Carr's Monffiraod Rubriek van den Arbeid. steld, of niet op overeenkomstige wij ze gehandeld zou kunnen worden door het samenstellen van een soortgelijk bureau voor den Technische» Dienst. 13ij het verslag zijn gevoegd eenige bijlagen, waarin opgenomen de ver schillende voorstellen, gerangschikt naar do diensten, waarop zij betrek king hebben, een opgave van het aan tal voorstellers, verdeeld naar de ver schillende takken van dienst en sta tistische opgaven betreffende het aan tal ingekomen voorstellen. DE SCHOENENWET. De commissie van overleg voor de schoen- en lederindustrie hWt er bij de regeering op aangedrongen, de Schoenen wet tot 1 Juli 1925 te verlen gen. Voorts is aan de regeering verzocht, de toepassing van die wet in dier voe ge te u ijzigen, dat voor leerloos schoei eel, dut zonder tegenprestatiekan binnenkomen, het kwantum wordt ge steld op 1/16 van 1922 of op f 1.062,500 en voor het schoenwerk met tegen prestatie op 2/16 van 1022 of f 3.187,500 waartegenover dan de tegenprestatie zou worden f 4 op eiken f 1 invoer. •Do Bond van Schoenwinkeliers, Schoenmakerspatroons en grossiers van schoenen heeft dit verzoek onder teekend. STEIGER INGESTORT. Dinsdag .stortte bij da Provinciale Electrl-' Echo Centrale te Groningen een ge deelte van een in aanbouw zijnden steiger in. De 27-jarige werkman J. Bisschop, wonende te Gidem geraakte er onder en werd ernstig gekwetst- Hij is per auto naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. EEN GEHEIMZINNIGE VERDWU NING. Het onderzoek naar den ver dwenen H, van Ommen, bewaker van de gebouwen der Coöp. Zuivelfabriek en Aaukoopvereeniging Weddohoen te Goor, door de Amsterdamsche recher che bij zijn dochter daar ter stede, heeft geen licht in de zaak gebracht. In de laatste weken had zij geen be richt van haar vader gehad- BRAND. De voor ongeveer een Jaar nieuw gebouwde modelboerderij van den heer J. Mulder ten Kate te .Vassen brandde geheel af. Behalve eenig huisraad van den bedrijfsboer B. ging alles in de vlammen op. Oor zaak is vermoedelijk hooibroei. Onge lukken zijn niet voorgevallen. Verze kering dekt de schade. WEER EEN STEIGER INGESTORT. Terwijl Woensdag de werklieden H. Hiemstra van Noordhora, H. Annema van Hoogkerk en J. Kettens van Sla» pcrstil op een steiger aan de N. Ned. Beetwortelsuikerfabriek te Vierverlaten bezig waren met dc reparatie van een koleatransportinrichting, stortte de ge- heele steiger in. De mannen vielen in een met beton bevloerden kuil. Hiemstra, die het ernstigst gewond was, moest naar het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen overgebracht worden. De beide anderen werden, nadat hun, geneeskun dige hulp was verleend, naar hun wo ning vervoerd, MAZELEN. Ta OosÜniizen heer- fechen nog steeds de mazelen. Kwam deze ziekte aanvankelijk voor bij oude re, meest schoolgaande kinderen,; de laatste dagen worden jongere kinde ren veel aangetast. In de meeste ge zinnen met kinderen komen ze nu Voor. GESTIKT. Te Schipluiden is een 2 1/2-jarig kiud van den landbouwer B. van der W. in de Zouteveenen, in een mestput geraakt en gestikt. DE EERSTE KENNISMAKING. De Maasbode verhaalt: Mr. dr. Wyte- ma, de nieuwe burgemeester van Rot terdam. heeft dezer dagen op een eigenaardige wijze kennis gemaakt met de Rotterdamsclie politie, waar van hij, gelijk men weet, tevens het hoofd wordt. De vorige week was er ingebroken an de woning van mevrouw de wedu we van Ommeren aan den Maurits- weg. Bij een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat een aantal gou den en zilveren voorwerpen gestolen was, terwijl de dieven een zilveren theeservies hadden klaargezet, vermoe delijk om het later te komen halen. Eenige rechercheurs verborgen zich 'daarom gedurende eenige dagen in het pand. om de inbrekers op te wach ten, wanneer ze het zouden wagen, Weder binnen te dringen. Hun waken is tevergeefscli geweest, al hebben de politiemannen oen oogen- blik genieend, dat ze succes hadden. Op een middag hoorden ze