HAARLEM'S DAGBLAD Rubriek van den Arbeid. gen' Woensdag 12 September 1923 DERDE BLAD Lichamelijke Opvoeding xcv. De sport in tie feestprogram ma's. Koninklijke belangstel ling, in liet bijzender voor de watersport. Gymnastiok wei- nig in trok bij bet publiek. Ceringe vooruitgang In tie schooigymnastiok. De voorstanders van sport, van licha melijke oefening, 'hebben zich er niet over te beklagen, dat in de laatste da gen, waarin het regeeringsjubileum van onze Koningin werd gevierd, t;e weinig aandacht is geschonken aan deze za ken, In bijna geen enkele gemeente is vergeten de sport in een of anderen vorm naar voren te brengen om zoodoende te, getuigen van de groote plaats, die zij inneetnt, en ik mag wel zeggen de be langrijkheid, die haar tegenwoordig wordt toegekend. Het was dus juist, dat op dc meeste feestprogramma's de gym nastiek of de sport vertegenwoordigd was. Wij zouden ons de huidige samen leving moeilijk meer kunnen voorstellen zonder sportzij zou zonder eenigen twijfel veel saaier zijn dan thans. Door de sport wordt er kleur en emotie aan gegeven, vooral voor de jongeren. Het is dan ook voor allen, die het niet de beteekenis van lichaamsoefeningen goed meenen, een groote voldoening ge weest om te zien of te lezen, hoe onze jubileerende Koningin met groote be langstelling in Den Haag en Amster dam verschillende oefeningen en betoo gingen heeft gevolgd. Dat daarbij de watersport meer nog dan andere lichaamsvaardigheden op het eerste plan werd gebracht vlootrevue op het IJ, roei- en zwemwedstrijden op den Am- stel.heeft mij bijzonder goed gedaan. Eh wel om twee redenen. De ontwikke ling van de watersport, zwemmen, roeien en zeilen, heeft in het laatste tijdperk van 25 jaren een bijzonder groote vlucht genomen. Het was dus goed gezien, van het tegenwoordig peil dier sport een indruk te geven bij de pas gehouden feesten. De andere reden, waardin ik mij zoo verheugd heb in de bijzondere aan dacht, aan de watersporten geschonken, is gelegen in de -omstandigheid, dat ik nu eenmaal van meening ben, dat wij in een land wonen, dat het tot een ge biedende noodzakelijkheid maakt ons rustig en veilig te gevoelen op en in het water. Om het zoover te brengen is de eerste vereischtegoed leeren zwem- .men, zoo goed, dat men geruimen tijd in het water kan blijven zonder overmatig zijn ieder !kind behoprt te leeren zwem men. Is het zoover, dan kan de beoefe ning der overige takken van watersport weinig gevaren meer met zich brengen. Het was mij dan ook een groot genoe gen te lezen, dat voor de Koninklijke familie, zoo-wel door dames als heeren een zwemwedstrijd .is gehouden. Vol gens de, ver slagen "inde' bladen', klapte cle Prinses bij het damêsniimmer geest driftig'iii de handen. "l-Iet zwemnummef heeft dus niet nagelaten bewondering te wekken. De feestdagen hebben ons ook op velerlei gebied overzichten gebracht om trent den groei en ontwikkeling in do laatste 25 jaren. Het jubileumnummer van het Alg. Handelsblad gaf een uit voerig artikel over de ontwikkeling van de sport. Men kan er uit lezen, welke sportvereenigingen én -bonden in dit tijdvak opgericht werden en hoe zij in bloei toenamen. Het leger heeft in de jaren 19141918 stellig niet weinig bij gedragen om de Nederlandsche jonge lingschap met de verschillende takken van sport meer hekend en vertrouwd te maken. Zonder het in détails voor zich te zien behandeld, zal ieder de groote vooruitgang in de algemeene sportbe oefening willen gelooven. Hoe staat het evenwel met de gymnastiek? Ja zeker, het aantal vereenigingen, aangesloten bij het Kon. Ned. Gymnastiekverbondi is gestegen en het gezamenlijk aantal le den zelfs zeer sterk; maar het vak zelf, hoe is het daarmee gesteld? Ziet dat er belangrijk anders uit dan 35 jaren ge leden? In de vereenigingen gymnasti- seert men natuurlijk in de eerste plaats voor zijn genoegen. Alles wat vervelend is of geacht wordt, wordt