41e Jaargang No. 12317 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 13 Augustus 1S23 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f 3.57'A. Franco per post door Nederland f3.87l/i. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57l/a> franco per post f 0.65. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 33810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM ADVERTENTIESVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Veiseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD MAANDAG 13 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg. Ensemble Jac. Sluiters: „Ronde Ka", 8 uur. Kunsthandel F. H. SmitTentoon- ateling van illustraties door C. H. v. Steenwiik. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede.. „Bosch en Hoven"' middag- en avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche scliilders. DINSDAG 14 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg. Ensemble Jac. Sluiters „Ronde Ka", 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit: Tentoon stelling van illustraties door C. H. van Steenwijk. Groote Kerk, Orgelbespeling door den heer G. Robert, 2 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling S uur. Luxor-Tlieater, Groots Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atlanta-Bioscooip, Zijlstraat: Bios- coop voorstelling, 8 uur. Velsen: Raadsvergadering 2 uur. Heemstede. „Bosch en Hoven" middag- en avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. B 1 o e m 'c n d a a 1Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken' van Haarlemsche schilders. Slatlsaieiws Een Elecfnsciie tramlijn Haarlem-Alkmaar. Geldelijke steun gevraagd van het Rijk, de provincie en enkele gemeentetoesturen. Haarlem zal f 1500 per jaar gedurei de 15 jaar moeten betalen De directie van de N. Z. II. T. moet naar wij vernemen aan de be trokken gemeentebesturen de volgen de voorstellen gedaan hebben: De stoomtram HaarlemAlkmaar wordt omgebouwd ih een electrische tram onder de volgend© voorwaarden: Gedurende 15 jaren betalen het Rijk, de provincie Noordholland en de ge meenten Haarlem, Schoten en Velsen samen 36000, of zooveel minder als noodig is, het verlies op de 'exploitatie van de lijn SchotenVelsen te dek ken. De trams van en naar Velsen zouden geen overstaptrams meer zijn op het Soendaplein, maar in den Haarlemschen dienst ingewerkt wor den. De verdeeling van de subsidie zou zijn in de volgende verhouding: het Rijk 1/3 van 36000, de provincie 1/3 van f 36000, Haarlem 1/8 van de rest, Schoten 2/8 en Velsen 5/8. Haarlem dus f 1500, Schoten 3000 en Veisen f 7500. Dit plan wijkt in vele opzichten van het vroegere af. Heb wekt verwondering, dat IJmui den niet in het net is opgenomen. De autobussen (er zijn thans 5 on dernemers rpeb 8 wagens, die geregeld heen en weer naar IJmuiden rijden) zitten 's Zondags altijd tjokvol, en in de week is er op sommige uren ge noeg te doen om een tramdienst te rechtvaardigen, Maandags en Zater dags zijn bepaald drukke dagen. TWIST. Een man van 55 jaar kreeg op den Jansweg ruzie met een man van 65 jaar. P. D., de 65-jarige, werd door M. H. met een me6 gewond Hij liep een snede op over de kin, Na door een hoefdagent verbonden te zijn, is hii naa rhet S'int-Elisabeths Gasthuis gegaan Tegen den dader M. H. >s proces- verbaai opgemaakt. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Dins dag 14 Augustus 1923, des namiddags van 2—3 uur, door den heer George Robert. Programma. 1. Toccata c kl. i. Georg Muff at. 2. O Mensch, bewem' dein' Süiide gross J. S. Bnch. 3. Prélude B majeur C. Saint-Saëns. 4. Adagio uit de 2de Symphonic, Ch. M. Widor. 5r Vierde Sonate, Alex. Guilmant. De benoeming van een directeur van Zang en Vriendschap. 