HAARLEM'S DAGBLAD BEURSOVERZICHT ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1923 - TWEEDE BLAD GEDRUKTE MARKTSTEMMINC. OL;IE- EN SUIKERWA ARDEN PRIJSHOUDEND. RUBBERAANDEELEN BETER, •3—IO Aug. 1923. Het meeningsverschii tusschen frank rijk en Engeland omtrent de beste ge dragslijn om de algemeene economische toestanden te doen Verbeteren en tege lijk Duitscliland tot betaling te dwingen, blijkt zoodanige verhouding aan te ne men dat voorloopig niet op een oplos sing gerekend behoefL te worden. 'Wel kon de beurs in den aanvang der week een gering herstel ondergaan op de ver wachting dat mogelijk nog wel een ver; gelijk gevonden zou kunnen worden; in den loop der week bleek echter uit de gepubliceerde documenten dat de kans' -oji toenadering zeer gering geacht moet worden. De oplossing van het econo misch vraagstuk ligt uitsluitend' in handen van Duitsahland zelf. Het lijde lijk verzet is de voornaamste belemme ring van het herstel van den normalen toestand en ongetwijfeld ziou, indien de geallieerden eensgezind waren en En geland zijn afkeuring te kennen gaf over de Duitsch'e verzet-politiek, dit land eerder tot capitulatie zou overgaan/ dm iHi het geval is, daar het meent door volhouden betere voorwaarden te kun nen bedingen, waarbij het in niet ge ringe male steun vindt in de oneenig- heid tusscben. Engeland en Frankrijk. Irrtusschen is de Mark tot vijftig cents per millioen ingezakt (den laatsten dag So c.) en worden thans pogingen in hei werk gesteld om eén goudleening uit tc geven, welke tegemoet zal moeten ko men aan de moeilijkheden welke de uan- del en industrie ondervindt bij de ver rekening' der handelstransacties in pa pieren Marken. Men beg'int ook in Duitscliland zelf in te zien dat de de preciatie der Mark met volle medewer king der regeering heeft plaats gevon den. ITad de Duitsche regeering niet moedwillig fabelalchtiige sommen aan papiermarken laten aanmaken, docl\ eerst de noodiige belastingen geheven 0111 het verzet in het Roergebied te fi nancieren dan bad de catastrophe nooii zulke groote verhoudingen kunnen aan nemen, doch uit alles blijkt dat de moedwillige ineenstorting van het Duit sche geldstuk tot een vast plan de cam pagne der Duitsche regeering heeft be hoort, ten einde met óe daarmede sa menvallende ruïneusc gevolgen de machteloosheid tot betaling van een be hoorlijke- schadevergoeding te kunnen aantoonen. Nu worden pvc] pogingen in het wer.k gesteld om een Mark op goud- basis in het leven te roepen, doch do daarmede samenvallende noodzakelijke hervormingen op belastinggebied, welke de regeering van plan is in te voeren, zijn zoo vaag dat-men ook van dezen nieu wen maatregel niet veel heil verwacht. Men krijgt uit alles den indruk dat do Duitsche regeering liever den bestaan- den toestand wil bestendigen, dan door krachtige hervormingen een gezonden fi- nancieelen toestand in het leven te roe pen. Intusschen dreigt de inzinking van handel en industrie ook in het -overige Europa een zoodanigen omvang aan te- nerpen, dat het tijdstip van algeheelc in eenstorting in Europa, waarop de En gelsdie premier wees, niet ver meer ver wijderd te zijn. In Engelsche financieele kringen ver wacht men dat het snelle ineenzinken van de Mark en het daardoor ontstane geldgebrek Duitscliland zal dwingen buiterslandsche hulp te zoeken. Men is van meening, dat om uit de huidige impasse te geraken, Duitsohland een vol ledig plan van financieelen wederopbouw zal moeten opstellen, op de wijze, zoo- als dat ook in Oostenrijk geschiedde^ Natuurlijk zou een dergelijk plan moe ten voorzien in de betaling der schade vergoeding, maar men meent dat, indien de geallieerden het niet eens kunnen worden over 'het bedrag der schade vergoeding, er niettemin een plan voor financièélen wederopbouw zou kunnen worden vastgesteld, gebaseerd op een schadevergoedingsbedrag, hetwelk aan het oordeel van een internationale com missie van deskundigen zou kunnen worden onderworpen? Hieruit blijkt dus dat Duitschland bij de Engelsche finan- ciers steun vindt, daar juist