HAARLEM'S DAGBLAD Buiteniandsch Overzicht De man uit ^aioba MAANDAG 3 SEPTEMBER 1923 TWEEDE BLAD OORLOCSCEVAAR TUSSCHEN ITALIë EN CRIEKENLAND. ITALIÖ WEICERT DE QUAESTIE VOOR DEN VOLKENBOND TE BRENGEN. OPGEWONDEN STEMMINGEN TE ROME EN ATHENE. De moord op den Oostenrijkscben aartshertog tc Serajetvo was de aanlei ding tot den grooten Europeeschen oor log. Zal nu de moord op de Italiaansche missie op Grieksch grondgebied weer aanleiding zijn tot een oorlog? Nu tusschen Italië en Griekenland. Het incident tusschen Italië en Criekenland neemt steeds erger afmetingen aan. De Italianen zijn overgegaan tot be zetting van de Grieksche eilanden Kor- foe, Paxos en Anti-Paxos. De bezetting van Korfoe door Itèlië na een kort bombardement door Italiaan- sche oorlogsschepen, wordt te Londen als een zeer ernstige ontwikkeling van den toestand beschouwd. Met betrekking tot het bombardement beweren do Ita- liaanscbe autoriteiten, dat het werd on dernomen in verband met de weigering van den Griekschen commandant van bet fort, zich over te geven. Volgens niet-officieele berichten uit Korfoe begon het bombardement om tien minuten voor vijven. Er werden twee for ten geraakt, alsmede het politie-insti- tuut. In het hoofdfort werden vele Ar meen sche weezen en uitgewekenen, die aan de zorg van de ambtenaren van het i.Lord Mayor of London Relief Fund"' waren toevertrouwd, getroffen. Naar be weerd wordt, heeft het bombardement den dood van minstens 30 personen ten gevolge gehad; Na de beschieting 'hebben de Griek sche autoriteiten 100 soldaten en 150 gendarmes zich overgegeven. De Italianen benoemden voo^Joopig een ad miraal tot gouverneur van het eiland en namen het bestuur in handen. Het eiland Korfoe, te zamen met an dere Jonische eilanden, werd in het jaar 181; onder Britschc bescherming ge plaatst. De Britschc staatsman Gladstone was gedurende eenigen tijd Hoogc Com missaris van dit gebied. In het jaar 1S64 werd krachtens de bepalingen var. het in het voorgaande jaar gesloten verdrag van Londen, Korfoe met de andere eilan den aan Griekenland afgestaan. Art. a van dat verdrag bepaalde, dat Groot- Brittannië, Frankrijk en Rusland, onder goedkeuring van Oostenrijk en Pruisen, mede-garant bleven voor de permanente neutraliteit van Korfoe. Men is ie Londen algemeen van mee rling, dat de Raad van Ambassadeurs uit hoofde van zijn verantwoordelijkheid in-* zake den moord op de-Italiaanscho offi cieren, die handelen volgens de instruc ties'vari <ïat geallieerde lichaam, het aan gewezen en bevu.cgde lichaam was een 'géza menlijken stap bij'-de Grieksche re- geering te doen, daar de misdaad on- weerlegbaar op Griekschen bodem be dreven iverd. Deze. weg werd stipt ge- volgd. Er werden een krachtig protest en een e'isch, een volledig onderzoek in te, stellen, ingediend. De situatie welke door de snelle opeenvolging der gebeurtenis sen is ontstaan, wordt geacht van zooda- nigen aard te zijn, dat zij een actie van de zijde van den Volkenbond nood zakelijk maakt. Griekenland zoo is men te Londen in breede kringen van meening is volkomen in zijn recht, deze aangelegenheid voor den Volken bond te brengen. Criekenland heeft zich, tot den Volkenbond gewend. In do door do Grieksche delegatie bij den Volkenbond bij bet secreta riaat-generaal van dien bond inge diende nota wordt verklaard, dat de Grieksche regeering drastisch© maat regelen beeft genomen, de schuldigen aan den op de Italiaanscho militair© commissie gepleegdèn moord op te sporen. Voorts wordt er op gewezen, dat de Grieksche regeering aan de ïtalittansche regeehng spontaan haar oprechte deelneming en die van ge heel Griekenland heeft betuigd. Evenwel heeft de Grieksche regee ring, zoo zegt de nota verder, de in de Italiaanscho nota tegen haar gerich te beschuldigingen nadrukkelijk afge wezen en verklaard, dat het, onmoge lijk is, aan de