Binnenland Nog eens: jjnze financiën. Rubriek van den Arbeid. Hezen de bewoners van de Oude Gracht eiken week een zesde aan tijd en gelegenheid om zaken te doen. Wanneer de markt blijft, zullen de buizen door ook in waarde achteruit gaan. De voordoden die Haarlem als gemeenschap van de markt heeft- zijn nul. Want wat aan den eenen kant door de gemeente rechtstreeks wordt ontvangen, wordt langs een omweg weer door de burgers verioren. De winst blijft aan de marktkooplieden. En voor hen behoeft do gemeente niet te zorgen, omdat het voor negen tien den niet-Haarlemmers zijn. Wil de gemeente altruïsme toepas sen. dan is daartoe de gelegenheid door verplaatsing naar de Volders gracht. De markt op de Oude Gracht laten is altruïsme te uitfcluilenü in hel be lang van de marktkooplieden alleen. De meening van Mr. Molenaar. Een hoogst onbevredigende toestand. In De Nederlandse he Nijverheid beschouwt mr. Mole naar het perspectief der Nederland- sche financiën. Van de perspectivische bezuinigingen, waardoor heb tekort van. 37Vh millioen zou verdwijnen, be toogt de schrijver, is bitter weinig te recht gekomen en nieuw© lasten sta pelen zich op. Het hierboven reeds vermelde tekort van 37% millioen zou op den duur ge dekt worden door toen in voorberei ding gebrachte wettelijke maatrege len. Het Departement van Onderwijs, dat bij de indiening van de begroo ting, in stede van een bezuiniging van 25 millioen en dus, zijn noodzakelijk bezuiiiigings-percentage in aanmer king genomen, 35 millioen zou moeten bezuinigen, dacht 29 millioen te vinden uit de sedert door den wetgever aan genomen wijziging der Lager Onder wijswet. De Vlootwetcommissie, waar in ook de Thesaurier-Generaal van het Departement van Financiën zitting had, heeft reeds de ontgoochelende me dedeeling gebracht, dat van deze be zuiniging niet veel meer dan 12 mil lioen zal terecht komen. Een gaping aus van 8 millioen. En ook andere door het Departement van Onderwijs in uitzicht gestelde versoberingen moe ten niet- hei resultaat dreigen op te leveren, dat men er van had verwacht ofmisschien slechts gehoopt. In tegendeel, Onderwijs zorgt voor nieu we tegenvallers. Gaat niet het, blijk baar voor tegenspraak weinig vatbare gerucht, dat voor dit jaar de •onder wijzerssalarissen 9 a 10 millioen te laag zijn geraamd? Ziehier reeds de helft zoek van de in uitzicht gestelde bezuiniging op onderwijs van 35 mil lioen. De herziening van de verzekerings wetten zou 3% millioen in het laatje brengen. Een deel daarvan zou naar de Minister ïn zijn millioenennota, op de optimistische inblazingen van zijn collega Aalberse, mededeelde, waar schijnlijk nog aan het budget van 3923 ten goede konten. Thans staat wel vast, dat daarvan geen sprake is. Ja zelfs is in Commissie XI van den Hoogen Raad van Arbeid de vraag ge rezen of deze reorganjpatie, die in geen geval voor 1925 haar beslag krijgt niet op een vermeerdering der uitgaven zal komen te staan. Neen, de tegenvallers zijn voor het grijpen. Is voorts uit het Regeermgsant- woord op een vraag van den heer H. Colijn niet gebleken, dat het Depar tement van Binnenlandsche Zaken op 'geen stukken na met.het hem toege dachte bedrag van 4 millioen zal uit komen voor de steunregeling aan werkloozen Het bedrag van 4 mil lioen zal tenminste moeten worden ver dubbeld. Dientengevolge moet op nieuw 4 millioen aan het tekort wor den toegevoegd. Nu weten wij wel, dat deze miliioenen op den crisisdienst worden gebracht, maar dit is slechts een boekingskwestie, voor de tekorten op den gewonen dienst en den crisis dienst moet evenals voor die op den buitengewonen dienst worden geleend. Hoe "staat het met de resultaten van het post- en spoorwegbedrijf, aan welker tekorten immers onverbidde lijk een einde moest worden gemaakt? Welnu, de spoorwegen hebben dit jaar wederom op 30 millioen staats bijdrage aanspraak gemaakt. En vast staat, dat 'dit tekort 'in de eerste jaren niet zal verdwijnen, misschien wat lager zal zijn, maar in