Onze Me Uittering groot f 35.- ÓM ONS HEEN 41e Jaargang No. 12321 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 17 Augustus 1923 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd III ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75] iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f3.57'/». Franco per post door Nederland f 3.87'/i. Afzonderlijke Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57l/i; franco per post f 0.65. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat 93, Post-Giro 38810 Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 f 0.15. Geïllustreerd abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, VVijkeroog, IJmuiden, Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 UITGAVE DER N.V. LOURENS COSTER Directeuren: J.C. PEEREBOOM en P. W. PEEREBOOM Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. Gratis-verzekering voor Weekabonnés van Haarlem's Dagblad geschiedde op 16 Augustus, aan den Heer G. VAN MAASWINKEL, Dam straat 27, HAARLEM, wegens een hem ep 24 Mei j.l. overkomen on geval. VRIJDAG 17 AUGUSTUS. Schouwburg Jansweg. Ensemble Jac. Sluiters„Ronde Ka". S uur. Kunsthandel F. H. SmitTentoon stelling van illustraties door C. H. v. Steenwiik. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede. „Bosch en Hoven": middag- en avondconcert. Eveneens seki 1 derijenten toonstelling. Wandèlbosah Groenendaal: Concert der Haarlemsche Orkestvereeniging, 7 uur. Bloem endaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. ZATERDAG 18 AUGUSTUS Kunsthandel F. H. Smit- Tentoon stelling van illustraties door C. II. van Sbeenwijk. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Luxor-Theaier. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 2-30 en 8 uur. Scala-Theater. hl. Houtstraat: bioscoopvoorstelling 2-30 en 8 uur. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bios coopvoorstelling 2.30 en 8 uur. Heemstede. „Bo,sch en Hoven" middag- en avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. Demonstratie politiehonden op het landgoed „Meer en Berg", nalf twee. BI oemend aal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling wei'lten van Haarlemsche sciiilders. No*. 3217 Nabetrachting van den Gemeenteraad Weinig Raadsleden, maar tvveo wethouders eu vier stenografen, zie daar, als ik het zoo eens een beetje oneerbiedig zeggen mag, üe tableau de la troupe." Zonder beteekenjs was dat niet. In de eerste plaats niet, omdat het een llust der oogen en der ooren was, om den heer Reinalda als wet houder aan het werk te zien'in jeug dig vuur nam hij de taak van drie van de vier wetboud'er§ waar, antwoordde op vragen, aan- en opmerkingen, zei- de „nauwgezette overweging" toe, hield „voorstellen aan „namens liet college, „kortom gedroeg zich, alsof hij al jaren lang achter de groene ta fel had doorgebracht. De burgemeester keek vol genoegen naar zijn rech terhand en wethouder Bruch, die het er gemakkelijk van had, moet, ten spijt van het politiek verschil met wel gevallen zijn jongen ambtgenoot heb ben beschouwd. De fractie der S.D.A.P. was, zeld zaam genoeg, daar ieder gewoonlijk do zijn post is, zwak vertegenwoor digd. Wij misten de heerén van Omme ren, Poppe, Koppen en dat. had zoo waar nog bijna, tot een zonderling re-* sultaat Kunnen leiden. In de vorige vergadering is het dwaze besluit, om op de feestdagen ten eere van de .Ko ningin, na 4 uur het schenken van sterken drank in de cafés te verbie den, genomen met een kleine meerder heid, van 15 tegen 13. Wie Woens dagmiddag da hoofden telde, zag da