Buiteniandsch Overzicht De aardbeving in Japan NIEUWE VOORSTELLEN VAN GRIEKENLAND AAN DEN VOLKEN, BOND OM HET CONFLICT MET ITALIë VREDELIEVEND OP TE LOSSEN. ITALIë ZAL UIT DEN VOLKENBOND TREDEN ALS DEZE BOND ZICH MET HET CES CHIL BEMOEIT. EEN COMPROMIS? GRIEKENLAND ZAL ZOO NOODIC NAAR DE WAPENS GRIJPEN. De Grieksch Italiaansche kwestie kwam Dinsdag weer voor den Vol- kenbondsr&ad. De Italiaansche gedelegeerde Salan- dra, stelde den Griekschen gedele geerde de vraag, oi hij eenige nieuwe voorstellen van zijn regeering had te doen. Hierop zette de Grieksche af gevaardigde Politis, het standpunt der Grieksche regeering in een lang durige rede uiteen en besprak daar bij de afzonderlijke punten van de Italiaansche eischen. Toon hij aan het Italiaansche 'ulti matum was gekomen, dat de dood straf voor de schuldigen eiscbt, inter rumpeerde S'alandra met de op- merking, dat hij slechts gevraagd had, dat de nieuwe gezichtspunten welke, naar hij had vernomen, de Grieksche rcgcering wilde te berde brengen, hier zouden worden uitgesproken en zich derhalve niet kon vereenigen met een uiteenzetting van het Grieksche stand punt, daar hij bi erop vooralsnog niet kan antwoorden. Do president verzocht daarop den Griekschen afgevaardigde de nieuwe voorstellen zijner regeering schrifte lijk in te dienen. Politis diende daarop de volgende schriftelijke voorstellen in 1. De ltaad wijst een of twee neu trale vertegenwoordigers aan om a. het door de Grieksche regeering reeds aangevangen onderzoek te con- troleeren b. zitting te nemen in de commis sie. welke, naar de Grieksche regee ring reeds aan den Gezantenraad heeft voorgesteld, de omstandigheden zal onderzoeken, welke aan de mis daad zijn voorafgegaan en waaron der de misdaad werd gepleegd •2. de Raad benoeme een commissie, bestaande uit drie hooge rechterlijke ambtenaren, een Griekschen, een Ita- liaanschcn en een neutralen bijv. den president van het Zwitsersche Bondsgerechtshof, oi den president van het Internationale Gerechtshof, ter bepaling van cie schadeloosstelling, ■welke de Grieksche regeering aan de families der getroffenen te betalen zal hebben. Deze commissie zal zoo mogeiijk te Genève bijeenkomen; 3. de Grieksche regeering verbindt zich bij een Zwitsersche bank een bedrag van 50 millioen lire ie depo- neeren, als garantie voor de beta ling der vast te stellen schadevergoe dingen- Heden. Woensdag, zal over deze voorstellen gesproken worden. De Grieksche regeering heeft aan den Fransclien zaakgelastigde te Athene haar antwoord op de nota van den Raad van Ambassadeurs over handigd. Het antwoord bevat de vol gende punten lo. vraagt de Griek sche regeering de instelling van een internationale commissie om een on derzoek in te stellen op Albaneesch grondgebied en tevens deelt zij mede, dat het onderzoek, door de Grieksche autoriteiten ingesteld, niet heeft ge leid tot de opsporing van den moor denaar, noch tot de vaststelling van de oorzaken van den moord3o. vraagt de Grieksche regeering, dat de Raad van Ambassadeurs al zijn invloed aanwendt om Italië te ver- fdichten, de geeischte schadeloosstel ing en genoegdoening in te trekken 3o. verlangt zij de onmiddellijke ont ruiming van Korfoe. Het Grieksche antwoord spreekt niet over de genoegdoening en scha deloosstelling welke Griekenland be reid is aan Italië te geven voor de .vermoording der Italiaansche missie. Men verwacht, dat de gezantenraad dezer dagen bijeen zal worden ge roepen. Japan's internationale positie door de verliezen ge wijzigd. In een hoofdartikel getiteld ,,Ts Ja pan buiten gevecht gesteld'' zegt da Manchester Guardian", dat