dus nagelaten of stiefmoederlijk behandeld. In de eer ste plaats moet de vereeniging- bloeien en dat gebeurt niet, wanneer de ledi bedanken omdat de oefenavonden niet voldoende aantrekkelijk zijn. In hoofd zaak wordt dus het animeerende be oefend bovendien geeft een vereeni ging die prijs stelt op behoud van haar leden en donateurs, jaarlijks een uitvoe ring of neemt deel aan wedstrijden. Vooi beide doeleinden moet iets vertoond wor den, dat het aankijken waard is, dus dat niet te gemakkelijk is en vooral niet vervelend. Het aanleeren van velerlei kunststukjes s'aat dus voorop en zelfs dit vindt dan vaak nog alleen bewonde ring in de naaste omgeving van de tur ners. De groote „men" gevoelt over het algemeen weinig voor een gymnastiek- uitvoering. Twee voorbeelden ter illus tratie De gymnastiek, op 1 September vertoond ter gelegenheid van de feesten in onze stad, trok slechts de aandacht gedurende het korte oogenblik, dat men gedwongen was er langs te wandelen om op het naburige kermisterrein te ko men. In dien tijd wilde men wel met één oog even in de richting van de tur ners kijken, doch van blijven was slechts bij enkelen sprake. Men geloofde het wel. Over het jubileum-sportfeest te Den Haag las ik in De Sportkroniek het vol gende „Geen nationaal feest zonder sportbi toogingl Dal dit door alle orgamseerci dc commissies ais vanzelfsprekend be schouwd wordt, bewijst wel de groote populariteit van de sport, welke daarbij dan in den regel met de gymnastiek ver eenzelvigd woidt, Die combinatie van gymnastiek en sport heeft natuurlijk haar bezwaren. Het programma moet zoo danig ingericht werden, dat allen op hun beurt naar voren komen; er moet gewoe kerd worden met den tijd en geschip perd met de ruimte c-n <-r moet over ca weer wat toegegeven worden. Wij, sport lieden,' houden niet erg van gezamenlij ke opmarsdien, vlaggenpnradcs en van vrije oefeningen in '1 groot, waarbij 1000 of. nog meer turners als automa- ■op commando van 'één man precies dezelfde beweging uitvoeren. Militairen en gymnasten vinden dat prachtig. Om gekeerd vinden zij misschien de sport te individuceren te vrij. Soit! Het blijft een- moeilijke combinatie. Er is maar één factor, die zulk een gemengde uitvoe ring kan redden en dat is geestdrift bij de toeschouwers, niet om het matige, 'dat vertoond wordt, maar om het ju bileum, ter eere waarvan de vertooning werd opgezet." Ik heb het overigens reeds dikwijls mogen opmerken^ dat de gymnastiek het groote publick weinig trekt; de toe- chouwcrs bestaan uit familie en vrien d-en der deelnemers en andere turners. En hoe; staat het met 'de gymnastiek zelf? Ik heb wel eens hooren fluisteren, dat vele vereenigingen zich alleen staan de houden door mede andere sporten, tbletiek of voetbal enz., te beoefenen. Zekerheid, daaromtrent heb ik evenwel Voor wat de schoolgymnasiic": betreft, in ik helaas niet constatecrcn, dat deze ingrijpende veranderingen heeft onder gaan. Er Is een vaak felle strijd gevoerd tusschen de voorstanders van Duitsche en Zweedsche gymnastiek, echter zonder veel resultaat. Men heeft elkaar niet kun nen overluigèn. In de laatste jaren wordt' doof de Haagsche Kweekschool een me thode gepropageerd, die ofschoon zulks door de samenstellers niet volmon dig wordt erkend voor mijn gevoel duidelijk op Zweedschen stam is geént, Ik geloof, dal. deze methode een toekomst heeft. Te meer nu vele jongeren door drongen zijn van het goede in dè Zweed sche grondslagen. Dit wat betreft de wijze van onderricht in de schoolgyGi- nastiek. De belangrijkste maatregel in het belang van cle ontwikkeling van het vak aeht ik wel de 'benoeming van een privaat-docent in de wetenschap der li chamelijke opvoeding aan de Universi teit te Leiden. Hierin ligt misschien wel de kiem voor de ontwikkeling van eer, centraal punt ter wetenschappelijke vor ming van de benocdigde leerkrachten, II. L. WARNIER.