i (Het (besluit De autoramp te Saint-Sauveur Ingezonden Causerieën over Wetenschap en Techniek. «NCEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts, por regel. vanUwmaaïtijdzlj steeds een Honig's Pudding. Door zijn fabriceering met Honig's Maizena algemeen erkend als ce fijnste. 6—14 Augustus gehouden)' Was lieï landdag. Behalve bijna aille Neder- (landsche afdeel ingen waren er van 'fc buitenland vertegenwoordigers uit, Zweden, Engeland, Duitschland', Oos tenrijk. België en Frankrk. Tooh bleek, (lat Nederland nog het voor naamste land voor de P. I. A. was, maar ook in het buitenland zou de verspreiding van de broedersoliapsge- daclito krachtig ter hand genomen worden. Be oprichter en internat) ona;le lei- dier van de P. I. A., Mr. T. J. va.n der Leeuw, was na een afwezigheid van drie jaar weer aanwezig en consta teerde in zijn rede op den landdag, dat hij de P. 1- A. na zijn afwezigheid versterkt terug gevonden had. In dit kamp werden lezingen gehou den'door prof. Casimir over ,,De nieuwe opvoeding", door den heer Wibaut, wethouder van Amsterdam, óver „De Arbeidersbeweging en 'de P. I. A.", door Dr. T. C. Gerretsen, den landelijken leid',er, over hetzelfde onderwerp door P. van Stam over „Broederschap en het schoons". Deze laatste lening werd met buitengewone bezieling uitgesproken en we kunnen mededeel©» dat de lteer van Stam zich bereid verklaard heeft in Haarlem in liet najaar een openbare voordracht te houden over dit onderwerp. Met genoegen constateerden de deelnemers, dat de P. I, A. ook in de hoogo wetenschappelijke wereld c(e aandacht trekt en reeds versohilljjjido boogleeraren het kamp bezochten en aan de discussies deelnamen. In 't-einde van deze week wordt nog een kamp geliouden, waar specijial bet arbeidersvraagstuk bSbandeld wordt, en dat ook voor niet-medewer- kers van de P. I. A. open staat. VERLAAGD REI Zl G E RSTARIEF VOOR JAAREEURSBEZOEKERS, De Directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft bepaald, dat bezoekers der Ode Nederlandsche Jaarbeurs, welke Utrecht gehouden zal worden van 12 en niet 25 September a.s., voor zoover deze houders zijn van ééndaagrsche en driedaagsche Bewijzen van Toegang, een reductie van 50 zullen g-enieten op den prijs van de enkele reiskaarten voor de terugreisvoor houders dricdaagsche kaarten slechts voor keer. FAMILIETWIST. -!■ Bij een twist 'ien huize van zijn vadei te l'rincenhage loste de ig-jarige Dc J. ecnige revolver schoten op zijn vader. 1-Iet slachtoffer bekwam een schotwond in de borst en een in de ihcup, doch werd niet levensgevaarlijk gewond. De dader werd door de marechaussee in ver zekerde bewaring gebracht. EEN TAPVERBOD IN DEN HELDER. In de laatste vergadering van den Baad van Helder, de laatste welke in de oude samenstelling is gehouden, kwam o.a. in behandeling een voorstel be treffende een verbod tot het schenken van sterken drank tijdens tic inhuldi- gingsfeesten. Hieromtrent was van den Bond van Vergunninghouders een con tra-voorstel ingekomen. Met 11 tegen 7 stemmen werd liet verbödsvoorstel aan genomen. BEZUINIGING OP ONDERWIJS. In den Helder- zal voorloopig geen nieuw vast onderwijspersoneel wor den benoemd. Door andere indeeiing van klassen enz., zullen verschillende oipengevaüen betrekkingen onvervuld blijven. Een aan een der scholen be staand 7e leerjnar zal worden opgehe ven, en aan. enkele andere scholen zal geen 7e leerjaar worden verbonden. LEVENSVERZEKERINGSBE DRIJF. Bij Eon. besluit van den 30 sten Juli is bepaald, dat de artikelen 8, 32, 72, 76 en 89, lid 2, der Wet op hot Levens- yerzekerihgsbediijf 1922 (St.bl. no 716), in werking treden met ingang van 1 September1923. Voorts is in St-bl. 378 opgenomen een Kon. besluit van 24- Juli, houden de vaststelling van een algemeen maat regel van bestuur, als bedoeld bij art. 83 der w.et op het Levensverzeke- ringsbedrijf en een E, B, houdende vaststelling van con alg. maatregel ,van bestuur, als bedoeld bij art. 85 der genoemde wet. KAMP DER PRA CTISGM-ID EALIS- TEN-ASSOCIATIE TE OMMEN. Ommen wordt al zoo langzamer hand voor de P. I. A. wat Barc-bem is voor