daarin gesteld© eischen te voldoen. Zij heeft echter, met het levendig verlangen bezield, in het algemeen een incident, hetwelk de goede betrekkingen tusschen Lelde landen in gevaar zou kunnen bleugen, vermijden, de reeds bekende voldae- ig eu schadeloosstelling aange boden. De nota besluit met te constatee- ren, dat de Grieksche regeering daar- meuo tot aan de uiterste grenzen van ce met de souvereiniteib en eer van Gnekenland in overeenstemming .10 brengen aanbiedingen is gekomen. In ©•band daarmede heeft de Griïit iclie regeering, bij de overhandiging van haar antwoord aan den Italiaanse-ïen gezant te Athene, terstond het ver langen uitgesproken, overeenkomstig bet V olkenbondspact den Volkenbonds raad bet tusschen Italië en Grieken land gerezen geschil voor te leggen, ten einde langs minnelijken weg tot een rechtvaardige regeling te geraken. Het hoofd der Grieksche delegatie voegt hieraan toe: „Wanneer ik bef voorgaande te uwer kennis breng, heb ik op last der Grieksehe regcermg de eer u te verzoeken, de kwestie krach tens art. 12 en 15 van het Volken- bondspact binnen den kortst mogelij ken tijd aan'bet oordeel van den Volkenbondsraad te onderwerpen." Over bet verloop der Zaterdag ge houden geheime vergadering van den Volkenbondsraad o.er do Grieksch- Italiaansche kwestie kan worden me degedeeld, dat bij het begin van de vergadering de Grieksche gedelegeer de, Politis, op verzoek van den voor zitter do nota van de Grieksche regce- ring voorlas en motiveerde. Vervol gens las de president, Ishii, de artt. 12 en 15 van het Volkenbondspact voor, waarop de Grieksche regeeriug zich beroept. De Italiaansche gedelegeerde, Sa- landra, bracht daarop de vraag ter sprake, of tie Volkenbondsraad ter zake van de Grieksch-Italiaansclie kwestie bevoegd is. Spreker betoogde, dat het hier een kwestie geldt, welke den Raad van Ambassadeurs be hoort te worden voorgelegd. Immers, van dit lichaam had de vermoorde Italiaansche militaire commissie haar opdracht gekregen. De Volkenhonds- raad zou zich dus, volgens Salandra, eerst met de kwestie kunnen bezig houden, wanneer de Raad van Ambas sadeurs er over heeft, beslist en over deze beslissing tusschen de beide be trokken landen een geschil ontstaat. In ieder geval, zoo betoogde de Ita liaansche gedelegeerde, behoort de zaak tob de bevoegdheid van den Raad van Ambassadeurs en niet tot die van den Volkenbondsraad. Overigens voegde Salandra daaraan toe is het ook uit een practisch oogpunt be ter, dat de Volkenbondsraad zich voor loopig niet met zulke uiterst gewich tigo politieke kwesties bezig houdt, maar dat hij zich in de eerste plaats meer tot de kleinere internationale vraagstukken bepaalt, Lord Robert Cecil, de Britsche ge delegeerde, weerlegde deze stelling met klem en betoogde, dat er aan do bevoegdheid Van den Raad' niet de minste twijfel kan bestaan. Ofschoon de Volkenbond nog te jong is, reeds op een reeks van precedenten te kun nen wijzen, mag' toch in zeker opzicht het optreden van den Raad in zake het conflict tusschen Joegoslavië eu Albanië reeds als een prejudice voor het aanhangige geval beschouwd wor den. Bovendien echter verklaart bet Volkenbondspact den Raad bevoegd. Nader wordt nog uit Athene ge seind, dat de Italiaansche gezant aan de Grieksche regeering mededeelde, ,dat Italië weigert een uitspraak van den Volkenbond in liet Italiaansch- Grieksche conflict te aanvaarden. In Italië heerscht een opgewonden stemming. De koning is naar Rome teruggekeerd. Op de departementen is bet een drukte van belang, vooral aan oorlog en marine- - De premier Mussolini is Zaterdag nacht in zijn werkkamer gebleven, tijd om te slapen kon er niet op over schieten. Verder wordt nog geseind: 1 „De publieke opinie in Italië ïs ;eheel op de hand van Mussolini. Er eerscht een hartstochtelijk patriot tisme.