De fBesten van Koninginnedag Het noodlottige auto- ongeraSteStSauveur 41e Jaargang No. 12319 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Woensdag 15 Augustus 1923 HMRiarS MG BLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd lil ADVERTENTIESVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.571'». Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzónderlijke nummers (0.15. Geïllustreerd j abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571franco per post f 0.65. 191 per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J. C. PEEREBOOWi en P. W. PEERESOOM Hoofdredacteur: J. C. PEEREBOOWI Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Teleloonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkerccg, tJnmiden, Beverwijk, enz., enz. Briehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD üsjsatla Heden "WOENSDAG 15 AUGUSTUS. Groote Kerlc. Iverkconcert Tilly Koenen en George Robert, 8 uur. Schouwburg Jansweg. Ensemble Jac. Sluiters: „Ronde Ka", 8 uur. Stadsteub in den liout: MuzieJc- nitvoeruig door de H.O."V., S uur. Kunsthandel F: H. Sm'itfentoon- stelliuR van illustraties door C. tl. v. Steenwiik. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede. „Bosch en Hoven" i middag- en avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. Bloemeudaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling worken tan Haarlemsche scnilders. DONDERDAG 16 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg. Ensemble Jac. Sluiters „Ronde Ka", 8 uur. Café Brinkman, HoutpleinVer gadering Koniugi miedag, S. 15 uur. Statenzaal, 'Prinsenhof. Vergadie- riixg van den Gemeenteraid,, half ^Kunsthandel F. II. Smit: Tentoon stelling van illustraties door C. II. van Steenwijk. Cineina Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Lusor-Tlieater, Groote Houtstraat: ■Bioscoopvoorstelling S uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat: ■Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atlanta-Bioscooip, Zijlstraat: Bios coopvoorstelling, 8 uur. Heemstede. „Bosch en Hoven": middag- en avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. Bloemeudaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. Ba a r 1 emmerliede: Veir- gadering van den Gemeenteraad, Kalt acht. drukte een uitgebreide dienst rnoge- c is. Ook voor het geval de eene, dienst zijnde pont, hetzij „Velsen" of „Kcnneinerland", een defect mocht krijgen, is men altijd geborgen. Zoodra de nieuwe pont in werking ,al komen, zal de pont „Velsen" wor den gedokt. Wij hopen dat de werk zaamheden niet meer zullen worden Belemmerdopdat de nieuwe pont spoedig haar dienst kan aanvangen. even groote als ■noodzakelijke ver betering is echter iu elk geval op 1 ïst. HOE STAAT T MET Sfafiiiews de nieuwe Pont te Volsetr? Reeds gedurende geruimen tijd was de noodzakelijkheid van nog een pont gebleken. Want één pont alleen was niet voldoende voor het groote •ver keer. Wel zijn er twee ponten, maar deze zijn afwisselend en wel om ae zes weken in werking, om daarna grondig nagezien te worden. Alleen des Zondags zijn, 07 verzoek van het gemeentebestuur van Velsen, beide ponten in werking. De pont, waaraan nu vv er kt ..jrdt, moet 1 September gereed zijn. Maar of dit het geval zal zijn, is zeer twijfelachtig. Menscheii, die tot .oor- deelen bevoegd zijn en ons daarom trent inlichtten, zijn ten aanzien van den tijd van aflevering sceptisch ge stemd. Het werk is dan ook niet voor spoedig gegaan, daar er vele materia len te laat aankwamen of nog in het geheel niet aangekomen zijn. De pont 'zélf is ongeveer gereed, maar het wachten is nog steeds op het stuur- toestel, dat nog in heb bezette gebied is. Het lag iu de bedoeling, den Slisten Augustus een proefvaart te houden, hetgeen nu onmogelijk is geworden. Op 17 Mei is men met de werkzaam heden begonnen, maar reeds dadelijk kwamen de moeilijkheden met den aanvoer van ijzer wegens de staking in België. Ook door de zelden voorko mende groote afmetingen van sommi ge grondstoffen voor den houw, ont stond een niet geringe vertraging. Op het terrein van den houw, tus- schen de- twee andere ponten, is men thans bezig met het maken vau het brugdek en wel met liet vaste gedeel te. 