HAARLEM'S DAGBLAD Brieven uit Berlijn Rubriek voor onze Jeugd. zijn kleine Aövertentiën, in liet Alg. Handelsblad Ie man oil Maloba Woensdag 15 Augustus 1923 TWEEDE BLAD (Van onzen corresp l GESPANNEN TOESTANDEN. B et] ij n, 12 Aug. 1923'. Toen we dezer dagen een brief naar den trein brachten, werden we levendig herinnerd aan andere tijden van spanning, die we hier al door heb ben gemaakt. Het feit alleen al, dat zoo'n brief niet op de bus kunnen gooien, maar extra ngar 'het station Friedrichstrasse moeten, om hem daar op den trein te brengen, spreekt voos de tegenwoordige toestanden in Duitsch- land. Die brievenbussen worden name lijk nog al eens geledigd door menschen. die daartoe geen opdracht van de Pos terijen hebben. Op een brief voor het binnenlahdi zit 1000 mark, op een naa> ■het buitenland 3000 mark porto en zoo'n volle brievenbus loont wel de moeite van het afweeken der zegels, ter wijl je bovendien nog kans hebt, dat i n de brieven geld of geldswaarde zit. Maar zelfs als de bus door den aange wezen beambte wordt geledigd, heeft de. afzender gecncrlei zekerheid, dat hij met den^iosttrein,. die een uur of wat later vertrekt, meekomt. Soms duurt het twee of drie dagen, voor en aleer een stadsbrief wordt bezorgd en talloos zijn de klachten van za-kenmenschen, die moesten constateeren, dat brieven naar Hamburg of'München vier, vijf dagen en langer onderweg zijn geweest. Ons ■kost een brief naar het vaderland', waar van wij gaarne hebben, dat hij spoedig zijn bestemming bereikt en dat is toch met brieven aan dagbladen zeker het geval dus niet de 3000 mark porto, maar bovendien twee keer 20.000 mark voor de omnibus en 5000 mark voor een perronkaartje. De volgende week wordt dat 50.000 en 10.000, dus tezamen 110.000 mark bij-onkosten.- Maar nu hebben we ook de meeste zekerheid, da^ een heden afgezonden schrijven morgen aankomt. We werden erg aan Spartacus- en Kapp-dagen herinnerd. Dat begon al van te voren, want ons gas brandde als een gloeienden spijker, De arbeiders van de gasfabrieken hebben onder com munistische leiding de gasvoorziening gesaboteerd door lijntrekkerij, zoodat ei geen druk was. De straten waren dan ook in een ondoordringbaar duister ge huld en we,waren blij, dat er nog auto bussen reden, want-omdat de communis ten in midden-Duitschlaud zoo'n groo- ten invloed hebben, wordt door het groote electricilcitswerk -bij Bitterfeld, dat onze tram van stroom voorziet, Ber lijn geblokkeerd. Maar de mannen vat! de bus staken niet. Ook heden loopt de bus, maar reeds gisterenavond vertelde de conducteur» dat alleen in de binnenstad werd gere den. In de arbeiderswijken zouden de ruiten worden ingegooid, als er al geen persoonlijke aanvallen op personeel en publiek plaats vinden. Door duistere straten bereikten we de Brandenburgsche Poort. En daar was weer straatverlichting, want de stede lijke éïèctriciteits werken funclionnecr- den nog. Een paar halten en we stapten aan de Friedrichstrasse uit. Ook deze straat zag er uit, als in woelige dagen van vroeger. Is dit de voorbode van wil de tooneelen in.'de naaste toekomst? Overal groepjes mensohen, die den toe stand met elkaar bespraken, daartus- schcn ongure gestalten, de langvingers en obscure agitators, die op een gele genheid wachtten. Maar gebeurt is ei niets; gisteren is het 0$' een enkel relletje in de Wilhelmstrasse na, dat in minder dan geen tijd door de politie was gekalmeerd, rustig gebleven cn wat vandaag de Rote Fahne vertelt van aan. vallen der bereden politie met de blan ke sabel op de arbeiders bij den Rijks dag, is van A tot Z uit den duim gezo gen. We hebben de gebeurtenissen van het begin tot het einde bijgewoond en nergens wanorde kunnen waarnemen. Er was zelfs iets onheilspellends in deze volmaakte orde en een oud heertje had gelijk, toen hij zeide, dat hij liever had. dat de massa's hun „hoch" en „nieder" brulden, dan dat ze zoo zwijgend rond liepen. Het eenige, wat gebeurd is,'was