Hoe het stads- en Iandsbeeld veranderde ipMa Teraardebestelling J. T. Cremer 41e Jaargang No. 12322 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 18 Augustus 1923 HAARLEM'S DAGBLAD ABONMEWSEWTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd IJl ADVERTENTIES: Van 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.57'Franco per post door Nederland f3.871/». Afzonderlijke nummers f 0.15. Geïllustreerd lil abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.57ViJ franco per post f 0.65. Ill per plaatsing, elke regel meer 15 Cents a contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en AdministratieGr. Houtstraat 93, Post-Giro 3SSJ0 j^c ^EERMOON^n^PW^EEIZËBOOM Bijkantoor voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 Hoofdredacteur: J.C.peerÉbqoni Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Velsen, Telefoon 3521 (Plaatjes bij praatjes.) III DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Kaar Marken EERSTE BLAD Heden ZATElRDAG 18 AUGUSTUS, Schouwburg JanswegPopulair© bioscoopvoorstelling„De Wanhoops kreet", S uur. 'a Mididlags half drie Jougdbioepoop met „Asschepoester" Kunsthandel P. H. Smit: Tentoon stelling van illustraties door C. H. v. Steenwiik. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede. „Bosch en Hoven" middag- en avondconcert, Evehecas schilderijententoonstelling. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal" Tentoonstelling werken van' Haarlemsohe schilders. ZONDAG 19 AUGUSTUS. Stadsschouwburg, Wilsonspleiri De Zomerspelers met „De Jonge Heks". S uui\ Schouwburg Jansweg: Populaire bioscoopvoorstelling ,,De Wanhoops kreet", 8 uur. 's Middags half drieJeugdbioscoop met „Asschepoester". Stadstent in den Hout.Muziek uitvoering door de H. O. V., half drie- Melkinrichting vborheen Van Brug- een (in den Hout) Strijkcbneert. Café-Restaurant „Lion d'Or", Kruis weg 36. Concert van 8—11 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. nm. hf. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. T.uxor-Then ter, Groots Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Scala-Theater, KI. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Allanta-Bioscoop. ZijlstraatBios- cooprvoorstellin g 2 en S uur. Heemstede: „Bosch en Hoven". Diner- en Avondconcert. Eveneens schilderijen-tentoonstel ling. Bloemendaal: Hotel „Duin én Daal" Tentoonstelling werken van Haarlemsohe schilders. MAANDAG 20 AUGUSTUS. Kunsthandel F. H. Smit: Tentoon stelling van illustraties door C. H. van Steenwijk. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling 8 uur. Schouwburg De Kroon. Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling S uur. Luxor-Theater._ Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Scala-Theater, KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling 8 uur. Atlanta-Bioscooip, Zijlstraat: Bios- yoorstelling 8 uur. Heemstede. „Bosch cn Hoven" middag- ea avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders.. Stadsnieuws Het tramvraagstuk hij de Amsterdamseha poort De meenlng der E. S. Stë.-cSirectie Eenigo weken geleden schreven wij in een geïllustreerd artikeltje over Biet tramvraagstuk bij do Amsterclam- Bc-he poort. Daar wordt, zooais men ,\veet, de bestaande trambrug afgebro ken, om de tram dan te leiden over de nieuwe persouenbrug die naast de poort gebouwd wordt. Heb gevolg zal zijn, dat de tram vlak voor den poort ingang het verkeer uit de Spaarn- iwoudersbraat mijdt, zoodat de ver- keerstoesband eigenlijk nog gevaar lijker zal worden dan die nu is. In de gemeenteraadszitting van Donderdagmiddag is ook gewezen op dezen minder gewenschten toestand. B. en W. hebben toegezegd, dat zij Iden toestand ter plaatse nog eens zullen opnemen. Wij hebben getracht' do meening Ivan de directie der E.S.M. te verne men. De heer Burgersdijk is evenwol juitstedig. Wel kuunen wij mededee- len, dab de directie in hoofdzaak onze meening in deze quaestie deelt. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Voor de op 13 Sep tember a.s. te houden bijeenkomst voor ingrschrevenen in het Handels register dezer Kamer, waar als vore kers zullen optreden" de heeron Mr. dr. A. A. van Rhijn en S, A. Maas, over heb onderwerp: Verbindend ver klaren van collectieve arbeidsovereen- koms?n, bestaat gelegenheid intro- rluctiekaaftan te verkrijgen tot een beperkt aantal. Aanvragen hiervoor kan men zen den aan het adres der Kamer, Kruis- v»; 70 Haarlem, Ooeclkoope ééndaagsefce abon nementen Een. stadgenoot, die dezer dagen ge bruik heeft gemaakt van de door de di rectie der Tweede Noord-Iiollandscke Tramwegmaatschappij ingevoerde goed. koope ééndaagsche abonnementen cn met zijn huisgenooten een reisje naar Marken heeft gemaakt, was daar zóó verrukt over, dat hij er ons van verteld heeft. „Ik begrijp niet," zei hij, „dat de directie der spoorwegen dit voorbeeld niet volgtals zij een goedkoop tarief invoerde, dan zou er beslist meer ge- r.eisd worden. Het publick is daar im mers gebaat mee. Menschen met veel jonge kinderen zullen zich, ook al is het vacantie, eerst wel eens goed be denken, om met de spoor op reis te gaan. Dat hakt er veel te veel in De directie behoeft geen nrillioenen schade te lijden. Enfin, dat is haar zaak! Maar ik ben blij, dat ik eens op een goed- koope manier naar Marken kon reizen. We gingen 's morgens tien minuten voor negen je moet niet later gaan, Want dan mis je de aansluitingen en kun je wel thuis blijven per E. S. M. uit de Tempclicrsstraat naar Amster dam bij de Faleisstraat stapten we uit en gingen te voet naar het station. Vóór het station ligt namelijk de boot, die .de - reizigers naar het Tolhuis brengt. Daar staat een extra luxe tram van de Tweede Noord-Hollandsche Tramweg-Maatschappij gereed, om de reizigers te vervoeren. Een gids van de maatschappij wijst iedereen vriendelijk en correct zijn plaats aan. De reiziger; hebben niet den minsten last. Je rijdt naar Monnikendam en geniet onderweg van die echte Hollandsche vergezichten. In Monnikendam staat een hoofdconduc teur weer te wachten, om de reizigers naar de boot te brengen, die ze naar Marken voert. Het is een allerprettigste boot met alle nocdige comfort. Wie trek hc-eft ia eten of drinken, kan, er alles van .zijn gading vinden en betaalt dit billijk. De stemming onder de passa giers. is monter. Vooral da kinderen hebben veel schik in den oonductèur, die een witte broek aan heeft. Dat lcleeding- 'stuk schijnt verbazend op de lachspieren te werken. De aankomst in Marken is óók zoo aardig. De bewoners staan in hun typische kleederdracht paar de aankomst van de boot te kijken. En dan •moét u eens zien, hoe zij zich beijveren, om het den menschen,a ls ze te .twaalf uur van bo.ord zijn gegaan, aangenaam tc maken.- Ze zijn bijv onder gastvrij en verzinnen alle mogelijke attracties. In Hotel De Jong gaan de meeste reizi gers koffiedrinken, maar dat kan niet te lang duren, want te één uur ligt de boot weer klaar, om je naar Volendam te brengen,. Wie daav zin in heeft, kan dit gedeelte van de reis ook per botter doen. Dit is zelfs veel aardiger. De aan komst te Volendam was verrassend. Oud cn jong stond daar op en bij den steiger te wachten en zongen bij de nadering van de boot„Hij heeft gewonnen zilv'ren vloot!" en dat klonk "zóó aar dig1 en zóó geestdriftig, dat de passa giers uit volle borst gingen mee zin gen! Wat een pret was dat en welk een genoeglijke stemming! Te z.io gingen we weer met een tramwagen van de Hol landsche Spoor naar Edam; waar weer de extra tram van de Tweede Noord- I-IoTlandsche gereed staat, om ons terug te brengen. Ongeveer half zes kwamen we weer thuis. Ik kan u zeggen, dat we allen ten zeerste genoten hebbenik kan uw lezers dan ook niet genoeg aan raden, dit reisje óók te doen. Ze zullen er waarlijk geen spijt van hebben. En wie niet naar Marken wil gaan, kan op dezelfde kaarten ook naar Laren en I-Iilversum, naar Den Haag en Scheve- ningen en daar Allernaar reizen. Is dat nu niet een pracht-gelegenbeid?" Tot zoover deze stadgenoot.