plots de buitendeur open gaan en twee perso nen binnenkomen. Toen ze op verken ning uitgingen, stonden zo tot- hun verbazing voor den eigenaar van het pand en. den nieuwen burgemees ter, die de woning eens kwam be zichtigen. Aldus vond Mr. Wy'fcema's eerste) kennismaking plaats met de Rotter damsclie politie, die hem wel een goe den indruk van hare activiteit zal ge geven hebben. Het regeeringsjubileum van de Koningin Het huldeblijk der Crenadiers en Jagers. Het huldeblijk, dat door de Regi menten grenadiers en jagers aan H. M. de Koningin zal worden aangebo den bestaat uit een electrïscke lamp, ontwerpen door den kapitein der ja gers. Jhr. E. L. H. Goldman. P* lump is vervaardigd door de Edelinetaalbedrijven te Utrecht van donker getint brons. Elke zijde van hc-t zeshoekig voetstuk stelt voor een der zes oorlogsbataljons der beide re gimenten die niet zes leeuwenklauwen zich vastgrijpen in Neerland's bodem. Od elke zijde van het voetstuk ont spruiten uit een viertal wortels voorstellende de vier oorlogscompag- nieën een laurierstromk, die zich hooger op met de andere veveenigt tot een opgaan den stam. Op circa 1.35 Meter van den grond vertakt de stam zich 'opnieuw, thans tót zeven zakken waarvan zes te za- men de koninkskroon steunen als symbool van trouw aan de kroon. De zevende tak gaat recht omhoog en vertakt zic-h in tweeën, voorstellende de beide regimentsstaven, elke talc ein digende in één lichtpunt. gemonteerd in een vergroot model van de echako- tulp. De slang om het voetstuk ge kronkeld. geeft de oneindigheid aan der saasnhoorigheïd in trouw aan de kroon. De zeshoekige kap. vervaardigd door de firma Metz te Amsterdam, is van geplisseerde oranje-zijde, kleur als vaandelduèk draagt op elk vak afwis selende sch ako-em blesinen in brons der beide regimenten. De takken zijn aan de buitenzijde van de kap bezet met de laurierbladen. de hoekpunten zijn bronzen leeuwenkoppen aangebracht, waaraan langs boven en oiiderkant van de kap gouden vangsnoeren zijn bevestigd van verkleind model. De franjes zijn in het vergroot een getrouwe afbeelding van die van het vaandel. Op circa 1.10 Meter hoogte zijn rondom den stam aangebracht de beide vaandels en van elk regiment een sier- en ten velfanion paarsgewijze gegroepeerd achter eon schild. w?.ar- an een het wanen van Nederland, een liet wapen van 's-Gravenhago en 't derde de inscriptie van aanbieding bevat. Deze inscriptie luidt: „Regimenten Grenadiers en Jagers. Aan II. M. de Koningin 18986 September—1923". De viering te Kaapstad. Uit Kaapstad wordt aan het Pers bureau Vaz Dies gemeld Groote voorbereidselen zijn thans in vollen gang voor een waardige viering van deze ook voor ons zoo belang rijke gebeurtenis. Er is een algemecne commissie gevormd onder voorzitter schap van Parlementslid Advocaat (Vessel Roux. Deze hoofdcommissie is in onderafdeelingen verdeeld. De heer J. L. Schoeler. met een aantal heeren en dames, staat aan het hoofd van de „programma-commissie" en voorloopig heeft men het volgende be sloten Op 31 Augustus zal er een kinder feest gegeven worden. Met medewer king van den Kerkeraad Kaapstad heeft de „Ring van Kaapstad" beslo ten oin op 2 September (Zondag) H.M. do Koningin der Nederlanden in de gebeden .te gedenken. In de Isaap zullen ook in de preeken op dien dag toepasselijke woorden worden gespro ken om het heuglijk feit te herdenken. De Senior President De. J. P. van Heerden. zal den dienst houden in do Groot© Kerk. Adderieystraat. die o.a. door den Burgemeester van Kaap stad. Raadsheer Versier, eu zijn echt genoot© Z3l worden bijgewoond. Op 6 September zal er des avonds een groot gemeenschappelijk feest ge vierd worden, waarvan het program ma reeds is ontworpen. Mevrouw H. Engers zal een gedicht van den heer J. L. Schoeler voordragen. Dr. K. de Lint heeft de leiding van d© Pinan- cieele Commissie. Mevrouw de Jongh van Polsbroek en ondiere dames zul len voor de-versiering zorgen en ver der is er onder mevrouw Loopuyt ©en „ververschingscommissie", met vele medewerkende dames, die als de commissie van Dr. de Lint haar plicht doet. veel belooft. De Intocht te Dsn Kaag. De Koningin zal bij haar intocht te 's-Gravenhage op 31 Augustus, des namiddags 1 uur. van de Witte Brug naar hot Kopjnklijk paleis in het Noordeinde. gezeten zijn in een gala- Calèche van het hof, bespannen met vier .i la Deaumont bereden paarden. Bij haar intocht op Woensdag 5 September te Amsterdam, van het Willemsparkstation omstreeks 2 uur 's middags, zal de Koningin gebruik maken van den roomkleurige. Calèche, vroeger doior H.M. gebruikt bij fees telijkheden to 's-Gravenhage. In den avond van Donderdag 6 September, wanneer de Koningin van het koninklijk paleis te Amsterdam den Stadsschouwburg rijdt, zal zij plaats nemen in den gouden koets, het bekende geschenk van de Amster damsche bevolking aan de Koningin. Coen school op 8 Soptomber. De Maasbode meldt: De Minister van Onderwijs heeft tot- de gemeenten en schoolbesturen, directeuren van gemeentelijke en bij zondere normaallessen het verzoek ge- rioht. de onder him bestuur staande «acJloolLmichtingen in verband .met de groote nationale beteekoni3 van dien dag, op 6 September a.s. te slui ten. tenzij het Regeeringsjubileiun van H.M. op de school zelve wordt her dacht. Belangstelling dor Koningin- Moeder. Naar wij vernemen, zal de Ko ningin-Moeder, zoowel te 's-Gravenha ge als te Amsterdam bii enkele plech tigheden en feestelijkheden tegenwoor dig zijn. IN DEN VREEMDE OMGEKOMEN Volgens hier te lande ontvangen be richt is mevrouw K. uit Deventer te Vitz- nau in Zwitserland door een ongeluk om het leven gekomen. Bijzonderheden ont breken. EEN LUCHTVAARTCONFERENTIE IN DEN HAACf De Engclsche draadlooze dienst meldt: De Engeïsche minister van luchtwezen Sir Camuel Hoare verklaarde bij zijn terugkeer van dc luchtvaarttentoonstel ling in Gotenburg dat deze expositie de volledigste was die nog ooit is gehouden. De Europeesche luchtvaart -as zeer goed vertegenwooidigd er. algemeen was men van meenirg dat de Britsche inzending verreweg dc beste was. Duitschland heeft eenige belangwekkende kleine machines tentoongesteld die binnen de grenzen blijven door het tractaat van Versailles vastgesteld. Tjidens ziic verblijf in Stockholm heeft de minister met den directeur der Zwced- sche posterijen de mogelijkheid van be ter postverkeer tusschea Engeland en Skandinavic besproken. Er zal in liet najaar, waarschijnlijk in den Haag, een conferentie worden gehouden waar de Skandinavische landen en Nederland ook vertegenwoordigd zullen ziin. om na te gaan of het mogelijk is, den bcstaanden luchtdienst van Hamburg naar Zweden uit te breiden waardoor de afstand Lon denSkandinavic i -i/e dag zou duren. Nederland zal die conferentie bijeenroe pen. MR. A. VAN DOORNINCK. Mr. A. van Doovninck, met. ingang van 1 September benoemd tot thesaurier- generanl aan liet Departement van Financiën, is reeds van Maandag af op het deparfcemeftfc werkzaam. ONDER HET ZAND. Een bijna negenjarig knaapje is in de Zuid duinen te N oord wij kbinnen onder hot zand bedolven geraakt en gestikt. EEN AARTS-OPLICHTER. De zer dagen beeft de politie te Rotter dam, zoo meldt de Maasbode, een ze keren G. v. d. L.. aangehouden, die zich in den laatste» tijd aan tallooze oplichtingen in verschillende plaatsen des lands heeft schuldig gemaakt. Hij verbleef in hotels te Amsterdam, Arn hem. Velp, Nijmegen, reisde ïn auto's naar dio steden en wist steeds door sluwe streken aan betaling zij nar ver teringen te ontkomen. Hij maakte zijn tochten steeds in gezelschap van ziju meisje, o?n Rotfcerdomsche. Deze draaide hij een rad voor de negen met do bewering dat hij. spoedig een er fenis te wachten had. Tevens tOor.de hij een chequeboek van den post cheque en girodienst te 's Gravenfhage, waarop volgens hem vijf duizend gul den zou staan. Achteraf is gebleken dat het heerschap er een tegoed had van een rijksdaalder. Met dit chèque- boekje is hij er in