de. in beslagneming van de Rote Faknè door de politie. Opnieuw had" dit blad -op onverantwoordelijke wijze de arbeiders opgehitst en, al bereikt ze er niets mee, de politie kan dit niet dulden. Vandaag is1 het blad weer versohenen, met wittè censuurplek'ken, voor den eersten keer. Zelfs, gedurende aen oorlog hebben we dat in Duitschland niet gekend. Maar ondcrtusschen, al is er nog niets gebeurd, is de toestand aanmerkelijk verscherpt. En het is eenigszins merk waardig, dat de verschijnselen niet wij zen in de richting van een strijd, zooais we dien sedert eenige tijd verwachten, een gevecht tiiSsch'én uiterst linies en uiterst rechts, doch dat alles wijst op een aanstaande, zelfs reeds begonnen krachtproef tussclien de sociaal-demo craten en communisten. Erg verwon derlijk is dit niet, nadat er een soort tijdelijk bondgenootschap tussclien Re- venilow en Raü'ek schijnt te zijn geslo ten. Voorloopig schijnen de sociaal-de mocraten nog. aan het langste eind, te trekken. Maar de gebeurtenissen wer ken voor de communisten. Op 't oogenblik is de toestand aldus, dat de communisten het parool van de algemeene staking hébben uitgegeven en de sociaal-democraten en vakvereem- gingen zich daartegen hebben ver klaard. Hier en daar wordt gevolg ge geven aan het parool, maar van een al gemeene staking is nog geen sprake. Er wordt gestaakt of passieve resistentie geboden in de gasfabrieken' te Berlijn, het electricitejtswerk van Golpa, in de Leunawerken te Iiallc, aan de werven te Kiel, Hamburg en andere havenste den, onder de bouwvakarbeiders te Bre men en de boerenarbeiders in Oost- Friesland, opstootjes met bloedigen af loop worden gemeld uit het Roergebied; Hannover, Breslau, Stettin en andere plaatsen. Men moet vreezen, dat als cr meer arbeidersbloed vloeit, ook de vol gelingen van de sociaal-democratenen 'akvereenigingen zich tegen de autori teiten zullen wenden uit solidariteits- gevoel en nog meer, 3at 'de comtnilmsfen door het uitoefenen van terreur zullen bereiken, dat weliswaar de arbeiders bereid zijn te werken, doch uit vrees voo; molest niet naar fabriek of werkplaat: liet is volkomen nutteloos, om in dit stadium reeds voorspellingen te wagen; zeker eohter is, dat de toestanden uiterst critiek zijn. En het wordt er niet beter op., nu het ministerie-Cuno gaat en de langverwach, te groote coalitie onder een kabinet- Stresemann op het punt staat, het lot van Duitschland in haar handen te ne men. Want nu dreigt scheuring in de sociaal-democratische partij. Giste •heeft de fractie van 170 tegen een rr derheid van 40 man besloten, mede te werken aan de totstandkoming van regeering op breede basis cn hoezeer men voor de mogelijkheid, om hier tot gezonde politieke toestanden te komen, dit besluit moet begroeten, de kans is niet gering, dat er onder die veertig' zullen zijn, die liever met dc communis ten tegen de burgerlijke partijen optrek ken, dan met deze tegen de communis- De volgende dagen zouden zeer wel voor het lot van djt land in de eerst volgende maanden beslissend kunnen H. BL. KOELENSMID. Raadseloplossingen Raadsels ontvangen van Gems 4 Piene G Buitenman 6 Vriendin netje 6 MoTifcbretia 6 Moederplant,ja 6 Bloemenvriendin netje 5 De kleine Violist G Do kleine Vogelvriend 6 Altnla-nla 6 Behangerlje 6 Poesje 6. Be wedstrijd Vanwedstrijd IV ontving ik een iin ending van Heidcplantje oud 13 jaar. Gei Gelukskind door Hoe kon mevTouw nu toc-h zoo iets gen? Op do heele wereld bestond er ïers geen beter, liever, mooier kind dan onze Gerdaaije". Toen alien aan de gezellige koffie-ta- fel gezeten waren, kwam dokter Bosch- boom binnen. Opnieuw begroeting, een spel van vragen en antwoorden. Na koffietijd gingen de jongens samen deu tuin in. „Zullen wij Elzeke maar bedje bren- n?" vroeg Maria aan Greet. „Slaapt Gerdaatje ook nog?" vroeg Groet aan Mevrouw Boschboom. „Ja kinderen, wel twee uur lang." „Dan nemen we ieder een kind voor onze rekening," besloot Maria, die al