'tan het losse gedeelte van het dek, dat noodïg' is voor de •verschillende waterstanden, is men nog niet begon nen. Ook hier is weer de oorzaak het, wachten op materialen. Verder is men bezig met de zooge naamde reimningvverken. Wat be treft de pont zelf, kan worden mede gedeeld, dat deze, in tegenstelling met de beide andere, niet langs kettingen zal gaan, maar vrij varen. Ook zal do pont niet zoo groot worden als de „Velsen" en de „Kennemerland". Al leen voertuigen tot een. zeker maxi mum gewicht zullen er mede kimmii worden' vervoerd. Als men zoo eens langs de werken loopt, trekken rladeliik de eigenaardi ge opritten de aandacht. Deze zijn ech ter noodig, omdat de nieuwe pont la ger ligt dan do beide andere. Reeds nu hoort men opmerkingen over de h 'kvompen ruimte. Maar men moet rtiri ver ire ten. dat, met de wei nice ruimte gewoekerd moest worden. Ook ]\ikt de helling steil, maar ons word verzekerd, dat dit in het tiebruik w»l m-e zal vollen. De helling is namelijk 30 1. Zeer zeker zal de pont in een groote behoefte voorzien, omdat bij groote Mei algeiïissn programma Wij ontvangen thans van „Koninginne dag" het volgende programma Vxijd-ag 31 Augustus 1923, 's morgens 7 3/4S uur Klokgelui9—9.30 uur: Koraalmuzic-k van den torgni; g.3010.30 uur: Muzikale wandeling; 10.3011.3c uur Aubade gemengde koren op de Groote Markt 's middags 1.302.30 uur Kerkcon- cert; 2.305 uur Optocht2.30—4 uur. 'Concert in den Hout 's avonds S10 uur Muzikale wande lingen; 910.30 uurConcert op de Groote Markt. Orgelmuziek Botermarkt: 811 uur; Feestterrein. Concert. Vuur werk; S10.30 uur: Stadsschouwburg „J. J. C-remer" Kind van Staat. Zaterdag ,1 September, 's middags. 24 uur Feestterrein Gymnastiek sport en afhlctiek35 uur Iilepper- trommelmarsch 's avonds 810.30 uur schouwburg Jansweg „Alberdingk Thym" Frede- rik de Groote; S—9 uur: cpncert - op het Stationsplein oK10 uur Concert op de Groote Markt; 8ri uur: Feest terrein. Concert. Zondag 2 September; *'3 middags 1.30— 5 uur: Muziekfestival. Feestterrein; '5 avonds S—10.30 uur: Stadsschouw burg Volksvoorstelling Kind van Staat 810.30 uur Schouwburg Jansweg Con certS10 uur: Concert Groote Markt; S uur: Feestterrein, Conc.cxt. Maandag 3 September 's avond-s S— 10.30 uurschouwburg Jansweg-, „Ja cob van Lennep" Tropcnadcl; 8i' uurGroote Markt, Concert81-. uur: Orgelmuziek Hofdijkplein; 7 uur Feestterrein, Oplating luchtballon- Dinsdag 4 September, 's avonds S— 10.30 uur: schouwburg Jansweg: Con cert Eutérpe", 2 solisten: C. de Wilde cello en Mevr. Bep de WildePloeg, so praan, mej. E. v- Eden, pianobegeleiding, uur: Feestterrein: Concert; 8—9 Concert Stationsplein 910 uur op de Groote Markt. Woensd-ag 5 September, 's avonds 5—10.30 uur Stadsschouwburg „Oran. ieklanten", v. d. Lugt Mclsert811 uur: Feestterrein: Concert; 810 .uur: Groote Markt Concert. Donderdag 6 September, 's morgens 77.15: Klokgelui; S—8.30 uur: Ko- raalniuziek van den Toren S.309 uur: Carillonbelpelir.g 9—9.30 uur Aubade van 4000 kinderen; 9.30 uur Kinder optocht, daarna kinderfeesten 's middags 24 uur voetbalmatch 6—S uur Wieken wedstrijd 8-9- uur Concert Stationsplein.g'A10'A uur Concert Groote Markt; S12 uur: Feest terrein. Concert. Vuurwerk. Van 31 Augustus toA 6 September straatverlichting. »eilicfcung Groote Kerk. Versiering stadhuis, historisch. Tentoonstelling iu tel Fia'ns I-Ialsnin- Op hetfeestterrein verschillende at' tracties. 