geslaagd, van zi.in meisje vijf eu tachtig gulden los tc krijgen. Hij gaf er in ruil een natuur lijk waardelooze cihèque van honderd gulden voor. Het meisje had het geld weder van li a ar ouders gelee nd. De laatste oplichting, is v. d. L. noodlot tig geworden. Hij kocht hier, alweer zonder betaling een rijwiel bij een handelaar. Een kwartier later tracht te hij de fiets te beleenen. Toen werd hij door de politie gesnapt. EEN BRUTALE DIEFSTAL. De Tel. deelt mede Ten nadeel© van den heer C. van B. te Eindhoven is een brutale diefstal gepleegd. Toen om ongeveer neger, uur de dienstbode zich alleen met de kin deren thuis bevond, hoorde zij p'ofcse- ling gestommel aan de keukendeur en bemerkte tot haar grooten schrik in de keuken een persoon met zwarte handschoenen aan en zwarte kousen over de schoenen. Zij herkende in hem iemand, met wien zij den vorigen avond op de kermis had gedanst en die bii die gelegenheid haar gevraagd had: Is er bij jullie niets te halen? waarop zij lachend had geantwoord Het is op liet einde van de maand, doch overigens dit had opgevat als grap Net meisje dat Op het gezicht van dezen man nog meer angst begon te krijgen zeid-eje wil hier toch niete wbghalen, waarop hij antwoordde: Laat mij maar begaan en houd jo mond. Hierop doorzocht hij het heele huis, eerst beneden en later de bovenver trekken. tot zelfs de slaapkamer van de kinderen. Daar vond hij twee geld kistjes. welke hij meenam. Toen hii bij het dienstmeisje terugkeerde zeide biiJe zegt. dat je om tien uur naar bed gegaan bent en dat je geslapen hebt. zoodat je van niets weet. Dan kraait er geen haan naar. Hii verwijderde zich toen met de buit. De dienstbode/ die niet wist wat te beginnen uit vrees voor den man durf de bii de thuiskomst der bewoners niets zeggen. Na langen tijd ernstig te zijn ondervraagd door de reclierohe bekende zij eindelijk de feiten, zoo- als hier naar voren gebracht. Onmid dellijk is toen do verdachte A. R. van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij ontkent alle schuld. Van het gesto len© is nog niets teruggevonden. De beklaagde woont te Tongelrc en is slager van beroep. Het gestolen be drag vertegenwoordigt een waarde van circa 6 h 7000 gulden. NU EEN WEEKBLAD „DE DAG". Naar me» aan de „Maasbode" me- oedeolt, heeft thans ook de redactie van liet „voorloopertjé van ..De Dag" zich losgemaakt van den heer Broek- huiis. Aangezien laatstgenoemde niet be reid bleek de uitgave verder te finan cieren, hec-ft de redactie besloten haar eigen weg te gaan en heeft zij een ka pitaalkrachtige combinatie bereid ge vonden een groot weekblad tc finan cieren, dat a.s. Vrijdag reeds zal uit komen onder den naam „De Dag". Dit weekblad zal staan onder hoofd redactie van den heer -T. J. fvan Zuylen. terwijl ale medewerkers zul len optreden de heeren W. de Wal, W. Levy en P. L. Otten. flasrisit ?aa? frapa VRAAG: Ik verhuurde een huis ••oor f 2 per week. Voorwaarden wer den niet gesteld. De huurder heeft nu een gezin tij zicll in huis genomen. Mag ik de huur verhoogen? Met hoe veel ANTWOORD: U mag niet hooger Sttan dan 50 boven de huur van 1 Januari 1916. Voor het gezin kan do ■«"huurder een afzonderlijke vergoe ding vragen, buiten die 50 Het be drag van die vergoeding moet aan do Huurcommissie worden gevraagd. Die stelt heb dan vast. VRAAG: Wanneer kan men de( slaapkamer, die men gekuurd beeft betrekken, cn wanneer kan men deze verlaten ANTWOORD: Dat hangt af van dc oorwaarden waaronder men gehuurd heeft VRAAG: Onze oudera zijn beiden overleden. V ij zijn met zijn vieren 2 broers en 2 zusters. Een der zusters (leeftijd) 32 jaar) is hulpbehoevend, (zenuwzwakte). Van rechtswege hó ón haar f 2500 toe.Kan zij nu voor aar geheel© leven iu één of andere inrichting opgenomen worden, w zij zelf onder hiding behulp zaam is? Desnoods kunnen wij haar ook nog steunen. ANTWOORD: U kunt u voor het verkrijgen van nadere inlichtingen vervoegen in de Janskamcr van het Diaconiehuis in de Jansstraafc