- Het nieuws, dat Korfoe was bezet, werd met groot enthousiasme ontvangen en had een nieuwen storm van gelukwenschen aan het adres van den premier ten gevolge". Verder komt er een soort oorlogs stemming, o.a. zijn de- Grieksche pers vertegenwoordigers uit Rome uitge- ezen. Intusschen hadden eenige vloot- eenheden in de havens van Spezia en Venetië order gekregen, zich ge reed te houden. Laat in den nacht kregen zij bevel de ankers tc lichten en in de richting der Zuidelijke Adri- atische Zee op te stoomen. De Ita liaansche regeering heeft zich voorts reeds de beschikking verzekerd over acht groote stoomschepen voor het geval, dat groote trocpencontingcnten vervoerd moeten worden, ofschoon ook de Italiaansche oorlogsschepen in staat zijn, zoo noodig, groote troe- penlanduigen met machinegeweren uit te voeren- De militaire attaché's van Italië zijn ook uit Griekenland teruggeroe pen. Wat Italië verder van plan is te doen. De Italiaansche gedelegeerde bij den Volkenbond, naar zijn mecning gevraagd, wees met nadruk op de be langrijkheid van de Italiaansche ver klaring volgens welke de bezetting van Korfoe en de andere eilanden geen vijandelijke daad is, maar een voudig het nemen van een pand. I":c Rome woidt ons aiog gemeld: Met de bezetting van Korfoe en verder afgelegen jiiandao, is de tegen Grietenland afgeloopen voor zoover het Italië betreft. Het rtaat gehee1 aan Griekenland den volgenden stap te doen. Italië is voornemens Korfoe te bouden als een productief onderpand terwijl he'. slechts genoegen neemt met de voorwaar den vertat in de nota van Mussolini. Italië eiseht van Griekenland 50 niiiltocn 5ire als schadevergoeding ou vergoeding wan de bezet:mgskosten van Korfoe en de tnee andere eilanden. De vermoerdo missie. De „Giorn3le d'Italia" heeft een. spe ciaal onderzoek doen insteilcn op de plaats, waar de moord op de liaiiaariselie missie beeft plaats gehad en hec-ft :n:< santé bijzonderheden kunnen verzami omtrent den moord, welke hevestigen de verantwoordelijkheid valt 00 de Grieksche militaire missie. Het blad herinner! aan de meenigsverschillen tus schen generaal Tellini en kolonel Botza- ris en beschuldigt laatstgenocrculo van raedep'idhtigbeid. Een Grieksch officier heeft den Albcneeschem gedelegeerde Be- rairi, die er zich ongerust over maakte, teen hij de Italiaansche missie niet za; aankomen, belet zich in de richting van Devinaki te begeven. In Griekenland is de stemming zeer op gewonden. In het gehocle land is de s'adt van beleg afgekondigd. De regeering laat de Italiaansche lega tie te Athene door een dertigtal militairen bewaken. INGEZONDEN MEDEDEELINCEN 5 60 Cts. per regel. HEEMSTEDE TE LEE 2 Hf ONCERECELDHEDEN TE ESSEN. Te Essen zijn weer ernstige onlus ten voorgekomen. De communisten hebben getracht de radenrepubliek uit te roepen. De politie was niet sterk genoeg om de communisten te verja gen. maar moest zelf de vlucht ne- j De orisis in het mijngebied van Essen is verscherpt door de absolute weige ring van het verbond van mijn eigenaren,' de uitgesloten stakers we der aan te nemen. Deze uitsluiting be treft 15 mijnen met name die v;.n Stinnes en Thijssen. Het, totale aantal uitgestotenen be draagt 30.000. Het verbond van mijn eigenaren weigert verder elke inter ventie van het stadsbestuur van Es sen. dat bevreesd is voor ernstige on lusten, daar de uitgestotenen, die zon der eenigen steun worden galaten, zich zelf met geweld de middelen van le vensonderhoud' zullen verschaffen. Zondag zou door de stakers ge stemd worden over de vraag, of zij voor de Franschen zullen werken, DUiTSCHLAND EN DE VOLKEN-, BOND. Von Gerlach, de hoofdredacteur van het Duitsohe pacifistiscüe blad „Die Welt, am Montag". die nu te Geneve vertoeft, heeft in een gesprek met den vertegenwoordiger van Havas be vestigd, dat het niet in de bedoeling van het kabinet-Streaevnann ligt, thans toelating van