de Woodbrookers. Op Zondag 12 Au mistris (het kamp werd van1 Mededeelingen van den heer Kuypers Het bergen der lijken. Hos hot o:ig8tuk gebeurde. De jPorijsche correspondent van De Tel. schrijft: Thans hebben wij eonige mededeel ingen ■kwnneii ontvangen van den «enigen ge redde, den heer M. Kuypers uit Haarlem, die nog t:eeds 'zeer onder den indruk is van dc vreeselijke gebeurtenis. Hij heeft een verhaal gedaan van den val van den auto inf den afgrond. Aldus vertejt hij zijn ontzettend avontuur: „Toen wa van Gavar-nie terugkwamen lrr.d ik het gevoel alsof de. auto veel te snel den gevaarlijken weg volgde. De chauffeur leek mij to aarzelen bij hel be palen van zijn richting, Nadat ik een dof geluid gehoord had, veroorzaakt door liet doorbreken van de borstwering, voel de ik opeens het vallen naar de diepte, terwijl om mij heen vreeselijke angstkre ten klonken. ITalf bewusteloos bevond ik me plotseling in diep water en ik zwom. Mijn pijnen waren zoo hevig, dat ik dacht dobd&lijk gewond te zijn. Het ge lukte mij een rots to bereiken en er niet moeite op te klim,men. Ik riep om hulp an viel toen flauw. Toen ik bijkwam v ik dat ik gered was, maar ik was te uil put om iets te doeu. Ik was gekneusd ■niét in staat om nog voor het vallen 1 den nacht opgehaald l-e worden. De nacht iwelijk. Maar ik hield moed lclonide mij stevig tegen do Totsen va Eindelijk kwam er hulp. II weet hoe. Do heer lïoüvcadet, de electrician r Esquicze, die zich aan een koord vt eenige 'honderden meters naar do diep .liet zakken gaf mijwat te dronken 1 heeft mij later opgehaald." Do geredde Kuypers weende va.11 ont roering, toen hij op den beganen grond was II ijdankte allen, dio aam zijn redding medegewerkt hadden. Zijn eerste daad te Lub was de verzending van een telegram waarim hij aan zijn familie te Haarlem zijn redding mededeelde. De toeristen in de streolc van Lu?. heb ben besloten ten bate van de heldhaftige redders een collecte te houden. Wij kunnen nog mededeelen, dat alle leden v-nm de NederlandscheReisver- oBirigimg, die aam don tocht Parijs:St,.Sd- basliaah-LouTdes geen bedevaartgan gers gelijk men al begrepen hec-ft mee- rendeels tot den protestantsohen gods dienst behoorèn. Het mooie werk der Alpinisten. Aan. de Maasbode wordt gemold: Op waarlijk heldhaftige wijze'wordt het' bergingswerk door Alpinisten vol toewij ding voortgezet. De moeilijkheden zijn echter ontzettend. Aan weerszijden van 'het wvijn verheffen zich de rotsen lood recht omhoog, aan den eenen kant tot een'hoogte van 120, aan den a/nderen kant. tot een hoogte van 30 M. Toen men met behulp van verrekijkers nog een levende bemerkte, hebben alpi nisten boven allen lof verheven pogingen aangewend, om in het ravijn af te dalen. Tegen middernacht slaagden de electri- cien I-Ioureadet v;un Luz en Blavet vam Lourdes erin om met den levende verbm- ding te krijgen maar hij meende niet ver voerd te kunnen worden en dacht ernstig gewond te zijn Men gaf hem moedigde hem aan, om tot het aanbreken van den dag geduld te hebben. Den vol genden dag eerst, na 22 uur van beang stigend en beklemmend wachten boven op de. rots, wist men den levende door middel van een hangmat-en touwen uil het ravijn omhoog en naar buiten in vei ligheid te brengen. Op do plaats van. de ramp. Men was Donderdag druk hezi-g met' 't zoeken nnar de lijken. Er zijn er twaalf gevonden. Acht der omgekomenen zijn reeds gekist. Vier andere lijken zijn naar het gemeentehuis te Luz overgebracht. Do overige lijken bevinden zich i,n de diepte onder de autobus. De maatschap pij tot uitvoering van publieke werken plaatse is bezig met speciale toestel len te trachten d«n wagen uit den af, rrond op te hijschen. Dat. is een gevaar lijke onderneming, omdat do wilde bergstroom in een kloof van honderd me ters diep tussehen loodrechte rotswan den bruist. De heer A. Earbiro, Nedorlandsch con sul te Bayonoie, vÊrblijft te Luz.' D0 geredde heer T. KuypeTs wordt al daar iii 't ziekenhuis verpleegd. Do lieer Kuypers, die te Haarlem vertegenwoor diger is van een pianozaak, is nog erg zwade, maar we! buiten levensgevaar. Nog