delijk dat er dezen keer geen meerder heid' voor dit besluit,meer bestond d'e voorstanders waren door de afwezig heid van drie der hunnen verzwakt, de tegenstanders door de presentie van de heeren Wolzak en Miezerus, die den vorigen keer onthrakeh, ver sterkt. En nu kwam het er op aan de uit werking van 't in de vorige vergade ring aangenomen principe goed te keuren. Toen de voorzitter de artikelen van de verordening voorgelezen had, vroeg niemand het woord. Tegen de redac tie bestond dus geen bezwaar. Maar er werd met nadruk om' stemming ge vraagd. Onmiddellijk zag de heer Reinalda het gevaar en protesteerde tegen de mogelijkheid van verwerping. Het heeft, zei hij. in dezen Raad ally a voor een goede gewoonte gegolden, om, wanneer een beginsel eenmaal aangenomen was, dat ook uit te voe ren, al was in een volgende vergade ring de toevallige meerderheid cok anders. Hii hacl gelijk. Anders zou rustig regeerea onmogelijk geworden zijn in een Raad. dié nu al vier jaar lang een onzekere meerderheid heeft ge had. van 16 tegen 15, of 17 tegen 16. Kon en mocht d'e geslagen minderheid telkens op het vinke-touw zitten, om als zij de kans schoon zag, met een toevallige meerderheid ongedaan te maken wat een vorigen keer tegen haar zin besloten was? Natuurlijk niet. Met recht mocht die heer Rei nalda zeggen, dat zijn fractie ook wel hij stemmingen de schade van een toevallige afwezigheid ondervonden had. Zijn betoog werd tegengesproken. Maar wij, toeschouwers aan de pers tafel, voelden wel, dat hii liet pleit gewonnen had. Toen de stemming be gon. bleek dat tegenstanders van de principieele beslissing deze loyaal zouden iielpèh uitvoeren, nu ze een-i maal gevalllen was. Het moest. Maar het ..voor" zal liwn moeite liobben ge kost Én zoo is dan met 18 tegen 10 stemmen bes'oten, dat op de bedoelde rWgen (door B. en W te bepalen') ra 4 uur geen sterke drank meer in de koffiehuizen mag worden, geschon ken. Aoh, gïi geheel-onthouders, brave menschen voor v.'ie ik eerbied heb, hoe ziit gii toch tot deze fout geko men? Practisch gesproken jaagt gij de gebruikers naar de flesehterwijl zii zich bepaald zouden hebben tot het gl'86. En theoretisch gesproken hebt gii de bfeede massa opgeschrikt en ontstemd door het hevel, uw bevél, dat zii geen gla-s zullen drinken omdat gij het niet wilt. Uw prachtige campagne van overreding on betoog, in woord en geschrift,hebt gij zelf achteruit gezet door den dwang, dde niet ver betert, maar verbattert - voorwaar, dit is een slechto dag voor de drank bestrijding. Dat de S. D. A. P. zich zou verzet ten. tegen het dor B. eri W. voorgestel de adres van huldebetuiging aan de Koningin lag voor de hand. Aan rlen hoer Gerritsz was de taak opgedra gen, dat namens de fractie mede te doelen en hij vervulde die met een zeer duidelijk gebrek aan geestdrift. Dc heer Peper was langer van stof. Jlij verwarde zicli evenwel in zijn be toog, door het onlclesch te noemen, dat B. en W. met dit voorstel durfden komen, nadat het subsidie voor de feesten met. een z.oo kleine meerder heid was aangenomen alsof ook een kleine meerderheid geen rechten heeft. De voorzitter beantwoordde de com munistische bezwaren eu het voorstel werd met 16 tegen 11 stemmen aange- dolcter Kuenen een motorfiets tegen een fiets zien bonzen, .gelukkig zon der doodelijke ongelukken!. Opnieuw spatte mijn dichtader: Een motorfiets bonst op een fiets Een krak! Maar verder was er niets. En alsof dat allemaal nog niet ake lig genoeg was, moesten w ii verne men, dat de dokter minstens zesmaal onder een auto