De Jubileumfeesten Wat de sociale verzeke ring kost Een bedrag van honderd millioen gulden per jaar Mr. II. W. Groeneve'd. hoofd van 'de afdeeling Arbeidsverzekeriiig aai hei departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, geeft in de „Te!." een kijkje iu het budget der sociale ver zekering in ons land, om te beginnen in de lasten, welke de uitvoering dier verzekering voor onze schatkist en om bedrijfsleven medebrengt. De hierna volgende cijfers hebben betrekking op de uitvoering van de Ongevallenwet 1921, de Invaliditeits wet en de Ouderdomswet 1919. De Ongevallenwet 1921 legt op den Staat nis zoodanig afgescheiden dus vaii de lasten, welke de Staat als werkgever heeft te dragen geen geldelijke uitgaven. De kosten, ver bonden aan do uitvoering der ver zekering, worden opgebracht door de vcrzekeringsplichiige ondernemingen, en dit hetzij door betaling aan de Rijksverzekeringsbank van premién, hetzij door terugbetaling aan die in stelling van hetgeen door haar aan schadeloosstelling wegens aan verze kerde arbeiders overkomen ongeval len is uitgekeerd. Over 1921 liet laatste jaar, waarover verslag is uit gebracht was aan dc Bank aan premién verschuldigd een bedrag groot rond 7.100.000 gulden- Daarne vens werden over dat jaar aan de Bank door eigen-risico dragende werk gevers en risico-dragende bijzondere instellingen voor schadeloosstellingen, contante waarden van toegekende Tenten en panden ter zake van toe gekende renten en administratiekos ten bekaaid onderscheidenlijk 7.120.000 2-465.000 en 2.100.000 gulden in taal 11.700.000 gulden- Over het jaar 1921 bedroegen derhalve de lasten, welko de verzekeringsphehtige on dernemingen voor de uitvoering der ongevallenverzekering hadden op te brengen, rond 13.800.0000 galden. Voor de invaliditeitsverzekering draagt dc Staat krachtens art. 20 dei- Invaliditeitswet jaarlijks bij een drag van 21.5 millioen gulden. Daar nevens is de opbrengst der door do Werkgevers verschuldigde premicn t'e stellen op rond 32 millioen gulden per jaar. Voor de vrijwillige ouderdomsverze- kering draagt de Staat vooreerst krachtens art. 4, tweede lid, der Ou derdomswet 1919, bij met een bedrag van 15-3 millioen gulden per jaar in de lasten der kostelooze ouderdoms renten. Daarnevens draagt dc. Staat, ingevolge art. 4, eerste lid, dier wet, bij in het tekort op de vrijwillige ou- 'derdomsverzekering dergenen, die op 3 December 1919 reeds den leeftijd yan 34 jaren hadden overschreden, doch dien van 65 jaren nog niet had den bereikt- Deze bijdrage zal vermoe delijk gedurende een rcclcs van jaren rond 12 millioen gulden per jaar be dragen. Eindelijk draagt.de Staat bij in de administratiekosten der tot •1 September j.l. gesloten verzekerin gen, welke bijdrage voor dit jaar on geveer 1.5 millioen gulden bedraagt. Ten slotte komen voor rekening der Rijksschatkist de bezoldigingen "van de voorzitters en de secretarissen der Raden van Arbeid cn de kosten van' den Verzekeringsraad. Voor dit jaar zijn do kosten in totaal geraamd pp rond 4OO.O0O gulden. Resumeerende bedragen derhalve de lasten, wélke voor het bedrijfsleven uit de" drie vorengenoemde verzeke- ringen voortvloeien, rond gen omen per jaar15.800.000 plus 32.000.000 is 50.8001000, en' de lasten voor den Staat21.500.0000 plus 27.300.000 plus400.000 is 49.200-000. Alle ■lasten te zamen bereiken bijgevolg het respectabele cijfer van rond hon- derd inillioen gulden per jaar. HET GEZONDHEIDSCONGRES. Te Amsterdam is Vrijdag het 2Se Nederlandsche Congres voor Openbare GezojuBieidsregeling geopend, onder voorzitterschap van dr. N. M. Josephus Jitta. „De voorzitter schetslo in 'de ope ningsrede hoe de besmettelijke "ziekten gedurende en na een oorlog gewoon lijk meer slachtoffers eischen dan de meest wreede vernielingswerktuigen. Spr. herinnerde er aan, dat men hij het stichten van den Volkenbond begrepen heeft, dat men de bestrijding .van vele besmettelijke ziekten ernstig onder de oógen moet zien, niet alleen uit een humanitair standpunt, maar pok van zelfbescherming. Thans is er een gemengde commis sie benoemd, bestaande uit evenveel leden van de Office international 