zoo irdig Hollandsch sprak, dat mevrouw Boschbóom er zich over verwonderde. „Goed z ders eens Huyser. op den r kunnen de l babbelen," zei mevrouw ijderdo zich met Gerdaatje en Greet liep bard met El zeke de l;3mer uit. „Wat is Maria flink geworden," begon levrouw Boschboom. „Ze is nog steeds bij moeder, maar als reet een vrijen middag' heeft haalt ze haar en brengt haar bij ons. We hebben 't kind gehecht, 't spijt ons, dal ze de volgende maand weer vertrekt," „Eii Greet leert goed „Greet leert uitstekend. Haaf rappor- in zijin zonder een enkel vlekje. Maar wat in-mijn oogen nog veel 'liooger staat, Greet groeit zeker op lot een goed meösoh." Mevrouw Boschboom bespeurde eenige ontroering op 't gelaat van me- Huyser. Zij had er wei eens van gehoord, hoe moeilijk Greta Huyser vaak ir haar tweede moeder was geweest. En kon het zich zoo indenken, welk een groote reden tot dankbaarheid 'het was, dat Greet moeders zorgen had leoren waavdecren. „Met de jongens heeft U zeker nooit moeite gehad?" ,'t Zijn een paar robbedoezen, vooral Frans, nmar ze houden evenveel van mij, als ik van hen." ,Ze kunnen het nu met elkaar gezellig hebben. En als cmzo Joost erbij is be hoef ik ook nooit bang te zijn voor ru- „Is .Toost de vredestichter?" „Iedere moeder zie't haar kinderen mis schien in mooier licht dan buitenstaan, 'der's. Maar Joost is toch een heel bij zonders jongen." Het kleine doktersvrouwtje zag er zoo uiig gelukkig uit, inu ze het liad over haar oudste. „Wit hij nog steeds dokter worden?" „.Ta, hij zal zijn vaders voetstappen vol" gen. Over een jaar doet hij eind-examen 1 dan vliegt hij weg ,uit 't oude nést." „Gaat hij in Amsterdam studeeren?" „Ik denk van wel. We hopen zoo, dat hij 's Zondags nog eens jullie gast mag „Als 't zoover Is, dan kan hij ons huis 3 't zijne besoliouweu." „Hartelijk dank. Joost heeft zooveel beho'cfte aan gezelligheid en hartelijk- Plotseling werd de deur geopend. Ger da's vader trad binnen. Mevrouw Huyser en meneer Dobreski," stelde mevrouw Bosehhoom voor. „Gerrla's vader!" riep mevrouw Huy ser en drukte hartelijk de toegestoken haud. Zo wist reeds zijn treurige geschie denis en ze had zioli zoo van harte ver heugd, toon ze vernam, dat vader en kind weder veroenigd waren. Zoo goed en zoo kwaad als 't ging, ont spon zioh nu een gesprek waarin Cerda 'en Maria do hoofdpersonen waren. „Over een maand keert Maria weer te rug," vertelde mevrouw Huyser. „Weer terug," herhaalde de Hon.gna' op eon toon van groot verlangen. Zeker hij had het hier goed, ze waren vriende lijk voor ligm en zijn kind, er bleef man: één ding voor hem te wenschen over er dat was terugkeeren naar zijn land ei zijn familie. Terug naar het vaderland Zou dat ooit mogelij zij-u? Hij moest nu niét alleen in eigen onderhoud voor zien, hij moest zijn kind kunnen geven, vya-t liet toekwam. De dames begonnen over andere dingen te Bpreken. Ze voel den, dat ze ouwi'i'ékeurig een tc-ere snaar hadden aangeraakt. Spoedig kwamen de dokter en de nota ris ook binnen en meu besloot ,eeu wan deling te doen in de omgeving. De jeugd sloot zich weldra bij de ouderen aan en de dorpelingen keken met glundere ver bazing naar die groote, vroohjke fami lie, die bij dokter Boschboom logeerde. -' HOOFDSTUK 15. 1 gelukskind. Op 24 December had de Ke->tboom al gebrand, maar allen' waren bet er over eens, dat men pas Kerstfeest kon vieren" op Kerst-avond. Dien boelen Zondag hing er een ge heimzinnig waas in en om het dokters huis. Alsof liet Si.nt-"Nicol;ias was werden een anntal groote en kleine pakjes weggemoffeld. En er werd gesmoesd met en er werd gesmoesd met Sien. Er een partij-Bosekbooin en een partij- Huyser. Groot en klein was in Tiet com plot. Men- epralc in raadselen en deed ge wichtig; 'Teder verlangde naar den .avond Dien dag mócht de salon niet betreden worden, want daar stond do Kerstboom en Sien verdwenen af en toe heel stil letjes haar de verboden kamer om een pas ontvangen pakje op te