Stadsnieuws 41e Jaargang No. 12324 Verschijnt 'dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 21 Augustus 1923 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd Ijl ADVERTENTIENVan 1 tot 5 regels f 1.75; iedere regel meer 35 cents. Reclames 60 cents per regel. Bij is (kom der gemeente) f 3.57'Franco per post door Nederland f3.87Vi- Afzonderlijke nummers (0.15. Geïllustreerd Ijl abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en Aanbod van 1 tot 4 regels 60 Cents Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.571/,; franco per post f 0.65. lil per plaatsing, elke regel meer 15 Cents i contant; buiten het Arrondissement dubbelen prijs. Directie, Redactie en Administratie: Gr. Houtstraat s3, Post-Giro 33810 Directeuren-Pc'peereboom eifp.tlfpeerhoom Bijkantoor voor Santpoort, Veisen, Velseroord, Wijkeroog, IJrr.uiden, Telefoonnummers: Directie 3082, Redactie 600 en Administratie 724 'rc° ^hoofdredacteur: J.C.PEERÊbÖom Beverwijk, enz., enz. Driehuizerkerkweg 2, Veisen, Telefoon 3521 dit NUMMER BESTAAT uit ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Afjenüa H e d n. DINSDAG 21 AUGUSTUS. Haarl. Orkestvereniging: Leden- "Concert in het Brongebouw, 8 uur. Cinema Balace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Luxor-Theater, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling, S uur. Scala-Theater, hl. Houtstraat 77: Bioscoopvoorstelling,^ 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Atlanta-Bioscoop.ZijlstraatBios coopvoorstelling, 8 uur.; Heemstede: „Bosch en Hoven". Diner- en Avondconcert. Eveneens schilderijen-tentoonstel ling. Bloemendaal: Hotel ,,Duin en Daal".: Tentoonstelling werken van Haarlemsche schilders. WOENSDAG 22 AUGUSTUS. Cinema Palace, Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt: Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. ai. Luxor-Theater. Groote Houtstraat: Bioscoopvoorstelling van 2 u. nin. af. Scala-Theater. KI. Houtstraat Bioscoopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Atlanta-Bioscoop, Zijlstraat: Bios coopvoorstelling van 2 u. n.m. af. Heemstede. „Bosch en Hoven" middag- en avondconcert. Eveneens schilderijententoonstelling. Bloemendaal: Hotel „Duin en Daal": Tentoonstelling werken van Haarlemsche scnilders. Het vraagstuk der auto bussen Het bedrijf nog al rendeerend Plannen voor nieuwe bussen Het onderhouden van do wagens Een ongelukken-statistiek Tn ons vorig nummer hebben wij opge nomen een interview met den Commissa ris van Politie te Haarlem over het vraag stuk der autobussen. Als wij te Haarlem de 14 autobussen in de verschillende richtingen ziïn rijden, dan doet zich onwillekeurig de vraag voor: Kunnen ze alle bestaan? Is hun bedrijf rendeerend? Op deze vraag een antwoord te kunnen krijgen, was de aan leiding, dat we ons met de directies in verbinding hebben gesteld om te infor- meeren De indruk, dien wij over het geheel kregen was, dat het bedrijf nog al rendeerend blijkt te zijn. .Deze conclusie is het extract uit de -vele, aan ons gedane mededeelingen. In het bijzonder de vaste lijnen, zooals op IJmuiden, gaven gunstige, verklaringen en één der firma's aldaar zal de volgende week zj'fs nog esn wagen in dén dienst brengen. Hebban de ondernemers op de vaste lijnen dus niet ie klagen, anders is dit met hen, d:e op Zandvoort rijden. Deze zijn geheel van het weer afhankelijk. Soms is het heel druk, maar dan weer komt een stï'stnnd. Een ondernemer op Zandvoort neef^ liet