kan gemeld worden dat vau acht der om het leven gekomenen de identiteit spoedig vastgesteld kon worden. Men had nl. een foto van een groepje der toeris ten, dat te Gavaiui-ie gemaakt was. Naar nog onder gebleken is, ligt nog een lijk vam een vrouw onder den auto. Stroomafwaarts, op tien meters afstand, zijn de lijken van vier andere vrouwen' gevonden. Do onderprefekt v-an Atgoles heeft het afdalen limgs kabels te gevaar lijk geacht. -Nu er geen menschenlevens moor te redden zijn, leek 't hem voor alsnog ou.noodig. Men heeft evenwel vlotten gemaakt om den stroom op lo varen en vle laatste lichamen te bergen. De bergbewoners zoeken, aan touwen bey.estigd, de Gave af naar verdere lijken. De heer Cabiro leidt met groote toewij ding het opruimingswerk. Maatregelen voor do begrafenis. De heer A. Cabiro, de Nederlandsche consul te Bayorme, heeft, gelijk gemeld regelen getroffen voor de ter aardebestelling van dc omgekomenen en het geval dat families Van de slacht offers verzoeken om hel stoffelijk over- •ehot barer verwanten naar Nederland e doen overbrengen. Men heeft pater' v. d. Tempel O. P. te Lourdes gevraagd een lijkdienst voor de ilieke slachtoffers op te dragen. De begrafeuisploohtighcden hadden Donderdag .om drie uur ten gemeente- huize te Luz en Saint Sauveur plaats. De lijkon zijn voor het gemeentehuis - van Luz geplaatst. Na-mens de Fransehe regeering za,l dc eer Bouffard, prefekt van het departe ment der Hautes Pyrdnóes het woord voeren, evenals de heer Laliorde, hurge- 1 meesler van Luz St. Sauvcuf. Voorts zal de heer Cabiro, NedeTlandseh consul te Bayonne, uit naani vam de Ne derlandsche regeeriiig spreken. Na deze ploohtlgheid zullen de licha men dor verongelukten in tegenwoordig heid van eeii Nedêrlandscdi priester en oen protêstantseh geestelijke te Lourdes voorloopig Rr aarde worden besteld. De doodkisten werden op vraolitauto'6 naar Lourdes gebracht. De plaats van het ongeluk, Iemand, die de pinnls van het ongeluk kort geledon bezoöht, schrijft aan het Handelsblad: Uit uw bericht over het ongeluk bij Salint-Sauveur kan een verkeerde gevolg trekking gemaakt worden. Daarom graag even het volgende Zeggen: gers, die van plan zijn, naar de Pyre neeën to gaan, behoeven zloh niet, Van Ingezonden Btukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie don inzender niet temggogeven. Voor den inbond dezer rnbrlek «telt do zich niet aansprakelijk. HOE ZULLEN WIJ FEEST- VIEREN? M. de R., Ziedaar oen vraag, die vole belang hebbenden bezighoudt, nu het Koning- innefeost nadert. „Men moet ons vrij laten en de vrijheid niet aan banden leggen!" zoo luidt do toep van tap- ,pers en mfiliget?) drinkers. Maai' de :!c drinkers zijn al aan bnuden gelegd; dio moeten immers drinken, als maar geld is! Wie evenwel het minst ;aan banden wordt gelegd'is de café- laten afschrikken. Het ongeval gebeurde Q winkelier moet, be- op een plaats, waar de weg zeer breed .7„„««„A *at,k plaat,- is, heel weinig daalt, en waar een au in de riuht-tag Lourdes gewoonlijk' ni bard rijdt, (laar hij vijftig meter vercli stopt bij de Pont Napoleon III. I-Iet is allen, die 'de plaats kennen, een raadsel, lioe juist hier een dergelijk ongeluk heoft kunnen plaats vinden. De weg, dien de auto heeft gevolgd ten onrechte vermeldde u dien over Col de Riou, -waarover men slechts per paard of muilezel Saint-S, Cauterct bereikt was heel eenvoudig de reolitslreekselic. Do auto volgde heen' en terug door een meest breed, hier en daar vernauwd dal. Do weg d Augustus door tal- looze -auto's bereden. Hot is misschien de drykstd weg van de Pyreneeën. Hoe zichtig men in die streek is met het oer per auto, blij'kt wel uit het feit, e moeilijke Tourmalet-pas niet bereden •ordt, vóórdat het laatste plekje sneeuw erdwenén is- Dit j'aar moesten de lief hebbers tot 15 Juli erop wachten. Bewijzen van deelneming. Talrijk zijn de blijken van deelneming die het Centraal Bureau der Reisvereeni- i;g reeds mocht ontvangen. Onder de ingekome" brieven en tele grammen bevinden zich sympatliiebetui- van de Ned. Arbeiders Reisver eeniging en van de Amslerdamsohe Rc-is- club. Een