het vas:7 stellen van ,het schadevergoedingsbe drag door een internationale commissie een der voornaamste moeilijkheden vormt om tot een vergelijk te komen. Id ieder geval blijkt uit een en ander vol- voldoende dat voorloopig nog niet op een verbetering der economische toe standen te rekenen valt. De hernieuwde daling welke deze week voor Fransche en Belgische francs intrad, kan als be. wijs worden beschouwd dat na deze. mis. lukte poging om tot een resultaat te, komen, de verwachtingen voor de naaste toekomst weder vrij hopeloos zijn. Dat onder deze omstandigheden de fondsen, markt een zeer somber beeld blijft vcr- toonen, kan geen verwondering wekken. Men onthoudt zich zooveel mogelijk tot het aangaan van nieuwe transacties, daar nieihand voorspellen kan waartoe de tegenwoordige toestand nog leiden kan, terwijl bovendien de vacantie-tijd oorzaak is dat de zaken tot een mini mum worden ingekrompen. De Holland- sclie industr-ieclc aandeden ondcrviudeq biervan in sterke mate de nadeelige gevolgen, zoodat in deze waarden nage noeg niets omgaat en die transacties welke nog plaats heben tegen lagere koersen tot stand komen. Zoo hadden deze week Furness-waarden onder her nieuwd aanbod te lijden, waardoor de gewone aandeelen van 18K tot 15 en de. obligaties van 51 1/8 tot 43K terug vielen. Ook in Jurgens-waarden trad, ondanks de baisse-dekkingen, weder een daling in waarbij geruchten circuleerden een voorgenomen reorganisatie met 7S reductie op de gewone aandeelen. Deze berichten vonden weliswaar geen geloof, doch misten toch hun uitwerking op den koers niet, waarbij natuurlijk de daling van de Mark en de moeilijkheden welke de margarine-industrie in Duitschland ondervind het noodige bij droegen. De gewone aandeelen reageer den van 47 3'4 tot 33 doch herstelden zich weder tot 3SK. De pref. A. reageer den van 56 tot 48. Aand. Gouda-kaacsen noteeren 6r'A tegen 73I2, Philips lampen 230'$ tegen 231 'A, N.-Ind. Portland Ce ment reageerden op (het teleurstellend divident (5 van S4 tot 80. Suikerwaarden toonden deze week niet veel verandering, waartoe dan ook de houding van het artikel geen aanleiding geeft. Na de -plaats gehad .hebbende reactie .in suiker te Now- York is thans een stilstand ingebre- dten. Men wacht thans welke richting de markt zal inslaan, doch verwacht dat dit weder spoedig Gen opvvao.rt- sche beweging zal worden, daar de plaats gehad hebbende reactie meer aan technische oorzaken moet worden toegeschreven, dan aan een minder gunstige positie der suikermarkt. Het schijnt nl. dat d'e Engelsche suiker- handelaars dit jaar tegen de gewoonte in, in Java in "plaats van in Amerika de hoiiooaigda suiker heibben gekocht, hetgeen voor de raffinadeurs in de Unie, die op dit vooruitzicht groote voorraden hadden -opgeslagen in zoo verre een teleurstelling was, dat, zij de groote voorraden eenigszins gefor ceerd in het eigen land moesten plaat sen. Het gevolg hiervan was, dat ook de ruwsuiker door de mindere vraag een verlaging onderging. Men ver wacht echter dat spoedig de vraag zal toenemen daar de liquidaties nage noeg zijn afgeloopen. De nog beschik bare voorraad ruwe suiker bevindt zich in fmantieel sterke handen, zoó- $tat verwacht mag worden dat spoedig een herstel zal intreden. Aand. Vor stenlanden n-oteeren tenslotte na on beduidende tusschentijdsche fluctua ties 143 tegen 141 5/8, Hand. Verg. Amsterdam 402 1/2 tegen 403 3/4, Jav.a Cultuur 305 1/2 tegen 313 1/2, POerworedjo 83 tegen S3,. Petroieumwaarden toonden geen groote fluctuaties aan. Tegenovc-r de te verwachten nieuwe prijsverlaging van ruwe olie in Amerika als gevolg van het gebrek aan opslagruimte om de eroote hoeveelheden fce bewaren, staat dat de mindere kolenproducti© in het Roergeibied meerdere vraag naar stookolie tengevolge zal hebben, zoodat tegenover 'n daling in Amerika een rijzing, of althans geen daling, in Europa verwacht inag worden. De koers van aand. Koninklijke stelde zich tenslotte op 334 tegen 324. De berichten over de olie-industrie uit Roemenië Huiden niet ongunstig. De