ÏNCEZONDEN MEDEDËELINCEN 1 60 Cts, por regel, LC.YC.K J dtLf VLAAR01MGEN fabrikanten «van iux en.Twink^ HET JUBILEUM VAN DE KONiNCIN. Omtrent het avondfeest, dac Zater dag 1 September aan de Koningin te Seheveningen zal worden aangeboden door het algemeen huldigings-comité te Den Haag, kan worden medege deeld, dat de .Maatschappij Zeebad Seheveningen Kurzaal en Residentie orkest ter beschikking van de rege lingscommissie heeft gesteld. "Als dirigent zal optreden dr. P. vtm Anrooy en als solist Thom de Nijs. Verder zullen medewerken Albert Vo gel en mevrouw Zwierzina, terwijl het koor van Cecilia, onder leiding van: Henk van den Berg, eenige nummers zal zingen. Het is de bedoeling den avond geheel het karakter van een Hollandschen kunstavond te geven. Bij muziek en voordracht zal ook Ne- derlandsch-Indië worden betrokken. De omslag van het programma wordt get-eekend door dr. C. H. Üec. DE HUURVERHOOCIHCEN. Het bondsbesiuur van den Neder- Iandschen Bond van Huis, en Grond eigenaren en Bouwondernemers pu bliceert in Ons Eigendom dat het van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid belicht heeft ontvan gen, dat de „verlaagde huurpercenta- ges alleen moeten worden toegepast in Amsterdam en zulks onder mede- deeling, dat in de bedoeling ligt, de aanwijzing te herroepen tegen 1 Mei 1924". „Geheel doorzichtig is deze mede- deeling niet", aldus de N'. P.ott. Crt „Zoolang de minister alleen Amster dam onder de uitzonderingsbepaling heeft doen vallen, spreekt het van zelf dat overal elders 50 procent op den huurprijs van 1 Januari 1916 voor de z.g. goedkoopere en 37Mt voor de z.g. duurdere woningen kan woi- den gelegd. Het slot van 's ministers bericht schijnt echter te beteekenen, dat de uitzondering, die voor Amster dam gemaakt is, sl-jchts duren zal tol 1 Mei 1924 en dan zou het bericht dus zoo te lezen zijn, dat de minister, be halve voor Amsterdam, geen verdere uitzonderingen maken wil en deze voor Amsterdam slechte een overgangs maatregel is". INBRAAK. In de_ fabriek van da mes- en kinderconfeciie van den heer F. Hesselmnns aan de Warmoezier- sfcraat te Rotterdam, is ingebroken. Na verbreking van een raam, uitko mende in den achtergevel, hébben de inbrekers rich tot de fabriek toegang verschaft. Voor een waarde van onge veer 1300 aan damesmantels, blou ses, overhemden enz., is gestolen. INTREKKING VAN WETSONTWER PEN. De minister van Financiën heeft aan den voorzitter der Eerste Kamer bericht, dat hij de wetsontwer pen tot wijziging van dc wet op de in komstenbelasting 1914 en tot heffing van een recht van het afgeven van zeebrieven intrekt. EEN „OLIE-WERPER". Mej. M. M., dienstbode bij mevr. K. aan dc Javastraat te Den Haag, deed aangifte dat zij Vrijdagavond omstreeks 8 utn; toen zij het Frederikslsofje passeerde, door jongens met een olieachtige vloei stof bespoten is. Terzake daarvan is 'een knaap van 13 jaar aangehouden. DOOR EEN ADDER CEEETEN. Naar het ziekenhuis te Assen is over gebracht de arbeider B. Smeecge, uit Zwïggelte, die bij de werkzaamheden op het laad door een adder werd gebeten. Ongeluk op den Dam te Amsterdam Een doode Dinsdag werd op het MiddenDamter- re in «en begin gemaakt met het heiwerk voor d« tribune, dio daar met het oog op de jubileumfeesten zal worden opgericht. Maandagmiddag omstreeks kwart voor drie is dezo heistelling omgevallen. Het personeel was bezig met het verplaatsen der geleiders dat zijn de palen waar langs het blok glijdt toen eensklaps een tuipaal, die vlak achter den hoek der schut; ing aan de zijde van den Dam ge plaatst was. uit den grond schoot. Aan dezen tuipaal was «n der touwen beves tigd, die de heistelling aan vier sijden ia evenwicht houden. Het gevolg was, dat de stelling, die natuurlijk het blok in top