gehad, dat hij op een dag, van des mor gens tot des avonds, niet zooveel geld inbeurde, als moodig was voor benzme en olie. Zijn gehee'e ontvangst bedroeg n.l.... f 3,60. Hij vertelde ons sevens dat één wagen in een gehcelen dag elf, zegge elf, personen had vervoerd. Hoofdzakelijk is dit, we zeiden hel reeds, aan het weer te wijten. Het slecht weer gaat men niet naar het strand en dan hebben de bus sen ook niets te doen. Toch was onze zogsman van meaning, dat de dienst op Zandvoort het volgende jaar zal worden uitgebreid, tenminste, 2ls het seizoen dan beter is dan thans. Evenmin als op IJmuiden hebben de ondernemers te Beverwijk te klagen, wamt ook van die zijde kregen we te hoo- ren, dat het bedrijf loonend is. Maar een rijkmakerij schijnt het niet te zijn, groote winsten worden er niet gemaakt. Daar voor is de concurrentie te groot. Enke'e ondernemers vertelden, dat de tarieven eigenlijk hoog er behoorden te zijn, maar het kom niet om de concur rentie. Men heeft niet alleen de onderlin ge concurrentie, maar ook die tegen spoor en tram. Verder duiken, vertelde ons een exploitant uit IJmuiden, steeds nieuwe ondernemingen op, die ook weer verdwij nen. Maar daar moet tegen „gereden" worden zooals hij het uitdrukte dus: ook weer concurrentie. Meer uitbreiding, behalve dan een paar bussen, is binnenkort niet te wachten. "Wat betreft het schoonmaken en onder houden der wagens, werd ons medego- deld, dat dit in den regel des morgens, vóór den dienst geschiedt. We vroegen dit, omdat het steeds vol doende nakijken en schoonhouden der wagens ons zec-r gewenseht en zelfs nood zakelijk voorkomt. Want do veiligheid van ie veel personen zou er van afhan gen, als de wagens niet degelijk werden onderhouden. Wij deelden in ons vorig nummer reeds mede, dat te Haarlem het plan beslaat van overheidswege om de twee maanden de autobussen deskundig te laten onder- zoekon, om ook daardoor zekerheid te j verkrijgen, dat de bussen in goede con ditie blijven en geen gevaar voor de pas sagiers opleveren. Eén der ondernemers zei ons, dat van de ongeveer veertigduizend ritten die do dienst IJmuidenHaarlem heeft gemankt, alle, behalve drie, goed zijn volbracht. Drie ongelukjes hebben gedurende de fitten plants gehad, maar er waren geen1 dooden en zelfs geen zwaar gewonden. In ons vorig artikel werd er reeds op gewezen, dat de politie er voor zorgt, dat do autobussen, die uit Haarlem vertrek ken niet te zwaar worden belast. Tevens werd de wensehelijkheïd uitgesproken, dat men dit ook Ln andere plaatsen zou doen. Zelf hebben we Maandagmorgen ondervonden dat dit niet alleen wenséhe lijk, maar ze'is noodzakelijk is. De auto bus waarin wij een tochtje maakten, was reeds flink beladen en alle zitplaatsen be zet, toen nog steeds menschen werden in gelaten, die in den wagc-n stonden. Wij en vele andere passagiers kregen werke lijk een onveilig gevoel. De wagen was immers overbeladen en dus was de kans op een ongeiuk vergroot. We begrijpen niet, dat de bestuurder ze'f niet inziet, dat overbeladen gevaarlijk is niet alleen, maar ook zc-er onaangenaam voor de passagiers. Als men zoo als haringen in een ton, die dan nog flink schommelt ook gepakt zit, is 't 'in pretje, dat men liefst een ander gunt. Het rnsg onaan genaam zijn, passagiers te moeten laten staan, maar het is toch beter dat die wachten toe een volgende auto. Wij hebben ons ook een uurtje op het Kennemerplein geposteerd' om eenige autobussen te zien passeeren. Wij