productie blijft nagenoeg op gelijke hoogte, de prijzen ziin echter vast. Geconsolideerd en konden deze week voorbijgaand 'flink in koers verbeteren waarbij geruchten circuleerden, dat'do aandeelen aan de beurs te Parijs zou den worden geïntroduceerd. Eenigen steun werd gevonden in de hoogere nóte-ering van aand. Astra Roinaua te Parijs, 'waarvan zooals hakend is, de Geconsolideerde de meerderheid der aandeelen beait. Het is zeer wel mo gelijk. dat de e-ankooperi v-oor Fran- sohe rekening geschiedden op de over weging dat in verhouding de Gecon solideerde Petr. lager staan dan de Astra's, terwijl ook de vlucht voor de Franc heb noodige kan hebben bijge- INGEZONDEN MEDEDEELlNCEM DE SPAARNE BANK - HAARLEM de kruiser zit meters diep in het zand en hot valt niet mee, om daarin door te dringen. Echter houdt men vol en het eind zal wel zijn, dat alles vci- dwenen is. Wanneer de zee den vuilpn rommel heeft weggespoeld zal einde lijk dit vak weer teruggegeven zijn' aan de vredelievende tentbewoners,1 die een zoo groot gedeelte van het. strand jaren lang noode hebben ge mist. De kruiser was een leelijke sta- in-den-weg en gelukkig is het, dat men heb sloopingsproces heeft voort gezet. I I-IAGENAAR. dragen om d'eze aandeelen voor Fran- sohe beleagers te doen feoopèm. De koers stelde zich tenslotte op 1 IS 3/4 na 123 1/2 tegen 117 1/4. Vor Rubberwaard'en was in de a-f- geloopen (week, do omstandigheden in aanmerking genomen, de stemming zeer gunstig. In het eerste half jaar werd in Engeland aan rubber ver bruikt eo ïiboeveclheid van 15406 ton rubber, tegen 9860 ton in het 'gohre'e jaar 1922. Daartegenover werd uit de Maleische staten in de maand Julli slephts 11.125 ton werd uitgevoerd te gen '18822 in heb v-orige jaa.r, waaruit blijkt, dat de reebrictie-maatregelon thans hunne uitwerking doen gevoe len. Men verwacht dian ook dat spoe dig de voorraad ito Londen zal uitge pit rak,en, op liat vooruitzicht waar van de rubb'-i'prijs een verbetering on derging. Aand. Amsterdam Rubber konden van 143 1, 2 tot 14S 1/2 opko men. O'ost Ja-va Ruibber van 216 tot 221, Lnmpon.g Sumatra van 128 tot 132 3/8. Kendeng I.e-mboe van 182 tot 191 i/4. Scheepvaartaandeelen blijven voort durend lusteloos gestemd.' De treurige toestand der vrachtentnarkb, bij welke noteeringen steeds met verlies gevaren moet worden, als gevolg waarvan den laatsten tijd weder een aanzienlijtoe hoeveelheid tonnage is opgelegd, maakt de vooruitzichten voor de scheepvaart, maatschappijen zeer som- her. Moedeloos geworden houders doen op de tegenwoordige lage koersen hun ne aandeelen weg, waartegenover geen voldoende vraag staat om een verdere inzinking te verhinderen. Waren tot nu toe de Indische lijnen goed op prijs .gebléven, tengevolge van de bevredi gende resultaten die nog in de vaart op Indié konden worden behaald, deze weck kwam ook 111 deze aandeelen een zoodanig sterk aanbod, dat de koer sen gevoelig terugliepen. Aand. l-Ioll. Am. lijn nobeeren ten slotte 76 tegen 80 1/4, Kon. Ned. Stoomboot 54 3(4 te gen 52, Ned. Scheepvaart Unie 97 te gen 101 7/8, Mij Nederland 125 1/4 te gen 133. lu tabaksaandeelen ging, nu geen nieuwe gezichtspunten voor deze waarden vóór het a.s. najaar vei- wacht kunnen worden, niet, veel 0111 en de koersen ondergingen nagenoeg geen wijziging. Aand. Deli Mij. no- teeren 277 tegen 2-73 1/2, Deli Bata via Mij. -'91 tegen 29-4, Senembah 243 tegen 243 1/2. Theeaandeelen bleven goed op prijs. De verwachtingen voor het artikel blijveji gunstig. Banjoewangi konden, ook onder den invloed van cte hoogere rubberprijzen van 90' tot 92 1/2, do preferente aand. van 115 tot 119 ver beteren. De berichten uit Amerika maken melding van een inzinking in de in- dustrieele bedrijvigheid- De onuitge voerde orders der Stoel Corp. per ein de Juli toonen een vermindering aan van circa 475.C00 tou, vergeleken met een teruggang vau 59o.000 ton op einde .Juni, waardoor het totaal aantal on uitgevoerde orders bot 5.911.000 ton is verminderd, tegen 7.4 millioen op ein de Maart. Voegt men daarbij nog aa lagere