Gmstrslen Eigen Telegrammen van Eaarlem's Dagblad Mlsm ëh KESSI Br, Royaarös blijft in dei Amsiefdamsciien Stads- schouwbiug PrsSlilioiirtsn Een telegram van deel neming van de Koningin. Het Centraal Bureau der Neder landsch© Re is vereeniging te 's-Graven- hage ont\ing van H. li. de Koningin tet volgende telegram Het Loo^ 17 Augustus. „H- M. do Koningin is zeer getrof fen door de berichten betreffende de ramp, die zoovele leden uwer Vereeni- giug heeft getroffen en draagt mij op, u te verzoeken aan de nagelaten be trekkingen der slachtoffers de betui ging van lil'. Ms. oprechte deelne ming in hun droevig verlies te willen jpverbrengen."' w.g. Van Geer». Secretaris der Koningin. In antwoord op dit telegram zond 'de heer Pieters, directeur van het Centraal Bureau der Nedëriandsehe Reïsvereenïging, het volgende tele gram aan H. 1L de Koningin: ..Namens het hoofdbestuur der Ne- derlandschbe Beisverceniging betuig ik Uwe Majesteit onzen diepgevoelden dank voor do betoonde belangstelling in de ramp dio onz© vereeniging en vele harer leden heeft getroffen. Vol doende aan Uwer Majesteits verlan gen heb ik do familiebetrekkingen der slachtoffers onmiddellijk van uwe be tuiging in kennis gesteld- w.g. De directeur van het Centraal Bureau der Nederlandsch© Beisver- eeniging. Pieters- Heeft de chauffeur te hard gereden? De heer Kuypers is weer geheel ge zond naar Lourdes vertrokken. Hij herhaalde zijn eerste verklaringen, waaraan hij toevoegde, dat hij her haaldelijk had opgemerkt, dat de chauf feur te hard reed. Volgens hem zou de auto met een snelheid van 60 K.M. per uur hebben gereden, toen het ongeluk gebeurde, maar scheen de chauffeur zijn wagen toen al niet meer meester- Op het oogenblik van het ongeluk remde de chauffeur, die het gevaar- in zag, zoo hard. dat de wagen een vollen slag omdraaide en achteruit in den af grond stortte. De heer Kuypers houdt vol, dat hij zijn redding alleen te danken heeft aan de plaats, die hij innam, achter den chauffeur. De schok tengevolge van het opwippen der auto veroorzaak te, dat bij een looping the loop" maakte- Hij viel in een boschje jene- verstruiken, dat den val brak en stort te toen in den stroom, waar een draai kolk hem op het rotsblok wierp, waar- yaa bij ten" slotte gered is. jVogens een telegram van de corres pondent van het Hbld. te Pirijs zcu de heer Kuypers verteld hebben, dat de chaufieur zijn snelheid van 60 kilo meter handhaafde, hoewel de reizigers vroegen niet zoo hard te rijden. De historie van de vrouw, voor welke de auto moest uitwijken, blijkt een ver haaltje, blijkbaar uitgevonden om den chauffeur tc ontlasten. Naar gemeld is. zijn bij de auto ramp te Saint Sauveur de heer en me vrouw Henneman en mejuffrouw Hen neman uit Bussum omgekomen. Heel tragisch is daaromtrent te ver nemen. dat. de jongedame de eenige dochter was van den lieer en mevrouw Henneman en dat dus door deze ont zettende ramp een heel gezin is uitge storven. Bij de familie heeft deze on overkomelijke slag een verpletteren den indruk gemaakt. WIJZIGING DER OUDERDOMS WET. In Stbl. 353 is opgenomen de wet van den 13en Juli 1923, tot wijzi ging der Ouderdomswet 1919, welke wijzigingen voornamelijk ten doel heb ben om cle lasten voor den Staat uit de vrijwillige ouderdomsverzekering voortvloeiende, te verminderen. Het derde lid van art. 4 van voor noemde wet wordt zoodanig gewijzigd, dat de uit deze wet voortvloeiende administratiekosten, voor zoover zij met krachtens eenige bepaling dezer wet ten laste van het Rijk komen, ten Jaste van de verzekerden komen. In het eerste lid van art- 24 van voornoemde wet worden de w oorden tegen betaling der premie, bij den al- gerneenen maatregel van bestuur in toet tweede lid van artikel 18 bedoeld, vastgesteld voor een persoon van vier en dertig jaar, die zelf of wiens echt genoot niet naar een inkomen van s 2000 of meer in de rijksinkomsten- belasting is aangeslagen, te betalen voor een rente van drie gulden per Week", vervangen door de woorden: „tegen betaling van een premie van negen eu dertig cent per week." Wat