elk geval de optimis tische verwachting der Commissie Pa- fijn. dat het voor dit jaar ongeveer 15% mülioen za! bedragen, moet be schamen. Hiermede is volgens de ver klaring van den minister zeli komen vast te staan, dat dit tekort niet meer op de crisis-uitgaven mag worden ge boekt, maar op de gewone begrooting moet worden gebracht. Ten aanzien van het postbedrijf wet- figen de over het eerste halfjaar ge publiceerde cijfers der opbrengst het vermoeden dat de baten uit dit staats bedrijf ongeveer 10 millioen onder de raming zuilen blijven. Excusez du peu. Ook hierop heeft de miuisier niet ge rekend. Is het wonder, dat de heer de Geer, die op deze wijze zijn perspcctivisii- seae bezuinigingen, de een na de ander ziet wegvallen eivdie ervaart dat dooi de andere departementen de noodza kelijke medewerking met wordt ver leend, eindelijk er den brui van geeft? En stond nu tegenover al dis tegen vallers op de begrooting nog maar een accres onder de middelen, dan zou de hec-r de Geer hierin wellicht nog aanleiding hebben gevonden zich zelf er-u riem onder het hart te steken, klaar alles bijeen genomen, is ook hieruit weinig hoop te putten. Zeker-, de inkomstenbelasting heeft schijnbaar een buitengewoon bevredi gend verloop gehad, maar de op- lu-engst der afgeloopen maanden komt grootendeels nog aan hét vórig dienstjaar ten goede. D© successiebelasting maakt geen slecht figuur. Maar daarnaast sfcnon vele tegenvallers. De tabaks-accijns, de gedislilleerdaccijns, cte opbrengst van de Nederlandsche Bank, de in voerrechten, de zegel- en registratie rechten zullen miliioenen bij de ra- mine achterblijven, zoodat zekerheids halve de verwachtingen maar niet honger gesteld moeten worden dan dat aan het einde van het jaar zal blijken dnt de opbrengst der middelen niet beneden de raming is gebleven. Dan zal toch voor 1921 de raming la ger ge.-teld moeten worden. En wat tien stand der vlottende schuld be treft, een factor van zoo uitermate lioog_ belang juist met het oog op 'de „veiligheidsstelling van den gulden", te dezen aanzien kan van een gerin gen vooruitgang gesproken worden, al mag de regelmatige vermindering dei- vlottende schuld sedert Februari met circa 200 millioen nog niet tot over matig groote vreugde aanleiding ge ven. liet is n.l. niet onwaarschijnlijk, dat binnen korten tijd de daling weer voor een stijging zal moeten plaats maken. De voorschotten aan de gemeenten zijn afgenomen, maar dit is een seizoenverschijnsel; de voor schotten aan do koloniën liepen terug door het plaatsen der Indische leening en voorts droeg het uitgeven van de eerste coupure der Staalsleening 1923 een goed deel bij tot het terugloopen van onze vlottende schuld. Maar liet meest tot voldoening stemt ongetwijfeld dat do voorschotten inge volge de Woningwet en die voor den premie-woningbouw niet minder kwis tige hand worden verstrekt. Dit is van blijvenden invloed op den stand onzer vlottende schuld. Maar ondanks dit alles is een bedrag van 550 a millioen aan vlottende schuld voor ons land toch 'e hoog. Daarin blijft voor ons bij voortduring een gevaar schuilen, vooral nu uit Zwitserland reeds het bericht komt, dat men daar den invloed ondervindt van het weg trekken der Duitsche saldi. Gaat zich ook voor de in Nederland gekweekte reserves van het Duitsche vermogen de noodzakelijkheid openbaren deze aan te spreken, dan is de kans groot, dat de Staat langzamerhand moeilij ker zijn schatkistbiljetten en promes sen za! kunnen onderbrengen. Men ziet, de toestand van 's lands financiën is nog hoogst onbevredigend. Brand te Hilversum Esn kind in de vlammen omgekomen Tc Hilversum is Donderdagavond brand ontstaan in perceel Neuwog 258, bewoond door moj. Jansen. De bovenverdieping brandde geheel uit. liet vierjarig dochterte, dat alleen thuis was, kwatn jammerlik iu de vlammen om. De oorzaak van den brand is vermoedelijk spelen met lucifers door de kleine. HET JUBILEUM BIJ HET GAS BEDRIJF TE AMSTERDAM. De Tel. schrijft hiervan