zagen een achttal bussen voorbijgaan (waarvan inlusschen eenige dezelfde waren, wij zagen die n.l. op de heen- en de terug- reisj. De meeste autobussen werden door jongelui best \"od. Behalve in één geval leken de chauffeurs ons achttien jaar, of niet veel ouder te zijn. Dat er meer personen in de bussen wa ren dan het aan den buitenkant- van de bus aangegeven aantal constateerden wij in twee gevallen. Wij zagen u.l. een auto bus, waarin twee eu één, waarin vier pas sagiers stonden. Alle zitplaatsen wa ren in die bussen reeds bezet. DE ASPHALTEERING VAN DEN WAGENWEG, Men is thans bezig de rails, die ilit heb Roergebied zijn aangekomen, naar den Wagenweg, hoek Hazeya- terslaan, te transporbeeren. De nieu we sporen moeten eerst nog klaarge maakt worden. Na de jubileums- feesten worden ze dan gelegd. Daarna begint do gemeente met liet leggen van het betonbed. DE HEER EN MEVROUW EN MEJ. HENNEMAN TE HAARLEM BEGRAVEN. Naar wij vernemen zal het stoffe lijk overschot van de familie Henne- man, man, vrouw en dochter, die on langs bij het auto-ongeluk bij St. Sauveur omkwamen, bier ter aarde besteld worden.Zooals bekend is woon de de familie Heruieman eenigen tijd geleden te Haarlem, waar nog naaste bloedverwanten van hen wonen. DE GRAVESTEENEN BRUG. De heer F. IJ. schrijft ons -over de GraVesteenenbrug, die maar inzender meent een gevaarlijke constructie en lig ging heeft. Hij heeft daar vaak ongeluk ken zien gebeuren die dan weliswaar door tegenwoordigheid vam geest van de men sehen wien de ongevallen overkwamen, nog goed afliepen, maar even goed nood lottige gevolgpn hadden kunnen hebben. Zoo heeft inzender gezien, dat een oude man met een zwaarbeladen wagen met moeite legen de brug was opgereden maar bij liet afrijden de kar niet meer kon houden en „meegetrokken" werd de Wijdesteeg in en den hoek van genoemde steeg en de Spaarnwoudefstraat om En dit is juist zulk een gevaarlijk punt De menschen moeten soms een half uur voor deze brug wachten en dit wachten benadeelt velen in hun zaken of hun werk, terwijl het zwoegen van hen, die wel acht a tien keer per dag de brug ovc-r moeren, hun gezondheid schade doet. Ook voor paarden is de veel te hooge brug, „een heele klim". Ook hel sluiten van de brug gaat voor de brugwachters vaak met veel moeilijk heden gepaard. Soms moet het publiek meehelpen om de brug, die voor éön kwart open blijft staan, door „vereend gewicht" te doen sluiten. Kortom, zoo- eindigt de heer IJ., de toe stand is onhoudbaar. Vooral nu, bij het steeds toenemend verkeer van. auto's, rij wielen en motorrijwielen. Inzender hoopt dat het gemeentebestuur verbetering zal aanbrengen, VEREENTGING TOT BESTRIJ DING DER TUBERCULOSE. In cis maand Juli werden de volgen de giften ontvangen: Voor de Yereeniging (Voorzorg) Van de Beambten der Assurantïe- Maatschij. ,,de Nederlanden van 1S45" 10van Mej. K. 5; van een lid der Loterij-vereen. J. K. N- W. f 2.50; terwijl 15 nieuwe leden toe traden. Voor het Lighalfonds (Nazorg): Van Klasse 3 van school 23 f 4.16 van school 27, verkoop zilverpapier 2.20 boetepot personeel firma K- 16.821/2 van N- N, 2. en uit het busje ge plaatst bij T. 11.62 1/2. PERSONALIA. Voor het examen Hoosduitsche taal acte l.o. is sesllaagd de heer A. M. Scholte te IJmuiden. Ds Feesten Wedstrijd in toalcon- en gevel- versiering Voor boveng'cnoe.mdon wedstrijd staat do mogelijkheid om zich op te geven voor deelneming nog open tot Zaterdag a.s. Inschrijvingen die na dien tijd