- Het vraagstuk van den achturendag in ons land. Op het N.V.V. congres stelt R. Stenhuis voor tot de mobilisatie van de arbeidersbeweging voor het behoud van den verkorten arbeidsdag, over te gaan. Een program voor samenwerking der vakoentralen ontwikkeld. Het dreigement van het proclameersn eener staking Hoe de werkgevers over den 8 urendag oordeelen Een pleidooi voor een langeren werktijd. Het N. V. V.-congres. Te Amsterdam had Dinsdag een bui- tengewonop vergadering plaats van Hopfdbesturep van bij het Neder landsch Verbond van Vakvereonigiin- gen aangesloten organisaties ter be spreking van het vraagstuk van den achturendag in ons land. Als leider trad op de heer Pt. ,.@«4 Sttnliuis, S|j8pp>P'& die -aside, dat «pS» '«el opheffing van de «HW 48-ureiiiweali vÈ&ïïÊiab teekent het JBpps/ niebdoeu van het kostelijkste goed dat de arbeider klasse zich in tl bewogen tijden die achter oua liggen' verwerd heeft, omdat het ook een ideéel goed Er dienen zeer 'dringende redenen te zijn, er moet ee#economische nood zakelijkheid zijn 0111 den arbeidstijd langer dan- aolit uur per dag., te ma ken. Deze economische noodzakelijk heid besta'at -niet, omdat hot produc tie-organisme voor een belangrijk ge deelte stilstaat ten gevolge van de ma laise in het hoogoven bedrijf, dat toch immors de indu-strieole productiemid delen .voortbrengt. Maar zelfs als de objectieve noodza kelijkheid vaststond, zou aldus spr. aan do opheffing van den achturendag moeten verbonden zijn een stelsel van controle door de ar beidersklasse zelf, of die noodzakelijk heid inderdaad aanwezig is. De vak beweging 'heeft meermalen haar be reidwilligheid uitgesproken om bin nen het raam van den achturendag de productie op te voeren door een betere organisatie van den arbeid, maar het ondernemersdoin is doof aan dit oor. De burgerlijke intellectueelen heb ben den strijd tegen den achturendag ingezet als een strijd tegen de macht der vakvereepigingen. Maar ondanke hun door verbittering en gramschap ingegeven strijdmiddelen moet' dc ar beidersklasse vasthouden aan den strijd tegen verlenging van den ar beidstijd, waaraan eerst gedacht mag worden als de ondernemers hunner zijds dén. prijs van hun producten niet langer hoog willen houden en de con trole daartegen van de arbeidersklas se aanvaarden. Van al de schoone woorden van mi nister Aalberse is niets meer overge bleven. Zijn heele beleid is geleidelijk geworden het buigen van de onderne mersbelangen door een slappeling zon der ruggegraat. En het toppunt ie hiermede bereikt met de overwerk ver gunning aan de firma Wilton. A oc.r gansch andere doeleinden 'dan waar voor de Arbeidswet .de bevoegdheid tot het verkenen daarvan vastlegt-, gaat het departement van arbeid ze geven. Het is niets dan een speculatie op de slapheid van de Nederlandsche arbei ders om te aanvaarden wat de arbei ders in andere landen eenvoudig af wijzen. Men wil de Nederlandsche ar beiders maken tot permanente onder kruipers onder het wereldproletariaat, ook zelfs nog als de 48-urige arbeids week in de andere landen niet blijft bestaan. Tegen de aanslagen gericht op dei ter van den Algemeen Nederlandschen Bond van handels- en kantoorbedien den, betoogde vervolgens de wensche- lijkheid van uitbreiding van de Ar beidswet voor allen die in loondienst werkzaam zijn. Daarna kwam in behandeling volgende resolutie: De vergadering enz., constateei-ende, dat de huidige Mi nister Van Arbeid in gebreke blijft de plicht van den wetgever, om de arbei ders in tijden van depressie te bescher wijzigingen noodig zijn gebleken in verband met de#i precairen toestand der industrie, dus ook in de eerste plaats in liet belang van cle werklie den. Vasthoudend aan het dogma van denacht-urigen werkdag in alle be drijven. verzetten 'de v'akvereenigingeD zich thans nog met hand en tand te gen do ingevoerde wijzigingen, maai' in allerlei bedrijven zullen Zij moeten toegeven, dat