DE MODE HAARLEM'S DAGBLAD ANNA DE BEAUJEU Winter-Voorzorgen ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1923 - VIERDE BLAD Wij moeten ons wel verbazen over 'de energie en de werkkracht van An na de Beaujeu. „Wat zou zij niet be reikt hebben, wanneer er niet een an dere vrouw in het spel was gekomen, niet minder buitengewoon, en met een wil, even krachtig als do hareAnna van Bretngne- Deze is van een bui tengewone kracht, klein, kreupel en koppig. Op dertienjarigen leeftijd wordt zij wees. Zij zet haar voogd aan de deur en regeert haar hertog dom alleen. Nu is zij koningin van Frankrijk, zij wenscht baas zijn in haar eigen huis. Haar schoonzuster zendt zij naar haar landen, ontdoet zich van haar echtgenoot en van haar ministers, bevrijdt Bodewijk uit de gevangenis, om weldra met hem te huwen en stelt ten slotte een regeering in, die tamelijk suspect is, Ku begint voor Anna de Beaujeu heb levenstijdperk waarvan het schil derij in het Louvre de tendonz sym boliseert. Amhoisc is niet meer haar vaste woonplaats, maar Chnntelie, het prachtige kasteel der Bourbons, waar zij zich gewoonlijk terugtrekt. Haar macht en rijkdom ziju overi gens nog zeer groot. Van haar schoonbroeder, den hertog van Bour bon erft ze onmetelijke landgoederen die, gevoegd bij hetgeen zij reeds be zat, van haar een leenvrouw maken, die te yreezen is. Ka een huwelijk van 18 jaren wordt zij moeder van een dochtertje, Suzanne, dat zij harts tochtelijk liefheeft. Zij voedt dit kind op samen mot haar neef Charles de Montpensier, met het doel hem nader hand tot haar schoonzoon te maken- ÏÏij vereenigt in zijn hand do goede ren van twee takken der Bourdon- Montpensier. Anna blijkt een uitstekende opvoed ster te zijn. Wat zij ook begint, zij doet het steeds op volmaakte wijze. Men bezit van haar een kostbaar ma nuscript getiteld: „Raadgevingen voor mijn dochter Suzanne." Dit boek versierd met vignetten en miniaturen is werkelijk een meesterwerk van goe den raad en fijngvoelde opmerkingen. De twee kinderen, die zij al spoe dig in het huwelijk laat treden vor men een volmaakt paar. Suzanne, zwak en mismaakt, lééft niet, maar Char les de'Bourbon is de knapste jonge man van zijn tijd. Ilij is mooier dan Frans, die jaloerscli op hem is. Hij heeft een cultuur, cgp waardigheid die den koning ontbreken. Anna koestert nu voor hem de wenseh, die voor haar zelf niet in vervulling "mocht gaan zij wil hem op clen troon zien- Karei VIII heeft geen kinderen en sterft zooals men weet onder geheimzinnige om standigheden. Lodewijk van Orleans die hem opvolgt heeft slechts doch ters. Waarom zou Charles niet op zijn beurt opvolgen Zou het niet de manier zijn om het koninkrijk te vcr- grooten met zijn ontzaggelijke bezit tingen? Reeds nu is meer dan de helft van het koninkrijk in zijn bezit. Was deze droom zoo dwaas? Nog zag Anna juist en scherp. De Bour bons, waarvan zij er een was, moesten den troon bestijgen. Wanneer haar plan gelukt was zouden er heel wat •oorlog en ellende aan Frankrijk be spaard zijn gebleven, vóór Hendrik tV en gedurende de slechte regeering der Valois. Doch nogmaals kwamen de noodlottige liefde en de eerzucht tusseheribeide en bedierven alles. Een andere vrouw plaatst zich te genover Anna., minder geniaal maar slechter van karakter: Louise van Savoye. Ook zij wenscht den troon doch niet voor* zich, maar voor haar zoon Fangois. Voor zichzelf wenscht zij slechts een echtgenoot, die 20 jaar jonger is dan zij en dat is juist Char les de Bourbon. Deze schijnt eerst de lief dekt van Louise te beant woorden, hij neemt