ramingen van den oogst, nl. voor voorjaarstarvve 69.6 tegen vorig jaar S0.4, dan schijnen de vooruit zichten ook in Amerika niet rooskleu- 'rig te zijn. De ongunstige handelstoe stand in Japan, welke meestal als voor looper van de te verwachten bedrij vigheid in de Unie wordt bestfhouwd. geven ook niet veel hoop van de te verwachten gebeurtenissen in Ame rika. De markt was in da afgeloopen week voor Amerik. industrieele fond sen afwisselend liooger en lager al naar gelang de hausse- of baisse-partij de .overhand had. Ten slotte wijken de koersen niet veel van die dei' vorige week af Cómm. Steels noteeren 89 te gen 88 1/8, Stilde-baker 1041/2 tegen 104, Am. Smelting 5S 1/2 tegen 59, Cen tral Leather reageerden op grond van de flauwe stemming vcor lederwaar- den te New-York van 19 3/4 tot 16 1/2. Staats en Gemeentefondsen waren iesb lager in koers, tengevolge van de vele omzettingen welke den laatsten tijd uit vrees voor een© depreciatie van den gulden, en dollar-fondsen werden uitgevoerd. Geld op prolongatie noteert 2 1/2 Brieven uit ds Hofstad. Psrs-OïBFZlcM I-Iet glanspunt van de vorige week in het residentie leven is het vuur werk op Schcveningen geweest. Van overoude tijden was een dergelijk vuurwerk iets heel gewoons. Hoe lang' het wel geleden is dat voor de laatste al de vuurpijlen op den boulevard hebben gesist, hebben we met onthou den maar het moet lang vóór den oorlog geweest zijn. 's Maandags avonds» was het dan feest, Het heeft gesist eu geknald van je welste en dui zenden men zegt wel honderddui zend hebben er van genoten. Iuder- daad is het een aardig gezicht boven zee en het plots verlichten van do ge weldige msnscliemnassa heeft iets spookachtigs. Het was ontzaglijk vol eu de mare gaat, dat het tot twee uur in den nacht heeft geduurd eer de volmaakte rust op Scheveuingcn 'was weorge- De Haagsclie tram heeft haar bekende tactiek van slechten dienst ,-cer gevolgd en dus heel voelgeld erdieud. Inmiddels verrijzen do anto-diensl, hij vijf- en zestallen tegelijk, en alle concurreeren op verdienstelijke wijze bogen de tram. Ieder dubbeltje dat in een bus wordt verteerd gaat uit de vinst van de tram weg. Wij verheu gen ons daarover, want hoe zachtmoe dig en vredelievend van inborst of we ook zijn, wij gunnen de tram eens flm ke tegenvailertjes. Misschien dat zij dan eindelijk eens 'betere diensten in stelt eu niet alleen op winstbejag uit is, Het type auto-bus is zeer verschil lend. Er zijn er bij die precies een ouderwetsche omnibus gelijken, maai er zijn er ook die meer weg hebben •an een groote chique auto. Opmer kelijk is, dat de tarieven iets lioogei dan van 'de tram; maar liet pu bliek schijnt dat er voor over 1e heb ben, omdat (le bus veel beter eind punten heeft. Ook het oude model, bus met imperiale is weer verschenen, doch het lijkt ons dat deze niet veel trelc hebben. Men zegt, dat er reeds 52 diensten i.11 den Ilaag zijn ingelegd het zou ons niet verwonderen ori deze slepen een paar duizend tram- klanlsn weg. Op den duur moet dat inderdaad iets .gaan beteekenen. Den ''diénst nog sléchter maken clan die is kan de tram haast'niet meer en dus gaat nu het verlies van de winst at. Hoe plotseling al die auto-bus- ondernemers aan den gang zijn ge gaan ds ons een raadsel. Het is begon nen met den dienst in het Westland. Het wordt haast een samenspannen om de Westlandselie stroomtram oiu hals te brengen, althans wat het tra ject den I-laag—Loosduinen betreft. Er rijden tal van bussen en deze vertrek ken een paar minuten vóór iedere tram. Ze pikken dus precies de klan ten weg. Men zegt, dat de Haagsclie tram hier de hand in heeft en dat zij diet terrein wil gereedmaken voor een exploitatie van dit traject met electn- scho trams. Nu zou het verdwiji van de stoomtram van dit traj geen gemis zijn en heb lijdt geen twij fel of deze tram verdwijnt, vooral al: den Haag den weg na-ar Loosduinei heeft verbreed en de Laan van Meer- dervoort tot bij Kijkduin lioefb reedgemaakt. zoodat daarover een tram kan rijden. De Westlander heeft, nu al een motor-tram