'd'hygiène publique en de hygiënische commissie van den Volkenbond. Dezo heeft de samensmelting voor bereid en hoogst waarschijnlijk zullen haar voorstellen spoedig goedgekeurd worden. Dan zal op internationaal hygiënisch gebied bereikt zijn, dat er eenheid van handelen verkregen wordt, waardoor de z.g.n. doubles emplois vermeden worden. „Wat dan op internationaal gebied staat te gebeuren diende ook in ons nationaal lc-veu te geschieden. Als een. enkel voorbeeld hoe de sanitaire ge zondheid van ons volk in de laatste 25 jaar verbeterd is, noemde spr. de volgende cijfers: In 1898 bedroeg de algemeene sterf te 17 op 1000 inwoners. Thans is deze met enkele schommelingen gedaald tot 11.43. Belangrijker nog zijn de opga ven der zuigelingensterfte; regelmatig Ziet men het cijfer va-n 15.61 per 100 van liet aantal lev-end geborenen ver minderen tot- 6.3. De tuberculose eischte 25 jaar gele den vrij wat meer slachtoffers dan thans en besmettelijke ziekten als fe- bris tvpholdea, roodvonk of diphterï- tis hebben geen noemenswaardige be- 'teekenis meer ten opzichte van de al gemeene sterfte. Hoe is dit alles tot stand gekomen? De volkshuisvesting -is verbeterd, even als de keuring van levensmiddelen, de belangstelling in het welzijn van het kind neemt toe. het instituut van de schoolartsen heeft- zich gevormd en uitgebreid, de belangstelling voor de lichamelijke opvoeding is toegenomen. Dit moge intusschen alles verheu gend zijn, het mag niet lot verslap ping leiden. Het met zooveel moeite verkregen evenwicht is nog slechts van labielen aard. Dit bleek in 1917 en 1920. teen do toestand snel ach teruitging. Verschillende huishei ij kV zaken wer den daarna behandeld. Tot bestuurs leden werden gekozen mr. L. N. Roo- donburg, mr. A. Talc, advocaat-ge neraal bij den Hoogen Raad' en prof. dr. G. Schellema, hoogleeraar te Gro ningen. DE ROOFMOORD IN OEN TREIN BIJ SCHUTTORF. Het echtpaar Pommcr, te Osnabriick, welks zoon medeplichtig is aan den roofmoord in den trein bij Sahüttorf, heeft een bezoek van rouwbeklag ge bracht aan mevr. de wed. Ruben in het ziekenhuis te Schüttorf. Toen de heei- P-, die werkmeester .is op een fabriek, van de vreeseliike misdaad van zijn zoon hoorde, werd hij door een beroerte ge troffen De familie P. staat te Osna briick gunstig bekend. GEWOND DOOR EEN TRAP VAN EEN KAMEEL. Tijdens de voor stelling van een beestenspel bij de ju bileumfeesten to Tienhoven kreeg dpor een ongelukkig toeval een 5-Jarij. meisje een trap van een kameel, waar door een harer voeten verbrijzeld werd. KATHOLIEK MIDDENSTANDS CONGRES. Blijkens een mededee- ling in „De Ned. Hanze" is het aan gekondigd middenstondscongres uiige s:eld Lot een nader te bepalen dag in de maand November. ONGELUK BIJ HET SPEL. Bij de volksspelen te Hendrik Ido Am bacht na afloop van het zoogenaam de tusschengevecht wilde een 14-jarige jongen .T. Bijkerk onder den mand die afgeworpen zou worden doorloo- pen, toen (leze neerviel en hem het achterhoofd verbrijzelde. De jongen was op slag dood. De spelen werden natuurlijk gestaakt. ONGELUK OP EEN KERMIS. Op de kermis te Ingen is Donderdag avond ernstig gevochten. De daar dienstdoende rijksveldwachter Van Eldik, uit Lienden, is met ernstige snij- en steekwonden in het ziekenhuis Bethesda te Tiel opgenomen. DURE AARDAPPELEN. Het Hbld. schrijft: Zeer ruim maar bijna waardeloos was de aardappeloogst van 1922. Veel minder ruim maar zeer duur sal die van dit jaar worden. Veel minder ruim, in de eerste plaats omd3t- de met dit gewas beteelde oppervlakte zoovee! kleiner is, ('t verschil bedraagt volgens oifieieelo gegevens ruim 30.CC0 H,A. waarbij bij een middelmatigen oogst ongeveer 6 mill. H.L. gewonnen wer den). maar ook omdat de- opbrengst per heclaro niet- zoo groot zal zijn, En zeer duur als gevolg van 't veel geringere kwantum en van de grootere vraag in 't buitenland, waar de oogstvooruirzichten nergens schitterend zijn. Meld den wc voor korten tijd da*, er aan verschillende sta tions vsn de lijn GroningenNieuwe- schans groote bedrijvïehoid heersehte met 't oog op export naar België en Duitsohland, tiians komt ook Engeland al als