cadeaux aan en pensioenen, hij accepteert zelfs den ring die de oude vrouw hem aan den vinger schuiftmaar trouwen daar denkt hij niet aan: hij bemint de dochter van haar die hem achtervolgt, de verrukkelijke Margaretlia van Alengon. Do conflicten beginnen weer. Louise van Uayoye beheerscht haar zoon geheel. Zij weet hem op den troon te krijgen door hem te doen huwen met Claude van Frankrijk, de dochter van Lodewijk XII. Zij laat de goederen van den trouweloozen minnaar verbeurd verklaren, de pensioenen trekt zij in, evenals alle titels en na den dood van Anna die in een aanval van hevige woede is gestorven, zet zij Charles op tot op stand en verraad. Maar voor haar dood hoeft de dochter van Karei VI nog een raad gegeven aan haar ge-- liefden schoonzooneen praebtigen en vreeselijken raad: om zich te vereeni gen met Karei V en door het zwaard te verkrijgen wat de onrechtvaardig heid hem ophoudt. Charles volgt de zen raad' op. Hij stelt zich aan het hoofd der „Imperialis" hij zet de ko ning te Paira af, neemt hem gevangen voert Frankrijk tot op één stap van zijn ondergang. Hij bezit de sympa thie- van de edelen en van het volk die het regeeren van Louise moe zijn. Hij zou zich op dit moment meester hebben kunnen maken van de kroon, maar zijn goede raadsvrouw'is er niet meer, hij laat zich meevoeren naar Rome, waar hij gedood wordt: De wraak van de oude moeder van Frans I is wél volmaakt, de rijkdom van het huis Beaujen en Bourbon is vernietigd Al wat ons overblijft van een mehsch dat is de beschrijving van zijn leven, de discipline van zijn geest, het voor beeld van zijn energie. De erfenis van Anna de Beaujen is rijk voor wie er uit weten te putten. Anna van Frank rijk gravin van Beaujeu, hertogin van Bourbon is gróót, groot omdat zij wist te handelen. Zij is mooi omdat zij wist te beminnen. (Haar Jehanne d'Oriiac). Hoeden BARETTEN VAN GEDRAPEERD FLUWEEL, TULBANDEN EN AL TIJD NOG KLOKIIOEDEN. Ieder seizoen voorspeelt men Cns 'den dood van de „clo'che", men heeft er genoeg van, ze is te veel gezien, modistes en klanten, ze willen er niet meer van hooren, en het slot is dat de klanten klolvlioedjes bestollen eu dat de modistes ze maken, lioe dan ook. Het is dan ook een feit dat de kleine cloclie hst ideale hoofddeksel ia, flatteerend en gemakkelijk, Ze om lijst het gezicht uitstekend, en de vrouwen zijn wel verstandig dat ze de cloche niet zoo spoedig prijs geven. Dus, dezen winter zullen we weer met klolvlioedjes loopen en in ieder geval, met hoofddeksels die er zeer veel op Jij'leen. De Parijsóhe modiste Rose Descat die deze zomer zoo'n ontzettend suc ces heeft gehad met haar kleine klok- hoedje met ronde ból, en smal randje dat naar heneden wijst en dat altijd hetzelfde model was, alleen gevarieerd in garneering en materiaal, Rose Des dat stelt zich ook dezen winter voor haar Idokhoedje te lanceeren. Hierbij ziet ge een van haar aardige model len. Het grijs vilten hoedje heeft zoo'n smal randje dat het bijna onzioht- baar is. De gavneering bestaat uit éeharpe en een mof; druk geborduurd in dezelfde tint als de hoed met een dikke soutache. Een andere bekende modiste, Suzan-- ne Talbot maakt gekeele ensembles van fluweel, een klein hoedje, een échange en egn mof; druk geborduurd met Byzantijnsche of Assyrische mo tieven. Deze ensembles zijn bijzonder fraai verzorgd. Zij past ook veel gar neering toe met ongekrulde struisvee- ren die door tulle op den hoed worden vastgehouden. Over het algemeen ziet feld weer zullen opduiken. Maar de groote nouveauté, van dit seizoen schijnt de