der leden deed het aanbod om bijdragen voor het roddingswerk te ver zamelen. Zooals reeds gemeld is. heeft dJïeetöür van het Centraal Bureau Neder'l. Reisvereenigi-ng, de heer Pieters, het denkbeeld geopperd dal plaatse van het onheil een gedenktoe- ken zal worden opgericht. De leden der Reisvereeniging, die hieraan willen bij dragen, kunnen zich reeds thans wenden tob het Centraal Bureau, Koningin Em- makade 46, Den Haag. Donderdag kwam bij het Centraal Bu reau van de Ned. Reisvereeniging een te legram in van Mr. v. d. Vlier, den voorz. van het hoofdbestuur, meldend, dat deze Woensdag uit' Zwitserland naar Lourdes is vertrokken. De lieer Lèfebre en de fa milieleden van de slachtoffers kunnen Vrijdag a.s. Jer plaatse hunner bestem ming' zijn. Hot lioliton van don auto. Gelijk wij reeds gemeld hebben is men druk bezig iu het diepe ravijn bij de de pont Napoleon den grooten touriston- auto te lichten. Volgens de „Matin" ligt de auto met den kop in de richting van de brug. Men kan de banken en de kap uit het bruisende water van de Gave zien opsteken. Het gevaarte is,- na -door de borstwe ring heen gebroken te zijn, nog een twin tig meter doorgeschoten, voor het te plet ter is gevallen. Het bovenste gedeelte^ van den rotswand is niet beschadigd. Identifioeoringsmoeilijkhedon. Bij de Nederlandsche Reisvereeniging te 's-Gravonhoge is Donderdagmiddag een uit Luz denzelfdeu ochtend 10 uur afge zond entelegram ontvangen van den Ned. Consul te Bayonne, thans te Luz verblijven de, en in welk 'telegram woidt gemeld „twee lichamen alsnog gevonden; voor zien onmogelijkheid te idsntificeeren, maar gevonden voorwerpen zullen fami lie in staat stellen te herkenen. Wij be reiden de formaliteiten voor van de over brenging naar Holland. Alle handelingen zijn toevertrouwd aan een begrafenis- maatschappij uit Tavbes. -Het schijnt mij noodzakelijk een gedele-gSorde te zenden tot' samenwerking". (Zooals men weet is dit laatsto van wege de -Reisvereeniging reeds geschied.) halve op Zaterdagavond, zijn zaak om acht uur sluiten, de tapper eiken dog tot 12 uur tappen. Voor hem is er geen feest- of rustdag. Zouden zij daarom korter leven dan ande mens'chen Met is een van die bedrij en, waarbij men het vroegst dood gaat. Wat zou daar de hoofdreden van zijn? liet drinken? De reuk? Be Inn go arbeidsduur? 1-Iet schijnt zulk een gemakkelijk baantje en toch wor den de tappers niet zoo oud als zij, die iiet zwaarste werk doen. En toch zou den ze gaarne den heeleu nnclit dooi ■illen tappen. Zij voelen dat 'hun ,,vak" zeker ten gronde gaat., claar wil zulk een kleine groop „fauu- tiekei's", dat om 4 uur 's middags geen alcohol meer wordt verkocht. Welk een miskenning van den groo ten ijver der tappers! Zijn zij niet al tijd in de weer, om den Staat te laten voortbestaanDoor wie komen die vt- lo milliociien in de schatkist? Immers door hun groote ijver van 's morgens tot 's nachts 12 uur! Altijd maar ru teloos werken, 'om steeds de dorstige 'eu! Voor wat nog geen 25 eer per liter kost, iegt do Staat 3.15 bi lasting op. En om een kleine winst te maken, moeten de tappers er ongevc-cr 25 water in doenEn dan zeggen "ie „fanntiekers" nog, dat de tappers volksvergiftigers zijn! Zij zijn ver gunninghouders; <le gemeente en de Staat zijn -de verantwoordelijke licha men. Gelukkig voor de mcnschheid, dai de tappers er 25 water bij doen, zoodat de drank daardoor minder schadelijk is Maar die menschlievend- lieid wordt niet genoeg op prijs ge steld. De gemeenteraad moet nu maai zien, of het grootste gedeelte der burgerij niet achter hen staat, neen duizenden handfceekeniugen zullen dat bewijzen. Maar in 1913 hebben de „fa- natiekers" óók handteekeningen ver zameld en ik geloof niet, dat de tap pers het zoo .ver zullen brengen. Uit deze- twee verzamelingen van liandtec- koningen zal men kunnen zien, wie kerkskien zijn; nu zal men een overzicht krijgen wie voor of tegen de tappers zijn, en dan zal kunnen blij- clab hel een groote partij „fana- tiekers'' is, met een steeds groeignae maclib en niet cloor geldzucht gedre- want niemand ontvangt eenig