had, naaT don tegenovergestolden kant omsloeg. Het tragische van hot geval is, dat oen grondwerker, do 60-jiirigo Smit, wo nende van Hogendorpplem, die zonder werk zijnde naar hot verplaatsen stond te kijken, door den top der stelling werd getroffen. Ilij kreeg een hersenschudding een hoofdwonde en ec-n fraotuur aan het linkerbeen. Dat het juist hem moest treffen, doot des te treuriger aan als men bedenkt, dat Smit met het oog op het im mer govaarlijke verstellen ongeveer twin tig kleine kinderen, die door de schut ting naar het werk keken, had wegge jaagd. Per aulobranoard van den Geneeskun digen Dienst werd hij naar het Binnen gasthuis vervoerd. Zijn toestand moot zeer ernstig zijn. Andere persoonlijke on gelukken hadden gelukkig niet plaats. Nader verneemt de Tel. dat het slacht offer Dinsdagavond in het Binnengast huis aan do opgeloopcm is overleden. INBRAAK. In den afgeloopea nacht is te Rotterdam ingebroken :n de fabriek van F. H. in de Waimcezicr- straat. Er is voor een waarde van f i.too aan dameskleedingstukken ontvreemd, RIJKSZIEKENHUIZEN-EXPLOI TATIE. In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid mej. Groeneweg betref fende de samenstelling van de commis sie in zake besparing op de Rijkszie- kenhuizen-esploitatie heeft de minis ter De Visser meegedeeld, dat daarin inderdaad geen enkel lid is opgenomen voortkomende uit de kringen van ad ministratieve hoofden van ziekenin- richtingcn. Het is intusschen niet onmogelijk, dat de commissie bij het samenstellen van haar werkplan behoefte zal blij ken te gevoelen aan versterking. Van den kant van den minister zal er dan geen bezwaar tegen bestaan tot bijbe- noeming van één of meer personen over te gaan. Ten aanzien van het verzoek om als dan met de vereeniging van admini stratieve hoofden van ziekeninnch- tingen in Nederland contact te zoeken, vestigt de minister er de aandacht op, dat deze commissie niet is samenge steld met inachtneming van het be ginsel, dat daarin bepaalde organisa ties vertegenwoordiging behoorden te vinden. DE INBRAAK BIJ DEN BURGE MEESTER VAN WOERDEN. Zaterdag kwam de burgemeester ora te constateeren of de in beslag geno- meh, van inbraak afkomstige goede ren, zijn eigendom waren. Zooals wel werd verwacht- bleek dit inderdaad zoo te zijn. De verdachten zijn naar Utrecht overgebracht. Zii worden ook ver dacht een inbraak te de Bilt gepleegd te hebben- Bij de politie staan zij on gunstig aangeschreven. De inbraak blijven zij ontkennen onder bewering de goederen te hebben gevonden. DE MOORD TE Gl ESEN-NI EU W- KERK. Omtrent, den geheimzinnigen moord op den 3eiaw achter aan de halte Gïe- sen-Nieuwkerk seint de Tel. nog, dat het laadje, waarin het kasgeld voor den verkoop van kaartjes, na den moord in gesloten toestand werd ge vonden, terwijl "de sleutel van de la aan den ring met andere sleutels, in een zak van den verslagene zat. Toch is uit dat laadje f 5 verdwenen- Voorts is opgemerktj dat de vermoe delijke dader die nog iri, voorarrest is, bij de arrestatie, versche groene verf aan zijn kleeren had, welke verf over een kwam met de verf van het juist ge schilderde kippenhok, dat in de nabij heid van de seinwachterswoning staat. Toch blijft de zwerver halsstarrig ont kennen. Inmiddels zoekt dc politie nog steeds naar den eigenaar van den hamer, waarmede de moord gepleegd is. Er wordt ook van wraak gesproken als drijfveer voor de misdaad. In die richting wordt ook gezocht. Verder is de politie gebleken, dat de dag vóór den moord een reiziger een spoorwegkaartje uit Hoorn (de streek, waar de vermoorde seinwachter ge woond heeft), aan het'station alhier heeft gegeven. BROEKHUfJS EN ÏFJN FAILLIET- VERKLARINC. Wij lezen in de „N. Crt." 1 Namens den heer Broekhuijs wordt ons opneming van 't