1-Iet terrein is dagelijks geopend van des namiddags 2 tot 's avonds 11 uur. Op Zondag 2 September van 's namid dags 1.30 uur tot 5 uur en 's avonds van 8 tot u uur. In het gebouw „de Nijverheid" had Dinsdagavond een vergadering plaats van personen, die in aanmerking wensch ten te bomen voor het - gratis verkrijgen van bloemen door bemiddeling van liet bestuur van de vereenigLng „Koninginne dag". Als voorzitter fungeerde de heer .T. Massink. De aanwezigen gaven één vooi ééu hun plannen bij het bestuur op. Hieruit is geblekonr dat de deelneming bijzonder flink belooft te worden. De animo is groot; Koninginnedag" zal voor de bloemen zorgen,- Ongeveer alle plannen, die werden aangobide door het bestuur goedgekeurd: kele plannen worden verwacht. De heer Davidoy stond het bestuur als technisch liet verteer in de binnenstad De paaltjes en de Spekstraat De heer C. v. H. schrijft ons Naar aanleiding van het voorstel van en W. van Haarlem om de bestra- ...ng van de CrooLe Maikt te verandc^ rent kan ik maar niet begrijpen, dar B. en W., daarbij niet tevens het voorstel hebben gedaan 0111 de voor het vei keer zoo hinderlijke steenen paaltjes m de Lepelstraat op te ruimen. Komt men b.v. uit hel Westen oer stad (Zijlwcg— Zijlstraat) met rijtuigen of handkarren pm naar het Spaarne te gaan om goe deren af te halen, dan moet men de Groote Kerk geheel omrijden door de Warmoesstraat, Anegang, Korte Voor straat het Spaarne te bereiken (een om weg van één mijl op zeven). Misschien hadden' die hinderlijke paaltjes in de vorige eeuwen recht van bestaan, maar dat is toch geen reden om bij de tegen woordige eischen van het moderne ver keer alles bij 'het oude te laten. advi ;ijde. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug ■la bekomen bij: Pielage, Rippordastraui 9, broche met portret, F. Dekker, K. J.insslraal 3, beursje, Hoogenes, Dorre- boomstraat 6, zwarte ceintuur, Bounian, Koningstraat 51, duimstok, J. a'o Boer, Oudendijk 73, straathondje, Kennel Pavwia, Parklaan: grijze lc?..'., gebracht dóór De Jang, Hofdijkplein 3,' zwarte kat gebracht door Nolf, Schotcrsingel, zv kat, gebracht door Ubauus, Kleverpark 197, Duikelaar, Nassaulaan 34B, bruine kinderporlemonntue, J. Serodino, Kruis weg 38. zwarte heerenportemoinnaie,, Tïesma, Kampeiïtraat 7, rijwiel, v. Ton geren, Kerkhoffctraat 18zw.,'. bruin kinder- schoentje, v. d. Bosch, ICorto Houtstra 82, skutol va.n melkkraan, lïu'.sma Rozcnbagenstrant 45. sigarenkoker, AI. Wilde. Tuinstrart la, z.vnrt ktndevschou tje, Nouland, Pres. SIey 11 straal, 4, bos touw, R. Human, Hofdijkslrsat 8, z\\ Be groote bloementen toonstelling van 1825 De verdssling van het terrein Het Weekblad voor Bloembollencul tuur doet nóg eenige nadere medudee- liugen betreffende de- verdeeling van liet terrein van Groenendaal, dat voor de tentoonstelling bestemd is: -Het voorfront van de tentoonstel ling, de rechtlijnige vlakte vóór het Hoofdgebouw, zal door gecombineer de beplanting van de verschillende, elkaar in bloei opvolgende artikelen een doorloopende demonstratie-tuin of buitenbeplanting herschapen moeten worden. Daarvoor zorgen bij voorkeur de afdeelingen dool' collec tieve inzendingen. Het boschterrein op zij en achter het open terrein is bestemd voor na tuurlijke benjan ting en biedt onbe grensde mogelijkheden voor losse be plantingen met Narcissen, Crocus,- Scilla's, Chionodoxa's, naast aanleg van Dnrwinfulpen-tuinen, rotstuinén en borders. Het is een onovertroffen gelegenheid om het massaverbruik onze gewassen voor onderbeplan- C en gazonb&plantïng te demon- streeren. Combinaties met Rhododen drons- en Seringen-groepen zijn denk