de intrek Icing van rente be treft is een geheel nieuw artikel in de wet ingevoegd. De bepalingen dezer Wijzigingswet hebben geen invloed op, vóór het in werkingtreden dier wet tot stand ge komen verzekeringen krachtens de Ouderdomswet 1919. Zij treden iu wer king op ecu nnder te bepalen tijdstip, dat voor verschillende bepalingen ver- Ecliillend kan worden gesteld. ANNIE PASCAL DOET WEER VAN ZICH HOOREN! Eenigen tijd geleden verscheen bij een koopman in de Indische buurt te Amsterdam een verpleegster, die schil derwerk en teekeuingen bestelde. Zij wilde ze rnedenemon, maar de winke lier maakte bezwaren en die zuster wist hem te bewogen do artikelen mee te geven. Later wilde zi>" betalen. Uit medelijden gaf hij een en ander mee, omdat ze verklaarde, dat ze bestemd Waren voor liefdadige doeleinden. Later bleek, dat de wouw, die zich uitgaf voor zuster Vermeer, niemand anders was dan de bekende 50-jarige oplichtster Schuurtje Hdlder. meer bekend onder den naam Annie Pascal, een gevaarlijk vrouwspersoon, die honderden oplichterijen heeft ge pleegd en tic-ntallen kc-eren met poli tie en justitie iy aanraking is geweest. Meestal oc-fenf. zij haar practijken in het verpleegsterskleed uit. De winkelier heeft van deze oplich ting aangifte gedaan aan het bureau Muidcrpoort. Haar opsporing werd: gevraagd en Donderdag werd zij te Oisterwijk aangehouden. Ook nu was zii als verpleegster gekleed. Niet alleen te Amsterdam, maar ook te Hoorn en andere plaatsen «moet men haar hebben. MAJESTEITSSCHENNIS. De politie heelt in c-en drukkerij aam den Heerenweg lo Utrecht een gTOOie partij biljetten in beslag genomc-n, welke beleedigende termen inhielden voor de Koningin en voor do leden van het vor stelijk gezin, welke biljetten voor ver spreiding gereed lagen, j Het jubileum van de Koningin Het Centraal Comité der Huldigings- >mmissie 1913 te Amsterdam deelt mede 1 De versieriug en de illuminatie van de •hoofdstad beloven schitterend» te worden. Het is reeds bekend, dat van gemeente wege dc gedeelten van Heerengracht en Keizersgracht tusschen de Utrechtsche- (te Vijzelstraat, benevens de geheele Reguliersgraclit, rijk zullen worden ge ïllumineerd, met de uitvoering waarvan reeds een aanvang is gemaakt. De •erlichting van hei Rcmbrandtplein en het Frederiksplein zullen zich daarbij waardig aansluiten. Een oproeping tot medewerking is niet zonder succes gebleven, want vele par-» ticuliere instellingen, maatschappijen en firma's, vercenigingen en honderden particulieren hebben ons medegedeeld, zij er gaarne toe zullen medewerken, om de hoofdstad gedurende de jubileum- 's een feestelijk aanzien te geven. Ook de opwekking tot versiering en illuminatie aan reeds bestaande of nog vormen buurtcomité's heeft het ge- wenschie resultaat opgeleverd. De Indische prinsen op Het Loo. Aan de beide Indische prinsen pan- geran ario Koesoemo Joedo, prins van Solo, en pangeran ario Soeriowidjojo, prins van Djokjakarta, die de volgende week als vertegenwoordigers respectie- •elijk van den soesoehoenan van Soera- karta en van den sultan van Djokjakar. ta de Koningin de gclukwenscben dier ten met het rcgecringsjubileum gaan overbrengen, is door het departement van Koloniiin als raadgever toegevoegd de heer G. J. Oudemans, gepensionneerd Oost-Indisch hoofdambtenaar, hoofd van het bureau van den raadsman voor stu deerenden aan dat departement. Do Oudemans zal ook tegenwoordig zijn bij de ontvangst ten paleize het Loo. De Solo'sche prins is vergezeld van dr. Radjiman, lijfarts van den soesoe hoenan van Soerakarta en van raden mas ngabekï Soedjono Poero. De Djokjasche prins, die Vrijdagna- iddag per stoomschip Insulinde in ons land aankomt, is vergezeld van een raden toemeaggoeng (regent). Aan den sultan van Boeloengan (Maulana Sulthan Mohamad Kasimoe- din) is als geleider toegevoegd de assis tent-resident Zicck, met'verlof in Neder, land. De ontvangst van den Solo'schen prins op Het Loo zal plaats hebben a.s. Maandag in den voormiddag. Te onge- 9 uur kan hij tc Apeldoorn ver wacht worden. e ontvangst van den