23 sollicitanten. De werkende leden zullen mede- zeggingsschap hebben over de voordracht. Da b8noaming in December te verwachten. In ons nummer vtin Vrijdag deelden wij mede, dat voor de benoeming tot directeur van de Koninklijke liederta fel „Zang en Vriendschap" twee can- didaten in aanmerking, kwamen, melijk de heereii Nico Hoogerwerf te Haarlem en Duvosel te Utrecht. De heer K. van Eden deelt ons even wel namens de commissie nit het be stuur die was opgedragen de eandi- daten, die zich voor heb directeur schap hadden aangemeld, voorloopig te onderzoeken. mede dat dit bericht voor barig is. Voorbarig omdat een dracht voor het voorzien in de vaca ture nog niet is gemaakt. Wij spraken in ons bericht ook niet van een voor dracht, maar deelden jilleen mede, dat dit twee candidaten "waren, die in aanmerking zouden komen. Verder ontleenen wij aan het schrij ven van den heer Van Eden nog: Hoewel het reglement zegt, dat een directeur benoemd wordt- door de wer kende leden op voordracht van het bestuur, heeft het bestuur gemeend dezen keer goed te doen om zelfs bij het maken vaa de voordracht, de wer kende leden mede te laten spreken. Op 30 Aug., de gewone jaarlijksche algemeens vergadering der 1 ieder taf el, zal dan ook uit de werkende leden een commissie van 12 leden (drie uit elke partij) benoemd worden, die in sa menwerking met heb tjestuur voordracht uit de 23 sollicitanten het directeurschap zullen opmaken. Of dit een twee, drie-, vier-, of vijftal zal zijn, is nog niet bekend. De benoeming van een directeur zal pas in December plaats hebben, zoo- 'dat met 30 Augustus voOr het bestuur de commissie uit de werkende le den nog voldoende tijd is, de sollici taties aan een grondige bespreking te onderwerpen. De toedracht der zaak, dat de heer Nico Hoo-gerwerf het eerste concert in liet seizoen zal leiden, is niet, zooa.ls uw bericht doet vermoeden. Toen de heer Gerharz voor het laatste concert gevraagd was, als dirigent te wollen fungeeren, werd dit doo-r den heer Gerharz welwillend aanvaard, maar omdat hij door zijn positie niet altijd zeker was, op een vasten avond te kunnen repeteeren, werd goedgevon den, bij ontstentenis van den heer Gerharz, den heer Nico Hoogerwerf te verzoeken, dan te willen invallen. Dit verzoek werd door den heer Hoo gerwerf ingewilligd, echter onder de conditie, dat hij dan het volgend con cert mocht dirigeeren. Deze oondititie, van zijn standpunt gezien al zeer verklaarbaar, 'werd dan ook door.de meerderheid van het bestuur goed gevonden en is oorzaak, dat de benoeming van een nieuwen di recteur tot December is uitgesteld. Vergadering Groote Hout- straatvereeniging Geen versiering van de Groote Houtstraat. Meer succes van etalage-, dan van straatversiering. Honderd gulden voor de kinderfeesten Da Groote Houlstraatvereeniging lieeft 1 Café Neuf een buitengewone algemeen e srg-aderimg gehouden ter bespreking van de aanstaande Koningkmefcesier.. De op komst der "leden was vrij groot. De heer M. Scheer, do voorzitter, sprak daar (zijn blijdschap over uit en stelde m kort openingswoord aan de orde het voorste! van de heer 'Holzhaus- e.s. tot herroeping van het besluit der alge meens vergadering van 9 Februari in zake de versiering der Groote Houtstraat- We herinneren er aan, dat toen met al- gemeeuo stemmen besloten werd, alleen dan tot versiering over te gaan, wanneer de Koningin tijdens de- feeslweelc Haar- iiu met een bezoek zou vereeren. Verschillende aanwezigen voerden over deze aangelegenheid het woord. De heer Holzhaus deelde mede, dat inige leden toch nog tot versiering van de straat wilden overgaan en wel naar aanleiding van een bepaling in de sta tuten, waarin 'het versieren