een langere werktijd dan 48 uren per week, om onze in dustrie te behouden, voorloopig ten minste zéker noodig is. Men zal bo vendien hoe langer hoe mepr facilitei ten moeten toestaan bij' dé uitvoering an de wet, wat overuren enz. betreft. Zt zijn de voorspellingen der veree niging reeds in vervulling gegaan. Echter is in den tusschentijd veel on heil gesticht, doordat de politiek, die zich van deze zuiver economische kwestie meester had gemaakt, doof is gebleven veer alle vermaningen de zijde der industrie. Niet onaardig is er aldus spreker onlangs in het Handelsblad en daarna in de Economist, op gewezen, dat eenzelfde voorstel (48-urige in plaats van 45-urige werkweek) dat indertijd zeker ook naar aanleiding van ons aandringen 'door den heer Dresselhuys in de Tweede Kamer is verdedigd, en toen met groote mecr- lieidheid is verworpen, eenige weken gelegen door socialistische wetkoudei'E in Amsterdam, verdedigd werd tegen over de communisten. Pleidooi voor een lan goren werktijd. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Tilburg zond een adres aan den minister van Arbeid, waar in uiteengezet wordt, dat als een ge volg van de verkorting van den ar beidstijd de productiekosten der Nij verheid ontzettend zijn gestegen, wal met cijfers ontleend aan de Tilburg- sche. wolion stoffenindustrie nader ge motiveerd wordt. Verschillende bezwa ren tegen de Arbeidswet 1919 worden dan" nader ontwikkeld en geconclu deerd wordt, dat een meer soepele toe passing der wet en een ruim verleu nen van overwerkvergunningen die be zwaren niet kunnen te niet doen. Het systeem van overwerkvergun ningen is aklns het adres te eenenmale onvoldoende om een n dustrie, 'die door te hooge productie kosten tot werkloosheid gedoemd is, weer in'gang te brengen. Noodig is een langere arbeidsweek als nieuwe basis der berekening van den koster.- den prijs. I-Iet is voor den industrieel ondoenlijk zijn prijzen te berekenen op de basis van eene voor eenige maan den verleende overwerkvergunning ctie Het ers in tijcten van depressie t® besciier yyv,f .en togen de aanvallen der onderne-bovendien elk .oogenblik kan worden ingetrokken, en wier verlenging at- liankelijk is van het inzicht van bui ten de verantwoordelijke bedrijfslei ding staande ambtenaren. En wat zal het gevolg zijn, indien het buitenland eveneens den door ons bepleiten w-eg van een langeren werk tijd inslaat? In herinnering brengen de, dat nog vele landen, o.a. het groo te industrieland der Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika enz., den achturendag neg in het geheel kennen,ontkenneivwij ten sterkste, dat wij hier geen voordeel van wèrktïjd- weïlenging zouden hébben al' mocht ook het buit&ulaucl tot een lange werktijd besluiten. 1 Het is hier niet op dc eerste plaaie een kwestie van concurrentie, van achterstand bij het buitenland. Di langere arbeidsweek zal ons in staat stellen goedkoc-per te juduceeren en daardoor dc hoofdoorzaak der huidige .malaise, do on'der-consuraptte door g« aarop zij aan debrok aar. koopkracht to vernietigen, verleend, indienj Onze artikelen zijn te duur, het pil let koop en, vandaar do roots ma',also in het geheele land. Dit geldt niet alleen voor de prijzen der goederen, evenzeer voor de prij zen der diensten. Door de Steeds vei- deva opdrijving der tarieven van spoor en tramwegen, van post, telegraaf telefoon, is liet gebruik, dezer midde len van verkeer voor het publiek steeds bezwaarlijk geworden. In plaats van 'een reis naar een zaken- of familie relatie schrijft men een brief. Men offert ter wille der kosten de snelheid en ziet af van telegram of inter- locaal gesprek. In de plaats zijner in woning laat men zijn correspondentie door eigen personeel bezorgen. En ter wijl de gemeenschap aan bovenge noemde verkeersmiddelen steeds meer yeldeu ten koste legt, wordt het gerief derzelve voor het publiek steeds ge ringer. Het is op