nis de telegrammen aangaande het geial ver loreu inenschenlever.s en de vernietig de ei gendom men ook maar bij bena dering juist blijken. Japan in -nkele uren t-ijds is gebracht in den toestand van de door den oorlog gedecimeerde en verarmde Europeesche landen, ter wijl bovendien nog het centrale punt .van het nationale leven is vernietigd, nl. de regeeringsgebouwen, hel.hco d- arsenaal en do centra van handel en nijverheid. Het blad wijst er op, dat met het Japansche gevaar vooreerst geen rekening behoeft te worden ge houden. Het hoeft er allen schijn van alsof het bewustzijn dat de verhoudin gen der nationale krachten rondom den Stillen Oceaan zijn gewijzigd, weer spoedig overal baan zal breken waardoor do nutionfilo politieke rich tingen eveneens gewijzigd moeten worden. De menschelijke medegevoe- lens van alle landen mogen or Toe lei den, dat als Japan werkelijk ernstig verzwakt is, men'uit dit-ongel uk geen diplomatieke winsten zul trachten te maken. De plannen tob bulpverk-e- ning verdienen warme instemming, doch liet best van alles, waardoor te vens de atmosfeer dor internationale verhoudingen zou worden gezuiverd ware, dat men Japan gedurende de periode van herstel, tlie zal moeten volgen even- welwillend behandelde als ware liet in zijn volle kracht. De politiek© wereld is ziek door gebrek aau internationale welwillendheid en edelmoediglie.d. De ramp die Japan trof kan zijn naburen een kans geven om niet alleen door inzamelen van steungelden dncli ook door een politiek van ridderlijkheid hun gevoelens tot uitdrukking te brengen. De verzekeringsmarkt en de aardbeving in Japan. Kaar de „Times" mededeelt, zijn dc Engelsche verzekeringsmaatschappijen mecrcndcels niet belangrijk betrokken bij' de catastrophe in Japan, omdat men na de groote aardbeving in San Francisco in igo6, de voorzorg heeft genomen, di recte of indirecte schade door aardbeving uit te siuiicn van dc verzekeringen. Echter zijn wel sommige groote gebou wen in Japan bij Londensche verzeke ringen speciaal geassureerd '.egen aard beving, naar men meent tot een geza menlijk bedrag van circa .£250.000. Dit risico werd aangenomen tegen ccn pre mie van 1 per jaar. Thans zijn talrijke sanvragen voor verzekering tegen aard beving ingekomen, waarbij een premie van 2 wordt aangeboden. t.r moet geen enkele Nedcrlandsche verzekeringsmaatschappij direct by de catastrophe betrokken zijn. Wel is het mogelijk, dat enkele lreivcizekeringspos- ten via Engelsche maatschappijen loo- pcn. Een Fransch-Engeisch- Japansoh voorstel. Een correspondent te Gerieve verneemt ta de meest bevoegde Fransche zijde, dat de Fransche, Engelsche en Japaiischc leden van den Raad hc: een» zijn gewcir- om over de nieuwe Grieksche voor stellen eerst het oordeel fe vragen van len Gezantenraad, daar de Volkenbond liet riskeereu mag, zich,.in oppositie te hellen met dit lichaam, dal een dér meest betrokkenen is. Aldus zou ook de com- petentie-quaestie uitgeschakeld worden en Italië zich terstond in internationaal •erband uitspreken. De-Volkenbond beJtaat niet óm gelijk of ongeluk te geven, doch om een vreed zame oplossing van het conflict tc vin den. Er wordt al te veel niet nationale prc-sliges geschermd. Men moet niet met hei prestige van den Volkenbond hetzelf de gaan doen. Als dc Volkenbond even erijld- als Italië ging handelen, bijvoor beeld met toepassing der economische blokkade, zou hem hetzelfde verwijt, n.l. in den toes'and te, bruskecrcn, treffen. Een verdediging der hou ding ven Itallb. Terwijl het oorspronkelijk den schijn had alsof de andere mogendheden Ita lië in zijn act,ie tegen