baar; do op het tijdstip der tentoon stelling nog weinig weelderige wilde flora, kan met cultuurproducten aan gevuld worden en zoo „wilde tuinen" en vrije beplantingen doen ontstaan, die de schoonheid van onze artikelen op verrassende wijze aantoonen. Deze tentoonstelling is een gelegenheid voor de toepassing van de tuintechnïek op intensiever wijze, dan elders tot nu toe mogelijk was. Op Groenendaal in '1925 zal meer dan elders de kennis van het karak ter van onze gewassen uitkomen vast hen, die haar bezitten, want ónze artikslen kunnen de toepassing krij gen Avaarop- zij recht hebben. 'De werkzaamheden aan den Wagenweg. De rails gearriveerd. De rails voor den Wagenweg zijn thans uit het Roergebied te Haarlem gearriveerd. Ze-liggen in een schuit aan de Turfmarkt en zullen weldra worden gelost. De Wagenweg zal dus weldra geheel met asphallblokken' zijn bedekt. De Wethoudersverkiezing Voorioopige onderhandelingen om tot ovtreenstemming ie komen, „Laat zitten wat zit". Naar wij vernemen zijn de raads fracties thans voorloopige onderhan delingen begonnen oiri zoo mogelijk tót overeenstemming te komen over de wethoudersverkiezingen in Septem ber. Daaraan kunnen wij toevoegen, dat onder de rechtsche partijen bezwaren bestaan om in te gaan op het denk beeld om twee sociaal-democratisriie wethouders te benoemen. Men k zich evenwel mede vereenigen oi de te werken om „te laten zitten wat zit" zoodat dus de heer Reinalda, thans tijdelijk 'wethouder, definitief gekozen zou worden en de overige wet houders, de heeren Mrs. Ileerkens Thijsscn, Bruch en Slingenberg, hun ze Leis behouden. DE KRANICE CHAUFFEUR. Wie kent niet het verhaal van den kranigén chauffeur? Van den man, Wien geen 'hindernis kon weerhouden? Die zijn wagen bestuurde met een ong.-ëvenaarde zekerheid? Maar wie had ooit uc'lackt, d t dit Verhaal nog groote gevolgen zou kun nen hebben? In zijn te veel vrijen tiirl had het kleine dikke, zeer zen'Mvaclilice rente niertje het boek gelezen. En plots li wam het in zijn brein op, een wasic-n te koopen. Dat zou een eind maken aan die groote, -hopelooze verveling, waaraan hij dag iu dag uit ten prooi as. Zoo gebeurde het, dat een mooie touring-car zijn eigendom werd. Aan zijn schier dwaze, verlangens werd het mooie wagentje ten offer gebracht. Ik zag hem, een week nadat hij den gen had, een heelen Zata'dagmid- g oefenen, 0111 den wagen in de ga rage te mikken. Totdat het hem ten- slofte gelukte, zij het dan ook met verlies; van eon spatbord. Maar wat geeft iemand om con enkel spatbord, als de hartstocht hem te pakken heeft? 11 ij ging door niet zijn oefeningen tot hij den wagen besturen kon op zijn manier. De eerste groote tocht zou ondernomen worden en een paar vrienden on kennissen werden uitge- noodigri. Ze waren als het ware proef konijnen, maar dat .wisten zo zelf niet. Gélukkig maar! Renteniertje zélf was zeker van zijn zaak. Sturen kon hij al als do beste en hij schroom de niet dit te vertellen, overal waar biij kwam. Do rit begon en zoowaar, het ging eerst alles goed. Alleen om de boch ten kregen de inzittenden een wankel gevoel en zij, allen leskeu, vonden d slingeringen van den auto tochwel svat heel verdacht. Maar de onbewo gen, rustige figuur van den kleinen, dapperen man achter hc-t stuurrad, gaf hun moed en vertrouwen. Hoe ver der men kwam, hoo grooter de mee werd. Men werd zelfs overmoedig en toen de tocht schitterend naar wensch ging, werd het gezelschap zelfs vroo- 1 ijk. Juist werd het .bekende liedje „Houd er den meed maar in" inge zet. toen cle ciiauifeur ook weemoedig geworden, het in zijn hoofd kreeg, wat harder te gar: 11 rijden. Maar van versnellingen had hij nog niet te veel of liever, nog niet genoeg verstand plotseling zigzagde de wagen over