volgende gevraagd: Mr. E. G. S. Bourlier zal bet verzoek tot faillietverklaring van den heer Broek huijs in de Raadkamer der Haagscbe Rechtbank tegenspreken, aangezien bij bedoelde vordering niet schuldig is. Het betreft een vordering van ongeveci f3000 van een tuinarchitect op een der Broekhuijs Maatschappijen, welke vor dering zeker 50 pCt, te hoog is, waar om betaling is geweigerd. Als president-commissaris dezer ven nootschap beeft de heer Broekhuijs drie weken geleden last gegeven het werk op grond van deze te hooge berekening niet voort te zetten, hetgeen sedert dien door andere personen geschiedt. Bovendien is op andere gronden de Haagsche Rechtbank onbevoegd van bet verzoek kennis te nemen." PAARD OP HOL. Maandagochtend was de heer d. H. wonende aan het Zandpad, naar Weesp gekomen om zijn paard bij den zadelmaker v. Breukelen een nieuw hoofdstel te laten aandoenTerwijl zulks zou geschieden bleven de vrouw en twee zoontjes ven den heer d. H. in 't tentwagentje zittende eigenaar van bet paard liiefcj liet dier vast, t-er- wiil de zadelmaker het hoofdstel zou verwisselen. Toen hel paard echter de oogkleppen werden afgenomen, schrikte hoti plotseling van de hem om ringende druk f o het geschiedde in de onmiddellijke nabijheid van de melkfabriek „Neerland ia" en sloeg op hol. De lieer d. II. vermocht het beest niet te koilien en de zadelmaker die juist het tuig vasthipld, werd een eind meegesleurd, pet het ongelukkig gevolg, dat een wiel van het tentwa gentje over een der beide .beenen ging, terw.ijl ook de borst getroffen werd. Het paard mot- het, achter hem aan rollende wagentje met de doodelijk verschrikte inzittenden, holde verder en kwam in botsing met een auto van de fabriek „Neerlandia". Door den schok werd het lemoen kort en klein geslagen, waarna het paard al leen verder holde. Het. wagentje rolde achterwaarts en zou zeker de gracht in gereden zijn, wanneer niet oen parüi melkbussen waarvan een dëert nu te water rolde zulks verhinderd liad. Het paard Werd on het Grocne- wegje tot staan gebracht. Inmiddels hadden toegesnelde omstan ders den zadelmaker huiswaarts ge dragen. -waar do intusschen te hulp geroepen dr. Gerritsen, constateerde, dat een dor beide beenen gebroken was» Per ziekenauto werd do getrof fene naar het O. L. A rouwe Gasthuis to Amsterdam vervoerd, waar nog ge constateerd werd, dat twee ribben ge kneusd waren. LIJKVERBRANDING Op de vragen van den heer Scheu- rer betreffende vertegenwoordiging van de regeering bij do verbranding van het stoffelijk overschot van wi]len Louis Couperus; heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geant- liet bericht, dat de regeeriug zich bij de uitvaart van L. Couperus heeft doen vertegenwoordigen is niet juist. De ondergeteekende hnd een per soonlijke uitnoodiging ontvangen tot het bijwonen van do crematie, doch moest, bedanken. De chef der afdee- ling kunsten en wetenschappen, die een derselijke uitnoodiginK had ont vangen. nam haar aan. Ysardnt hij naar Westerveld vertrok, "heeft de on- dérgeteekende hem verzocht namens hem een woord van deelneming ta spreken. II. Ten aanzien van het vraagstuk der lijkverbranding lean de onderge- toekende zich vereenigen met het standpunt, door zijn ambtgenooten van binnenlandsche zaken en land bouw en van justitie in de memorie van toelichting tot het wetsontwerp tot wijziging van de Begrafeniswet ingenomen. EEN ZELDZAAMHEID. Men schrijft uit Medenblik aan de TeL Zondagmiddag was het zoo helder over zee, dat men duidelijk den toren van Hindeloopen en zelfs de torens en de stad Helder kon zien. De gchee- Ie kust aan de overzijde der Zuiderzee was zeer duidelijk waar te nemen. Zeer velen genoten van dit mooie ver gezicht, wat volgens de schippers bij na niet