binnen komen, kunnen niet meer in behandeling genomen worden. Voor dezen wedstrijd, die hoofd zake lijk bedoeld is om ook de njet versierde straten een feestelijk aanzien te geven bestaat reeds veel belangstelling. Adres voor opgaven Wagenweg 78. REDDING VAN DRENKELINGEN. Bij het op Zondag gehouden examen voor den Ned. Bond tot Redden van Dren kelingen, slaagden voor Diploma A de dames J. v. d. Ham. A. Fransen en de hoeren B. J. v. Aken Jr., A. Vrugi, A. de Keulenaar en M. Brandt. Diploma B: Mej. A. Ruijgrolc en de heeren A. v. d. i Meer, X. J. Zwart en na gehouden her examens alsnog voor B. Mej. de Klerk Oud, en de heer G. de Lvigt', Diploma C: de heer A. II. de Bruijn .Tr. Ds schoolgelden voor het Middelbaar Onderwijs Esn vergadering van belang hebbenden te Schoten Woensdagavond 71/2 uur zal in bet vergaderlokaal v.an café P'uc, Soenda- plein te Schoten, een vergadering gehou den worden van belanghebbenden te Scholen bij het Middelbaar en voorberei dend Hooger Onderwijs dor gemeente Haarlem (II. 11. S. met 5 -en 3-jarigen cursus. Ilcogore Handelsschool e:i Gym nasium), zul les in verband met de circu laire van Burgemeester cn Wethouders der gemeente Haarlem in zake plannen lo: heffing van een schoolge'd van I 450 tot f 600 per jaar voor. leerlingen van bui tengemeenten. De Commissie van belanghebbenden beslaat uit do heeren L. van Asperen en J. M. Westendorp. Ernstig cïigeiuk in het Kenau-park Een wielrijdsier levensgevaarlijk gewond Maandagmiddag reden twee vrou wen per rijwiel evenwijdig met de tram raids in het Kenaupark. In uezelfde richting kwam een vrachtauto beladen met klaver, nader. De chauffeur reed niet matige snel heid. Volgens 'zijn verklaringen maak te een der wieJrijdstors, de 31-jarige mejuffrouw M. li. uit Veisen, weduwe van II. K., bewegingen van schrik. Het bleek dan- ook spoedig dat zij geen meester meer over het stuur was. Zij kwam te vallen en werd door het achterwiel van den automobiel over reden. Door de omstanders werd zij oij Dr. Veen binnengedragen die de eerste hulp verleende. Daarna werd zij naar het „Sint Elisabeths Gasthuis" ver voerd. waar Geconstateerd werd dat zij en dijheeivbreuk had opgeloopsn. Haar toestand wordt levensgevaar lijk geacht. Den lx>stuurder van den vrachtauto treft waarschijnlijk geen echubï. De zenuwachtigheid van het slachtoffer moet do oorzaak zijn Hedenmiddag was de toestand van do gewonde zorgelijk. DE VERMISSING VAN f 50. Maandagavond deelden wij mede, dat esn schipper uit zijn jas f 50 ver miste. Wij vestigen er de aandacht op. dat van ontvreemding oo de werf van de firma Zuidam geen sprake kan zijn. Do onmogelijkheid daarvan bleek, nadat de politie een onderzoek had' in gesteld. MUZIEKVEREENIGING „EXCEL SIOR". Zondag 26 Augustus geeft de muzïekverecniging „Excelsior", direc teur dc heer Chr. W. Okcl, een concert, 's avonds van S10 uur in café Dreef- zicht". Op dit concert zullen de num mers ten gehooie worden gebracht, waarmede zij op verschillende muziek- wedstrijden de hoogc prijzen hebben, ge wonnen. AUTOMATISCHE TELEPHOON. Zooals bekend is, is de technische dienst van dc Rijkstelephoon thans bezig om hst Postkantoor en in de Zijlstraat met verschillende grond werken: het leggen van kabels enz. voor do automatische telephooninrich- ting. Verder dan de Groote Markt be hoeft de dienst, naar men ons mede deelde, daarmede niet te gaan. Men kon ons niet zeggen, wanneer de straat weer dichtgemaakt kan wor den. Of het werk goed