Griekenland a'- leen zouden laten staan, hetgeen het gevolg wordt genoemd van het ver keerd opvatten van het ultirmtum 011 van de werkelijke bedoelingen van Italië bij de bezetting van Korfoe, waardeert men t© Rome zoo wordt vandaar geseind thans ten zeerste het gebaar der Belgisch© regeering, wier zaakgelastigde te Athene heden zijn geloofsbrieven aan de nieuwe Grieksche regeering zou fanöieden. aoeh dit thans op bevel u;t Brussel voor ombepaalden tijd heeft uitge steld. Zoo lekker Is FRANKEN'S MELKBROOO INGEZONDEN MEDEDEELINCEN S 60 Ctï. pof regel. Dit is de manier om den 'glans na het wasschen te behouden en om ze weder als nieuw te krijgen. Wasch Uw zijden stofFen in LUX en nooit in gewone zeep en volg de nauwkeurige gebruiks aanwijzing op het pakje.' DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARD1NGEN. Fabrikanten van RINSO an TWINK. Officieel wordt erop gewezen, dat de bezwaren die vooral 111 de pers zijn gemaakt tegen -de bezetting -;m Kor foe. omdat die in strijd heette te zijn met het traktaat van 1S64, niet op gaan. Dit tractaat is nooit rloor Italië geteekend, zoodat daaruit voor Rome geenerlei verplichtingen kunnen voort- loeien. Bovendien schijnt men' bij liet aanvoeren van argumenten tegen de bezetting van Korloe-gehee! te hebben vergeten, dat in den aanhef van het verdrag van Lausanne van 10 Aug. 1923 Frankrijk en Engeland vrijwillig en volkomen afstand hebben gedaan van ..alie rechten die. voor zoover hun aangaat, voortvloeien uit de verdra gen van Londen van Mei 1832 en 14 October 1S63 en wat de Ionische 'landen betreft uit het' verdrag van Londen van 29 Maart 1864". Het eenige land. dat zich dus nog zal kun nen beroepen op het laatstgenoemd verdrag en als garant tegen de bezet ting zou kunnen protesleeren, zou •Rusland ziin. -- - - Inzake het bewijsmateriaal der lta liaansche regeerinc, dat de moord- "aanslag opde Tte'iaansche officieren met voorbedachten rade en niet. door bandieten is geschied, wordt officieus nog medegedeeld-. Da moordaanslag vond plaats op 300 meter afstand van den commandopost van het ode batal jon van het 35ste regiment Gvieksoh© infanterie. Bet is dus uitgesloten, dab, de Grieken de houderden schoten die geloBt zijn, niet zouden hebben ge hoord, zooals wordt beweerd. Vlak voor de automobiel, waarin de ver moorde officieren zich bevonden, reed een auto, waarin ziolt eveneens een Italiaansch officier bevond. Zoodra deze het uitblijven van den tweeden auto bemerkte, wilde hij omdraaien om zich te vergewissen wat er aan de 1 hand' was. Dit werd hem evenwel dooi den Griekschen post belet. Do Griek sche kolonel Botsaris had reeds op 24 Aug. generaal Tellini met den dood bedreigd, toon deze hem ernstige aan merkingen maakte over het feit, dat de door de gehiteralliesrde commissie aangegeven grenspalen 's nachts door Gneksclie soldaten waren verplaatst. Toen Tellini aan Botsaris beval de of ficieren die deze verplaatsing bevolen hadden, te straffen, trok Botsaris zijn revolver en richtte dien op Tellini, die het wapen echter neersloeg. Denzelf den dag verzond Tellini een tele gram aan het secretariaat van den Vol kenbond met verzoek Botsaris als lid der commissie te ontslaan. Een bedreiging van Griekenland. Naar de „Grazer Tagespos:" uit Bel grado meldt, heeft de Grieksche gezant de Zuid-Slavische regeering eea nola Griekenland overhandigd, waarin het mededeelt, bij den Volkenbond alle stap pen :e hebben -gedaan voor een vreed zame oplossing van het conflict, doch dat Griekenland, wanneer deze stappen geen resultaten zouden opleveren, bereid is de souvcreiniteil van den Griekschen