hangen. Er werd wat vroeger gegeten. Dain kon den de kleintjes ook nog een uurtje opblijven. Zoodra de maaltijd was afge- loopen, ging het zusterpaar do kaarsen ontsteken. Mevrouw Huyser zette zich aan do piano. '(Wordt vervolgd.) Brievenbus Brieven aaa ae Redactie van de Kin derafdeelmg moeten gezonden worden an Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, MOEDERPLANTJE, .Te bent nu ze er meer in het boseh dan in huis, Uit iüie briefjes heb ik gelukkig kunnen lezen, dat het ook in en om Haarlem MONTBRETIA. Heerlijk, dat het goed blijft gaan met je. Ja,i ik geniet hier volop. Maar nu zijn mijn vacantia géield. Ik kau me wel voorstellen, dat het je eenigszins moeilijk valt om opstel te ma kou. Maar misschien is III wel iels voor je. VRIENDINNETJE. Prettige dagen gaa-n altijd te vlug voorbij. Dat is altijd geweest en zal wel immer zoo blij- 1. Straks nemen we toch maar weer moedig het werk op. BUITENMAN. - T Zal zus 'ook wel spij ten, als jullie weer naar sohool moeten. Ik zou het heel leuk vinden, uls je een opstel maakte over dat sohoplreieje. MOLLEBÓON. Wel bedankt voor je mooie Zandvoortsche kaart, 't Deed me genoegen te vernemen, dat jullie ook zoo echt genieten van de vrijheid. Die fiets nu maar een kostelijk ding, hè? Ik vind het heelemaa! niet erg, dat de raadsels erbij ingeschoten zijn. Heel veel groeten voor vader en moeder. STERRETJE. Ook aan jou mijn dank voor je kaart. Nog heel veel genoegen 1 LINA P. Ja, 't is in de Steeg eigen lijk overal mooi. Vanmiddag ben ik op een hoogen top geweest van 110 M, hoogte. Wat aardig, dat je een kaart van Mevr. M. uit Duitschland gekregen hebt. Dat is een heele vriendelijke dame, die ai jaren met- onze Rubriek meeleeft- en ons met den Sint-Nicolaaswedstrijd wel a'an doozen en kistjes helpt. Als je haar een kaart wil zenden, kun je dat wel doen want ze blijft de heele Augustusmaand- nog in Duitschland; W-at knap, dat Wout liet mooiste opstel heeft gemaakt op school. I-Iij moet vast meedoen aan wed strijd No. 4. Ze zwemmen er zeker dage lijks lustig op los. Ik wenseh ze veel ge noegen in Gorcum. Nu Lionjte van harte 't- beste hoor! JUFFERTJE ONRUST. Wel bedankt voor je beeldig strandpanorama van MEVR. M. K. Wel bedankt-voor uw vriendelijk schrijven. Zit u nog in Fries land of is u weer thuis? Niet zeeziek ge weest? Dit is zeker uw verste reis met de boot geweest'. Ik feliciteer Kees mei zijn overgang. W.r. jammer, dat Pirn weer is blijven zitten. Kam hij niet of wil hij niet? Fijn, dat ook nog eons een auto- iochtje gemaaki hebt. Veel groeten voor allen en nog heel vee_l genoegen. PIENE. Gingen jullie met de tram aar den Haag? 't Was in Scheveningen •el erg druk. 't Is hier- ook volop zomer, soms zijn we zelfs wel een beetje bang, at- er weer een hittegolf op komst is. GEMS. -Kranig, dal jij met alle vier de wedstrijdon meedoet. Dat kaartje was uitstekend geschikt voor wedstrijd no. 2. Ilet gouden randje staat zelfs r'erlijk. Ik hoop toch maar niet, dat je 011 weg bent om een aapje te worden. Dan tou ik je schuilnaam ook nog moeten wranderen. Is vader met zus nog naar Vlaardingèn geweest? Waar hen jij Zondag mee moe dor en Nelhe naar tos gegaau? HEIDEBLOEMPJE. I-Ieb je nog een prettig dagje in Noordwijk gehad? F.n heef'. Heideplrimtje al haar goede aan komst in Fi: aland gemeld. Knap, dat je aan 2 wedstrijden meedoet, 't Is nu heer lijk zwemweertje. Je profileert er zeker alle dagen van. MEJ. F. Ja, ik denk wel. dat U bij Bureau van Haarlem's Dagblad de onl- brekejide nummers kunt krijgen. Zoo 't, dom wil ik er wel in^ de Ruil-Ru briek om vragen. Ook U cu den jongens weruscli ik nog genoeglijke vaeanliedagen DE KLEINE VIOLIST. 't Is. hier nog steeds prachtig weeT en ik zie tot 1 spijt mij,11 vacantia korten. Wat hebben jullie ook veel genoten. Wanneer noet.cn jullie weer schoolwaaris? ANNIE v. d. S. Hartelijk dank voor je mooie kaart uit Maaim. BLONDKOPJE. Ook aan jou mijn riendclijken dank voor je kaart uit Am sterdam. Ilt geloof, dat jij .ook maar een heerlijke vacanlie hebt. ME.I. G. R. Gelukkig maar. dat .Guurtje in goeden., welstand, hebt aange troffen. Dat geeft een moeder weer rust. Kinderen voelen zioh in den zegel in éen we omgeving vré' gjuwéc ihuis,-ri.