vlot of niet, hangt van verschillende omstandig heden af, o.n. van het weer. Met. zekerheid is nog absoluut niet. te zeggen, wanneer de geheels auto matische inrichting klaar zal zijn. Gehoopt wordt: April of Mei van het volgend jaar, maar het kan ock lan ger duren. EEN WINKELHUIS AAN DEN RIJKS STRAATWEG. Door B. en W. van Schoten is toe stemming verleend tot het bouwen van een wo.on- en winkelhuis aam den Rijksstraat weg en Ter Zaanenlaan. De houw is op gedragen aan J. Dekker, bouwkundige en J, G. Dekker, te Edam. Be Auto-ramp fa Saint-Sauveur Hoe de heer Kuypers aan den dood ontsnapte Verhaal van een Fransch ooggetuige De heer B. Poldès heeft de volgende be schrijving gegeven van de noodlottige ramp te Luz St. Sauveur, waarbij 21 land genooten jammerlijk om het leven kwamen Maandag, 5 uur 30. Een donderend gerommel in het gebergte. Een wolk van stof. Ik kijk naar den hemel. Geen wolkje. Op den weg een vrouw, met krankzinnige oogen, de haren in wanorde. Zuchtend murmeli zij Het is verschrikkelijk! De auto heeft de borstwering doorbroken. Hij is met aile reizigers in de Gave gevallen. Binnen weinige minuten staan wij op de Napoleonsbrug. In de sombere Gave drijft een mannelijk lichaam weg. De stroom brengt -een viouwenarm in wie gende beweging. Een blauwe rok zit vast aan een rots. Op een grooten etecn een ander vrouwelijk lichaam, waarvan het hoofd afgerukt is. Iemand roept: Zij leeft nog! De illusie is valsch. De rechterarm van de onthoofde vrouw beweegt. Het lijkt of zij de kokende golven streelt. Op den bodem van den afgrond als een nietig speeltuig, de reusachtige automo- bieL Aan twee zijden een loodrechte rots wand van 190 Meter rechts, 90 Meier links De breedte 5 Meter. En beneden, de alles doorbrekende Gave met zijn verraderlijke en gevaarlijke kolken. Wat voor een dood kist en wat voor een graf voor de Neder- landsche toeristen, die naar Lourdes te rugkeerden? Maandag, 6 uur. Dezen keer is het geen hallucinatie. Tussefoon liet water, het wrak van den auto en de dooden, heb ik. op den bodem van den afgrond, als een dwerg.^een menschelijk wezen gezien, dat zich op een steen vastklemde. Nu ligt hij op de rots, omspoeld door de gol ven. Hij Toept en zijn schelle stem wordt door het gebruis van. de Gave gesmoord. Een waarachtig wonder! Er is een overle vende! Een man lieeft weerstand gebo den aan den verschiikkelijken val I Maar op liet oogenblik, dat hoop onze harten bezielt, zegt een bergbewoner kalmweg: Nog nooit is iemand daarin afge daald Die man is verloren Hij kan niet geréd worden. Wat beteekent dat? Het onmogelijke zal beproefd werden. Een louw rondom 'zijn lichaam, is de kleine gids Canla uit 'Luz over de borstwering geklauterd. Hij daalt af in den afgrond. Tien robuste kerels houden het touw. Op den bodem van den afgrond heft de aan den dood ontsnapte het hoofd op en steekt de ar men uit. Een krec-t. Helaas 1 Het touw is te kort. De gids Canula zweeft boven de Gave. 15 Meter meer warec voldoende om naar beneden te komen. Men haalt hein naar boven. Hij is met schrammen over dekt. Het touw heeft hem bijna in tweeën 8 uur 50. De nacht daalt. Een zwoele nacht vol geuren. In "net donker trilt de schelle stem van den overlevende als een snik. Schijnwerpers van automobielen ver lichten den weg. Wie zal den moed heb ben af te dalen in den siikdonkeren nacht van den afgrond'? Een dappere v.oon van deze streken biedt zich aan, Hourcadet, electriciec uit Esquièze. Om zeker te