koopcr aan onze markt: in de Gro- ningsche Veenkoloniën worden thans flinke partijen van witvleezige variëteiten opgekocht inet bestemming voor gemeld land, waarbij prijzen van f 2 tot f 2.2? per II.L. van 70 K.G. worden bedongen. Wel een enorm verschil bij dit voorjaar, ioen honderdduizenden- hectoliters- voor. 40 a 60 cent per H.L. naar do fabrieken, verkochten werden om tot meel. te wor den vermalen. Een onverwachte meevaller dus voor de boeien in 't algemeen, doch in 't bijzon der voor de boeren in de Veenkoloniën, op wier bedrijven de aardappel een van de boofdvooribrengselen is, zoodat de uit komsten van hun bedrijf geheel afhanke lijk zijn van de waarde van dat gewas. Doch een geduchte tegenvaller voor de fabrikanten van aardappelmeel, aange zien de prijs van dit artikel thans zoo laag is, dat er voor de grondstof slechts onge veer f 1 per H.L. kan worden betaald, wï! men met vooideel kunnen werken. Algemeen word: dan ook verwacht, dat de fabrieken dit najaar maar een zeer Ikorle campagne zullen maken, daar ze zich hoofdzakelijk zuilen moeten beper ken tot dat gedeelte van den oogst, dal de een of andere reden niet geschikt- voor consumptie doeleinden. DE RAMP IN JAPAN. Het Centraal Nederlandsoh Comité „Ramp Japan 1925" deelt mede, dat nog zijn toegetreden als leden van dit Comité, de heeren H. H. van Kol en kapitein K. Rozendaal, oud-militair attaché in Tokio. DOODELIJK ONGELUK. Te Nij megen is bij de verbouwing van de R.K. kerk aan het Mariaplein de 63- jarige opperman T. B. door een haak van een kalkmachine gegrepen. Zijn hoofd botste togen een ijzeren bak. Hij was op slag dood. IIET KON NIET DIKKER. De Rotterdammer vertelt een kostelijk staaltje van bureaucratie. Aan de Zeevaartschool to Willems oord was het gewoonte jaarlijks aan den besten leerling een gouden horlo- van rijkswege te schenken. Hot, zonderlinge geval deed zioh voor dat elk jaar het gouden horloge iets dikker werd. Het bereikte zoodanige n omvang, dat ten slotte de autoriteiten te Wil lemsoord van den goudsmid het ver twijfelend bericht ontvingen, dat het nu onmogelijk dikker kon. Die dikte was niet begeerd en men pijnigde zich met de vraag, waaruit die abnormale afmetingen waren te verklaren. - Ten slotte vond men de oplossing. Jaren geleden had de verificateur van 's rijks zee-Instrumenten, de heer Kai ser, de opmerking gemaakt, „dat voor zulk een gelegenheid de kast wel iets zwaarder kon." Met die opmerking werd aan het departement rekening gehouden. In het model van den hestellingsbrief lcwam., „dat voor zulk oen gelegen heid de kast wel iets zwaarder kon." Elk jaar werd dat letterlijk overge nomen. totdat het niet dikker ken! Hoe langer hoe gekker duurt altijd nog iets langer dan hoe langer hoe beterl TUINBOUW- EN BLOEMENTEN TOONSTELLING. To Amsterdam is Vrijdagmiddag in het, gebouw der R.A.K. do Internationale Tuinboliw- en Bloembollen! entoonstelling ge opend. welke de Kon. Ned- Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde heeft r.ge- iclit ter gelegenheid van haar 52-jarig bestaan. INCEZONDEN MEDEDEELINCEN a 60 Cts. per regel. Het kleureneffect, de keurcolleotle Westlandsch fruit, de fóed.-lnd. afd. enz. enz. zijn de oorzaak van het over weldigend succes der Ned. ©n Pied.-Indische Tuinbouw en BLOEMENTENTOONSTELLING in het R.A.I.-Sebouw te Amsterdam (einde Ferd. Bolstraat) welke hedenmiddag doer H.M. Koningin-Moeder werd bezocht. ENTREE f 1.- plus belasting. Middag-en avondconcertonder leiding v. Fran$oisLupgens Het Regeeringsjubileum der Koningin. Een adros van de Gere formeerde Kerken. Op de Generale Synode der Gerefor meerde Kerken deelde dc voorzitter mede, da: door dr. H. Bouwman en dr. H.