-iri we! denken. Ze treft liet zon schitte rend met hot weer, dat ze straks zeker flinker zal thuis komen daar ze gegaan is. Ik Iran me begrijpen, dat liet Amster dam sche nichtje bij u geniet. Ik hoop nu maar, dat U in uw zorgen voor anderen, '00I1 ook nog dagen van rust en ontspan ning heeft. BLOEMENVRIENDINNETJE. - Ik ïnd het wat aardig van je 0111 me in de acantie toch nog zulke groote brieven te schrijven.. Ben je ook al ee.ns bij zus ge weest Koe is hen met het drogen van je lathyrus afgeloopon? Wat je verder doen? Nu kun je ze heel voorzich tig op een vel papier leggen en' je knipl smalle strookje vim dat gegomde postze gel-papier Bij' den steel en bij een en- uitstekend puntje plak je zoo'ar strookje ter - bevestiging. Gesnapt? Blijft je nichtje nog een poosjj? Mevrouw BLOMBERG—ZEEMAN, p/a.- Mejuffrouw VOERMAN, Rijksstraatweg 5, - Dc Steeg. •15 Aug. 1023. Rsifcrsek van den Arbeid Van hier en daar. DE STAKING AAN DE COÖPERA TIEVE AARDAPPELMEEL FABRIEKEN. en schrijft aan „Het Volk" uit de Veenkoloniën _ln verband met een voorstel van de Neef. Ver- van Fabrieksarbeiders ge richt tot bet N-V-V. inzake bovenge noemde -staking welke reeds vanaf Ajpfcil jj-.l. aan de coöperatieve aardap pelmeelfabrieken voortduurt, was de 'voörzittor van dat. verbond, 'dë beer R. Stenhuis, dezer dagen in de veen koloniën teneinde zich op de hoogte te stellen van den stand van bet con- flict. Naar zijn meening gevraagd deelde Stenhuis mede, den indruk te hebben gekregen, dat de landbouwers hunne eischen stellen, niet in verband met de industrie, doch met bet kennelijk doelbet loonpeil voor fabrieksarbeid zoodanig neer te drukken, 'dat dit zich nie't verheft boven bet loonpeil in den landbouw. liet bezwaar tegen onderhandelen, blijkt hieruit voort te vloeien, dat men in de kringen dezer werkgevers nog op bet standpunt staat, dat men met de vakvereenigingen niet te maken heeft. Bij handhaving echter van dat standpunt, rest de valcvcreeniging geen anderen weg dan te zorgen, dat het conflict verscherpt wordt, door over eenige weken ook de campagnearbei ders in den strijd te betrekken en voor dezen Jooneischen te stellen- Hij ontveinsde zich geenszins dat daardoor het gevaar kan ontstaan, dat in de actie een anarchistische in val komt doch gegeven het ongehoorde standpunt van de coöp- fabrieksbestu ren, kan de vakbeweging niet anders dan liet conflict verscherpen. In dezen ;in zal Stenhuis het bestuur van het •akvorbond, d.e hoofdbesturen van de Vcreeniging van Fabrieks- en Land- arbeidersbond adviseeren. De oorspronkelijke bedoeling van de vakvereenigingen om te ,pogen door onderhandelingen tot overeenstem ming to komen, achtte Stenhuis met het oog op de halsstarrigheid der werk gevers onuitvoerbaar. Het is te meer uitgesloten, dat de vakvereenigingen zich zullen buigen, omdat de staking 600 man van zoo geringen omvang is, dat financi- eele overwegingen geenerlei invloed op do tactiek der vakbeweging zullen kunnen uitoefenen. DE SCHEURING IN HET N.A.S- De Federatieve Bond in de Kleeding industrie en aanverwante vakken, heeft per referendum stemming met bij na algemeene stemmen besloten, in gaande 15 Aug_ .1923 zich af te schei den van het N.A-S. en aan te sluiten bij het Ned. Synd. Vakverbond. LOONAGTIE LANDARBEIDERS. Uit Emmen wordt aan „Het Volk" geschreven, dat do landbouwers te Erica en omstreken aan de gezamenlij ke Landarbeidersbonden, een bespre king over het vaststellen der loonen hebben geweigerd. De arbeiders zijn over dit antwoord, in het algemeen zeer ontstemd. Êr zal op een nieuwe bespreking worden aangedrongen. BimenlaM Ds plannen van Minister Coiijn. Tegenspraak? Wij lezen in Het Volk: De mecledeelingen van