den weg. En nog ónder heldor opklinkend rzang ging "hot tegen een boom. Aan flarden de motor, gtschoiidei carosseiie en daarin verschrikte en geschramd3 menschen. De chauffeur as perplex._IIoe kon dat nou zoo op :11s. Maar opeens glunderde de gr:; penmaker en zcide: „Gelukkig maar dat de wagen verzekerd is". Hij ver gat te vragen, hoe liet met de inzit tenden was gegaan. En woedend over eel onópgevocdheid verlieten ze i den wagen en lieten den chauf feur staau. Met een paard' voor de kwam 's avonds laat, het rente niertje thuis. Daar bleek liem bij het azien van zijn polis, dat de auto niet verzekerd was. Alleen tegen brand. Maar nog was hij niet genezen. Hij rujbri den ouden wagen' togen een nieuwen en h j den eersten rit reed rijwiel middendoor. Toen werd hém .zijn rijbewijs afgenomen want het ongeluk gebeurde op een weg, ver boden voor inotorrijluigen. Zoo kwam een eind aan de loop baan vau onzen kranigén chauffeur, n loopbaan, die anders nog .heel t menschenlevens had kunnen kos- STRE5EMANN, DE NIEUWE DUITSCHE RIJKSKANSELIER. (Zie voor bijzonderheden onder Builen- landsck Overzicht.) Muziek Het iarktoraagstuk 0V3r verplaatsing van markt De lieer P. W. Koks, zde-voorzitter van den Haailemschen Markt'bond „Helpt Elkander" schrijft ons, dat on- <ief de marktbczockers veel bezwaren be staan tegen een verplaatsing van de markt. Als de markt naar de ontruim de infanlcriekazcrne aan den Kouden- horn verplaatst zou worden, kunnen .zoo schrijft hij de marktkramers evengoed naar een werkkolonie gezon den worden. Verplaatsing daarheen be- teekent een directe opheffing van de markt. Nu klagen de winkeliers op de Gcd. Oude Gracht over het marktwezen, maar vergeet niet, dat in alle plaatsen van ons vrij Nederland veel meer dagen per week wordt gemarkt dan zooals hier slechts één keer. In Amsterdam zelfs alle dagen. Wat moesten die winkeliers dan niet klagen. Op de Ged. Oude Gracht zijn nog maar slechts enkele winkels, en zij die gewend zijn- daar te koopen. laten zich niet door <le markt afschrikken. Indien het Gemeentebestuur tot verplaaising naar den Koudenhorn mocht overgaan, dan worden voor die enkele winkeliers honderden markt- kiamcrs totaal broodeloos gemaakt. De lijden voor .hen zijn al moeilijk, omdat liet marktgeld met 300 verhoogd is. Tot zoover dit schrijven. Wij teekenen hierbij aan, dat verplaat sing van de maikt van de Gcd. Oude Gracht vooral noodig is in verband met de veiligheid van het verkeer aldaar. De toestand is daar inderdaad onhoud- Wij gelooven niet, dat verplaatsing naar den Koudenhorn de opheffing der markt zou bcicekenen. De markthal al daar zou nog vrijwel in het centrum dei stad gelegen zijn. In het buitenland zijn d-e markthallen, ook al zijn fpic niet op den openbaren weg, meestal druk bezocht. EEN INBREKER OP PAD. Doord e politie is in den nacht van Dinsdag op Woensdag een man aange houden die in den Hout zwierf. Deze persoon Was in het bezit van een mas ker, ee*n schroevendraaier en een nijp tang. Dc politic stelt een nader onder- Fanfarekorps „Eensgezind- -heid", Halfweg Opening dei- nieuwe muziektent. Men herinnert zich het miniatuur- muziektentje te Halfweg, dat van uit de electrische tram zoo vaak in "t oog liep. Muziek wer i er de laatste jaren niet meer in gemaakt, daartoe was het ,„8 klein geworden, want meer dan lo uitvoerders kon het tentje niet ber gen, en „Eensgeziaheid" telt nu 06 leden. Door initiatief, ijver en zorg vau bestuur en leden der muziekvereeni- ging van l-Ialfweg, bezit het plaatsje thans een muziektent, die menige stad haar' benijden kan. De oude aan dn Amsterdamsche vaart werd opge ruimd, en op een rustiger plaats, uit het rumoer van het drukke straatweg- verkeer, verrees de nieuwe, die gerust 'n muziektempel