ingelegd vau den Haag naar Kijkduin, maar dat zal niet baten, want den Haag zal ge stadig Loosduinen annexeeren en iu zijn gemeente opnemen. Een vermaak voor jong en oud is hot kijken naar liet verdelgiugsproces, dat op den ouden kruiser Hildebrandt, die sedert November 1919 op het stille strand ligt, wordt toegepast. Men laat de laalsie resten in de lucht vliegen en dat is aardig om te zien. Om liet uur vloegb eeu stuk omhoog. Dikke wolken zand stuiven op; de brokken ijzer vli.egenrond en weer is er stukje vernietigd van 'dit zwarte drocht-. Het gaat niet snel, want men kan' met het oog op het gevaar voor de omgeving slechts met kleine hoe veelheden werken. De onderkant van NOC EENICE PERSSTEMMEN OVER DE BENOEMING VAN MINISTER COLIJN. Het Vaderland schrijft: Colijn's aanvaarding van de porte feuille van Financiën beteekent >u de eerste plaats dat wij een sluitende begrooting zullen krijgen. Iedere veronderstelling, dat luj zou igaan zitten,- zonder dat als doel te nemen, dat binnen zeer korten tijd 1>6 •eiUt moet worden, doet dezen kraent- m&nsch onrecht, Boezemt de groote kracht van Lo- lijn ons eenige beduchtheid 111 dan is het niet ,oni de kracht, die op zichzelf altijd reeds tiling of beauty is, maar omdat Colijn er bij de bezuiniging zwaar op 111 zal hakken, en allicht m enigen boom dooi', hem waardeloos geacht maar door ons op den hoogsten prijs gestold/ het leven zal ontnc-, men. "Wij troosten ons echter met do .gedachte' ,dat Colijn geen Calvinist is uit' Staphorst, maar een man wiens van oorsprong breede blik steeds ver ruimd is door de verschillende staten des levens", die hij heeft doorge maakt, en dat hij steeels prijs gesteld heeft op een tactiek, waardoor nie mand onnoodig tegen hem in liet harnas vverd gejaagd. En de man, die zooopgetogen was over Detsrding s vorstelijke gift aan zijn vaderland, kan moeilijk de persoou worden, die uit Calvinistische onbekendheid me\ en veroordeel tegen onze kunst haar gevoelige wonde zal toebrengen... Colijn wordt nu premier, zij het dan ooit niet in naam. Ï11 de eerste plaats,' doordat het fi nancieele vraagstuk liet alles over- lieersohende vraagstuk is geworden, waardoor geen enkele minister meer een uitgave op zijne begrooting zal kunnen brengen, waarop Colijn zijn fiat niet heeft gegeven. En daar Co lijn van dat genus mensdhen is, die absoluut geeu behoefte hebben aan- uiterlijke kenteekenen van macht, als de zaken maar naai' zijn goedvinden gestuurd worden, is hij* daarmee te vreden. In de tweede plaats omdat (Colijn altijd precies weet wat hij wil en daarop mfet niets ontziende kracht 'aanstuurt. Het Utreclitsoh Dagblad zegt. Het Kabinet is zoo gelukkig ge weest, -ter opvolging van Minister De Geer, een- van d'e allerbekwaam ste krachten der rechterzijde voor de portefeuille van financiën te winnen. De heer Colijn, wiens naam reeds jaren om liet Kabinet heen zweeft, en wiens minisbrabili- teit door niemand in den lande be twijfeld wordt, staat thans gereed, om de verwachtingen te vervuilt dis velen omtrent hem koesteren. Men kan in den lieer Colijn be groeten een Minister van Financiën met een zeer universeelen blik op het gelieel der vraagstukken dat aan do orde is en, tegelijkertijd', een overtuigend en deskundig be zuiniger. En i9ie combinatie was juist de combinatie, welke wij noo- dig nebben ter redding der situatie vau dit oogenblilc. Er is echter, naar de meeivng vau het ,,U. D.v', een principieel bezwaar tegen de formeele zijde van hande len van het Kabinet- De ontslagaanvrage van Minis ter De Geer was eei# geheel uit zonderlijk feit, omdat hier een mi nister aftrad, niet wegens gemis van homogeniteit in de Regeering- Moet een dergelijke allerbelang rijkste gebeurtenis in het- staatkun dig leven geschieden, zonder dat de Kamer ook maar eenigszins in de gelegenheid is geweest, zich uit te spreken? Ja, zelfs van overleg met de leiders der Kamerfracties blijkt; niets, terwijl de benoeming van den heet' Colijn toch een principieel® wijziging brengt in de schakeering van liet Kabinet waar een christe- 1 ijk-revolutionai ren bewindsman wordt vervangen. Er ligt- in de ze geheels mimstercrisis - een ele ment, dat wij niet in overeenstem ming gevoelen met oen normale be handeling van zaken volgens 011s parlementaire regeeringsstelsel. E11 dat is wel het voornaamste zwaar dat tegen de huidige beuoe- ming kan worden aangevoerd. 