fluweelen baret te zijn. leder modehuis vervaardigt deze ba ret op een andere manier, maar over bet algemeen is het een soort zeer klein hoedje, met een smal randje van vilt, fluweel of panne, waaromheen een gedrapeerde hol is gehaakt, ge woonlijk is er nog °en losse rand van men ontzettend veel struisveeren dra gen. Men maakt er cocarden pluimen en zelfs linten van. Hiertoe worden de afzonderlijke veertjes hij wijze van ajour tusschen twee ltniten ingenaaid. Zooals elk jaar brengen de modehui zen, in het begin van den winter •eenige groote hoeden, doch zoodra de bontkragen gedragen worden, is de groote hoed onmogelijk en verdwijnt, hij weer. Men zal dit seizoen heel veel chenille gebruiken, niet alleen om er japonnen en hoeden mee te garneeren, maar men ziet er geheels hoedjes van vervaardigd; gewoonlijk gehaakt uifc twee kleuren chenille. Deze hoedjes zullen alleraardigst staan bij de sweaters van gebreid© chenille die verleden jaar in de mo de kwamen en dezen winter ongetwij- fluweel, ©enigszins gerimpeld. Deze hoeden kan men door één beweging een anderen vorm geven, al naar de stemming der draagster. Zonder twij fel zullen deze baretten een groot suc ces worden. Ge ziet er hier ©en paar afgebeeld. Ten laatste wil ik u nog even zen op de hoedjes die een sterke Chi- neesclie of Japanscbe inspiratie ver- toonen. Ge ziet er hiel' twee afbeel dingen van, I-Iet. eerste hoedje is van panne eireet; aan de zijkanten hangen twee lange zwarte franjes af. Heb tweede model is geïnspireerd op de grappigt lussen die de Japatischo vrouw ii haar kapsel maakt. Dit hoedje is van zwart fluweel, versierd met twee spelden. Wat de winter ons brengen zal. Onze wintergarderobe zal meer dan ooit met bont gegarneerd ziin. Men zal veel bont zien dragen dat minder kostbaar ie, zooals konijnenbont, gel- ienbont, petit gris ©n opossum naturel. Het wordt zoowel als een klein recht kraagje gezien als de immense siani- kraag. De mouwen die nog zeer be langrijk zijn zullen er rijkelijk mee versierd zijn. De garneering stijgt soms tot.de elleboog. Het spreekt van zelf dat de mantels, zoowel de lange mantel als die der tailleurs aan den zoom er mee versierd zullen zijn. Zelfs voorspe.lt men liet aan avondjapon- non. De rand loopt dan ©venwel niet langs den gehe el en zoom, maar óf al leen van achteren, óf alleen van voren óf on zijde. De avondjaponnen zullen van rijkti zilveren eu gouden stoffen zijn of van gebrocheerde zij, schitterend van bor duursels. kralen en pau-letten, schitte rend van allerlei motalen, door elkaar goud. zilver en zelfs koper. Andere zullen van fluweel van >atiiu of moiré ziin in heldere kleuren, rose in aller lei tintenorchidee, abrikoos, vleeseh- kleur, helder rood en oranje, het zijn rechte fourreau's die van voren zeer na-uw aansluiten en va.n achteren eon enkele of dubbele sleep hebben. Zwarte japonnen, rijk met zilver geborduurd zullen eon der nouverauté's van liet ko mende seizoen zijnmen zal ook veel wit zien dragon. SNEEUWBALLEN. Snijd dikke plakken c-ake in dobbel steentjes en snij er dan met een scherp mes de hoekjes af. zoodat er balletjes gevormd worden. (Do kruimels kunnen bewaard wor den voor een broodschoteltje, Men gebruikt dan cako inplaats ven brood kruimels). Met een houten tandensto ker doopt men ieder balletje even in suiker glazuur en vervolgons in ge reepte kokosnoot, maak een halve li ter custard vla en vlak voor het op dienen legt men de sneeuwballetjes in een platte gllazen schaal en giet de custard er o-ver heen. Kleine cadeautjes De avonden zijn helaas alweer zoo