert Vrijdag staat ook het tramverkeer daar door een staking van het peisoneel volkomen stil. Do toestand wordt nog vc-rsoherpt door de buitengewone sehanrschte aan geld middelen, niettegemstaande een groot aan tal particuliere drukkerijen thans ook bankpapier drukken, Sommige bamken waren niet eens in slaat 35 van het voor loonuitbetaling noodige bedrag voor hamdel en industrie ter beschikking te stellen. Dientengevolge hebben de ban ken in de veisohillard* districten een overeenkomst getroffen om op elkaar ge trokken cheques uit te geven. Men vreest in bankkringen, dat in de eerstkomende dagen de geldsohaarschte nog eerder zal toe- dan afnemen. DE PARTIEELE STAKING DER MIJN WERKERS iN' HET ROERGEBIED VRIJWEL VERLOOPEN. De partieels staking der mijnwerkers in het Roergebied, die door de communis ten was gec-nsceneerd, is bijna geheel verloopen, zoo meldt liet Handelsblad. Er zijn nog enkele duizenden mijnwer kers in staking, deelt dezen zullen ver moedelijk ook weldra het werk hervatten. Bij de rechtbafik te Keulen is op aan stichting van de vakvoreenïgingen tegen verschillende firma's en warenhuizen, o.a. ook het warenhuis van Tietz, een aan klacht wegens woeker ingediend. Deze aan klacht. wordt hiermede gemotiveerd, dat deze firma's hun winkels willekeurig had den gesloten, terwijl zij nog voorraad hadden. Zij souden ook niet voldaan heb ben aam de bepaling, dat de artikelen in de etalages geprijsd moeten zijn. HET GEHEIME COMMUNISTISCHE DOCUMENT. Naar aanleiding van de bewering der „Rote Fahne", als zou het door de „Vor- warts" gepubliceerde communistische ge schrift vervalscht zijn, deelt de „Vor- warts" mede, dat het document is gevon den bij een medewerker der „Rote Fahne" die to zamen met den reeds vroeger uitge wezen RussisChen communist Routofslci 1-e Berlijn was gearresteerd. Routofski heeft verklaard, dat hij de auteur is en dat hel geschrift den inhoud weergeeft van uitvoerige gesprekken met leidende persoonlijkheden der Derde Internatio nale." Tegen de beide gearresteerden is eon (instructie geopend wegens poging tot hoogverraad; E MEDEDEELINCEN VAN RAKOSKY VERVALSCHT? Het commissariaat voor buitenland sche aangelegenheden te Moskou ver klaart, dat de mededeelingen toegeschrc- aan Rakosky, welke hij volgens een Engelsch blad.zou hebben gedaan in een rede te Khar-koff en waarop de Brit sche reg-eering o.a. een actie baseeidc ïn verband met de benoeming van Ra kosky te Londen, geheel oP een verval- sching berustte. Aan den Britschen vertegenwoordi ger te Moskou zal een nota worden erhandigd, waarin opheldering wordt gevraagd ten einde verwikkelingen te voorkomen. EEN FELLE AANVAL VAN DEN SAK3ISCHEN PREMIER OP DE RIJKS- P.EGEERING. Beipzig gehouden soc.-dem. vergadering,- hield de Saksische minister president een lange rede over den politie- trin hij op zeer in -het oog loopendo wijz© front roaakle togen de Rijksregeerir-c en den Rijkskanselier. De politiek van Cnr.o heeft de verwachting ctie der buitenlandsche arhei 'heeft niet gezorgd voor voldoende mid delen voor het verzet in het Roergebied en is bij de steunactie door de bezittende klasse in den steek gelaten. Voor de so ciaal-democraten kam er slechts sprake zijn van scherpen strijd tegen of hot af treden van de regeering. De vergadering nam daarop een motie aan, waarin zij zich verklaarde voor de scherpste oppositie tegen de groot-industrieën en met allo krachten te werken voor de verwezenlij king van de meest urgente eiscben van het oogenblik, n.l. het beslag leggen op do „Saöhwerte" en reorganisatie van de Duitsoho financiën. De Saksische regeering heeft een ver ordening uitgevaardigd, waarbij het aan hot onderwijspersoneel verboden wordt do sabotage in hot Roergebied te verheer lijken. Be regeering wijst cr op, dat ne Roarbevolking daardoor slechts aan het gevaar van represaillemaatregelen wordt blootgesteld. Daarom mocat juist op het verderfelijke van de sabotage worden ge- EEN VICE-KANSELIER IN DUITSCHLAND? Naar in parlementaire kringen te Ber lijn verluidt, is de vraag ter sprake ge komen om den post van vree-kanselier opnieuw in le stellen, daar Cuno thans met werk overladen is, zoodal het nood zakelijk is hem van een gedeelte zijmer werkzaamheden te ontlasten. 