voorkomt. Royaards medegedeeld worden, wie van de dames en hoeren deel uit kun nen maken van het nieuw te vormen gezelschap. De verwachting van de al tisten was, dat dit sleets een kern- •ocpje zou zijn van ongeveer 15 raen- schen, maar deze verwachting is niets dan een gissing Over het al of niet huren van het Grand Theatre is nog geen beslissing evallen. Letteren 011 Kbesï MENGELBERG. „Naar het „R. Nbl." verneemt, zal "Willem Mengelberg in Januari op zijn reis naar Amerika eerst Liverpool aandoen, om daar een concert te lei den. HET NEDERLANDSCH TOCNEEL. Naar de N. R. Crt. verneemt, zal Woensdagavond aan do artisten van „Het Nederlandsch Tooneel" door Dr. ÏNCEZOHDEN MEDEÖEEL1NCEN gerij Ier 'gelegenheid van hot door h eo Cts. por regel. R.C.II. behaalde kampioenschap aan de spelers en hun trainer Julian zijn geschonken en door bemiddeling van den heer Julian in Engeland zijn ver vaardigd, liggen thans ter bezichti ging in het sigarenmagazijn van den heer Bloemhof, Groote Houtstraat 1. Op een nader te bepalen plnals en datum zullen deze medailles namens het. comité door don heer Julian, die S zich daarvoor bereid heeft verklaard, worden overhandigd. WIELRIJDEN. DE WIELERBAAN VAN „DE CER- MAAN". Thans wordt medegedeeld, dat de officieele opening der wielerbaan van „De Germaan" te Sloterdijk a.s. Zon dag plaais heeft._ LUCHTVAARTNIEUWS. FOKKER TE COTHENBURC. Betreffende de prestaties van Fok- leer schrijft een bijzonder verslaggever uit Gothenburg aan De Tel.: Direct na de vertooning der Soes- terbergers, steeg Fokker op in zijn nieuwen C. IV verkenner met *o0 paards Napier motor. Aan de lnn- diugsaestel-as ven het vliegtuig was eeu Hollandsdbe vlag bevestigd, die twee motor lang was toen Fokker zijn vlucht begon, maar die door do ge weldige snelheid zichtbaar op-rafelde •en aan het eind van de vlucht een armzalig stukje rood-wit-blauw was vau nog geen hand breedte. Fokker vloog, zooals hij altijd vliegt. Hij is uiet dc man van vrilles en ton- noaux, zegt- zelfs, dat hij dat soort vliegen haat, maar imponeert doof zijn ïnag over het veld loeien, scher pe bochten s'.aan en angstwekkend steil optrekken. Het begon met een start recht op dc koninklijke tribune af, wat voor Z. M. niet gezellig moet zijn geweest. Dan op tien meter af stand en op slechts enkele meters bo ven den grond, gooide Fokker den grooten tweedekker volkomen op zijn kant, sloeg bruusk een bocht en klom direct daarop, getrokken of meer gesleurd door de 450 Napier-paarden, naar de laag hangende wolken- Daar op kv. am de verkenner, meer vallende dan vliegende, omlaag, er zaten dan in heb toestel eenige honderden kilo meters snelheid per uur en met dit gangetje werd de tweedekker weer eens opnieuw vlak voor den neus van den koning opgetrokken. Enkele dagen te voren had Fokker een gelijksoortig programma afge draaid laag boven de groots tentoon- selling alsmede boven of juister ge zegd in de haven van Gothenburg, waarbij het toestel tusschen de sche pen en over de bruggen heenwipte. Den zelfden avond echter ontving Fok ker een beleefd officieel verzoek, bo ven do stad wat minder laag-bij-den grond to demonstreeren. Na afloop van zijn vlucht werd Fokker aan den koning voorgesteld een eer, welke geen der vliegers met Item deelde. Fers-Urorziekt DE TAAX VAN MINISTER COLIJN. De Chr. „Amsterdammer" lioudt o.m. de volgende beschouwing: .leiding van de benoeming van den heer I-I, Colijn als minister van Finan- „Deze benoeming is zeer merk- -aardig. Dat bedoelen we niet in politieken zin, al zou daarvoor öók wel iets jen wezen, doch we zien daarbij op den toestand van ons land. Ieder van ons weet, dat die toestand irgwekkend is. Er is geen geld voor al de uitgaven die te doen zijn; we ko men ongeveer 150 mfllioen voor het