Duitsëhland tob den Volkenbond te vragen. Von Ger lach verklaarde dat de Dwitsche re geering thans niet tot ec-n dergeliiken stap za! overgaan, tegen den wil van een groote mogendheid als Frankrijk. EEN CONFERENTIE. Da Britsche minister- van Buiten-, landsehe Zaken, lord Curzon, heeft Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan den Franschen premier, Poinc-irc. Het onderhoud tusschen beide staats lieden duurde ongeveer 20 minuten. De geheimzinnige ver dwijning te Boor. Een nieuwe inbraak in de fabriek Het persbureau Vaz Dias meldt uit Goor In den nacht van Vrijdag op Z iter- dag omstreeks kwart over twaalf hooiden twee bij de Boterfabriek ..Weddehoeu op wacht liggende marechaussees gekraak in het grint. Toen zij het gebouw sluipend nader den. zagen zij twee mannen, die be zig waren het slot van dc kantoordeur te foreecren. Op heizelfde oogenblik, dat zij oi:6proiigen keerden de inbre kers zich om, waarbij ecu dezer on middellijk uit oen geweer een schot- loste. Beido inbrekers gingen toen op <Se vlucht. Hoewel de marechaus sees direct vuurden, schijnen zij do vluchtelingen niet tc- hebben geraakt, al meent n.cn, dat een der beide in brekers gewond moet zijn. Daar oen der beide marechaussees zelf een beenwonde had opgelo-jpen. kouden zij de vluchtelingen niet ge noeg achtervolgen. De marechaus sees zo.iden de vluchtelingen een zestiental schoten na. De vluchtelin gen wisten evenwel per rijwiel weg te komen. In verband niet de Jubileumviering waarvoor de versieringen nog aange bracht vv orden \v as er veel publiek op straat in Goor. De, behalve beide ge- gc-ucemde marechaussees, in Goor dienstdoende marechaussees waren in het dorp. toen zij hoerden schieten. Met 'n juist pnsseerenden auto gingen zii mar de fabriek Weddehoeu, cloch zij kwamen te laat. Dar.r de fa.briek aan den zoom van het ooscli van We klam is gelegen, terwijl in de buurt een kruispunt van wogen ligt, leverde de achtervolging niets op. Hot is eigenaardig. dat deze in braak in den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft plaats gehad, in den- zelfden nacht dus waarin veertien da gen geileden de bewaker van de fa briek II. van Ommen op snoorlooza wijze is verdwenen. Ook nu dachten de dieven waarschijnlijk vee' geid in de fabriek te vinden, daar op Zaterdag de looneu worden uitbetaald. Juist deze week waren de loor.en evenwel reeds Vrijdag betaald. Door deze mis lukte inbraak is cle politie in het bezit gekomen van een aantal gegevens, waarmede zii ook hoopt de spoorlooze verdwijning van Van Ommen op te helderen. DE ACHTURIGE ARBEIDSDAG VOOR HET AMSTERDAMSCHE GEMEENTE-PERSONEEL. Dc leden van clen Amslcrdamschen ge meenteraad Wijnkoop en Alex Lisser stellen den Raad aldaar voor tc beslui ten, den achturendag voor alle in dienst bij dc gemeente Amsterdam zijnde per sonen wederom in te voeren, met dien verstande, dat het weekloon daardoor niej verminderd wordt, en de uurloonen en andere standaardloonen dienovereenkom stig worden verhoogd. Dc bedoeling van dit voorstel is, den vóór i Juli j.l. gegolden hebbenden toe stand ter'zake te herstellen, en om het dus onmogelijk tc doen zijn, dat de nor male arbeidsdag in gemeentedienst ooit langer is dan acht uur. OPLICHTING. Men schrijft aan de Maasbode: Eenige weken geleden ontvingen verschillende der grootste Nederland- sche Fabrieken een onderteekende cir culaire. De circulaire bevatte mede deel ing dat do onderteekenaars een comité hadden samengesteld om na mens do Nederlandsche grootindustrie aan H. M. de Koningin een huldeblijk aan te bieden bij gelegenheid van haar.jubilé. Diegenen die wat voor dit plan voelden, moesten f 25 op een aangegeven nummer gireeren. Tevens moesten zij op een blanco vel papier hun handteckening plaatsen teneinde die op do oorkor.de te kunnen .over nemen. Verschillende fabrikanten heb ben aan deze oproep gevolg