31 en denkt daarbij aan een persoonlijkheid, die in staat zou zijn Cuno te vervangen, -vooral im het verkeer met den Rijksdag. Daar voor zou dus iemand uit de kringen van hc-t parlement in aanmerking komen, die noodige erv-ariug en slagvaardigheid it-, om in de.n Rijksdag het woord to voeren. Gemengd nieuws. DE VOLKENBOND. De overeenkomst botrcffcnde wederzijdsciie liulpverleoning. De te Parijs vercado-rendo tremeng- de commissie van den Volkenbond voor de beperking dor bewapening heeft, naar men heoft gelezen, den tekst goedgekeurd van een pact, het welk de hult», welke de staten ellkaar bij een overval wederzijds moeten ver- leenen, regelt. De Italiaanecho gede legeerden, eraaf Bonin-Longare en generaal de Napinis, hebben ernstig; vorbehoud gemaakt. Zij zijn voor standers van een algemeen waarborg- verdra?. doch keeren zich tesen elk soort van bijzondere overeenkomst, waarin zij de mogelijkheid zien van een voortzetting van het 6lelsel van bondeonootsehappen, dat in het ver leden een atmosfeer van wantrouwen heeft eesclianen en tot den wedijver in bowapenine heeft eeleid. Zij hebben nochtans de mogelijkheid van bijzon dere overeenkomsten aanvaard als middel om tot een algemeen verdrag to komen, doch zij zijn van oordeel, diat zulke overeenkomsten onde-r de voortdurende controle van den Vol kenbond dienen te worden geplaatst. Lord Robert Cecil verklaarde na af- Ibop der zitting de bezwaren der Ita lianen niet te kunnen begrijpen. De 'oordoelen om de bijzondere overeen komsten binnen het kader van het al- remeen verdrag te houden, ztullen 'crro 'boven de nadeelen uitreiken. Volgens de thans tot stand gokomen regeling zal elke bijzondere overeen komst onder do oog-en van den Vol kenbond komen om te zien of zij in derdaad een defensief en niet een ver holen agressief bondgenootschap is. EEN MERKWAARDICE VROUW. Engeland geniet op hot oogenblik d'e eer van een bezoek van mrs. Mary Ellen Smith, sinds 1918 lid van het parlement in Br. Columbia en in Januari 1921 benoemd tot minister van onderwijs in dat land. In hedl Britsch Columbia is zij be kend als „onze Mary Ellen". Mrs. Smith toout bijzondere belang stelling voor sociale eu economische aangelegenheden, die do belangen der ■ouwen en meisjes raken. Zij is door Columbia naar Engeland en andere Europeescho landen gezon den in verband met emigratie-aange legenheden. Zij is in Devonshire (Engeland) geboren, doch woont sinds dertig jaren in Columbia. EEN FUSIE TUSSCHEN DRIE VAK- VEREEN I Gl N GEN IN ENGELAND. Het drievoudig verbond, bestaande uit de vakbonden der transport-, spoorwegarbeiders en mijnwerkers, ie, zooal3 bekend is. in 1921 gestrand c«p de weigering der transportarbeiders mco te doen aan de mijnwerkers- staking. In verband daarmede is toen Thomas, evenals verschillende andere leiders, voor verrader uitgekreten. Deze breuk in het Engelsche vak- vereenigingsleven is thans voor een groot deel goedgemaakt, doordien er een amalgamate tot stand is geko men tusschen de transportarbeiders en het spoorwegpersoneel. Do bond zal vermoedelijk in de toekomst de machtigste combinatie in geheel En geland blijken te zijn, daar thans liet gohedU' verkeerswezen in handen :r kleine groep van leiders is ge>- bracht, terwijl iedere poging tot „on derkruiping" on transportgebied zoo goecl als uitgesloten moet worden ge acht. EEN BERC-MONUMENT IN AMERIKA. Stone Mountain. eon op zichzelf staande granietmassa. 25 K.M. van Atalanta, wordt getransformeerd in hot grootste oorlogs-gedenkteeken ter 'crold. Ongeveer 1000 massieve figuren ..orden „en Telief' uitgehouwen in den herg. Er zal zal een plastische af beelding gemaakt worden van gene raal van der Le© en zijn soldaten in den vrijheidsoorlog. De berg is een geschenk van Samuel Hoyte Venable. De beeldhouwer, die met de uitvoering van het reusachtige werk is belast, is G11 (zon Borglum. Eenig denkbeeld van den omvang au 't monument krnPt men, als men .■eet, dat de naardenfiguren S2 voet hcog worden en dat voor 't „houwen" een oor van. elk der manschan- pen een ladder noodig is om van zijn nder bii ziin hoofd te komcit Het hoofd wordt 17 voet hoog. Onder de middengroep zal een groo te zaal worden uitgehouwen mei 12 vensters en met een deur, versierd met het wapen van Gcoreië. 1-Iet werk za/I vermoedelijk tien jaar in beslag nemen.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 14