Donder- derdagavond 30 Augustus, om 8 uur. VRAAG: Bestaat in of iu de om streken van Haarlem gelegenheid om opgeleid te worden tot, 3e stuurman? Stoomvaart) ANTWOORD: Neen. Het meest na bij is de zeevaartschool te Amster dam Zeemanshuis Spreekuur 10—12 (behalve Maandag en Don derdag). Ook bestaat aan do Kweekschool voor de Zeevaart, 2-jarige cursus, op leiding voor stuurman zeil-, stoom - vaartkoopvaardij tevens opleid) ug voor de gouvernementsmarine. VRAAG: I. Hoe kan ik» motor-oüc- vlokken uit bruine schoenen verwijde ren? (Benzine helpt niet). II. En hoe inktvlekken uit een ma honiehouten tafel? ANTWOORD: 1. Met petroleum- aether en met bruine schoenwas na poetsen. 2. In een enkel geval leunt u goede resultaten bereiken door met lauwe melk te betten. Geeft dit niet dan moet u 't afschuren. VRAAG: Hoe kan ik oude slaolie- vlekken uit een tapis-Bolgo karpet verwijderen ANTWOORD: Maak een dikke pap van pijpaarde en koud water en leg een flinke laag op de vlekken. Laat goed droog worden en liaal de liard- gev orden pijpaarde er af, de vlekken zullen dan verdwenen zijn. VRAAG: Hoe kunnen wandluizen in een bedstede komen ANTWOORD: Als ze alleen nog maar in uw bedstede zijn raden we u om de bedstede zoo gauw mogelijk, uit te zwavelen en dit dikwijls her halen tot dat ge de beesten niet meer ziet, want ze verspreiden zich spoedig en kunnen overal door. VRAAG:: Hoe kan ik koolteer-vlek- ken uit een gabardine regenmantel eu uit een crèpe-de-chine japon ver wijderen? ANTWOORD: Uit de gabardine re genmantel met petroleum-aether, uit do crèpe-de-chine japon met alcohol 70 beide verkrijgbaar bij uw dro gist. VRAAG: Hoe kan men' gewoon lin nen het best waterdicht maken Kan het met aluin gedaan worden of is dat alleen bij regenjassen aan te wenden ANTWOORD; Aluin is hiervoor niet geschikt. Neem gelijke deelen rauwo en gekookte lijnolie en strijk dit mot een kwast gelijkmatig op het linnen en hang 't daarna op 'n plaats waar de lucht goed tee kan treden en laat het hangen totdat het goed droog is. VRAAG: Kunt u mij den mooisten fietsweg van Hilversum naar Ede en van Ede naar Renkum opgeven? ANTWOORD- Hilversum. Hoogo Yuursche, Socstdijk, Soest.Amersfoort, Nieuw Leusden. Woudenberg, Scher- penzeel,- Renswoude, De Klomp, Ede. De afstand bdraagt -V7.1 K M. VRAAG: Welke is de kortste en mooiste fietsweg van Haarlem naar INGEZONDEN MEDEDEELINGEN u 60 Cts. por rogel. Iedere vezel van dit zuivere brobdy uit louter graan, is voedsel. Venhuizen Hoeveel K.M. bedraagf| deze afstand? ANTWOORD: Den o.i. mooisten weg, dien men kan nemen is Haar lem, Halfweg, Amsterdam, Buiksloot, Nieuwendam. Schellingwoude, Bur gerdam, Uitdain, Monnikendam, Édam, Oosthuizen. Scharwoude, Hoorn, Lageweg, Hem, Venhuizen. Do afstand bedraagt 77.9 K.M. De kortste weg is: Haarlem, Amster dam, Buiksloot, 's Schouw, Broek in Waterland, Monnikendam, Edam eu dan den zelfden weg naar Venhuizen. Afstand 67.9 K.M. Met deze route wordt dus 10 K.M. uitgewonnen. VRAAG: Hoeveel spek, rijst, koffie, thee, suiker, en meel kan men onbe last mee over de grens naar Duitsch land nemen ANTWOORD: Dat is te informeeren aan het Duitsche consulaat te Am sterdam. VRAAG: Wat mag een Duitsch meis je ïn haar vacantie voor eigen ge bruik aan levensmiddelen mee naar Duitschland nemen ANTWOORD: Dit is te informeeren bij het Duitsche consulaat te Amster dam. Van hier en daar. Door den voorzitter L. Snapper van de vere:nigmg van Werkgevers in het Israël. Bakkersbedrijf te Amsterd is een open brief gericht aan alle or ganisaties van Werkgevers en Werk nemers in het Bakkersbedrijf in derland, met verzoek om gezamenlijk te ijveren voor een gelijk aanvangs- uur voor alle bedrijven, over het ge- heele land. van 5 uur 's morgéns en daarbij het verkoopen van verscli brood vrij tc laten van 8 uur v.tn, af. Op de algemecne vergadering van den Nod. R.