der straat o.m. als doel der vèreeniging wordt aange geven. De voorzitter antwoordde daarop, dat de statuten der vereeniging niet tot ver siering verplichten. Als de Koningin in onze stad kwam, zei spreker, zou ik er anders over denken; dan zou ik het zelfs zeerste betreuren, als do- Groote Hout straat niet versierd werd. Nu de Koningin iveiiwel niet komt, staan de zaken er leèl anders voor. De kas staat er niet gunstig genoeg voor er is slechts een kleine tweeduizend-gulden in kas om de straat waardig en over een lengte van, .1300 meter te .versieren, zooals hot aan de corste straat in onze stad betaamt. Wan neer de leden op een dergelijke wijze Wil den versieren, dan zouden zij daarvocu- veel geld moeten bijdragen. Spreker liet aan de vergadering evenwel de beslissing De heer Holzhaus merkte op, dat di vereeniging niet meer aan haar doel be antwoordt, want z.i. wordt sfcraatversïer; op nationale feestdagen als doel a gegeven. De heer -De .Tong voelde niets voor i versiering der straat. Hij verwaclule er ih ieder geval niet zooveel van, als de win keliers met de laatste dahlia-week hebben gehad, toen de etalages een aantrckki lijken aanblik boden, zoodat de aandacht der voorbijgangers er op gevestigd werd, wat bij een versiering der straat niet geval was. Met 23 tegen 4 stemmen werd tenslotte besloten, om geen versiering in do Groote Houtstraat aan to brengen. Met 14 tegen 12 stemmen werd besloten, nan de commissie voor de kinderfeesten een subsidie van f 100 toe le staan. Noodlottig ongeval bij Wijk-aait-Zee Twee personen bij het baden in zee verdronken. Zondagmiddag omstreek-s 4 uur werd liet vrije staand' te Heemskerk, nabij Wijk aan Zee, in opschudding eeöraclit dioor het vengi-asen. van een 16-iarig persoon, dié met zijn zuster en haar verloofde in zee baadde. Dcru de politie, werden-onmiddellijk pogin gen in liet werk gestelld het el a onto ff er te redden. Een proef end zwemmer be- suf zich aan een lijn in zee en bracht een half uur later een manspersoon aa.n land, die in zee dreef. Nadat men oirca -een uur kunstmatige ademhaling had toegepast, moest dr. De Waard uit Wijk aan Zee den dood constatee- Het lijk werd naar ecu lijkenhuisje aai de R.-K. kerk gebracht, waar bleek, cfet dit slachl.cc rer niet de ver miste 16-jarige was, doch de 19-jarige. Theodcirus Boshof, wonende Lijn- laansgracht 3S te Amsterdam. Dè 16-iarige J. van Elzen, wonende Laurierstraat 92, Amsterdam, is Zon dagavond ongeveer half negen in Wijk aan Zee aangespoeld. Th. Boshof was met een neef en een vriend per fiets' naar "Wijk aan Zee gegaan, iets dat zij eiken Zondag de den. Nadat zij eenigen tijd in zee \va- gswec-st, verlieten neef en vriend liet--bad, doch Boshof weir-chte (o blij ven. Toen hij te lang uitbleef ging men hem zoeken en .vond hein eerst toon de dood geconstateerd was. Niemand had zijn verdrinking gezien of be merkt. El zei: was met zijn zuster en dier verloofde per fiets naar Wijk aan Zee gegaan, wa.ar zij eenige dagen zouden verblijven. Verloofde en broei gingen te ver in zee, voorbij de tweede ba-nk -en werden weggetrokken. De eerste wist zichzelf te redden. AANGEHOUDEN. Zaterdagmiddag is door de recher che te Haarlem een 60-jarige man aan gehouden, die in het Keuaupark niet nader te noemen handelingen met minderjarige jongetjes heeft gepleegd. HET JUBILEUM. HAARLEM'S ZANGGENOT. De receptie. In het gebouw Olympia werd Zon dagmiddag door de liederentafel Haarlem's Zanggenot een receptie ge houden ter gelegenheid van het 55-ja rig bestaan der vereeniging. En zoo troffen wij daar liet bestuur aan, eu den directeur, den heer L. C- Keere- weer, -met recht „in.de bloemetjes gezet." Er waren bloemstukken van het feestcomité, de