loon. Integendeel, geheelonthouding en mensehenreddiug kan niet zonder i root© koster- gepaard gaan. Hier schuilt een groote kracht, die de bewo- nei's der geheel wereld tob nuchtere menschen zal maken. Het kan nog lang duren, maar die dag komt zeker. Daarvan is iedere geheelonthouder oVertuigd. Do grootste helft der uienschilcid lijdt ónder den vloek vau; alcohol. Veel moeders kunnen hun jonggeborenen zelf niet meer voe den; onze „raatig-drinkende" voor ouders zijn daar do schuld van! Moeders en toekomstige moeders, in hi is door uw stemrecht de macht gegeven dit onheil te beteugelen; 0111 de toekomst een beier geslacht voort te brengen. Gij hebt de meerderheid, •ant er zijn meer vrouwen dan man nen, en als wij alle gestorte vrouwen- ■anen luidden kunnen opvangen, dan zou men een nicer van vrouwen- en del't-i'aneu zien, alleen door de in standhouding vau den alcohol. Laten /ij veronderstellen, dat do tapper 011- umdig is pn dat hij niet weet, dat hij zich door 'den 'Staaï ïoa£ gebrui ken voor volksvergiftiger. Ons volk is de StaatZoo het volk, zoo de regeer ders! Als wij geheelonthouders naar liet Purloin ent afvaardigen, dan raakt hkt land droog zonder plaatselijke keuze. De geheelonthouders zijn geen politici; zij vóeden. het volk op voor een bel ere maatschappij, van ouderen op. Ondanks de tegenwerking van bo ven af zal hel. worden een groote, ze delijke macht, de men nu nog beti telt met „kleine groep fanatiekera"- Door do stemming uit do burgerij ie vergelijken met do stemming voor plaatselijke keuze tien jaar geleden, zal men tob een andere overtuiging komen. Drank handelaren, gij zijt thans nog de bevoorrechtten. Waar om Dat welen wij niet, maar zoo blij ven zal 't zeker niet! Op gelijke reen- ton hebt gij recht, even goed als wln- Itelirs in andere vakken. Maar oolc het recht van vergunninghouder zal u eens ontnomen worden. Burgers van Haarlem, viert het Koninginnefeést nuchter! Gunt ddn tapper toch ook eens ru9t. Dankzeggend voor do plaa-lsiug, hoogachtend, P. CRAMA'. iBitsra BH Kssst CROOTE INTERNATIONALE ZANCERSFEESTEN IN 1924. De lieer H. Kónig-, directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie, oud-Mi nister van Waterstaat, heeft het eerc- voorzir.terschap aanvaard van liet Eere- Comité voor den tc houden Interna tionalen Zangwedstrijd in 1924 ie Rot terdam, uitgeschreven door het Rotterd^ Gem. koor „De Posi". „HET NEDERLANDSCH TOONEEL", Men meldt aau de N.R.Ct. uit Amsterdam Naar wij vernemen heeft Dr. Roy aards de meeste daincs en heeven die deel uitmaken van „Het Neder- 1 and sch Toonecl" uil genood ied lot een bespreking over een eventueel engage ment voor het nieuwe seizoen. De be spreking gaat over een engagement acht maanden, tegen een lagere gage dan tot dusver werd genoten, in ■erband met de verminderde gonieeii- csubsiciie. Niet uiigc-noodigd zijn tot ien dergelijke bespreking^ de dames Emma Merel, Sophie dc Vries e-n rne- iw Julia Cuypers <ju de hoeren S. Praag en Parser. LOUIS CIMBERC. Toen do heer Louis Gimlmrg. lid -au „Het Nedeiflandscli Toone-el", na :ii 11 langdurige ziekte Woensdag avond voor het eerst weer optrad in den.Stadsschouwburg te Amsterdam, als "Doctor Jüthuer -in Oud Heidel berg .is hij dorq' het publiek met spon taan applaus ontvaugen. Dr. Roy aards bood hem een krans aau, ook kreeg hii er eon van de collega's on vele bloe en van het publiek. LOUIS BOUWMEESTER BIJ TUSCHINSKI. Van 1 September af zal Louis Bouwmeester bij Tuschinsky optre- den, Hii zal er een jubiileumgediclit voordragen dat muzikaal geïllustreerd' wordt. Een kinderkoor verleent daar bij medewerking. DE BESPELINC VAN DEN STADS- SCH O IJ WBU R C. :.Vaar ,.ïïet Volk" vernoemt, is door „Het Schouwtoneel" (Musch, v. d. Horst c.s.) in comtbinaiie niet „Het Hofsta-dtooueel" (v.