Djokjaschen prins zal Maandagmiddag geschieden, nadat hij te circa 4 uur te Apeldoorn zal zijn aangekomen. Hun ontvangst al, naar wij verder unemen. een plechtstatig karakter dra gen, waartoe ook behoort dat de beide Prinsen, die, zooals gezegd, elk een sultan vertegenwoordigen, van bet sta tion te Apeldoorn naar het Kon. Paleis Het Loo zullen worden geleid in met een daumont bereden paarden bespannen hofcalêche. De Sultan van Boeloengang wordt a.s. Dinsdagmiddag door dc Koningin ontvangen na aankomst te Apeldoorn te omstreeks 5 uur. Indisch gedenkboek. Het Bat. Nbl. schreef den 20en Juli: De Hoüaiïdsche editie van het Indisch Gedenkboek is practisch uitverkocht. Voor -eventueels bestellingen uit Neder land was een aantal van 500 gereserveerd, doch wegens grooten toevloed in de laat ste weken van aanvragen uit eenzame plaatsen op de Buitenbezittingen, welke men niet heeft willen afwijzen, is reserve op 200 gebracht, doch de vrijko mende 300 zijn ook al weer besteld, zelfs tegen den verhoogden prijs, zoodat dere gegadigden zullen moeten worden afgewezen. Alleen van de luxe-editie zijn er nog 20 a 25 beschikbaar. Ook van de Maleische editie zijn nog slechts een paar honderd over. Niet al leen van inlandsche zijde uit de Buiten bezittingen zijn nog ettelijke honderden aanvragen gekomen, doch ooi de Chinee- sche ingezetenen hebben zich, na een aan moedigend woord in de Chïneesche pers, niet onbetuigd gelaten. Niet alleen het boek, maar ook deze vlotte inteekening mag dus als een gemeene hulde aan H. 31. worden be schouwd. 3Iet het drukken is men aan hoofdstuk 7 toe, terwijl de illustraties nagenoeg zijn afgedrukt. De verschijning kan dus begin Augustus worden verwacht van de Hollandsche en medio Augustus van de Maleische editie. HuKfebetooging van rid ders der militaire Willemsorde. Voor dezö huldo heeft zich een co mité gevormd, bestaande uitgeneraal buiten dienst G. J. Snijders, oud opper bevelhebber van land- en zeemacht; luitenant-generaal buiten dienst W. Boet-je. kanselier der Nederlandscbe orde luitenant-generaal buiten dienst H. N. A. Kwart oud vice-president van den raad van Ned.-Indiëvice-admi- raal buiten dienst F. Bauduin, chef yan het Militaire Huis van de Koning in en F. C. A. Buys, voorzitter van den Bond van Ridders beneden den rang van officier. Genoemd 'comité verzoekt het vol gende mede te deelen: H. M. heeft toegestaan dat Haar, mede als Grootmeesteres der Militaire Willemsorde op 31 Aug. a.s. een een voudige hulde zal worden gebracht door de ridders dier orde. Het comité noodigt alle ridders uit tegen dien dag des namiddags te 1.15 uur pree. zich in het Palijs aan 't Noordeinde aan te mei den. De ridders zullen aldaar in de achtervestibule worden opgesteld en door H. M. terstond na haar aankomst ten paleize worden geïnspecteerd, waarbij door een der ridders een kor te toespraak zal worden gehouden en namens ailen een bloemenhulde zal orden aangeboden. Algcmcenc cn tijdige opkomst van alle ridders (zoo mogelijk in uniform) wordt dringend verzocht. Wegens den korten tijd kunnen geen persoonlijke uitnoodigingen worden verzonden. DE KONINGIN.MOEDER. Het vertrok van H. M. de Koningin I moeder, vau Soest dijk ,is nader: be paald op 28 dezer. I INBRAAK, Dézer dagen werd bij 10 PST AND TEGEN RUSLAND UIT den heer K. te Ermclo ingebroken. Ter. GEBROKEN IN BOUKHARA. wijl do bewoners boven rustig lagen te PARIJS, 17 Aug. V. D. In de slapen, is beneden alles overhoop ge- provinciën Boukhara en Gerghana is faaald. De inbrekers hebben alles nage snuffeld, doch niets van waarde kun nen vinden. Rustig ihebbea zij zich toen aan kaas, boter, melk, enz. te goed ge daan. Eenige losse guldens worden ver mist* NED. MYCOLOGISCHE VEREENI GING. Bovengenoemde vereeniging zal dit jaar liare paddonstoelenten- toonstelling houden te Leiden op 22, 23 en 24 Sepember a.s. in het Phar- maceutisch Laboratorium. Van deze tentoonstelling heeft cle burgemeester vau Leiden, Jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar het voorzitter schap van het eerc-comité aanvaard. Voorzitter