mag heeten. Iets meer dan een half jaar gele den werden de pogingen om een waar dige muziektent te stichten, vaste vorm gegeven met het stichten van een dames-comité. Drie uitvoeringen 111 Januari en Fe bruari van dit jaar brachten de som van f 10C0 op. Dit kapitaaltje zou lang niet voldoende geweest zijn om den- droom van „Eensgezindheid" te ver wezenlijken, want, naar ik hoorde he- loo-pen de kosten meer dan het vier dubbele, doch door de prachtige sa menwerking van de leden en belang stellenden die een groot deel der ma terialen en arbeidskrachten gratis be schikbaar stelden, kon met dit kleine kapitaaltje cle hand aan 't werk slagen worden, en blijft er nu, na vol tooiing slechts 'n geringe schuld. Naar een bestaand model te Amster dam, werd door den heer Op 't Land het plan voor het gebouw gemaakt. De gemeente Haarlommerliedo stel de voor den duur van 10 jaar den grond beschikbaar a f 1 recognitie per jaar met voorwaarde 0111 jaarlijks 5 concerten te geyen, voornamelijk op nationale feestdagen. Heipalen, ver voer, kalk, betónneering, hout, wer den gratis of voor zeer gereduceerde prijzen beschikbaar gesteld. Timmer- lieden) loodgieters, electriciens werk ten belangloos in hunne vrije uren san den bouw. F.en gedeelte van het ijzerwerk werd door de Haarlemsche firma v. d. Broek gratis geleverd; hek en grasplein, zelfs de mooie vlag die het gebouw siert, werden geschonken. Dinsdagavond had de officieele ope ning plaats waaraan burgemeester L. It Simons met verschillende autori teiten en een groote menigte- genoo- digden deelnamen. De heer burgemeester was de eerste die heb woord nam en de tent officieel opende. Daarna had door een schaar jonge meisjes de aanbieding plaats van 8 mooie bloemcorbeilles, eene gift der dames van de werkende leden. Ver schillende vereeenigingen kwamen hierop het bestuur van „Eensgezind heid" complimenteeren onder aanbie ding van bloemen, o.a. de rijwielver- eeniging „De Bataaf" de voetbalver. „Halfweg Vooruit" en een paar buurt verenigingen. Dool' den voorzitter II. A. d6 Graaff werd de directeur M- J. Komst hartelijk toegesproken, welke rede vergezeld ging van de aanbieding van een mooi geschenk: een bureau stoel; ook Mevr. Komst werd bedacht met- een mooi tafelkleed, en de jonge heer M. Komst, het zoontje van den directeur di eals pistonist steeds mee werkt en als dusdanig uitstekende diensten aan „Eensgezindheid" be wijst, ontving een zilveren potlood. Na een korte rede van den voor zitter tot het publiek, kon nu het feestconcert aanvangen Hiervoor was een mooi program ma samengesteld dat d9 goede capaci teiten van liet korps zeer in 't licht stelde. Laat ik onder meer deze num mers noemen: cle ouverture „Dans la bruyère" van Govaert, die in zuivere stemming een goed effect maakte. Met genoegen beluisterde ik het zuivere sa menspel van bugels cn saxophoou-so-. pra.no, dat mooi gezongen en in onge forceerd timbre zeer muzikaal klonk. Nog interessanter klonk „Ballet antique" van Guiïlement, mooi even wichtig gespeeld. In Keler-Eela's „Lustspiel-ouverture" was buiten heb stevige rythme cn het klankrijk en semble het uitstekend spel van den colö-pistonist te roemen, die zijnMrii- lert.jes maakte alsof zij op een klari net. gespeeld werden. Flink gerythmeerd en met uitste kend in détail verzorgd binnenwerk werd de „Grande Marche Cortege nuptial" van E. Gaudefroy ten ge- hoore gebracht. Ook de „Ouverture Italiênne" van E. Deneufboury genoot een voorna me vertolking, niet het minst om de pittige, gezond-muzikale interpretatie van den directeur M. J. Komst. Op verschillende punten van .het' terrein heb ik gebracht heb effect van de acoustiek der nieuwe tent waar te nemen. Op grootere afstanden beviel ze mij het best Daar aan één zijde