Kon. Liederentafel Zang en Vriendschap, Doopsgezind Zangkoor, Haarlem's gemengd koor, do tooneelvereeniging Jacob van Len- nep, Caecilia er. Kunst en Broeder schap te Amsterdam. Door verscheidene sprekers werd aan Haarlem's Zanggeuot hulde gebracht voor wat zij steeds presteerde en nog belooft. Het was de heer Ed. A. van Bilderbeek, di,e zij opende uit naam van het'feestcomité en een enveloppe aanbood waarvan de inhoud strekken moest tot tegemoetkoming aan de kos ten van een feestconcert Mevrouw Hcnsen, die namens de dames der wer keude leden de teekening aanbood van een te vervaardigen stempel, voorts de heer H. v. Bockhooven voor Doopsgezind zangkoor, do heer Colthoff voor Kunst en Broederschap te Amsterdam, de heer Van Weert voor Kunst on Vriendschap te Amster dam, de heer C- H. Vriigt voor Ilaar- lemsch Gemengd koor, do lieer Ko-, per voor Caecilia, de lieer G. J. v. Gasteren voor de Kon. letterlievende eeniging J. J. Cremer, de lieer van Maris voor Jacob van Lennep en de heer G. B. Crommelin voor de Bacli- vereeniging. De heer J. N- Hensen vertolkte ten slotte de gevoelens der werkende le den woarna de eérewijn werd rond gediend. Het verdient nog vermelding, dat de 77-jarige J. C. Hessels. de eenige nog in 'leven zijnde van ds oprichters van Haarlem's 'Zangenot' ter receptie aan wezig was en met nog ongewapend oog zijn handteekening zette in het receptieboek. Verder zagen wij onder de vele aan wezigen de heer Dr, H. v. d, Berg en W. v. Honschofcen, voorzitter van Proza en Poëzie, zoomede Mevr. Wed- N. H.' Andriessen en haar zoon, den heer Hendrik Andriessen. Het was voor den voorzitter der lie dertafel, ('en heer R. M. van der Hart een zware taak al de sprekers te be antwoorden, waarvan hij zich op een lofwaardige wijze kweet. En zoo gaat dan Haarlem's Zangge not met opgewektheid zijn diamanten feest tegemoet, OPERA-CONCERT IN HET BRON- C-EBOUW. Jos de Klerk gaf reeds een uitvoerig verslag van dit opera-concert door hetzelfde gezelschap Vrijdagavond op het terras van I-Iotel „Duin-en-Daal" te Bloemendaal gegeven. De indruk, dieu we Zaterdagavond van het concert medenamen, was uit stekend. Mevrouw Leui Schoemaker, drama tische soj raan, Piet do Keyzer, lyrisch tenor, Gerard Leenders, bas, en niet in het minst het dubbel mannenkwar- let „Jos. M. Orelio" onder uitsteken de leiding van den heer Gerard Leenders en met pianobegeleiding van den heer Jan van Duinen, zij allen wisten het „contact" met de toe hoorders te vinden. Daar bleef geen scheiding tusschen kunstenaars en pu bliek. Het dubbel-manneukwarfcet had zich op „Duin-en-Daal" nog niet laten hooren. Het was een genot om, geze ten in den. tuin vau 't „Brongebouw" met rondom je het naluur-décor van door booglicht overgoten groen den maunenzang, rijk aan nuances, vol variaties, tót je'te liooren komen. Het dubbel kwartet bezit uitstekende krachten en Gerard Leenders heeft er wat mede bereikt! Over alle medewerkenden verder niets dan lof; de-zang van sopraan, tenor, bas, het duet uit Faust en de begeleiding: alles was mooi en bui- tengowoon goed sloot zich daarbij de stille pracht van den avond aan. Eenheid van natuur, kunst, en pu bliek, dat is het voordeel van een goed openlucht-concert. Bianealanö De moord op den sein huiswachter Nog eenige bijzonderheden Omtrent den geheimzinuigen en gru- •W,el-ijken moord op den semwachter aan do halte GiessenNieuwkerk ver neemt de Tel. nog van bevoegde zijde, dat de gearresteerde vermoedelijke dader, zekere N. S., zwervend, gedo micilieerd te Den Helder, zijn alibi tracht tc bewijzen door de mecledec- ling dat hij iu den nacht toen de moord gepleegd is, in een volksloge ment te Gorkuni heeft gelogeerd. In derdaad is hij in dat