-d'. Lugb Me leert c.s.) tot het gemeentebestuur van Am sterdam een aanbod gericht- tot bee speling van den Stadsschouwburg 111 het a.s. seizoen. Bij informatie ten stodhuizo werd het. bovenstaande bevestigd. Het, Hbld kan hieraan toevoegen,, dat do nieuwe combinatie De Vries- Ilevennans, ovc-nlu.ee] ook bereid zou zijn den Stadsschouwburg te bespe len. LUCHT. LUCHT EN ZONLICHT. GASSEN, CEESTEN EN SPIRITUS. WAT ZIT ER ALZOO IN DE LUCHT? DE EDELE GASSEN. In deze warme, zomerschc dagen 1 '(laat ik het niet te hard zeggen, want anders mocht 'i eens uit'zijn en moes ten we weer een regenperiode in gaan nu iedereen vacantie heeft of in vacantiestemming verkeert en geen zin heeft in beschouwen over we tenschappelijke onderweipen of tech nische kwesties, zal ik dus maar niet a-1 te zwaar op- 'de hand wezen. De vorige maal schreef ik over geuren, wel, laat ons thans een nog ijler en luchtiger onderwerp, de lucht zelf. eens kiezen. Want liet is belangrijk genoeg, zonder lucht zou er voor de meeste planten en dieren geen leven op aarde mogelijk zijn, want afgeschei den van het feit, dat "de meeste leven- do wezens (enkele bacteriesoorten uit gezonderd) lucht noodig hebben om adem te halen, on dus in léven te blij ven, zou ook, zonder de beschuttende luclillaag, de atmosfeer, alles bier op aarde verschroeien, wanneer het door de directe zonnestralen getroffen werd. Niet omdat- de luclit zoo veel warmte tegenhoudt, dat is maar be trekkelijk weinig, maar wel omdat de meest werkzame stralen van het zon licht, de zoogenaamd ultraviolette, omdat, ze niet ziohbbaar zijn maar nog voorbij het violet liggen, iu hooge ma te door de lucht worden tegengehou den. 'In liet liooggebergte, waar het kouder Ls dan in de laagvlakte, raakt men toch bij heldere zonneschijn ve-'el eerder en veel sterker verbrand, om- da I. de lucht daar zoo veel ijler is dan beneden en des to meer ultraviolet doorlaat. Eu dan is de lucht in het gebergte nog w'el zoo, dat men ze kan ademen dus nog niets eens zoo sterk verdund; als er heelemaol geen lucht was, dan zou zelfs een neger hier in ons schoone vaderland nog zwarter brandeni 1 Men heeft langen tijd niet geweten, wat de lucht eigenlijk vva-s. Arislotel-es nam haar wel op onder zijn vier ele menten, maar over het wezen van de- lucht wist men niet veel te zeggen en liet men zich ook eigenlijk liever niet uit. Heel lang meende men dat lucht geen gewicht had, wat ook vrij voor de hand ligt, want iets wat je niet ziet, niet ruikt, niet hoort, amper voelt (behalve als het waaithoe kaai dat nu materieel© eigenschappen heb; ben Eerst Galilei toonde aan, 'dat lucht ook gewicht had. Het lieele be grip „gas" -dateert trouwens van veel later tijd dan Aristoteles; het woord is waarschijnlijk het eerst gebruikt- door de Zuid-Nederlandscbe alchimist (of eigenlijk was hij dat al niet meer, hij was wetenschappelijker) Johanne-s Baptisba van Helmont, en misschien een verbastering van ons woord „geest". Geest noemden de alchimis ten toen de vluchtige stoffen, dio bij verhitting uit allerlei lichamen ont stonden. Enkele van die namen zijn nog blijven bestaan: geest van zout voor zoutzuur, geest van salmiak voor ammonia, wijngeest voor alkohol; maar veel vroeger noemde men alle vluchtige stoffen spiritus of in liet. Hollandsch geest. En van llelmont schijnt voor het eerst die zeer vluch tige stoffen, die wij thans gassen noemen en die men met de toenmalige hulpmiddelen in geenen deel© vloei baar kon maken, met die geest of gas naam beschreven te hebben. Langen tijd bleef er evenwel nog Verwarring bestaan en werden verschillende gas sen niet juist omschreven en ook met e'Jknar verward en pas aan het einde va.n 'de achttiende eeuw bracht Lavoi sier dat de tot dan steeds als een cle ment beschouwde dampkringslucht, een mengsel van (in hoofdzaak) twee gassen is, clie hij de namen stikstof en zuurstof gaf. Wel was de zuurstof al ee-nigep tijd eerder ontdekt. De Zweedsche apotheker Karl Wilhelm Scheele had in 1774 bij het verhitten van rood kwikoxyde (kwik-kalk zooals ze dab toen. noemden) een gas gekre gen, dat hij „vuurlucht" of „levens lucht" noemde om-dat een brandende kaars of een glimmend houtje er in gehouden, veel feller ging branden. Ook bij verhitting van éen aantal an dere stoffen: salpeter, zwavelzuur en bruinsteen had hij die vuurluebt ge kregen. Terzelfder tij-cl, ongeveer in 1777, ha,d ook 'de Eng-elschman Priest ley, -toen. hij