gezeten had. Natuur lijk gaat mijn dichtader opnieuw aan 't spatten; De heer aan 't stuur van de auto schrikt en gilt: „wat schokt er?" Men beeft en bhkt en kijkt en haalt te voorschijn wie? Den doktor. „Hoe is 't toch met den eenmahs- wagen?" vroeg de heer Kingma. „De proef zou duren tot 1 .T.irli en daarna zouden we er wat van hooren!" Wethouder Reinalda antwoordde, dat de tlameomniissie Maandag' ver gadert, om haar advies aan den Raad vast te stellen. De Raad zou toch wel niet verlangen, dat B. en W. vooruit liepen op liet. advies' van 's Raads eigen mandatarissen? Dat was goed gezeid. De Raad,- ge vleid door deze hooge taxatie van zijn eergevoel, besloot rus,tig te wachten. Hoe snel leert men de tale des ge- zags! De heer van Liemt wees er op, dat do toestand aan de Amsterdams.u.ie Poort gevaarlijker zal worden dan die nu is, wanneer de tramlijn vólgens het plan vóór de poort wordt omge legd. Natuurlijk wij hebben dat al meer malen beschreven en geteekend. Hier wordt een ton gouds voor niets uit gegeven. en W. zullen de opmerking van heer van Liemt overwegen. Aan 't eind der vergadering nam de burgemeester afscheid van de le den, die de Raadszaal niet weer zul len zien. Derhalve van de heeren van den Ban en Tork, die er genoeg vau heh- beii. "Van de heeren Lamerus en van Om meren, die de ongunst der kiezers leerden kennen. Van Dr. van den Berg, die het ambt neerlegde na het 32 jaar lang te heb ben bekleed. Bij hem stond de burgemeester in het bijzonder stil, prees zijn getrouw heid in het. bijwonen van de vergade ren, zijn korte en heldere advie zen. De lieer van den Berg antwoord de niet. Het moet een pijnlijk oogc-n- blik voor hem geweest zijn, ik weet dat er waren, die het met hem mee ©voelden. In de gang nam de lioofdbodé van de heengaande heeren de sleuteltjes in ontvangst van het kastje waarin de geheime stukken geborgen worden. J. C. P. Afwijking van een rooilijn in dc Barteljorisstraat werd niet toegestaan. Wethouder Reinalda gebruikte vrij- wat woorden, om te betoogen, dat de beteekenis van een rooilijn alleen hier in zit, dat de P.aad zich er aan houdt. Daar liier'egen met redelijkheid niets was in te brengen, smolt de oppositie al vóór de stemming. Eenparig werd het verzoek om afwijking geweigerd. Wijziging van het middentrottoir op de Groote Markt werd aangehouden. Zoo raakten we omstreeks drie uu'r al tot de benoemingen en hadden een kwartier later klaar kunnen wezen, wanneer nog niet een poosje over aller lei onderwerpen was voortgekout. Over den 'toestand van den Heerensin- jel bij de Romolenstraat hij zal verbeterd worden door het trottoir door te trekken. Over andere ver- keersaangelegenbeden ook, bijvoor beeld het stilstaan of rusten in boek en op bruggen, ten aacscliouiwe van de politie. Waarom wijst die, zoo vroeg de heer Gerritsz, de menschen niet op het gevaar daarvan? Juist,. En waarom staan, babbelende men schen, zoo vraag ik, iu de breedte van het trottoir en noodzaken iedereen, daar af te stappen, iu.plaats van zich in de lengte op te stellen? Wil de poli tie daar ook eens op letten? Dan klaagde mevrouw Macdonald niet ten onrechte over liet volladen an autobussen en over den besturen de 11 jongeling van achttien jaar, die (zij had het zelf meegemaakt) met twee vrienden tusschen Velseu en Haarlem lustig zat ie kouten. Een flinke bekeuring zou hier goed-doen. Had de spreekster het niet zelf mee gemaakt, dat hij de Tèmpeliersstraat een vreeselijk ongeluk zou zijn ge beurd, walmeer een trpraconducteur niet net bijtijds een kind weer in de tram hacl