- II. Kuyper, als deputaten H O, dc kerken vertegenwoordigd zijn geweest on dc audiëntie bij H M. de Koningin. De navolgende memorie is door hen ingediend Aan Haro Majesteit de Koningin. Uwe Majesteit vergunnc aan de Ge reformeerde kerken inNederland ter gelegenheid der herdenking van Uw vijf-cn-t win tig jarig Regeeringsjubileum tot u te komen met de betuiging harer trouwe aanhankelijkheid en harer eer biedige hulde. De Gereformeerde Ker ken gedenken met groote dankbaarheid, dal Uwe Majesteit in het afgelegde tijd vak met wijsheid en krachtige hand de teugels der regeering heeft gehouden cn met cn voor ons volk heeft geleefd. Zij erkennen met dank aan den Heere, dai Uwe Majesteit door Gods genade mocht vasthouden aan de belijdenis van het Evangelie van Christus, daarin het voor beeld volgend van de vorsten uit het doorluchtige 1-Iuis van Oranje, dat zoo veel voor het welzijn van het Nederland- sche volk en voor de vrijheid der religie heeft gedaan. De band tusschen Neder land cn Oranje is gelegd in de geboorte jaren van ons volksbestaan, bezegeld door het bloed der martelaren en ge- stevigd in den gang der historie. Wor de deze band bevestigd tot in de ver ste toekomst,. En de bede stijgt omhoog, dat het Gode moge behagen, Uwe Ma jesteit nog vele jaren te sparen en te sterken voor Uwe hoogc cn gewichtige taak, tot welzijn van land en volk, :ot roem van 's Heeren Naam. M'ELKPRI J S VERH O OGNG. Ook ie Delft is de melk met 1 cent per liter verhoogd. Kerk en School Generale Synode der Geref. Kerken De herziening der liturgie. Het verslag van de 13o zitting der Generale Synode der Gereformeerde Kerken, die te Utrecht bijeen is, meldt: In behandeling komen de conclu sies van liet - rapport over de inrich ting van den ©eredienst. Na bröecte bespreking worden de volgende con clusies aangenomen: le. De Synode spreke uit: a. dat de deputaten door de aanbieding van hun ontwerp tot uitbreiding der liturgie hun bevoegd heid niet hebben overschreden, maar dat htm arbeid ook in dezen alle waar deering verdient; b. dal, op de door depututen aangevoerde gronden, een heid in do liturgie in den kring on zer kerken aanbeveling verdient en zooveel mogelijk moet worden bevor derd; c. om de vele tegen hun concept- ingebracht bezwaren dit niet te aan vaarden; 2e. De Synode drase aan de putaten op: a. de Christelijke gebeden ie overzien; b. stelle alle stukken, die verband met de. genoemde materie jekomeu zijn, in handen van ge noemde deputaten. Betreffende de Formulieren voor de Bediening der Sacramenten en Tuchtoefening wordt besloten: le. De Synode zegge den deputaten, die deze formulieren ontwierpen, voor hun moeitevollen en belangrijken arbeid dank. 2. De Synode benoeme deputa ten om clezfi formulieren nogmaals te overzien. 3e. Dat deze deputaten hun concepten ten minste een jaar vóór de volgende Synode aan dc kcr= ken toezenden. 4e. Alle stukken als boven in hun handen te stellen. Volgt de bespreking der Formulie ren van Bevestiging, waaromtrent de volgende conclusies worden aangeno men: le._ De Synode zegge den depu taten, die deze formulieren ontwier pen, voor hun moeitevollen en 'belang rijken arbeid dank. 2e. De Synode be noeme deputaten om deze formulieren nogmaals te overzien. 3e. Dat dezo de- putateu gebonden zijn aan de beslis sing 'der Synode op vei-schillende pun ten, hierboven genoemd, 4e, Dat deze deputaten hun -concepten op zijn minst één jaar vóór de volgende Sy- odo aan dc kerken toezenden. Omtrent de voorstellen aangaande De Eenige Gezangen en de Psalmbe rijming wordt het volgende besloten: le. De Synode spreke uit: a. dat zij in keü algemeen de bezwaren aan vaardt, die tegen den bundel Eenige Gezangen worden ingebracht; b. dat zij, hoewel onderscheidene door de deputaten daarin voorgestelde verbete ringen gelukkig geslaagd achtend', niettemin oordeelt, dat hun arbeid in zijn geheel blijkbaar in den kring on zer kerken nog te weinig instemming heeft gevonden om aanstonds 1c Wor den aanvaard. 