der tentoonst. commis- „e is de heer T. A. C. Schoevers te Wagoningen, secretaris de heer F. A. des Tombes te Voorburg. HEEMSTEDE. Ned. Prot. Bond. Wij lezen m de Kerkbode: Voor eenigen tijd heeft het bestuur van de afdeeling Heemstede van den Ned. Protestantenbond zich gewend tct de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente alhier, met verzoek om restitutie der be lastinggelden door de leden der afdee ling opgebracht. Hierop mocht onze af deeling thans bericht ontvangen dat de kerkvoogdij aan dit verzoek tegemoet zal komen door het geven van een jaar- lijkscho subsidie, voor 1923 groot f 250. ZANDVOORT. Bouwon. Aan R. 31. G. Drommel wordt voorwaardelijk vergunning ver leend tot het bouwen van een dubbel- woonhuis aan de Oosterparkslroat, al hier op een tcnein kadastraal bekend Sectie G no. 4934 '44. Botsing mot eon auto. Op do Zand- voortschelaan kwam een dame met haar rijwiel in botsing met een auto. Behalve dat de berijdster eenige lichte kneuzin gen bekwam en dat het achterwiel van haar rijwiel zoo beschadigd werd, dat het niet meer berijdbaar was, liep een en ander wondervol goed af. Den autobestuurder treft geen schuld, omdat de dame door verkeerd uitwijken hem noodzaakte te zwenken. HAARLEMMERMEER, FeestuitvoeriUg- Ter herinnering aan het Zilveren Priesterfeest van den Z.eerw. Heer G. v. d. Boogaard, Pastoor te Nieuw- vennep, zal Dinsdagavond 21 en Woens dagavond 23 Augustus a.s. nog een feesl- uitvoering worden gegeven in de zaal van den heer Nijssen aldaar, met medewer king van de vereeniging „Eensgezind heid". Yormoedelijke poging tot brandstichting De twee personen, die er van verdacht werden Donderdagavond bij den caféhou der K. te Hoofddorp in den stal branden de lucifers in het etroo te hebben gewor pen, waardoor dit "in brand geraakte, zijn nog denzelfden avond door do politie gearresteerd en naar Hoofddorp overge bracht. Ze hielden echter hardnekkig vol van de zaak niets af te weten en we, weer op vrije voeten gelaten. Etalagewedstrijd. Voor den bij i genheid van het Zilveren Rcgeeringsju- bileum van H. M. dc IConingwi op 5<~ 31 Augustus a.s, van wogo do Eed oratie van Hiddenstandsvcroenigingen in gemeente to houden etalagewedstrijd, hebben zich reeds meer dan 30 deelne mers aangemeld. Minder vlot loopt 't tot heden met het aantal liefhebbers den ieclamooptooht, doch de animo hier voor zal hopenlijk nog zóó groot worden, dat ook deze optocht zal kunnen door- Treurig leven. Twee jeugdige be renleiders (Turken) hadden Donderdag niet hun beren in deze gemeente rondge zworven ea zich 's avonds gaarne van derdak voorzien, doch durfden hiervoor bij niemand aankloppen, uit vrees dat hun kameraden hoewei geketend niet welkom zouden zijn. De jonge man nen hebben toen den nacht aan den ge- niedijk bij Aalsmeer doorgebracht, kon den door hei gure weder moeielijk slaap komen en gingen 's morgens vroeg met verkleumde ledematen maar 1 op stad. Voorwaar geen benijdenswaar dig baantje! SANTPOORT. Voetbal. Ter geleedheid van verjaardag onzer Koningin wordt dien dag door de plaatselijke R.K. voetbalver eenig ing en het voetbalelftal van de Sportver. „Santpoort" een wedstrijd ge speeld. Door „Koninginnedag" ie voo winnende vereeniging een beker beschik baar gesteld, HERDENKING OVERWINNING AAN DEN WEICHSEL. PARIJS, 17 Aug. (V. D.) Woensdag zal in geheel Polen da derde verjaar dag van de overwinning op de Bol- chewisten aan den Weichsel plechtig herdacht worden. De Poolsche pers begroet deze gebeurtenis met welge vallen. DE POLITIEKE TOESTAND IN CRIEKENLAND. ATHENE, 17 Aug. (V. D.) De po gingen van Zaimis om een concentra- tieregeering uit de leden der verschil lende partijen te vormen, duren voort, hoewel dit streven zoowel in de rijen van Venizelos, als ook onder diens hoofdtegenstanders, de Metasis- ten, veel tegenstand ondervindt. Tot nu zouden de volgende vooraan staande personen Zaimis steun toege zegd hebben: Zavitsanos, Pop, Argy- ropoulon, Sliman, Trianaafilakos (partijloos), Ishomas en Petrides (Ve- nizelisten). Spiros, Georges, en Mer- couris (Volkspartij). UIT DUITSCHLAND. BERLIJN, 17 Aug. (V. D.) De be doelingen der communisten; do on rustige toestanden in het Ruhrgsbied voor hunne partij-politiek te benut ten, zijn mislukt doordat het grootste deel der mijnwerkers reeds gisteren den arbeid weder op gewone wijze heeft hervat en do ploegen weer vol tallig werken. De ontspanning op dc levensmiddelenmarkt heeft veel tot kalmeering bijgedragen. boerenopstand uitgebroken tegen de Sovjet overheden. Aan het hoofd daarvan staat een voormalig Turksch officier, Selim Pacha, die eon oproep heeft uitgevaardigd aan de geheele Muzelmansehe bevolking van Rusland, waarin deze wordt aangespoord, on der de vaneu van den Islam te strij den, ten einde Boukhara, IChiva, Tur kestan en Transcaucasie te bevrijden vsz» het juk der Russische communis ten en tegen de communisten den hei ligen oorlog te proclameeren. ENCELAND EN FRANKRIJK. LONDEN, 17 Aug. (V. D.) Do be langstelling in net doode punt, waar op men inzak© de schadeloosstellingen gekomen is, ss thans natuurlijk ge concentreerd op Parijs, want, het staat nu aan do Frausche regeering, den olgenden stap te doen en er worden in de bladen vele gissingen gemaakt aangaande den vorm van het Fransche antwoord op do jongste Britsche nota. De hoop wordt te ken nen gegeven, dab eene gemeenschap pelijke poging dor geallieerden m do door Britannic aangegeven richting alsnog mogelijk zal zijn. In financiee- le leringen inzonderheid blijft men volhouden, dat volgens de woorden der Britsche nota" cone regeling niet veel langer meer kan worden uitge steld zonder de ernstigste gevolgen voor het herstel vnn den handel en den vrede der wereld". De bezorgdheid, welke algemeen heerscht, wordt weergegeven in een vrij onderzoek vnn den toestand van den Britschen handel in het maando- lijksch overzicht vnn de Joint City en Midland Bank te Londen, die de grootste bank ter wereld en waarvan Reginald Mc. Kenna do president is. In dit verslag wordt het volgende op gemerkt: Brittannië is waarschijnlijk eenig onder de natiën der wereld wat den graad zijner afhankelijkheid van b:ii- tenlandschen handel betreft, Frank rijk en vele andere landen kunnen le ven biuneu een beperkte ruimte; Brit tannië kau dit niet. Vandaar het ab solute belang van het feit, dat de hoeveelheid van onzen uitvoerhandel met 20 is verminderd vergeleken met 1913 en wij gedeeltelijk tenge- daarvau nog rekening moeien houden met een leger van 14- millioen irkloozen. Maar inderdaad zijn de feiten, waaraan deze cijfers tc-n grond liggen, van nog hooger gewicht- Sinds 1913 is de bevolking van Groot- Brittannïè vermeerderd met 2 mil lioen en om dea levensstandaard on geveer gelijk te doen blijven aan dien van 1913 zou ons nationaal inkomen naar evenredigheid crooter moeien zijn dan vroeger. Ons vermogen, het nationale inkomen te vergrooten, wordt echter verminderd door het feit dat wegens dc sterfjen en vermin kingen van den oorlog, het hooge ge middelde gcboortecijler en het lage sterftecijfer de samenstelling der be volking minder bekwaam is voor pro ductieve doeleinden met het gevolg, dat de verdiensten van ieder persoon, die werk verricht van verkoopbare waarde, nu verdeeld moet worden der een grooter aantal invaliden, I deren, oude lieden en werkloozcn dan voor den oorlog' het geval was. Onder deze omstandigheden is Grout-Brit- tannië, tenzij zijn volk aan een luge- ren levensstandaard moet worden on derworpen, voor de keus geplaatst, zijne bevolking te verminderen of zijn handel zeer aanzienlijk uit te brei den"* LONDEN, 1? Aug. (V. D.) Gisteren het woori voerende op eeu politie' vergadering zeide kolonel Jackson, de voorzitter der unionistische partij-or ganisatie, dat het grootste belang, Hetwelk eenige Bl'itSCllü legeêiiiig thans hebben kon, was den wereldhan del te doeu herleven, die nu bijna stil stond. In hare nota aan Frankrijk zet te de Britsche regeering op volkomen oprechte wijze het standpunt van Bri- tannie ten aanzien der schadeloos stellingen uiteen en ofschoon de nota voorzeker krachtig gesteld was, hoop te hij, dat