nog nader Donderdag was het 25 jaren gele den, dat het particuliere gasbedrijf bier ter stede overging naar de ge-, meente. Dit particuliere gasbedrijf was de Imperial Continental Gas-As- sociatioa- Op sommig® deksels van ou- de putjes komen de initialen I.C.G.A. nog voor en een grappenmaker zag hierin een afkorting van: ,,lk com mandeer geheel Amsterdam." Erg overdreven was dit, zooais sommigen onzer lezers zich nog wel zullen her inneren, niet, want herhaaldelijk kwa aien stribbeliDgen met de g< e bouw van de fabriek, thans gas fabriek West, had plaats in 1853 op een open terrein nabij de Haarlem merweg- In September 1SS5 had de eerste af levering door de buizen plaats. Het gevolg van het Inbedrijf-stellen dezer fabriek was oorzaak, dat de Rolland- sche Gasfabriek, die aan de Wetc ringschans stond moest ophouden met produeeeren. De 1 a-atste levensdag van de fabriek aan de Weteringschans was waarlijk emotioneel en wie het belang wekkende boek van den heer Zafcn ..De geschiedenis der verlichting van Amsterdam" er op naleest, za'. een spannend relaas van het ge&eurde aantreffen Nadien heeft de gas-oor!og nog lan ge jaren in Amsterdam gewoed Even als de Holiandsche Gasfabriek eens haar vlag had moeten strijken, zoo moest ook de I.C.G.A. dat doen. Van daag voor een kwart eeuw exploiteer de uitsluitend de gemeente her. gas bedrijf. De ec sto directeur was de heer D van der Horst. Deze wist de verflauw de belangstelling 'voor het gas weer aan te wakkeren en aan hém is het te danken dat meij jtuag dat gas ook uitstekend voor koken en verwarming te gebruiken was. Na de Westergasfabnek kwam Uost, daarna kwam Zuid en Noord. Een be langrijke verandering kwam op de Westergasfabriek tot stand, daar de horizontale retorten van een der stook huizen afgebroken on vervanger, wer den door de meer moderne verticale- DE VICE-ADMIRAAL UMBCROVE TERUGGEKEERD, Met het s.s, „Rembrandt" van de Mij. „Nederland" is Vrijdag uit ln- dié te Amslerdam aangekomen de vice-admiraal W. J. J. Umbgrove, die ontslag heeft genomen als comman dant vnn de zeemacht in Ned.-Indië en het bevel aldaar heeft overgedra gen aan den kapitein ter zee Tissot van Patot. Zooals do Tel. gemeld heeft, is mee- ningsverschil met den gouverneur-ge neraal Mr. Fock over intieme marine- aangelegenheden de oorzaak van het plotseling heengaan van den heer Umbgrove. ONTSNAPT. Vrijdagmorgen is uit het politie bureau in do Groote Pauwenr-tceg te Rctteriam cr.t-p.aut de SS-jarigs II. H. K.. die daar als verdacht van rij - wic-1verduisteling opzc-loten was. Tot j in den Hang wfrd lui nagezet, daar I verloor men zijn spoor. Familiedrama te Leiden Jaloerschheid de corzaak? De Tel. meldt: Aan de Mare te Leiden woont eon 24-jarige weduwe bij haar schoonvader in. Donderdag werd zij plotseling aangevallen door ljaar zwager St. Deze had eerst in een aparte kanjer zitlen studeeren tn as daarna zonder eenige aanleiding met een mes op zijn schoonzuster af gestoven. llij bracht haar eenige ste ken toe, die naderhand niet ernstig bleken te zijn. De man werd in zijn opzet verhinderd, doordat llefc mes brak. Er bestond tusschen het jonge weeuwtje en den schoonbroeder reeus ïimen tijd een gespannen verhou ding. De oorzaak hiervan is, dat de verloofde van den dader het vrouwtje niet kon uitstaan. Do politie heeft St. gearresteerd. I-Iet onderzoek zal moeten uitwijzen, of de dader met voorbedachten rade of in overspannen toestand gehandeld heeft. AMBTSGEWAAD VOOR VROUWE LIJKE KAMERLEDEN. Men schrijft hierover nader aan Do Tijd1 Het feit. dat in 1922 verscheidene vrouwen gekozen zijn tot leden dor TweeUe Kanier, heeft de firma C. Far- wick-Ariëns te 's Hertogen bosch ertoe •eleid een ambtsgewaad te doen ont- verpen voor vrouwelijke Kamerle den. De firma is daarbij uitgegaan van de gedachte de etoffase en garneeving in overeenstemming te brengen met het bestaande ambtsgewaad voor le den der Eerste- en Tweede Kamer, terwijl zii er in slaagde de elegante coupe van het