2o. De Synode benoe me deputaten met de opdracht: a. re kening houdende met de bij uw ver gadering ingekomen voorstellen en opmerkingen, den bundel Eenige Ge- zaugen nogmaals te overzien; b. de eerstvolgende Synode te dezer zake ie dienen van advies, met dien ver stande, dat hun wordt verzocht, hun rapport bij onze kerken bekend te ma ken op zijn minst één jaar vóór die Synode samenkomt, 3o. De Synode stelle alle te dior zake ingekomen si tik ':en in banden van genoemde depu taten. Volgt nog ..'De uitbreiding van den Gezangenbundel". De volgende con clusies wordi-n aangenomen: lo. De Synode spreke uit: a. dat de proeve van uitbreiding van den bundel Eeni ge Gezangen, gelijk deze door deputa ten is aangeboden, over iiet algemeen niet is geslaagd; b. dat de oorzaak van dit niot-slageii ten deel© is te zoeken in do moeilijkheden, waarvoor do op dracht van de Synode van Leeuwar den (verzameling van berijmde en on berijmde Schriftgedeelten) deputaten plaatste; c. dat zij deputaten dank zegt voor liün arbeid, in deze materie -veiricht; 2o. a. De Synode benoeme deputaten met de opdracht, de kwes tie van het zoogenaamde „vrije kerk lied" in haat' vollen omvang princi pieel to onderzoekeu en do volgende Synode te dezer zake te dienen van rapport en advies: b. De Synode stelle op deze zaak betrekking hebbende stukken, die bij haar inkwamen,- ia handen van genoemde deputaten. 3o. De Synode neme de missive van ds. TT. C. van den Brink e s., in 't agendum vermeld onder E 36, in de uit te gev en Acta op. Omtrent een voorstel van Arnhem om het rhythmisch zingen onzer Psal men te bevorderen wovdl besloten: De Synode benoeme deoutaten mei de op dracht, te onderzoeken, in hoever het verzoek van de kerk van Arnhem voor inwilliging vatbaar is. GEREF. KERKEN. Beroepen te, Sóharnëgoutum ds. C. M. Iluizinga te Tioogersniildc- NED. ITERV. KERK. Beroepen te Dnesurn ds. S. Vlasbloem te Oud- Beijerland. Bedankt voor bet beroep naai Baamhrugge ds. J. C. 11. Romijn te Pairega c.a. Uit t!a Umstrokea SCHOTEN. Lijst van in de gemeente Schoten gevendon voorwerpen. Terug te beko men bij J Zijlsua, Brandstraat 15, ccn koperen 5 D.G, gewichtW. Hout, zdo Hoogcnvoerddwarsstraat 35, een spons- doos J. van Ee. Bakenessergracht 70, een damesbont; C. van Zeeland, Pres. Steynstraat 27, een nikkelen horloge P. Kernekamp, Gen. Cronjéstiaat 131, een modeplaten-boek; S. van Dalscm, Lindestraat 11, een mantelceintuur; J. van Tricht, Joh. de Breukstra^t 23, ccn hondenketting A. van Santen, Spaan-, sche Vaartstraat 76, een haarstrilcP. Komen, Grebberstraat 28, een horloge ketting P. Verwaal, Woonwagen Mid denweg, een gouden brocheG. Hooger- héidc, Dr. Leydsstraat 11, een slaap muts J. '.an Rcijen, Ken nemerstraat 19. een sigarettendoosje met portemonnaie aan .hct Politiebureau een regenjas, een handschoen,-'èen blauw linnen werkpak en een ceintuur. VELSÈN. Een „goede" organi satie. Men schrijft ons Herhaaldelijk wordt- gemopperd, en niet ten onrechte, over het feit-, dat in een groote afdeeling der gemeente als Wijkeroog is, geen hulppostkan toor, ja nog niét eens een uepot is waar men de postbenoodigdheden kan koopen. In deze richting is reeds dik wijls geadresseerd, maar steeds zon der resultaat. Voor alles moet ruen, als men niet duurder wil betalen, naar Beverwijk of Velsen- Een korten tijd is hier een depot gevestigd geweest, doch de zeer lage winst of toelage, was oorzaak dat dit weer is opgehe ven. De toestand is gewoon onhoud baar. Nu' doet zich evenwel een geval voor, dat een winkelier aanvraagt om depothouder van postzegels enz. te worden. De plaats waar deze winke lier woont is voor zulk een depot uit muntend geschikt. De directeur van het postkantoor heeft de zaak onder zocht, voelde er zelf ook veel yoor, doch een poosje later komt er bericht, „de noodzakelijkheid van zulk een depot op Wijkeroog wordt niet inge zien". Gevolg, ongeveer 5000 inwo ners onzer gemeente worden weer ge heel genegeerd, moeten, als zij iets noodig hebben, daarvoor minstens een hal' uur loopen of duurder betalen, 't Is wel fraai Vreemde 'passagiers. Het- En- gelsche s.s. „Leonid Krassin" had 4 vreemde passagiers, nl- beren, aan boord, 2 oude eh 2 jonge, een geschenk aan den heer Smit van Gelder. De heer v. Gelder heeft deze beren ech ter aan Artis te Amsterdam gegeven. Woensdag zijn deze nieuwe bewoners van Artis door een auto van het ge nootschap gehaald. Zij hadden op het schip en later op de pont begrijpelij kerwijs veel bekijks. IJMUIDEN. Politieberichten. G. te Haarlem deed aangifte dat uit eer, magazijn in de Oranjestraat zijn re genjas ontvreemd was. De politie stelt- een onderzoek in. Gevonden voorwerpen Broche, grijze pet, roode ceintuur, manchetknoopje, mantelceintuur, brui ne sandaal, manchetknoop, 2 sleutels aan een handje, renteboekje (A. Wes- terhatisj. BEVERWIJK. De Wethouders- verkiezing. Alhier loopen hardnek kige geruchten dat de verkiezing tot wethouder van den heer Pattes ongel dig zal worden verklaard aangezien er bij de stemming onregelmatighe den moeten zijn voorgevallen. Gevonden voorwerpen Zweep,. 