- We hebben het reisje naar Marken óók gemaakt en kunnen ten volle in zijn geestdrift deelen. Wie dus nog vacan- tiedagen te goed heeft, weet waar hij tenminste één dag voor weinig geld volop genieten kan. WREED. Een' politieagent haalde Vrijdag uifc het water van het. Spaarne een mand, waarin twee levende jonge kon- den. De arme heesten werden naar .„Ken nel Fauna" gebracht. MUZIEK. Programma voor het namiddagcon cert in den Hout te geven door de T-Iaarl. Orkestver. onder leiding van Willem Knikker op Zondag 19 Augus tus om half drie: 1. „Choerfull Return", ntarsch C. Gaublier. 2. Ouverture „Les Dragons de Vil la rs", A. Maillart. *3. „Mondnacht auf der Alster", walzer, O. Fetras. *4. Potpourri aus „DerVogelhandler" t C. Zeiler. 5. Ouverture „Piqué Dame", F. v. Suppéi -6. Militansches Tonbiid, R. Eileuberg 7„Fète de Chai'itê, suite, Ch. Lccocq. De met gemerkte nummers, eer ste uitvoering in dit seizoen. NOG. EEN FIETS ONTVREEMD. Een rijwiel dat onbeheerd voor een perceel in de Groote Houtstraat stond werd Vrijdag gestolen. Deze plaatjes behoeven weinig praat jes, zij spreken voor zichzelf. De Nieuwpoort die vroeger de verbinding over den Schotersingel onderhie ld, is ook al moeten vallen voor de eisch en van het moderne verkeer. Het natuurschoon, heeft bij deze ver andering evenwel niet geleden, want de thans bestaande brug, schilderachtig gelegen tusschen het groen van het Bol, werk, is ook een lust ,der oogen. De vsrkserstossiasni aan den Heeransinpl Vertistering een dringende eisch. OÊ CRöOTc MENSCt-iENMENICTE, DIE V RIJD ACM 1D D AC OH O E BECRAAFPLAATS „WEST E R V E L D TECENWOORDIC V/AS BIJ DE TERAARDEBESTELLING VAN DEN OUD-MINISTER VAN KOLONIëN J. T, CREMER. In den gemeenteraad is Donderdag middag gewezen op den ouhoudharen toestand. van. clen hoek Heerensingel Romplenstraat. Wij zijn een kijkje wezen nemen en hebben onzen teekenaar eon schets kaartje laten maken Een afdoende verbetering is, dat de 4 huisjes van heb „hofje" worden af gebroken. Dan wordt de rijweg op den hoek even breed als liet breedste deel van don geheel en weg langs den sin gel. Tevens kunnen dan. de nieuwe huizen bij de rooilijn aansluiten, zoo dat dan de voortuintjes moeten wor-i den opgeofferd. Over een afstand van een flinke 30 meter krijgt de singel dan de gewenschte breedte. In de toe komst zal noodig zijn om ook de var- der staande huizen en een. deel van de höutkooperij op den lioek van den Schalkwijken weg op te offeren aan het verkeer. Voor de vier armzalige huisjes zul len geen tonnen gevraagd worden, zoo. dat hier een goede verbetering is te verkrijgen met niet te veel kosten. Met clie verbetering zullen evenwel minstens maanden gemoeid zijn. Daar om is het n'oodig dadelijk een kleine verbetering tot stand te brengen, na melijk door het wandelpad naast den singel bij de Romoleusbvaatboek be langrijk to versmallen. Dit zelfs zal de gevaarlijke hoek al iets minder gei vaarlijk maken. Maar afdoende is dit niét. PERSONALIA'. Te 's-Gravenhage slaagde vö'or het examen Nijverheidsonderwijs de heer W. v. d. Boogaard te Haarlem en te Utrecht slaagde de lieer W. Reués te IJmuiden voor het examen Frantch L. O. GEWETENSWROEGING. Twee jaar geleden vermiste men aan het St.-Elisabeths Gasthuis f_125. Eén dezer dagen ontving de adjunct directrice een brief waarin f 165, met de mededeeling, dat dit het ontvreem de bedrag van f 125 vergoeden moest. BADEN. In de afgeloopen week zijn in het badhuis aan den Kouderihonn 355 baden genomen, in dal aan den Scboter singel 755 en in dat op het Leid schep I'eLn 555. HET CONCERT VAN DE H. O. V. Hot concert dat door do II. O. V. Vrijdagavond op Groenen daal zou ge geven worden, kon wegens het ongun stige weer niet doorgaan. liet is nu bepaald op Zondagavond a.s. tc 7 uur. DRIK (IN UNIFORM), MINISTER C Koort-Hollaisd bij de nationale huldiging De huldiging op den Dam