gegeven. Thans blijkt bet echter dal men met- ecu oplichterstruc te doen heeft. EEN AARDBEVING. Blijkens ecu mededeeling van het Kon. Ned. Meteor. Instituut is uan de bevings- wacht in De Bilt een sterke aardbe ving waargenomen. Hedenmorgen om "3 uur 11 minuten, tijd van Greenwich, werd een buitengewoon sterke aard beving opgeteckeud, voor welke de haard moet zijn gelegen op een af stand van 9400 K.M. De oorsprong is nabij of in Japan te zoeken. PLATGEDRUKT. Vrijdagavond werd op den Yssel voor Kampen vuur- 'erk ontstoken. Op de rivier bevond zich een groot aantal booten en schui ten. Op een der schuilen zat eeü moe der met baar dochter. Toen die boot met een ander vaartuig in aanvaring kwam, vielen de vrouwen over boord. De moeder werd gered, doch de doch ter werd tusschen beide booten plat gedrukt. De dood trad onmiddellijk in. DE VERDWENEN DIAMANTEN. Het Hbld. verneemt dat de waarde van de te Antwerpen verdwenen dia manten bedraagt ruim vier tonnen gouds. De makelaar wien drie partijen zijn ontfutseld is de heer S. Slic-r, te Amsterdam, zijn opdrachtgver de fir ma Wolf Streep, eveneens te Amster dam gevestigd. Voorts zijn bij die par tijen betrokken de firma's Polak en Ix>b<\ gebroeders Jakobs en eei klrinere firma's. De meesten zijn niet tegen diefstal verzekerd. Er wordt te Antwerpen een uitgebreid onderzoek ingesteld. DE MOORD TE GIESEN—NIEUW KERK. Vrijdag den geheelen dag werden door de Justitie te Sliedrecht verschillende personen gehoord inzake den moord op den spoorwegwachter de Jong te Giesseu-Nieuwkerk. Zekere C. K. uit Sliedrecht is des avonds nog naar de gevangenis te Dordrecht over gebracht, terwijl de vrouw van K. en zekere T denzelfdën avond te Dor drecht zijn aangehouden. Allen zijn in het huis van bewaring opgesloten. HET V/EER IN AUGUSTUS. Het Kon. Ned. Meter. Inst, in de Bilt publiceert het volgende voorioo pige overzicht over het weer in Au gustus Gemiddeld over de geheele maand waren zoowel de dagelijksche maximum- als dc minimum tempera tuur bijna een graad Celsius beneden De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land, bedroeg 95, tegen 80 millimeter normaal- In het N.O. waren de verschillen het grootst. De eerste helit der maand was zeer droog en zonnig. De Bilt had 214 uren met zonneschijn legen 17D normaal. DE BF.LLA DONNA-VERGIFTI GING. Ook aan Neeltje D.. die eenigen tijd geleden tot 9 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld ir verb'and met de beruchte belladonna- jiftigingszaak, is thans, op een daartoe door haar jnridischen raads man, inr. J. de Vrieze, gedaan ver zoek. door de Koningin gratie ver leend. DROEVIG ONGELUK. Woens dag is te Alkmaar een eerepooit-om gevallen. Het zesjarige zoontje van den heer M. werd er door getroffen en is Vrijdag aan de gevolgen daar in overleden. MOORD OP DE KERMIS TE ZAANDAM. Te Zaandam ontstond Zaterdag avond tegen het sluiten van de kermis emi een kleinigheid ruzie jiussóhen een clubje 'Noordbrabruiters waarvan 'er velen om dezen tifd.in den polder als landarbeider werkzaam zijn en een groepje Zaandammers. Toen een der laats'en een opmerking aakten omtrent „haringen" die de polderjongens aan een zuurkraampje gebruikten, ontstond, meldt de Cou rant, de ruzie, waarbij een der polder jongens zijn mes trok, waarmede hij een der Zaandammers een steek ir. de hartstreek toebracht. Degetroffene, de 20-jarige M. zakte terstond in el kaar en werd naar de kliniek overge bracht, waar hij eenig© uren later aan de gevolgen is overleden. De politie cl ie dadelijk ter plaatse was. arresteerde de polderjongens. Ze waren met hun zessen. Aanvankelijk ontkenden allen de dader te zijn. De politie slaagde er echter spoedig in den vermoede lijk en dader aan te wij zen, die later bekende den steek te hebben toegebracht. Het is cle 20- iarige A. v. d. W. uit AJmkerk in Noordbrabant. EEN