logement dien nacht geweest, maar het is niet. uitge maakt hoe laat die zwerver in 't loge ment is binnengekomen. De moord is gepleegd nadat de laat ste trein de halte Giessen-Nieuwkerlt te 11.39 was gepasseerd; de halte is vijf kwartier gaans van genoemd lo gement, zoodat de zwerven- dan te on geveer 1 uur moei. zijn aangekomen. De surveillëerende politie heeft hem niet gezien. Een landbouwer had aan de politie medegedeeld, dat hij een vreemdeling zeer vroeg in den och tend aan den Kanaaldijk bij de halte had aangetroffen, ook een paar vis- sohers hadden toen een vreemdeling gezien. De verdachte werd met den landbouwer en met de hengelaars ge confronteerd en zij meenden den man te herkennen, die in 'den bewusben ochtend aan den Kanaaldijk liep. Een corpus delicti heeft men bij fouilleering van den arrestant gevon den, dit bestaat nit een mes, dat vol gens verklaring der kinderen van den versla gene aan hun vader zou toebe hoord hebben, dat mes was juist ook zóó aan de punt rondgeslopen. In deze aanwijzing meende de politie wel een voldoende bewijsstuk tc zien om den rver geboeid naar de gevangenis te Dordrecht over te brengen, waar hij nog vertoeft. Rij het overbrengen heeft hij zich onbetamelijk gedra gen. De man was gesignaleerd om 2( dagen 'hechtenis, die op zijn kerfstok stonden, te ondergaan. Samenwerking van intellectueelen. Zal een vakverbond gesticht worden De studiecommissie, benoemd uit vertegenwoordigers van een groot aantal vakorganisaties van hoofdar beiders in ons land, wier taak was do wenschelijkheid van nauwere aaneen sluiting dér intellect,uecle werkers te onderzoeken, heeft haar rapport uit gebracht. Eenstemmig ivas het oordeel van de leden der commissie, dat de belangen hoofdarbeiders, hoewel deze ii: het productieproces ecu positie inne men, die principieel mei die der hand arbeiders overeenkomt, eeu speciale concentratie der betrokken groepen motive eren. De meerderheid der commissie 'doet de volgende voorstellen-: 1. Op 15 October a.s. wordt in een vergadering van hoofdbesturen in be ginsel besloten om over te gaan tot de stichting van een Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland. 2. Tot het te stichten Verbond zullen kunnen toetreden vakorganisaties van /hoofdarbeiders, zulks onafhankelijk van de vraag of deze hoofdarbeiders in particulieren-, dan wel in over- hcids- of semi-overbeidsdienst zijn. 3. Er wordt vastgesteld, dot het te slichten Verbond fusie tusschen de daarvoor in aanmerking komende or ganisaties van hoofdarbeiders zal be vorderen, zonder dat evenwel direct termijnen, binnen welke zulks zou g( sollieden, worden bepaald- 4. Ten opzichte van de bestaande organen der vakbeweging, in ons laüd wordt met behoud van volkomen zelfstandigheid van hét te stichten 'Verbond gestreefd naar een vriend schappelijke verhouding en, waar mo gelijk en nuttig, naar samenwerking. 5. Een bepaling der verhouding ten opzichte van 'de internationale vak verbonden en beroepssecretariaten wórdt niet direct noodzakelijk ge acht. Voorts is er een minderlieidsrapport waaraan het volgende is ontleend: De minderheid der commissie acht het stichten van een onafhankelijk Verbond van Hoofdarbeiders keerd. Er moet naar haar meening in opzet gestreefd worden naar perma nente samenwerking met andere groe pen werknemers, waartoe de mogelijk heid, zij 't aanvankelijk in slechts be scheiden mate, aanwezig is. Zij stelt voor, dat de groep hoofd arbeiders zich constitueert als eeu fi nancieel en administratief onafhanke lijk lichaam en zich als geheel aan sluit bij soortgelijke groepeeringen van overheidspersoneel, handarbei ders enz., opdat te zamen kan gevormd worden een verbond, dat de maat schappelijke positie