te Amsterdam Zooals reeds bekend is heeft de na tionale huldiging '6 Sept. op den Dam te Amsterdam plaats. Om Z uur is het beginnen. Dertien afdeelingen, elk met een muziekcorps voorop, zullen er aan deelnemen. De afdeelingen zipi de eli provincies en de steden Amster dam en Rotterdam. Na de opstelling, in de nabijheid van den Dam, zal de stqet door de Paleisstraat om het- pa- leid en de Koningin trekken. I-Iet mu ziekkorps zal zich met het front naar het paleis opstellen, zoadat iedere af- deeling tusschen de Koningin en liet muziekkorps doortrekt. Het corps zal dan juist op dat moment een natio naal lied spelen. Iedere afdeeling zwenk dant steeds links daarna, zoo dat zij mét. het front naar het paleis komt te staan. Naast liet paleis, vóór de nieuwe kerk zullen verschillende zangverenigingen zijn opgesteld on- derleiding van den componist vair hi-t hulclig.ingslisd, den lieer Cor Kuiler. I-Iet luildigiuïsliod zal alsdan wor den gezongen en het 'refrein Wilhelma van Nassouwe, Vorstin van Nederland. U zweer ik eeuw'ge trouwe U en het Vaderland! In goede cn kwade stonden Geleid door 's Ilsereu hand, LIJN EN DE NAASTE FAMILIELE Blijv' vast en trouw verbonden. Oranje en Nederland. Tijdens de huldiging zal het natio naal huldeblijk worden aangeboden. Noord-Holland neemt deel met 225 vereenigingen én ongeveer 1400 perso nen. Het muziekcorps Urk onder leiding van den directeur, den heer G. Snoek, zal den stoet voorafgaan. De opstelling van den gelieelen stoet is nog niet bekend. Wel wordt vermoed dat die provincies, die het meeste door de mobilisatie hebben te lijden gehad, voorop zullen gaan. Bij de huldiging zal een oorkonde worden aangeboden met de namen van allo deelnemende vereenigingen. Noord-Holland zal bovendien een al bum aanbieden met de namen van al le deelnemers uit Noord-Holland. Op bet witte titelblad komt in kleuren bet wapen van Noord-Holland. Dan volgen de namen van het comité, dan van de districten, dan van de gemcen- en met hun wapen en de handt eek e- ning van de burgemeesters. Dan volgen de namen der vereenigin gen met hun insignes en verder de na men eer deelnemers. Dit album wordt belangeloos verzórgd door den heer G. A. Luilingii, te Haarlem. De kunstenaars, de heeren A. T. van der Vossen, te Haarlem, en J. Elevs zullen bij ieder dis. trict penteekeningen voegen, die den aard van het district zullen weergeven. Haarlem wordt weergegeven door den toren van'de St. Bavo; de Amslèrdam- sche Poort; den watertoren te Zand- voortj strandgezicht; clen vuurtoren te IJmuiden; bloembollenvclden en de beet EN. wortelsuikerfabriek te Halfweg. Voor in liet album komt een teekening van liet Stadhuis te Haarlem. Voor Noord-Holland moet nog een hoofdleider benoemd worden. Op iedere 250 personen moeten verder leiders wor den benoemd en op iedere 50 personen hulpleiders. .Ta totaal zullen hiervoor een 35-tal personen noodig zijn. De leiding van den heelen stoet zal berusten zij den heer ritmeester H. A. C. Fabius. NIEUWE BANKETBAKKERIJ. De Bakkerstraat is een fraaie zaak rijker geworden. De heer J. Bothof opende namelijk in perceel 57 een luxe- brood- cn banketbakkerij met chocolaterie. De étalages evenals de winkel zijn zeer modern ingericht; vooral de lichtinstallatie van oo firma Dekker'is practisch en verleent het geheel een bij avond aardig uiterlijk. De producten van de firma het brood wordt bij de firma Carels be trokken zijn heel goed tentoonge' steld- MATIC CEBRUIK. Men schrijft ons: In Haarlem worden pogingen aan gewend tot het oprichten van ec-ne vereenigïng „Matig C&bruik", met het doe! paal en perk te stellen aan verordeningen, die zoo diep ingrijpen in de persoonlijke vrijheid der bur gers. Doel zal tevens zijn, misbruik op elk gebied met kracht legen te gaan en (e bestrijden. Adhesiebetui gingen en opgaven voor lidmaatschap worden ingewacht bij het voorloopi» ;e secretariaat: Kruisweg 23, alhier.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1