te ontworpen gewaad zoodanig aan te geven, dat het snit 't apart houdt, vereischt vcor een amb telijk gewaad. Zelfs hield de fiima er practisch rekening mede. dat dames- kleeding aan mede onderhevig is, (wat trouwens ook geldt voor liecrcnklee- ding) en heeft in de lijnen van het ge heel dit bezwaar voortreffelijk weten te ondervangen, terwijl zii tevens be dacht was? op eventueel te wenscheu 'iizï gingen. De firma C. FarwickAriëns heeft naast het deskundige omtrent coupe en "bewerking ook do hoogste eïsohen willen stejlen uan dc uitvoering van het ontwerp, zooals zii het wenschte aan te bieden. Daarom heeft de firma teekening van het model ter uil- ring voorgelegd aan TIermau Moerkerk te 's-Hertogenbosch. Wat de firma zich had gedacht, heeft Herman Moerkerk op buitenge woon voortreffelijke wijze hoogst ar tistiek in een schitterend ontwerp v. ?- vast te leggen. De firma heeft in deze zoo geheel bijzondere aangelegen heid uitsluitend den aangegeven of- ficieelen weg gevolgd'. Om zich te ver gewissen van het oordeel der hoogste autoriteiten heeft zij zioh m een audiëntie gewend tot ilir. mr. Ruys de Beerenbrouok, Minister van Binnen landsche Zaken. mr. A. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris dei- Koningin in Noord-Brabant en jhr. A. F. O. van Sassé van IJsselt, lid van de Tweede Kamer, 's-JIerto- genibosch. De firma mocht van ge noemde autoriteiten aan wïen Her man Moerkerk's ontwerp werd voor gelegd volle belangstellling onder- inden. Met oe voor dat College Ie ver- eisohen afwijkingen kan een gewaad naar bedoeld ontwerp vervaardigd, ook dienen voor vrouwelijke leden van Prov. Staten. OM AAN VERZEKERINGSGELDEN TE KOMEN. Door de politie te Kerkrade is gear- jsteerd en naar de strafgevangenis te Maastricht overgebracht, Eekete N., die verdacht wordt brand in zijn wo- nïnc te hebben willen stichten om de erzekerïngsgelien te kunnen opstrij ken. TRAMONTSPORING, De stoomtram Lochem—Deventer, die ie 3.33 Donderdagmiddag te De venter moest aankom en, is nabij het landgoed „Het Ilassink", gedeelte! u ontspoord. Een goederenwagen wer.l geheel uit de rails geworpen, meege sleurd en viel om, van een anderen goederenwagen werd het onderstel af gerukt. Onmiddellijk vertrok van Deventer een trein niet personeel en hulpmid delen, om do lijn weer vrij te maken. Intusschcn onderging- het verkeer belangrijke vertraging, DE HUURWETTEN TF. DEVENTER De hmircommissie heeft zich tot B- en W. gewend met het verzoek, zich tot den Minister van Arbeid te rich ten teneinde Deventer te doen vallen onder de plaatsen, waar, evenals in Amsterdam, de vrije huurverhooging hoogstens 40 procent, (voor duurdere woningen 30 procent) mag beuragen boven den huurprijs van 1 Januari 1916 (respectievelijk 1918). B. en W. hebben de commissie ver zocht, de noodige gegevens over te leggen, om de gegrondheid van een dergelijke aanvraag te kunnen aantoo- de gevaarlijke electrisciie draad. Te Priicenhago is de 27-jarige los se arbeider H. M. in aanraking ge komen met een electrfeohen draad, waarop een sterke stroom stond. Hij as dadelijk dood. vreemdelingen op de middel burg sc he markt. Donderdag hebben ruim 1000 vreem delingen, in hoofdzaak Engelschcn, Franschen en Belgen, den marktdag te Middelburg bezocht. VILLA AFGEBRAND. Donderdagnacht is do villa De Vol vo, aan den Gronn.nschemveg te T,on- neker, bewoond door mr. li. j. ten Bruggoncate, geheel afgebrand. E NTERPAFSLSiVüHMT AIRE CONFE- FERENTIE. De heeren mr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer en baron F- B. F. F. Wittert van ilnoc tand. lid der Eerste Kamer zijn Vrij. dagoehtend reeds vertrokken tiaar Ko penhagen tot het bijwonen der inter parlementaire conferentie, aangezien zij conïnusie ver gade ringen moeten bij wonen betreffende die "conferentie. Moord? Te Wassenaar het lijk van een man gevonden.' Woensdagmorgen werd nabij Blan kenburg te Wassenaar door militairen in een sloot het lijk gevonden van een naar schatting 40-jarige man. Het