van alle werkne mers ten volle kan overzien en in on derling overleg tot haar recht kan doen komen De bezuinigingsplannen van Minister Colijn. Vermindering der ambtenaars salarissen met 15 Verlenging van den wettelijken arbeidsduur. Naar de Tel. uit betrouwbare bron verneemt omvatten de voorwaarden, die de heer Colijn gesteld heeft, een aantal tamelijk drastische maatrege len. Ten einde het aanzienlijk tekort van c.a. 140 millioen, waarmede op liet oögenblik de begrooting niet sluit, met honderd millioen te kun nen verminderen, heeft 'de minister van Financiën een serie bezuinigingen op het oog, waaronder vooropstaat een reductie van alle ambfcenaarssa-j larissen met 15 Ook de salariss der spoorwegmannen zullen dan met een gelijk percentage worden vermin derd. Voorts zou op het hoofd „socia le verzekering" aanmerkelijk moeten worden bezuinigd en allereerst de werkloosheidsverzekering belangrijk worden ingekrompen .Eindelijk' zou, ook een verlenging van den wettelij-t ken arbeidsduur op het werkprogram van den minister staan. Een familietwist Een andere lezing Wij maakten melding van een fa milietwist te Leiden, waarbij iemand in opgewonden toestand zijn 24-jarige- schoonzuster, een weduwe, eenige mes steken toebracht. Jaloersehheid tus schen de verloofde van den dader en genoemde weduwe zou de oorzaak van de twist geweest zijn. „Het Volk" geeft thans van dit ge val een andere lezing. Het blad schrijft: Donderdag heeft zich te Leiden een geval afgespeeld, dat. hoewel betrek kelijk goed afgeloopen, zeer ernstige ;evolgen had kunnen hebben en waar .■on de groet© ellende door de werk- luosheid ontstaan, een der grondoor zaken is. Zekére 'S. was allang werk loos en bij zijn ouders 'in huis. Even wel studeerde hij nog, om te trach ten, wanneer hij voldoende bevoegd heden had, een betrekking te krijgen. Zoo was hij kort geleden nog voor boekhouder geslaagd. S. Icon het evenwel niet al te best inden met zijn schoonzuster, de wed. S-, die ook bij haar schoonouders in huis was. Deze toch schijnt den jon gen man steeds verweten te hebben, dat hij werkloos was en hem meerma len een luiaard geuoemd te hebben. Toen Donderdag S.tliuis kwam terwijl zijn vader afwezig was, schijnen weer dergelijke verwijten gedaan te zij'n, ten gevolg© waarvan S. aan het ein de van zijn geduld, een mes greep en zijn schoonzustor daarmee eenige ver wondingen toebracht. S. verliet daar op- zijn woning en begaf zich naar de inrichting, 'want' zi;r. vader' werkte, waar hij geheel ontdaan, vertelde wat voorgevallen was. Hier bracht men hem naar de politie, die thans d© zaak in onderzoek heeft en hem naar Den Haag getransporteerd heeft. Omtrent de Nationale Iluldebetoo- ging, die ter gelegenheid van en in verband met de aanbeidiiig van liet Nationaal Huldeblijk aan II. M. de Koningin op 6 September te Amster dam plaats heeft, vernemen wij, dat het slagen er van is verzekerd- Uit alle provinciën melden zich nog dagelijks talrijke vereenigingen aan; het aantal betoogers nadert de tien duizend. Inderdaad zal men hier alle kringen van liet Xederlandsche volk vertegenwoordigd zien. Met nadruk worden de vereenigin gen, die alsnog aan de betooging weu- schen deel te nemen, er aan heriu- nerd dat IS Augustus de uiterste tor mijn is waarop het bedrag van het reisgeld bij den provincialen penning meester moet zijn ingezonden. Do provinciale groepen zullen niet verzamelen op het IJsclub-terrein; de verre afstand maakt dit met het oog op de late aankomst van sommige treinen onmogelijk; bovendien zou dit, waar de betooging zelve twee uur vordert, voer velen te vermoeiend zijn. Van punten in de nabijheid van den Darn trekken de afdeelingen op; het hoofdcomité en de