niemand zon meenen, dat er iets was, hetwelk er op wees, dat de Britscho sympathie zich in liet minst van Frankrijk naar Duitsch- iand had gewend of dat wij verlang den aan de Entente afbreuk te doen. Hoewel wij trachten, de moeilijkhe den van Frankrijk naar waarde te schatten, was heb goed, dat de Fran- schen herinnerd werden aan die van Brittannië, wiens volk beladen met een bijna ondrsgelijken last van belasting 15 pond per hoofd waartegen de Franschen slechts pond per hoofd moesten opbrengen. Wij waren even vastbesloten als Franschen, dat Duitschland iedere penny moest betalen tot de uiterste greii3 van zijn vermogen, maar wij wenschten, dat dit spoedig geschiedde en de quaestie geregeld werd. Na ons te hebben vergewist, wat Duitschland zou kunnen betalen, moesben wij het opdragen te betalen en het in de ge legenheid stellen zulks te doen, Wan neer het niet betaalde, dan zou het tijd zijn, alle noodige geweld te go- bruiken, om de betaling af te dwin gen. Hij twijfelde er niet aan, of Frankrijk zou de Britsche nota be antwoorden in denzelfden toon, als deze was geschreven. Naar zijne mee ning zouden verdere besprekingen volgen en tot eeno volkomen overeen komst leiden omtrent hetgeen het beste was om te doen. DE NIEUWE VAL VAN DE MARK. BERLIJN, 17 Aug. V.D. De nieu we opdrijving van den dollar op de Berlijnsehe Beurs van heden tot meer den 4 millioen mark is naar de meening der Vorwkrts het werk van Haven- stein. De Vorwarts verklaart derhalve Wanneer Havenstein en Glasenapp niet binnen drie dagen hun verzoek om ontslag indienen, dan zal de soc. dem. fractie verlangen, dat de Rijks dag onmiddellijk wordt bijeen geroe pen, met het uitsluitende doel, de autonomie der Rijksbank op te heffen- De soc. democratie kan en wil het lot van Dlitschland geen week langer in handen laten van mannen, wien zij in overeenstemming met alle regeerings- partijen de bekwaamheid, om dit lot te besturen, niet toekent in dezen moei lijken tijd. MIJNWERKERSSTAKING IN TSJECHO SLOWAKIJE. PRAAG, 17 Aug. (V.D.). - De Al- gemeene Vergadering der mijnwerkers 1 Tsjecho-Slowakije h'eeft bésloïen het echec der onderhandelingen Om alsnog een accoord te bereiken, do al- gemeene staking te proclameeren met ingang van 20 Augustus. Zij noodigt de Socialistische Partijen uit hun vol le medewerking te verleenen aan deze strijd der arbeiders en tegelijkertijd eischt zij van de politieke partijen dat deze niet tusschenbeide zullen komen. Het Centraal Stakingscomité is geves tigd te Praag. Waarschijnlijk zullen aau deze staking meer dan 50.000 ar beiders deelnemen. UITGEVERSBEDRIJF IN MIDDEN DUITSCHLAND GESTAAKT. BERLIJN, 17 Aug- V.D. De dag bladuitgevers van geheel Midden- Duitschland besloten wegens de on vervulbaarheid van het weekloonta rief van 38 millioen heden alle boek drukkersgezellen den dienst op te zeg gen en de bedrijven te sluiten. Men zal trachten, door een gewestelijk tarief de crisis te boven te komon. De voornaamste uitgevers van we tenschappelijke werken van Duitsch land hebben zich gedwongen gezien, de verdere vervaardiging van boeken te staken, daar de drukprijzen door de laatste tariefverhoogingen bij den dollarstand van 2.700.000 mark op het drievoudige van de goudprijzen in vre destijd gestegen zijn en daardoor nieuw te vervaardigen werken zoowel in het binnenland als in het buitenland on verkoopbaar zouden moeten worden. )E ONTRUIMING VAN CONSTAN- TINOPEL. PARIJS, 17 Aug. V.D. De com- □issie, belast met het regelen der bij zonderheden van de ontruiming van Constantinopel door cle garnizoenen beeft hare werkzaamheden beëindigd. Do ontruiming zal onmiddellijk aan vangen na de ratificatio van het vre desverdrag door de nationale vergade ring te Angora. Volgens een bericht uit Angora zou Ali Fuad Pacha, vice-president der nationale vergadering, verklaard heb ben, dat de regeering definitief beslo ten had. Angora te lciezen als hoofd stad van Turkije. De commissie voor buitenlandsche zaken, die door do vergadering to An gora is gevormd, heeft haar onderzoek van het verdraag van Lausanne aange- rangen. 