ver toonde een gapende wonde aan de hals cn een snede over een der polsen. De politie stelde onmiddellijk een uitge breid onderzoek in. Tot heden is ech ter niet beleend, of men met misdaad of met zelfmoord te doen heeft. Een mes of ander scherp voorwerp werd niet gevonden. REPTIELEN GRIEZEL. Men schrijft ons liet Reptielenhuis van Artis, dat ïn zijn zeven groote Prairie en Timberra- telslangen, zijn Egyptische brilslang, de As/pis- of Uracns slang, en eenige kleinere soorten reeds een interres- sante verscheidenheid aan gifslangen boonen lean, heeft plots een belang rijke aanwinst gekregen. Vijf pracht exemplaren van de Afrikaansehe Zwartkeelige Spuw-brilslang de Cobra-Cuspidera der Portugee- sche kolonisten werden er gisteren wel verzekerde bewaring genomen. Voorzichtigheid was hier de bood schap, want deze lichtgeraakte „Spit ting Cobra" ent niet alleen vijand of prooi met have naaldscherpe gifttan- den, doch bovendien spuwt ze in let terlijken zin venijn, als ze zich veront rust voelt. Met de reeds vele; jaren in_ Artis le vende Egyptische brilslang (Naga ha je) vormen deze Spuw-cobra's (Naja-nigri collis) do keurbende der slangenver zameling. Ook of juist wijl in tegenstelling tot de meest trage adders en met vergifti ge slangen de Brilslangen zoo ge noemd naar de met een bril wormige halsteekening gesierde Indischs „Co bra di Capello" vooral tegen den avond nogal temperament toonen, en bij dc minste argwaan bun karakteris tieke, onheilspellende imponeerhou ding aannemen, waarbij de slang zich plotseling met- sterk verbresde hals in wiegelenoe houding dreigend en aan- vals-rec opricht Evenals de in Engelsch Tndic zoo gevreesde „Erait" bepalen de spuw-cobra's zich echter niet tor de ze afwachtende en verdedigende hou ling, manr zien er geen been in plot seling op los te trekken en zelfs him vijand over vrij groote afstand achter na te- zitten. In de veilige en doelmatig ingerich te gifslabgenverblijven van Artis, kan het personeel deze gevaarlijke sujet ten naar den eisch behandelen, zon der dat men ze zeer behoeft te veront rusten. Ook wennen ze na korten of langer tijd wel aan hun verzorger. Ten overvloede houdt men Dr. Ca'mettes antivenemirie serum bij de hand en maakt de oppasser bij het, behandelen der Spinv-Oobrs's gebruik van een au- tobril Wie helpt Artis nu ook eens aan één of meer Drentsche adders? EEN KV/ES K3GHOOLLEERA AR ALS RAADSLID TOEGELATEN- Onlangs werden in een openbare .-ei'gadering van Ged. Staten van Noord-Brabant partijen gehoord in verband met een besluit van den Ge meenteraad van Vugbt, waarbij de heer J. G. Onland, bij de jongste- ver kiezing als raadslid gekozen, niet werd toegelaten, op grond van het feit, dat het ambt van onderwijzer (de heer Onland is onderwijzer aan een bijzondere kweekschool voor onderwij zeressen en hoofdonderwijzeressen te 's-IIertogenbosch) onvereenigbaar is met het raadslidmaatschap, en tegen welk raadsbesluit de heer Onland een bezwaarschrift had ingediend. Gedeputeerde Staten van Noord- BrabsnC hebben thans besloten, met vernietiging in zooverre van het be streden besluit van den raad der ge meente Yught, te bepalen, dat de heer J. G. Onland alsnog moet worden toe gelaten als lid van den raad der ge- een te Yught. Het college heeft daarbij o.m. over wogen: dat volgens art. 23 sub i der "cnieer.tewet niet ais lid van den raad kan worden toegelaten een onderwij zer voor het lager of middelbaar on- derv. ijsdat deze bepaling in. strikten zin moet worden opgevat, wijl de wet gever uitdrukkelijk heeft erkend, dat „zal de raad een voldoend aantel ge schikte' leden erlangen, geen meerdere uitsluitingen behooren te worden be paald" dat de heer Onland in geen geval is te beschouwen als onderwij zer voor het 31-0dat voor de beant woording der vraag of adressant, on derwijzer voor het L.O. is, is na te gaan of de wetgever het kweekschool- onderwijs als lager onderwijs bestem peld heeft; dat uit'de art-t. 1 tot en :aet 3 der L. O. wet 1920 blijkt wat de wetgever onder L.O. verstaat en wie geacht moet worden te zijn onderwij zer voor het L.O. dat hieronder niet gerekend wordt het kweekseboolon- ilerwijs, waarvoor art- 143 jo. art. 157 der L.O.