veel langer da: we er, oncler de lamp, eerder loe komen 0111 naar de naald ie grijpen. Het is dikwijls aangenaam onj eens iets „leuks" te maken. Kousen stoppen, stukjes inzetten en knoopjes aannaaien, daar verlangt nu geen en kele vrouw naar. Maar om. eens iels aardigs te maken, een.kleinigheidje voor een goede vriendin of voor uw oudste dochter, een werktaschje, een schortje, een kussen, ja, daar hebben we meestal wel „zin" in. En dat. is al het halve werk. Laat ik u een paar aardige ideeën aan de hand doen, wellicht dat ge, aan gelokt door de smakelijke afbeeldingen, iets na gaat maken ervan. Allereerst ziet ge hier een alleraardigst werlctaschje. Men maakt dit taschje van foulard-zij, cretonne, bedrukte tussor, of wat ge maar wilt. De binnenkant moet effen zijn en de buitenkant bedrukt. In het midden legt ge tusschen de tttee lappen een katoenen cirkel, dat geeft wat stevigte aan de zak. Daar omheen stikt ge de twee lappen aan elkaar. Binnenin maakt ge kleine zakjes voor knoopjes, haakjes enz. Het is gemakkelijk wan neer er bovenin een elastiekje is ge maakt, Dit voorkomt het invallen van allerlei. Van kleine eindjes lint maakt ge lusjes voor schaartjes, rolletjes zij, klos jes garen, enz. Ge maakt het werktascbje dicht met twee lintjes of fluweeltjes. Het plaatje doet u het model duidelijk zien. Een aardig cadeautje voor een van uw vriendinnen die nog al eens huishoude lijke bezigheden verricht, is het afge beelde schortje. Ge kunt dit alleraar digst maken van blauw „schilders-kie len'' katoen. Meestal zult ge in katoenen keper het beste slagen. Het schortje is van drie rechte lappen gemaakt. Een kleine die voor „hartje" dient, een groo te die het eigenlijke schortje vormt. De derde lap dient om een tweetal groote zakken te maken, die door een appli catie van gekleurd linnen zijn geschei den. De kleuren kunt ge natuurlijk naar uw eigen smaak uitkiezen. Voor het don kerblauwe schort zullen applicaties in oud-rose, wit en helder groen zeer vol doen. Kralen rijgen is ook een amusant werkje voor de langere avonden. Ge kunt een aardige ketting maken dooi een vierkant stukje karton met zwarte zij te overtrekken. Hierop naai; ge nu kleine gekleurde kraaltjes, heel dicht op elkaar, zoo, dat ze een aardig.patroontje vormen. Ge naait aan dit versierde vier kantje twee zwarte lintjes en hecht er aan den onderkant nog wal rijtjes kra len aan, die als franje dienst doen. Een aardige versiering die niet duur is! Als japonversiering is ook aardig een bouquet van gehandwerkte bloemen. Ge neemt hiervoor een lapje fijn tapisserie linnen, kanefas of iets van dien aard. Hierop werkt ge een bouqueije fantasti sche, gestyloerde bloemen, bijv. in ci troengele en groene wol, en witte zijde. Denk er aan dat ge de laatste randj festonneert, zoodat de bloemen uitge knipt kunnen worden en als applicatie kunnen worden aangewend. Ook van smalle lintjes kunt ge allerlei aardige voorwerpen maken. Zoo zag ik bijv. een paar allerliefste pantoffeltjes, die, be halve de zool natuurlijk, geheel van lint waren vervaardigd. Ziezoo, n.u hebt ge ideeën genoeg Aan het lar! Eetlust en honger Eetlust en honger zijn twee verschil lende zaken. Honger is het gevoel van behoefte aan voedsel, een organische behoefte voor het onderhoud van het lichaam, die zich hoofdzakelijk laat gevoelen wanneer de maag leeg ts en zich samentrekt: soms gaat het gevoel van honger gepaard met een licht ge voel van zwakte, van duizeligheid en hoofdpijn. Het gevoel van honger, wordt vooral geregeld door de ge woonte van den meu3ch en treedt op op