staat zoo noodig me: de wapenen te ver dedigen. Een interview met MusScllni. De opwinding in Italië over het ge schil met Griekenland is een weinig geluwd- en langzamerhand worden de berichten over deze quacstie op de eer ste pagina;s der Icaliaariscbe bladen ver drongen door dc telegrammen over de ernstige aardbeving in Japan. Het Ita liaansche volk wacht thans op den vol genden stap, welke 6f door Athene' óf door Geneve moet worden .gedaan. In ccn interview bevestigde Mussolini opnieuw, dat Italië bereid is Korfoe te ontruimen, zobdra Griekenland de eischen van Italië naar letter en geest inwilligt en niet voor dien tijd. Indien. Griekenland de eischen niet aanvaardt, is Italic er op voorbereid het eiland voor onbepaalden tijd in bezit tc houden. Hij bevestigde voorts, dat geen verdere sancties in het voornemen liggen, tenzij Griekenland iets doet, waardoor zij noo dig zouden zijn. Na opnieuw»de verzekering te hebben gegeven, dat zijn politiek volkomen vredelievend is en dat Italië alles zal vermijden wat den toestand gecompli ceerder zou kunnen maken', zeide Mus solini, dat hij niet geloofde, dat zijn ac tie een oorlog ten gevolge zou hebben. In het bijzonder heeft Zuid-Slavië vele redenen geen moeilijkheden te wenschen. Een van de belangwekkendste punten in het geschil met Griekenland, ver klaarde Mussolini, is de houding, welke de Volkenbond zal aannemen. De poli tiek van Mussolini is in vele kringen beschouwd als een uitdaging van den. Volkenbond en een bedreiging van diens bevoegdheid. Mussolini verklaarde daar om nieuwsgierig te zijn, welke maatre gelen de Volkenbond zal nemen. Italië is van meening, d-at de Volkenbond geen recht heeft zich in te laten met zaken, die slechts de eer van Italië raken. Hij verklaarde verder, dat Italië veel vertrou wen stelt in den Volkenbond, doch ia- dien de Volkenbond een resolutie zou aannemen, waarin geprotesteerd .wordt tegen de politiek van I-talie, dan zou Italië er niet voor terugdeinzen af te zien van het lidmaatschap van den Bond. Ten slotte zeide Mussolini, da-t de sancties, toegepast door Italië, niet ern stiger zijn dan cfcë van eenige andere mogendheid in gelijke omstandigheden in het verleden. De I-ialiaansche regee ring heeft verschillende aanwijzingen van medeplichtigheid van Grieken aan den moord. Mussolini heeft in den-mi nisterraad verklaard dat hij voor uittreding van Italië uit den Volkenbond is, indien de Volkenbondsraadzichcompe tent verkla art ten aanzien van het Griekse h-Italiaan- schc geschil. Het totaal aantal slachtoffers wordt reeds op een half millioen geschat De toestand. Alle berichten stemmen er in over een dat de brand te Tokio nog steeds voortduurt. De toestand wordt nog verergerd doordien telkens ook do gasleidingen vlam -vatten, wat voort durend ontploffingen veroorzaakt. Ver schillende ongure elementen hebben zich niet ontzien om van de algemée- ne verwarring gebruik tc maken om tot plunderingen over te gaan, voor al in verband hiermede is (l(f staat van beleg afgekondigd. Volgens den kapitein van hot stoom schip „Shimio Maroe", hier uit Yokohama aangekomen, is de gehoe- le stad een puinhoop; niet één heel gebouw is zichtbaar. De brand to To kio verminderde Zondagmiddag viif uur, toen zoo goed als niets brand baars in de stad was ^overgebleven. Ook het gebouw der Chineesche lega tie is verwoest. Allo gevangenen, waaronder ook de onlangs gevangen genomen socialisten, werden vrijgela ten toen de gevangenis vlam vatte. Een officieel bericht meldt, d'at in Tokio 350.000 huizen verwoest ,881 j». Volgens mededeel in gen van passu giars van het stoonvc'up „Korea Ma roe'' zijn slechts 4(1.60') menschen te Yokohama overgebleven. Do rest is docd of gevlucht. Een draadloos bericht meldt, dn! meer dan zevenhonderd natiënten van het universiteitsziekenhuis werden ge dcod. Het Amorikaansche gezant- scliapsgcbottw verwoest. Zes Amerikaansche torpedobootju- gers zijn Maandag uit Port-Arthur naar Yokohama vertrokken mot dok ters en voedsel. Het eerste bericht hier uit Tokio via New York ontvangen over de aardbeving, meldt, dut To en Yokohama nagenoeg verwoest zijn door aardbeving eu brand op Zater dag. liet aantal slachtoffers in beide steden loopt in de duizenden. Men heeft te Washington met vet- lichting vernomen, dat. hoewel het gebouw van het gezantschap der V. S. te Tokio geheel vernield is, geen enkel lid der ambassade 't leven heeft verloren. Hot Duilsche consulaat te Yokohama waarschijnlijk verwoest. Volgens te bevoegden plaatse te Berlijn ingekomen berichten uit Ko be. is het sterke gebouw van liet- Dutt- sehe coiistiiaat in Yokohama waar schijnlijk verwoest. Van het Duitseh© gezantschap to Tokio zijn nog geen berichten inge komen. De oorzaak van den brand. De oorzaak van cie snelle versprei ding van den brand te Tokio is gele gen- m het feit, dat de gaslaidingeu door de aardbeving braken; het gas ontsnapte en vatte terstond vuur. Verwacht wordt', dat het aantal der t6 Tokio en Yokohama gedoode reent delingen kleinst' is, dan het 'ereval zou geweest zijn, indien de aardbeving niet in het vacantieseizoen was geko men. Thans waren de meeste toeris ten en verscheidens ingezetenen naar de vagantie-oorden gegaan, zooals Nikfco' en Karoeizawa waar naai' ver luidt de aardbeving geen groote scha de aanrichtte. Aangenomen wordt, dat oqk het Britsch geznntechapsge- bouw werd verwoest, terwijl de con sulaten te Yokohama waarschijn!ii werden vernield door den snriugvl'oed of het vuur, maar er is niets bepaalds bekend. Het getal slachtoffers. De p-olitis le Tokio schat, volgons een koerier, die te Tomioka aankwam vanwaar draadloos kon worden ge seind, het aantal verwoeste huizen te Tokio o;> 300.000 en het aantal slacht offers op Ö0J.C03. Een bericht, te San Francisco -ontvangen, zegt. dat het keizerlijk paleis bewaakt, wordt cteor een regiment infanterie, een bataljon genie en de keizerlijke garde. Uit nadere berichten Tjlijkt, dat het aantal slachtoffers onder de buiten landers in Japan ook groot -is. Het eerste Reu ter-bericht uil Tokio is aangekomen. Het zegt, dat het op het oogenblik onmogelijk is, hel aan tal slachtoffers vast te stellen. De schade aan eigendommen moet in de honderden millioenen yens beloopen. De staat van beleg is' in alle steden in het verwoeste gebied afgekondigd. Over het geheel is het te Tokio or delijk. Hulp van buiten is zeer nood zakelijk. Onder den staat van beleg wordt de orde te Tokio goed gehandhaafd. Vol gens ontvangen berichten hebben te Tokio geen plunderingen plaats ge had. Geen enkel huis te Tokio is >r. tact gebleven, maar ondanks de he- "gheid van de aardbeving verklaart men, dat het aantal slachtoffers be trekkelijk nog meevalt. De aardschok ken hielden gedurende 2-i uur aan. liet aantal verbrande huizen te Tokio wordt geschat op 300.000. Reuter meldt uit Tokio: Maandag woedde de brand te Tokio nog steeds Anderhalf millioen inwoners zijn aan den honger ten prooi. Alle bruggen to Tokio zijn verwoest. Drieduizend vluchtelingen, die zich op een brug bevonden, toen deze instortte, zijn verdronken. De rivier is vol lijken. Tokio zoowel als Yokohama hebben de grootste behoefte aan levensmidde len, medische voorraden en bouwma teriaal. De moeilijkhetlon. Dc