-wet een geheel afzonderlijke regeling bevat, terwij! uit de par. 2 en 3 van den zesden titel der L.O.-wet 1920 blijkt, dat de wetgever de leera ren hij de kweekscholen, openbare zoowel als bijzondere, uitdrukkelijk onderscheidt van onderwijzers voor het L.O.dat voorts uit het le en 3e lid van art. 179 der L.O--wet 1920 blijkt dat met scholen voor L.O. niet mogen worden gelijk gesteld kweekscholen voor onderwijzersdat ook de aard, de omvang en het doel van het kweek- schoolonderwijs verschillen van die van het L.O. Op grond van een en ander moet worden aangenomen, dat de heer On land niet is onderwijzer voor het L.O.. en dat hij derhalve ten onrechte niet is toegelaten als lid van jjen raad- BRAND IN EEN KUIPERIJ. Donderdagavond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kui perij van den heer J. Hofland te Vlaardingen. In deze kuiperij werden bijna uitsluitend gebruikte vetvaten bewerkt, waardoor het vuur snél om zich heen Icon grijpen. In korten tijd was het gebouw geheel uitgebrand een groote partij fust, in het gebouw en op de aangrenzende opslagplaats aanwezig, was eveneens spoedig een prooi van de vlammen. Met moeite ken de brandweer een belendende kui perij voor vetfust cn de gebouwen van de coöperatieve verbruiksvéreenigïng Do Yoorlooper voor het vuur be ren. Yerzekering dekt 'de schade. De heer Coüjn benoemd Bij K.B- is met ingang van 11 Aug. in jhr. de Geer op zijn verzoek on der dankbetuiging eervol ontslag ver leend als Minister van Financiën, en met ingang van den zelfden datum als zoodanig benoemd liet Tweede Ka merlid dc heer H. Colijn. OVERREDEN EN GEDOOD. Het 4-jarig dochtertjfe van den heer 31. te Buiuen is aldaar door een trein overreden; het kind was op slag dood. REKENKUNDE EN PRACTISCH REKENEN. In 'de Tel. lezen wij In de opvoedkundige brochurereeks, uitgegeven door de drukkerij v.h. R. K. Jougeusweeshuis te Tilburg is als no. 15 verschenen „Een stervend vak" door J. \V. Smeelen. Mot dit vak dat zijn einde tegemoet gaat, meent de heer Smeelen rekenkunde cn practisch ■ekenen. In de eerste plaats beredeneert hi) in zijn hoek, d«t rekenkunde geen vol doende reden van bestaan heeft, dab meest doo'de kennis kweekt, die nergens iu 't praclische leven beoefend wordt en dat er op liet lager onder wijs een nadeelige invloed van uit gaat. Hij zou dus wenschen, dat er slechts een minimale hoeveelheid van aanwezig blijve, voor zoover die noo- dig is als grondslag voor de alggbra; van onze bestaand© rekenkundeboeken worde dus 95 geschrapt, of liever, men deponeer© ze in de pnedagogische bibliotheek, afdeeling: geschiedenis van ons rekenonderwijs, Tan opzichte ■an het practische rekenen komt do heer Smeelen tot het volgend resul taat: De meeste onzer practische sommen hebben geen reden van bestaan, om dat ze geen feitelijk© leerstof te ver werken geven. Bovendien is de inhoud vaak ver ouderd, of van onmogelijken aard; de gevallen zijn veelal in 't dagelijksch leven niet denkbaar, er is niemand, die ze buiten de school ontmoet, iu well:© betrekking dan ook; ze ver vreemden van de practijk. Dit practische rekenen veroorzaakt in de lagere school zeer vepl tijdver lies; het maakt bovendien op de kweek school de wiskundige vorming onmo gelijk. 't Sommen maken is 'n louter tech- sclie vaardigheid, die zeer vluchtig is en alleen bij geregelde training aan wezig blijft; de verstandelijke ontwik keling is daarop van zeer weinig in- .'loed, zooals in de practijk herhaalde lijk gebleken is. 