de vaste uren der dagelijksche maaltijden. Wanneer de spijsvertering normaal is, wordt de honger verergerd door den eetlust, die ons met genoe gen en plezier doet elen. De rol van de eetlust is zeer belangrijk, want de eetlust veroorzaakt de afscheiding van het maagzuur, dat onmisbaar ls. Bij gezonde menschen gaan de hon ger en de eetlust hand in hand; hun maag scheidt het maagzuur af op vas te uren. Men ziet hieruit hoe belang rijk het is om steeds op geregelde tij den te eten. Het bewijs hiervoor wordt geleverd door het feit dat, wauncer wij door toevallige omstandigheden op een ander tiur eten dan gewoonlijk, de eetlust noch de honger zoo groot is als anders. Wij' hebben het gevoel dat wij „over onzen trek heen" zijn. Inderdaad is dit ook het geval. Heb maagzuur heeft zich evenals allo an dere dagen op het gewone etensuur af gescheiden. De maag verwachtte te vergeefs de spijzen; 't maagzuur komt in contact met het slijmvlies dat er door geïrriteerdwordt en de spijs vertering is gestoord. De maag en da spijsvertering worden ook bij normalq gezonde menschen zeer licht beïnvloed* Iedereen weet hóe angst, teleurstel ling, verdriet of een kleine woorden wisseling de eetlust kunnen verjagen. Daarentegen verdubbelt, de eetlust zich wanneer wij vroolijk. gelukkig en in een goede stemming ziju. Men moet daarom nooit een kind onder of voor het eten beknorren, het is noodzake lijk voor de goede spijsvertering, dat het kind vroolijk is. Nerveuze reflexen veroorzaken al onze indrukken, bijna niets kan voldoende zijn 0111 den eet lust op te wekken of te verminderen. De maag is buitengewoon gevoelig; vandaar dat hij dikwijls zoo vreemd reageert op verschillende spijzen. Soms verdraagt men een gerecht niet goed meer, nadat het ééns slecht bekomen is. Bij kindereu komt het voor wan neer zij op een oogenblik gedwongen zijn om een gerecht te eten, waar zij op dat moment g%en trek in hadden.- dat zij dat gerecht nooit meer graag eten en het dus ook niet goed verte ren. Het is dus van het grootste belang voor de gezondheid, gezien de gevoe ligheid van de spijsverteringskanalen, dat men op vaste uren den maaltijd gebruikt, dat ijjen in een opgewekte stemming aan tafel gaat en spijzen eet die aantrekkelijk zijn. Dit alles is uit een practisch oogpunt veel belang rijker dan alle wetenschappelijke be rekeningen van de hoeveelheden voed sel en het nauwkeurig vaststellen van de noodige calorieën voor ons levens onderhoud. Aardige Lampekapjes van papier enzijde Eenigen tijd geleden liet ik u zien hoe ge lampekapjes van papier kunt makon. Hierbij vindt ge nog een paar modellen die weer een Sletje ouders zijn vervaardigd. Het eerste kapje is gemaakt van allerlei snippertjes zij, van verschil lende kleuren. Zo zijn over e'kaar heengelegd. dakpansgewijze eu omge- festonuetird. Hetzelfde idee is toege past voor het tweede lampekapje ook hier zijn allerlei snippertjes goed ge bruikt, wan de meest grillige vormen. Het kapje hoeft breede zwarte randen en zijden'kwastjes.Yoor 'n tafetlampje maakt men 5 kwadraten -lie 35 c.M. meten. Het derde lampje 's geheel in wit en zwart. Het kapje is van perka mentpapier gemaakt, waarop i.ict Oost-Indische inkt een bloem is getee- kend. Wanneer eenmaal de vacanties ach ter den rug zijn eu wij zien hoe de dagen korter worden, tewvijl wij straks op 7 9C' tober, als de zomertijd geëindigd zal zijn, opeens met een sprong midden in den herfst zitten, moeten wij gaan den ken aan de voorbereidingen voor den winter. Want hoe velen overvalt de koude ieder jaar, zoodat zij 'er in het