5PAANSGH DUITSCHE HANDELS 3E3PREKINGEN AFGEBROKEN. PARIJS, 17 Aug. V.D. De Temps verneemt uit Madrid, dat de Spaansch Duitsche handelsbesprekingen geheel zijn afgebroken, doordat de Duïtschers ec-nige douanetarieven wilden verhoo- gen"en do Spanjaarden weigerden dit aanvaarden. Een onderhoud mot wethouder Wlhaut INGEZONDEN MEDEDEEMNCEN a eo Cts. por regel. Voetreizigers en Wandelaars zijn Uw voeten gevoelig, branderig, stulc of geblaard, is Uw huid op een -of an. dere plaats gesmet of stukgeloopen en heeft U last van zonnebrand, gebruik dan de heerlijk verzachtende cn sncl-ge. nezende huidzalf PUROL. In doozen van 30, 60 en 90 cts. Pharmac. fabriek A* MIJN HARDT, Zeist. Bij apothekers en d-rogisten* 1 Aangaande de bespeling van deu Stadsschouwburg kan thans svorden gemeld, dat de Kon. Vet'. „Het Ne- derlandsch Tooneel" gedurende het seizoen 1923/1924 als huurster de be schikking krijgt over dezelfde avonden, die oorspronkelijk dr. Roy aards als vasten bespeler waren toegewezen. Een vertegenwoordiger van het Hbld. had met wethouder Wibaut, onder wien d® afdeeling Kunstzaken ressorteert, een onderhoud over de in- tusschen reeds opgelost© Stads- schouwbui'gquaestie. „Toen de Raad in zijn vergaderiug van 14 Juli j.l. het voorstel van B. en \V. had verworpen, om den vasten he speier van den Stadsschouwburg als nog een bedrag van f 25.090 too te ,staan als bijdrage iu heb eventueel te lijden verlies, wist ik zeer wel, aldus de heer Wibaut, dat, dr. Royaards aJs vaste speler gebonden bleef. Ik begreep echter ook, dat geen enkel kunst- of gemeentebelang er bij gebaat zou zijn, jndieu de vaste bespeler werd gedwongen tot dingen, die hij toch niet zou kunnen nakomen. Het woord was ten slotte aan dr. Royaards om te zeggen of hij al dan niet van zijn verbintenis ontslagen wensebte te worden. Na zijn terugkeer uit Amerika bad dr. Royaards een ondernouu niet wethouder voor kunstzaken, hetwelk tot geen ander resultaat leidde, dan dat B, en W. jl,. Maandag een schrij ven ontvingen van heeren commissa rissen der Kon. Ver. „Het Neder- landscli Tooneel", houdende de mede- deeling dat het genomen Raadsbe sluit voor hen aanleiding was geweest den lieer Royaards de machtiging te onthouden om als vasten bespeler van den Stadsschouwburg op te treden. Dienzelfden dag kw'a.m dr. Royaards persoonlijk ten stadhuize ©en schrij ven brengen, houden het verzoek hem, op grond van het door zijn commis sarissen genomen besluit, van zijne verplichtingen te willen ontslaan. Mondeling vroeg hij den webhouder of B. en W. zouden willen bevorderen, dat een besluit in den door hem ge- wenschten geest zou worden genomen. Toegezegd werd, dat in September den Raad zou worden voorgesteld den vasten bespeler van den Stadsschouw burg van diens verplichtingen te ont slaan. In den loop van dat onderhoud sprak dr- Royaards de berichten tegen, als zou hij zijn personeel hebben voorge steld de salarissen op de helft t© bren gen. Hij had de helft der salarissen gegaraudeerd overigens zou een soort verdeeling plaats hebben in overeen stemming met do financieel© uit komsten, welke op uituoodiging van den leider, door enkele leden van bet gezelschap gecontroleerd zouden worden- Dr. Royaards, die verklaarde dab de Kon. Ver. „Het Nederlaudseh Too neel" zou blijven bestaan, vroeg te vens of de gemeente hem, als gewoon/ huurder, den Stadsschouwburg zou willen, afstaan op dezelfde dagen die liem als vasten bespeler waren toege staan, tegen een huurprijs die hij meende, dat voor de Kon, Ver. „Tiet Nederlandsch Tooneel"- aannemelijk zou zijn „Ik antwoordde," aldus de heer Wibaut-, „dat daarvan geen sprake kan zijn. Mocht worden overw-ogen de Kon. Vér. „Het Nederlandsch Too neel" als huurster te doen optreden, dan zou dit alleen kunnen zijn tegen ten bedrag, overeenkomend met dat hetwelk in het cahier des charges wordt genoemd. In overleg ir.et den directeur van dem Stadsschouwburg heb ik dr. Royaards deu volgenden dag, dab was dus Dinsdag, geschreven, dat ik bereid was voor te stellen hem do avonden, vrijgelaten