gesleurd. Bij het hooren van deze ijselijkheid spatte mijn dichtader aldus: Was 't kind er niet weer ingesleurd, Dan ware een groote ramp gebeurd. Toen eenmaal deze gezellige koek I van voorwaardelijke, niet gebeurde ongelukken aangesneden was, kregen we daar meer van.1 Had niet nog pas Stadsnieuws Als er ongelukken aan list Bieemendaaisrte strand gebeuren.,. Geen telefonische verbinding. Nu Bloemen.daal ook badplaats is ge worden moet het ook de gevolgen daar- an dragen. Er is al vaker geschreven over veel, dat an d8 inrichting van het strand hapert. Daarbij is er evenwel nog niet de aan dacht op Igovestigd, dat het politiebu reau aan het Bloemendaalsche strand niet telefonisch is aangesloten. Dat is een onhoudbare toestand. E in Ihet bureautje slechts één agent, die tevens nog dienst op hot strand moet doen. Als er iets gebeurt en hij assis tie noodig heeft, moet die van Overveen komen. Maar hoe? Aan een automobilist of fietser móet gevraagd worden om bij het bureau aan te gaan....'' Als een ongeluk aan het Bloemendaal sche strand gebeurt, zit de politie dade lijk. Hoe oen dokter te bereiken? Den vorigen Zondag was een kind aan het Bloemendaalsche strand zoek geraakt. Er is toen uren en uren gezocht, 's Avonds werd er nog gezocht, maar toen zat kind al veilig op het politiebureau te Zand voort. Ais er getelefoneerd had kunnen den zou de vrees van de ouders ee uren korter Zijn geweest. Het komt ons dringend noodig" dat Bloemendaal-aan-Zee ook een telefo nische verbinding krijgt, ook al zal de aansluiting wel met kosten gepaard gaan. Eén hulplijn zal evenwel geen schatten eischen J Een nieuw lid der 1 weeds Kamer. Zal de heer A. J. Loerakker te Schoten de benoeming aan vaarden Het Schotensche gemeenteraadslid de heer 'A. J. Loerakker is opvolger van het overleden lid der Tweede Ka- er F. A, Moe rel. Dit Schotensche gemoeheraadslid Is 'in R.-K. kringen zeer bekend. We la ten hieronder in liet kort zijn levens loop volgen: Hij werd in het jaar 1873 te Heem stede geboren, waar hij tot 1903 nleef. Daarna ging hij zich te Hillegom ves tigen, om zich in de bloemisterij te bekwamen. Daarin, is hij steeds op gegaan. Het Jaar 1912 was voor hem van groot belang. In de jaarvergadering van 26 December .1912 werd hij als eersto vrijgestelde, tot secretaris '«an den Nederlandschc-n Roomsch-Kafho- lieken Landarbeihersbond gekozen. Kort daarop zag hij zich met het voor zittersehap belast. In 1914 ging hij te Schoten wonen, om al spoedig als caudidaat voor den raad gesteld te worden. Bij een tns^ ocbentijdsche verkiezing werd hij 24' Aug. 1916 met den heer A. Souverein voor de rechtsche coalitie tot lid van den Schotenschon raad gekozen. Daarna kwam de zware oorlogstijd. Loerakker aanvaardde toen het wet? houderschap en maakte in die quaii- teit de geheel© levensmiddelen crisis mede. Zijn. drukke bezigheden lieten hem de vervulling van deze taak ech ter niet langer toe. Tot Februari 1920 bleef hij wethouder. Nu is hij nog lid van den raad. Tenslotte do mededeeliiig, dat de heer Loerakker nog niet besloten is het lidmaatschap van de Tweede Ka mer te aanvaarden, want de bloemis terij gant bij hem voor. Hij staat dus voor een voor hem belangrijke beslis- De feesten van Koninginnedag. DE HEER KUYPERS ONGEDEERD, Naar wij vernemen is de heer Kuypers van -hier, de cenig overlevende van de auto-ramp bij St. Sauveur, er zóó goed afgekomen, dat hoc Wel hij aanvanke lijk hevige pijn heeft geleden hii zonder kwetsuur van eenige beteekenis reeds binnen enkele dagen naar Haarlem kan tcrugkeeren. Een