geheel niet op berekend zijn en dagen lang jachten moeten om tenminste zoover klaar te zijn, dat het huis warm is, de winterlcleeren draagbaar ziju. Bovendien heeft de hulp, die wij van buiten af noodig hebben, zooals smid, schoorsteen veger enzoovoorts, door al die late men schen handen tekort, terwijl het, nu er van koude nog niets te bekennen valt, gemakkelijker is ze in huis te krijgen. Wij willen hierin nagaan, welke werkjes wij in dezen lijd kunnen doen, zoodat de winter, dit hier meestal zoo onverwachts binnenvalt, ons niet verrast. Om te beginnen is er dan het voort zetten van den inmaak. In ons vorige artikel bespraken wij reeds den inmaak in zout, maar er is in dezen tijd van het jaar nog heel wat meer aan te doen. Tomaten kunnen worden geweckt in hun geheel en zij, kunnen ook al* puróc Als de koude ons overvalt; Werkjes voor het najaar. bewaard worden, verder zijn er de snij- en heereboonen, die nu op hun best zijn en die wij, .naast den inmaak in 't zout, ook in flessclien goed kunnen houden. Voor vruchten is 'het nu de beste tijd van peren en perziken, waarvan de laat ste soort natuurlijk een groote luxe is, en de eerste appels kunnen uitstekend verwerkt worden tot appelgelei. Voor dit laatste willen wij echter waarschuwen, dat men er niet teveel een sterken appel- smaak van moet verwachten. Het is een frissche gelei met een zuiveren smaak, maar daarmee is ook wel het meeste ge zegd. Veel lekkerder is het om bramen jam te maken, waarvoor het nu ook de lijd is. Ze wordt op dezelfde wijze ge kookt als andere jams en geeft weer eens iets heel anders in don. wintertijd, die zoo schraal is aan vruchten. Van de meloensckil kunnen wij het maken, dat een zoo pittigen c geeft i het t 1 of 1 •intermaal met zijn kool in alle soorten. Denzelfden dienst doen ook augurken en uitjes, de zoogenaamde sja lotjes, in zuur ingemaakt, en al valt mis schien zoetzuur niet bij ieder in den smaak, de laatste twee soorten doen dit bij, ila pieestcn toch „wel, Voor het opdoen van onzen winter voorraad aardappelen is het nu nog wel wat te vroeg einde September moeten de aardappelen van het veld gerooid zijn, daar er dan kans is op zware nacht vorst, die het gewas bederven zou. Maar Man is ook begin October de geschikte tijd om de aardappelen in te slaan, dat wil zeggen de vroege soorten, zooals Eigenheimers, die tot Januari of Fe bruari bewaard kunnen blijven. Met do latere soorten kan men beter nog wat wachten de groentenboer kuilt ze zelf in den grond in, en zoo blijven ze heel goed bewaard. Maar behalve voor het eten, moet er ook aan het huis zelf nog heel wat ge beuren. Velen la'.en den schoorsteen in het voorjaar vegen, wanneer de kachel dus niet meer behoeft te branden, en dit verdient ook aanbeveling, omdat het t, dat men in den zomer laat zitten, is loslaat van den schoorsteenwand zich dan die eigenaardige, koude geur verspreidt die zoo moeilijk te ver wijderen is. Maar in niet al te breede schoorstecnen laat de.lcaik wel eens los den wand, en heeft de huisvrouw in zomer gerommel in den schoorsteen gehoord, dan doet zij het best met "hem in liet najaar nog eens te laten door steken. De kachel wordt natuurlijk ook nagezien, wanneer dit niet al niet de schoonmaak is gebeurd. Branistoffen slaat menige huisvrouw in den zomer al in zij ziin dan op hun goedkoops^ ca cle brandstoffcnhandcla-i ren hebben het ook graag, omdat zij dan ruimte voor nieuwen voorraad tegen den winter hebben. Verder moeten de goten ook worden nagezienbinnenkort komt de echte re gentijd weer aan en dan is de goot met alle