regeering neemt krachtige maat regelen voor de oplossing der drie wnaamste problemen, welke zijn voortgekomen uit de grootste ramp, die hi Japan's geschiedenis 'bekend is. Het eerste probleem is dat der voor ziening van voedsel, onderdak en klee ding aau meer dan tweo millioen mcnscllen te Tokio en meer dan een millioen in do andere steden en dis tricten. Er worden voor dat doel re quisites uitgevoerd. Het tweede vraagstuk is dat der handhaving van rust en orde tc To en andere steden, vanwaar reeds gewelddaden, plunderingen en wan ordelijkheden worden gemeld. In ver band daaree is de staat van beleg af gekondigd en, zijn andere militaire aatregelen genomen. Het derde probleem is dat van den wederopbouw der hoofdstad en der andere steden, alsmede de spoorwe gen, telegraaf en telefoonverbindin gen, waarmee een bedrag van min stens een milliard pond sterling ge moeid is. Talrijke gevallen van krankzinnigheid te Tokio. Volgons mededeelingen van een oog getuige der verschrikkingen te To kio, Kwamen verscneidene viuciuelm- 0111 bet leven door de hitte, weina door den brand werd veroorzaakt. Ook deden zich vele gevallen van a uk zinnigheid voor; ae krankzinni gen sprengen in de rivier, waarin ve- 1 ij Ken ronddreven, ei scheiden© bruggen stortten onde* hel gewicnl der vluchtelingen in, ter- - wijl ue parken overvol zijn. De menig te verkeerde in een paniekstemming eu ouden van dagen, zieken en kinde ren werden onder de vost gcloopeu. Herstelde radio-verbinding. Admiraal Anderson van de Axne- rikuanseiie vloot is bezig met behulp van torpedobooten 'u radioverbinding toe stuud te b.ei.g.n met ue verwoes te gebitden. De aanslag op den premier. To Peking wordt door brrichtèn van scheepspassagiers bevestigd, dat graaf Yumamoto, dö nieuwe premier van Japan, bet slachtoffer is geweest van ecu aanslag, maar de bevestiging clat Itil vetiitoord is, zooals het gerucht liep, bloei' achterwege. I-Iet heel, dat de aanslag werd gepleegd,- teen de premier de vergadering van de vloot- club bijwoonde, doch het snelle op treden van de hein gc-zcllende vrien den verijdelde het doel van den aan valler. Een Ned. comité tot steun- verlcanlng. Er heeft zich een voorloopig comité gevormd om te komen tot sympathiebe tuiging en eventueele s'.eunverleening aan de slachtoffers van dc aardbeving m Japan. Z.Exc. Jhr. Mr. A. C. D. de Gtaaff, oud-gezant tc Tokio cn thans Ncd. gezant te Washington, met vc-rloE hier te lande, verklaarde zich bereid het eere-voorzitterschap te aanvaarden, ter wijl de heer K. P. van Vliet, consul van Japan, tot eerelid werd benoemd. Dc volgende' heeren namen zitting in het voorloopig comité Dr. C. J. K. van Aalst, voorzitter; A. J. M. Goudriaan, air, J. B. van der Idouven van Oordt, ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, IJ. J. H. van der Mculen, H. Nijgh, Ph. van Om meren Jr., 15. Ruijs, inr, G. Vissering en E. D. van Walree. Betuiging van deel neming. Naar men verneemt heeft de Japansche tijdelijke zaakgelastigde te Js-Graveu- hage het bezoek ontvangen van den ordonnance-officier der Konïogin, 1e- luitenant Phaff, die hem de deelneming der Koningin kwam betuigen met de ►ontzettende ramp, welke Japan beef; ge troffen. ziel zoozeer verlangd had, werkten samen. 