telegram van die strekking al thans is van het ministerie van Buiten- landsche Zaken bij s heeren Kuypers' familie binnengekomen. - TWEE FIETSEN GESTOLEN, do vestibule van perceel Kruit zijn Iweo rijwielen weggehaald. Op uitnoodlging van de Veroeniging „Koninginnedag" waren Donderdag avond in een zaal van café Brinkman op het Plein verscheiden deelnemers aan de afdeeling „reclame" in den optocht van 31 Augustus hiieen. De vergadering-stond onder leiding van. den heer L. I-Iolzhaus en vverrl ook bijgewoond door den secretaris van het hoofdbestuur vau Koningin nedag, Mr. P. Führi Snethlage. Verschillende besprekingen werden gehouden en aan de aanwezigen werd de gelegenheid gegeven inlichtingen te vragen. De voorzitter deelde o.m. mede, dat als prijzen zijn beschikbaar ge steld: een verguld zilveren, een zilve ren. en een bronzen medaille, verder 10 kunstvoorwerpen en 3 jubileums- horloges. In den loop der besprekingen bleek dat zich voor de afdeeling reclame reeds 25 deelnemers hebben opgege ven. Vóór Zaterdag a.s. moeten 'de deelnemers, aan den heer Holzhaus (Gr. Houtstraat 29) het denkbeeld op geven, dat zij denken uit. te voeren; hoe de wagen er zoowat. zal uitzien, de afmetiugeu enz. Een ruwe scliets- teekening zal daarbij zeer welkom zijn. Voor de bloemversiering der wa gens en het hestellen der bloemen moeten de deelnemers zelf zorg dra gen; de vereeniging „Koninginnedag" kan zich met het leveren van bloe men niet belasten; wèl kan „Koning innedag" spafregi'oen leveren V'ur het „aankleeden" der wagens. Wie spnrregroen wenscht te ontvangen moet daarvan vóór Zaterdag opgave doen hij den heer Meijer, Jansstraat No. 19. üe afdeeling „reclame" zal het achterste gedeelte van den em tocht vormen, o.m. ook hierom, dat de auto's en motorrijwielen dan niet voortdurend langzaam behoeven te rijden. Zij kunnen nu telkens blijven wachten en don weer sneller doorru- ,dem (Het bezwoer was nl. geopperd 'lat de motoren door bet vnTtdumnd langzaam r'iden zooveel te lijden zou den hebben). De maximum-hoogte van de-wagens is 3.50 M Dit met het oog on de via du eten. die een r'norriiboSja» hebben van 3.70 M. a 3.S0 M. Ook verdieut het aanbeveling de wagens niet bree der dan 3 M, te maken omdat door eenige vrij nauw.e straten zal gereden orden. liet ^verspreiden van reclamebiljet ten enz. gedurende den tocht zal ver oorloofd z-;n. De stoet zal te half drie van i.et cavaleriuterrein vertrokken; hij neemt langen Sveg. die nog niet g e- l. cc! is bepaald. Te 5 uiir moe' al les afgcloopen zijn. Do deelnemers worden op zijn laa'st om half twee ot» Der. cavalerleterrein verwacht. Met een opwekkend woerd Loof do vonrz-ltf.T te half tier: do bijeenkomst, die i 'i k gaf vr.u veel animo om do a'deeüng „reclame" van den stoet gord to doen slugen. HOOFDAKTE. Haarlem, 15 en 16 Allans:..!*. De.si aar de heeren J. Tm Galeosioot, K. 11. Kn;zer, 1.. II. Don nar. II. B. II arm so, W. F. H. LarOt', Langeveld, allen te Amsterdam. C. Betlem te Oostzaan en R. Gravemaker te Helder. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De Kamer van Koophandel noodigt de yjgesclirevenen in bet Handelsregister voor Haarlem en Omstreken uit, tot bij woning van een bijeenkomst ter behan deling van het onderwerp „Verbindend- verklaren van Collectieve Arbeidsover eenkomsten", op Donderdagavond. if September, in de bovenzalen van De Kroon. Als inleiders treden op Mr. Dr. A. A. van Rhijn, uit Amsterdam, Pro, er Simon A. Maas, 's-Gravenhage, Contra. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug lebekomen bij: A. Hermeling, Emostr. 