-K. Bakkerspatroonsbond Woensdag te Amsterdam gehouden kifam dlijt schrijven in behandeling. Met al gem enne stemmen is de volgen de motie aangenomen: De vergadering enz. kennis genomen hebbende van den ingekomen Open Brief d.d. 13 Aug. 1913 van den A'oorzitter der Vereeni- ging van Werkgevers in het Israëli tisch Bakkersbedrijf, gevestigd te Amsterdam: overwegende de daarin o.m. voor komende zinsnede, dat het bakkers bedrijf tegenwoordig voor zeer velen zenuwsloopcnd is, tengevolge van den aanvangstijd van zes uur v.m. in vele bedrijven naast liet verkoopuur van 10 uur; overwegende voorts 4a conclusie, dat heb daarom geweusclït is, dab dc andere- organisaties met de Vereen: ging voornoemd voor een gelijk aai vangsuur streven voor alle bedrqve van 5 uur 's morgens en daarbij het verkoopen van versch brood vrij la ten van 8 uur v.m. af; besluit om ingevolge van de incon sequentie voortvloeiende uit den wenseh om te ijveren voor één uur vroeger te beginnen en daarnaast twee uur vroeger te verkoopen, het ichrijven voor kennisgeving aan te besluit voorts met alle wettige mid delen te zullen blijven streven naar hoi beginnen van vijl uur, ook voor die bedrijven, welke daarvan nog ver stoken zijn. en gaat over tot de orde in den dag. Aan de orde was hierna het vol gende. voorstel van de afd. den Bosch: Met hoofdbestuur van den R.-K. Bakkerspatvoonsbond dring© er in do Centrale Commissie en bij de bevoeg de autoriteiten op aan, het verkoop verbod zoodanig te wijzigen, dat dit alleen geldt voor groot brood en de ie broodjes van 50 gram, vanaf 8 v.m. vrij te laten, zulks plaatse lijk door patroons en gezellen tc re- rol en. Dit voorstel werd met groote meer derheid verworpen. UIT DE TEXTIELINDUSTRIE. Ten aanzien van de te Enschede ge houden vergadering van de lioodbe- sturen der textiel arbeidersorganisaties vernemen we nog, dat ook door de be sturen van ,.De Eendracht" en de vrije organisatie liet standpunt werd ingenomen, dat zij afwijzend stonden tegenover het voorstel van de werk levens tot verlenging van den werk tijd. Ten opzichte van het' andere deel van het voorstel der Chr. organisaties werd door de vertegenwoordigers van De Eendrechten de Vrije Organisatie verklaard, dat zii daarmede om ver schillende redenen niet accoord konden gaan. doch bereid waren, het voorstel bii hunne hoofdbesturen tor sprake te brengen. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering der afdeeling Almelo van den Chr. T e.\ bi el a rboi devsbond ünitas is met algemecne stemmen aangeno men het voorstel van het hoofdbestuur om de voorstellen der Twentsche Tex tielfabrikanten af te wijzen. Met groote meerderheid van stem men werd aangenomen het voorstel van liet hoofdbestuur, hetwelk in hoofdzaak hierop neer komt a. niet vasthouden aan de 43-urige werkweek zal de organisatie zich in bepaalde gevallen niet verzetten tegen een verleende overwerkvergunning b. liet overwerk moet noodzake lijk ziin om het bedrijf in vang to houden en de noodzakelijkheid ten ge noeg© van den minister worden aan getoond c. do termijnen voor overwerk zul len hoogstens 15 weken per jaar mo gen zijn per week niet langer dan 53 uur. d. deze overwerkvergunning mag niet achtereen worden opgeDruikt, doch zal na twee maanden van over werk minstens een maand weer 48 uren per week worden gewerkt; e. het overwerk worde alleen ver richt door personen boven 16 jaar; f. do uren, die overgewerkt worden zuilen mot gel'nk uur- en ta'beillooii be taald worden als de overige uren g. ingeval tijdens een overwerkver gunning minder gewerkt wordt hcort in deze gevallen ecu wachtgeldregeling getroffen te worden. De afdeeling Almelo van den U.K. Textïelarbeid ersbond St -Lainbertus nam een nagenoeg gelijkluidend voor stel aan. VROUWELIJKE AMBTENAREN BIJ P. T. en T. Bij Kon. besluit van 14 Augustus is het bepaalde in art, 123 van hot D,A.P.T.T. vervangen door het na volgende: lo. aan vrouwelijke ambtenaren, dio reeds vóór 1 Januari 1920 in dienst waren en voor dien datum afloopende koiting voor eigen pensioen hebben betaald, wordt bij cei'ovl ontslag we gens huwelijk door