't Cijferen wordt vooral op do la gere school onrustbarend overdreven. Ter bereiking van een gezonden toe- land doet de heer Smeelen de vol gende voorstellen ten opzichte van de kweekscholen: De rekenkunde kan in hoofdzaak worden afgeschaft.; men behoudt al leen, wat voor de algebra als inleiding noodig is; dit zijn voornamelijk de 'genschappen der rekenkunstige be- erkingeh, die op een of andere ea- ier kunnen worden veraanschouwe lijkt of bewezen; dezo leerstof is in eenige maanden door te werken. INGEZONDEN MEDEOEELINCEN a 60 Cts. per regel. De afmattende warmte veroorzaakt slapeloosheid en ©en be nauwd, onrustig gevoel. Een paar Mijnhardt's Zenuw'tabletten nemen dit veg en bezorgen U een rustigen en erkwikkenden slaap. Prijs per koker 75 et. Bij apoth. en drogisten. Het practische rekenen kan in hoofd zaal; worden afgeschaft; men behoudt alleen die vraagstukjes, die werkelijk rekenleerstof te verwerken geven met, vermijding van zoogenaamde berede neerde oplossingen. Beid© voorstellen geven voor 'do kweekschool te zamen de beschikking over pl.m. 5 uren in de week, gedu rende 4 jaar. Van deze 4 maal 5 uren kunnen on geveer 15 uren worden bestemd voor wiskunde, d.w.z. voor 't onderwijs in algebra, planimetrie, stereometrie, en gonio- (trigone) meirie. I-Iet is mij ge bleken, dat 't mogelijk is in dezen lijd 'n alleszins voldoende geheel van ele mentaire kennis grondig te verwerken; een tot in onderdeelen uitgewerkt plan volgt 'hierachter. Do overige rijf uren kunnen worden besteed aan, handelskennis en hoek- houdeij. EEN GENEESHEER GEEN FO RENS. Ged. Staten van 'Zeeland heb ben naar aanleiding van een bezwaar schrift van een arts, die in een andere gemeente als forens was aangeslagen ia de inkomstenbelasting, diens aanslag vernietigd, op grond, dat een genees heer, die patiënten bezoekt woonachtig buiten de gemeente zijner inwoning, niet gezegd kan worden in deze gemeen te aanwezig te zijn tot vervulling van een betrekking in den zin van nrl. 244 der gemeentewet, aangezien bet hier be treft de vrije uitoefening van een geko zen beroep, cn dat voorts uit het feit, dat boodschappen voor en door beia worden afgegeven bij een bepaalden herbergier, niet mag worden" afgeleid, det hij gedurende meer dan 90 dagen van liet belastingjaar bij dien herber gier de beschikking heeft over een vas;e inrichting, tot uitoefening van een be trekking, beroep of bedrijf. NEUTRALE GOEDS TEMPE LIEREN. Onder voorziiterschap van prof. dr. J. van Rees is in Den Haag de internatio nale zitting van de I. O. G. T. N. ge opend. Behalve de grijze stióhtcr van de orde, prof. dr. Aug. Forel, waren aanwezig vertegenwoordigers uit Zwit serland, Duitsch-Oostenrijk. Frankrijk, België, Bulgarije en Nederland. Bij de opening werd gewezen op de historische (beteekenis van deze zit- ting, in verhand met de hereeniging me* de I. O. G. T. Een delegatie, bestaande uit prof. dr. Joseph Longo, uit Wccnen, den heer Steiger, uit Zurich, en den heer A. Don, uit Rotterdam, die de vorige week naar Londen is gegaan om met dc I. O. G, T. de hereeniging van de beide orden te bespreken, kon de gunstigste beiich- I ten over haar onderhandelingen .geven. De verlenging van den arbeidstijd. Arbeidstijdverlenging dn loonsverlaging in de Twentsciie Textielindustrie. DE MEENING VAN HENRI POLAK OVER DE VERLENGINC VAN DEN ARBEIDSTIJD. In het „Weekblad" van den A. N. D. B. behandelt Henri Polak den brief van den directeur-generaal van u'en ai'heid aan den Metaal bewerkers- bond inzake de 56 1/2-urige werk week 'bij Wilton. „Een gewichtig do cument" noemt H, P. dit schrijven cn hij vraagt Zijn de motieven, die den directeur- generaal van den Arbeid geleid heb ben tot hot verkenen tan verlof toi verlenging ran de arbeidsweek met in wezen 11 l,'2,uren, gegrond Do schrijver beantwoordt deze vraag o.a. met de volgende opmerkin gen: Het is eon zeer lastige quaestie, die niet met oen groot gebaar ter zijde gesteld kan worden. Zii vereischt grondige overweging. Want als inder daad de wettelijko maximale arbeids duur het concurrentievermogen der Nederlandsche nijverheid ten opzichte van de buitenlandsche belemmeren, laat stasn vernietigen, c-n dus groote werkloosheid veroorzaken zou. dan ware het erger dan dwaasheid de be treffende bepalingen