12, grijze ceintuur. S. de Munnik, Begijn hof 14, bruine oeintuur, v. Orden, Zuid Brouwersstraat 50zw., zwart gelakte tuur, Zalm, Dompvloodslaan 43, Over- eintuur van' regenjas, J. Jansen, Leidschestraat 116,paardendek, Möhrin- gen. Saenredamstraat S6rood, foto's. H. v. Waveren, Lombardsteeg 2, witte halsket ting, Politiebureau, Smedesiraat, blauwe jas, reticule, eak met brood, Kennel Eau i, F'ark'aan, grijs met witte kat, ge bracht door Martens P. Kiesstraat 40rd., v. BasLen, Wagenweg 194, Face a main (lorgnet), Kantoor Stadseditie, Groote Houtstraat 53, bruine kinderportemon- 'riaic, W. de Groot; Smedeatrnat 28, groene portemonnaie. De Pater, Schagchelstraat 56rood, bruine portemonnaie, Hoek, Jan de Braaystraat 6, zwarte damesportemón- <naie, M. J. Kemps, Z. B. Spaarno 78, re- renjas, IJ. Looman, Tetterorlesiraat 94, :ehïoevendïaaier, De Wilde Gaslhuisvest 45a, sleutel, Hutkamp, Heerensingel 71k., sleutels aan ring, Koning, Westergracht 107, boodschappèntasch, Oling, Burgwal 55d, zwart, damestaschjc, T. Bunte, de AVitslraat 45, zweep, J. Stam, Rijksstraat- 374, Schoten, zweep. UITSLAG DER VEILING Van do perceelen, verkocht in ,,'t No tarishuis", Büderdijkstraat 1, op Don derdes-16 Augustus 1923. No. i. Een wiuk&l- eu woonhuis met tiJzondenliike opgang hebbende bo venwoning1 en erf te «Schoten, aan de Paul Krugév6traat. Get. no. 15 zwart en rood, groot 93 centiaren; W. J. Kuyper, f 9000. No. 2. Een lieererihuis mc-t tuin en erf aan de Santpoorterstraat te Haar lem. Get. No. 58, groot 1 are 44 cen tiaren, Opgehouden f 7000.. PERSONALIA. Bij Koninklijk besluit is, met in gang van i September 1923, benoemd accountant bij den dienst der d'- e belastingen te Haarleed K. W. J. .de Loo, thans adjunct-accountant aldaar. Te 's-Gravenhage slaagde voor liet examen Handelskennis de heer H. W. B. Wind, te Lisse. EiimmlaM DE CHAUFFEURSSTAKING TE AMSTERDAM. Da chauffeursstaking blijft onveranderd voortduren. Slechts valt in verband ermee te vermelden; dat begin volgende week «en algemeene stnkersvercadering worden gehouden iu verband met het feit, dat de meerderheid van liet afdi lingsbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders tegen de staking stelling heeft genomen. Niettemin blijft deze Bond deel van de stakingsleiding uitmaken, dat het bestuur van de chauf- foursvaltgroep van den Bond voll:< met de actie van „Bewust Streven" coord gaat. De bedoeling van de a.s. ver gadering is mu, ten aanzien van deze kwestie lot klaarheid te komen. Nog deze week zullen hierover confeienties va betrokken besturen plaats hebben- Wat de onderhandelingen omtrent de loonen in het kleinbedrijf betreft, kan De TeL mededeelen, dat voor de maand Augustus een regeling van kracht is 110 toeslag op de chauffcursloonen vóór do slaking. Overigens slaan de partijen nog gelijkelijk tégenover elkaar, of beter: tegenover de Autooentrale, als reeds weken achtereen het geval is. EEN ZEILSCHIP AAN DEN GROND. Uit Hanswoert wordt aan De Tel. ge meld: Het zeilschip „Wilheimina", schipper v. d. Yeoken, geladen met 250 ton 6talem staven van Antwerpen naar Utrecht, is Donderdagmorgen in het Hellegat oan den grond geraakt. Het sohip js middendoor gebroken. Hei voorschip, zit .onderwater en het achter- sehip zit nog op de slikken. Vermoedelijk *al het schip nog gelicht kunnen worden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet Or. W. NiJE Dr. W. Nije, de bekende Spaarndam" sche geneesheer, die te Santpoort is overleden. In ons vorig nummer werden bijzonderheden over zijn leven