de „Tel." omtrent de bezuinigingsplannen van den nieuwen minister van. financiën, speciaal de salarisvermindering 15 werdén aan de „Residentie bode" bij informatie „ter_ bevoegder plaatse" als „krankzinnig", een „be lachelijk verzinsel'aangeduid'. Tege lijkertijd ecliter deeifc 'het blad mede, dat de heer Coiijn reeds de machtiging van 'den ministerraad beeft, „om op de- salarissen van het rijkspersoneel eenige millioenen te vinden". Zoo erg „krankzinnig" was liet „Telegraaf"- 'berielit dus blijkbaar niet,. MINISTER AALBERSE. Naar de -Haagsche redacteur van de Tijd uit de. beste bron verneemt, is de gezondheidstoestand van Minister Aalberso weer in zooverre hersteld, dat hij binnen enkele dagen werkzaamheden aan zijn departement hoopt te hervatten. CEEN DAGBLAD „DE HAACSCH POST". Volgens een bericht van I-Iet Volk zouden er geruchten loopen, dat de hc-er Van Oss, directeur-hoofdredac teur van het bekende weekblad „de Haagsche Post" ernstige plannen had, een nieuw dagblad te stichten. Bij informatie is aan de N. Crt. echter gebleken, dat dergelijke plan nen hij den heer Van Oss niet be staan. AUTO-ONCEVAL. Op den ïiaagweg bij Delft had ccn auto-ongeluk plaats, dat betrekkelijk goed is afgeloopen, Doord-at één der achterbanden uil de velg liep, raakte dc chauffeur zijn stuur kwijt en botste de auto in volle vaart tegen een -boom. Den bestuurder van het voertuig averd de boistkas ingedrukt, terwijl de eenige in zittende een'hoofdwonde-opliep. Beiden zijn naar het ziekenhuis „Bethel" ie Delft vervoerd. Bij infoimatie bleek dat de toestand van -beide gewonden vrij gunstig is. Onze lachlock VERRADEN. Mevrouw: Anna kijk eens in de tim- merkist, of daar geen oude sleutel in ligt die past op m'n lessenaaT. Anna: Neen mevrouw, ik weet 't zeker. Ik h«i> zo 'n tijd geledem allemaal ge probeerd. DE WEDDENSCHAP. Dokter: Wel van Feuteren, waf zie jij v. P.: Ja dokter. Ik wedde met Klaas, dat bij mij niet op 'n tas steenen de stel ling op kon sjouwen en ik hob gewonnen. INGEZONDEN M ED ED EELIN GEN h 60 Cts. per regel. j DE BADGASTEN AAN HET STRAND en zij die fiets- of wandeltochten ma- ken, hebben vaak last van zonnebrand ia het gelaat, doorzitten, stukloopen en smetten der huid, alsmede stukgaan en pijnlijk worden der voeten. Gebruik tegen al deze huidongemakken tenge volge van de warmte-de heerlijk verzach tende en snelgenezende huidzalf Purol. In doozen van 30, 60 en go cts. Pharm. fabr. A. Mijnbardt, Zeist. Bij Apothekers en Drogisten. Men koopt een Trefferbiljet hij de advert.bur., boekhandel, de kiosken' of onze agenten a 2 waardoor de advertentie is be taald. Op het biljet wordt de adv. geschreven en aan ons op gezonden. Agent voor Haarlem: Fa. 4. GOEDEREN UIT EEN FAILLIETEN BOEDEL. Wegens onttrek,ken van goederen aan een faillieten boedel iheeft de recherche te Tilburg proces-verbaal opgemaakt tegen den voortvluchtigen expediteur Govers aldaar, die de vorige week Dins dag failliet werd verklaard. Hij is met vier paarden en 12 karren en wagens tcc waarde van f 10.000 naar België uitge weken. Een paard en and-er vervoer- materiaal werd alhier door hem ver kocht.- Dit laatste is reeds in beslag genomen. Tegen zijn vrouw is wegens medeplichtigheid proces-verbaal opge haakt. ,.L. t, INVAL IN EEN NACHTCAFe, Het was de Delftsche politie ter oore gekomen, dat in een pand aan den Geerweg- te Delft sedert ecnigen tijd een z.g. „nachtcafé" werd gehouden. Maandagnacht hebben eenige agenten onder leiding van een inspecteur in het bewuste perceel een inval gedaan, al waar een aantal personen, waronder min derjarigen, „onder gelag" werden aan getroffen. Bij het doorzoeken der woning bleek dat cdn der meisjes -zich in een bedstede had verstopt, terwijl een an der den kelder tot schuilplaats had ge- Het gcheele gezelschap werd op hef 'politiebureau voorloopig in bewaring gesteld, en voorts werd een groote voorraad bier en sterkedrank in beslag genomen. ,(1 HAFNIUM. "V Blijkens een