zijn, dat hij den overlevende kan bereiken, laat men hem van den wand rechts naar beneden. Volie 190 Mc-tcr in stikdonkeren nacht! Angstige minuten, die uren schij nen! De krachtige lichtsterkte der schijn werpers verzwakt geheel en al tegen den ondoordringbaren wand. Slechts de tocm van een hoorn geeft de plaats aan, waar de stoutmoedige Pvieneeêr zich bevindt. En hei. geroep van een nachtuil klinkt ironisch en smartelijk, dooT de doodsc.lie stilte der bergen. Een laatste signaal. Nog eens zijn de menscheiijke krachten onmachtig geweest. De kleine Hourca- dei heeft den eenigen. overlevende be reikt. Maar deze. gebroken, uitgeput, heeft geweigerd zich te laten ophijsehen. Met vreemd accent heeft hij gezegd: J"ai trop souftert, Laissez rnoi mou- rir ici. Hourcadet heeft hem met rum ge masseerd en hem een slok rum gelaten. 9 uur 30. Er is een levend mensoh in een graf ingesloten. De lichten zijn uitgeblazen. De lichten der schijnwerpers verdwenen. Niemand meer op den weg. Instinctief hebben mannen hun hoofd ontbloot en oude boerinnen maken liet toeken des kruises. Dinsdagmorgen, 5 uur. Do twee.cn- twintigjarige Nederlander heeft een on gelooflijke weerstands- en levenskracht. Na 80 meter in den afgrond to zijn ge worpen, na de verschrikkelijke misèro van een gedwongen nacht op een rots van de ijskoude Gave, zonder eenig le vend wezen in de nabijheid, zonder het hoopvolle van een enkel licht, dat. op de borstwering had moeten blijven, heeft de-ze man, eenzaam en verlaten, te mid den van dooden, zonder de minste hoop, den moed gehad toch niet te willen ster Do autoriteiten hebben een zwaar werk tuig met een ijzeren kabel aangebracht. U gaat den overlevende dooden! Ik kan 'hem redden. Men draait zich om. Een jongeman met een energiek gelaat, heelt deze woorden gesproken. De autoriteiten zeggen tot hom: Waar bemoeit u u mee? Met welk recht? Gendarme, maak proces-verbaal op. Zonder een pas terug te gaan, zegt de onbekende: Uw proces-verbaal accepteer ik. Ik heet Naudin. Ben zeeofficier. Met uw systeem zal de ongelukkige tegen de rot sen te pletter slaan. We kunnen liem in een hangmat vastmaken en hem redden. Ik tneem daarvoor de geheele verantwoor delijkheid op mij- De autoriteiten krabbelen terug. 8 uur. Nog een andere beid. Het is Blavet uit Lourdes. Hij iaaL zich ook naar benedon zakken en bereikt de Gave. 10 uur. Aankomst van den bisschop van Lourdes. Ik ga voor de dooden bidden, zegt hij. Een andere priester, 's morgens, had me: zijn hoed naar beneden gewenkt en in het Nedcrlandseh geroepen: Ik geef u absolutie. Maar er kwam nog een derde priester, die zijn rok in de hand nam en mei kalme stem zoide: Mijn plicht gebiedt mij, met de an deren naar beneden te gaan. Eenige oogenblikken later zweefde de pastoor Thiers van Deux-Sèvres boven den afgrond. Toen men hem weer omhoog haalde, was hij half gewurgd en geheel ine: schrammen overdekt 2 uur middag. Geestdriftige kreten 1 Dar.k zij de manoeuvre van den zeeof ficier Naudin is de hangmat bovengeko men. Na 21 uien van angst op den bodem van den afgrond, is de man geied! Hij lacht. Ilij weent van vreugde. Hij druk: de handen van zijn redders. DankDank 1 Ik hoef niei- te sterven Men liad gezegd, dat zijn beide beenen gebrokc-n waren, zijn borstkas ingedrukt was, zijn gezicht opengereten Maar hij heoft niets! Zelfs geen ver wonding 1 3 uur. Nog is alles niet ten einde. De redder moet nog gered worden. Hij was ra den afgrond achtergebleven. In de