hetzelfde roocl-e kwikoxy de verhitte door er niet een brandglas zonlicht op te laten vallen, ook een gas gekregen waarin een kaars met een buitengewoon fel licht verbrand de. (Volgens Dr. Naber uit Hoorn zou onze landgenoot Cornelis Drabbel 1 in -1572 zuurstof gen/aakt hebben, ::aar als 't waar is, dan heeft hij het. m ieder geval verbazend geheim ge liouden, Trouwen?, zooals meestal bij dergelijk© ontdekkingen waren er een groot aantal die bet „bijna" gevon den hadden; uit oude handschriften zijn zelfs aanwijzingen te vinden, dat in de 4de eeuw 11a Christus de Grie ken het al gekend hebben en het is vrij zeker, dat ook 'de C-hineezen het allang keuden voor het hier in Europa ontdekt werd). In 1772 had de Engelschman Ruther ford ook de stikstof al „ontdekt", d.w.z. nadat hij phosphorus verbrand bad in lucht en zoo de zuurstof wegge n-omen (al wist hij dat zelf niet) had hij een gas overgehouden niet andere eigenschappen dan lucht: heb onder hield do verbranding heelemaal biet en toonde zich in 't algemeen bitter lig geneigd om met andere sloffen te 'reageeren. Maar de eenheid in al deze op zicli- :clf slaande ontdekkingen werd pas rebrnc-ht door Lavoisier, dio de proe- i'cn van de anderen nadeed en dnm- bij steeds zijn uitgangsmaterialen en do stoffen die liij verkreeg woog en aldus voor 't eerst tot cruantitatieve j resultaten kwam. Op grond van zijn j onderzoekingen kwam hij tot het. re-j sultar.t, dat lucht is een' mengsel- va twee gassen: zuurstof, dat de verbraii- ding onderhoudt en dus ook het leven, j do ademhaling en stikstof, dat danr- 'bij heelemaal geen rol speelt en iu het algemeen heel weinig actief is. De verhouding was volgens hem ongeveer 1 deel zuurstof tegen 4 deelen stikstof. Later is dat veel nauwkeuriger be paald door een aantal anderen en Vond men de meer nauwkeurige cij fers van 20.81 zuurstof en 79.19 stikstof. Eigenaardig is, dat tot op vrij groote hoogten constant blijft en nog merkwaardiger is dat niet alloen het geheele jaar door maar ook over een tijdsverloop van 100 jaar, die ver houding niet veranderd is. Want et wordt ieder jaar aardig wat steenkool verbrand, 1500 millioen menschen ade men steeds door en nóg veel meer die ren en planten, eu dat alles onttrekt zuurstof aan de lucht en brengt er kooldioxyde (koolzuurgas) iu. Maar voor een groot deel wórdt het w-eer in orde gebracht doordat de bladgroen- korrels der planten onder invloed van liet zonlicht weer kooldioxyde opne men en dat omzetten 111 zetmeel, bij welk proces zuurstof vrij komt. Ook de stikstof doorloopt zoo'n kringloop; bij de rottingsprocessen en ook bij verbranding komt er stikstof vrij, terwijl aan den anderen kant sommige planten luchtstikstof opne men en binden. Maar het zou wel een groot toeval zijn als daarvan het re sultaat was dat de verhouding stik sbof-zuurstof constant bleef; maar al Yeranderde die verhouding dan zou den wij het nu nog niet merken zoo langzaam zou het dan gaan; de lucut- analyses loopen pas over een tijdvak van nog geen honderd jaar en daar er ongeveer 4 niaajl '10/13 (dat is een, getal dab niet eens iu woorden zelfs niet in marleen is uit te drukken) M3. luclit boven de aarde hangen zal eV nog heel wat steenkool moeten ver branden en levende wezens moeten ademhalen wil er ook maar een ver andering van 0,1 inde samenstelling van de lucht optreden. Ik sprak daar zooeven vau kool- dioxyd, abusievelijk ook wel koolzuur '.genoemd; ook dat is een gas dat voor een gedeelte in de utmospheer voor komt. Maar daarvan is het gehalte sterk wisselend; in groote steden voor al fabriekssteden waar veel steenkool verbrand wordt is liet natuurlijk hoo- ger dan op het vrije vlakke land waar de wind bovendien de lucht veel meer mengt en er dus, al ontstaat het ook, niet op een bepaalde plaats kooldio- xyd lean blijven hangen. Zoo vond men (in 1882) Sr.. Parijs 3.U2 deeleu koöldioxyd op 'KXiCO doelen luclit, bij Dieppe aan zee maar 2-8- iu slecht geventileerde kamers of zaken waar veel menschen verblijf houden (want bij de ademhaling wordt zuurstof op genomen en kooldioxyd afgestaan) kon het