VLIEGENDE VUURPIJL, benige jongens in do Oostenburger middenstraat te Amsterdam hadden eeu vuurpijl afgestoken, welke door een ruit van perceel 53 I in een ka mer terecht kwam en daar de gordij nen in-vlam zette. De brand is doet* den bewoner zelf gebluccbt. Onze Lachhoek. De goocheltoer. Iemand nam zijn tienjarig zoontje mee naar de stad ïn den trein ver maakte hij dc-n jongen met een paar handige goocheltoeren. Hij rukte vlug zijn zoontje do pet van het hoofd en deed of hij die uit het raampje wierp, ondertusschen zorgdragende, dat de jongen ni6t kon zien, hoe hij het voor werp onder z'n arm verstopt hield. Let nou eens op, zei de vader,- hoe pappie je pet terug kan tooveren. Tot zijn groote verbazing zag de jongen dat de pet weer voor den dag kwam. Maar nog voor de trein zijn eindpunt bereikt had, sprong zoonlief plotseling op, greep z'n vader de hoed van 't hoofd, wierp het hoofddeksel 't raampje uit en zei triomfantelijk: Toover nou je hoed terug, pappie! 5 September: Het hoofdpostkantoor,- alsmede de bijkantoren Plein en Frans Halstraat, zullen gesloten zijn tot 1 uur n.m. en bet bijkantoor Aerden- hout zal geopend zijn van S—9 u. v.m., 2—3 1/2 u. n.m. en G7 1/2 u. n.m. Het- hoofdtelegraafkantoor zal ge opend zijn van 7—9 u. v.tn.; 111 u. n.m De interlocal© telefoondienst zal ge opend zijn van 89 u. v.m.; 110 u. n.m. 6 September: Het hoofdpostkantoor zal gesloten zijn na 2 uur n.m.; alle bijkantoren zullen gesloten zijn na 1 uur n.m. Het hoofdtelegraafkantoor za! ge opend zijn van 7 u. v.m.—9 u. n.m.; de interlocale telefoondienst van 8 u. v.m.9 u- n m. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. Het Hbld. meldt De heer J. J. T._ Spaargaren, predi kant bij de Ned. Hervormde gemeen te Aartswoud, die dit jaar tot lid der »Prov. Staten van Noord-Holland is gekozen, heeft zich thans op grond van de betreffende kerkelijke regle mentsbepalingen genoopt gezien als Statenlid zijn ontslag te nemen en dit aan het Provinciaal bestuur ingezon den- Zijn opvolger op de vrijzinnig- democratische lijst voor de kieskrin gen Hoorn en Zaandam is de beer J. Best Nz. burgemeester van Berk hout, dijkgraaf van de Banrsdorpers- meer, voorzitter der afdeeling Hoorn GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij T. Willemsen, Oranjeboomstraat. 148, beursje Out, Raamsteeg 19 rood, bank biljet Wolf, Rosenhagenstraat 55. gele ceintuurKossen, Z. B. Spaarne O.Z. 63, beige ceintuur S. Wijd kamp, Karolinge- ?.r 47, grijze ceintuurBroekhuizen* Leidschestraat 153, dekzeil; Logman, Alb. Thijmstraat 3, duifG. Broekhuizen, Leidschevaart 14. insigne {Landarbci- öersbond) J. v. d. Haan, Roosveldsiraat 14, heerenhandscliocn v. Roodcn, Glas- blazcrstraat 39, horlogeketting met me daillon Rotteveel, Romolcnstraat 54, hondenhalsband J. Korvers, Pres, Stcvn- at 17, S,cboten, glacé handschoen L. Hoffman, Berkenrodestraat 23. horloge ketting Kennel „Fauna", Pnrklaan; rt-witte kat, gebracht: door Print, Ravesteeg 10 a Bekooy, Dijkstraat 4, Lipsslcutels A. C, Dhont, Witte Hceren- straat 10, witte kin'dernuusG. Reedier, Nieuwe Kruisstraat 11 rood, kindérmuts (marine) Heydanüs, Koningstraat 25, pakje katoen en lint; Wils, Vro'uwenlvk- sïraat 56, bruine damesportehionnaie'; Wynandts, Vrouwenhekstraat 25, rijwiel- pomp A. Bout, Spaarne i, zegelring Kleefstra. Gasthuislaan 34, rokspeld merdam. Tulpenstraat 434 rood, re genjas Petersen, Damaststraat 19, re genjas G. v. Maas, Jan Nieuwenliuyzen- straat 28. spaarzegels; W. Hardesmee'ts, Klein Heiligland 52, bruine damesschoen; M. Mennis, Duvcnvoordcstraat 82, ta- bakspijp; Boelsma, Gen. Cronjéstraat 91, bruin .taschjc met kerkboek Mcyboom, Spaarnwouderstraat 97rood, bruin taschje net pas enz.; G. Vooges, Magdalenaslr. 