voor den vast.ea bespeler, te verhuren volgens de con tracten welke voor de andere gezel* schappen met de gemiddelde bedra gen in het cahier des charges ge-> noemd, zijnde f 330 per avond en de helft voor de Zondagmiddagen. Mocht do heer Royaards met difl voorstel accoord gaan. dan verzochtl ik hem mij het ingesloten concept contract uiterlijk Donderdag 16 Augus tus voor conform geteekend terug te willen zenden. Woensdagavond heb ik het getce- kende concept teruggekregen en Don derdagochtend is do zaak besproken in do Commissie van Bijstand voor do Kunstzaken. Intusschen was een schrijven mg©-1 komen van do heeren Musch en v. d., I-Iorst, di© zich iu samenwerking meb v. d. Lugt bereid verklaarden, de vrij gekomen avonden te huren. Als vaste bespeler kon dit ensemble niet optre den omclat het zich elders reeds con tractueel had verbonden. Comoedia, waarvan ook een schrij ven binnenkwam, wilde wel een vaste bespeling. In de Commissie van Bijstand heb ik er op gewezen, dat, indien de Raad thans gesteld werd voor de beslis sing omtrent een nieuwen vasten be speler, daarmede zeker eenige Sep- temberweken gemoeid zouden zijn. Bovendien was er geen keuze, omdat de meeste gezelschappen reeds gecon tracteerd hadden. Het kwam mij dua wenschelijk voor de oplossing te vin den in liet verhuren aan de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" en wel cm de volgende reden: In het voor jaar heeft de Raad met algemceiie stemmen eu zonder discussie dr. Royaards. op grond van diens arti stieke prestaties als vasten bespeler de voorkeur gegeven. Wat er sinds dien voorgevallen is, heeft in de ar tistieke kwaliteiten van den toouecl- leider geen verandering gebracht. Bo vendien meende ik, dot- de belangen van het gezelschap en van het geheele iu den Stadsschouwburg werkzaam zijnde personeel, het best gediend zou den worden als dr. Royaards gedu rende 't 9eizoen 23/24 in den Stads schouwburg speelgeiegenheid werd ge boden. Toen vaststond, dat dr. Royaards do hem voorgelegde voorwaarden voor do verhuring zou aanvaarden, bob ik dan ook do Commissie van Bijstand voorgesteld B, en W. te adviseeren die verhuring tot stand te brengen en na discussie heeft de commissie zich eenstemmig vereenigd, zoowel met de verhuring aan dr. Royaards als- met de meening, dat door B. en W- in dezen zelfstandig moest worden opge treden. Daar nu ook B. en W. verklaard hebben de voorgestelde oplossing voor het seizoen 1923/24 als de beste te be schouwen, staat het dus vast, dat dr. Royaards, optredend voor de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel", van één September 1923 tot één Mei 1924 als huurder d© beschikking krijgt over de avonden, in den Stadsschouw burg voor den vasten bespeler vrijge houden." HET TIJDSCHRIFT „NEDER LAND". Het letterkundig maandblad „Ne derland" thans onder leiding van Johan Koning, is op het oogenblik in zijn 75sten jaargang. De redactie stelt zich voor dit feit. te herdenken door aan de a.s. October-aflevering van het maandblad een ietwat bijzon der cachet te geven. ZONDAG 19 AUG. 1923. EGLISE WALLONNE. Pas de service GEREF. KERK. WILHELMINAKERK. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 uurDs. G. R. Kuyper. Voorbereiding H. Avondmaal. Nam. 5 uurDs. J. Brinkman. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 uurDs. J. Brinkman. Voorbereiding H. Avondmaal, 's Av. 5 uur, Dr. G. R. Kuyper. CHRIST. GEREF. GEMEENTE. (Raaks). Voorm. 10 uurDs. Driessen van 's-Gravenzande, Nam. 5.30 uur: Ds. Driessen, van 'e-Giavenzande. EV. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 uur: Ds. A. Klinken berg. Herv. Ev. Luth. Pred. te Am sterdam. KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. Voorm. 10.30 uur: Ds. A. A. Senp. Doopsgezind Predikant te Edam. REMONSTRANTSCH GEREFORMEERDEN. Geen dienst. KERK DER BROEDERGEMEENTE Vorm. 10 ührBr. H. Olt, Deulsclier Gottcsdicnst. 's Av. 8 uurGeen Evangelisatie- samenkomsten. VER. „WIE DENKT. OVERWINT1' Gebouw „De Nijverheid", Jana- straat 85. Geen dienst.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6