vreugdo den aan den dood ontrukte te zien, had men hem bijna vergeten. Nu, zwaar ademend, staart de menigte -dood stil op den reusachtigen muur, waar Bla vet zich vastklemt. Een geroep: Hij heeft 'het touw losgelaten! liet is waar. De man is alleen boven den afgrond. Hij houdt zich aan de tak ken vast, klemt zich aan de rotsen. Dan krijgt hij hel touw weer te pakken. De 190 Meter zijn afgelegd. Men hij'scht hem op het grasveld. De menigte juicht hem toe. Bescheiden en eenvoudig, sluipt hij weg Nadere bijzonderheden. De speciale verslaggever van de Telegraaf te Roosendaal meldt: Da voorzitter der Nederlaudsclie Rcisvereenigmg, mr. v. d. Flier, is alhier uit Frankrijk teruggekeerd. Do lijken van de tot dusver gevon den slachtoffers zijn niefc medege bracht. We vernamen, dat dez-e voor zoover ze herkend zijn, voorloopig zijn bij gezet in een grafkelder te Lourdes, tot de Reisvereeniging zich met de fami lie der slachtoffers in verbinding zat hebben gesteld, ten einde van die fa milieleden te vernemen of overbren ging naar Nederland wenschelijk wordt geacht. Bovendien brengt de identificatie der slachtoffers groote moeilijkheden heden mee. Ook de benooaigde forma liteiten nemen meer tijd in beslag dan aanvankelijk werd gedacht. We vernamen voorts, dat overwo gen wordt een actie tot schadevergoe ding in te stellen tegen de „Garage Central de Boudou-Lourdes", die eigenaresse van den auto was, waar mee. Ook de henoodigda forma- greep. liet lijk van den chauffeur is tot dusver nog niet gevonden. De heer Kuypers uit Haarlem is voorloopig te Lourdes gebleven. De éénmanswagen Het advies nog niai gereed Maandagavond heeft de tramcom missie uit den gemeenteraad verga derd. Naar wij vernemen is het- ad vies der commissie nog niet gereed gekomen. Binnenkort is het evenwel te ver wachte^ HET ONTWAKEN. Het is het gesprek van den dag ge weest in het kleine stadje in de pro vincie. Het stadje waar het altijd or delijk en rustig toegaat en waar nu nooit eens iets bijzonders gebeurt. Het onderstaande is de gechiedeuis van een gloeiende fuif. Jan was afge zwaaid. Maandenlang had hij ransel en discipline gedragen en het feit, daarvan bevrijd te worden, mocht niet onopgemerkt voorbij gaan. En het ging niet onopgemerkt. Want toen het zoo tegen middernacht ging, waren ze niet zoo stil meer als toen zo kwamen. Veel te veel hadden ze nu juist niet en we gelenven wel dat do ober zich juist- uitdrukte treil hij zoide, dat ze „tipsy' waren. Nu dat was zeer eupliemistiech uitgedrukt, want het waswel iets erger. Toen het sluitingsuur was aange broken gingen do deuren, van het café open en even later beroerden viif paar wankele beonen moeder aarde. Ze shirpmy-den als het ware over den weg .maar daar ze elkaar stevig vast hielden, liepen ze nog vrij goed. Jan, nogal een phi.losoof begon wijsgoerige beschouwingen te houden in den laten avondstond Hij meende, -dat het nu helder en klaar lie wezen was. dat do aarde een bal vorm hoeft. Juist wildo zijn vriend hem bestrij den, toen Jan over eon steen rolde en hen allen in zijn val meesleepte. Nu was zelfs de hn.lstarrige vriend over tuigd, dat de aarde geen plat, vlak is. Weer ging bot verder. Zo sukkelden voort lot het park, waar .Tan 111 het eras neerzeeg van vermoeidheid. Ook de anderen gingen even rusten, om straks weer weg Ie gaan. Maar daar is weinig van gekomen. Want de boschwaehtor vond ze don volgenden ochtend in Morpheus armen,... Ze wa ren ingeslapen in het