14, damcstaschje met' portcmonaaic. HET POST- EN TELEGRAAF KANTOOR OP 5 EN 6 SEPTEMBER. Do directeuren van het postkantoor en van het telegraafkantoor te Haar lem maken bekend, dat de diensten op 5 en 6 September e.k. zijn geregeld als volgt: Het iDoneel DE GALA-YOORSTF.LL-ING IN DEN ST ADSSCH OU W B URG. Aan het eind der gala-voorstelling in den Stadsschouwburg stond alleen liet „Kind van Staat" onder het spe len van bet Wilhelmus op het tooneel om de hulde van het publiek in ont vangst te nemen. In deze huldiging lag een symbolische beteekenisDa toejuichingen golden op dat oogenblik het Huis van Oranje, daar op het tooneel verbeeld in één van zijn groot ste figuren, den tateren Stadhouder Koning Willem III. Zeer zeker gold voor een deel ook het applaus den lieer Crombouw, die de titelrol van Schimmels dramatisch spel op een voor een dilettant waarlijk Feuilleton Geautoriseerde vertaling haar het Engelsch van OTTWELL BINNS. Anthony Dartnell viel op zijn knieën neer. „Vader, u moet niet. De oude man lichtte met groote moeite zijn hand op en liet hem toen op het hoofd van zijn zoon rusten. Bijna fluisterend kwamen de woor den over zijn lippen: „Benedicat et custodial nos omnipotens et Do stem stierf weg, de zegenbede bleef onvoléindigd en de vermoeide oogle den vielen weer toe. En dat waren de laatste woorden die Anthony Dart nell zijn vader hooide zeggen, want een uur later was Vader Henry ge storven. Toen pas verliet Anthony Dartnell de kamer en emg naar de bibliotheek, waar hij Mario en Ilclen vond met den lieer Lambert, die er al eerder heen gegaan was. Helen kwam dadelijk naar hom toe. „Neef Anthony", zei z; rustig. ..ik bon blij dat je hier weer bent en ik weet.dat dj morste van h mo-il IJ'e den nu wel voorbij zulhn zijn. Hier is een goede vriendin van je, aan yvie je het ongetwijfeld te danken hebt dat je nu weer vrij bent. 7e heeft om jouvyentwil heel wat uitgestaan". Anthony Dartnell wendde zich fot Marie. Er lag een blos op haar bleeke wangen en een uitdrukking vol ver wachting m baar donkere oogen. Toen hij de hand greep, dis. za hem toe stak, maakte dio uitdrukking in baar oogen hem verlegen. De woorden kwa men aarzelend uit zijn mond. „Ja, ik weet dat juffrouw Salnovo een goede vriendin van mij is. Ik heb haar vriendschap al eens eerder op do proef gesteld en nuHij keerde zich om. keek Mario rcclit nan en pro. beerde te glimlachen ..en nu sta ik die]>er bij u 111 de schuld dan ooit, eu ik ik zal u altijd heel dankbaar zijn". Toen hij dit zei, zag Helen, die nauwlettend toekeek, dat de blos van haar wangen en de opgewekte uit- druklune au haar cogcn verdween. „O!" stamelde Marie. „11 behoeft m.j niet te bedanken. Neon. Ik ik Ilaur stem begaf haar en er kwa men tranen in haar ocgan. Toen keer de ze zich plotseling om en zonder iets ter verklaring oi ter verontschuldiging te zeggen, vluchtte ze de kamer uit. Anthony Dailnall keek haar verbaasd na eu Helen liep vhig «mar dc deur. „Ik ga naar haar too", zo: zc o;> verwijtenden toon ©11 een secoud© la ter ging ook zij de kamer uit. 7.e. vond Marie in de kamer, die haar den vorigen avond toegewezen was. Het meisje had zich voorover op een rustbank gegooid en snikte hartverscheurend. Helen Raymond bukte zich en' legde baar hand op haar schouder. Marie, toe, doe dat niet! Je zult je zelf nog ziek maken". Het meisje Uief haar betraande ge zicht op, vloog toen plotseling over eind van de rustbank en stond met vlammende oogen voor Helen Ray mond. „Ziek! "Wat kan het mij schelen! Ik zou den hemel danken voor een ziek te die me van deze aarde weg zou ueuieu. Ileeft u hem gehoord.' Hij zal me altijd dankbaar zijn Wat heb ik aan zijn daukbaarncid? Mijn hart brandt van liefde voor hem! Ik wil zijn dankbaarheid niet; ook niet zijn vriendschap: alleen ju liefde! liefde en dat kan ik nooit, van hem krij gen. en als ik het niet van hem kan krijgen wil ik het van geen anderen nu. 11 hebben'. ..Maar je moet niet zoo ongeduldig zijiu Marie. Jc meet