0111 hem zoo'n gevoel van groo- te voldaanheid en luxueus© rust te ge-1 ven, als h:j zelden genoten had ou zijn rondreizen van de eene ranch naar de andere. Na den maaltijd maakte Sam den groen linnen zak los en nam zijn guitaar er uit, niet bij wijze van be taling, wel te verstaan. Noch Sam Galloway noch een van de echte trou badours zou aan zoo iets gedacht heb ben. Een van de helden uit Moeder de Gans. de vermaarde, maar soms schromelijk vergeten Moeder de Gans. zong, 0111 ziin avondmaaltijd te ver dienen. Geen ware troubadour zou zoo a ets ooit gedaan hebben. Eerst genoot die van zijn maaltijd en zone dan terwille van de kunst. Sam Galloway's repertoire omvatte zoowat vijftig komieke verhalen en lusBClien de dertig"en veertig liederen. -En daar was hot nog niet mee uit Hij kon ellenlange gesprekken hou den over elk onderwerp, dat maar op het lapijl wend gebracht. Wel twintig sigaretten Icon hij 'dan onder- tusscheii rootten. E11 .hij zat nooit overeind als lui gelegenheid had, oin 1e gaan liggen, en hij stond nooit, ais hij kon. gaan zitten. Tk ben zeer ge neigd k. over hein te blijven uitweiden, want ik teekon een portret, zoo goed als dat met een stcnip potlood en een geringe woordenschat mogelijk 13. Ik wou, dat ge hem gezien Iiadt; hij was klein cn gespierd en lui bui ten alle beschrijving. Hij droeg een uitheemsch blauw wojlen shirt, van voren dichtgcregen met een soort paarlgrijze zijden schoenveter, een on verslijtbaar bruin linnen puk. schoe nen met de onvermijdelijke hooge hak ken met Mexicaansche sporen et aan en een Mexicaanschen strooien som brero. Dien avond namen Sam en de oude Ellison hun stoelen mee naar buiten onder de lijsterhessenboomen. Zij sta ken hun .sigaretten op, en de trouba- doui tokkelde vroolijk op zijn gitfaa". Vele van de liedjes, die hij zong, wa len de sombere iu mineur gezette canciones, die hij van de Mexicann- sche schaapherders en vaqueros ge leerd had. Een,in het bijzonder, 11e- koorde en kalmeerde do ziel van den eenzamen barbn. Het was een gelief koosd lied van de schaapherders en begon: „Vlieg heen, vlieg heen, mijn duifje". Som zong liet verscheidene malen dien avond voor Ellison, De troubadour bleef maar steeds op de ranch van den ouden man. J-tlj genoot-er_ oen rust, een kalmte en ecu waarde.ring, zooals hij nóg nooit iu de rumoerig! kampen der voeltonio- gen eeuoteu had. I Geen gehoor Ier wereld had o-ril het werk van .dichter, musicus of 1 kunstenaar' zoo begroet met onver deeld applaus" als hier hes geval was. Geen bezoek van een vorst aan «eu naderigen houthakker of boer was ooit met grootere dankbaarheid eu reugde ontvangen. Op een koele, met linnen overtrok ken rustbank in de schaduw der liis- terbessenboomeu bracht Sam Gallo way het grootste gedeelte van deu dag door. Daar rolde hij zijn sigaret ten, las de vervelende lectuur, die rle ranch aanbood en vergrootte zijn re pertoire van improvisatit.iu dio hij 7,00 meesterlijk op zijn guitaar ten gehoo- t'e bracht. Als een-slaaf van esn groot heer, zoo bracht de Kiowa hem koèl water uit de roorle kruik, die tusschen de struiken hing, en ook eten, als hij er om riep. Het koeltje kuste hem zacht jes; spotvogels wedijverden 's morgens en 's avonds met de lieflijke melo dieën, die -hij aan zijn lier ontlokte: een welriekende st-ilte scheen zijn wj- l'old te vervullen. Terwijl de oude Ellison zoo'n beetje omhing fcusschcn zijn schapen op zijn ver van vlvi-gge pony cn de Kiowa, zijn rustuuitje nam in de brandende zon neschijn in een hoekje van de keuken, lag Sarn maar op zijn rustbank eu overdacht, hoe gelukkig hij zich voel de, en hoe goed zij het hebben, wioi levensdoel het is anderen b-zig te honden en genoegen te deen. Hij lind hier huisvcr.tlng cn voedsel zoo goed als hij nog nooit had durven verwach ten, geen zorg, geen inspanning, geen oneenigheid; en een gastheer, wiens verrukking bij de zestiènde maal, dat hij hetzelfde liedje of verhaal hoorde, nog even gTOOt was als den eersten