komende jaar te kort. En verder: Het geld zal in hoodfzaak moeten jevonden worden door bezuiniging, door vermindering van uitgaven, wat dat zeggen wil, springt dadelijk in het oog. We zullen, cm te beginnen, niet kun nen tot stam? brengen, wat we gaar ne wenscllen. Veel zal moeten wachten tot betere dagen komen. Alleen allernoodzakelijkste mag gebeuren: en dat be teekent voor velen in 't land teleurstelling; het afbreken van mooie verwachtingen. In de tweede plaats volgt daaruit, dat tal van inenschen, die in 's Rijks dienst zijn, ec-n anderen werkkring moeten zoeken, wat natuurlijk geen geringe ellende voor velen beteeken*. Maar het kan niet anders; het moe t. Hoe zwaar dit vallen moge, er is niets aan te doen. Onder den druk der tij den zuchten we nu allen. In 'de derde plaats zullen de tracte menten niet kunnen blijven op het peil, waarop ze in do oorlogsjaren zijii gebracht. Die moeten verminderd wor den. Dat zal met groote wijsheid en zorg geschieden moeten, want ook die maatregel brengt leed en ontevreden heid, maar er is niets aan te doen. "We moeten nu de tering naar de nering zetten. En dan komen er nog tal van an- dero maatregelen in aanmerking, die evenzeer noodzakelijk zijn. Ieder begrijpt nu, dat de man, die deze maatregelen te nemen heeft, een man moet zijn van buitengewone kracht. Van alle kanten zullen er stormen tegen hem opsteken; want al willen we allen bezuiniging, de meeste men- schen denken daarbij aan hun buur man, maar worden boos als men aan hun eigen deur komt. Het gaat dus spannen in 'de toe komst". Dit- de üfflstrekea Spil ea Welstrpra VOETBAL. DE HERINNERINCSMEDAILLES VOOR DE R. C. H.-SPELERS. De twaalf herinneringsmedailles, die door het Huldigingscomité uit de bur- VELSEN. Gemesnieraad Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen van Dinsdag middag twee uur. Voorzitter; de heer Rijkens, burge meester. Ingekomen stukken. De gemeenteraad van Voorhout heeft instemming verzocht met eon adres aan de Regeering tot wijziging van art. 244a der gemeentewei jfo il. en W, siellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen om dat dergelijke adressen hooren uit te gaan van de Vereen, v. Nedcrl. ge meenten. Wordt goedgekeurd. B. en W. van Haarlem hebben be richt dat de raad dier gemeente heeft besloten niet te aanvaarden de nieu we voorwaarden welke gesteld zijn ter verkrijging van Rijkssubsidie voor inr. van middelb. en voorher. hooger onderw., en dat in verband daarme de mogelijk de kostende prijs per leer ling (f 450—f GCU) moet worden be taald. (Door B. en W is, in afwachti; van do door de regeering te nemen beslissing inzake vernietiging van dit raadsbesluit, besloten dit schrijven voorlooplg voor Kennisgeving aan te neinen). Adres van J. VV, Lassing, eigenaar van bouwterrein aan den Duinlust- vveg nabij het postkantoor, to Jan Gijzenvaart om dit terrein te mogen bezigen voor half open bebouwing. (I11 liauden van burgemeester en wet houders om advies). Adres van het bestuur der afdeeling Velsen van de Noord-Hollandscbe Ver jeeniging „Het Witto Kruis" om een jaarlijksche subsidie van ten hoogste f 1109 ter behartiging van kraamver- zorging. (In handen van burgemees ter en wethouders ora advies). -Adres van W. Kleiman, waarbij hij in beroep komt van een besluit van eii W. lot verdaging van do be slissing omtrent een bouwaanvraag. (B. en W. stellen voor, adressant niet ontvankelijk to verklaren, aangezien van het besluit van hun college geen beroop openstaat). Adres van de Coöperatieve Vereeni ging Particuliere Woningbouw „Wij- keröog" om verhooging van een ver leende hypotheek. (B. en W. stellen don gemeenteraad voor, de verleende hypotheek ad f 57095 te verhoogen tot 63500). Wordt goedgekeurd. De heer Vermeulen verzoekt