afgevallen bladeren die er in neer- gedwarreld zijn, verstopt en de last is groot, doordat al het vuile gootwater langs muren en ramen druipt. Vroeger beschreven wij al eens de manier om tochtlatten te maken, door kranten op te vouwen tot een breedte van ongeveer 7 h 8 c.M. en deze met een aardige cretonne of andere «stof te om- naaien het is een kleine moeite deze latten met punaises langs de kieren te bevestigen. Het is nu ook de tijd om dezen te maken, evenals het' vriendelijke zonnetje uitnoodigt tot het ludhten van de dekens, die voor den winter noodig zijn. En tenslotte moeten wij aan het werk met onze winterkleeren. Oude, van verle den jaar, kunnen met wat handigheid oms heel aardig opgeknapt worden, zoo- lat zij nog weer een winter mee kunnen, en al is het dan ook nog wel wat vroeg om aan de nieuwste winteroostuums te denken, voor het zelf maken van een warme japon is het nu wel de tijd. Bo vendien is er met het vermaken en op knappen der oude kleeren voorloopig nog genoeg te doen, en men is vaak ver baasd hoe aardig de resultaten hiervan zijn, al is de japon dan ook niet allerlaatste jaojJc, Het menu. voor deze week bestaat u Rijst met vleescih en kerry. Gebakken lamsvleesch. Aardappelen. Worteltjes. Meringue van Appelen. Voor het eerste gerecht is noodig 200 gram rijst, een stukje koud vleesck en de beaoodigdkeden voor een sausj' daarover, en kerry naar smaak. De rijst wordt gaar gekookt, hetzij 0p het for nuis of in de hooikist en daarna wordt er wat zout en kerry naar smaak door geroerd'. Een rijstrand is van te vc nat gemaakt, en hierin wordt de rijst ge legd, waarna de pudding dadelijk ge stort wordt. In dien, tusschentijd heeft men een sausje gemaakt van boter en bloeni en jus met water vermengd," en hierdoor wordt het fijngehakte vleesch met wat geliake peterselie geroerd. Deze tamelijk dikke regout wordt in de miu- denopening van den rijstpudding gelegd en het geheel nog wat versierd niet frissche takjes peterselie. Het gebakken lamsvleesch is een En- gelsclh recept waarvoor een schouder- .uk noodig is. Het vleesch wordt ge- asschen en half gaar gekookt in ko kend water met zout, ongeveer drie kwartier. Daarna wordt het vleesoh in stukken gesneden van 2'A a 3 c.M. dikte cn deze stukken worden gepaneerd, dat wil zeggen eerst door ei en dan door 1 pafleejüieel gehaali ea op sea £ft&§lej, geroosterd. I-Iceft men dit. niet, worden de stukken in de kockepan ge braden. Heel dikwijls wordi door het pa neermeel gehakte peterselie en thym gemengd. Hierbij hoort een zotizure saus, waarvoor i'A deciliter azijn op de kaohel wordt gezet met een half ons suiker, aan den kook gebracht en daar na het schuim er af geschept. Dan wordt er V> deciliter roode wijn en wat peper (liefst Cayennepeper) aan toegevoegd. Voor de echte lamsvleeschliefhebbers is dit zure erbij onontbeerlijk.' De recepten van de aardappelen en worteltjes zijn bekend, dus nu komt nog dat van de meringue van appelen. Op 1 K.G. vruchtenmoes neemt men 4 eieren, 2 ons suiker cn 2 lepels abri kozenjam. Het vruchteuraoes wordt ver mengd met de geklope dooiers cn de sui ker, en in een vuurvast schoteltje ge daan. Hierop spreidt men de abrikozen jam, slaat dan het eiwit zeer stijf, ver mengt het vlug met de overgebleven sui ker en legt het op de appelmoes. Daarna wordt er nog wat suiker overheen ge strooid en het schoteltje in een zeer ma- tig-warmer oven gezet, desnoods met de deur open. totdat het eiwit geheel bros en lichtge®! is, ongeveer ,i'A a 2 E. E. PEEREBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 13