Vaz Diaz-berïcbt uit Ko penhagen neemt professor 'Bohr nog voortdurend proeven jnet het nieuwe element hafnium. Verwacht wordt, dat het mogelijk zal zijn hafnium te gebruiken voor de ver vaardiging van radio-lampen. Een Ne- derlandscke firma is thans (bezig do mogelijkheid daarvan te onderzoeken. Ook in Noorwegen en Groenland zijn delfstoffen ontdekt, welke hafnium be vatten. Men hoopt dat grootere hoe veelheden zullen worden gevonden. Een expeditie zal waarschijnlijk naar Groen land worden gezonden om er den geo- logischen toestand të onderzoeken,. EEN JONGEN VERDRONKEN. Zondagmiddag omstreeks vijf uur wa ren eenige jongens in den Rijn te Arn hem aan het baden. Toen ccn stoomboot voorbij voer, wilde de 14-jarige Gerard U. de golven, die deze boot maakte, tc- gemoetgaaa. Zijn kameraden, die eerst aan een grap dachten, zagen hem plot- - seling in de d-iepte verdwijnen. De po litie heeft tot nu toe vergeefs naar het lijk van den jongen gedregd. Jr'euMietOïï Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch van OTTWELL BINNS. 19) l Ze zou hem eerlijk zeggen, dat ze hem niet liefhad en hij zou hefc wel begrijpen. Ze keek om zich heen en op de hel achter de rotsen zag ze twee mannen die elkaar tegemoet lie pen. Ze waren zoo ver wee dat ze de gezichten niet onderscheiden kou, rnaar de-houding en gestalte van een' van hen kwam haar bekend voor. Het was Anthony Dartnell. Toen zo hem herkende hlöosde ze, en juist op dat oogenblik hoorde ze hst gestamp van paardenhoeven -op het gras achter haar, en toen de stem van haar neef. „Precies op tijd:, Helen. En wil je het riie nu vertellen?" Hij kon het antwoord wel op haar gezicht lezen toen ze hem a-inkeek maar Lij wachtte tot ?.o wat zei. „Het spijl me erg, JohnV, begon ze langzaam. „Jk'hen erg vereerd met je aanzoek, maar „Xeen. neon!" viel hij haar heftig in de redo, „je moet hot niet zeggen. Ik zal wachten net zoo lang wach- ten' als jij wilt. Misschien hen ik te vlug geweest. 11c <heb je teveel gehaast maar „Dat is het niet", viel zo hem in de rede. „Dat heeft niets met mijn besluit te ra aken". „Maar wat is het dan wel? Waar om „Omdat ik niet van je houd zooals een vrouw van een man behoort te houd,on, als ze met hem trouwt!" „Maar dat zal wol komen", zei hij. „En ik zal er geduldig op wachten". „Neen", zei ze, en schudde het hoofd. „Ilc geloof niet, dat het komen zal". „Maar waarom denk je dat?" vroeg hij. Bijna onwillekeurig keek zij naai de plek waar de twee mannen naar elkaar toeliepen. De een was nu on zichtbaar door hooge struiken, maai de ander, Anthony Dartnell, was nu veel dichterbij. Pennington volgde de 'richting, van haar blik en herkende den voetganger onmiddellijk. „Zoo!" zei hij. „Zoo! Dus je houdt niet van mij 0111 dien bedrieger?" Ze protesteerde niet tegen zijn ver-, 0--Heeling van Anthony. Z? was vrou we! ik genoeg cm medelijden te voe len met hem, nu ze hem had afgewe zen, en ze zweecr. Hij wachtte en keek van den man in de hei naar Ilelon, en toen ze geen antwoord gaf sprak hij weer. J „Mijn liefde heteekent dus niets ivoor je. Die verafschuw je I „Neen, neen!" riep ze uit. „Dat is het niet, dat is het niet! Het is alleen maar, omdat ik je niet lief héb". Hij dacht een oogenblik na, en vroeg toen: „Als die man niet op Dart nell gekomen was, als je hem niet uit .de zee had gered, zou je dan van mij 'gehouden hebben en met mij'getrouwd zijn? „Ik weet het niet", -antwoordde He ien, „Misschien wel. Wie zal het zeg gen?" „En als het nu eens bleek dat hij een bedrieger was, een geirfbene avon turier, a.ls hij gedwongen wérd het land te ontvluchten, zou je dan weer over mij willen denken, en na- verloop van tijd .met mij willen trouwen?" Het hinderde Helen dat hij zoo san- drong. Ze wist niet wat ze doen of 'zeggen moest. I „Ilc weet het heusch niet", zei ze. „Ik mag je graag als vriend en als neef, maar maarZe zweeg en voegde er even later bii: „We be hoeven er nu toch niet verder over Ie praten. Ilc