aautcokening, te hebben tegenge stemd. Mededeelingen. lo, In verband met een opmerking vau den hoer Tusenius, bij de ronu- viuug in de raadsvergadering van 5 Juni jongstleden, is verschenen een rapport van den directeur win openbare, werken omtrent het inrich ten van' aan do zuidzijde van do Vis- sahershaven gelogen pakhuizen tob noodwoningen, aan welk rapport B. en W. zich meonen te kunnen refe ree ren. Hiea-uit blijkt, dat het inrichten van pakhuizen lot noodwoningen, min der gewenscht moet worden geaciit. Mochten het college echter aanvra gen daartoe van do betrokken eigena ren bereiken, dan zal daarop naar omstandigheden worden beschikt. 2o. Naar aanleiding van do door den heer Nijssen gemaakte opmerking bij de rondvraag in dc raadsverga dering van 31 October 1922# omtrent het rooien van lindoboomen langs den Rijksstraatweg in Velsen. ziju met da betrokken eigenaren onderhandelin gen gevoerd, om Ie komen tot een al- geheele verbetering van dien weg in de kom van het dorp. Het is echter door den onwil van enkele eigenaren om de verlangde me dewerking te vérleenen, en tevens iu verband met do aan de verbetering Verbonden hooge kosten, niet mogelijk gebleken aan de plannen uitvoering te geven. 3e. B,j de rondvraag, in do raads vergadering van 3 Juli jl. werd dotr den heer Davidson verzocht, litt tei- nabjj den politiepost te W ijker oog van vuil te ontdoen. Bij een ter plaatse ingesteld onder zoek is echter de aanwezigheid van uil met geconstateerd. Bedoeld terrein wordt in zeer be perkten omvang gebezigd als berg plaats van bestratingsmateriaai, straatkolkdeksels ouz. 4e. Naar aanleiding van de opraor- iug van den heer Tusenius bij de in terpellatie van den heer Schilling, be treffende de bewaking van duinen en bosselien, in de raadsvergadering van 24 Juli jl. wordt medegedeeld, dat blijkens ontvangen inlichtingen, die opmerking niet juist is. Be heer Tusenius houdt vol,- dat zijn lezing de juiste is en dat de twee politiebeambten, die hein den toe gang tot het bewuste duin ontzegden, ivvaarheid hebben gesproken. De Voorzitte r heeft geen aan leiding gevonden, de woorden van do twee politiemannen, die onder eede staan, in twijfel te trekken. De poli tiemannen hebben aan spreker mee gedeeld, dat de heer Tusenius, in- plants van op hun bevel het duin te verlaten, juist dieper het duin was ingegaan. Zoolang men spreker niet het bewijs heeft geleverd, dat de po litiemannen onwaarheid hebben- ge sproken. zal spreker aan hun woorden niet twijfelen. De heer Schilling merkt op. dat beccdigde personen ook wel eens liegen. De heer Tusenius handhaaft zijn beweringen, waarop de V o o r- z i 11 e r opmerkt, dat een raads commissie indertijd heeft uitgemaakt, dab de lie^u- Tusenius onwaarheid heeft gesproken. Do Voorzitter beschouwt hier mee de zaak als afgedaan. De heer Tusenius: „Maar ik niet!" De discussie hierover wordt geslo ten. 2. Praeadvies op het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Chr. Nat» Schoolonderwijs te Velsen om beschikbaarstelling van de benoodig- de gelden voor aanschaffing en ver nieuwing van schoolmeuboleu en leer middelen. Do behandeling van dit stuk werd in de vergadering van 24 Juli aange houden. Wordt ingetrokken, omdat intus schen een request is ingekomen, waar bij 'het verzoek wordt ingetrokken. Naar aanleiding van ingewonnen adviezen van schoolhoofden en ter za ke bekende commissies, die van mee rling zijn dat, hoewel de resultaten vau liet vervolgonderwijs weinig moed gevend zijn, de cursussen moeten blij ven voortbestaan tot het lager onder wijs 011 vakonderwijs (8e leerjaar en huishoudcur3iiss?n voor meisjes) beter verzorgd zijn, stellen B. en W. voor aan de adre'-sc-erende vereenigingen te berichten dat de cursussen voorloo- pig zullen