of vanwege onzen minister een gratificatie toegekund, ndieti zij geen recht hebben op dade lijk ingaand of uitgesteld pensioen; 2o. vrouwelijke ambtenaren, die na haar huwelijk nog in dienst blijven, komen voor een gratificatie als ender le bedoeld niet in aanmerking; 3o. de gratificatie wordt bepaald cp het bedrag, hetwelk de vrouwelijk'* ambtenaar vóór 1 Januari 1920 aan afloopende korting voor eigen pen sioen heeft betaald en waarvoor geen vergoeding in den vorm van een toe lage als anderszins werd genóten; 4o. vrouwelijke ambtenaren als in t artikel bedoeld, worden niet we- :i" in dienst genomen alvorens bet uitgekeerde bedrag is teruggestort. Dit besluit is gisteren iu werking getreden. vroeg, of ik met hem mee wilde gaan en 1 ujken wat er aan de hand was. Dat deed ik en toen zag ik Dartnell bij uw vader op z'rt knieen liggen. Hij schrok een beetje toen hij ons zag cn er zat bloed aan zijn handen. Ik ben er van overtuigd dat hij naar iets zocht, iets dat uw vader had en dat van groot belang was voor den man, die hem vermoord had. Marie antwoordde niet dadelijk. Hij keek naar haar bleeke gezichtje in het halfdonker. Haar groote oogen staar den in dc verte en het irriteerde hem dat ze blijkbaar geen acht had gesla- gne op zijn woorden en dat al zijn moeite vergeefs was geweest. Toen Marie echter een oogenblik later weer sprak, merkte hij, dat hij zich had vergist, en dat het meisje ieder woord had verstaan- „Hebben ze dan iets op Anthony Dartnell gevonden, toen ze hem ar resteerden J" vroeg ze „iets dat aan mijn vader had toebehoord, bedoel ik V' „Neen", antwoordde bij, cn weer kwam hij met dezelfde i e deneer ine, die hij gebruikt had om Helen Ray mond te overtuigen. „Neen Maar aan den overkant van den weg was ccn boschbrnnd. Hij kan wat luj gevonden heeft, daar wel hebben in gegooid, cn dan is het verbrand. „Maar toen u hom zag, maakte hij toen r.og den indruk*, dat hij naar iets zocht?" „Ja," gaf hij aarzelend toe „AYaarnaar denkt de politie dan dat hij gezocht heeft I" vroeg het meisje nieuwsgierig. „Daar zijn ze niet zeker van", ant woordde Pennington op kalmen toon. „Er wordt gesproken over papieren die betrekking hadden op Anthony Dartnell zelf, papieren, waarvan be kend is dat uw vader ze in zijn bezit had, hoewel Vader Henry, die vandaag met Vader Bantoek in Dartnell is ge komen, eigenlijk de rechtmatige eige naar schijnt te zijn. Als hij naar die papieren zoekt, eu ze gevonden heeft, heeft hij ze waarschijnlijk in heb vuur gegooid en ze vernietigd." „Hij heeft ze niet in het vuur ge gooid", zei Marie vlug. „Hij heeft zo niet vernietigd." „Hoe weet u dat, juffrouw Salno- vo?" vroeg Pennington met goed ge huichelde verbazing- „Omdat inijn vader ze heclemaal niet mee naar Dartnel! genomen had 1" ,.Q, ja, juffrouw Salnovo Penning- ton had moeit© om niet te laten blij ken hoe «Opgewonden hij was. „Waar zijn ze dan nul" „Ik heb ze", zei het meisje op za kelijke toon. „Jk zal ze aan Vader Bantoek brengen. Misschien kunnen ze wel helpen om Anthony Dartnell tc redden. je hem vragend aan. „AVat is er aan de hand?" „Niets", antwoordde hij met een lachje. Ik ga alleen even de lantaarns aansteken, meer niet." HOOFDSTUK SN. Eendubbele ontdekking. Toen John Pennington uit de auto stapte bekeek Marie Salnovo hem nieuwsgierig- Ze kwam nog maar pas uit tropisch Afrika cn auto's waren nog een heel nieuwtje voor haar, en zelfs het aansteken" van de lampen vond ze interessant. En toen Penning- ton zich bukte vlak voor de sterke acetyleen lamp zag ze zijn gezicht dui delijk afsteken tegen de duisternis. Weer had zo do gewaarwording, dat ze zijn gezicht al eens eerder ergens gezien had, en plotseling herinnerde ze het zich. Het was het gezicht van den man die op de gang in het h'Hcl in Londen geloopen had, op den avond toe er in hun kamers was ingebroken. Ze schrok en keek Pennington strak aan. Hij had de autopet die hij droeg, achteruit geschoven en ze kon nu zijn heele gezicht duidelijk