grond van het. bov gevoerde dat de Kamer den minister met den mecsten aandrang in over weging geeft, om tot herstel der ge schokte Nederlandsche welvaart het initiatief te nemen tot een zoodanige herziening der arbeidswet, dat deze niet langer een hinderpaal is om tot de noodzakelijke verlaging der pro ductiekosten in het bedrijfsleven hier te lande geraken. mers, to vervullen, doch daarvan bereidwillig meewerkt aan de verlenging van den werktijd van duizenden arbeiders; spreekt als liare meeuing uit, dat het thans meer dan ooit tot de taak der vakbeweging behoort de 48-uren- week te handhaven en hare toepassing uit te breiden tot die groepen, waar voor nog langoren arbeidstijd bestaat; wijst do Nederlandsche arbeiders er op, dat deze taak slechts kan worden vervuld, wanneer, nevensdo noodzar kclijKo^wersterking. der .vakbeweging, de verschillende richtingen voor zoo ver zij beteekenis hobben, gesloten op treden; verklaart zich uit dien hoofde bereid tot een samenwerking met andere vakcentralen, op den grondig van het volgende program: 1. De vakbeweging zal in de bedrij ven, waar een overwerkvergunning wordt gegeven, op dezelfde of soortge lijke grónden als firma Wilton is ecnigszins mogelijk, de stading procla- bliek kan meeren; 2. In de bedrijven waar de 4S-uireri- week nog niet is ingevoerd, zal door de betrokken vakvereenigingen. een sterke .actie worden ingezet, om te po gen. door de middelen van den vak- vereenigmgsatrijd tot invoering van de 48-urenweek te geraken; 3. In het land worden door de vak centralen een reeks van protestvei'ga- deringen tegen de huidige politiek van de Rogeering in zake den arbeidstijd belegd; 4. De afdeeliug-en van alle vakbon den in Nederland worden uibgenoO- digd op hunne huishoudelijke verga deringen tegen de gevolgde politiek ten opzichte van de overwerkvergun ningen te protesteeren en dit protest ter kennis van de Regeering te bren- De algemeene vergadering draagt het bestuur van het N. V. V. op zich tot andere vakcentralen te wenden, om op dezen grondslag met het N.; V. V. samen te werken; roept de arbeiders van Nederland op, door toetreding tot de moderne vak beweging het verzet der arbeiders klasse zoo sterk mogelijk te doen zijn en door een massale opkomst naar de demonstratie van N. V. V. en S. D. A. P. op 23 September uiting te geven aan hun onverzettelijken wil, de 48- urenweek in Nederland te handhaven. Na eenige gedachtenwisseling, werd deze resolutie aangenomen. Do meening van de werkgevers. Op 'de jaarlijksche algemeene verga dering va.u de vereeniging van Neder landsche werkgevers, Dinsdag te Delft gehouden, memoreerde de voorzitter. Stork, den strijd, erkorten arbeidstijd moeten, beloog-1 vereeniging heeft gevoerd tegen het de spr., de verschillende stroominge: in 'de vakbeweging gesloten optrekken en dan onder leiding v.an het N. V. V. Als de vakbeweging eenparig dreigt met het in onrust brengen van de ge- heele industrie, zal aldus spreker ten slotte geen regeering het aan durven. den achturendag aan te tas ten. Wij stellen daarom de christelijk© wetsontwerp op den arbeidstijd, niet omdat zij ontkende, zoo zeide spr., dat verkorting van overmatig langen arbeidsduur ter verbetering van socia le toestanden zou kunnen strekken, maar omdat zij de voorgestelde maat regelen onpractisch en -in liun alge meenheid onuitvoerbaar achtte overtuigd was, dat zij voor talrijke ia ën neutrale vakbeweging voor, tot 'de dustrieën verderfelijk zouden worden mobilisatie van de arbeidersbeweging I in de tijden, die voor ons lagen, voor het behoud van den verkorten! Gebleken is, ging hij voort, dat de arbeidsdag over te gaan. De zooge-oppositie togen den bij de wet gèré- naamde revolutieman1® vakbeweginggelden acht-wigen arbeidsdag volko- zal zich aan onze voorwaarden toch j men gemotiveerd is geweest. Dc 45- niet houden: zij is trouwens van min-urig-d werkweek is verlaten, op