blijven opengesteld. Do Raad verecnigt zich hiermee. geen aanspraak op de Priory, zooals ik je al eerder gezegd heb hij wil er zelfs niet van hooren", „Waarschijnlijk omdat hij een een voudigere manier weet om ailes in zijn bezit te krijgen, waaraan minder ge vaar verbonden is", antwoordde Pen ningtan nntehjk. „Maar als Salnovo, zooals je zegt, een mooie dochter hec-it is het bes». Mogelijk dat .Salnovo het nieuwe plan van zijn bondgenoot niet aan staat. Want op die manier komen zijn dochter en hij van een koude ker mis thuis". „O, je moest je sohamenl" riep He len verontwaardigd uit. „Jb zegt din gen waar je geen enkel bewijs van hebt. Je wilt mij wijs maken dat die twee marron mijn neof vermoord hebben, en dat een vau hen hier is gekomen om Dartnell in zijn bezit te krijgen, en dat de ander een deel van de buit zou krijgen. Het is slecht van je en ik wil er niet meer van hooren Ze keerde zich om, liep naar haar paard toe en reed even later weg. Pen ningion'deed geen poging om haar te gen te houden, en hij volgde haar ook niet. Hij keek -baar zelfs niet na. Zij:» blik bleef strak gevestigd op de t-.vce mannen voor hem. Dartnell stond stil en keek naar den ander, die een paar •meter van hem af stond, ca blijkbaar legen hem praatte. Er kwam weer een angstige uitdruk king op Pennington's gezicht. Hij dacht er over wat Salnovo zou zeggen en zou er jaren van zijn leven voor over gehad hebben om het te weten. Er ging een (minuut voorbij en toen keerde An thony Dartnell zich plotseling om, ter wijl de ander zijn vuist balde en tegen hem schudde, ea toen hij dat zag, lach te Pennington opgelucht, spreng op zijn paard en reed weg. Hij wilde Salnovo niet spreken voor den vasigesteldea tijd. HOOFDSTUK XV. In den mist. Ongeveer om vijf uur 's avonds op den dag, waarop hij uit de verte de ont moeting tusschen Salnovo cn Anthony Dartnell gezien had, liep Penningtoa door het Priory Park om, volgens de afspraak van een paar dagen te voren, Salnovo te ontmoeten. Er was een dikke mist ui: zee op komen zetten en dit maakte het, ook in verband met de vroeg ingevallen duisternis, moeilijk om dc afgesproken plek te vinden.- Maar hoewel hij wist, dat de hoofdweg een beetje meer naar links lag, en dat het daar makkelijker en veiliger was om te loopen, deed hij geen moeite om hem te vinden, want hij had goede redenen, v.aarcm hij niet toevallig door een voor» biiganger in de buurt geiicp. wilde wor den. Hij had een stok in zijn hand en dc mist was zoo dik, dat hij deze meer dan eens gebruiken moest, om voor zich uit te voelen, Eenmaal verdwaalde hij volkomen en merkte pas waar hij was, toen hij bij een aanplant van jonge boo- men kwam, die, dat wist hij, meer naar binnen lag dan dë oude hoornen, die langs den weg stonden. Toen wist hij, waar hij zich bevond. Hij liep vlugger door en na een poosje zag hij het bosch- je voor zich. Hij floot zachtjes en een seconde la ter kwam er een fluitje tot antwoord. Hij klom op het hek, dat om het. boschje heen stond, liep een beetje naar links cn floot weer. Uit de duisternis kwam Salnovo'» stem ,,Bent u het, meneer eb, Bnum?" Pennington mompelde even binnens monds en antwoordde toen fluisterend „Ja, waar ben je, Salnovo?" „H-.er, een beetje meer naar rechts." Hij liep in ce aangegeven richting en zag een man uit acn schaduw vaa d* boomen komen. 5,U is laat," zei de handelaar. „Ik kon er nieis aan doen," ant woordde Pennington zachtjes. „Het komt door die mist. Je kunt den weg haast niet vinden." „Ik heb het anders wel gevonden, en ubegon Salnovo verontwaardigd, maar de ander viel hem in de rede. „Praat toch in. vredesnaam wat zach ter. Je weet nooit of er niet iemand staat te luisteren.'