zien. Er was geen twijfel mogelijk. Dit was de man die, in antwoord op een vraag van den eigenaar, eerst luid beweerd, dat ze zich vergist had en die haar toen had beklaagd, de mail, wiens rug zo ge zien had, cn in wien ze plotseling den indringer herkende, tb.en hij de trap af liep. Toen ze naar hem keek, her innerde zc zich dut haar vader den man uit haar bschrijving had herkend, en dat haar vader niet verbaasd was, dat bij hun kamers had doorzocht en dat Salnovo zijn werkelijken naam wist. Een vaag gevoel van angst overviel haar. Er was iets niet in orde. Ze kon zich niet voorstellen dat Vader Bantoek zoo iemand naar haar toe zou sturen, cn toen Pennington weer in de auto stapte, cn zij doorreden, was ze op haar hoede. „Juffrouw Salnovo", zei Penning- ton, toen ze een eindje gereden had den, „u verbaasde mij zooeven toen u zei, dat u die papieren had." „Zoozei Mane op onverschilligen toon. „Ja, het verbaasde me te hooren dat ze werkelijk bestonden. Ik was ta melijk sceptisch gestemd over dio pa pieren en it "'as geneigd tc gelooven, dat ze alleen in dc verbeelding van de politie bestonden, die natuurlijk pro beert om zooveel mogelijk bewijzen van Dartnell's schuld te vinden." Het meisje gaf geen antwoord. Zo dacht aan wat haar- vader gezegd had ovei' de papieren, waar naar die man in hun kamers gezocht had en ze wist dat- de man naast haar loog, Toen hij merkte dat ze niets zei, be gon l'iij weer: „Ik geloof dat de vrienden van Anthony Dartnell het akelig zullen vinden dat die papieren werkelijk be- etaaa „AVaarorn?" riep het. meisje ver schrikt uit. „Omdat ze door de politie gebruikt zullen worden om de zaak voor hem ongunstiger te maken. Ze zullen zeg gen, dat dit de papieren zijn die hij zocht, de papieren waarvoor uw \a- der werd vermoord, en hoewel An thony Dartnell die papieren nooit in handen heeft gehad, zullen ze hem nog aan den galg brengen". Zijn stem klonk ernstig en nadruk kelijk. En hoewel ze hem niet ver trouwde, raakte liet meisje toch on der ('en indruk. „Maar waarom?" vroeg ze en haar angst en onrust klonk in haar stem. „Omdat de politic zoekt naar een reden voor de misdaad. En nu zullen ze die papieren daarvoor nemen. Zoo lang Jieb bestaan er van nog vaag is, helpen ze de politie in 't geheel met, maar als er bewezen is, dat ze werkelijk bestaan, zullen de bewijzen legen Dartnell overweldigend zijn". Marie schrok vreesdijk en hoewel ze Pennington niet vertrouwde, wend do ze zich tot hem. „Maar wat kan :k doen? AYat moet ik doen?" „Het zou heel eenvoudig zijn o:n dio papieren, wat zj ook zijn, te ver nietigen!" stelde Pennington voor. „Dan kunnen ze nooit als bewijsstuk ken gebruikt worden. Als u ze ver brandt redt u misschien Dartnell"* Maar Marie's verstand verzette zich hier tegen. „Neen!" riep ze uit. Als ik ze ver brand zou hem dat niet redden, in te gendeel, het zou misschien ïn ziin na deel kunnen zijn. AYcru de politie zou er van kunnen hooren en dan zouden zo vragen, waarom ze verbrand wer den? Eu ze zouden hun eigen vraag beantwoorden. Ze zouden z.gg:n dat - er iets slechts in was, iets dat zijn schuld zou bewijzen eu ik weet, dut dit niet zoo is' Toen Pennington merkte dat ze er niet toe te bewegen was, kwam hij met een ander plan. „Maar juffrouw Salnovo, dio papie ren moeten in ieder geval voorloopig voor d© politie verborgen worden ge houden. Als u vriendschap gevoelt voor Anthony Dartnell dan is dat eigenlijk uw plicht. U mnet de polit e niet helpen. AVat die papieren cok met deze zaak uit te staan hebben, zj zulten net zoo lang draaien en neut-e ren tot ze er 'n bewijs van Dartnell's schuld in gevonden hebben. U moet die papieren verborgen houden. Het zon het beste zijn. als u kon zoggen dot ii er niets van wist, maar als dat niet kan, most- u ze aan iemand toe vertrouwen. zoodat tl, als de politie er ïi over ondervraagt, naar waar heid kunt getuigen dat u niet weet waar ze ziju", ("Wordt vervólgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6