do der beteekenis! Weigeren do confcs-48-urig® werkweek zijn een aantal uif- sioneele vakcentrales, dan zal de po- zonderingen toegelaten en "clit aantal e dei' modernen moeilijker wordei maar dan zullen wij tegen cte sabotage van de 48-urige werkw.ri: strijden in de bedrijven waarin csizs macht hel toelaat. Do heer G. J. A. Smit jr., voorzit- vergroct u de hand worden gelicht. De Varia. Het personeel, georganiseerd in de Ned. Vereeniging van Spoor- eu Tramwegpersoneel heeft verklaard de 'door de R. E. T. M. voorgestelde loonsverlaging niet te kunnen aau- vaarden. Naar de Maasbode verneemt heeft de Néd. Vereeniging van fpoor- Tranrwegpersoneel geweigerd te tre den in de uitnoodiging van den Bond van Ambtenaren in dienst del' Ned. Spoorwegen, om deel te nemen aan een algemeene samenwerking. Dien tengevolge heeft de Bond zijn pogin gen voorloopig gestaak en komt dus geen samenwerking. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft toegestaan dat aan arbei der?, werkzaam bij het kanaal Beilen Nieuweroord, welke in barakk zijn gehuisvest, iu den komenden w ter cursussen worden gegeven over di verse onderwerpen. Voor het lidmaatschap van de In ternationale Transportarbeiders Fede ratie hebben zich aangemeld de Fede ratie van Argent ij nsfiio Zeelieden de P.nnd van Locomotief personeel Argentic In v u-Band met de verwekte uit .uiting van do werknemers in cle te ijtindustrie is ook het ^cuuuw-el cle; hoogste ambtenaren, met cle uitvo'e-Koninklijke Vcresnigds fapijtfabrie ring van do wet belas!, komen er vond kou tc Deventer ontslag aangezegd te voor uit, dat belangrijke principieel® gen 22 September, BisasiM Regseringsjubileusn der Koningin. Een geschenk van de Hon garen aan Koningin WHhol- mina. Yaz Dias seint uit Boedapest In -hei atelier van den schilder Mar- th werd door verschillende gasten in 0 ogen schouw genomen een prachtig kunstwerk, dar. aan Koningin Wilhelmina zal worden aangeboden als blijk van de dankbaarheid d-er Hongaren voor de ,n hun kinderen ten deel gevallen hulp. Dit kunstwerk is een geschilderd am, dat, bestemd voor één der zalen .n het Koninklijke Paleis te 's-Graven- hage, reeds door de Koningin is geac cepteerd. Het gelukkige idee, om de Koningin et dit geschenk te vereeren, is uitge gaan van d""' Secretaris-Generaal der Regcering, dr. Paul V. Masowsky, op voorstel de Hongaarsch-Holland- sche Vereeniging den schilder Ragh, dc jdrach: gaf tot het ontwerpen van een passende compositie. De kunstenaar heeft zijn taak schitte rend uitgevoerd. Met bijzondere erkenning verdient melding gemaakt van de uitvoering van het raam, waarop de figuur van de Ko ningin den vorm en inhoud geheel be- heerscht. De Landsvrouwe spreidt Hare armen beschermend uit over twee kinderen, die hunne hoofd-en in .den schoot van Hare Majesteit leggen. Groepen van kinderen zijn daarnevens aan twee kanten zicht baar, die heidebloemen, chrysantemum! ozen in de handen dragen, die den achtergrond vullen. Aan den onderkant van het raam zij-.: vee denkbeeldige historische afbeeldin gen zichtbaar. Een film voor de Koningin. De Amerikaansche filmonderneming „Fox Film Corporation" zal tusschen 5 September de Koningin film aanbieden. Deze film bevat een serie. Nederlandsche actualiteiten, die opgeno men werden door den Hollandschen operateur, den heer Van Lier. Telegram van de Ver- eeniging van Nederlandsche Werkgevers. Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers zond aan de Koningin het volgende telegram De Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers, in hare jaarlijksche leden vergadering te Delft bijeen, betuigt Uwe Majesteit hare oprechte hulde en biedt Uwe Majesteit hare gelukwenschen bij gelegenheid der.herdenking van Hare regeering. De vereeniging zich met dankbaarheid de groote belangstelling welke Uwe Ma- esteit steeds voor'de Nederlandsche nij- erheid heeft -betoond, waarvan de be zoeken, waarmede Uwe Majesteit velen der leden vereerde, een blijk waren. Al; vertegenwoordigs'cr van een zoo groot deel der Nederlandsche industrie weascht zij Uwe Majesteit ook voor het aange broken regeeringstijdvak veel voorspoed voor Haarzelf en Haar gezin. De giog spreekt daarbij de -hoop uit, dat het Uwet Majesteit gegeven moge zijn, i de- ongunstige economische omsïan- gheden, waarin wij thans verkeeren, getuige te wezen van een hernieuwden der nijverheid en daarmede samei gaanden nieuwen voorspoed van het Ni derlandsche Volk. dat het voorrecht gi door Uwe Majesteit geregeerd te worden, HET CEVAAR VAN DE GERMA NISMEN. De. Hoefijzercotrespondent van li Hbld-., die al eens meer in het krijt !rr jr de handhaving- van dc zuiverheid van onze taal, maakt thans weder de ■olgende opmerkingen Niet óók Duitsch, maar alléén Duitsch. ?uur Duitsch. „Uitwijzen", „deviezen", .verliefd zijn in", en een -officier ït-eelitbimik. Hoe bedoel je dat? Wel, je moet zweren, dat je de waar heid zult zeggen en als je de waarheid zegt, komt er oen advocaat en die hcoft er GEEN GOED PSEUDONIEM. Dichter: Ik denk, dat ik mijn gedich ten zal uitgeven onder hel pseudoniem Jaji Smit. Vriend: Zou je dat nu wel doen? Dichter: Waarom niet? Vriend: Denk, aan al die menschen die óók Jan Smit heetea eu onschuldig verdacht 2ullen worden! -WlJZi i is Du c h voor hc deviezen i Nederlandsche „verb: Duitsch voor buitenland: (las men, vóór cle valutacrisis, niet steeds van de „buitenland;chc-wissel"-portc- feuille?), een Hollander is verliefd o p ea niet (Duitsch) i n zijn meisje (zooals de zer da-gen nota bene een bekende Nederlandsche 1 e 11 driemaal toe schreef!). En een officier is Duitsch (a. d.) voor een ge- pensionneerd of op non-activiteit gesteld- officier. Dit laatste is óók geen goed Nederlandsch, zal men zeggen. Zeker, maar -het is ten minste geen Duitsch en het blijft, evenals al zulke Romaanscke vreemde woorden, gemerkt als vreemde ling in -onze taal. Terwijl wij niet genoeg kunnen herhalen Het gevaar juist van' de germanismen is, dat ze zoo gauw Hollandsch gaan lijken. En zoo den vreemden geest insmokkeleD, door de taal, in onzen .geest. DE MOORD IN DEN TREIN TE SCHÜTTORF. Naar het Hbld. verneemt, is de toe stand van mevrouw Ruben wel eenigs, zins vooruitgaande. Haar dochtertje is heel wat beter en mag al weer naar buiten om te spelen, OVERHEIDSPERSONEEL. Het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidsperso neel (A, C. O. P.) is Maandag bijeengcf komen ter bespreking van het verhan delde in de Zaterdag gehouden vergade ring van de Centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken. Besloten werd de R.-K., Christelijke en Neutrale centrales van overheidsperso neel .tot een nadere bespreking uit te noodigen. DE WONINGBOUW. Volgens dc gegevens van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor do Statistiek betreffende het bouwbedrijf in, den lande bedroeg de netto vermeerde ring van den woningvoorraad in de maand Juni 4101 (zijnde het verschil tus schen 4326 voltooide en 225 onbewoon-i baar verklaarde", gesloopte en aan haat bestemming onttrokken woningen). De cijfers waren voor: Juni 1922 ond. 3309 (3477 en 168) Juli 4011 ^'.262 en 251) Augustus 3S72 (30S2 en no); September 40:6 (417S en 162) Ocober 4392 (478S en 19O) November 4of;S (5144 en De- ceivibrr 29SÜ (3174 en 18S) Januari 1923 =383 (-545 ea ió;i; Februari 1044 en 325); Maart 32S9 (3457 c-ü 16S) April 344S (3Ó41 en 193)Mei 4073 (4322 en |249). öaze IsGhlook A.ï MOEILIJK I Onot loeli maar raar loe bij de Het spoorwegongeluk bij Hannover. Vrager, van een Tweede Kamerlid De Duitsohe gezant in den Haag heeft den minister van bnitenlandsche zaken, jlir. nr. dr. Van Karnebeek opgezocht, om hem de hartelijke .deelneming van de Duitsche regeering te betuigen, naar aanleiding van den dood van Nederland sche staatsburgers bij het spoorwegonge luk nabij Hannover. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Ter I-Iall heeft tot den minister van wa terstaat de volgende vragen gericht: 1. Is het waar, dat bij de onlangs plaats gehad hebbende spoorwegramp bij Han nover, waarbij Nederlanders zijn gedood of gekwetst, ook da Nederlandsche wa gons vam den trein niet Woorziea. ^*tren van reddingmateriaal? 2. Indien het antwoord op de eersta vifliig bevestigend mocht luiden, is de minister dan bereid te bevorderen, dat onverwijld maatregelen worden genomen, dat een zoo ernstig verzuim, dat wel licht schromelijke gevolgen heeft gehad voor landgenooten, die in dien trein reisden, in de toekomst niet meer kaai voorkomen Wolff meldt nit Hannover, da-t deneer Jan Arkoma, die bij bet spoorwegonge luk bij" W.unsdorf ennstig "werd gewond, Dinsdag in het ziekenhuis is overleden. CURSUS VAN DR. MARIA MON- TESSORI IN NEDERLAND. Het uitvoerend comité voor boven* genoemden cursus meldt, dat -door vol doende deelneming tiians definitief is vastgesteld dat de bekende Italiaan- sche opvoedkundige, dr. Maria M011- tessori, van 1 November '23 tot 15 "Fe bruari 1924 te Amsterdam een cursus geeft, waarin zij haar methode voor het voorbereidend en lager onderwijs, zoowel als baar algemeen opvoed kundige denkbeelden zal uiteenzetten. Dr. Montessori zal drie avonden par week spreken, achtereenvolgens ge= wijd aan de didactiek harer leermid delen, hun opvoedkundige waarde en. den achtergrond harer paedagogische denkbeelden. Voorts zal mej. Maccheroni, de leid ster en medewerkster van dr. Montes sori, die gedurende den tijcl dat zij reeds in ons land vertoeft, voor vele geïnteresseerden in de Montessori- methode de vraagbaak is geweest om trent verschillende punten uit de prak tijk, haar medewerking aan den cur sus verleenen. Alle voordrachten wor den in liet Hollandsch vertaald. Aan. de cursisten zal tevens ruimschoots gelegenheid worden gegeven, zicli practisch met de leermiddelen te oefenen in een daartoe bestemd lokaal, waartoe waarschijnlijk, evenals te Londen, gedurende den cursus, klas sen van „volwassen" Montessori-leer- lïngeii zal gevormd worden. I11 verschillende bestaande Montes- sori-klasssn voor voorbereidend- eu lager-onderwijs zullen de deelnemers de verschillende stadia, waarin eén Montessori-klasse zich kan bevinden, al naarmate de kinderen er korter of langer zijn, enz, kunnen waarnemen. Ten slotte worden tijdens den cursus van da'. Montessori enkele harer denk beelden, waar zij dit wenscht, op bio logisch of phychologisch gebied dooi*, mannen van het vak uitvoeriger toe gelicht. Tegen loonsverlaging sn 'verslechtering tier sociale wetgeving. Een üemonsirsïief cor.gres te den Haag liet Algemeen Nederlandsch Vak verbond heeft besloten, op Zaterdag 22 September des middags 3 uur in Den Haag een demonstratief congres te houden. Het onderwerp van behan deling op dit congres zal zijn: de plan nen der regiering tot loonsverlaging van heb overheids- en spoorwegperso neel en tot verslechtering van de so ciale wetgeving en van het onderwijs, benevens cle invoering van de Vloot wet op 1 Januari 1924. Als sprekers zullen optreden de heeren rar. A. 11. van cle Laar, oud-lid van de Tweede Kamer, te Ger.dringen, en .T. G. van der Jagi, voorzitter van den Centra- len Bond van Nederl. post-, telegraaf- en telefoonpersoneel. GEEN VERHEFFING EN DEN ADELSTAND. Naar Het Vaderland verneemt, is er indertijd wel sprake van geweest, een aantal mannen an verdienste in den adelstand te verheffen naar aanleiding van een paar aanvragen maar is er besloten, niet af (e wij ken van den regel, die is, dat alleen families 'die, naar de gestalde rege- - Ion, hun patricische afkomst bewijzen in den aó.elstenl kunnen werden op genomen,- SALARIS VEiU A OlNCi. verband met de cmstaiabghe Ie rechterlijke dit en de "cd en wetsontwerp, deze ai ibtenn-en mogelijk wordt.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 9