-' „Laat «e luisteren! Wat hindert het? Mij kan het zeker niets schelen." Deze opmerking werd gevolgd door een onverschilligen lach en Pennington kreeg een dranklucht in den neus. Blijk baar was Salnovo aan het drinken ge weest en was nu in een min of meer roekelooze stemming. „Nu, als het jou dan niets kan sche len, mij wel," klonk het op scherpen toon gegeven antwoord, „en ik moet je verzoeken om ook aan mij te denken." ,Ik denk altijd aan u," lachte de an der. „Den heclen dag denk ik aan u. Dat begrijpt u toch wel, raon ami!" John Pennington werd woedend en een oogenblik scheen hij op het punt zijn zeifbefceersching te verliezen. Hij groep den stok, dien hij had meege-/ bracht, stevig vast en toen scheen hij van plan te veranderen. Hij liet den stok zakken, steunde er op en vroeg kalm: „Heb je de papieren mee gebracht?" „Allemaal", antwoordde Salnovo. „Een origineele overlijdingsacte, zoo als ik beloofd had, eon huwelijksacte, door mij zelf overgeschreven een di to geboortebewijs en een paar van do brieven waar ilc het over had. De rost, en do origineele papieren kunt u zien als it ze gekocht heeft." „Hot is je vanmorgen dus niet go- lukt om ze te verkoopen!" vroeg Pennington spottend. De handelaar vloekte. „NeenDe zaken gingen slecht. Maar hoe weet u dat Heeft die gek het u verteld?" „Neen, die was aan het- paardrij den. Ik zag jemet hem praten, raad de zoo'n beetje wat hij wilde en ik zag dat hij je met zijn stok bedreigde. Hij schijnt niet veel met je op te heb ben. Salnovo-'' „Neen", antwoordde Salnovo woe dend. „Hij is ee:i dwaas een gek.' Hij beseft niet wanneer hij een goede kans krijgt. Hij i6 verblind van deugd. Met zoo'n man kun je geen zaken doen." „Dus je hebt het toch geprobeerd?" vroeg Pennington. „Ilc probeerde de onderhandelingen te openen", antwoordde Salnovo op gewekt. „Maar aan de papieren ben ik heelemaal niet toegekomen. Hij legde me al heel gauw hei zwijgen op Die man is een voorbeeld van onzelf zuchtigheid. Hij geeft er niets om, dat hij een groot landgoed zou kunnen be zitten. Ik heb hem al eens meer een voorstel gedaan, en toen gooide hij me tegen den grond'- En deze keer „Maar waarom ben je er mee naar hom toe gegaan? Je had toch beloofd om ze mij te verkoopen! Je speelt geen eerlijk spel, Salnovo." „Eerlijk spel l" Salnovo lachte toen bij dir zei. „Ik heb de kaarten in han den. U heeft ze gisteravond niet gt vonden, is 't wel?" „Wat- bedoel je!" vroeg Pennington. „Wat ik bedoel? Waarom wilt u net doen ox u me ni^t begrijpt! Gister avond is u mijn kamers in Londen binnengedrongen, u zoekt er naar mijn papieren, maar u werd gestoord, en daarom heeft u ze niet gevonden." „Maar hoe weet je dat ik „Het kan niemand anders geweest zijn", viel Salnovo hem in de rede. Niemand anders weet, dat ik de pa pieren heb, en ik ben geen klein kind, meneer Pennington. U praat tegen mij over een eerlijk spel spelen. Wel hij lachte het was een brutal 1 zet van u en :k veroordeel er u ook niet hee lemaal om. Waarschijnlijk zou ik in uw plaats precies hetzelfde gedaan hebben- En als u in de mijne geweest was, zou u ook gedaan hebben wat ik vanmorgen deed. Je kunt het iemand tenslotte niet kwalijk nemen als hij probeert ziju goederen voor den hoog- sten prijs aan den man tc brengen. Maar waarom moeten we hier in die ellendige mist blijven staan Ik zal er rheumatiek van krijgen, en dat is allesbehalve plezierig. Kunnen we niet naar dat huisje van u gaan, en er op ons gemak praten?',' „Straks", antwoordde Pennington. Ik heb de auto niet meegebracht, want na wat ik vanochtend gezien had was ik er niet zeker van dat je hier zou komen. Hij iiehtc zijn stok op cn hield hem vast net als even te voren de onderste helft in zijn linkerhand, de bovenste in zijn rechter. JWordt vervnigd.X

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6