vind het heel pijnlijk". „Die man daar begon hij. zon der op haar verzoek te letten cn ïj en even later flnlstcr- gezicht dat rood -van woede was ge weest, was nu erg bleek géworden en ör lag Geil angstige uitdrukking in de starende oogen. Het meisje volgde de richting van zijn blik en zag wat bij zag. De tweede wandelaar dien zo ge zien had,'was nu van achter de strui ken te voorschijn gekomen en was voor den eersteii keer voor Pennington zichtbaar geworden. Hij liep lang zaam en kwam steeds dichter bij An thony Dartnell, en toen ze naar Pen- "nington lceelc, voelde zo als bij in stinct, dat hij niet wilde dat de twee mannen elkaar zouden ontmoeten. Pennington bleer naar de twee man nen kijken, die steeds dichter bij el kaar kwamen, terwijl Helen vol be langstelling op hen alle drie lette.- Ze zag dat de vreemde vlugger ging loe pen en toen hij Anthony Dartnell be reikt had en dezo stilstond, keek zo naar Pennington. Zijn knappe gezicht drukte groote woede uit' en nog steeds zag ze de angst in zijn oogen. Dat er iets gebeurde wat zij niet begreep, was Helen heel duidelijk en door nieuws gierigheid bewogen, vroeg ze: „Ken je dien man, John?" „Hem kennen!" Pennington lachte- loesrli. „Ik weet dat hij ecu self uric de Jii.i I „Mijn hemel, Salnovo!" Helen lcselc hem verhaas Hij maakte zijn ri», niet af. Blijk baar kwam er een nieuwe 'gedachte bii hem cp en plotseling veranderde erbaasd aan. Zijn'zijn optreden. „Ik ken hem opperriik- kig, en laDg niet zoo goed als die avonturier. Hij komt uit hetzelfde doel van Afrika, waar die man, die je maar steeds tuis je neef blijft beschou wen, vaudaan komt uit, Portu- geesch West-Afrika, waar mijn neef Anthony vermoord is. Ik 'noop dat je de beteekenis hiervan en van de ge heime ontmoeting tussclien die twee begrijpt". Helen lceelc naar de twee mannen die nu samen wandelden, in de rich ting van de zee, en er lcwam een zor- ■gelnke uitdrukking op haar gezicht. Plotseling kwam er een gedachte hij haar op. „Hoe zei je dat de man heette? Ik dacht, dnt je zooeven zijn naam noemde. SalSal- „Salnovo!" zei Pennington kortaf. „O! heeft hij een dochter? E11 die is erg mooi, is 't niet?" „Je schijnt meer van hem te weten dan ilc", antwoordde Pennington vlug Hoe weet je dat hij een dochter heeft? „Dat weet ik niet. Ik raad er al leen maar naar, Anthouy zelf heeft me verteld wan een Marie Salnovo die hem-vei-pleegd heeft toen hij koorts had, na den moorcl op je neef. De .naam is ongewoon, .cn ik bracht r.n- itiuirlij-: den e:n met deii onder :n verhand". I „O, je zult hot wel bij 't rechte eind hebben", antwoordde Pennington li-t' ter. „Het laat mij koud of -hij een mooie dochter heeft of niet, maar dat die )bwee imannen samen onder een hoed spelen beteekent heel veel. Wat doet Salnovo, die uit de Gongo komt. in Dartnell? Waarom is hij hier? Stel je zelf die vragen eens. Helen, en pro beer ze dan te beantwoorden!" „Ilc begrijp niet waar je naar too wilt", antwoordde het meisje haastig. „O ja, dat doe je wel. Een kind, dat de feiten kent zooals wij, kan .ie er hot antwoord op geven. Die twee heb ben elkaar in Afrika geleend. Ze wer ken samen wat zou Salnovo andevs hier iu Dartnell doen? Dit is heuscn niet de plaats die een Portugees uit de Congo zou kiezen 0111 er zijn vacantia door te brengen. Salnovo is hier om dat de ander hier is. Ilij is gekomen om den buit te deeleu. Die twee wer ken samen „Neen!" viel Helen hem plotseling in de rede. „Dat is niet waar. Zag je dat?"- Ze had voortdurend naar de beide mannen gekeken, en gezien dat An thony Dartnell zijn wandelstok op hief alsof hij den ander wilde slaan, die op zij sprong. Pennington had het ook gezien, en dadelijk verdween'de booze uitdrukking van zijn gteieht. „Het schijnt dat ook boeven af en toe inzie hebben", zei hij. „Maar Anthony Dartnell is geen boef!" antwoordde Helen met nadruk. „Hij is een eerlijk man. Hij maakt

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5