'ter'dijk', maar een dictator, een man, die ongetwijfeld in regeerkracht zal aanvullen wat den heer De Geer blijk baar ontbrak. Of dit de figuur zal zijn, die wij op dit oogenblik noodig hebben Of do heer Colijn de rnaa zal zijn, die de veiligstelling van den gulden hand haaft en tevens de veiligstelling van onze volkskracht? •Een gemakkelijke 'taak is dit niet, zelfs wanneer men beschikt, zooals de heer Colijn, over buitengewone ta lenten. Eenige vrees hebben we wel, dat' de heer Colijn niet het snoeimes zal hanteeren daar, waar wij dit het lief ste zagen. Want de hoer Colijn is behalve, een financier en econoom ook militahj en de blijde verwachtingen die li ij aan vankelijk hier heeft gewekt in zijn rede op S Nov. van het vorige jaar, iheeft liij op 17 Nov. d.a.v. weder ge heel vernietigd. De vraag is gewettigd, of de heer Colijn indien hij op die wijze de 150 millioen' per jaar bezuinigen wil, wel altijd een meerderheid iu ons parle ment zal kunnen vinden en of con flicten dan wel zullen uitblijven. Of heb kabinet door deze jongste ■ijziging wordt versterkt, betwij felen we. Een kabinet van krachtige' regeér- iders is nog niet altijd een regeer- krachtig kabinet-." Do 'Residentiebode" cludeert: (R.K.) Het Maiitvraagstuk Verplaatsing van de Ged, Oude Gracht s aar de Ged. Vcldersgracht? De klachten der bewoners van do Ged. Oude Gracht. Men schrijft ons.- Bijna alle bewoners van de God, Oude Gracht een tweetal, dat' van de markt voordeelen heeft uitgezon derd hebben geleekeiid op ten lijst verplaatsing van de Maandag- markt te vragen. Het is t'.-u'edclijk deze markt te houden in ëie straat die het centrum van de stad gaat worden postkan t-oor, banken en die als verkeers weg en als winkelstraat dagelijks toe neemt- in beteekenis. Bovendien is dit gedeelte van de stad beslist ongeschikt vjmr markt, doordat de groote verkeersweg er. middendoor loopt en do marklhando- laren en de marktbeaoekers. als het ware tegen de huizen vyorden geperst. Een verplaatsing b.v. naar de Vol- dersgracht waar in het middeu een verhoogd voetpad ruimte geeft voor de marktkooplieden en w'aar dan evenals op de Botermarkt aan beide zijden een rijweg en een voetpad vn'j- bliiyen, zou een afdcendo verbetering gewen De k-oopers zouden er niet door worden geschaad, omdat- de afstand van Oude Gracht naar Vold'ersgrachl slechts eenige lionderd© meters be draagt. en do verkoopers zouden er om denzelfden reden niet slechter van worden. De gelegenheid tot zakendoen is door wettelijk© voorschriften beperkt, De zakenman, die zijn winkel of kantoor op de Oude Gracht tusschen Zijlstraat eu Vervvulft heeft, mist nu elke week eeu Hbg, een zesde gedeelte van de week. Het zou dus redelijk zijn de belas tingen van deze zakemuoneeheii mot zesde te verminderen, omdat el- ken Maandag van morgens tot onds de toegang tot. de zahenhui zen op dit gedeelte 'van de Oude Gracht zeer afdoende versperd is. Goederen van eenigen omvang kun nen niet worden ontvangen of verzon- kea-;6 weer schade geleden wordt. Op de Botermarkt zijn de drukte en het rumoer ook hinderlijk voor de be woners, doch daar blijft de herrie in elk gaval o-p redelijken afstand van de Woningen, kantoren en winkels, door dat aan iedere zijde een rijweg en een pad voor voetgangers eeu scheiding vormen tusschen de kramen en de huizen. Op de Oude Gracht js do rijweg,, die fteootendeels door tramrails in beslag genomen wordt, bijna voortdu rend versperd. Voetgangers kunnen niet onbelem merd langs de voetpaden paeseeren. Het gebruiken van den rijweg is voor voetgangers levensgevaarlijk. In de kantoren wordt ïrien zeer gehinderd door liet lawaai, vlak voor de ramen. De versperring geschiedt voor het overgroote deell door