de klank niet door gebouwen gedekt wordt, zou het m.i. voorkeur verdie nen om hierin te gernoet te komen door het plaatsen van schotten aan den achterkant. Summa summarum, Halfweg is in het bezit gekomen van een mooi mo nument, waarmede wij (le gemeente cn in 't bijzonder het fanfarekorps „Eensgezindheid" van harte felici- teeren. JOS. DE KLERK. Da schoolgelden foor het Middelbaar Onderwijs. Een aGtié om de rijkssubsidie veor het aanstaande jaar nog toe te kennen. Naar wij vernemen hebben eenige be langhebbende inwoners van Haarlemmer- lierte en Spaarmvoude het voornemen een adres aan den Minister van Onderwijs te richten met het verzoek de rijkssubsidie voor liet Middelbaar Onderwijs aan Haar lem voor het aanslaande jaar nog cm- der dezelfde voorwaarden te verleenen, opdat Haarlem dat jaar de leerlingen van cle buitengemeenten nog zal kunnen toe laten tegen het thans geldende school geld. I.n het komende jaar zal dan vol doenden tijd zijn om de quaestie der schoolgelden te regelen. Het adres zal ter teekening gelegd VERDUISTERINGEN. De recher che hield C. H. de B. aan, die ten na- deele van zijn patroon E., alhier, ge durende het laatste jaar verschillende geldsbedragen heeft ontvreemd. PERSONALIA. Te 's-Grave.r.hage slaagde voor het examen voor de akte Duitsc.h L.O. de 'neer S. Pronkers, te Halfwog. BlagJiMS Vijf en twintig slachtoffers De namen van 19 Neilsrlandsche slachtoffers bekend. Uit Parijs wordt aan de Tel. ge meld De ramp gebeurde bij Luz Saint Sau- veur en zij is te wijten aan een aller- noodlotfcigst toeval- Men had een uit stapje van Lourdes naar Gavarnie ge maakt. Na afloop nam de auto den terugweg naar Lourdes. Bij de zooge naamde Porfce d'Espagna, op tweehon derd meter van cle bekende Napole- onbrug, werd hij bijna honderd meter diep in het ravijn geslingerd, waarin water stroomt. De weg maakt op de ze plaats een sterke kromming. Toen cle groote auto om den hoek kwam, bevond zich "en voetgangster midden op den weg, die niet snel ge noeg wist uit te wijken. De chauffeur gaf een ruk aan het stuur, doch kon, daar de weg zeer smal was, zijn voer tuig niet snel genoeg meer in zijn macht krijgen. l)e auto, door zijn ge wicht meegesleept, doorbrak den muur langs den weg, gleed op do rotsen, sloeg om en viel op den .bodem van den afgrond te pletter. De ongelukkige vrouw, die buiten baar schuld de oorzaak van de cata strophe was, heeft als een wanhopige om hulp geschreeuwd Pri in minder dan geen tijd was hulp ter plaatse. De eerste helpers zijn over dui zend hindernissen naar beneden ge klauterd. Helaas konden zij geen hulp meer verschaffen. Een enkele reiziger moet nog geademd hebben, doch heb 'transport was hopeloos- De „Intransigeant" en ook vele an dere bladen melden, dat er 24 reizigers den dood gevonden hebben, alsmede de chauffeur. Deze moet een betrouw baar man geweest zijn. Omtrent de snelheid waarmede hij reed is nog niets bekend. Indien de berichten, die melden dat de wagen achterwaarts den muur door broken heeft, juist zijn, dan mag men aannemen, dat alles op een allernood- lottigst toeval berust. De chauffeur heeft de vrouw ontweken, doch den auto niet in den afgrond gestuurd, daar cle wagen dooi eigen gewicht moet zijn-' teruggerold Men mag aannemen, dat de doods strijd der ongelukkige slachtoffers zéér .kort is geweest. De lichamen der on- jgelukkigen zijn door het enorme ge wicht van den auto op afschuwelijke wijze verminkt. Uit 's-Hertogenbosch komt bet vol gende bericht: Na 18 Juli is via Roosendaal geen trein met pelgrims naar Zuid Frank rijk v.ertrokken,. Wel zijn er eenige groepbn pelgrims naar Lourdes ver- trokken, voor een processie onder lei ding van het Duitsche reisbureau

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1