2 portemonnaies met inhoud, ceintuur, pakje ondergoed, rentehoek je, houd (Dobcvman-pincher), 2 brui ne damesportemonnaies, eetlepel, boek, hond (terrier) muts, huissleutel, portemonnaie met, inhoud. HAARLEMMERMEER. A a n r ij d i n s- Woensdag werd up den Aalsmcerderdijk alhier een zoontje van den arbeider P. door een passeerend rijwiel aangereden. Ern stig aan liet hoofd verwond, werd 't knaapje opgenomen en onder genees kundige behandeling gesteld. Een k 1 0 p j a c htToen de metei'opnemer van liet gemeentelijk elect-rieiteitsbedrijf v. L. uit Abbenes Vrijdag een meter in een woning aan *t Kabel te Nieuwvennep ging opne men en z'n rijwiel even in een steeg onbeheerd had neergezet, bemerkte hij bij 't binnentreden van het huis, dat een persoon op z'11 fiets sprong en wegreed. 1-Iij achtervolgde den dief direct op een geleend rijwiel, doch kon hem niet inhalen. Gelukkig pas seerde op hetzelfde moment dr. van fl op zijn motorrijwiel, v. L. vroeg of hij op do duozitting mocht plaats nemén en wees de richting aan welke de „zwijntjesjager" was uitgegaan. De- dief, die uti spoedig was achterhaald, vluchtte bij den landbouwer v. S. het erf op en wierp de fiets daar weg., Eerst gaf de man een valschen naam op doch later bleek het te zijn de 25- jarige v. d. M. uit- Amsterdam. Hij kwam volgens zijn verklaring uit Rot terdam loopen en had 't rijwiel gesto len om naar Amsterdam te kunnen rijden. De man werd gearresteerd en naar Hoofddorp overgebracht. E r n sb i g 0 11 g e 1 u k. Donder dag reed mej. B. op den Aalsmepv- derdijk met. iiaar rijwiel over een groo ten steen. Zenuwachtig zijnde en hang in de Ringvaart terecht te ko men, liet ze zich vallen. Met een vlak onder de knie gebroken been werd zc opgenomen en bij een dokter in Aals meer gebracht. HEEMSTEDE Hot Bloemencorso. Toen we Vrijdagavond aan een inwoon ster van Heemstede vroegen, hoe haar in druk van de Heemstcedsehe Jubileum feesten was, antwoordde ze: „Die waren eolit Heenistecdsch; dot wil zeggen knus en gezellig!" Inderdaad, dat was liet juiste ant woord. Het stempel van knus en gezellig heid lag op elk onderdeel van de-feesten, die door de Vereeniging Koninginnedag ter gelegenheid van het 25-jaiig regcc- rtiigsjubileum der Koningin geotgani seerd zijn. Ook op het Bloemencorso, dat Vrijdagmiddag plauis had en dat, mede dank zij het schitterende weer, duizenden op dc been hoeft gebracht, nic-t alleen uit Heemstede, maar ook uit Haarlem,' Bloe- meudaal on Schoten. Er was slechts één roep over hel corso, namelijk „prachtig!" Het bestond uit vijf afdoelingen1. versierde rijtuigen en automobielen; 2. sportkarren, bokkenwa gens. enz.; 3. rijwielen; 4. vereenig ingen; 5. reclamewagens. Alle deelnemers ben bijzonder veel werk van hun ve ring gemaak:; zij hadden slechts één doel voor oogen en wel om zoo mooi mogelijk voor den dag te komen. Daarvoor zijn geen Flora's-kinderen ge spaard; bloemen van onderscheidene soort: rozen, dahlia's, Afrikaahtjes, asters Lathjrus, goudsbloemen, enz., alle even lie; was ccn wandelende en golvende bloemenpracht, die Vrijdagmiddag door e°n belangrijk deel van deze jnooie ge meente trok, zelfs zóó belangrijk, dut de stoei -bijma twee uren noodig. had, om het eindpuntle bereiken.. Het was geen benijdenswaardig baantje, om lid van de jury te zijn; gelukkig heb ben zich daarvoor echter weer dames on heeren laten vinden, namelijk de dames Mevrouw. Beels van Heemstede, Mevrouw Pieok en Mejuffrouw Roes. en de heeren Dr. M. Colenbrander, L. de Wildo en J. Wiegman. Bij het Voi'vetsohingshuis in het Wan- delbosch Groer.endaal was daarvoor wel mooier 011 geschikter plaats denkbaar? word dc kleurrijke stoot opgesteld. Hii vertrok precies op tijd: drie uur. Voorop reed de inspecteur van poiitie, de heer Kempcrs, met nog eenige agenten van de rijwielorgade; vervolgens