niet-Haarloiu- mers. die weliswaar staangeld beta len, doch over het geheel den voor spoed van de inwoners van Haarlem niet bevorderen, doordat zij hun hier verworven inkomsten elders verte ren. Het volgende is onometootelijk waar I Tegenover do inkomsten die de ge- „We krijgen nu niet op de allereer- [meente trekt uit hot geld dat voor ste .plaats eeii_financier op den Kneu- staanplaatsen wordt opgebracht, ver Haarlemmer Halletjes EEN ZATERDAGAVONDPRAATJE. Dit is de eeuw van de „draadlooze". Het is, volgens, sommigen ook de eeuw van het kind, van de techniek, van de ineenstorting van de beschaafde wereld en van andere dingen, maar aangezien, wij het vandaag over de draadlooze wil len hebben, leggen wij kinderlijke, tech nische, ineenstortende en andere aan spraken ter zijde en houden voldit is de eeuw van de draadlooze. Er zijn ook wel degelijk argumenten om deze be wering te stijven. Hebben wij niet de draadlooze telegraaf en telefoon sinds jaren, zijn niet reeds vliegtuigen en, schepen draadloos' bestuurd? Als da; zoo doorgaat laken wij in qns d-age- lijksch leven volkomen den draad kwijt cn heeft het begrip draad nog slechts kans van voortbestaan in zulke zaken als 'draadnagel, kwadraat en dergelijke. Dan komt er een toekomst, dat wij ons draadloos verplaatsen en denken, draad loos werken en draadloos eten. Stel u voor draadloo/.e visch, draadlooze groen ten cn aardappelen, vleesch dat niei draderig meer kan zijn. Het is een vree- sslijlc vooruitzicht. Laat ons hopen, dat die toekomst nog verre is. En -ons iu- tusschen bepalen tot dc werkelijkheid die wezenlijk genoeg is.'. Het was op den laatsten kransavor.d, dat neef Wouter binnenkwam, toen het geheele gezelschap reeds in de huiska mer der Hopiua's v.ereenigd was. Het viel -ons dadelijk op, dat zijn anders zoo blozend gezicht nu. akelig bleek was, zijne oogen waren blauw omrand, zijn norsche, korte begroeting werd omvan gen met een algemeen meewarig wat- scheelt-er-aanrWouter? Neef Wouter gromde iets van ellendige-nacht-bijna- geen-oog-toegedaan en verzonk t-oen in oen luien stoel en diep-stilzwijgen.- Maar tante Koosje kon het hiermee niet laten afloopen en zei, terwijl zij zich ontpelde (hoed, voile, shawl, lange jas, kort trui. achtig kleedingstuk) „Ja, stel je voor, wat Wouter nu overkomen is. Jc weet „In vredesnaam Koosje," .-verweerde neef Wouter zich zwakjes, „mioet je dat nu weer aan de groote klok hangen?" Het was een zwak protest, meer uit gewoonte, dan omdat hij er eenig succes van verwachtte. Tante Koosje laat zich nooit door iets of iemand van haar apropos afbrengen, het minst van alle3 wel door haar eigen man. Zonder dus eenige notitie van dc woorden haars gemaals tc nemen, begon zij haar ver haal „Wouter heeft liet mij volledig opge biecht (hieraan twijfelden wij uier.) en ik heb mij den geheelen dag nl in het vooruitzicht verheugd, het hier op den kransavor.d te kunnen/ vertellen. Wij waren gisteren op onzen gewonen tijd naar bed gegaan, zonder in het minst te vermoeden, welke vreeselijke ervaringen Wouter boven het hoofd hin gen. Zooals jullie misschien weet, ver heug ik mij in een bijzonder vaste nacnt- rust, maar Wouter is een erg lichte slaper. Een kwestie van graad van recht vaardigheid, vermoed ik. Zoo was ik ook ditmaal al lang in het land der droomen, terwijl Wouter nog wat lag te soezen, toen hij plotse ling werd opgesqhrikt door een rauw, heesch geluid, dat uit de benedenkamers scheen te komen. Het was een stem, een snerpende, ruwe stem. Er was n'ets ingehoudens in, zooals je om twee uur in den morgqjj zou m'ogen verwachten. Het was ook geen aangename stem en de woorden die gesproken werden, wa ren ge'ring in aantal, maar bondig gê- nocET„Jij hier, ellendeling?" zei de stem in het Engelsch en toen volgden eenige verwarde geluiden. Nu is het in ons huis niet gebruike lijk, dat de menschen 's nachts binnen komen met het doel dergelijke heftige gevoelens te uiten, en, daar ik meen te mogen veronderstellen, dat jullie huis houdens in dat'opzicht even behoorlijk geregeld zijn