gepubli ceerd. GEORGANISEERD OVERLEG VOOR DEPARTEMENTSAMBTENAREN. St.bl. 373 bevat het Kon. Besl. van 17 Juli 1923, tot wijziging van het Kon. Besl. van 6 Mei 1922 tot instelling van een bij zondere commissie voor georganiseerd overleg 111 zaken, betreffend® de departe mentsambtenaren en. het daarmee gelijk 10 stellen personeel. HET PAARD VAN TROJE WEER NAAR STAL. Naar de Tel. verneemt heeft een der belastingadviesbureau* op zijn protest tegen de plaatsing van de an nonce van een dergebjk kantoor op de aanslagbiljetten der inkomstenbelas ting, enz., het volgend antwoord van den minister van Financiën ontvan- "gen: „In antwoord op uw brief van 4 Aug. 1.1. heb ik de eer u mede te dea len, dat ik geen termen vind de uit reiking van de in dien brief, bedoelde aanslagbiljetten niét te doen plaats hebben. Evenmin kan ik voldoen aan het tweede gedeelte van Uw verzoek aangezien advertenties van den 011- derwerpelijken aard in het vervolg niet meer op ambtelijke stukken be treffende de belastingen zullen wor den opgenomen". SLUITING DER POSTKANTOREN OP S SEPTEMBER, De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend clat op 5 September a.s. (bid- en dank dag, in verband met het-Regeeringsjubi- leum .van de koningin) de post--en tele graaf- en telefoonkantoren en hulpkanto ren, alsmede de .post-, telegraaf- en tele foonstations van 9 uur v.m. 'tot 1 uur n.m. gesloten zullen zijn. met dien ver stande, dat kantoren, welke te 8.30 uur v.m. openen, dien dag te 8 uur v.m. wor den opgesteld en dot hulpkantoren en stations, welke te 3.30 of 9 uur openen, zoo mogelijk, oveneeiTs te 8 uur- geopend zullen zijn. Van 1 uur n.m. af geldt, al thans voor den telegmaf- en telefoon dienst, voor alle kantoren, hulpkantoren Sfdeï de oper ■lung «rkdagen. Uitgezonderd van deze regeling zijn de kantoren Amsterdam, Rotterdam en 's-Gra venhage, welke voor den telegraaf- en te lefoondienst, benevens de post-, telegriiaf- en telefoonkantoren Hoek van Holland, IJmuiden en Vlissingen, welke voor den telegraafdienst dooiloopend opengesteld blijven. De bureelen van d'e locale Rijkstele- foonnetten zullen op 5 September tus schen 9 uur v.m. en 1 uur n.m. geopend zijn als on Zon- en feestdagen. HULDIGING VAN REDDERS. Donderdagochtend heeft in het ge bouw der Belgische legatie te 's-Gra venhage d& uitreiking plaats gehad van de zilveren inktkokers, door de Belgische regeering, ten geschenke ge geven aan do drie Scheveningers C. J. Klaasseu, O. M. Klaassen en Joh. v. Broekhaven, die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt bij het •hulp bieden van de op 17 Januari 1922 ter hoogte van de Sclioveningsche vis- schershaven in nood verkeerende Bel gische stoomtrawler „Irma" O 215 "uit Ostende. Bij afwezigheid van den Belgischen gezant Prins de Ligne, geschiedde de uitreiking door den gezantschapsrand graaf De Romrce de Vichenet, terwijl baron Van Zuylen van Nijevelt. se cretaris aan het gezantschap eu «le kanselier, de heer M. Borrenero, mede bij "de aanbieding vaii het geschenk tegpmvoórdig waren, i Namens de Belgische regeering heeft graaf De Romrée de Vichenet de dap-' pere redders toegesproken, Hii sprak daarbij met gxooie waardcering over den moed, de zelfopoffering en de doodsverachting, die d?n Nederlan-l- sciien zeeman altijd gekenmerkt heb ben. Spr. gaf daarna uiting aan de gevoelens van dankbaarheid- die de geredde Belgische zeelieden hun red ders toedragen. Üok namens de Bel gische regeering daukfe .en liuldigda spr. deze hplden der zee.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1