hoofdbesturen der landelijke organisaties onder de to nen der Kon. Mil. Kapel van het Re giment Grenadiers ,de provinciale af deelingen elk door een muziekkorps voorafgegaan. O.a. verleeuen hun me dewerking de muziekkorpsen van Goulmy en Baar, de Delflsche Gist- en Spiritusfabriek, de Utrechtsche Po litie, enz. Op den Dam wordt het huldigings- lied gezongen, onder leiding van den componist Kor Kuiler; de Kon. Mil. Kapel zal begeleiden. Daarna vangt het défilé aan .Bij, 't voorbijtrekken der afdeelingen stelt het muziekkorps zicli tegenover hc-t paleis op. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn verschillende gilden uit Noord-Brabant te doen vendelen. Na afloop wordt door een groep van 13 personen, uit elke provincie i*én alsmede uit Amsterdam en Rotterdam aan H. VI. een oorkonde betreffend© de Iluldebetooging aangeboden. Gedenkboek 1793—1923. Het gedenkboek 1808—1923, samen gesteld onder redactie van den kapi tein der artillerie W. G. de BasRe dactie-commissie Z. Exc, Dr. J. Tli. de Visser, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, Z. Exc. H. Colijn, minister van financiën; Mr. Dr- F. A. C. Gi'aaf van Lynden van Sanilenburg, Commissaris der Koning- de Provincie Utrecht; Mgr. II. van Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, W. de Ylugt, Burgemeester AmsterdamMr. A. R. Ziramer- oud-burgemeester van Rotter dam en Prof. Mr. W. van der Vlugt, Oud Hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden, is gereed- Het lijvige werk bevat 1152 bladzijden druks en ongeveer 600 illustraties, liet werk is, iet toestemming van H.M-. de Koning- aan de jubileerende Vorstin opge dragen. Daar H.M. de Koningin den wensch te kennen heeft gegeven, dit werk uit handen van de redacti,eom- en de redactie op den dag haar regeeringsjubileum (6 Sep tember) te ontvangen, verschijnt dit werk zoo kort mogelijk voor do fees ten (tusschen 22 en 31 Augustus a.s.). De band vormt aan de voorzijde den model Koninklijken Standaard- De rug bewerkt in oranje cn goud, volgens n motief, bestaande uit gestylpërdë klimmende leeuwen, naa: het ontwerp van den heer C. A. Lion Cachet, die ook de opdrachtbladzijde aan H. M. do Koningin ontwierp, welke pagina in oranje, zwart en wit is uitgevoerd. Het werk omvat de bijdragen van •uim 100 medewerkers, op letterkun dig en illustratief gebied. Elke mede werking aan dit standaardwerk ge- scbeidde geheel belangeloos -H.M. de Koningin stelde H.D- portret met hand teekening en dat van H.K.H. Prinses Juliana ter reproductie in dit boek ter beschikking van de redactie. Even eens werd voor hetzelfde doel de be schikking ontvangen over de portret ten van H.M. de ICon iugiiuM o e d e r, van Z.K.H. den Prins der Nederlan den en door bemiddeling van het Departement van Koloniën veertien Indische Vorsten en Zelfbestuurders- De Hollandsche kolonies in Duitsch- lan, België, Frankrijk. Engeland, Amo rika en Zuid-Afrika zonden, door litte- 'aii'e bijdragen in dit werk, bunne groeten aan onze Koningin ter gele- geheid van Haar feest. HET NIEUWE KAMERLID. De lieer II. Leenstrn te Hasker- horne, die den heer Colijn als lid der Tweede Kamer zal opvolgen, is 46 jaar oud. Hij is lid der Provincial© Staten en van den gemeenteraad in Ilaskerland. voorzitter van den I-Ias- kerveenpolder, van een CoöperatievS Zuivelfabriek en van de afdeeling Joure van de Friesche Maatschappij van Landbouw. Zijn beroep is vee houder. De heer L. behoort sedert eenige jaren tot de anti-revolutionaire partij. HET HOOGOVENBEDRIJF. Naar het Hbld, uit IJmuiden ver leemt, wordt binnen zeer korten tijd de :erste boot met erts voor het aldaar ge vestigde Hoogovenbedrijf in lossing verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1