a's de mijne, zul je ge makkelijk begrijpen, dat Wouter eenigs zins verwonderd was, over deze Engel sche invasie." Op dit moment hief neef Wouter rich energiek uit zijn stoel op en zei „Hoor eens, vrouw, als je nu toch mijn gevoelens in het spel gaat brengen, laat mij het dan zelf maar verder vertellen.'' „Zooals je wilt," zei tante Koosje snibbig en zweeg, waarop neef Wouter als het ware den gevallen steek wan he; verhaal opnam en als volgt op het onder werp voortborduurde „Ik was inderdaad eenigszins vcr- haasd. Wie zou dat niet zijn? Ik dacht natuurlijk het éérst aan inbrekers. Maar die theorie leek onhoudbaar, toen ik, verder nadenkende, 'besefte, dat het zeer onwaarschijnlijk \yas, dat inbrekers mijn salon zouden uitkiezen om hun woor dentwisten te beslechten, terwijl er zoo veel plaatsen beschikbaar moesten zijn, die. zich beter tot dit doel leenen. liet was ook niet waarschijnlijk dat zij in de uitoefening van hun beroep zonderlinge geluiden zouden meenemen. Toen ik zoover gekomen was, klonk de snerpen de stem weer „Ik heb je gezegd, dat je de juweelen moest meenemen." Een zonderling optreden voor inbre kers, dacht ik bij mezelf. Missohien had den zij dienzelfdcn nacht al een inbraak achter den rug. „En heb je dien ellendeling koud ge maakt?" klonk dc stem crescendo. Dit werd vreeselijk. Zou er ook nog een mcotd begaan zijn? Er volgde een rau we kreet én een paar doffe slagen en toen besloot ik, dat het lang genoeg geduurd had en het tijd werd, dat ix i er mij mee ging bemoeien. Ik ben, zooab jullie we'et, een rustig burger, maar dit werd mij toch wat al te bar. Ik sloop naar beneden. Mijn vrouw sliep rustig in dit oogenblik van heftige crisis. Dergelijke vreeselijke momenten zijn het deel van deu sterken man. Ik maakte haar dus niet wakker, want zij zou me maar vragen hebben gesteld, waarop ik niet zou hebben weten le ant woorden. Ik stond op de onderste treue van dc trap, toen er opnieuw kreten weerklonken, gevolgd door slagen: Ik aarzelde.- Was het tenslotte mijn zaak?, Getuigde het van beschaafde manieren, wanneer ik mij bemoeide met andermans twisten. Maar tenslotte was het toch mijn salon en als er ongelukken van kwamen, zou ik in allerlei onaangenaam heden kunnen komen. Misschien had den deze zonderlinge ruziemakers zich wel in het huis vergist en zou de kwes tie toch nog een bevredigende, rust'.ge oplossing kunnen krijgen. Deze moge lijkheid versterkte mij en ik stapte na3r de deur. Het is veel dapperder om te stappen dan te Ioopcn. Daarom stapte ik naar de deur en gooide haar open. Binnen was.... duisternis. Ik maakte hieraan een eind door het elcctrisch licht op tc draaien. En toen zag ikniets. Niets, tenminste behalve het. gewone loebehooren, de pluche meubelen die jc kent, het theekastje, de palni-in-pot, het groote portret van Koosje op de piano en mijn eigen druk-op-den knop er naast. De acteurs in het drama moesten wel even plotseling verdwenen zijn, als zij gekomen waren. Er was niets te zien van iuweelén, scheldnamen of slagen. Het zag er uit als het vredige buiger- nianshuishouden, dat je kent. Toen kwam er uit den hoorn van tien draadloozen ontvanger een vrecse ijko gil. Ik rende er heen, nam dc megu- phoon weg en hield het boortoestel aan mijn ooron. Het mysterie was opgei,-st. Ik had vergeten, om het contact van de draadlooze telefoon te verbreken en ik ontdekte, dat ik luisterde naar een melodrama, dat ergens in een ver ver wijderd theater werd opgevoerd. Anie- rikaansch denk ik, want het accent b;k mij bij nadere kennismaking wat onzaN ver. En zooals je weet, wanneer bet 12 uur in den middag is bij 'ons, is bee zeven uur in den morgen tc. New-Yotk, waaruit volgt, da', twee uur 's nachts .11 Nederland correspondeert met negen, uur 's avonds in dc Amerikaan scho hoofdstad. Vermoeid zweeg neef Wouter en een schaterend gelach steeg uit het gezel schap op. Maar dc verteller was reeds ia rijn stoel weggezakt en haalde in, waf hij in dien nacht tekortgekomen was. FIDELIO JUNIOR.,

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5