natte, koude, be dauwde gras. Ziek en naar gingen ze naar huis. Hoe verkouden ze gewor den zijn laat- zich denken en we weten zeker, dat dergelijke pleiziertjes voor de jongelui in het vervolg fot het ver leden tehooren. ONTEICENING. Bij Kon. besluit is de termijn, binnen welken de onteigening van dc niet in der mine aangekochte, ser onteigening aangewezen eigendommen ten behoeve van aanleg van ccn verbindigsbaan :us- schcn den spoorweg HaarlemUitgeest nabij het station Beverwijk en den spoorweg den HelderAmsterdam nabij het staton KrommenieAssendclft bij den rechter moe: zijn aangevraagd, met zes maanden verlengd. Geruchten over opheffing van de Centrale Werk plaats Pertinente tegenspraak van den heer De Koning. Onderstaand bericht troffen wij aan in het Algem. Handelsblad: REORGANISATIE WERK PLAATSEN NED. SPOOR WEGEN? Te Tilburg loopcu llurdnckkb - ge geruchten, dat het in het voori nemen der Directie van de Ned. Spoorwegen ligt, de werkzaam heden, welke tot lieden in eigen werkplaatsen werden verricht, op te dragen aan particuliere on dernemingen. Het zou dan ia de bedoeling liggen een deel van heb werk op te dragen aan „Werk spoor" to Amsterdam en aan Stork te Hengelo. Bevestigd zijn deze geruchten niet. Wel staat vast dat aan het betrokken de partement in den loop der week onderhandelingen hebben plaa;s gehad met de directies van bo vengenoemde ondernemingen. Tot zoover hot bericht. Het spreekt van zelf, dat deze mededeeling in dien zij waar was, voor llaarlt'in van de grootste boteekenis zou zijn. Aan de Centrale Werkplaats zijn, met in begrip t an de administratie, onge veer 1500 personen verhouden, van wie verreweg de meesten, misschien wel 12UU a 1300, een gezin hebben. De op heffing van de C. W. zou dus op den duur aan Haarlem eenige duizenden personen onttrekken, die zich of Laar Amsterdam of naar Twente zouden verplaatse-u. Gelukkig zijn wij in slaat, op gezarc van den heer P. W. de Koning, ciief- ingenieur van de Centrale Werk plaats, mede te declen dat het bericht geen enkelen redelijken grond heeft. Plannen tot opheffing bestaan er niet. Wel is. eenige jaren geleden, toen er achterstand in het repuratiewei'k ge komen was, een en ander aan parti culiere firma's opgedragen, maar re gel is dat nooit geworden en liet ge ven van werk buiten de deur heeft ook niet voldaan. Nieuwe leveringen te doen geschieden door de particu liere industrie, in concurrentie, ia heelwat anders dan haar de herstel ling opdragen, waarop verschillende personen toch altijd een verschillen den kijk zullen hebben. Wat de een onmiddellijk noodig vutdt kan, meent de ander, nog wel eenigen tijd inee. Bovendien zijn de herstellingen al tijd dezelfde en kunnen dus het best' verricht worden door langdurig ge schoolde en geoefende personen; daar om kan ook dit werlc als premiewerk worden uitgegeven Ten einde twee pijlen op onzen boog te hebben daden wij 1 'gelij:-.er- tijd telefonisch een informatie aan 't hoofdkantoor te Utrecht. De hoofd ambtenaar, die ons te woord stond, maakte de opmerking: „waarom zou den wij het niet doen, als 't goeditoo- per was?" doch uit den loop van 't gesprek bleek ons, dat die goedkoop te nog maar moet blijken en dat (ie zaak op dit. ooccnhlik iu elk geval niet aan cl? orde Is. Na d.ize van beide zijden Gerust stellende verklaringen slaat lui, zeker wel vast, dat aan de Tilburgscho ge ruchten geen waarde mag worden toe gekend.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 1