twee agenten te paard, die evenals de ruiter aan hel eind van den stoet een bijzonder kranigen indruk maakten. Vooral één Infinner, die een bijzonder schichtig en schrikachtig paard bereed, verdient een woord vrn lof, voor de wijze waarop hij het ïiere en fraaie dier. dat vaak dwars over den w-eg sprong, in bedwang lr.eld; een minder bekwaam ruiter zou stellig ongelukken veroorzaakt hebben. Tooh oor deelde de inspecteur het- op den Binnen weg raadzaam, den ruiter heen le zon- dtn, teneinde een ander paard te halen. En r,u we het toch over de politie heb ben, moeien we hulde brengen aan het korps, dat on waardige wijze voor de goe de orde zorgde, daarbij flink geassisteerd door de boschwachters. Zelfs de Burge meester, Jhr. Van Doorn, aie den stoet eerst op het bordes van het Raadhuis aan zich liet voorbijgaan^ hielp een oogonblik op den Hcerenwfig de orde handhaven; als altijd trad hij daarbij tactisch en sym pathiek op. Het tramverkeer werd natuurlijk slop- gezet; de passagiers vonden dit blijkbaar erg prettig, want zoo konden zij onge stoord van de bloemenpracht genieten. Overal waar de stoet pessegrde fietsten mannen met borden vooruit, waarop te lezen stond: „Verkeer gestremd". Een nuttige maatregel. Langs den goheelen weg stonden do toe schouwers-rijen dik. Tm den tuin van het landgoed „Hol Klooster", van Jhr. P. N. Quarles van Ufford, genoot de oud-burge meester van Heemstede, Jhr. Mr. D. E. van Leunen, van het bloemenfeest. Door menigeen werd een kiekje ge maakt; een mooier gelegenheid zal zich zelden voordoen. Het is schier ondoenlijk, hier een op somming vam alle versierde auto's, rij tuigen, fietsen en bokkenwagens ie ge ven. We zouden aan velen te kort doen, wanneer we sommige voertuigen apart memoreerden. We lefereercn ons dam ook wijselijk aan het oordeel van dc jury; we zijn daar bij in het allerbeste gezelschap. Men zie de uitslagen liieroindèr. Nergens werd eon wanklank gehoord, of het moest even op den Bro.nstaéweg zij-n, Waar de Bavaria-kapel speelde juist op het oogenblik, toen de stoet in de verte naderde, op zulk een kranige wijze door de muziekverceniging „Sint Michael" begeleid. Deze disharmonie duurde even wei slechts kort: de Duïtschers zwegen tot het corso voorbij was. Tegen vijf uur dus wederom prooies op tijd naderde de stoet het Raadhuis, waar hij ontbonden werd; alleen de met een prijs bekroonden werden op het ruime piei» er viiir toegelaten. Over de stoep bij den ingang lag een fraaie looper. „Sint Michael" va.:c naas: den ingang pc-;t en nadat zij een pittigen marsen had doen hooren, trad de eere-voorzitter, Bur< gemeester van Doorm, naar voren om do prijzen nu te reiken. Hij achtte het een buitengewone onderscheiding, hier de prijzen te mogen uitreiken, wamt hij had 't zoo bijzonder aangenaam gevonden, dat allo deelnemers er toe hadden medegewerkt om dezen dag te doen zijn overeenkomstig het verlangen van dc regelingscommissie. Eveneens vond hij de prijsuitreiking prettig, omdat het altijd beter is te geven, dan te ontvangen, ook al hadden de pnjs- winmers thans begrijpelijkerwijze hierom trent een andere meening, want ze had den geeii moeite en zorg gespaard, om zich zoo mooi mogelijk te maken. Daarmede hebben ook z ij wat gegeven, en wel ih •een symbolisclicn vorm, namelijk hun groote liefde voor hel Vorstenhuis en voor het vaderland. Ook het Oranjezon- netje heeft weer gestraald, niet alleen hui- maar ook m onze harten, waarin onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina zulk een groote plaats inneemt. De Burgemooster braolit een woord van lof aan de jury, die met zeer groote des kundigheid de prijzen had toegekend en aam de Vereenïgmg „Koninginnedag" voor de uitstekende regeling. Met voor eiken prijswinner en -winster een aardig en toepasselijk woord reikte hij daarop de prijzen als volgt nit: Afdeeling rijtuigen on automobielen. Eerste prijs, groote zilveren beker, aan Jhr. P. N. Quarles van Ufford (zie afbeel ding elders in dit blad). Tweede prijs, zilveren beker, mejuffrouw De Wilde. Derde prijs, zilveren beker, mejuffrouw Benmicnk. Afdeeling sportkarren en bokkenwagens. Eerste prijs, fraaie doos bonbons, Jose.