wacht: 11. Bedenk c ns wat \nthony de laatste diigeu beeft doorgemaakt. Misschien zal hij „als hij tijd geliad heeft om na te den ken en te begrijpen wat je je voelen dan dankbaarheid. Misschien zal hij ...O, neen, neen!" viel Marie haar; in de rede. „U weet wel dat dat niet kan. L' weet wel dat liefde niet ont staat door denken u weet wel dat het ongevraagd komt als een plot selinge vlam 111 het hart. Er is een oogenblik dat de vlam cr nog niet is. en het volgende oogenblik staat het hart in brand. Dat weet ik. Dat weten alle vrouwen, en u weet het ook. Hij zal luij nooit lief hebben. 0 neen. want hij heeft al iemand lief". „Heeft hij al „Ja. E11 nu ik u ken maak ik er hem ook geen verwijt van, juffrouw Raymond. Soort zoekt soort in deze wereld, en u is zijn eigen vleesch en bloed. Het is niet meer dan natuur lijk dat hij u lief heeft, want u heeft hem uit de zee gerei. En ik ben niet. blind, neen! ik zag hem toen hij zoo even de kamer in kwam. Hij Keek het oeist naar u eu ik kon duidelijk de liefde in zijn oogen zien. Neen. van mij is hij een goede vriend, maar u heeft hij lief. Mij hij dankbaar, zoo uis hij ook ui .u.ibba w-s toen ik proL'C.rdc of fnj mij niët. wou lief heb ben. Maar wal heb ik aan dankhaai- hsid Dat is maar eeu koud iets. en hr.o-k.iu o, zoo weinig! Als hij me iic-f had. behoefde hij me u.et dank- Dat - iniïschelen. Hij zou ine kunnen slaan k zooals uw andere neef wilde, eu ik zou me zonder tegenstribbelen onderwer pen. Maar ik wil zijn liefde, de- liefde van een man zooals alle vrouwen die willen en hij zal het mij niet geven, omdat hij het u reeds gegeven heeft". Ze zweeg en gin» zitten, terwijl ze droevig voor zich uitstaarde. Ilelen keek haar aan en probeerde iets te vinden, wat het meisje zou kunnen troosten, maar ze'vond niets. Ze liep naar het raam en keek naar buiten zonder iets te zieu. Ze had erg veel medelijden met Marie en was tegelij kertijd geschrokken omdat ze diep in haar hart blij was. Ze wist, dat liet waar was. wat Marie gezegd had. Ze had Anthony's blik op haar gezien, toen hij de bibliotheek binnen kwam: cn om Marie een plezier te doen had ze onmiddellijk zijn aandacht op haar gevestigd. Ze was blij dat ze dat nu gedaan had, vooral niet minder om- aai het tevergeefs was geweest. liet scheen haar toe dat ze daar een hoeleu tijd bü liet raam stond, toen hoorde ze een snik. en gehoor gevend ::an een plotselinge ingeving fiep ze vlug naar de Vustbank. sloeg haar :>r:n om do huilende Marie- heen en kuste haar. Een oogenblik hield liet meisje oj» met huilen. ..O!" nep z? uit. „U liouöt van me. I is goed voor me. U was vriendelijk tsgen me, toen u mij busten tegen ik zco ongelukkig was. Het verwondert me niet dat hij u lief heeft. Maarmaar voor mij is het hard". „Hot leven is altijd hard voor vrou wen", zei Ilelen. „Voor sommigen, ja!" riep Marie uit. ..Maar voor u niet Want u zult gelukkig zijn door zon liefde. Maar ik wat zal ik doen?" HOOFDSTUK XXVI. Liefde en levenswerk. Drie dagen later, na de begrafe nis v.m Vader Henrv. hoorde ilelen wat Marie Sulnovo van plan was te gaan doen. Ze liep niet Vader Ban- toek op het met sneeuw bedekte ter ras voor het InJs. toen de oude man haar vroeg: „Ifeeft Marie u verteld wat ze •-esloten heeft?" ,Neen". antwoordde Helen, dade lijk vol belangstelling „Ze heeft me niets verteld, behalve dat ze vanavond met u weg gaat. Vader Bantoek knik te nadenkend en zei toen. „Ze heeft liet u niet verteld waarschijnlijk, om dat. 7<> bang was dal liet. 11 somber ma ken zou, maar ik denk dat het u wel plezier zal iloan t- hooren, dat er over haar toekomst al bïslin is. Ze staat geheel alleen op do wereld en iemand als zij zou liet in het gewone leven bee! moeilijk hebben en lie: sp it mij allerminst dat ze tot dit besluit is ge komen", (Slofc volgt).

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 5