gehalte veel hooger zijn; ik 'heb zelf in een groote collegezaal in Amsterdam waar een uur 200 stu denten hadden" gezeten eens bijna per 10000 gevonden 011 daar was de ventilatie toch goed. Men kan hei qaulitatief zelf wel aantoonen dat cle uitgeademde lucht veel rijker is aan kooldioxyd dan de dampkringslucht Wanneer men 11.1. luclit zuigt door een flcschj© niet kalkwater (d.i. een heldere oplossing van kalk iu water) ziet men het water langzaam aan troe bel worden omdat heb kooldioxyd zich Verbindt met de opgeloste kalk tot de onoplosbare verbinding koolzure kalk. Maar wanneer men zelf blaast zijn uit geademde lucht dus door een zelfde heldere oplossing vau kalkwater Jan ziet men de oplossing veel sneller en veel sterker troebel worden omdat de uitgeademde lucht -rijk is aan kool dioxyd. Een ander voornaam bestand deel van de dampkringslucht vooral in ons land is de waterdamp. Die is er ook in zeer wisselende hoeveelheden in aanwezig; gemiddeld 1 zoowat maar in zeer vochtige streken wel tot 4 En als liet dan nog warm is daarbij zooals bijv. in de dichte 'oer wouden in de tropen dan kan het wa terdampgehalte nog hooger stijgen. Het gehalte aan wateird-amp van de lucht is van zeer grooten invloed op ons „welbehagen"is de ducht droo-g, dau verdampt er uit ons lichaam zelf veel water en we gevoe'en ons dorstig, onlekker, warm, koortsig haast. Van daar dat in fabrieken waai' de tempe ratuur vrij hoog cn de luoht nogal droog is, wel kunstmatig door mid del van sproeiers of verstuivers wa terdamp in de lucht wordt verspreid. Maar is aan den anderen kant de lucht, met veel waterdamp, belaiendan kan ons (lichaam niet voldoende verdam- pen, wc transpireeren sterk, voelen ons gedrukt en benauwd. En verder komen cr nog een massa bestanddeelen in meer of minder wis selende hoeveelheid in den dampkring voorgassen, zwammen, zwevende stofdeeltjes, 'bijv. aan de zeekust en ook nog wel een eind het land in, heel 'kleine zoutkristalletiesde lucht, „proeft" dan zout, op de lippen en tong komen die zoutdeeltjes ook-en je hebt een zitten smaak in den mond. In groote steden, vooral tegenwoor dig is benzine ook een een vast be standdeel van de lucht; in 1902 was dat in Parijs al 1.2 c.M.3 per 100 L. lucht (bezinedamp natuurlijk) en dat zal nu wc-1 heel wat meer wezen. Vooral New-York is in dat opzicki be rucht. daar schijnt benzine zoowal de eenigste geur te zijn, die er op straat' te ruiken valt, hier is liet gelukkig nog niet zoo eiv en ruiken we nog wel eens frissche, natuurlijke geuren. Of stin kende grachten. Voorall in onze Hol- landsclie steden komt dat nogal eens voorhet wordt veroorzaakt door rotting van a'lerei plantendeelen op. den 'bodem van de gracht waarbij zich een gas ontwikkelt, zwavelwaterstof, dat buitengewoon onaangenaam naar rotte eieren riekt (eigenlijk is het net omgekeerd en rieken rotte eiereu naar zwavel waterstof) en bovendien de eigenschap heeft zilver zwart aan Ie slaan door vorming vau zwavel zilver ou 'Joodwitverf door vorming van zwavellood. Bij fabriekssteden komt door het verbranden van zwavelhou dende kolen ook nog veel een andere vorbinding van zwavel, het 'dioxyde, de verbinding met zuurstof iu de luclit voer, een scherp zuur gas. dat als het gehalte eraan, vrij groot, is, moordend is voor allen plantengroei. Maar dit zijn nog maar variabele be standdeelen tot de steeds voorko mende bohooren ook nog de zooge naamde edele gassen die hun naam daaraan te danken hebben, dat ze zich et geen enkele stof verbinden. Ze zijn betrekkelijk kort geleden gevon den bok al omdat, het gehalte er aan zoo buitengewoon klein is. Alleen van >n, dat voor vulling van elektrische gloeilampjes gebruikt wordt (de Araa- himpen) bedraagt het iets minder dan 1 pet.maar de andere heliimmeoii, krypton, xenon, komen in vedl en veel reririger hoeveelheid voor. Maar met dat al blijkt de stelling 'an Lavoisier: lucht bestaai voor 1/5 uit zuurstof en 4/5 uit stikstof, niet olkomen juist te zijn. Wie weet wat v later nog meer voor gassen in ont dekt worden J. J. LUIJTEN.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 7