- phine Kapitein, een meisje van 3 jaar. Onder groote hilariteit nam Jhr. Van Doorn het aardige kleine ding op den arm en zette het boven op de tafel midden tusschen de prijzen; Josephine kreeg, evenals de Burgemeester; luii applaus. Tweede prijs Mejuffrouw Bijleveld en Jongeheer Hasp, ieder een doos bonbons. Derde prijs, doos bonbons, Piet Quarles van Ufford. Vierde prijs, doos bonbons, mejuffrouw v. d. Vegt. Rijwielen, Eerste prijs, gouden dameshorloge, Ma- rijtje van Doorn. Tweede prijs,'zilveren horloge, Piet van Enipelen. Derde prijs, zilveren' bonbonschaaltje, mejuffrouw Jonkman. Vierde prijs, zilveren sigarettenkoker, Je heer Schouten. Afdeeling Voreoniglngen. Eerste prijs, gouden medaille, R.K. Meisjespatronuat. Tweede prijs, zilveren medaille, Maria- Vereeniging. Derde prijs zilveren medaille Onder linge Tuinücdenvereeniging Aerdenhout en Omstreken. Afdeeling Reclame. Eerste prijs, gouden medaille, de heer Andró J. H. Ceurvoist. Tweede prijjj zilveren medaille, G. Teeuwen en Zoon. Derde prijs, zilveren medaille, de heer Mcdemblïk. Op c-lke medaille stond de beeltenis van de Koningin. De Burgemeester dankte tenslotte allen - rlie aan het welslagen van het bloemen-' feest hadden meegewerkt- en verzooht al len, met hom een driewerf „hoeravoor do Koningin aan te heffen, waaraan geest driftig voldaan werd. „St. Michaël" hief het „Wilhelmus" aan, waarop alle aanwezigen spontaan twee coupletten uit volle borst meezongen. Di. Colenbrander dankte den Burge meester met een kort woord. Hiermede was het bloemenfeest afge- loopen. Toen Jhr. Van Doorn door de Van Mer- ienlaan in zijn auto wegreed, werd hij door het publiek hartelijk toegejuicht. Het waren voor Heemstede een paar on vergetelijke uren. Do feestvreugde op straat. Ook 111 de avonduren was het bijzonder gezellig op straat. Overal heersehte een ongedwongen, vroolijke feeststemming. Hiertoe droeg natuurlijk ook de etala gewedstrijd bij. die het vooral in de avonduren met de feestverlichting moest Fraaie verlichtingen zagen we o.a. bij het Raadslid Moolenaar in de Van Mer- lenlaan (eleotvisohe verlichting); bij no- tnris Boerlage daar schuin over (verlich ting met vetpotjes op het grooto grasga- zon)bij Vam Lent's Autognrago in de Raadhuisstraat; bij Dr. Colenbrander; een grootg verlichte W met kroon boven de Gasfabriek, die mooi tegen de donkere lucht afstak; bij de firma H. M. Ruyze- aaars en Zn., op den Binnenweg (een fraaie rotspartij met fonteintje)op het Res Novuplein; op het landgoed „Het Klooster"; in de Koedieflaam; in de Bosch cn .Ilovensti-aat 011 op het llaad- huisplein. Het leek wel of men in een lichtstad iiep; het effect was sprookjesachtig. Op het Raadhuisplein werd door de Ilarmonie-Kapel „Sin: Michael" onder lei ding van den heer Tellings een concert gegeven, waarvoor het volgende program- ia was opgemankt: ■1. Wilhelmus, oude toonzetting, Valerius. 2. Jubilcum-Marsch, P. Jansens. 3. La dame au Cocur d'Or Ouverture, G. Gadenne. 4. Bellairix, M. Caldero. 5. La jolie Flamande, Valse, D. Bauwens 6. Vaderlandsche liederen, J. A. Scholte. 7. Feestklanken, M. J. H. Kessels. 8. Vlaamscho Kermis, D. Bauwens. 6. Nelly, Valse, A. Bulla,nd. •10, Wien Neerloaidsch Bloed, J, Wilms. Finale Onafhankelijkheids-Marsoh, P. A. Stenz. Vooral No. 6: Vaderlandsche liederen, oeg in. Velen zongen de populaire stuk jes mee. geveer half tien maakte een ander muziekgezelschap, komende uit do Koe- diefslaan, een muzikale wandeling, waar achter een groote menigle feestgangers, van allen ramg oil stand, vroolijk mee- mnrbheerde. Het was alleraardigst. Ver van het feestgewoel, op het Oran- ipleiii, werd door de Haarlemsclie Or kest-Vereeniging, onder leiding van den heer Willem Knikker een concert gegeven dut door de gemeente Heemstède aanget boden was. Hier, op dit mooie plein, door fraaie heereiïtmizen omgeven, was lie(, vgrrukko- lijk te toeven. Hoewel er een groote schare toehoorders was, ïéerd de stilte geen oogenblik verbroken. Hier waren dc echte muziekliefhebbers opgekomen, om naar het volgende programma »e luisteren:

Haarlem's Dagblad | 1923 | | pagina 6