te handhaven. Niet ontkend kan worden, dat er zeer veel waarheid ge-legen 16 in de besohouwingen die de heer Zaalberg in rijn brief aan den Metaalbewerkers bond geeft. De productiekosten zijn hier ongetwijfeld hooger dan jn vele andere Handenhet is inderdaad niet te verwachten, dat in-die landen „zeer spoedig het bedrijfsleven in gezonder positie zal komen." In het algemeen kan er dit van ge zegd worden, dat de arbeidsvoorwaar den hier to lande onmogelijk zoo laag gesteld kunnen wol'den. da.t concur rentie met Duitschland of Doeteuriik er mogelijk door gemaakt wordt. Dit wordt door de hier hearschende kos ten van het levensonderhoud onmoge lijk gemaakt. Daar zijn 'bijvoorbeeld, Denemar ken en Noorwegen waar de gulden wel agio doet. doch in betrekkelijk be scheiden mateen daar zijn ook Bel gië en Frankrijk, waar dit in wol gi'oo tere-mate het geval is, doch niettemin het gelid' n-og lang niet nagenoeg vol komen wsfcr-delcips geworden is, De vraag is nu, kan de gedragslijn, thans gevolgd door den directeur-generaal van den Arbeid, natuurlijk in over eenstemming met ten deze geldende opinies van den Minister van Arbeid, de mogelijkheid ven concurrentie met zulke landen scheppen? Men zal zich moeten vergewissen, hoe hoog do voorbereiding!--osten der in aanmerking komende artikelen z.j'n daar ginds, en hoe hoog eii zijn hier. Dan eerst zal hc-t mogelijk wezen, de kwestie te b-.oordeelen en vast ie stel len of, e:t zoo ja, welke maatregelen gevorderd worden. Thans hangt vrijwel alles in de lucht De arbeiders zullen niet de ödmheid hebben/zich vaét te klemmen aan re gelingen en bepalingen, die lien in de gegeven omstandigheden 111 het ver derf zouden storten. Zii zullen stellig bewilligen deze to laten wijzigen, in dien dit onvermijdelijk is. Doch de onvermijdelijkheid moet hun dan ook gebleken ziin. Duidelijk móeten zij dan kunnen zien, dat ihet niet moge lijk is het bestaande ongerept te hand haven duidelijk, met te controlee- ren "ciifers on feitelijke gegevens. De verklaringen en verlangens van do werkgevers zijn daartoe niet voldoen de. Van hier en daar. DE CRISIS IN DE TWENTSCHE TEXTIELINDUSTRIE. Donderdagmiddag confereerden do besturen van alle Twentsehe Textiel arbeidersorganisatie met het bestuur van de Twenische Fabrikantenver- eeniging. De vree-voorzatter van de Fabrikan- tenvereeniging besprak in zijn ope ningsrede de heei'schende crisis in ue textielindustrie en de werkgevers za gen geen anderen weg open dan den werktijd op 73 uren te brengen en de loonen mee 10% xe verlagen, zooüat men cp hetzelfde weekloon bleef. Ze hoopten hierbij op de volle medewer king van de werknemersorganisaties. Deze zullen in de verschillende leden vergaderingen het voorstel nader be spreken. Het bestuur van de Tw. Fabrikan ten vér eeniging had gaarne voor 23 Aug. a.s. antwoord terug, doch o,p ver zoek van de Textielarbeidersorganisa ties is deze termijn verlengd tot 30 Aug- a.s. BOUWVAKARBEIDERS. Do AmsLerdamsche Federatie van .Bouwvakarbeiders heeft de volgende motie aangenomen: De vergadering, enz., kennis geno men hebbende van den brief d.d. 25 Juli, gezonden door B. en YV. naar aanleiding van de uitsluiting van de arbeiders op het werk van Kossel's Betonbouw "Watergraafsmeer, en waarin wordt gezegd, dat bij niet op heffing van het conflict uiterlijk op 30 Juli, dooi' 13. en W. verdere maat regelen zullen worden genomen; pro testeert tegen een dergelijk optreden van B. en VV., waardoor bij elk con flict do werkloozen van steun van do crisis-commissie verstoken worden; besluit, geen enkele verantwoording voor de gevolgen van dergelijke dwangmaatregelen to aanvaarden; verklaart, tegen deze bedreigingen met kracht stelling te zullen nemen; wekt cle aLeiders in het algemeen, maar de bouwvakarbeiders in hei bij zonder op, zich pereed te ntaken oirt bovengenoemde reactionaire maatre gelen met alle «ten dienste staande middelen te kunnen weerstaan.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6