keer. Had -ooit een troubadour van den ouden dag zoo'n koninklijk ver blijf ontmoet op zijn omzwervingen? Terwijl hij zoo zijn weldaden lag te overpeinzen, sprongen do vogete vroolijk om hem heen; een vlucht blauwe kwartels met witte kuifjes stak een voor een het erf over, een rij van wel twintig meter lang, eën paisuno vogel, op jacjii naar -taran tulas, sprong op het hok en begroette hem door met-zijn langen staart te wuiven. In de grooteweide werd de pony met het Dante gelaat steeds vetter en glimlachte bijna. De troubadour had zijn omzwervingen opgegeven. Ellison was zijn. -cjgen vaciero dat wil zeggen, hij voorzag zijn kampen zelf van hout, water en levensmidde len, iupïaat-s van daarvoor een vacie ro te nemen, Op kleine ranches wordt dat dikwijls gedaan. Eens op een morgen vertrok hij naar het kamp van Incarnacion Feli pe de la Cruz y Mónte Piedrns, een van zijn schaapherders, met liet we- kelijksch rantsoen van bruine loonen, koffie, meel en suiker. Twee mijlen voorbij het oude Fort Ewing ont moette hij van aangezicht tot aange zicht een vreeselijk wezen, Koning James genoemd, gozefen op eeu vurig, steigerend Kentucky paard. De ware naam van Koning James was James Koning, maar de menschen hadden clen naam omgezet, omdat dio zoo meer geschikt voor hem leek en ook omdat het Zijne Majesteit wel scheen te lijken. Koning James was de grootste veehandelaar tusschen hei. Alamo Plein iu San Antone en Will Hoppers bierltis in Brownsville. Hij was daarenboven de grootste schreeu wer en pocher en de slechtste man in zuid-westelijk Te.vns. En hij kwam zijn grootspraak altijd na, en hoe meer hij schreeuwde, hoo gevaarlijker hij was. In verhalen is het altijd de rustige, bedaarde man met lichtblau we oogen en zachte stem, dio aan het eind het gevaarlijkst van allen is, maar in het werkelijke leven en in dit verhaal is dat niet liet geval. Geef mij de keus tussch-en een groot-op schreeuwer en ruwen klant an.11 to va,Hen of ©cn onschuldig - uitzienden vreemdeling met blauwe óogen, dio rustig in zijn hoekje zit, en ik kies den laatste. Koning James, zooals ik reeds ©e** had moeten zeggen, was een woest uitziende, door do zon gebruinde man, honderd tachtig pond zwaar, met een kleur als een late aardbei en tweo ho rizontale spleten, onder dikke, roode vi enkbrauwen, voer oogen. Dien dag droeg hij een .wollen shirt, geelbruin behalve op sommige plekken, waar hot donkerder gekleurd was dooi don invloed van de z.onnemtte. Hu diueg verder een bruin linnen broek en hoo ge laarzen, een rooden halsdoek en een paax revolvers; een jachtgeweer lag over zijn zadel, en in zijn lederen ceintuur had hij duizenden hagelkor rels, maar ge zondt al deze bijhoorige dingen niet eens in u opgenomen heb ben, uw blik zou gehouden zijn ge worden door die - twee horizontale spleten, die voor oogen dienst deden. Dit nu was de man, dien de oude El lison tegenkwam op zijn weg en als trien daarbij bedpnkt, dat de baron vijf en zestig jaar oud was en maar negentig pond woog, en Konine Jnmrs kende uit geruchten* en dat hij fde bal'oii) smachtte naar' de vita simplex en geen geweer bij zich had. maar het 1ooh niet gebruikt, zou hebben, als hij in het bezit or van geweest was, kan men zich voorstellen, dat cle glimla chen, waarmee de troubadour de rimpels van zijn gelaat gevuld had, totaal verdwenen, en het weer gevvono rimpels werden, Hij was er echter do baron niet naar, om to vluchten. Hij hield de teugels van den pony in (geen moeilijk kunststuk hij zoo'n hard draver als die was) eu groette den ge- vreesden monarch. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 8